[EIDSCH DAGBLAD - Eerste BSad Maandag 19 juni 1939 Verplichte werkloosheids verzekering aanbevolen laatste Berichten Stadsnieuws Binnenland Uit Ned. Oost-Indië Buitenland Advies van den Hoogen Raad van Arbeid RECHTZAKEN Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT WAKKT V, een zeldzaam jubileum. 50 jaar apothekers-assistente. Heden herdaoht mej. Cornelie Susanne Pee een zeer merkwaardig jubileum, dat rel een unicum in ons land zal zijn, n.l. het feit, dat zij 50 jaren geleden en wel op 10 juni 1889 te 's-Gravenhage werd bevorderd tot apothekersassistente en nog steeds als toodanig ln functie is. Thans, na 50 jaren, verricht zij nog lederen dag gedurende 8 uren haar arbeid, ónder het genot eener zoowel geestelijke als lichamelijke uitstekende gezondheid, in dienst van de apotheek van het Fonds „Tot Hulp der Menschheid" aan de Hooigracht. Hedenmorgen is dit Jubileum ln strikt in- tiemen kring gevierd, waarbij haar een hartelijke hulde ten deel viel. Talrijke bloemstukken waren toegezon den als blijk van belangstelling. De apo theker, de heer Vonk, heeft haar waardee- tend toegesproken, evenals de voorzitter van den Raad van Beheer der N.V. Veree- tigde Nederlandsche Apotheken. Tevens werd de jubilaresse een herinne ringsgeschenk overhandigd. Vele oud-col- lega's kwamen haar gelukwenschen. terwijl «fezeer veel schriftelijke bewijzen van me deleven met dit gedenkwaardige Jubileum varen binnengekomen. thorbecke-stichting. Het curatorium van de Thorbecke-stich- ting heeft in de vacature ontstaan door het overlijden van zijn voorzitter p'of. D. van Blom, benoemd mr. J. R. Thorbecke, rechter ln de arrondissementsrechtbank te 'sGravenhage. DE gemeenteraadsverkiezingen. In zijn hedenmorgen gehouden zitting heeft het centraal stembureau den uitslag der raadsverkiezingen, zooals wij dien in ons Blad van Donderdag J.l. publiceerden, olficieel vastgesteld. - De politie heeft in den afgeloopen nacht met geweld moeten optreden tegen enige belhamels, die op de Hooigracht en omgeving de rust verstoorden, waarbij .ver- vcheidene klappen met de blanke sabel zijn uitgedeeld. - Tijdens een huiselijken twist heeft een 19-jarige bewoner B. van de Langegracht [istermiddag met zijn hand door de ruit tin een keukendeur geslagen waardoor hij toodanig werd verwond, dat hij door den EH.D. ter behandeling naar het Acade- itisch Ziekenhuis moest worden overge- nacht. DE HEER a. kromwijk overleden. In het Sint Antonius Ziekenhuis te Utrecht overleed op 69-jarigen leeftijd de heer A. Kromwijk, die 29 jaren Heemraad tan den polder Nieuwkoop en Noorden is feweest, waarvan de laatste 4 Jaren als Dijkgraaf. werking van de krakatau. BANDOENG, 19 Juni (Aneta-ANP). Na- it in de laatste dagen de Krakatau een verhoogde eruptie-werking had vertoond, zijn Zaterdagnacht explosies voorgekomen lot 9000 meter hoogte, de hoogste welke ooit Geregistreerd zijn. Gisteravond viel er veel isch en vuur. Een rapport van den vulcanologischen dienst luidt als volgt: De Krakatau wierp vast materiaal uit tot JOOO meter hoogte. De waarneming van Lang eiland uit is verder onmogelijk. De jantri, met de bewaking belast, is juist oo "jd van het destijds gevormde eilandje Anak Krakatau met een motorboot naar Langeiland gevlucht. relikwieen van djengis kiian VOOR de japanneezen in veilig heid gebracht. Op 15 dezer is, naar het Ghineesche tvrsoureau meldt, door Yoelin, een stadje ■- het Noorden der provincie Sjansi, een Reemdsoortige karavaan getrokken, be staande uit duizenden Mongoolsohe rui- i. die Pr'mlMeve wagentjes vergezelden, jwke met goud-satijn waren overtrokken. Vs Mongolen vervoerden de relikwieën van beroemden veroveraar Djengis Khan, graf zich te lts jan nolo op de grens *an Soeijoean en Sjansi. in het door de Ja- PJhneezen bedreigde gebied, bevond, naar Zuid-West China. standbeeld onthuld in de dobroedsja. ..Gk'erochtend is te Silistria in de Zuide- kke Dobroedsja 'Roemeniëi ccn s and- ™Jd onthuld voor koning Ferdinand van t ,ir«nië. Bij deze gelegenheid heeft -in n;: de onderstaatssecretaris van 'PPaganda .een rede gehouden, waarin l wees op het Roemeensche karakter van Dobroedsja 111 vervolgde: men snreekt te veel over minderheden, die zich bij ons bevinden hrif iVRlhlg over de Roemeencche minder- t, en, die over onze grenzen wonen. Onze «isch, met alle volken goede betrek- vnPn onderhouden, doet ons ver- •™'en, ook aan die grens, welke onze wuwige rechten wijdt, een werkelijk be- Vj finden voor de gemeensohappelijk- der belangen. aanslagen te haifa. |Vanmorgen in de vroegte is op de Ara- 0nt2 Rroentenmarkt een zware tijdbom 'Ploft. 15 Arabieren zijn om het leven setomen, 19 gewond. "os in de Joodsche buitenwijk Hadar- TrÜf' 's een bom ontploft. Ij '°epen hebben strategische stellingen K™ stad bezet en patrouilleeren door de tiert otn demonstraties van verontwaar- 5ae Arabieren te verhinderen. De Hooge Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht over het voorontwerp tot wet telijke regeling inzake de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. De raad beantwoord de vraag, of een regeling van de werkloosheidsverzeke ring bij de wet aanbeveling verdient, eenstemmig bevestigend. De werkloos heidsverzekering is een onderwerp van zoodanig belang, zoowel wat betreft de voorziening in de middelen tol dekking van de kosten, als wat betreft de rege ling van de verplichtingen van hen, die onder de verzekering vallen, zoomede van de aanspraken van de werkloozen op uitkecring, dat regeling bij de wet gcwenscht moet worden geacht. Ook is de raad eenstemmig van oor deel, dat instelling van een verplirhte werkloosheidsverzekering gewcnscht is. Hoewel het stelsel van vrijwillige verze kering, zooals dit sinds 1917 in ons land be staat, van groot nut is. wordt langs dien weg met dezen belangrijken tak van sociale verzekering slechts één deel der daarvoor in aanmerking komende arbeidskrachten bereikt en mist het instituut ten onzent den breeden grondslag, die voor de verze kering gewenscht is. Ten aanzien van de vraag, of de kring der verzekerden juist getrokken is, spreekt de raad zich eenstemmig er voor uit om het overheids- en spoorwegpersoneel voor zoover dit niet uit anderen hoofde recht heeft op uitkeerfings bij werkloosheid, on der de verzekering te brengen. De groote meerderheid van den raad is van meening. dat ook de provisie-reiziger, die voor meer dan één onderneming werkt, niet bij voor baat van de verzekering behoort te worden uitgesloten. Een meerderheid van den raad is van oordeel, dat eveneens een mogelijkheid moet worden opengelaten om het huisper soneel onder de verzekering te brengen. Zij spreekt zich hiermede niet uit over de vraag, of het wcnschelijk geacht moet wor den deze groep reeds thans bij de verzeke ring te betrekken. Hoewel eenige leden van meening zijn, dat de mogelijkheid daartoe in de toekomst geopend behoort te worden, staat de groote meerderheid van den raad op het stand punt, dat het niet gewenscht is de kleine zelfstandigen bij de werkloosheidsverzeke ring te betrekken. Het behoefte-element moet dan n.l. in aanmerking genomen wor den, zoodat men op het gebied van den steun komt. Het verdient, naar de opvat ting van enkele leden, aanbeveling in de mogelijkheid tot een facultatieve verzeke ring te openen voor groepen van personen, die niet onder de verplichte verzekering vallen. Wat het vaststellen van een loongrens betreft, spreekt de meerderheid van den raad zich uit voor het trekken van een loongrens. Sommige leden staan daarbij op het standpunt, dat het stelsel van de ziektewet moet worden gevolgd, zoodat zij, wier sa laris boven de f. 3000 ligt, bulten de ver zekering zouden vallen, terwijl andere le den de voorkeur geven aan dat van de on gevallenwet, waarbij inzake de hoogte der uitkeering een bepaalde grens wordt in acht genomen. De raad heeft zich uitvoerig bezig ge houden met de vraag, of het grondbeginsel van het voorontwerp, dat n.l. het voorwerp der verzekering gevormd wordt door de geldelijke gevolgen voor de werknemers verbonden aan de normale werkloosheid, als Juiste basis kan worden overgenomen. De raad is daarbij vrijwel eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat deze vraag ont kennend dient te worden beantwoord. Het voorontwerp ziet blijkbaar het onder scheid aldus, dat het bedrijfsleven de las ten moet dragen van de „normale" werk loosheid en dat uitsluitend daarop de ver zekering wordt gericht. Werkloosheidsver zekering, voorzoover de werkloosheid in het bedrijf het gevolg is van abnormale re denen, beoogt het ontwerp niet te regelen. De beperking van de verzekering tot de normale werkloosheid kan niet tot een be vredigenden toestand leiden. Het ontwerp toch bepaalt terecht dat alle werknemers in den zin der ontworpen regeling in geval van werkloosheid onder de verzekering val len. Een scheiding tusschen arbeiders, die getroffen worden door normale werkloos heid en andere, die als gevolg van abnor male werkloosheid geen plaats vinden in het bedrijfsleven, wordt niet gemaakt. Verzekering tegen de geldelijke gevolgen uitsluitend van normale werkloosheid zou derhalve tengevolge hebben, dat ln geval len van abnormale werkloosheid de mid delen der werkloozenkassen na korten tijd uitgeput zullen zijn. De raad spreekt zich ten aanzien van de vraag, of bepaling bij of krachtens de wet van minimale uitkeeringen wenschelijk is, in meerderheid uit voor een voor alle be drijven uniform minimum, neer te leggen in de wet. Eenige leden geven de voorkeur aan een regeling bij de wet, nader uitgewerkt bij koninklijk besluit, terwijl enkele andere le den de regeling geheel aan de Kroon zou den willen delegeeren. De financiering. De raad spreekt zich in overgroote meer derheid uit voor een verdeeling van de lasten tusschen werkgevers, werknemers en overheid. Over den vorm der overheids bijdrage bestond verschil van meening. Terwijl sommige leden de verdeeling der lasten aldus zouden wenschen. dat werk gevers, werknemers en overheid ieder 1/3 betalen, staat een aantal andere leden op het standpunt, dat de overheid eerst een bijdrage moet geven, wanneer de kosten van de verzekering een bepaalde grens overschrijden. Weer andere leden zijn van meening, dat de overheid steeds 1/3 van de premies behoort te betalen en daar naast boven een bepaalde grens de volle dige lasten te dragen. Eenstemmig is de raad van oordeel, dat het voor-ontwerp terecht de mogelijkheid open laat. dat de helft van de premie, voor zoover gedragen door het bedrijfsleven, door de werkgevers op de arbeiders kan worden verhaald. Een meerderhe'd van den raad spreekt zich ervoor uit. dat in de wet een maxi mum wordt opgenomen voor den op het bedrijfsleven te leggen lact. Terwijl een deel dezer leden hierbij denkt aan een uniform maximum voor het geheele be drijfsleven, wenschen andere leden voor de onderscheidene bedrijftakken te differen tieeren. Ten aanzien van de kosten spreekt de raad als zijn overtuigmz uit. dat deze be langrijk grooter zullen zijn dan uit de me morie van toelichting zou kunnen worden opgemaakt. De uitvoering. Wat de uitvoering betreft spTeekt de raad met 25—11 stemmen zijn voorkeur uit voor een bedrijfsgewijze mrichting en uitvoering van de werkloosheidsverzekering. Ten aanzien van de uitvoeringsorganen overweegt de meerderheid van den raad. dat nog niet zoover voortgeschreden is dat men uit de drie voorgestelde organen, t.w. bedrijfsraad. erkende bedrijf svereeniging of rijksorgaan, een def'nitieve keuze kan doen van één orgaan, dat op bevredigende wijze voor het geheele bedrijfsleven en met be houd van de bedrijfsorganisatorische grond gedachte van het ontwerp, de uitvoering der verzekering ter hand kan nemen. Een aanvullend orgaan is dus noodig. Ofschoon tegen ieder der genoemde or ganen afzonderlijk wel bepaalde bezwaren worden aangevoerd, kan de meerderheid van den raad zich niettemin in het alge meen met de opdracht van de uitvoering aan deze organen vereenigen. Met 2017 stemmen aanvaardt de raad bovendien de volgorde, waarin het voor ontwerp de organen noemt, tevens als rangorde. Wordt deze opvatting in de practijk gevolgd, dan is daarvan het resul taat. dat in geval een bedrijfsraad de uit voering der verzekering voor zijn bedrijf tot zich trekt, de mogelijkheid van een be drijf svereeniging tot dat doel, als ook van aansluiting bij de rijkswerkloozenkas, voor de in dat bedrijf werkzame ondernemers vervalt. Over de vraag of de vakorganisaties der arbeiders bij de uitvoering moeten worden betrokken, loopen de meeningen uiteen. De meerderheid van den raad is er echter te gen om die organisaties wettelijk met een deel der uitvoering te belasten. De raad spreekt zich tenslote in meerder heid uit voor een overgangsregeling voor diegenen, die, hoewel aangesloten bij de vrijwillige verzekering, op het oogenblik van de inwerkingstreding der wet werkloos zijn en dus niet onder die verplichte ver zekering zullen vallen. goebbels uit danzig vertrokken. Minister Goebbels is vanochtend per vliegtuig uit Danzig vertrokken. Bij zijn vertrek riep de menigte steeds weer: „Wij groeten den Führer" en „De Führer moet naar Danzig komen". REDE VAN DEN POOLSCHEN PRESIDENT. De president der Poolsche republiek zal op 29 Juni een rede houden, die door bin- nenlandsche en buitenlandsche zenders zal worden verbreid. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bloembollen geteeld zonder vergunning. Voor het Kantongerecht alhier stonden 14 dagen geleden twee kweekers uit Sas- senheim terecht, omdat zij zonder vergun ning van den minister van Economische Zaken en zonder aangesloten te zijn bij de Ned. Sierteeltcentrale, bloembollen hadden geteeld. De eerste verdachte had toen verklaard, dat niet hij, maar zijn zoon de bollen had geteeld; maar de heer J. J. Bosman, af- deelingschef bij de Ned. Sierteeltcentrale deelde mede, dat verdachte met zijn zoon 99 are bloembollen had geteeld. Het O. M. eischte drie weken pr. hechte nis en verbeurdverklaring der in beslag genomen bollen en tegen den zoon van ver dachte f. 25 boete of 10 d. h., eveneens met verbeurdverklaring der in beslag genomen bollen. De Kantonrechter heeft hedenmorgen den vader veroordeeld tot drie weken pr. hech tenis en verbeurdverklaring der in beslag genomen bollen en den zoon tot f. 25 boete of 10 d. h. met teruggave van de in beslag genomen bollen. Een bloembollenkweeker uit Noordwij- kerhout, die voor een zelfde overtreding te recht s'ond. en al eerder d-^" d* Nedsrl. Sierteelteentrale tot f125 en f450 boete ver- ooröeeia was. werd hev*cn dovi aen Kan tonrechter overeenkomstig den eisch van het O. M. tot 10 dagen pr. hechtenis ver oordeeld met teruggave der in beslag ge nomen bloembollen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De matjes werden geklopt. In Katwijk aan Zee kreeg mej. v. D. het aan den stok met haar buurvrouw. Dat was toen de juffrouw matjes stond te klop pen. De buurvrouw had bij die gelegenheid beleedigingen tegen mej. v. D. gezegd, en voor dat feit moest zij terecht staan, doch liet verstek gaan. De Politierechter veronderstelde dat de geuige ook wel wat gezegd zou hebben in de kwestie, maar de juffrouw zei, dat zij dadelijk naar binnen was gegaan. Een andere buurvrouw had de scheld partij gehoord en deed daarvan een verkla ring. Daarop eischte de officier f. 8 boete subs. 8 dagen hechtenis, net vonnis werd i. 5 subs. 5 dagen. Gras voor de konijnen. Een gemeente-werkman van Alphen aan den Rijn had gras gemaaid, en een inwo ner van die gemeente wilde gras voor zijn konijnen hebben. Hij vroeg daar om, maar het gras werd hem geweigerd, en daarin zag de ander aanleiding den gemeente werkman C. M. Domburg uit te schelden. Wegens beleediging moest de grasliefheb ber nu terecht staan, doch hij liet verstek gaan. De beleedigde en nog een getuige deden hun verklaringen over het geval, en daar na vorderde de Officier f. 8 boete subs 8 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform dezen eisch. De geruilde toestellen. Een radiohandelaar uit Leiden leverde aan de la R. een radiotoestel. Maar het toestel bevredigde niet, en de handelaar zou zorgen voor een ander apparaat. En dat deugde al evenmin. Toen verlangde de la R. zijn eerste toestel weer terug. Dat ging niet, want de handelaar had intus- schen het eerste toestel weer verkocht. En het tweede geleverde toestel was nog goed- kooper ook, en geld was niet terug ont vangen. Nu stond de radiohandelaar wegens ver duistering terecht. De verdachte betoogde echter dat de toe stellen op proef waren, en hij meende be slist dat het weer terug genomen toestel zijn eigendom was. De officier zag geen bewijs voor de ver duistering en vroeg vrijspraak, waartoe de Politierechter besloot. De jas op afbetaling. Een Inwoner van Leiden kocht bij v. O. aldaar een Jas op afbetaling; twee kwar tjes per week zou worden betaald. Nadat zeven maal de kwartjes geofferd waren, staakten de betalingen en de kooper bleek de jas te hebben beleend. Wegens verduis tering moest hij nu terecht staan, doch liet verstek gaan. De verkooper van de jas vertelde, dat het kleedingstuk f. 28.50 had gekost. De Officier vorderde twee weken gevangenis straf tegen verdachte. De Politierechter veroordeelde conform dezen eisch. De Elisabethen. Een bloemen venter uit Noordwij kerhout zou bloemen en bloembollen hebben wegge nomen van het land van K. De zaak zou door verwarring zijn ontstaan, want de ver dachte mocht bloemen weghalen op het land van H. dat grenst aan het land van K. De verdachte betoogde dat hij geen Ensa- beth-tulpen bij zich had, dat waren Cop land-tulpen. Getuigen waren er, die niet zoo heel zeker konden zeggen of het Elisabeth- tulpen waren die verdachte bij zich had, en die gestolen waren. De Officier zag geen be wijs voor de Elisabethen, en vorderde vrij spraak, waartoe de Politierechter besloot. Conform besloten. 8o. Voorstel tot het verlengen van de* termijn van ontruiming van een elftal on bewoonbaar verklaarde woningen. (100) Conform besloten. 9o. Voorstel: a tot het Intrekken van het raadsbeslu't van 5 September 1958 tot herziening van het uitbreidingsplan, met betrekking tot gronden ten Noordwesten van den Kanaal- weg en van het bü raadsbesluit van 8 No vember 1933 vastgestelde uitbreidingsplan, voor zooveel betreft een gedeelte der ge meente, gelegen ten Noordoosten van den Zooterwoudscheweg b. tot het vaststellen van een partiëel- uitbreidingsplan „Industrieterrein Kanaal- weg" en van de daarbij behoorende bebou wingsvoorschriften, (101) Conform besloten. lOo. Voorstel tot het intrekken van: a. het raadsbesluit van 23 Januari 1939 inzake het verkoopen van een perceel bouw terrein aan den Wassenaarscheweg. kada straal bekend gemeente Lelden. Sectie P Nis. 929 932 en 1574, alle gedeeltelijk, aan M Hopman Sr.. te 'sGravenhage; b. het raadsbesluit van 20 Februari 1939 tot herziening van het uitbreidingsplan c.a., met betrekking tot de bestemming van den gTond aan den Wassenaarscheweg. (102) Cohform besloten. llo. Voorstal tot het opnieuw, gewijzigd, vaststellen van de verordening, regelende de heffing van gelden voor het bezichtigen van het Stedelijk Museum „de Lakenhal", te Leidei). (103) Conform besloten. (De zitting duurt voort). (Zitting van hedenmiddag) Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisge ving de heeren Tepe en Dubbeldeman en er is één vacature (Hessing). Na goedkeuring der notulen doet de voor zitter mcdedeeling van eenige Ingekomen Stukken, w.i. missives van Gcd. Staten, hou dende goedkeuring van raadsbesluiten, enz. BENOEMINGEN. lo. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs '95) Benoemd wordt mej. dr. C. Hovens Greve 2o. Benoeming van een leeraar in het teckenen aan het Gymnasium en aan de Iloogere Burgerschool met vijfjarigen cur sus (96) Benoemd wordt no. 2 der voordracht de heer E. J. Hoppe te Heynen (O.) met 16 stemmen tegen 11 op No. 1 der voordracht den heer J. Minderaa te Nijmegen. 3o. Herbenoeming van den Stadsvroed- nieesler. (97) Herbenoemd wordt prof. dr. P. C. T. v. d. Hoeven. De heer MANDERS, vraagt of het niet beter zou zijn de bepaling, dat benoemde deze functie moet neerleggen, indien hij ophoudt hoofd van de gynaelogische kli niek te zijn, te schrappen. Nu worden beide functies automatisch verbonden. De VOORZITTER zegt, dat dit juist altijd het geval is geweest en wenschelijk is. 4o. Voorstel tot het verkoopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan den Rijn- zichtweg, kadastraal bekend gemeente Oegstgeest, Sectie B no. 1926 (ged). aan D. Kaay, te Leiden, q.q.. later uitgebreid. (98' Conform besloten 5o. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de verdere verbetering van de Lammermarkt. (99) Conform besloten. 6o. Voorstel tot het wijzigen van de be grooting. dienst 1938. in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden en ongevallen- en ziekteverzekering van amb tenaren en werklieden. (106) Conform besloten. 7o. Voorstel tot het vaststellen van eenige begrootingsstaten. ln verband met de ver hooging van verschillende posten van de begiooting, dienst 1938 waarvan de raming e laag is geoiei.cn en de toevoeging aan die begroeting van eenige nieuwe posten, alsmede de overbrenging op den dienst 1939 van in 1938 niet verwerkte gelden. .1107) AMSTERDAM, 19 Juni. Hoewel de omzetten zeer beperkt bleven en de stemming dientengevolge zeer rustig, was de grondtoon van de markt heden niet bepaald ongunstig. De beurs opende althans goed prijshoudend en ofschoon zich geen verbeterin gen van groote beteekenis voordeden, was de koersrichting toch eerder naar boven. Het pu bliek blijft sterk gereserveerd, eerügszins ver ontrust door de nieuwe spanning in de buiten landsche politiek, die zich weliswaar niet in Europa, maar in het Verre Oosten laat gelden, doch die niettemin ook het Westen in sterke mate betreft. Van New York komen er eenige betere econo mische bedrijfsberichten en deze laten niet na hier eenigen weerklank te vinden. Bij zeer be scheiden omzetten was de markt dus iets beter gedisponeerd zonder dat bepaalde fondsen op den voorgrond traden. De aandacht ging voor al uit naar Amerikaansche shares, die een vaste houding vertoonden op aankoopen uit Londen. De meeste Amerikaansche fondsen bewogen zich dan ook boven New Yorksche pariteit, en een behoorlijke affaire ontwikkelde zich met name in de leidende staal- en koperwaarden. Op de lokale markt trokken Philips door een hoogere tenöenz de aandacht. De overige in dustriewaarden weken nauwelijks van het niveau van Vrijdag af. Unilever was practisch onver anderd op 134. De Tabaksmarkt was gedrukt, ook voor aan- deelen Oude Deli, die ex het dividend van 10% verhandeld werden en 197% noteerden. Rubberaandeelen waren zeer kalm en goed prijshoudend gedisponeerd; zoowel voor Am sterdam Rubber als voor de incourante soorten. Ook de Suikermarkt hield een kalm aspect. H.V.A. was practisch onveranderd en stil. Vor stenlanden en Java-cultuur ontvingen lichten steun. N.I.S.U. werd ex het dividend van 11!*>% verhandeld op 217%. De Scheepvaartpapieren trokken geen bijzon dere belangstelling en waren voor Scheepvaart unie eerder iets luier. In de Petroleumafdeeling waren aandeelen Koninklijke Olie goed prijshoudend gestemd. Het hoofdfonds bewoog zich tusschen 305 en 305 waaruit wel blijkt hoe beperkt de va riaties waren en hoe ongeanimeerd de affaire. Amerikaansche Olieshares bleven meerendeels op het vorige niveau. Op de beleggingsmarkt was de stemming wei nig opgewekt. De affaire was van beperkten omvang en de Nederlandsche Staatsfondsen werden meerendeels een fractie beneden het vorige niveau verhandeld. Prolongatie 3/4 pCt. WISSELKOERSEN. Londen 8.815/8; Berlijn 75.55; Parijs 4.99; Brussel 32.02; Zwitserland 42 45; Kopen hagen 39.371/*: Stockholm 45.40; Oslo 44 30; New York 1 88 5/16; Lire Bankpapier 6 35. Prolongatie 3/4: Part. disc. Ut1/16; Daggeld Vj; Registermarken 27: Handels- sperrmarken 715/16; Reismarken 50; Bankpapier 26 1/4. AMSTERDAM. 19 Juni 1939. Veemarkt Aan gevoerd: 456 vette koeien, waarvan de prijzen waren:'le kwal. 7280, 2e kwal. 6070; 3e kwal. 48—58: 20 stieren 5056 per K G. slachtgew.; 92 melk- en kalfkoeien 180—260 per stuk: 81 vette kalveren 2e kwal. 4856. 3e kwal. 3546 per K.G. lev. gew.: 107 nuchtere kalveren 710; 126 schapen 1520: lammeren 12—15; zuiglam- meren 811 per stuk: 424 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 K.G. 5859. enkele hooger; zware varkens 5758; vette varkens 5657 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. LEIDSCHENDAM. 17 Juni. Engelsche kom kommers le srt. f. 3.104.60, 2e srt. f.22.90. 3e srt. f.2. stek f. 0.100.20; Gele komkommers le srt. f. 2.404, 2c srt. f. 2—2.40, 3e srt. f.2, stek f. 0.200.30; Kropsla le srt. f. 0.501; Peen f. 4.306.50; Bloemkool le srt. f. 5.3010.10. 2e srt. f.34.60; Tomaten, midd. f. 9.8010.90, groote ronde f.99.50. 2e srt. f. 9.3011. 3e srt. f. 4.10—5.30 .bonken f. 6.50—7.80. uitschot f.3— 3.60, rijp f.810: Andijvie per 100 f. 1.903.90, per 6 kg, f. 0.120.21; Spinazie per 6 kg. f. 0.18 0.36; Postelein f. 2.403.40; Rabarber per 100 bos f. 2.803.60; Snijbooren f.3840; Sper- cieboonen f.5052; Seldery f. 0.700.30; Peulen f.1415; Tuinboonen f.79; Doperwten i. 12 —16. ROELOFARENDSVEEN. 17 Juni. Aardbeien 1826 cent per pond; Peen 3 cent per bos; S a 5070 cent per 100 stuks; Snijboonen 3.10—3.70; idem stek 2.00—2 20; Prinsessebooncn 4.606.60; Peulen 0,601,50: Doperwten 7984 cent; Ca- pucijners 1.001.17; Tuinboonen 76 cent, alles per 10 K.G. ROTTERDAM, 19 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd totaal 2061 stuks vee. waarvan 608 vette runderen. 332 vette kalveren, 8 nuchtere kaveren, 254 schapen en lammeren, 645 var kens. 214 lammeren. Prijzen, vette koeien 1ste kwal. 75. 2de kw. 60. 3de kw. 3245 ct. per KG.; vette ossen resp. 65, 60. 3545 ct.; vette kalve ren resp. 105. 85, 55—70 ct.; varkens «levend gewicht) 47. 46. 45 ct.; schapen 48, 42. 30 ct. Prijzen per stuk: Schapen 1ste kwal. f.20, 2de kv.el. f. 17. 3de kwal. f. 14; zuiglammeren resp. f. 12. f, 10. f. 8. TER AAR. 17 Juni. Centrale Veiling. Per 10 K.G.: Peulen 0.60—1 65; Doperwten 0,73—0,97; Capucijners 0.901.20; Tuinboonen 7090 ct; Snijboonen 3,10—3,60.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3