LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 17 Juni 1939 Binnenland De drinkwatervoorziening Zuid-Holland. m Uit Ned. Oost-Indië Het eeuwfeest der infanteriebataljons Buitenland De Amerikaansche pers waarschuwt. Dagbladreclame is niet te vervangen SPORT LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek MAIKT proeven met oorlogsbrood. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, I j.jn de consumptieproef met water-witte- trood. gebakken van de z.g. oorlogs-melange, alleszins geslaagd worden genoemd. Het -rood werd in de gezinnen gedurende de veertien dagen, welke de proef duurde, door vrijwel iedereen met smaak genuttigd, ter- wil onprettige ervaringen ten opzichte van je gezondheid niet werden gerapporteerd. Algemeen werd opgemerkt, dat het ge- I bruik zeer spoedig gewende en dat, indien in oorlogstijd brood van zulk een samen stelling zou worden verstrekt, zulks een zeer eroote verbetering ten aanzien van de jaren 1914/1918 zou beteekenen. Uiteraard zal, voor zoover noodig, met het geheel der ver kregen gegevens bij de verdere voorberei ding worden rekening gehouden. BEGRAFENIS DS. LINGBEEK. Op de landelijke begraafplaats aan den putterstraatweg. gemeente Voorthuizen, is Jedenmiddag omstreeks half een het stof- ielilk overschot van den plotseling in zijn woning overleden emeritus-predikant en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Oeneraal. ds. C. A. Lingbeek, onder groote belangstelling, speciaal van de zijde der Hervormd Gereformeerde Staatspartij, ten grave gedragen. Onder klokgelui van de Ned Herv. Kerk rertrok de stoet omstreeks half twaalf van bet sterfhuis, waar ds. K. H. E. Gravemeijer uit Den Haag gesproken had naar aanlei ding van Isaias 40. Op het kerkhof werd de kist door acht predikanten naar het graf gedragen. Ds K. Gravemeijer uit Den Haag sprak naar aanleiding van Psalm 33, welke zoo- reel had beteekend in het leven van ds. Lingbeek: „de Heere ls mijn Herder, mij zal niets ontbreken". Vervolgens sprak ds. H. Gravemeijer uit Amsterdam, eere-voorzitter van de Staat kundig Gereformeerde Partij. Daarna spra ken nog ds. den Hartog uit Rotterdam, vice- TOorziter der S GP., cis. H. Bakker uit Am- Mam namens de confeasloneele vereeni- slng en Hervormd Weekblad der Gerefor meerde Kerk en tenslotte bad ds. de Boer lit Schevenlngen het Onze Vader. nieuwe d.c.-3 voor de k.l-m. Naar wij vernemen heeft de KX..M. ter Terdere uitbreiding van haar luchtvloot bij N.V. Nederlandsche vliegtulgenfabriek Fokker te Amsterdam wederom een Douglas D.C -3 in standaard uitvoering voor 21 passagiers, besteld. Dit toestel wordt uitge rust met Wright-cyclone g. 102 a-motoren en zal in September a.s. worden geleverd. voorstellen van ged. staten. In 1924 werd in Zuid-Holland de provin- rlaie drinkwaterleidingsverordening vast- esteld. Daarbij werd het oprichten en hebben van een waterleidingbedrijf, het vijzlgen of uitbreiden van waterleiding- verken en het uitbreiden of inkrimpen van het verzorgingsgebied van zulk een bedrijf ifhankelijk gesteld van een vergunning van Ged. Staten, waaraan zoodanige voor- vaarden kunnen worden verbonden als ter verzekering van een doelmatige drinkwa tervoorziening der provincie noodig zijn. Ontbrak bij de totstandkoming der ver ordening in 1924 nog in 112 gemeenten een waterleiding, thans zijn van de 179 ge meenten dezer provincie nog slechts 17, die ie zamen nog geen 2 procent der bevolking tollen, van een behoorlijke drinkwatervoor- ilening verstoken. De grootste dier gemeen ten. s-Gravenzande. zal binnenkort van waterleiding worden voorzien. Nu bijna de geheele provincie van water leiding voorzien is, aldus schrijven Ged. Staten ter toelichting van een thans voorgestelde wijziging der prov. verorde- hing, beginnen echter andere vraagstukken van drinkwatervoorziening in toenemende mate de aandacht te vragen, en wel vraag- ftakken, waarop de provinciale verorde ning evenmin ln elk opzicht berekend ge- Weken ls, als de bestaande waterleiding- 'erken, ln het bijzonder de bestaande wa terwinningsmiddelen, er waarschijnlijk op betekend zullen blijken te zijn. Het steeds stijgende waterverbruik al6 gevolg van de toeneming der bevolking en der zgn. wa terbeschaving stelt steeds hoogere elschen hn de bestaande waterleidingbedrijven, «aarvan sommige dan ook reeds tot be- aagrijke uitbreidingen hebben moeten 'vergaan. Verschillende grondwaterbedrij- 'en, ln het bijzonder duinwaterleidingen, hebben echter geen of slechts een zeer «perkte mogelijkheid tot uitbreiding van min watervang en zullen daarom, de eene voeger, de andere later, naar andere mid- «elen ter voorziening in de steeds stijgende minkwaterbehoefte moeten omzien. Bij het probleem der quantitelt voegen heb ook vragen van qualitelt. Sommige be- Wjyen zagen zich ten aanzien van de hoe- ■Migheid van hun water reeds voor groote moeilijkheden geplaatst, welke kostbare voorzieningen, soms zelfs een geheel f»i?ere w«ze van waterwinning, noodzake- 'tik maakten. In de toekomst dreigen deze moeilijkheden hij menige prise d'eau steeds hooter te worden, zoodat ook uit dien loofde belangrijke nieuwe werken en zelfs HONGARIJE. lij Ik ruisen van hun uniform ontdaan. Senige leden van de pijlkruisen. die in 'Worm op wacht stonden voor hun partij- I'houw te Boedapest zijn door de politie (Wwongen hun uniform uit te trekken en ■ho met hun insignes aan de politie te "t'handigen. Deze maatregel is genomen in opdracht "Jh.den min ster van binnenland=che zaken 1° 'n toepassing van de wet, waarbij het ■toen van uniformen aan particulieren •ordt verboden. toldenten deden zich niet voor. een geflfcel nieuwe wijze van waterwinning noodig kan blijken. In verband daarmede vormen de bepa lingen over uitbreiding en wijziging van waterleldingwerken het uitgangspunt van de thans voorgestelde wijziging. Als gevolg van de bestaande bepaling heeft het provinciaal bestuur geenerlei be voegdheid ter verzekering van een doelma tige drinkwatervoorziening der provincie ten aanzien van de waterleidingbedrijven van alle gemeenten boven de 10.000 inwo ners met uitzondering van Wassenaar tezamen ongeveer 90 procent van de be volking van dit gewest tellende. Daarom meenen Ged. Staten te moeten voorstellen de artikelen 1 en 14 der hier bedoelde verordening zoodanig te wijzigen, dat in den vervolge voor elke eenigszins belangrijke wijziging of uitbreiding op wa terleidinggebied ln het belang der alge- meene drinkwatervboorziening een ver gunning van Ged. Staten vereischt zal zijn, waaraan de ter behartiging van dat belang noodzakelijke voorwaarden kunnen worden verbonden. Als gevolg van het bestaande artikel 14 zijn er thans drie groepen water leidingbedrijven, t. w. Ie. die, welke ln het geheel niet aan een vergunning zijn ge bonden; 2e die welke in hun geheel aan een vergunning zijn gebonden, en 3e. die, welke slechts ten deele door een vergun ning worden beheerscht. Het voorgestelde artikel 14 handhaaft dezen toestand voor elk bedrijf ongewijzigd, totdat een vergun ning noodig wordt voor nieuwe werken of wijziging van het verzorgingsgebied, waar na het bedrijf ln zijn geheel vrgunnings- pllchtig wordt, voor zoover het college van Ged. Staten niet anders beslist. dekknecht overboord geslagen en verdronken. Vanochtend te acht uur ls te Amsterdam aan boord van een der booten van het overzetveer der N.Z.H.T.M. een ernstig on geluk gebeurd, dat den 17-Jarigen dek- knecht de Vries het leven heeft gekost. Toen de boot, terugkeerende van den Adelaarsweg, in het open havenfront ter hoogte van de St. Nicolaaskerk naar den steiger zwenkte, is de jongen gestruikeld. Hij sloeg over boord en verdween zonder nog eenmaal boven te komen in de diepte. De politie heeft geruimen tijd gedregd, doch het lijk is nog niet opgehaald. motorrijder tegen vrachtauto gebotst en ernstig gewond. Vanmorgen te halifnegen reed een 26-ja rige motorrijder in de Vbndelstraat te Amsterdam, waar hem in de bocht het uitzicht, werd belemmerd door een gepar keerde personenauto. Hierdoor zag hij een naderende vrachtauto te laat. met het ge volg, dat het motorrijwiel met den vracht wagen in botsing kwam. De motorrijder sloeg tegen de straat en bleef bewusteloos liggen Het slachtoffer werd ernstig gewond opgenomen en met een hersenschudding, verschillende hoofd wonden en een gebroken been naar het Wühelmina-gasDhuls vervoerd. vrouw onder vrachtauto. Vanmorgen te ongeveer half tien is op den Binnensingel te Vlaardingen de 27-ja- rige mej. M. Mechielsens van Embden uit Vlaardingen tegen een vrachtauto uit SpU- kenisse opgereden. Zij kwam onder een der achterwielen terecht, die haar over het li chaam reed. De vrouw was op slag dood. Mr. N. G. VAN TAACK TRA KRANEN OVERLEDEN. Op 71-jarigen leeftijd is te zijnen huize te Wassenaar overleden mr. N. G. van Taack tra Kranen, oud-voorzitter van den Pen sioenraad. ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Dinsdag as om 12 uur op Oud Eik en Duinen geschieden. de gasvergiftiging te zaandam. Oude man overleden. Omtrent het geval van gasvergiftiging ln de Jan Sybrandsteeg te Zaandam, waar bij het echtpaar Van Zanen in bewusteloo- zen toestand op bed gevonden werd, ver nemen wij, dat na de vrouw gisteravond ook de man in het gemeente-ziekenhuis is overleden. Op het te Den Haag gehouden examen der H.C.V. slaagde als costumlère mej. A. Ravensbergen te Rijnsburg. Voor het lingeriediploma slaagden de da mes E. Ciggaar te Sassenheim, G. v. d. Eykel te Rijnsburg, alsmede G. Bh. Ph, de Graaf en Tonny v. d. Kaay te Oegstgeest. BATAVIA, 17 Juni. (Aneta/A.N.F. i Gis teravond heeft, ln tegenwoordigheid van den gouverneur-generaal, vele autoriteiten onder wie ook de commandant van de tweede divisie generaal-majoor Ilgen, vele genoodigden en duizenden belangstellen den, een grootsch militair schouwspel plaats gehad, dat werd gegeven in verband met het jubileum van verschillende batal jons Het Waterlooplein was geheel met vlaggen versierd. Er stonden lichtmasten en versierde torens, waarin zoeklichten wa ren aangebracht. In lichtende cijfers wer den de letters en nummers van de jubilee- rende corpsen weergegeven, met het bij schrift „100 jaar", hetgeen een fantastisch mooie aanblik was. Alle tribunes waren tot de laatste plaats bezet, terwijl voor het publiek een groote ruimte was open gelaten aan de noord- Jijde van het terrein, waar een geweldige menigte zich verdrong. Het programma werd zeer vlot afgewerkt, doch helaas be gon bU het voorlaatste nummer regen te vallen. Hedenmorgen precies te zes uur ls voor alle drie jubileerende corpsen een reveille gehouden. Te halfzeven stonden de troepen in de kamjpemeniten aangetreden tegenover het vaandel, ln tegenwoordigheid van de ridders der Militaire Willemsorde, deputa ties van andere garnizoenen en andere corpsen en van reünisten. In de drie kampementen geschiedde voorts het volgende, voorlezing van een dagorder van den legercommandant, het aanhooren van een radiorede van den regimentscom mandant, en het luisteren naar een toe spraak door de corpscomniandAnten. De voorlezing van den dagorder werd besloten met een driewerf hoera voor H.M. de Ko ningin. Te omstreeks acht uur was er bij het Atjeh-monument een sobere, doch treffen- plechtigheid. In tegenwoordigheid van de zelfden die des morgens in het kampement aanwezig waren, hebben de drie corps commandanten elk een krans neergelegd aan den voet van het monument. Aan de krans was een lint bevestigd, waarop: „hulde aan de gevallen makkers van het bataljon infanterie". De corpscommandan ten hielden verder in den loop van den dag een receptie in hun eigen kampement. Hierbij werden verschillende voorstellingen gegeven als een tjakelele-dans. een de monstratie van inheemsohe vechtwijze enz. In de kampementen was ook een tentoon stelling, welke een beeld gai van de be wapening der infanterie. De Amerikaansche bladen zijn van mec- ning, dat de Japan neezen door hun actie in het Verre Oosten de Westersohe mogend heden willen dwingen, China te verlaten. De „New-York Herald Tribune" schrijft, dat de blokkade te Tientsin een daad van oorlog is. „Welke houding Engeland en Frankrijk ook zullen aannemen, aldus schrijft het blad, de Vereenlgde Staten moeten Japan in ieder geval laten weten, dat gewapende maatregelen tegen de inter nationale gemeenschappen in China en de vlootactie tegen Koelangsoe oorlogsmaat regelen zijn." Men moei er Japan duidelijk van ln kennis stellen, dat de Vereenigde Sta ten niet gewoon zijn vriendschappelijke en handelsbetrekkingen te onderhou den, met landen, die met hen in oorlog zijn". amerikaansche eskader- commandant naar tientsin. Domei meldt uit Tiensin. dat vice-admi- raal Yamell. commandant der Amerikaan sche vloot ln de Aziatische wateren. Dins dag te Tientsin zal aankomen aan boord van een oorlogsschip. sprinkhanenplaag in kenya. De Engelsche kolonie Kenya heeft te lij den van een ernstige sprinkhanenplaag. Het is onmogelijk de eieren en de jonge sprinkhanen te vernietigen, zonder dat men daaraan enorme bedragen ten koste zou leggen. Men heeft den boeren aange raden den oogst althans gedeeltelijk te be schermen door gebruik te maken van vergif. amerika komt te hulp. eHt AmerUoaansdhe departement van marine bevestigt, dat het de Fransche re geering de teekeningen der reddingskamer, die bij de ramp van de ..Squalus" gebruikt zijn, zal doen toekomen. Het departement verklaart, dat het gewoonte is. dat de Ame rikaansche marine buitenlandsche marine autoriteiten inlichtingen verschaft over in de Vereenigde Staten vervaardigde red dingstoestellen. werkverschaffing en steun maatregelen in amerika. Het wets ontwerp tot het beschikbaar stellen van 1 736.000 000 dollar voor werk verschaffing en steunmaatregelen is door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd met 373 tegen 21 stemmen. Het beheer over steun- en werkversdhaffingsmaatregelen zal voortaan worden gevoerd door een commis sie van, drie leden in plaats van door één. ambtenaar. Het Uheaterplan voor werklooze tooneelspelens en -speelsters zal niet ver der ten uitvoer worden gelegd. goebbels spreekt morgen te danzig. Minister Goebbels zal vanmiddag te Dan zig aankomen en vanavond een uitvoering in het staatstheater, in het kader van de cultuurweek. bijwonen. Morgen zal hii een rede in het theater houden, waarna hij ook de Hitler-jeugd te Danzig zal toespreken. EEN leening AAN polen. Het Duitsche Nieuwsbureau noemt het denkbeeld van een leening van de Poolsche bondgenooten aan Polen tot versterking van het Poolsch luchtleger monsterachtig. Het voegt hieraan toe: „Dit toont de ware bedoelingen van het vredesfront en de rol van Polen in de omsingeling aan. Het is een bedreiging voor de Duitsche fabrieken en havens en den wil, dat Polen de plaats van den staat van Benesj inneemt. De plannen zijn een bewijs voor de misdadige voornemens der omsingelaars, die in koe len bloede de vernietiging van Duitschland ontwerpen." ROEIEN. WEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. De tweedaagsche internationale roeiwedstrlj- den van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging zijn vanmorgen op de Boschbaan te Amsterdam begonnen. Geroeid werden de voorwedstrijden in het nummer tweeriemssculllngbooten over- naadsch. De resultaten waren: Eerste heat: 1. Maas <J. Kwantes) in 8 min. 32.1 sec.; 2. De Amstel <J. van Moolhuyzeru ln 8 min. 34.6 sec. en 3. Njord <J. A. H. Moltzer) in 8 min. 52.4 sec. Tweede heat; 1. De Hoop <N.N.) in 8 min. 9 6 sec. en 2. Willem III <G Schillen in 8 m. 11.6 sec In de Ilnale komen de winnaars van de twee heats en G. Schiller als snelste tweede. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Wat kan de oorzaak zijn, dat de bladeren van mijn klimroos zoo verschrompe len? M. v. d. V, L> Antwoord: Uw roos wordt geplaagd door bladluis en tevens treedt ln lichte mate op de schimmel, welke het zoogen. ..wit" veroorzaakt Meng 2 ons groene of gele zeep in 10 liter water. Koop bij den drogist 10 gram salicylzuur en los dit op ln een maatje brandspiritus. Voeg dit bij de zeepsop en roer alles goed dooreen en bevochtig daarmee de plant. Liefst 's avonds bij droog weer. Een paar maal herhalen met één dag tusschenrulmte. Vooral ook den achterkant van de bladeren raken. Vraag: Kunt u een middel aan de hand doen voor het verdelgen van kakkerlakken? Wed. R. M. te L. Antwoord: De dieren ter plaatse dooden ls wel het eenige middel, dat ons bekend is tegen deze Insecten. U kunt probeeren de kak kerlakken te dooden door een weinig borax met suiker te mengen en dit ln kleine hoopjes te leggen op de plaatsen, waar deze dieren" zich het meest ophouden. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto ..Tuinbouw". H. S. S. te O Uw aanslag is juist becijferd Het jongste kind is geboren na 15 Januari en telt derhalve niet mee voor den aftrek. Mobi- 1 airwaarde ls geschat op f. 200. L. v. K. te L. Het vastgesteld zuiver inko men Ls o.i. niet te hoog. Aflossing van hypo theek mag niet in mindering werden gebracht. Gehuwd zonder kinderaftrek zal de belasting in totaal f. 47,46 bedragen. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Simon, z. van J. A. Millenaar en W. Zegstroo: Cornell#, d. van P C Alderden en M. M. van Dam; Johannes, z. van C. M. Tiche laar en M. E. Eigenhuis. Ondertrouwd: W. Knlep. 25 Jaar en N. H. Beyerbergen van Henegouwen. 21 jaar; B. Terp stra. 26 jaar en L. Moolhuvsen, 25 jaar: A. Wey, 53 Jaar en C. Combee. 53 jaar: W. Ver- burgt. 29 jaar en S. Buisma 28 jaar J J Ba- renbrug. 27 jaar en B A. Brink 24 jaar. Getrouwd: W. Kooij. 26 jaar en E v d Laarse. 23 Jaar. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Johanna, d. van Jan van Noort en Elisabeth Voorwinden. Overleden: Dirkje van Aalst. 87 jaar, echtge- noote van Andrles. Hoogendoorn. HILLEGOM. Gevonden: ijzeren staaf, sleuteltje, En- gelsch kaartje, nummerbord van auto, en beursje met 30. Bevragen politiebureau des nam. tosschen 7 en 8 uur. NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. Noppe, P. Heinstraat 54 B. S. Hes. Noord Boulevard 3 Z. KieWiet, v. Pan- huisstr. 36 P. W. van Rooien, Doelensteeg 1 M. C. Bos. Bronckhorststraat 42 E. J. Holt- mann, Huls ter Duinstraat 9 G. Donia. Beet- hovenweg 2 J. Oostergestel, Nd. Boulevard 3 W. J. Oomens, Huis ter Duinstraat 2 D. W. E. Aelmans, geb. Stedefeld, Kon. Astrld Boulev. 5 N. van Kooij. Huis ter Dulnstr. 26. Vertrokken: S. C. M. Osendarp. n. Delft, Nw Plantage 20 M. A. Linthorst. naai®Loven- joel (Belg.) Gest. Salve Mater A. J. Zuidhof, naar Bloemendaal. Leeuweriklaan 18.G. C. M. Aben. naar den Haag. Schoutenstr. 34 I. L. L. I. de Jong. geb. Janssens naar Amsterdam. Oude Hoofdstr. 111 E. Ruwaard, geb. Barnhoorn, naar Katwijk a. Zee, v. d. Vegtstr. 57. Burgerlijke stand Geboren: Arie. zoon van C. Duindam en C. M. Zwaan Geertrulda Theodora, dochter van J. v. d. Berg en A. M. Meeuwenoord Adriana Cornelia, dochter van A. Koeman en R. A. Wij- nands Clasina Anna Hendrica, dochter van H. Th. v. Deursen en A. C. C. Blokker Cor nelia Maria Margaretha, dochter van idem Francina J'ohanna. dochter van J. J. Steenvoor- den en J. Schelvis Helena Theodora Maria, dochter van P. Hermans en C. Steenvoorden. Ondertrouwd: D. N. Zoet en M. Passchier L. M. v. Roon en K. W. Colijn M. van Duin en J. Wassenaar P. L. v. Velzen en J. J. Groe- woud N. L. Overvliet en G. W. v. d. Horst J. G. Vink en J. C Wefjers. Getrouwd: P. F. W. A. M. de Jongh en I. L. L. I. Janssens J. Ruwaard en E. Barnhoorn, OverledenHerminius Carl George Ludolf Ribbink, echtgen. van C. M. Moll. OEGSTGEEST. Loop der Bevolking., Gevestigd: J. J. Marks Endegeest: J. Boom. Julianalaan 3; G. J. Nederlof. Emmalaan 11; R. C. J. van der Zwet, Terweeweg 152; C. C Reget. verpl. Endegeest; F. B. Eldering, de Coll.laan 36. Vertrokken: M. B. W. Thijssen naar Haarlem, Westerhoutstr. 12; I. C. C. Munnik, n. Lei den. Meezenstraat 2; P W. Pardon, naar Leiden Kagerstraat 2; J. D. Langhout. naar Pretoria Z.-Afr.; M. de Jong, naar Lelden. Zoeterw. Singel 99; J. P. Lucleer, naar A'dam, Turner straat 9; S. van Dam naar New York: J. Dub beldeman naar Leiden Breestraat 7. Burgerlijke Stand. Geboren. Anna Hendrika d. van C. W. van den Haak en G. van Osnabrugge. Overleden: H. E. Drost 82 jaar (overleden te Lelden). Ondertrouwd: A. F. Pos en E. C. Gooszen. SASSENHEIM. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. Th. Lamers. Hoofdstraat 271 M. A. Meeuwissen, van Heemstrastraat 12 E. Zijerveld. Hoofdstraat 103. van Leiden J. H. van Leeuwen. Jac. van Beierenlaan 13. Vertrokken: A. Paschier en echtgenoote, naar Hillegom. Paralelweg 167 A. Guldemond en ge zin. naar Leiden. Roodborststraat 36 J. Nieu- wenhuis, naar Lisse. Wagenstraat 16 N. Lug- tigheid en gezin, naar Noordwijk. Boerenbur- gerweg 14 E. H. Tomassen, naar Zevenaar, Bruile P. J. Weijers, naar Anna Paulowna. Schoorweg A. Oudshoorn en echtgenoote. naar Lisse. Locs ter weg 5 M. C. van Gessel. naar den Haag. Spui 202 a D. Faas. naar Lisse, Emmastraat 16. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. v. Egmond. jm.. 31 jaar en Joh. van Tienhoven. j.d., 30 Jaar P. v. d. Kwaak, j.m., 24 jaar en J. v. d. Plas, j.d. 25 Jaar K. de Bruijn, J.m., 27 jaar en E .6. v. d. Kwaak. j.d. 26 jaar. Getrouwd: J. Schoneveld. J.m., 26 jaar en Jac. de Mooy, j.d., 24 jaar G. Timmers. j.m .29 j. en A. W. Munnik. j.d., 27 jaar J. Kralt, j.m. 25 jaar en W. v. Vliet. J.d. 24 jaar. WADDINXVEEN Tot voorzitter van het Centraal- Oranje-Comité, dat verschillende buurtver- eenigingen omvat, ls gekozen de heer J. Mastenbroek. LEIDEN. 16 Juni. Coöp. Groenten-. Fruit- en Bloemenveiling-Ver. ..Leiden en Omstreken" Per 100 Kg Groene kool 3 60; Prei 1—1.30; Peen 810; Aardappelen 26; Andijvie 29; Sla 2; Druiven 6266; Aardbeien 42—76; Snij- boonen 25—52; Stamboonen 4151; Tuinboo- nen 812; Doperwten 9—17; Peulen 1021; Postelein 1.505; Spinazie 210.50; Tomaten: A 18—32, B 20—28. C 16—24. CC 12. Per 100 st.: Andijvie 1.303.90; Komkommers 25.70; Bloemkool 2—12.70; Salade 0.50—1.20. Per 100 bos: Kroten 1.101.60; Pieterselie Ó.401.10; Radijs 0.601.90; Selderie 3090; Uien 0.40 1.10; Peen 2.50—€.20; Rabarber 2.80—7.70. LEIDEN. 17 Juni. Botermarkt. Fabrieks- boter 1.43; Boerenboter 1.28—1.35. Aanvoer 1280 Kg. Handel matig. LEIDEN. 1217 JunL Turfmarkt Geen aanvoer. Lange turf 7—8. BOSKOOP. 16 Juni. Coöp. Ver. ,,De Boskoop- sche Veiling" Rozen per bos: Pechtold 55 80; Wendland 3050; Hadley 5061; Claudius Pernet 3451; Briarclif 3241; Butterfly 27 42; Steward 1926; Wilh. Kordes 2535; Mac Keiler 1419; Rosalandia 3961; Florex 42— 60: Dorus Rijkers 1.181.68: E. G. Hill 24—36; Polyantharozen 1.101.60; Edith Helen 4158; Aug. Noack 3243; Else Poulsen 0.701.02; Gloria Mundi 0 881.70; Ellen Poulsen 4572: Paul Grampel 0.701.15; Rosa Mundi 0.87—1.56: Mevr. v. Straaten van Nes 4662: Ingar Ohlson 1.121.26; Queen Mary 3040; Gemengde rozen 1620, Diversen: Duizendschoon 13; Campa nula 1215; Acerblad 10; Lathyrus 68: Anjers 20: Pioenen in soorten 2638; Witte Lelies 22; Gerbera 1418; Clematis Durandii 7685; id. Prins Hendrik 1.20; id. The President 42; id. Mevr. Ie Coultre 1.20—1.60. HONSELERSDIJK, 16 Juni. Centr. Westl. Bloemenveiling Spectrum 2.304.30; Salmon 2.80—4.50; Lt. rose 2.90—5.10; Geel 2.40—4.30: Wit 2.103.90; Gemengd 3.505.30; R. Alwood 2.704 60; Pelargonium 4.50—8.90: Topsy 2.50— 3.80; Kokomo 3.904.10; Gerbera 3.604.CC; Jap. Lelie 4.606.90; Zonalen 1.802.40; Ama- rilly 57; Zinnia 3.20—4.10; Plumosa 12—45; Sprengerie 1619; Lathyrus 513; Violieren 22—57; Irissen 612; Leeuwenbekken 1419; Gladiolen 3265; Pioenen 26—5*; Duizend- schoonen 912; Anemonen 47. KATWIJK a. d. RIJN. 16 Juni. Groentenvei- ling. Vroege aardappelen groote per 100 Kg. f. 5.00—6.20. drielingen f. 4.00—4.80, kriel f. 4 f. 4.80, spinazie f. 0.50—1.25: bospeen per 100 bos f. 6.007.30, radijs f. 0.851.40, rabarber f. 4.00—4.10. ROELOFARENDSVEEN. 16 Juni. Aard beien 917; Frambozen 1618; Postelein 3; Peen 4—5; Sla 7080: Peulen 0.602.15; Dop erwten 8287; Capucijners 8691: Tuinboonen 82—€5; Snijboonen 3.40—3.80; Stek 2.10—2.60; Princesseboonen 4.20. UTRECHT. 17 Juni. Veemarkt. Aanvoer 2480 stuks vee. 350 runderen. Stieren 2528. h. kalm. redelijke pr.; Slachtkoeien 2e srt. 3035. 3e srt. 26—29, h. kalm pr. onveranderd: Vaarzen 130 200; Melkkoeien 140250; Kalfkoeien 150 260: Varekoeien 90180. h. matig, pr. niet hoo- ger; 50 Mag. kalveren 4090. h. gedr., pr. iets lager; 680 Nucht. kalveren 58. h. redelijk, pr. hooger; 445 Mag. varkens 2033: Schrammen 1420; 460 Biggen 914. h. matig, iets hoogere prijzen; 95 Mag. schapen 1320. h. vlug. hoo gere prijzen; 400 Weidelammeren 36: Zuig- lammeren 811.50, Texelaars 58, h. gedr.. pr. onveranderd laag. Boter 1.501.60; Kaas 50—70; Eieren 3.104. LEIDERDORP. 16 JunL Kippeneieren 3:50 3.80; Eendeneieren 33.20; Boter 6066; Kaas 1528; Kippen 2575; Hanen 575; Een den 2540; Konijnen 0.251.25. LEIDSCHENDAM, 16 Juni. Eng. Komkom mers le srt. 3—3.50. 2e srt. 22.50. 3e srt.. 2, wankleurige 22.40: Gele komkommers le srt. 2.504. 2e srt. 22.80, 3è srt. 2; Kropsla le srt 0.80—1.20. 2e srt. 0.50; Stoofsla 2; Peen 5—8.50; Bloemkool le srt. 711. 2e srt. 46.50, uitschot 23.50; Homaten: midd. 910.50, gr. ronde 8 9.50, 2e srt. 7.509.50. 3e srt. 45.50, bonken 5—7; Andijvie (p. 100) 0.80—3.80; id. (p. 4 Kg.) 10—18; Spinazie (4 Kg.) 1536; Postelein 1.50 3.50; Rabarber 24.50; Snijboonen 3542; Spercieboonen 4043; Radijs 0.80—2; Seldery 0.801.80; Peulen 1520; Tuinboonen 710; Doperwten 1017; Druiven 41. NAALDWIJK. 16 Juni. Veilingen van den Bond Westland Roode bessen 5055; Aard beien 3550; Druiven: Alicante 9095. Frna- kenthaler 6075; Doperwten 1012; Dubb. boonen 3541; Groote boonen 58; Snijboonen 3040; Peulen 1219: Aardappelen 1.251.30; Poters 0,851; Kroten 1.30; Andijvie 1.303.10: Sla 7090; Peterselie 1.60; Rabarber 2.103.60: Seldery 60; Eieren 3.60—3 80: Komkommers 3 10 4.50; Asperges 23—33; Bloemkool 6—11; Me loenen 1829; Netmeloenen 3663; Perziken 5—14; Tomaten: A 2.20—2.35. B 2.15—2.10. C 2.15—2.20. CC 1.60—1.70. bonken 1.55—1.70. RIJNSBURG. 16 Juni. Groentenveiling Aardappelen 1.251.50; Drielingen 1—1.20; Kro ten 16; Peen 4.507.50: Rabarber 34.50: Ra dijs 1—1.40; Uien 40—60; Prei 3—4; Sla 0.50— 1 10. RIJNSBURG. 16 Juni. Bloemenveiling Anemonen 2040; Lathyrus 20—50: Margrieten 5070; Iris: blauw 616. wit 810. geel 6—14; Gips 46; Duizendschoon 6—10;' Juliaantjes 10—16; Sara Bernard 3.20—4; Gladiolen: Po lijst 3—3.80, Halley 2.40—3 60. Brülant 3—3.80, Picardië 6—8.20; Lelies wit 4—5.40; Tilifolium 1.40—2.20; Immulatum 1.40—3.80; Regale 1.80 2.60: Papavers 1.50—2.60; Anjers rood 30—50; Bruidsanjers 20—25. TER AAR. 16 Juni Centr. Veiling Andijvie 8—25; Peulen 0.60—1.85; Doperwten 0 60 1: Capucijners 85—95; Tuinboonen 0 70—1; Snijboonen 3.20—3.90; Dubb. stampr. 3—3.80; Postelein 1.50—3.30; Breekpeen 2—6; Peen 3— 5.80; Prei 0.70-3.40; Sla 50—80: Bloemkool 2— 12; Komkommers 2—6; Aardbeien 8—12.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3