EWi HOFN Onveranderde toestand te Tientsin LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 19 Juni 1939 lil Zijt gij reeds lid De onrust in Tsjechië Zal Engeland represailles toepassen „Werd ik nogmaals souverein, dan zou DIT mijn HOFNAR zijn!" T°rpe*> BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Om aan deze eischen kracht bij te zet ten, aldus het blad, zou Duitschland de Volgende plannen hebben: 1. Tenuitvoerlegging aan het einde der maand Juli van een „permanente" semi- mobilisatle. 2. Versterking van de Siegfriedlinie in het Westen. 3. Concentratie van Duitsche troepen in Oost-Moravie en Slowakije en verbetering van de Duitsche verstcrkingswerken in Slo wakije. 4. Voltooiing van de verdedigingslinies langs de Duitsch-Poolsche grens, Onnoodig te zeggen, dat aan dit bericht niet te veel waarde mag worden toegekend! De geruchten over bemiddelingspogingen van het Vatioaan houden aan, doch vinden nog nergens bevestiging. Over het bezoek van Gafencu aan Athene is volgend communiqué uitgegeven: De besprekingen hebben de volledige overeenstemming bewezen ten aanzien van alle vraagstukken welke Roemenië en Grie kenland rechtstreeks betreften. Als voor zitter van de Balkan-entente heeft Ga fencu tevens Metaxas op de hoogte gesteld van de besprekingen, welke hij de vorige maand gevoerd heeft met Markowitsj, den minister van Buitenlandsche Zaken van Joego-Slavië. Voorts heeft Gafencu den Grickschen minister-president in kennis gesteld van de zoo bevredigende resultaten van zijn officieel bezoek aan Ankara. Tot zijn groote genoegen, zoo vervolgt het communiqué, heetf Metaxas kunnen vaststellen, dat de leidende beginselen der Balkan-entente, t.w. onafhankelijkheid, eenheid en een vastberaden vredespolitiek, een nieuwe wijding gekregen hebben, welke niet zal nalaten de betrekkingen tusschen de vier bevriende en verbonden Balkansta- ten nog dieper en nauwer te maken. Hitier heeft Zaterdag te Berchtesgaden Khalid Alhud ontvangen, een specialen af gezant van koning Ibn Saoed. den vorst van Saoedie-Arabië. Hitier en Khalid Alhud gebruikten de thee te zamen en hun bespre kingen duurden geruimen tijd, doch om trent den aard dezer besprekingen is niets bekend geworden. DUITSCHLAND. Geen godsdienst meer in de radio. De uitzending van godsdienstoefeningen door de Duitsche radiozenders op Zondag is niet meer toegestaan. Zij zullen worden ver vangen door programma's tot nationaal-so- cialistische opvoeding. De Duitsche zenders zullen op de uren. waarop vroeger gods dienstoefeningen of religieuze toespraken werden uitgezonden, muziek uitzenden, of wel de dooden van de nationaal-socialisti- sche partij herdenken. In het district Mnichovo Hradista, dat geheel Tsjechisch is. hebben onbekenden Duitsche straatbordjes, welke daar na 15 Maart zijn geplaatst, vernield. Bij wijze van straf is gedurende een week alle verkeer op straat tusschen negen uur 's avonds en 4 uur des morgens verboden. De bevolking mag zich 's nachts niet op straat bevinden, op straffe van gevangenis en boete van ten hoogste 10.000 kronen. Indien nogmaals Duitsche straatbordjes zullen worden ver nield. zullen nog strengere maatregelen worden genomen. De door de Duitsche autoriteiten te Klad- no uitgevaardigde strafmaatregelen zijn in- tusschen weer verzacht. De opperlandraad heeft namelijk toegestaan, dat de café's en restaurants tusschen zeven uur 's ochtends en negen uur 's avonds geopend worden. Bioscopen en theaters moeten evenwel ge sloten blijven. Het Slowaaksch telegraaf agentschap be richt, dat volgens mededeeling van de Duit sche legatie te Bratislawa het verkeer tus schen Slowakije en het protectoraat Bohe- men en Moravië tot nader order is gestaakt. Op het oogenblik worden reizen in Slowakije slechts toegestaan in zeer dringende ge vallen. Het Poolsche telegraaf agentschap meldt, dat zich Donderdag aan de vroegere Poolsch-Tsjechische grens twee incidenten hebben voorgedaan. In beide gevallen werd de grens geschonden door Duitsche wacht posten, die grenspalen wilden verplaatsen, om twee Poolsche wegen tot Tsjechisch ge bied te verklaren. Poolsche grenswachters brachten de palen echter naar hun oor spronkelijke plaats terug. Tien Tsjechische arbeiders, die te werk waren gesteld bij den aanleg van verster kingen in Oost Pruisen, zijn naar Polen ge vlucht. Zij verklaarden met geweld naar Oost Pruisen te zijn gevoerd, waar zij op zeer slechte voorwaarden moesten werken onder toezicht van ruwe Duitsche opzichters. Zondagnacht is in het hoofdzakelijk door Joden bezochte café „Riva" in oude stad van Praag een bom ontploft. 39 personen werden gewond, van wie 7 zware verwondin gen bekwamen. De meeste slachtoffers zijn Joden Van twee der ernstig gewonden moes ten beide beenen geamputeerd worden. Zij ^erkeeren in levensgevaar. Het geheele inte rieur van het café werd vernield. Vele ge wonden renden naar buiten en zakten op straat ineen. Men gelooft, dat deze nieuwe aanslag deel uitmaakt van de reeks, die in de afgelcopen weken is gepleegd, en schrijft hem wederom toe aan de Tsjechische fascis ten. De Tsechische politie heeft van nog geen enkelen dader een spoor gevonden. ITALIË. Yloolbezoek aan Spanje. De bladen melden, dat het eerste Ita- llaansche eskader voor een reis naar de Spaansche, Portugeesche en Marokkaan- sche wateren zal vertrekken. Tot het on der bevel van admiraal Riccardi staande eskader behooren twee pantserschepen, 10 kruisers van 10.000 en 8000 ton en een twintigtal torpedojagers, waarvan de geza menlijke bemanning uit 1000 officieren en 20.000 minderen bestaat. Deze kruistocht zal ongeveer twee weken duren. De „Popoio d'Italia" meldt verder nog. dat het tweede Italiaansche eskader bin nenkort voor een kruistocht naar het Verre Oosten zal vertrekken. Deze reis valt volgens het blad onder het normale programma der manoeuvres van de Italiaansche vloot. Zout «t wind ,vKeJta»t" ook Uw Qaed. En wat doet de „wasclulag" met Uw humeur? Hetzelfde. Niemand is er U dankbaar voor (behalve de gas- en waschraiddelfabrieken). Schaf die ouderwetsche sleur toch af - tegenwoordig is het de vrouwen immers veroorloofd haar tijd prettiger door te brengen dan met zelf-wasschen. Laat de VEWA het doen - dat is voordeeliger bovendien. VEREENIGDE WASSCHERIJPM TELEFOON 1206 WITTE SINGEL 13 - LEIDEN 1971 iingez. Med.) NOORWEGEN. Redevoeringen van drie eerste ministers Gisteren is te Halden bij de Zweedsche grens de arbeidersbetooging ..Dag der Noor- sche democratie" gehouden, waarbij de drie eerste ministers het woord voerden. De bij eenkomst werd gehouden in de sterkte Fre- derikstein. waarvoor Karei XII tijdens een belegering den dood vond. De Noorsche premier, Nygaarsvold. zeide 1972 MÓOGE H'JNO'JK 96-TEL J2HO GENERAL'MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med.) in zijn toespraak: ..De Noorsche volkeren, die in democratie leven, keeren zich tegen iederen vorm van dictatuur". Hij voegde hieraan toe. dat „samenwerking tusschen de Noorsche staten niet alleen natuurlijk, maar noodzakelijk is op grond van de hui dige wereldtoestanden". Hij besloot: „Deze eenheid is tegen niemand gericht en tracht niet op te treden met de middelen van bruut geweld of macht van de militaire bondgenootschappen. Door hun eendracht willen de Noorsche volken aan de naar een oorlog gedreven wereld toonen. dat geluk en veiligheid slechts verkregen kunnen wor den door individueele vrijheid in ieder land en vreedzame samenwerking tusschen de verschillende landen. Onze politiek blijft de democratie en de neutraliteit". De Zweedsche premier. Hanson, prees de politieke stabiliteit der Noorsche landen, waarna de Deensche eerste minister, Stau- ning. er op wees. dat de volken van het Noorden zich ontwikkeld hebben onder een democratisch regime en geen enkele buiten landsche beweging willen, communistische evenmin' als andere. Zij wenschen geen dic tatuur noch anarchie of wereldrevolutie. „Deze volken vormen een neutrale een heid, die weigert geweld te gebruiken jegens andere landen, zoolang deze de neutraliteit der leden van de eenheid niet schenden Geen enkele mogendheid, zoo besloot Stau- ning, kan rekenen op bijstand van welk der Noorsche landen dan ook, wanneer de vrede mocht worden verbroken". ROEMENIË. De handel met Engeland. Deze week zullen twee maatschappijen worden opgericht, een te Londen en een te Boekarest, voor den handel tusschen En geland en Roemenië. De maatschappij t>e Londen zal beschikken over een kapitaal van 350.000 pond sterling, de maatschappij te Boekarest over 240 millioen lei. MEXICO. Spaansch geld en Spaansche vluchtelingen. Men verneemt thans, dat het jacht „Vies" dat 30 Maart te Tampico is aange komen met een Baskische bemanning en passagiers en een geheimzinnige lading, veertien millioen pond sterling naar Mexi co heeft gebracht, afkomstig van de reser ves van de Spaansche republikeinsche re geering. Het geld is gestort bij de Mexicaansche bank en is bestemd voor het stichten van industrieele ondernemingen, waar de Spaan sche vluchtelingen te werk zullen worden gesteld. De „Ultimas Noticias" bericht, dat Negrin zich bereid heeft getoond 21 militaire vlieg tuigen, welke de vertegenwoordiger van de Spaansche republikeinsche regeering tij dens den burgeroorlog in de Vereenlgde Staten had gekocht en welke bij gebrek aan middelen van vervoer te Vera Cruz wa ren blijven liggen, aan de Mexicaansche regeering af te staan. De toestand in en rond de belegerde Britsche concessie te Tientsin is nog steeds verre van rooskleurig, vooral door het ge brek aan versche levensmiddelen, zooals vleesch, visch en groenten. Het eenige be moedigende was de aankomst van twee Britsche schepen, de „Jatsjing" en de „Tsjengtoe", die onda.nks de scherpe con trole der Japanners op de Hai. niet zijn aangehouden. De reeders hebben daarin aanleiding gezien hun kantoor te Sjanghai te seinen de scheepvaart op Tientsin te hervatten. De toevoer van vleesch visch en groenten is thans volkomen afgesneden en de bewo ners van het belegerde gebied hebben hun voorraden verduurzaamde levensmiddelen moeten aanspreken. Rijst en Meel zijn nog in ruime hoeveelheid aanwezig. In elk ge val zijn de Britten in ce concessie vastbe sloten, ondanks de blokkade stand te hou den. Anderzijds wordt de anti-Britsche propa ganda te Tientsin met kracht voortgezet. Er zijn thans zelfs luidsprekers aan de in gangen van de concessie opgesteld, met be hulp waarvan tegen Engeland wordt ge ageerd. In het geheele door de Japanners bezette gebied worden anti-Britsche biljet ten uitgedeeld en de toon der Japansche bladen te Tientsin wordt steeds heftiger. In ae Fransche concessie zijn op de markt nog voldoende versche levensmidde len verkrijgbaar. De autoriteiten van de Britsche nederzet ting hebben den uitvoer van meel uit de nederzetting verboden, ook indien dit meel eigendom is van Japanners. In de neder zetting liggen ongeveer 2700,000 zakken meel opgeslagen en in de overige deelen van Tientsin ongeveer 800,000 zakken, ter wijl het maandelijksch verbruik ongeveer 1.500,000 zakken bedraagt. De Japansche militaire autoriteiten achten dezen maat regel een provocatie, aangezien Japan nooit den invoer van levensmiddelen in de con cessie heeft verboden. Een Brltsch employé van den spoorweg PekingMoekden is in een gevecht met een Chineesch politieagent in Japanschen dienst bij de barricade aan de grens van de Britsche nederzetting gewond en door de Japanners gearresteerd. De Britsche consul generaal poogt zijn vrijlating te verkrijgen. Toen de Japanners den Britschen foto graaf Mayell vrijlieten, zooals gisteren werd gemeld, hebben zij de film, welke hij had gemaakt en waarop o.a. de electrische draadversperring rond de nederzetting te zien was, ln beslag genomen. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat de Yokohama Specie'oank de Duitsche firma's welke zaken willen blijven doen. heeft medegedeeld, dat zij alleen zaken met hen wilde doen. wanneer zij zich buiten de Britsch-Fransche concessies vestigden. Ook moesten de firma's schriftelijk verklaren, dat zij geen goederen in de concessie aan land zullen brengen. Sommige firma's heb ben hier reeds in toegestemd. Kolonel Hirota, die de controle heeft over de Japansche blokkade, verklaarde tegen over verslaggevers, dat „de soldaten, die de voetgangers en de voertuigen nagaan, in structies hebben vriendelijk en hoffelijk te zijn jegens de onderzochte personen. Wij hebben totd usverre geen moeilijkheden gehad. Wij treffen regelingen om ijswater te verstrekken aan degenen, die wachten op hun beurt bij de controleposten onder de gloeiende zon". De Japansche houding. De commandant van het Japansche garnizoen te Tientsin heeft een aan tal Chineeschen en Japanschen jour nalisten medegedeeld, dat een rege ling van de aangelegenheid der con cessie moeilijk zal zijn, tenzij Engeland zijn steun aan Tsjang-Kai-Sjek op geeft. Na het totstandkomen van de blokkade aldus vertelde hij hebben de autori teiten der Britsche concessie een onder houd aangevraagd, onmiddellijk of door bemiddeling van een derde mogendheid. Hij had dit voorstel echter verworpen, om dat hij geen heil van het onderhoud ver wachtte, nu de kwestie in een dergelijk stadium was gekomen. De toestand heeft zich ontwikkeld tot een volledig protest tegen de Brit sche politiek van steunverleening aan Tsjang-Kai-Sjek, zoodat niet meer kan worden gesproken van een zuiver plaatselijk incident. Het incident, aldus de commandant, kan niet meer geregeld worden met uitlevering van de Chineesche misdadigers, reorgani satie van den gemeenteraad der concessie en verwijdering van de anti-Japansche schoolboeken. De hoofdzaak blijft een on voorwaardelijke herziening der Britsche politiek. Tsjen Tsjoen, de minister van binnen- landsche zaken der onder Japansch toe zicht staande regeering te Nanking, heeft een telegram aan den burgemeester van Tientsin gezonden, waarin hij dezen aan moedigt, „de blokkade van de Britsche con cessie voort te zetten, teneinde de geniepige politiek van Engeland te dwarsboomen. Als, zoo zegt hij, Engeland zijn houding niet verandert, zal de regeering te Nanking nieuwe maatregelen moeten nemen om haar rechten te doen gelden en de orde te handhaven. Ik hoop echter dat de Engel- schen zoo wijs zullen zijn Dm niet alleen ge volg te geven aan de eischen der plaatse lijke autoriteiten, doch eveneens over te gaan tot volledige wijziging van het stelsel der concessies en tot herziening van de RCHARD LEEUWENHART: De sigarenkenner proeft en ruikt direct al bij het opsteken: hier is een echt fijne sigaar, en hij herkent met welbehagen de goede tabakken uit Havana, Brazilië en Deli, op meesterlijke wijze tot een geurige Hofnar-sigaar gemodelleerd. De niet- kenner keurt misschien minder deskundig, maar hij geniet evenveelDe Hofnar-serie is Uw keus waard kwaliteitshalve, hoewel de lage prijs U allicht welkom is 1 „Nooit fijner gerookt *'va8 cf. f""" 'w. ,0«. N.V. HOFNAR SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD. 1959 (Ingez. Med.) egoïstische politiek van steunverleening aan Tsjang-Kai-Sjek en aan de commu nisten. Hoe Londen reageert. Hoewel de regeering van Japan haar goedkeuring heeft gehecht aan het optreden van de Japansche militaire autoriteiten te Tientsin, is het nog mogelijk, dat men van de Japansche regeering nog enkele mede- deelingen zal ontvangen, welke den toestand ophelderen en welke de mogelijkheid bieden te onderhandelen over een regeling van het incident, aldus de houding van Londen. Indien dit evenwel niet het geval zou zijn, dan moet de Britsche regeering represaille maatregelen overwegen In dit verband wordt reeds gezegd dat de ambtenaren van het ministerie van handel, het ministerie van financiën en van het ministerie van buitenlandsche zaken de verschillende maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden, reeds overwogen hebben en een rapport dienaangaande hebben opgesteld. Naar verluidt zouden de overwogen maatregelen zijn: Ten eerste: het schrappen van Japan van de lijst van meest-begunstigde landen. Ten tweede: het opzeggen van het Britsch-Japansche verdrag van 1911, waardoor Japan zijn groote markt op de Britsche kroonkolonies zou verliezen. Ten derde: het verhoogen van de rechten op Japansche goederen. Japansche financieele en economische deskundigen zijn van oordeel, dat indien En geland zijn dreigement van een economi- schen boycot van Japan zou uitvoeren, dit grooter nadeel zou opleveren voor Engeland zelf dan voor Japan. Dit oordeel wordt ge grondvest op den economischen toestand van Engeland en op de verhouding tusschen Engeland en de Dominions. Bovendien is Engeland op het oogenblik niet in staat, een sterke vloot naar Singapore te zenden, aan gezien het te zeer wordt vastgehouden door den politieken toestand in Europa. De deskundigen merken verder op, dat Engeland geen oorlog kan voeren in het verre Oosten, behalve wanneer de Vereenig- de Staten de verzekering zouden geven, dat zij actief zullen meewerken. Aangezien even wel Tientsin geen Britsch grondgebied is, zooais Hongkong doch Engeland hier slechts economische rechten heeft, verwacht men niet, dat Engeland daarvoor een oorlog zal ontketenen. De besprekingen, die eerstdaags ge voerd zullen worden tusschen de Britsche J defensiediensten voor Indië en het Verre I Oosten en Fransche stafofficieren van de strijdkrachten in Indo-Chfna en China, zullen de belangrijkste conferentie van dezen aard vormen die tot dusverre in hel Verre Oosten gehcuden is Hoewel tot dit overleg werd besloten vóór de incidenten in China voorz'en konden worden, krijgt het een speciale beteekenis in verband met I den toestand te Tientsin. De besprekingen zullen een week duren. Zestig officieren nemen er aan deel. Admiraal Sir George Keyes heeft in Hernsey, een Noordelijke voorstad van Londen, een rede uitgesproken, waarover Pressassociation meldt: „de gebeurtenissen in Tientsin en de steun, die Japan verleend wordt door Duitschland en Italië, komen In werkelijkheid neer op een oorlogsverklaring aan het Britsche rijk. Het is een uitdaging, die aanvaard moet worden". Vervolgens sprak de admiraal zijn overtuiging uit, dat wanneeT Groot-Brittannië zich vastberaden en krachtig toonde en de geheele wyeld liet zien, dat het bereid was om te strijden met gebruikmaking van al zijn rijkdommen, heel zijn industrie en heel zijn menschen- potentieel, het den oorlog zou kunnen win nen zonder zijn toevlucht te nemen tot de wapens", maar wanneer wij aarzelen, zal vernedering daar zeker op volgen en zal oorlog onvermijdelijk worden. Te Sjanghai. Te Sjanghai blijft het onrustig. Opnieuw hebben eenige aanvallen plaats gehad op Chineesche dagbladen, die voor Japan werken. De daders zijn niet gevat. van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, wordt het nog heden Secretaris is de heer D. C. KOK. Rapen- burg 9, TeL 807. Contributie naar draag* kracht (minimum 25 cents 's jaars). GEBOREN: Simon Petrus, Z. van S. P. de Groot en E. H. Schlagwein Hendrina Magdalena Maria, D. van H. A. v. Koeveringe en G. v. d. Akker. ONDERTROUWD: F. v. As jm. 30 j. en C. v. d. Walle jd. 23 J. A. v. d. Blom jm. 21 j. en H. Bejj Jd. 18 j- W. Kapaan Jm. 28 j. en J. van Leeuwen Jd. 25 j. J. G. v. Klaveren Jm. 21 J. en A. H. Sierag jd. 21 J. N. J. de Koning Jm. 25 j. en J. Blansjaar Jd. 23 J. J. v. Meteren jm. 37 j. en J. Al. Fontein jd. 35 J. R. Zand vliet Jm. 22 j. en A. Onderwater jd. 23 -~ J. van t Zand Jm. 22 J. en J. E. Verstraaten ld 21 J. J. Pannekoek jm. 25 J en A. Planje id. 22 j Klinkhamer jm. 21 j. en M. v. d. Maas jd. 22 j. A. v. Latum jm. 26 J. en u- Pieters jd. 22 j. R. Wlnsser jm. 33 J. cn H. M. Straeter jd. 31 j. OVERLEDEN: - H. M. Wassenaar, D. 5 dagen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2