Goebbels te Danzig LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 19 Juni 1939 ^KtJN/T EN UTIEiEN^ Tentoonstelling van de „R. 33" te Katwijk aan Zee Danzig moet Duitsch worden FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART CRICKET. Nederlandsche Cricketbond. UITSLAGEN VAN GISTEREN. Ie klasse: VRAVVV: gewonnen door VVV met 6 runs op de eerste innings; HDVSPW: gewonnen door HDVS met 102 runs op de eerste innings; HCC IR. en W.: gewonnen door HCC I met 35 runs op de eerste innings; Haar lem—VOO: gewonnen door VOC met 1 run op de eerste innings; HBSHC II: gewonnen door HCC II met 40 runs op de eerste innings. 2e klasse B: AjaxHBS II: gewonnen door HBS II met 61 runs op de eerste innings; R en W. IllLCC: gewonnen door LCC met in nings en 63 runs; RioACC II: gewonnen door ACC II met 167 runs op de eerste innings. I L.M.C.C. had meer gevarieerd moeten worden om dit totaal te voorkomen. Nu was het zaak den tijd (ruim 3 uur) uit te spelen of voor de runs te gaan Dit laatste werd geprobeerd en aanvankelijk met succes. De openingsbatsmen Schölvinck en Leusing kwamen in de dubbele cijfers. Op 25 werd deze stand gebroken en nu begon de collapse. Het gevarieerde bowlen van de Vos bleek voor den anderen speler nog te lastig. Het werd innings voor 47 en de wedstrijd ging verloren met 55 runs. Toch was er al veel vooruitgang te bespeuren, in het keepen van Schölvinck. doch het batten is nog uiterst zwak. Dat moeten, vooral de hockeyers, toch beter kunnen leeren. Overzicht. Gelijk wij hadden verwacht kon P.W. '(110) het tegen Hermes D.V.S. (212 voor 9) niet bolwerken en waar V.V.V. (107) van V.R.A. (101) won al was die zege be nauwd genoeg gaan nu de Amsterdam mers. nog steeds ongeslagen, aan het hoofd van de ranglijst. Van de twee Haarlem- 6che nederlagen was die van R. en W. te gen H.C.C. I vrij normaal, maar spanning was er bij HaarlemV.O.C. Nadat de Rot terdammers met slechts 86 waren begon nen, bleven de gastheeren daar met een run onder. H.C.C. II (155) noteerde haar eerste overwinning en sloeg H.B.S. (115). Het tweede elftal van Houtrust bleek, gelijk wij verwachtten, te sterk voor Ajax te zijn. Deze Hagenaars zijn bijna allemaal goede batsmen en zij werden niet zoo heel goedkoop aan den kant gezet, nu er in den Leidschen aanval te weinig variatie is door het ontbreken van Versteeg en Goudswaard Toch zou 140 geen onoverkomelijk totaal zijn geweest als Ajax-batsmen als Zwa nenburg, Janssen en Dozy niet hadden ge faald. Constant batten is nooit de sterkste zijde van Ajax geweest en dat schijnt het bij L.C.C. wel te zijn. De Leidsche scoorde er in Haarlem lustig op los na eerst R. en W. EU voor 78 te hebben uitgesmeten Op 170 voor 6 met vijf batsmen in de dubbele cijfers kon Metsch sluiten en daarna werd het voor R. en W. III heelemaal een dé- bacle. Voor slechts 29 runs was het verhaal uit. A. van Es had gisteren wel bijzonder goede cijfers 329, 513 en dan nog 65 V Met den bal werd hij echter door zijn broer overtroffen (523 en 49). A.C.C. n (214 voor 6) won zonder moeite van Rio (47). H.B.S. WINT VAN AJAX. Slecht batten der Leidenaars. Aan de De Kempenaerstraat begonnen giste ren de reserves van Houtrust met een score van 140. Ajax had vooral met de Haagsche openings bats moeite, want A. Luyendijk met 39. Kül- hols met 19 en Van Hoepen met 17 brachten al enkele tientallen runs op en toen Scholten nog 34 runs aan het totaal toevoegde, kwam er 129 voor 5 op het bord. Daarna kwam er snel een einde aan de innings van H.B.S. II. Alleen de extra's kwamen in de dubbele cijfers. Wenting met 565 had goed gebowled. maar minder succes gehad dan hij verdiende. Van Oudgaarden met 454 was minder sterk in zijn aanval dan gewoonlijk. Het veldwerk van onze stadgenooten was in het algemeen vrij goed ge weest. De toch niet hooge Haagsche score werd door het falen der rood-zwarte batsmen zelfs niet benaderd. Zwanenburg, Jansen en Dozij waren verdwenen voor nul of voor enkele singles en het Leidsche totaal werd toch nog 74. dank zij een zeer geduldige 14 van Van Weizen; een goede 14 van den jongen speler Langhout en 15 van Van Breen. Even dreigde nog een innings nederlaag. maar Eichhorn als tiende man met 4* scoorde de run. welke Ajax redde voor den follow-on. R. Luyendijk 434. Van Doorn 313 en LochmannVan Bennekom 315. AJAX-JUNIORES WINNEN VAN DE V.O.C.-JEUGD. Aan de De Kempenaerstraat hebben Zater dagmiddag de jongeren van Ajax de V.O.C.- juniores geslagen met 11 runs op de eerste innings. De Rotterdammers begonnen met 74, waarvan De Vos 14 en Boudestein 21*. A. Wen- ting nam drie wickets zonder dat een run op hem werd gescoorden Schwencke met 318 bleek een veelbelovende bowler te zullen worden door zijn leg-breaks. De Ajax-jeugd beantwoordde het Rotterdam- sche totaal met 85. waarvan C. Wenting 19. N. Wenting 15. Langhout 12 en Van der Ven 10. Cohen 6—41. A. de Vos 3—17. V.O.C. probeerde het daarna op een tweede Innings en sloot op 73 voor 1. Toen Ajax ech ter daarna op 32 voor 3 kwam (Hans Gunning 12) gaven de gasten o.i. wat ontijdig op. ROOD EN WIT m—L.C.C. N.L.C.C.—L.C.C. Voor de Haagsche adspiran ten-competitie wonnen de L.C.C -jongeren van N.L.C.C. N.L.C.C. batte eerst en scoorde 90 runs. Huiler 37 en Flemer 38, als hoogste bijdrage.o L.C.C. wist dit totaal voor het. verlies van vijf wickets te passeeren. Harmsen 11, v. d. Reyden 10. Kantebeen 29. P Hagenaar' 23 not out en Stikvoort 5 not out. Voor L.C.C. bowlde Harmsen 6—35. Dutz 1—18. Kantebeen 3—3. Voor N.L.C.C. Flemer 2—30. Muller 2—41. PAARDENSPORT. Concours hippique te Rotterdam BELANGSTELLING VAN PRINS BERNHARD Te Rotterdam is op het Sparta-terrein dooi de Rotterdamsche manege een tweedaagsch concours hippique gehouden, dat gisteren voor een deel is bijgewoond door Prins Bernhard, die zelf een door hem uitgeloofde medaille heeft uitgereikt. De uitslagen van Zaterdagmiddag zijn: Dressuurpioef klasse L. Prijzen f. 40, f. 30. f. 20, f.10, f.10; 1. mej. H. E. J. M. ten Bos met Ginger, 290 pnt.; 2. mevr. J. Siem met Rosine, 282 pnt.; 3. mej. J. Bergmann met Scottish Maid. 277 pnt.; 4. mevr. D. v. Hoboken met Allerlei. 276 pnt.; 5. dr. H. M. E. Schürmann met Big Ben. 275 pnt. Samengestelde wedstrijd, bestaande uit dres- suurproef. Cross-Country en Springconcours1. Bruintje, eig. Ad. Klebe. Rotterdam <R. A. G. Davidson» totaal 379 2 3 pnt.; 2. Kadisha. eig. P. de Gruyter, 's-Hertogenbosch (E. Kahn) 375 1 3 pnt.; 3. Place Royale, eig. Ad. Klebe, Rotterdam (mej. R, Hentzen). 372 3.4 pnt.: 4. Buck R. W. P.. (luit. C. Diemont) 322 1 4 pnt.; 5. Master Robert (B. Heuff, Den Haag) 321 1/4 pnt. Deelnemers springconcours afzonderlijk: 1. Knight Commander (luit. J. J. L. baron Van Lijnden) 'i fout; 2. Sunbeam (kapt. C. M. J. van Dommelen) 8 ft.; 3. Esra (J. van Beek) 83 4 ft.; 4. Bonky (luit. J. L. Maris) 22 1 4 ft. Deelnemers Cross-Country afzonderlijk: 1. Mor- ka. eig. G. J. Riem. Wassenaar (mevr. G. H. BöesekenRoelofsen) in 3 min. 50 sec. Geschiktheidsproef voor rijpaardenlichtge wicht: 1. Tabouret (kapt, J. A. de Bruine, Scheveningen)2. Lord, eig. Colenbranderfonds. Den Haag (kapt. C. Tonnet); 3. Espoir (mevr. E. Kahn. Scheveningen)4. Sympathie, eig. Am- sterd. Rijtuig Mij. Amsterdam (mevr. Gund- lach); 5. Enfant, terrible (kapt. G. A. van Driem, Tilburg). Zwaargewicht: 1 .Kantaka (kapt. C. Tonnet, Amersfoort)2. Allerlei, eig. Stal Duinhoeve, Wassenaar (mevr. D. van Hoboken); 3. Top Flight, eig Ad. Klebe. Rotterdam (mevr. W. Klebe». Springconcours M. A„ prijzen zilveren wis selbeker „Beker van het Westen" en f. 150, f 100, f.75, f.50 en f.20: Ernica, eig. Colenbrander fonds (kapt. J. A. de Bruine) en Peacock (luit. Gruppelaar. Amersfoort) beiden 0 ft. in 95 sec. Na overspringen over 7 verhoogde hindernissen: 1. Ernica. (kapt, J. A. de Bruine) 4 ft. 26 1/5 s.; 2. Peacock (luit. Gruppelaar) 4 ft. 28 sec.; 3. Kantaka (kapt. C.. Tonnet. Amersfoort) 0 ft. 96 sec; 4. Carina <kapt, Greter. Amersfoort) 0 ft.. 100 sec.; 5. Isard, eig. Colenbranderfonds (ritrn. baron Sirtema van Grovestins) 4 ft. 95 sec. en 6. Kestrelle. eig. Ruys de Perez. Soester- berg (kapt. J. A. de Bruine) 4 ft. 95 sec. Gisteren waren de resultaten: Dressuurproef z: 1. Brown Eyes. eig. N.V. Oranje Manege, Scheveningen (mej. E. Pauptit) 310 pnt.; 2. Big Ben. dr. H. M. Schürmann. Den Haag. 260 pnt. Eervolle vermelding: Duinroos, eig. H. Oostra (D. J. van Es) 250 pnt. Springconcours b: Lengte parcours 625 M.. max. tijd 107 sec., hoogste hindernis 1.10 M.: 1. Mona Lisa, luit. H. Ubbink, Ede, 0 ft. 82 sec.; 2. Smoky, eig. Stal W. Huge, Den Haag (R. J. Wentges) 0 ft.. 84 sec.; 3 en 4. Plainti Eire, dr. H. L. M. van Schaik. Wassenaar, en Avanti, R.W.P., kapt. G. A. van Driem. Tilburg, 0 ft., 85 sec.; 5. Akbar, mevr. bar. Van Heem stra. 0 ft.. 87 sec.; 6. Sunbeam, kapt. C. M. I. van Dommelen. Ginneken, 0 ft.. 90 sec.; 7. en 8. Ideal, eig. D. H. Pasman. Den Haag, (P. Leeu wenburg) en Flamma, eig. Holl. Manege. A'dam (mej. De Bussy 0 ft.. 101 sec.; 9. Brown Jack, luiï. G. R. Timmer. 0 ft.. 103 sec.; 10. Maurits, R.W.P., ritm. baron Sirtema van Grovestins, Leusden. 4 ft., 76 sec. Kwaliteitsbeoordeeling van jachtpaarden: (zilveren medaille Prins Bernhard). Lichtgewicht: 1. May Be. eig. J. Dora, R'dam (jkvr. M. Graswinckel)2. Maurits. R.WP., rit meester baron Sirtema van Grovestins. Leus den; 3. Sympathie, eig. Amsterd. Rijtuigmij. (mevr. Gundlach). Zwaargewicht (prijzen idem): 1. Steve, luit, H. M. van Weel, Arnhem; 2. Sherry. J. v. d. Mortel Jr., Tilburg; 3. Lanturlu, eig. N. V. Oranje-Manege. Scheveningen (mej. E Paup tit). BestuursprijsRobin Hood. H. P. Timmer mans. Amsterdam. Zilveren medaille van Prins Bernhard: Steve, luit, H. M. van Weel. Arnhem. Concours voor rijpaarden, elegantste rijpaard: Lichtgewicht: 1. Gerard, eig. Holl. Manege, A'dam (mej. De Bussy); 2. lno. eig. mevr. Luy- ten v. d. Bent, Rotterdam (baronesse van Heemstra); 3. Blue Sky, eig. J. Spruyt (A. van Kuyk Zwaargewicht: 1. Elsa. eig. Balfour Farm. R'dam (mevr. I. Siem); 2. Suushi Ne. eig. Am sterd. Rytuig-Mij. (mevr. Gundlach); 3. Champagne, baron Sirtema van Grovestins. Springconcours zw., ..Prijs van Rotterdam": 1. Kantaha, kapt. C. Tonnet. 0 ft, 96 sec.; 2. Er nica, eig. Colenbranderfonds 'kapt. J. A. de Bruine) 0 ft, 103 sec.; 3. St. George, eig. D H. Pasman. Scheveningen (P. Leeuwenburg) 0' ft.. 107 sec.; 4. Tabouret, kapt, J. A. de Bruine 4 ft, 105 sec.; 5. Peter Pan, eig. mevr. Gruppe laar Amersfoort, (luit. Gruppelaar). 4 ft, 110 sec.; 6. Kestrelle. eig. luit. Ruys de Perez, Soes- terberg (kapt. J. A. de Bruine) 8 ft, 97 sec. Zaterdagmiddag werd te Katwljk-aan- Zee in het huis Zuid Boulevard 62 a een Tentoonstelling geopend van leden van den Rotterdamschen Kring van Beeldende Kunstenaars Jt. 33". Het openingswoord werd uitgesproken door den heer Woldring van der Hoop, bur gemeester van Katwijk, die o.m. herinnerde aan de vele schilders van naam. die Kat wijk tijdelijk of voor lange jaren tot woon plaats kozen, de inspiratie voor hun kunst opdeden in het dorp en zijn wijdere omge ving en er toe bijdroegen, den naam van Katwijk met eere bekend te maken. Spr. hoopte, dat deze tentoonstelling, een nieu we uiting van het verband Katwijk en de Kunst, mede zou werken om niet alleen de traditie te bestendigen, doch deze krach tiger te doen opleven. Mogen, nu het zomer seizoen is geopend, veie tijdelijke inwoners van Katwijk door een bezoek, van hun belangstelling in zaken van kunst doen blijken. De belangstelling bij de opening was groot. Behalve verschillende vooraanstaan de personen in de Gemeente waren eenige kunstenaars aanwezig. De Tentoonstelling is ingericht in het atelier van den schilder Ernst van Briel. Dit atelier, reeds vele jaren geleden door een anderen schilder ontworpen, bezit tal van oude bouwfragmenten die in de archi tectuur zijn opgenomen, waardoor het ge heel een prettige sfeer bezit. Zoo is de tentoonstellingsruimte op zich zelf reeds karakteristiek voor het zeedorp. De expo santen zijn eenige jonge Rotterdammers, die zich indertijd van een bestaande Rot terdamsche kunstvereeniging hebben afge scheiden. omdat zij zich in een milieu, dat volgens hun inzichten té zeer aan de tra ditie bleef hangen, niet meer op hun plaats gevoelden. Zij beschouwden zich als ver nieuwers. die zeer beslist hun eigen weg wilden gaan. Bij het beschouwen van hun werk be merkt men dan ook een zekere eenheid van streven en sentiment, hetwelk zich over het algemeen kenmerkt, schoon niet bij allen in even sterke mate, door een mar kante vormgeving en modern kleurgevoel. Het is niet gemakkelijk, dit heel precies onder woorden te brengen, doch wanneer wij zeggen, dat zij zich althans voor het meerendeel, toeleggen op het zich uiten in zekere ruige kracht, waarbij het detail sterk ondergeschikt wordt gemaakt aan de totaal-expressie, meenen we de zaak toch wel iets te benaderen. Ondanks een zekere L.C.C. wint met innings. Omstreeks halftwaalf openen voor Rood en Wit Everard en van Thiel de innings. Zeer ge waagd runnen is de oorzaak dat dit openings- Siar spoedig run out gaat. Freni met 10 en art 11 bieden langen tijd weerstand, maar als dan F. van Es hun wicket heeft opgeruimd en ook Groen en van Booven voor een luttel aan tal runs weer aan den kant krijgt, is de grootste tegenstand gebroken, en slechts de Jong met 24 geeft zich niet spoedig gewonnen. Als echter ook zijn wicket valt is het einde der innings nabij, welke sluit op 78 runs. A. van Es bowlde 329. F. van Es 523 .Metsch 22 en P. Kante- j been 17 brengen de score tot 40 en aangezien ook T. Kantebeen met 40 zich niet onbetuigd liet werd het R. en W. totaal spoedig gepasseerd terwijl de uitstekende score van A. van Es (65 not out) goed gesteund door Hagenaar 11. Metsch de gelegenheid gaf op 170 voor het ver lies van 6 wickets de innings te sluiten om te trachten een derde punt te veroveren. Voor R. en W. bowlde Franken 448. van Booven 134 en de Jongh 1—44. 16 overs waren er slechts noodig om R en W. ten tweede uit te gooien. A. van Es 5—13 en F. van Es 4—9. benevens Hopp 10 waren de bowlers die verwoestingen aanrichten in de R. en W. gelederen. Voor 24 hadden allen hun beurt op de mat gehad, waar door L.C.C. een groote overwinning behaalde. V.H.C. II—L.M.C.C. Het optimisme in de voorbeschouwing van Zaterdag is niet geheel misplaatst gebleken. Wel kunnen we geen Leidsche overwinning melden, doch op de eerste innings werd een voorsprong verkregen. V.H.C. werd eerst ingestuurd en op het gelijke veld bleek het fielden der LM.C.C. veel beter dan de belde vorige malen. Coebergh en Wagner namen regelmatig wickets, terwijl een vang van Spierenburg op fine leg vermeld moet worden. Voor 46 zat V.H.C. aan den kant. een totaal dat wel te halen leek voor de L.M..CC. De bowllngcijfecs waren: H. Coeberg 527. D Wagner 49, G. Huurman 12. Dat er Inderdaad runs kwamen was al leen te danken aan het batten van den Leid schen aanvoerder, die met een persoonlijke score van 30 zijn wicket schond met zijn broek. De 13 extra's meegerekend werd het totaal 59. Met nog 314 uur speeltijd werd een 2e innings begonnen. Even leek het er op dat de Leidsche aanval weer succes zou hebben <314). Nu be gon V.H.C. echter te slaan en de volgende wi ckets vielen op 64 en 115. Op dit laatste totaal sloot de V.H.C.-aanvoerder. De aanval van de Goebbels heeft te Danzig het woord ge voerd voor een groote menschenmassa, die voor den stadsschouwburg was samenge stroomd. Hij begon met de groeten van den Fueh rer over te brengen. Vervolgens zeide hij, dat de Danzigers dezelfde taal spraken als de Duitschers en stamden uit hetzelfde ras; zij zijn door hetzelfde lot gebonden en derhalve moeten zij terugkeeren tot het rijk. Hun verlangen hiernaar is groot en slechts een wereld, waarin nijd. afgunst en wanbegrip heerschen, kan willen pogen zich te verzetten tegen dezen drang. Hierdoor is evenwel de stad een interna tionaal probleem geworden. Zij heeft het ongeluk aan de monding van den Weichsel te liggen en volgens de mooie theorie van Warschau hooren steden, welke liggen aan riviermondingen steeds tot de landen, waar door de rivieren stroomen. Volgens deze theorie hoort ook Rotterdam tot Duitsch- land. want het ligt aan de monding van den Rijn en de Rijn is een Duitsche rivier. Deze redeneering is niet zonder humor, dat weet men te Warschau ook wel en aan gezien men weet, dat men ongelijk heeft, scheldt men op Duitschland. Onlangs heb ben Poolsche scherpslijpers ook Oost-Prui sen en Silezlë van Duitschland opgeëischt. Volgens hen moet de Oder de grens vormen doch men verwondert zich erover, dat zij niet de Elbe of zelfs den Rijn tot grens verlangen, daar zouden zij dan hun nieuwe bondgenooten, de Engelschen, wier grenzen eveneens aan den Rijn liggen, vinden. De Poolsche chauvinisten verklaren ver der, dat zij de Duitschers in een veldslag bij Berlijn in de pan willen hakken. Goeb bels verklaarde hierover geen woorden vuil te hoeven maken. Voor in de pan hakken zijn twee noodig, een die hakt. en een die zich laat hakken, doch op het oogenblik ziet spreker geen van beiden. In ieder ge val niet bij Berlijn. Men neemt derhalve deze Poolsche grootspraak te Berlijn niet ernstig, het zijn eigenlijk politieke puber teitsverschijnselen. Goebbels herinnerde vervolgens aan de woorden van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, dat Londen verlang de. dat het vraagstuk Danzig wordt gere geld in vriendschappelijke onderhandelin gen en stelde hiertegenover, dat Engeland Polen een blanco volmacht heeft gegeven en poogt Duitschland en Italië te omsin gelen. Men vergist zich evenwel, wanneer men meent een onmachtig burgerlijk en zwak Duitschland voor zich te heb ben, het nationaal-socialistische rijk is niet zwak en onmachtig, doch beschikt op het oogenblik over de sterkste weer macht ter wereld. Het wordt ook niet door laffe bourgeois geregeerd, doch door Adolf Hitler en der halve acht men het gepraat te Warschau en Londen spelen met woorden, dat het gebrek aan macht en vastberadenheid moet verbergen. Vervolgens vroeg Goebbels; ,,Wat deert u dit? Gij, Danzigers, wilt terug in het rijk, dit blijkt uit de spontane begeestering, waarmede gij mij als afgezant van den Fuehrer hebt begroet. Thans moet de verbondenheid van het bloed spreken van het volk van Danzig met het groot-Duitsche rijk en ook de vastberadenheid er moge van komen wat wil de onverbreekbare trouw aan het gemeenschappelijke va derland te bewaren. Goebbels zeide verder, dat dit niet de eerste keer is, dat hij de Danzigers zoo voor zich ziet, het gevoel van saamhoorigheid is niet van recenten datum, zooals de Engel- sche en Fransche pers belieft te veronder stellen, doch leeft sedert den dag van het groote onrecht van de schelding van het rijk. „Weest overtuigd, dat ieder in Duitsch land uw wenschen kent en deelt en met gelijke trouw naast u staat, waarmede gij aan het rijk hangt. Wat wij in Duitschland willen, is eveneens duidelijk. De Fuehrer heeft het in zijn jongste rede in den Rijksdag gezegd op een wijze, welke niet voor misverstand vatbaar is, toen hij ver klaarde: „Danzig is een Duitsche stad en Zij wil terug tot Duitschland". Dit moet de wereld begrepen hebben en de wereld moet ook uit het verleden hebben geleerd, dat de Fuehrer geen holle woorden gebruikt. Zij vergist zich op gevaarlijke wijze, wanneer zij meent, dat hij terugschrikt voor dreigementen of voor pressie ca pituleert. Daarom kunnen de Danzi gers rustig in de toekomst blikken, het nationaal-socialistische rijk staat aan hun zijde, In Parijs en Londen bestaat een leugen pers, welke tot oorlog ophitst en beweert, dat de Danzigers in het geheel niet terug willen tot Duitschland. Goebbels was van meening, dat de begeestering van de me nigte van vanavond het juiste antwoord heeft gegeven en hij neemt deze als ver tegenwoordiger van het rijk met dank in ontvangst. „Ik ben gekomen, om u te sterken in uw vastberadenheid, en nu hebt gij mij ge sterkt. Ik verlang van u. dat gij ook in de toekomst, moedig, dapper en oprecht blijft. Duitschland is overal, waar Duitschers staan en dus ook bij u." Deze rede van Goebbels werd telkens door luid gejuich onderbroken. Steeds weer riepen de toehoorders „de Fuehrer moet naar Danzig komen". „Wij willen terug in het rijk" en „één volk. één rijk, één Fueh rer". Goebbel's bezoek beteekende tevens het einde van de cultureele week in Danzig. Op de slotzitting van het congres heeft Goeb bels nog gewezen op de banden, die Danzig in cultureel opzicht met het Duitsche rijk verbinden. Het zou, aldus de Duitsche mi nister, dwaasheid zijn, het zuiver Duitsche karakter van Danzig te ontkennen, Thans, zoo zeide spr., is Danzig plotse ling in het politieke brandpunt komen te staan en tot internationaal twistpunt ge maakt. Wellicht meent nu deze of gene, dat in zulke tijden cultureele zaken en vraag stukken op den achtergrond moeten treden of geheel moeten zwijgen. Het tegendeel ls juist. In het bijzonder in zulke kritieke tij den moet de cultuur het krachtigste spre ken. Goebbels besprak vervolgens de cultu reele politiek van het nationaal-socialisti sche Duitschland, waar, naar hij zeide, het opbouwen van de macht hand in hand gaat met het opbouwen van de cultuur. Boek en zwaard, aldus Goebbels, vormen als de symbolen van geest en kracht in ons volk een wonderbare eenheid. Spr. vervolgde: hoe dwaas doet het aan, wanneer de democratieën met betrekking tot onze cultureele prestaties beweren, dat in de autoritaire staten de vrijheid van geest onderdrukt wordt. Ongetwijfeld is deze vrijheid van geest bij ons daar be grensd, waar zij in strijd is met de natio nale belangen. Wat is echter voor den geestelijken werker aangenamer en eervol ler: zijn geestelijken arbeid ondergeschikt te maken aan het nationale welzijn van een geheel volk of aan de anonieme kapi talistische belangen van een kleine geld- clique? De persdienst van den Senaat van Dan zig deelt mede, dat de diplomatieke verte genwoordiger van Polen te Danzig door een van zijn legatie-secretarissen heeft laten meedeelen, dat iedere maatregel van de autoriteiten van Danzig, welke Poolsche on derdanen of Poolsche eigendommen betreft dubbel en drievoudig zal worden vergolden door Poolsche maatregelen tegen Danzig. De regeering van Danzig heeft thans op haar beurt de diplomatieke vertegenwoor diging van Polen te Danzig een nota ge zonden. waarin wordt gezegd, dat ook Dan zig vastbesloten is, in de toekomst een der gelijke houding aan te nemen. De Fransche Temps" schrijft, dat Po len zonder Danzig niet kan ademhalen. De terugkeer van Danzig tot Duitschland zou voor Polen afsnijding van een vrije zee en verstikking beteekenen en voor de vrije stad ruïneering. Het blad vervolgt dan: De Poolsche en Duitsche belangen kunnen echter op dit punt oprecht met elkaar ver zoend worden, doch uit de rede van Goeb bels blijkt, dat men er te Berlijn aan vast houdt, iedere onderhandelingsprocedure terzijde te stellen, hoewel men daar niet meer over het hoofd kan zien, dat de me thode van militairen druk en intimidatie- pogingen niet meer de resultaten kan op leveren, welke men ervan verwacht, zij het te Danzig of elders. De „Figaro" schrijft, dat Goebbels een zeker niet onverwachte ophitsings- en in timidatiecampagne ls begonnen. Europa zal niet zoo dwaas zijn om toe te geven. Duitschland zal langs normalen diploma- tieken weg met Polen kunnen onderhande len, maar indien het zijn wet wil opleggen krachtens de leer van het geweld, zal het Europa en zijn bondgenooten tegenover zich vinden. De „Oeuvre" schrijft: „De redevoeringen van Goebbels sluiten de deur voor onder handelingen aan Duitsche zijde, omdat Goebbels alle Duitsche stellingen over Dan zig welke de Duitsche pers sedert weken dagelijks propageert als verantwoorde lijk minister tot de zijne gemaakt heeft. Dat zal besprekingen tusschen Polen en Duitschers bijna onmogelijk maken." De „Epoque" stelt de vraag, wanneer en in welken vorm Hitier zijn plannen ten uit voer zal leggen Niemand, aldus het blad, weet dat. Maar „het is wel duidelijk, dat Hitier het avontuur zal kunnen wagen, in dien het driezijdige verdrag niet spoedig tot stand zou komen en de toestand in het .Verre Oosten ernstiger zou worden." gelijkgestemdheid weten de verschillend» persoonlijkheden zich als zoodanig te hand haven. Van E. van Briel noteeren wij een groot winterlandschap, waarin ruimte zit, breed geschilderd en suggestief van toon. Het witte land doet het goed onder de reflexen van de grauwe winterlucht. Bij een land schap van den zelfden schilder denken we uit de verte even aan Permeke, ofschoon diens hartstocht voor de broeiende en donkergloeiende kleur niet de zijne ls. Toch doet hij er in factuur even aan denken, al ls hier dan meer sprake van eenige affini teit dan van bepaalden invloed. We no teeren verder van hem een donker zelfpor tret en een goede teekening vaii een lig gend paard. Deze schilder beoefent ook met succes de beeldhouwkunst, hetwelk we ge demonstreerd vinden in een zittend figuur tje in zandsteen en een mooi getypeerden kop van een meisje uit het volk. Beeldhouwer is eveneens de P. O. Stuy- venberg. Aan een paar levensgroote figu ren, in moderne forschheid opgevat, toont hij zijn ambachtelijke beheerschlng van het materiaal en zijn werktuigen. Het eerste is een luisterende vrouwen figuur in eikenhout, het tweede een Indisch type in teakhout. Terwijl men de plastiek der vormen kan waardeeren merken we op, dat zijn streven meer uitging naar levens volle kracht dan naar fijnheid en charme, die trouwens ook hun gevaren opleveren. Van hem is nog een kop in hardsteen. Eveneens beeldhouwer Ls de heer K. van Vlijmen, van wien we wijzen op een relief van twee forsche naaktfiguren, man en vrouw, eenigszins herinnerend aan een an tiek fries, doch met moderner uitvoering der figuren. Van dicht bij gelijken de pro porties wat forsch, wat al te Herculisch, Het werk moet evenwel op een afstand wor den gezien, waarop het, waarschijnlijk be doeld als gevel ornament, ook berekend is. Van W. Chabot noteeren we een rustig damesportret en een goede compositie van drie baadsters met iets warms in de kleur- geving. Onder de stillevens van P. A. Begeer viel onze aandacht het meest op een voorstel ling; met een tweetal schedels, goed ge schilderd. een moderne opvatting van het genre „Vanltas", dat in de 17de eeuw zoo veel werd beoefend. Zijn werken worden ge kenmerkt door een ingehouden, ietwat grijs bruinen toon. Tegenover zijn min of meer koele klaar heid zien we het werk van Joh. Tielens meer als uit droom geboren: zijn vijver onder den regen, waarbij hij de zachte klanken van het regengeruisch ziet als kleuren. Zijn schilderij van een jonge sla pende vrouw, die in haar droom het ge- wenschte kroost ziet in den vorm van aan zwevende kinderkopjes, alles in blauw, ge tuigd van dezelfde stemming. Van Willem Boon noemen we een groot en frisch werk met zonnebloemen en dahlia's en meerdere kleurige herfstbloe men. groot en met overwegend gebruik van het tempermes gedaan, men weet, dat men bij het toepassen van deze techniek soms verrassende effecten kan verkrijgen. Er zijn van hem verder nog een paar bui tengezichten, een dorp en een boerderij. Tenslotte vestig ik nog de aandacht op eenige vlotte teekeningen, aangezet met waterverf, van den heer H. de Vos. Er is nog meer, waarvan niet alles mij even sterk aansprak. Terwllle van de plaatsruimte zullen we het bij deze alge- meene aanduiding laten. Wie dezer dagen te Katwijk komt, neme eens een kijkje HULDIGING VAN DR. LOUIS RAEMAEKERS. In Limburg had zich eenigen tijd geleden een eerecomité gevormd ter huldiging van den Roermondenaar dr. Louis Raemaekers, den politieken teekenaar van internationa len faam, die kort geleden 70 Jaar oud is geworden. De huldiging geschiedde gistermiddag in de bovenzaal van hotel du Casque te Maas tricht. Dr. Louis Raemaekers ls in hartelijke be woordingen achtereenvolgens gehuldigd door den heer J. Schaepkens van Riempst, wethouder van onderwijs, kunsten en we tenschappen van Maastricht, door oud- minister van waterstaat mr. P. J. Reymer, burgemeester van Roermond, die aan dr. Raemaekers de zilveren eeremedallle zijner stad overhandigde, door Jhr. mr. W. Mi- chiels van Kessenich, burgemeester van Maastricht en door den heer M. Kemp, die namens het huldigingscomité aan den ge huldigde een fraai uitgevoerd „album ami- corum" aanbood, waaraan tal van Llm- burgsche kunstenaars zeer artistieke bij dragen hadden geleverd, zoodat dit album een expositie van Limburgsche kunst is geworden. Aan mevr. Raemaekers werd een bloemenmand aangeboden. Voorts hebben nog het woord gevoerd ir. M. Bongaerts en de heer Ern van Aelst. voorzitter van den Llmburgschen kunstkring. Dr. L. Raemaekers. die hartelijk dankte voor deze hulde, zoo treffend van Limburg sche spontaniteit, is tenslotte nog verrast met een vocale hulde van de Maastreehter Staar, die hem de Nederlandsche en Lim burgsche volksliederen toezong. NIEUWE UITGAVEN. Het Aprll-nummer bevat o.m. artikelen over de Servische Kerk in den loop der eenuwen (G. Smits), de Hongaarsche epigonen van Erasmus van Rotterdam (dr. Phil. Zoltan Szende), het leger van den Prins van Oranje voor Alphen (E. van Elk), Cornelia de moeder der Gracchen (dr. J. Berlage). oud-Hollandsehe modellen van de Tempel van Salomo (dr. J. Zwarts), enz. Tal van illustraties verluchten den tekst. In de week van 12 t/m. 17 Juni werden in Nederland 43 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: M. van Egmond, Leiden. DE POSTVLUCHTEN. De „Torenvalk"' ls gisteren om 3 uur op Schip hol geland. 1—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12