VERWACHTING: m Marmerwerken 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 Juni 1939 Derde Blad No. 24302 BELASTING-MOEILIJKHEDEN! Er dreigt een Kabinetscrisis Beslissing valt einde dezer maand V.O.N.K. Dagbladreclame 1 BUITENL. WEEKOVERZICHT Nieuwe spanningen tegemoet EEN IDEALE ZOMER? HOOGSTRATEN': Boekhoudbureau Tekort van 80 millioen moet worden opgeheven is niet te vervangen Eenige weken achtereen hebben wij ge waarschuwd, dat de rust, die in ons werelddeel heerschte, niet meer was dan een schtjn-rust. Weliswaar mocht men zich eensdeels daarover verblijden, omdat dien tengevolge geen verdere spanning zich voordeed, doch anderzijds mocht die ver heugenis ook weer niet te ver gaan, omdat er voor geen enkele kwestie, die momenteel <je wereld bezig houdt, een oplossing was gevonden. Het was alles uitstel en nog eens uitstel, meer niet Er zijn er wellicht, die ons dientengevol ge hebben gehouden voor zwarte pessimis ten, doch dat was dan toch verkeerd ge zien! Wij hielden ons slechts aan de rau we realiteit en die waarschuwde voldoende om niet te ver te gaan in optimistische richting! En het spijt ons geen oogenblik om geen al te vreugdevolle klanken te heb ben doen hooren, want dan zouden wij ge noodzaakt zijn om daar nu reeds op terug te komen Zienderoogen toch nemen de spanningen opnieuw toe, zelfs al is ook nu in wezen nog weinig veranderd en schijnt alles bij het oude! Hetgeen aanmaant om thans niet te vervallen in het uiterste van pessimisme. Men moet zich echter reken schap geven van het bestaan van de oude moeilijkheden en het feit, dat alle diplo matieke krachten volop in werking zijn om te trachten eigen positie te verstevigen. Beide kampen spannen zich in om het evenwicht te doen doorslaan te hunnen gunste. Dat zal ongetwijfeld te eenigertijd leiden tot momenten van crisis, het is on afwendbaar, doch waarom zou de wereld die niet te boven kunnen komen zonder oorlog, gelijk tot dusver? Trots alle groote woorden gelooven we toch, dat algemeen het dwaze wordt ingezien van een derge- lijken titanen-strijd, die overwinnaar zoo wel als overwonnene ten verderve voert Noch plaats voor optimisme noch voor pessimisme zij voorloopig de leus! Slechts scherp waarnemen van den gang van za ken en zich rekenschap geven van iedere nuance, dat zij vooreerst de taak van ieder, die geheel objectief het wereldgebeuren ga deslaat. De vredeswoorden, die uit Engeland zijn afgekomen, hebben precies de tegenover gestelde uitwerking gehad, die bedoeld werd. Althans naar buiten. In Duitschland zijn deze vredesbetuigingen eenvoudig op genomen als een bewijs van zwakte, wel het meest funeste resultaat, dat zich Het denken. Aanvankelijk scheen het, dat Ita lië de situatie duidelijker zag en toeschie telijk zich betoonde tegenover de Engelsche bereidwilligheid, maar toen Berlijn het pa rool uitgaf om zoo scherp mogelijk die vredeswoorden aan de kaak te stellen als een loos gebaar, waar de „omsingelings- poütiek" werd voortgezet, wierp Rome het roer finaal om en, zooals steeds, kwamen uit Italië toen nog feller klanken. Het jongste vredes-offensief van Enge land is als volslagen mislukt te beschouwen en tegelijkertijd heeft ook het Vaticaan zijn pogingen om de partijen nader tot elkaar te brengen gestaakt de tijden zijn nog niet rijp voor dergelijke ondernemin gen. Onnoodig te zeggen, dat een en ander den bewapeningswedloop doet voortduren met de grootste kracht. Duitschland heeft blijkbaar den verdedigingsgordel in het Westen nog verder vervolmaakt en is thans bezig in het Oosten, al zijn daaromtrent de berichten nog vaag. In Tsjechië durft men blijkbaar de groote krachtproef nog niet aan en dientengevolge zijn de dreige menten, na het Incident van Kladno ge uit, niet dodrgegaan, hoewel de misdaad van het dooden van een Duitsch politieman, nog steeds onopgelost is gebleven. Welis waar hoort men geregeld van sterke troe pen-zendingen als anderszins, doch wat in dezen de waarheid isOok houden de geruchten over het door Duitschland inpal men van Slowakije onverdroten aan, alle tegenspraak van Berlijn ten spijt. Rustig is het niet in Midden-Europa! Tevens is er nog absoluut geen sprake van eenige ontspanning inzake Danzig; in- en weer eikaar het leven zoo zuur moge lijk maken, hetgeen de algemeene stern- tegendeel blijven Duitschers en Polen over ming natuurlijk niet ten goede komt. Met. Rusland kan Engeland echter nog biet tot overeenstemming komen. Welis waar vertoeft nu de bijzondere afgezant Strang te Moskou, doch het laat zich aan zien, dat ook hij niet een-twee-drie de op lossing kan brengen uit de moeilijkheden, alle formules, die hij meebracht, ten spijt. De Russen blijven veeleischend, wetend, dat óe tijd voor hen werkt! Juist voor het prestige der Westersche democratieën wordt, het echter langzamerhand tijd, dat het accoord tot stand komt, wil het de vol ledige uitwerking hebben, die zij zich daar van voorstellen. Het uitstel doet in de spil- landen het geloof toenemen, dat, al zou dan tenslotte nog een overeenkomst bereikt worden, deze toch voos en luchtledig is. En oat zou de kracht van een dergelijk ver fblik voor een deel te niet doen. Men be denke immers, dat Engeland slechts een defensief front wil vormen, geen offensief, en dus de vrees een belangrijke factor moet zijn voor de as In hoeverre het gebeuren in het Verre Oosten van invloed zal zijn op de Russisch- Engelsche besprekingen? Al of niet daar toe door Berlijn en Rome aangezet, heeft «pan een actie ingezet, die feitelijk ge- "oht is tegen alle buitenlandsche belan- in China, al richt het zich momenteel alleen tegen Engeland, gebruik makend 'ar. het incident van Tientsin. De militai- 'eh in Japan, die zich reeds meermalen oppermachtig toonden tegenover de meer Sematigde regeering, hebben ook nu blijk baar weer hun wil doorgezet en trachten "?t incident van de niet-uitlevering van Joer van moord beschuldigde Chineezen te benutten om Engeland te dwingen om zoo al niet de jure maar dan toch in feite het Japansch gezag In Noord-China te erken nen en zij zijn niet teruggedeinsd voor een blokkade van de Engelsche concessie, waar voor indirect ook de Fransche wordt ge- hotten. Van de zijde van Engeland tracht men net zoo lang mogelijk voor te stellen, alsof PLANTSOEN 29 - LEIDEN 3022 TELEF. 1754. (Ingez. Med.) officieel van een zoover gaande politiek nog geen sprake is, doch tevens wordt ern stig onder oogen gezien, hoe anders zal worden gereageerd. Zonder twijfel zal dit economisch zijn! Vaststaat in ieder geval, dat Engeland er niet aan denkt, om zijn belangen in China te doen aanranden en het tracht zich daarbij den steun te ver werven van de Vereeaigde Staten. Van dien van Frankrijk kan het verzekerd zijn, doch die legt daar weinig gewicht in de schaal. Washington staat in den geest achter Groot-Brittannië, het bezoek van het En gelsche koningspaar heeft een enorm suc ces gehad en de banden heel wat toege haald, doch als steeds aarzelt het om kleur te bekennen, hoewel een duidelijke uit spraak van Washington zonder twijfel Ja pan bakzeil zou doen halen. Japan heeft zich in China in een wes pennest gestoken, zelfs officieel is dit er kend. waar toegegeven werd. dat de oorlog nog minstens twee a drie jaren zou moeten duren om het Chineesche leger te vernieti gen. Zou Tokio daarom een nieuwen oor log durven wagen tegen economische machten als Engeland en de Vereenlgde Staten? Steeds is nog op het beslissende moment in Japan de kalmeerende partij tenslotte in staat geweest, om ter elfder ure in te grijpen en we vertrouwen, dat dit ook nu het geval zal zijn. als puntje bij paaltje komt en Engeland zijn tanden laat zien! Zoowel voor Rusland als voor Engeland is de Jongste Japansche dreiging echter (Van onzen parlementairen medewerker). Waarom werd Lord Graves vermoord? luidt de titel van een speurders-verhaal. En de detectives moesten trachten het ant woord te vinden uit enkele aanwijzingen. Waarom trad Minister de Wilde af?, was de staatkundige puzzle van den laatsten tijd. Ook hier produceerden velen een ant woord uit aanwijzingen, door de Regeering zélf in het bekende communiqué van den Regeeringspersdienst verstrekt. Nu kwam het parlementaire detective-bureau in wer king, dat moest trachten de zaak precies te ontknoopen, Is het gelukt? De heer Wijnkoop, de interpellant, wilde van alles weten. Tegen welke uitgaven had Minister de Wilde bezwaar? Worden die uitgaven nu toch gedaan? Welke andere verschilpunten waren er nog en was de Minister-President het daaromtrent met een reden te meer om elkaar te vinden Op zich zelf is het bedroevend te zien. hoe het verdeelde Europa al zijn belangen I in het Verre Oosten op het spel durft zet ten, aldus het „Gele Gevaar" in de kaart spelend! den Minister van Financiën eens? Welke bezuinigingen wil de Minister-President in voeren? Hoe zal zijn financieele politiek zijn? Is het kabinet thans homogeen? Waarom heeft de Minister-President het parlement niet onmiddellijk ingelicht? Men ziet de heer Wijnkoop had een heel verlanglijstje opgesteld. En het antwoord? Dit is het voornaamste er uit: wij leven in een toestand van dreigende kabinetscrisis. Het is den Minister- President nog niet gelukt, in het kabi net tot overeenstemming te komen in zake de financieele politiek met be trekking tot de begrooting van 1940. De beslissing moet echter vóór het einde dezer maand vallen. Dit was de belangrijkste moot uit het antwoord. De Minister-President heeft er aan toegevoegd, dat hij niet bereid is met een politiek van voortdurend regeeren met tekorten op den gewonen dienst genoegen te nemen En met deze laatste mededee- ling bewees de Minister-President duide- VESTIBULES WINKELPUIEN SCHOORSTEENMANTELS VENSTERBLADEN ENZ. HOOGE MORSCHWEG 148 T:L. 2760 (3L.) 1867 (Ingez. Med.) lijk zijn geestverwantschap met den afge treden Minister van Financiën. Wij vernamen, dat de Minister van Finan ciën reeds verleden jaar ernstige bezwaren had en wilde aftreden, maar toen is aan gebleven onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat de ontwerp-begrooting voor 1940 niet boven die voor 1939 zou uitgaan. Dit is niet geschied. Toen het (vervroegde) ont werp eind April werd opgemaakt, leverde het een tekort „van eenige tientallen mil- lioenen" op (later, in zijn dupliek, zei de Minister dat het ging om minstens80 millioen) zelfs wanneer de nieuwe belas ting haar volle opbrengst zou geven. En aangezien Minister de Wilde geen kans zag hierin door bezuiniging orde te brengen, ging h(j heen. Nu probeert de Minister- President zélf nog, om door bezuinigen het evenwicht te bereiken of te benaderen, maar hij legt die bezuiniging niet op, de Ministers moeten ze zélf voorstellen. Welnu de verklaring gaven we hierboven reeds dit alles is nog niet gelukt, doch de beslissing zal spoedig moeten vallen. Het gaat zoo bleek uit 's Ministers antwoord om uitgaven van militairen en van socialen aard (dit was trouwens reeds algemeen vermoed). Maar omdat de militaire tegenwoordig zoo dringen, moe ten de overige des te meer beperkt wor den. Dit laatste nu is blijkbaar de twist appel; daarover (het geldt hier voorname lijk de sociale uitgaven, dus de departe menten der roomsche Ministers i wordt men het niet eens. Het is begrijpelijk, dat de Minister-President dus nog geen enkele mededeellng kon doen omtrent de finan cieele politiek der toekomst en de aan te brengen bezuinigingen. Evenmin kon hij nu verklaren, of het kabinet nog voldoende homogeen is; dit zal pas kunnen blijken als het overleg is geëindigd. De Minister zeide, niet uit eigen beweging een verkla ring te hebben afgelegd, omdat dit geen gebruik is in ons land. Uit deze meddeelingen blijkt, dat wij op het oogenblik in een bijzonder-ernstigen staatkundigen toestand verkeeren. Het moet al heel ver gekomen zijn, wil een Minister-President in het open baar verklaren, dat er door oneenig- heid in het kabinet een crisis dreigt. Feitelijk is zulk een mededeeling voor ons land een unicum. Thans is in zeke ren zin door den Minister-President aan de roomsch-katholieke ministers een openbaar ultimatum gesteld; ais zij niet eigener beweging spoedig met de noodige bezuinigingen komen, springt het kabinet uiteen. Uit het antwoord des Ministers bleek, dat hij het in wezen eens is met zijn afgetre den ambtgenoot; hij wil alleen nog pogen zélf diens doel te bereiken. De heer Albarda heeft verklaard dit on mogelijk te achten. Er zijn zeide hij zulke groote bedragen in het spel, dat die onmogelijk te vinden zijn door middel van bezuiniging. Daarom moet er volgens hem een andere politiek gevolgd worden, een opbouwende welvaarts-politiek. en hij ad viseerde het kabinet om af te treden, ten- einda plaats te maken voor een ander ka binet van opbouw en homogeniteit. Een krachtigen steun ontving de Minister- President van den gezaghebbenden christe- lijk-hlstorischen staatsman mr. De Geer. Immers, deze heeft zich zeer nadrukke lijk met diens financieele opvattingen eens gezind verklaard. Er moet zoo betoogde hij in weerwil van de zeer hooge defen sie-uitgaven een gezonde financieele poli tiek blijven, en wanneer de eene tak van staatsdienst in een bepaalde periode hooge uitgaven vordert, dan beteekent dit dat andere staatsdiensten minder moeten uit geven. De sterke positie van ons land, ook staatkundig, kan alleen gehandhaafd blij ven bij een gezonde financieele politiek. Uitdrukkelijk koos mr. De Geer dus stel ling tegen die ministers, die meenen nu ook hooger uitgaven op ander gebied te kunnen vorderen; anderzijds echter waar schuwde hij evenzeer tegen te hooge mili taire uitgaven, want ook hierbij moet met de financieele draagkracht van ons volk rekening worden gehouden. Opmerkelijk was dat noch van anti-revo- lutionnaire noch van roomsch-katholieke zijde aan het debat werd deelgenomen. Wy zullen de discussie nu maar verder laten rusten; de heeren Rost van Tonnin gen, Bierema, Joekes, Van Houten en Ker sten hebben hun standpunt nog uiteenge zet. In zyn dupliek kon Minister Colijn niet veel nieuws meer vertellen, behalve dan het hierboven reeds medegedeelde, dat het gaat over het wegnemen van een tekort over 1940 van liefst 80 millioen gulden, en dat er overigens geen tegenstellingen zyn in het kabinet. Uit heel dit debat is gebleken, dat het hier een zeer diep meeningsverschil in het kabinet betreft, een geschil van princi- pieelen financieelen aard. In de maand, die verstreek, sinds het aftreden van Minister de Wilde, is het den Premier niet gelukt, tot een oplossing te komen. Daarom mag met reden worden betwyfeld, of het hem in de twee Juni-weken, die nog resten, wél zal gelukken. Er is alle reden om rekening te houden met een kabinets-crisis gedurende dezen zomer.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9