Uit de Omstreken«fraM—- 1EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 17 Juni 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN WLL/IMIN /TUKKIN GEVEILDE PERCEELEN VRAGENRUBRIEK BURGERLIIKE STAND VAN LEIDEN RECHTZAKEN NIEUWS UIT IJMUIDEN. Weekoverzicht. Eenige trawlers, die wy deze week aan den i'jlag zagen, hadden zelfs aan een vangst van manden nog niet genoeg om aan een be manning van f. 2000 te komen. Dat begon fandag al met de ..Bergen", de ..Maria", de Avant", de „Antje". de ..Claesje" en de Jollandia", die behoorlijke vangsten hadden 0 slechts van f. 1700 tot f. 195 besomden. En jok later in de week zagen wij hetzelfde ge- l^en Alleen de booten die meer dan 400 Unden hadden, kwamen boven de f. 2000. De besommingen hadden de ..Erin" en de ïifclng Bank", resp. f. 3450 en f. 3160. 'jv was deze week maar één kustboot binnen, ij. de „Neptunus". die met f. 1580 nog niet jjis zoo slecht af was. jr kwamen drie Scheveningsche loggers aan aislag, die prachtige vangsten en dito be- -mingen hadden en daarmee ver boven de «ommingen der andere loggers uitkwamen. rt.SCH 46 besomde f. 1290. de SCH 118 f. 1980, iSCH 121 f. 1780 en zoo bewezen deze sche ma dat het een slecht land is. waar het nie- ynd goed gaat, waaruit we zouden mogen Bjfjden. dat het in ons land nog zoo slecht t gaat. Maar met de stoomtrawlers gaat het nog niet «i Het loopt echter al aardig naar 1 Juli en is de dag waarop de trawlers weer ter ha- ggvisschery mogen, zoodat het dan wel weer ni beter zal worden. Dan kunnen er weer ut booten in de vaart worden gebracht ter inging van die, welke ter haringvisschery Ir kwamen deze week slechts 21 trawlers bin- jjn. Loggers kwamen er nog 49. Laat ons jjpen, dat het spoedig beter wordt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE HARINGVISSCHERIJ. De algemeene verwachting is de afgeloopen wel bitter teleurgesteld. De aanvoeren -ji zoo goed als niets en nog belangrijk irxier dan de voorgaande week. De prezen zijn weer op het peil beland van de allereerste aanvoeren; ze waren meer boven, dan onder de f. 100 per ton. Voor den binnenlandschen handel is de toestand zeer onbevredigend. Niet alleen blijft de aanvoer veel te klein om aan dc vraag naar nieuwe haring te voldoen; doch de zeer hooge prijzen maken het onmo gelijk ecnlgo winst te maken en in ver schillende gevallen leveren de zaken in nieuwe haring verlies op. De eenigen, die een niet onbelangrijk voor- hebben van de schrale visscherij. zijn de jders van koelhulsmaatjes 1938. De voorraden maatjes beginnen thans echter ziender en te verminderen; houden wy nog een A schraalte, dan zullen,er ook geen oude "tjes meer voorhanden zyn. De sterke beperking by den aanvang van het oen heeft zeer bevredigend gewerkt. Het te- aan nieuwe maatjes kan thans echter niet •ar aan een te groote beperking worden toe- •sehrevcn. Dinsdag 1.1. zyn opnieuw 70 schepen Bevaren, zoodat thans de halve vloot uitge ven is. Komt er maar even visschery. dan zal markt direct ruimschoots voorzien zyn. Een ■tere aanvoer en lager pryzen voor de rjwe haring zyn thans zeer gewenscht. Er is i alleen behoefte voor direct gebruik, doch moet tevens weer een nieuwe voorraad koel- tsharlng gevormd worden. De kwaliteit van haring is hier thans uitstekend geschikt De voorraad oude steurharing schynt thans goed als geruimd te zyn. Er werden de ïeloopcn weken nog eenige ladingen naar «eland verkocht: de handel schynt. thans te zyn. Alleen de reedersvereeniging is is houdster van eenige duizenden vaten, die haring is nog steeds voldoende voorhan- doch deze soort biyft voorloopig nog ge- jkt voor den inleg. Het zal echter wel niet 'ten den voorraad van deze soort te rui- a voor den a.s aanvoer van de nieuwe volle m. Verschillende treilloggers hebben deze vis- NJ thans beëindigd en worden voor de ha- ^visschery in gereedheid gebracht. DE TREILVISSCHERIJ. Het aantal loggers, dat aan de trellvisschery ■ham. vermindert nu iedere week. Voor de Knere motorloggers is het een zeer slecht •rfizoen geweest; de resultaten zijn over de tele linie verliesgevend geweest. Het is te "D, dat de besoipmingen van de haring- 2herij zoodanig zullen zyn. dat de gemaakte -liezen nog worden terugverdiend. De groote motorloggers hebben het heel wat J-: gemaakt. De afgeloopen week waren er j -dilllende besommingen tusschen de f. 1500 1 2000 Naar wry vernemen, zullen verschil- fc van deze schepen dit jaar niet aan de ^visschery deelnemen, maar de treil vis - "'1 biyven uitoefenen. DE STRAAT EN DE JEUGD. Geachte Redactie. Mag ik voor onderstaand een klein plaatsje vragen in uw veelgelezen blad? Hartelyk dank. Dat de jeugd vernielzuchtig en baldadig is. is in onzen tyd een algemeene klacht. En dat de politie alle straatschendery en overlast, welke aan bewoners wordt veroorzaakt, niet kan tegengaan is een bekend feit. al zou zy dan ook wel eens in sommige gevallen strenger kunnen optreden. Echter komt voor een groot deel de schuld aan de ouders, die hunne kin deren maar al te veel den vryen teugel laten, waardoor de laatsten soms dingen doen. die beslist niet door den beugel kunnen. Zulke dingen hebben plaats op dc Hoogl. Kerkgracht. om nu van het hinderiyke ge schreeuw door voetballende jongens, waarby telkens ramen in gevaar zyn en waardoor er zoo nu en dan een slachtoffer valt, terwijl de ouders van vergoeding der schade niets willen weten, maar te zwijgen. Alsmede van het ba nale gegil tegen middernacht, als jongelui, die daar een danshuis bezoeken, huiswaarts keeren. Zooals men weet zyn in het midden van de breede Kerkgracht gazons aangelegd, met hek werk afgerasterd. Voordien stonden hier hooge boomen. die fier hun kruin tot boven de daken ophieven. Toen had de Hooglandsche Kerk gracht een deftig en voornaam aanzien, iets waardigs, geheel In overeenstemming met de Godshuizen, die hier staan. Maar helaas die boomen vielen onder een wreede hand, die met ruw geweld het scherpe yzer dreef in de eeuwenoude stammen, zy vielen ten offer aan het exterieur der Hooglandsche Kerk. om den mooien artistieken bouw beter te laten uit komen. dit vooral ook met het oog op de vreem delingen die 's zomers onze goede stad be zoeken. Na de rooiing ontvingen dc bewoners een kleine vergoeding door aanleg van bovenbe doelde gazons, waarin ook enkele bloempjes prykten. Voor het toenemende verkeer, rechts en links rijden, hadden zulke gazons wel wat voor op de boomen. mede ook wegens de druk bevolkte school, die hier staat. De bewoners hadden er dan ook vrede mee en zagen uit hun ramen neer op het frissche kort-groene grasveld. Dit duurde zoolang lot de jeugd zyn bal dadig en vernielzuchtig werk begon en van het grasveld een speelveld maakte. Dat ook het hekwerk hierdoor veel te ïyden had. laat zich begrypen; reeds verscheidene keeren is dit ge repareerd moeten worden. Zoo is het b.v. van dit voorjaar nog voor een groot deel vernieuwd en met prikkeldraad beveiligd. Maar alles tevergeefs! Waar eenmaal bloemen prykten tusschen het malsche kruid, daar is nu een barre zandvlakte met ettciyke kullen. En helaas, er zyn ouders, die hun kinderen in dit ver nielend werk sty ven door te zeggen: ..Nu ja, de jeugd moet ook een plek hebben, waar zy kan spelen". Nu het eerste perk verwoest is. schynt het tweede aan de beurt te zullen komen. Intusschen is het aanzien zeer geschon den en vernamen we. dat de gemeente er ern stig over denkt of misschien reeds heeft be sloten wat niet te hopen is er een kale straat van te maken. Daarom doen we by deze een beroep op de medewerking van al de be woners der Hoogl. Kerkgracht om te willen bevorderen, dat verdere ruïneering voorkomen worde, alsmede te beletten dat de jeugd plat en wegtrapt wat groeien en bloeien wil en het aanzien der straat wil verhoogen. En laten ook ouders van de omgeving hun kinderen niet naar de Hoogl. Kerkgracht zenden om daar te spe len en te stoeien. Hiervoor is een geschiktere plaats op de Kaasmarkt. U. mynheer de redacteur, nogmaals dankend, Fr. LUYTJES. Hoogl. Kerkgracht 13. lATWIJKSCHE LOGGERS VOOR POLEN GECHARTERD. W wy vernemen zyn de loggers KW 9. en KW 34 gecharterd door een Poolsche om voor Poolsche rekening ter haring- «nerij te gaan. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht- voor de Maandagmarkt •.Gloria" IJM 37. 140 m. schelvisch. 210 m. ■schelvisch, 30 m. radio. 20 m. wijting en X 40 m. varia. 60 m. platvisch 50 m. gul kabeljauw. Totaal 550 m. en 150 st. styve ■ljauw. •Christine" IJM 2. 80 m. schelvisch, 90 m. ^schelvisch. 25 m. radio. 60 m. gul en •IJauw, 35 m. platvisch. 10 m. makreel. 40 *olf en poon. Totaal 340 m., benevens 270 stijve kabeljauw. «tje" RO 16. 20 m. tarbot en groote schol, kleine schol. 40 m. varia, 90 m. gul en jauw. Totaal 185 m. en 20 stuks styve ljauw. IJMUIDEN, 17 Juni. VISCHPRIJZEN. Kg Tarbot 0.62—0.40; Tong 1—0.72. Per Gilet. 21—10; Kle4nschol 20—6; Bot 7; r 63.60 Groote gul 107Kleine gul 7 fitting 6.20—1.80. Per 125 Kg.: Kabeljauw ^ommingen loggers: KW 40 1. 550; KW 39 W KW 5 f. 670; KW 65 f. 760. "ter; E 188 1.300. te T A. Ter Aar. Nieuw veen. Uit- Amsterdam, Purmerend, Oosthuizen. Wognum. Sybekarspel. Barlswoud. Win- Pto- 90 K.M. 1 N te L. Leiden, Leiderdorp. Koudekerk, °orn, Alphen. Ter Aar, Zevenhoven, Den Hoef. Locnen. Oud Loosdrecht, -jjum, Soestdyk, Soest Amersfoort, Voort- 3 Garderen, Uddelermeer. Pl.m. 118 K.M n zÜn goed berydbaar. L De aanslag van uw vader is Juist indien hy weduwnaar is. Hy wordt een ongehuwde geiyk gesteld. Ten overstaan van notaris H. M. Markusse té Leiden: Winkelhuis en erf. Haarlemmerstraat 64. in bod f. 3550. kooper de heer J. H. C. Zandvoort q.q. te Leiden voor f. 3550. Beneden- en bovenwoning met tuin Jan van Houtkade 32. in bod f. 3650, kooper de heer E. v. Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f. 3925. Huis met afzonderiyke bovenwoning en erf Schutterstraat 7/7a in bod f. 2650, kooper de heer J. J. v. Soest q.q. te Leiden voor f. 2695. Huis en erf met afzonderlijke bovenwoning Schutterstraat 9/9a, in bod f. 2700, kooper de heer N. v. d. Star q.q. te Leiden voor f. 2700. Huis en erf met afzonderiyke bovenwoning Schutterstraat 11'11a, in bod f. 2750, kooper de heer J. Mugge q.q. te Leiden voor f. 2750. Huis met tuintje Jullanastraat 21, in bod f. 1800. kooper de heer D. A. Smit q.q. te Lei den voor f. 1810. Huis en erf Houtmarkt 10. in bod f. 460, koo per de heer J. W. van Hagen q.q. te Lelden voor f. 570. Woonhuis met erf, schuur enz. te Voorscho ten Leidscheweg 402. in bod f. 2300, kooper de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f. 2525.— De Heerenhuizen Wasstraat 69 en De Mey van Streefkerkstraat 23, 25 en 27 zijn niet ge gund. Woonhuis met tuin Leliestraat 100 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van mr. C. Punt. Notaris te Noordwijk. Woonhuis en erf Schelpenkade 13 in bod: f. 3100.— kooper de heer E. van Star kenburg q.q. te Oegstgeest voor f. 3.375, AALSMEER. In gebouw De Oude Veiling werd een herhaling gegeven van den bonten amu sementsavond. die de militairen van het 3de reg. genietroepen alhier de burgerij ver leden week aangeboden hebben. Het publiek bestond nu alleen uit militairen te Aals meer en omliggende gemeenten gelegerd. Het aantai werkloozen Is gedaald tot 59, tegen 71 in de week daarvoor HAARLEMMERMEER. De bruto opbrengst van de bloempjes- dar die ten bate van de Chr. Kleuterschool Wilhelmina gehouden is, bedraagt £.75.51'/t. Op Zaterdag 24 Juni a.s, zal in deze gemeente de jaarlijksche collecte ten bate van de bekende vereeniging Zonnestraal gehouden worden. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. Benoeming onderwijzeres Een bioscoopkwestie. De Raad kwam spoedeisohend bijeen. Afwezig de heeren J. Veldh. van Zan ten, Goemans en Meskers. Mej, T. Burgy uit Leiden werd met alg st. tot onderwijzeres aan de O.L. sohool benoemd. Hierop volgde o.a. de aanvraag voor het bouwen van een bioscoop op een terrein aan dc Hoofdstraat tusschen de perceelen van de heeren Lampe en Broekes. Hierbij wenschen B. en W. door den Raad uitgemaakt te zieai of dit terrein aan de Hoofdstraat gelegen is, ja dan neen. Indien de Raad besluit dat dit terrein aan de Hoofdstraat ligt. zijn B. en W. be voegd over deze aanvraag te beslissen. Meent de Raad eohter da tdit perceel niet aan dc Hoofdstraat ligt., dan is hiervoor een ontheffing van de bouwvergunning noodig. Wethouder Vermeer meende dat dat pand niet ligt aan de Hoofdstraat, maar achter andere perceelen De heer Loerakker meende, dat het pand wel aan de Hoofdstraat ligt, daar wel achter de rooilijn gebouwd mag wor den. De heer Spilker merkte op, dat het af te breken huis genummerd is Hoofdstraat 94; dus ligt het perceel wel aan de Hoofdstraat. Dc heer Fijma wees op de onregelmatige bebouwing en wensohte dezen toestand niet te bestendigen. De heer Kijnc wilde weten of het te bouwen pand direct aan de Hoofdstraat komt te ligen of achter huizen komt te staan; de heer Pijnakker, vroeg, als het niet aan de Hoofdstraat ligt. aan welke straat dan wel. De heer Loerakker meende, dat huizen niet precies'op een rij behoe ven te staan en het gebouw er slechts een paar meters achter kom*?. Wethouder Vermeer zeide het met den heer Kijne eens te zijn. dat, indien achter dit pand weer hulzen gebouwd zouden wor den, deze ook aan de Hoofdstraat liggen. De heer Kijne wees erop dat het perceel komt te liggen naast het daar op te rioh- ten Jeugdgebouw en vroeg geen bouwver gunning te verleenen. De Voorzitter merkte op, dat indien men geen buren wensoht, men veel terrein moet koopen. De heer Loeraker zeide niets te weten van een Jeugdgebouw. De heer Van Dam was van meening, dat het pand aan de Hoofdstraat ligt De heer Paase uitte zich in tegenovergestelden zin. De Voorzitter merkte op, dat het even tueel te bouwen pand wel zijn front aan de Hoofdstraat krijgt. Hierna volgde stemming over het voor stel Kijne, n.l. dat het pand niet aan de Hoofdstraat ligt. Dit voorstel werd ver verpen met 5 st. voor en 7 st. tegen, zoo dat het voorstel dus weer is terugverwe zen naar het college van B. en W. ^3 heer Pijnakker legde hierna de ver klaring a f, dat hij in het vervolg de R.K. Staatspartij zal vertegenwoordigen. Hierna sluiting. As. Dinsdag zal de heer J. J van Leeuwen alhier, wegwerker bij de N.Z.HT. M. zijn zilveren jubileum in dienst dier maatschappij herdenken. HILLEGOM. Het bezoekersaantal aan de beurs be droeg 118. Dit groote aantal bezoekers maakte, dat de beurs een veel levendiger beeld vertoonde dan de laatste weken. De handel nam een afwachtende houding aan. Bloemen van gladiolussen waren uit gestald door de N.V. P. Bijvoet en Co van O verveen en de firma D. C. Zijp van Hille- gom. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Jan, z. van A. Schonen berg en C. C. de Liefde; Willempje, d. van F. E. de Bruin en H. E van Mourik; Geertje, d. van H. van Beelen en L. Guijt; Jannetje, d. van A v. Duyn en C. van Ryn; Arie. z. van VJ. v. Duyn en G. v. Duyvenbode. Overleden: Willempje de Bruin. 3 dagen, d. van F. E. de Bruin en H. E. van Mourik; Bas- tiaan Dubbelaar. 62 Jaar, geh. met A. den Heyer. Getrouwd: G. van Duijn en P. Klok; A. van Ryn en W. v. d. Mey: A. v. Beelen en S. E. Borgs; A. de Best en M. v. d. Plas; H. v. Bee len en C. Kuyt; A. M. de Best en G. Schaap. Ondertrouwd. G. v. Beelen en T. Messe- maker; J. A. Segaar en M. v. d. Boog; F. Jon kers en T. Durieux; v. d. Kwaak en H. v. d. Horst; J. F. Aanhane en H. v. Oosten. LEVERING VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEWICHT. De* Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat zij, ten einde de var- kensprijzen te steunen, met ingang van 26 Juni 1939 voor Reorganiseerden bij de pro vinciale landoouwcrisisorganisaties de ge legenheid zal openen varkens boven het zoutersgewicht aan haar ter levering op te geven, welke zij zal afnemen tusschen 14 Aug. en 16 Sept. van dit jaar. Bij levering zullen de varkens een levend gewicht moe ten hebben van 150 K.G. of meer. Niet meer varkens mogen ter levering worden opge geven dan de toewijzing van het aantal tegelykertijd te houden varkens boven 30 K.G. bedraagt, Degene die van de geboden gelegenheid gebruik maakt, is verplicht de door hem opgegeven varkens op de door de Centrale vast te stellen tijd en plaats te leveren. Het staat nog niet vast. of de varkens naar leyend of naar geslacht ge wicht zullen worden uitbetaald. In het eerste geval zal de prijs bedragen f. 0 52 per K.G. zonder korting, in het laatste ge val bedraagt de prijs voor varkens beneden 150 K.G. geslacht gewicht (doch boven 150 K.G. levend gewicht) f. 0 63 per K.G. en voor varkens boven 150 K.G. geslacht ge wicht f. 0.62 per K G. Opgave ter levering kan van 26 Juni 1939 af geschieden bij de zaakvoerders der Nederlandsche Veehouderijcentrale. 1914 GEBOREN: Wietske, d. van J. Cuperus en Z. y. d. Ploeg; Maria Magdalena, d. van A. Hoogervorst ©n M. Wildenburg. Maria Catharina Josephina d. van P. J. v. d. Berg en J. G. J. Bosman Johannes z. van G. Kooien en P. vyibrief Cornelia d. van L. H. v. d. Vos en E. Poellejoe Johannes Jacobus Ernst z. van E. N. Stefels en P. C. M. v. Nobelen Leo Christiaan z. van C. Land- kroon en G. v. Hoven Henricus Eustacius z. van H. E. Brouwer en W. J. M.Alberts Elisa beth. d. van J. P. Vis en M. M. Schalk Frederika Johanna d. van J. A. Vos en A. Meyer Corrie d. van H. Bossemeyer en J. D. Kooy Tjit-ske d. van J. Zwaan en B. Zijlstra Martina Helena d. van A. B. v. d. Beek en L v. Haaften. ONDERTROUWD: D. Ladan. jm. 25 jaar en J. Krassenburg. jd. 26 jaar; A. C. Wittebol. jm. 28 jaar en M, J. Verhoog, jd. 27 jaar. W. F Hoeve jm. 29 jaar en J. M. v. d. Nat jd. 29 jaar P. C. van Houten jm. 30 jaar en C. Buys jd. 31 jaar. OVERLEDEN: R. J. Dieks. d.. 22 jaar; J. J. F. v. d. Wyn- gaard. man. 67 jaar. J. Schcllingerhout. wed. van D. v. Hulst 73 jaar M. de Bruin hsvr. van H. Fakkel 43 jaar A. M. Deur, wed. van C. Hartwigsen, 75 jaar. KANTONGERECHT ALPHEN. Een gevaarlijk motoracrobaat. Iemand was ten laste gelegd dat hy als berijder van een motorrijwiel met een duo passagier komende van de Hefbrug aan Qouwsluis en gaande in de richting Leiden had gereden met flinke snelheid, staande op het zadel en zonder het stuur vast te houden. Verdachte ontkende snel en los te hebben gereden, wèl gaf hij toe te hebben gereden staande op het zadel. Getuige N had dit laatste ook gezien, doch niet dat hij het stuur niet vasthield. Daarentegen ver klaarde mej. R. dat H. hoogst onverant woordelijk had gereden als omschreven in de dagvaarding. Ambtenaar en kantonrech ter vonden het echter onbegrypelijk dat verdachte, die dit dan ook bleef ontkennen, los en staande op het zadel zou hebben ge reden. Daar getuigen ook geen verklarin gen omtrent de snelheid hadden kunnen geven, vervielen deze tenlasteleggingen, zoodat overbleef het gevaarlijke rijden daarbij staande op het zadel. De ambtenaar vorderde daarvoor een geldboete van f. 2.50 subs. 1 dg.; veroordeeling conform. De wielrijdster bleek geschrokken. Een inwoner van Ter-Aar, was ten laste gelegd dat hy met te groote snelheid van den Rijksstraatweg links het Rietveldsche- pad te Alphen was opgereden, waardoor hij de wielrijdster mej. V. had aangereden, die daarbij was gewond, terwijl haar rijwiel geheel werd vernield. Verdachte ontkende snel te hebben gereden, doch beweerde dat de juffrouw zenuwachtig was geworden en plotseling van rechts naar links was over gestoken; had zij rechts gehouden, dan was er niets gebeurd. De wielrijdster betwistte dit, doch ook een andere getuige gaf eqn VriAwel gelijke lezing als verdachte. Dè ambtenaar vorderde dan ook vrijspraak. Wat k een lokaliteit? Een inwoner van Hazerswoude moest te recht staan omdat hij volgens de dagvaar ding houder was van een koffietent zonder in het bezit te zijn van een verlof B. voor den verkoop van zwak-alcoholhoudende dranken. Verdachte gaf toe koffie te ver- koopen etc.; hij was echter op de secreta rie in zijn gemeente geweest, doch men wist niet of hij een vergunning noodig had. omdat niet vaststond of zijn uitneembare tent te beschouwen is als een .lokaliteit" waarvan de wet spreekt. Aanvankelijk meende de ambtenaar dat lokaliteit een ruim begrip heeft en de bur gemeester ieder geval op zichzelf zal moe ten beoordeelen. Volgens den brigadier der rijksveldwacht hebben ook de exploitanten van koffiewagens meestal geen vergun ning. Tenslotte kwamen ambtenaar en kantonrechter echter tot het besluit dat een tent, of b.v. 4 muren met een dak. als loka liteit zijn te beschouwen. Gelet echter op de juridische zyde dezer zaak wilde de ambtenaar geen straf vorderen, doch ver klaarde hij verdachte schuldig zonder op legging van straf. LEIDSCHENDAM. Een belangrijke verbetering. Niettegenstaande de buurtschap een eigen postkantoortje heeft waren de bewoners toch genoodzaakt een reis van 2x5 K.M. af te leggen, om op het postkantoor 'e Leidschendam een postwissel of postcheque te kunnen storten of verzilveren. Met ingang van heden zal hierin ver betering komen. Dan is het postkantoor in de buurtschap ook opengesteld voor post wissel- en girozaken. De jaarvergadering der Coöp. Boeren leenbank. De voortgezette jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank, welke wegens het plotseling overlijden van haai voorzitter den heer A. M. Romyn. onder leiding stond van den heer C. van Heiningen, herkoos tot lid van den raad van toezicht de heer C. de Koning en koos als zoodanig de heer J. C. M. van Wijk. Tot leden van de controle-commissie werden gekozen de heeren Th. van Veen, A. Wooning en F. Zandwijk. Goedgekeurd werd de rekening 1938 slui tende met een batig slot van f. 534.21. welke winst zal worden gevoegd bij de reserve en debiteuren-reserve. Vergadering der S. D. A. P. De afdeeling der S.D.A.P. vergaderde in verband met de as. raadsverkiezing. Spr. was de secretaris van het Gewest Zuid- Holland. de heer B. v. Dyk uit Spijkenisse. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer Kerkhoff, zette de heer Van Dijk uiteen, dat toen de S.D. in de raden kwamen, onder diens drang meerdere vraag stukken naar voren werden gebracht, in zonderheid de sociale. Spr. wees er op, dat in 1879 de armenzorg per hoofd bedroeg f. 3 en thans f. 13.80, dat in 25 jaar 210000 ar beiderswoningen door de overheid zijn ge bouwd en 40000 krotten opgeruimd. In ver band met dit laatste schetst spr. het sa mengaan van slechte woningen met het alcoholmisbruik. Mede dank zij de SD actie zijn er thans 934 consultatiebureaux voor zuigelingen, is de sterfte teruggeloo- pen. Ook in bestrijding van de T.B.C. heeft de S.D.A.P. zeker haar aandeel gehad. Het is een fabel, aldus spr., dat het Plan van den Arbeid niet kan worden uitge voerd, wat duidelijk bjijkt uit het feil;, dat men thans het ptain Wesbhoff heeft, <fat is voortgekomen rilt hgt S"D. plan. Spr. wekte tenslotte op, dé wD. te ver- sternen. Door bet RJ( Kerkbestuur is onder der Rit. Aannemers aanbesteed de nieuw bouw van een kapel op de RX begraaf plaats, verbouwing aan de kerk HU Petrus en Paulus, de sacristie en de pastorie. Laagste inschrijver was Ant. Haagen alhier f. 26.386; hoogste was de firma fruyvesteyn te Den Haag f. 33 060. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN BOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938. gedenatureerd van 12 tot en met 17 Juni 1939. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan de standaardmonsters van de kwaliteitsklassen A, B of C. respectieve lijk f. 2.90, f. 2.40 en f. 1.90 per 100 K.G. zal bedragen en voor voedererwten, gedenatu reerd door telers, die deze erwten zelf heb ben geteeld f. 1.40 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in hetzelfde tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, zal f. 1.50 per 100 K G. bedragen. 1913 PRIJZEN DER BACONVARKENS. Verhooging met twee cents. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 19 Juni 1939 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zijn voor baconbereiding, tot nadere aankondiging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per kg geslacht gewicht in centen. van van van van van bov. beneden 50 54 58 75 81 85 kwaliteit 50 tot tot tot tot tot kg kg 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg IA naar 63 67 69 65 61 57 IB riA kwali 61 65 67 63 59 55 IC UB IIIA teit 59 63 63 61 57 53 nc IIIB max. 57 61 63 59 57 51 ine 53 55 59 61 57 53 49 cc cent 53 57 59 55 51 47 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 De leveringsvoorwaarden, zocals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April 1937, zijn ongewijzigd gebleven. 1908 NOORDWIJKERHOUT. Een Bloembollenbeurs. Alhier wordt voortaan wekelyks gehou- 1 den een bloembollen-beurs. Algemeen is men van meening. dat deze beurs in een groote behoefte zal voorzien, daar onze ge meente het centrum is van de narcissen- cultuur. De narcissen-handel zal met deze beurs zeer gebaat zyn. NOORDWWK. De werkloosheid en de werkverschaffing. Het aantal ter arbeidsbeurs alhiex inge schreven werkzoekenden bedraagt thans 440, hetgeen 34 minder is dan 3 weken ge leden en 7 meer dan verleden jaar op dit tijdstip. Het. kan niet anders dan worden toege juicht, dat er van dit aantal momenteel ongeveer 350 personen in de werkverschaf fing zijn geplaatst, n.l. 100 aan het rijwiel pad en bij het vuurtorenplan in de Noord duinen. terwijl er niet minder dan 250 ar beiders op het vliegveld Valkenburg werk zaam zijn. RIJNSBURG. De bloemenhandel. De aanvoer van verschillende soorten, bloemen is aan de veiling Flora de laatste dagen belangrijk verminderd. Dit staat met de daling van temperatuur In verband. De prijzen zijn in het algemeen gestegen. Gladiolen komen in meerdere variëteiten ter veiling. Er zijn minder lelies dan ver leden jaar, daardoor is de prijs Iets hooger. Voor papavers, pioenen en blauwe irissen is de tijd verstreken. De straathandel geeft nog geen reden tot groote tevredetihe'd. De groentenhandel. Aan de groentenveiling gaat de aanvoer van verschillende soorten groenten geleide lijk toenemen. De prijs van de kroten blijft zeer laag; de teelt van dit product is voor de tuinders zeer slecht geweest. Met weinig aanvoer blijft de prijs van de peen matig, producten kunnen in doorsnee geen loo- lenden prijs bereiken. Verschillende partijen sla draaien door. Ook de nieuwe aardappe len blijven een geduchte tegenvaller. VOORSCHOTEN. Per St.crt. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de N.V Bloem- bollenkweekerij en -handel P. Vlag en Zoon alhier. De Zondagdienst voor doktoren wordt morgen waargenomen door de arteen H J.. Keegstra, Telef. 120 en C. J. fterkhof. Telefoon 93. WASSENAAR. Gevonden: kinderspeeltje, bril, drie portemonnaies m. inh., zijschot van auto. potloot, poloshirt, motorbril. notitieboekje, hond, huissleutel, schaaf, dlv. handschoe nen. drie rijwielbelastingmerken hangslot sleutel, schaap, damesjaste ged gebit, fiet:taschje, regenmantel, b'.oek paarden deken. stuk speelgoed, hoofddoek. No. 114 van de Ned. ent zijn verzonden afdrukken van de akte be treffende de N.V. Handel- en Exploitatie Mij. Solexor, alhier. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7