L.F.C.—CROMVLIET U.V.S. II-ALPHEN II MARKIEZEN £1* iy m s 1 n n m e mm B m s m LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 17 Juni 1939 Demonstraties der „Sportstichting' Voor Dammers m WW. Mb WA W/'' DAGBLADRECLAME VOETBAL. Eon. Ned. Voetbalbond. PROGRAMMA VOOR MORGEN. Kampioenschap v. Nederland: D.W.S.N.E.C.; AchillesAjax. Af deeling ii. Promotie 4e klasse: I.F.C. Cromvliet. Promotie 3e klasse: B.E.C.V.IO.S Promotie res. 3e klasse: U.V.S. IIAlphen II: B.M.T. II—Laakkwartier III. Afdeeling V. Promotie 2e klasse (beslissing): GJt.C.—W.V.V. Van Overal. Ajax kan morgenavond kampioen van Nederland zijn! Het is vrij zeker dat zij in Assen de baas blijft over Achilles, dat na een goed begin nogal teruggevallen is en wanneer NEC en D.W.S. dan in Amster dam gelijk spelen is het puntentotaal van Ajax niet meer in te halen. Wij memoreeren volledigheidshalve even dat de stand is: Ajax 8 punten uit 6 wed strijden: N.E.C. en D W S. 8 uit 7; Eind hoven 7 uit 7 en Achilles 3 uit 7. Voor de promotie 3e klasse spelen B.E.C. en Vlos een beslissingswedstrijd op het S.V.V.-terreln te Schiedam, terwijl het reeds gepromoveerde L.F.C. thuis den resteeren- den wedstrijd tegen het gedegradeerde Cromvliet krijgt af te werken voor de pro motiecompetitie 4e klasse. De promotie res. 3e klasse brengt U.V.S. II in het veld tegen Alphen II, welke ont moeting de eerste maal in een verdiende Leldsche zege eindigde, terwijl tenslotte nog even moet worden aangestipt dat te Hoogezand tusschen G.R.C. en W.V.V. nu definitief zal worden uitgemaakt wie Noor delijk le klasser wordt. Eindigt de wedstrijd na verlenging weer onbeslist dan promo veert G.R.C. wegens een beter doelsaldo. ZONDAG 2 tor - terrein zoeterwoudsche singel - promotiewedstrijd Prijzen 40. 25 en 10 cent. 7931a Rijwielstalling 5 cent. (Ingez. Med.) CRICKET. Nederlandsche Cricketbond. programma voor morgen. Ie klasse: HCC IR. en W.: Haarlem—VOC; HBS—HCC II: VRA—VVV; HDVS—PW. 2e klasse B: Ajax—HBS II; R. en W. III LCC; Rio—ACC II. 3e klasse C: VUC nLHMC; VCC II— Leonldas. PROMOTIEWEDSTRIJD ZONDAG 2 UUR N.M. TERREIN WASSENAARSCHE WEG Entree 10 cent. Rijwielstalling op het terrein a 5 ets. 1946 Ungez. Med.) BERESTEYN—TONEGID O-COMBINATIE. Morgenmiddag om 2 uur speelt Beresteyn I een vriendschappelijke wedstrijd tegen een Tonegido-combinatie uit Voorburg. Er is voor deze wedstrijd een fraaie prijs beschikbaar gesteld. OPRICHTING VOETBALCLUB TE DE KAAG. Te De Kaag kwam een 30-tal voetballers van De Kaag zoowel als van Lisse en Haarlemmer meer in café C. Bruin bijeen, ter oprichting van een voetbalclub. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. Tromp Jr.. voorzitter: C. Bruin, secretaris: D. v. Wieringen, A. v. Oosten. J. Polderman en A. Dofferhof Na lang gediscus- sieerd te hebben over de kleur der shirts, het uitmeten van het terrein, de doelen, kleedlokaal, krijtwagentje, het spannen van gaas. wat om particuliere aangelegenheden een meter of tien achter een der doelen geplaatst moet wor den en niet te vergeten de donateurs, was men tenslotte zoover gevorderd, dat alle bezwaren en moeilijkheden overwonnen waren. Nu kwam de naam der club aan de orde. Men wilde den naam der vroeger bestaande voetbalclub niet overnemen, "en om reden de leden der nu opge richte club zoowel uit de Kaag als Lisse en de Meer komen, besloot men haar den naam K.L.M. te geven, wat met algemeene stemmen werd aangenomen <deze naam moet echter nog ge registreerd worden!De voorzitter deelde mede, dat hü een en ander betreffende shirts en naam aan den voetbalbond zou schrijven, zoodat hü de volgende vergadering met iets definitiefs ter tafel kon komen. Staande de vergadering gaf zich reeds een 30- tal leden op. Hierna werd de vergadering, die een buiten gewoon vlot verloop had. gesloten. Het secretariaat is gevestigd bij den heer C. Bruin. Huigsloterdük 390, Kaag. Overzicht. Zoo interessant als het verregende pro gramma van verleden Zondag was. zoo be langwekkend beloven de wedstrijden mor gen in de eerste klasse niet te zullen wor den, ook al kunnen zij heel wat verrassin gen brengen .Zoo mae men aannemen, dat H.C.C. I thuis van Rood en Wit zal win nen, maar deze Haarlemmers kunnen er soms zeer hard op los ranselen en juist daverende scores heeft de Haagsche dit seizoen nog niet veel genoteerd. Het zou wel heel verrassend zijn als Haarlem van V.O.C. zou winnen of juist V.R.A. aan V.V.V. de eerste nederlaag zou toebrengen. Aan die verrassingen gelooven wij dan ook niet. maar of P.W. de reis naar Schiedam in winst zal omzetten en de leiding in de eerste klasse zal blijven behouden, daaraan twijfelen wij wel Over H3.S—H.C.C. II zullen wij geen gissingen maken. De man nen van Hou trust zijn nu pas vrij van voetbalzorgen en kunnen zich nu eerst ge heel aan cricket gaan geven. Ingespeeld zijn zij zeker nog niet. maar H.C.C. II heeft tot dusver nog heelemaal niets gepresteerd, hoewel wij er van overtuigd zün. dat dit elftal beter kan. Het feit, dat ook H.B.S. n voor het eerst in het veld komt is misschien een licht puntje voor Ajax Gezien den vorm van verleden jaar zal H.B.S. II wel eens het sterkste elftal van 2 B kunnen blijken en een nog steeds niet volledig Ajax al gaven de prestaties tot dusver reden tot tevredenheid zal het morgen aan de De Kempenaerstraat zeker heel moeilijk hebben. Een kans schuilt misschien in de minder geoefendheid der Hagenaars. L.C.C. krijgt het in ieder geval tegen R. en W. HI in Haarlem gemakkelijker. Een ver sterking voor de tweede klasse zijn deze derde klasse kampioenen nu niet bepaald en L.C.C. is er daarentegen dit seizoen uit stekend in, vooral wat het batten betreft. A.C.C. n zal in deze afdeeling voorts van Rio winnen. In 3 C gaat L.HJVI.C. bii V.U.C II op bezoek, een niet zoo sterk elftal, dat onze stadgenooten wel partij kunnen geven. Het zal voorloopig met de L.H.M C. nog wel niet zoo vlot gaan. maar aldoende leert men en alle begin is moeilijk. TENNIS. INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN VAN FRANKRIJK. alphia-comb.—m.sv. M.S.V. Alphen) won gisteravond met 6—3 van een Alphia-combinatle. „foreholte". Morgen speelt het eerste elftal van .JFore- holte" een vriendschappelüken wedstrijd tegen „St. Bernardus I" uit Zoeterwoude. uit nieuwveen. Nic Boys II speelt morgen tegen Leimuiden H en Nic Boys I gaat op bezoek bij D.O.S. II (Roelof arendsveen KORFBAL. Kon. Nederlandsche Korfbalbond. PROGRAMMA VOOR MORGEN. Kamp. van Nederland: Wordt Kwiek Westerkwartier. Promotie-degradatie: Zuid-Holland I: Achil- jgghbs Zuid-Holland II A: VeloxTer Gouw. Zuid-Holland II B: Zwervers—De Kweek. Zuid-Holland III A: Algemeene—Noorder kwartier (v. d. Maas), aanvang 11 uur. Competitie, Zuid-Holland I: FluksOns Eibernest (aanvang 7 uur, van Loon), Deetos DKC. Zuid-Holland II B: Spanger—Deetos IT. Noord I: HermesVoorwaarts. Overzicht. Nog slechts enkele beslissingen moeten er be kend worden, voordat de competitie dit seizoen beëindigd kan worden. Voor morgen staan voor de promotie-compe titie wederom de wedstrijden Achilles—HBS voor de le klasse en AlgemeeneNoorderkwar tier op het programma, welke wedstrüden ver leden week in verband met de weersomstandig heden niet of gedeeltelijk gespeeld konden wor den. Wü volstaan hierbij dus met te verwezen naar hetgeen wü hierover verleden week schreven. Fluks I speelt haar laatsten wedstrijd tegen Ons Eibernest, waarbü voor geen van beide par tijen nog iets op het spel staat. In verband met de temperatuur woudt deze wedstrijd 's avonds gespeeld van 7 tot 9 uür. Bij de overige wedstrüden welke nog gespeeld moeten worden staat eveneens heel weinig op het spel. zoodat wij hiervoor verwüzen naar het programma. Riggs legen Mac Neill in den eindstrijd. De voornaamste uitslagen van de internatio nale kampioenschappen van Frankryk luiden: Heeren enkelspel, halve eindstrijd: Mac Neill (V.S.) si. Cooke (V.S.) 6—2, 7—5. 7—9. 6—2. Dames dubbelspel, halve eindstrijd: Mevr. Mathieu (Frankrük) en mej. Jedzre- jowska (Polen) sl. mej. Weivers (Luxemburg) en mej. Saint Omer Roy (Frankrük) 63. 63; mej. Floridan en mej. Kovoc (Zuid-SlavJë) sl. mej Goldschmidt en mej. Horner (Frankrük) 6—3, 6—2. Gemengd dubbelspel: Mevr. Mathieu (Frankrük) en Kukuljevic sl. metj. Pannetier en Journu (Frankrük) 4—6. 6—3, 6—1. SCHERMEN. nederlandsche politie-sportbond. het tournooi te wimbledon. Omtrent de deelneming aan het tournooi te Wimbledon lezen wü in het Hbld.: De sterkste deelnemers van de 119, welke toegelaten zün in het heerenenkelspel en de 89 in het dames-enkelspel (de Engelsche schif- tingswedstrijden leveren de deelnemers tot resp. het vaste aantal van 128 en 96), zün de volgende Amerika: mej. Jacobs, mej. Marble, mej. Wheeler, mevr. Fabyan, mevr. Andus en de heeren Riggs. McNeill. Cooke, Anderson. Ro bertson. Harris. Engeland: mevr. Little-Round, mej. Stam mers. mej. Scriven. mej. Nicoll, mej. Hardwick, mej. Hoahing, mevr. Ellis-Lizana, Austin, Avory. Butler, Shayes, Hare en vele anderen. Frankrijk: mevr. Mathieu, mevr. Henrotin, mej. Pannetier. mevr. Halff. Boussus. Brugnon, Gentien. Abdessalam. Duitschland: mevr. Dietz-Hamel, mej. Schu mann, mej. Ullstein, Henkei, Menzel, Von Me- taxa, Goepffer, Gulcz. Zuid-Slavië: mej. Kovac. mevr. Florlan. Ku kuljevic. Mitic. Pallada. Mej. Somogyi, Asboth, Szigeti. Dallos. Gabory. Szikos. Polen: mej Jedrzejowska. Tloczynski en Ba- worowski. België: mevr. de Meulemeester, De Borman, Geelhand. Naeyaert en v. d. Eynde. Italië mej. Tonolli. mej. San Doninno. Ca- nepele. De Stefani. Tsjechië: mej. Porokova. Cejnar. Siba. Drob- ny. Shina Kho Sin Kie en Choy. Zwitserland: Ellmer, Maneff. Pfaff en Spitzer. Voorts zün ook nog de volgende landen ver tegenwoordigd: Ierland, Britsch-Indië. Monaco. Egypte. Griekenland. Denemarken. Argentinië. De Scandinaafsche landen Zweden, Denemar ken en Finland ontbreken. wallis myers f. De beste tennisjournalist van zyn tijd. Wallis Myers, de befaamde tennisexpert en de beste tennisjournalist van zün tijd. die alle yroote tournooien over de geheele wereld heeft bezocht en beschreven voor de ..Daily Telegraph" aan welk blad hij verbonden was. is gisteren op 61-jarigen leeftüd te Epsom overleden. De over ledene was oprichter van de International Lawn Tennis Club van Engeland. Tel. vicus orientis—westerkwartier (adspiranten). De beide adspirantentwaalftallen van Vicus Oriënt is en het pas weer opgerichte Wester- kwartier spelen morgen te halfvler een vrlènd- schappelijken wedstrüd op het terrein van eerstgenoemde. DUIVENSPORT. nationale vlucht st. vincent. Aan het bekende nationale concours van de E.C.C. ie Eindhoven kunnen alle liefhebbers van Leiden en omliggende plaatsen met enkele duiven deelnemen. De inkorving is Maandag s -in half acht in het clublokaal van L.p.C. De lossing vindt plaats Vrüdagmiddag 23 Juni Successen voor de Leidsche agenten. In hotel ..Hof van Brabant" te 's Hertogen bosch hebben onder auspiciën van den Ned. Pol. Sportbond de jaarlüksche politie-scherm- wedstrüden plaats gevonden. Hoofdzakelük door toepassmg van een juiste tactiek wist de Leidsche agent v. Hilten op fraaie wüze in de eerste afdeeling als nummer één te zegevieren en promoveerde hü door dit resultaat naar de hoofdafdeeling. De Leidenaar Straathof ein digde niet onverdienstelük op de derde plaats, terwül in de tweede afdeeling onze stadgenoot Vermeer zich op de 10e plaats wist te plaatsen, hetgeen, in aanmerking nemende dat hü een nog jong sabreur is en in deze groep 54 deel nemers waren, ongetwyfeld een vermelding waard is. In de korpswedstrüden, waarin negen équipes waren ondergebracht, bracht de Leidsche sa menstelling. bestaande uit v. Hilten. Paluig, Kempt en Straathof het tot de vüfde plaats, wat in dezen zwaren wedstrüd een succes mag genoemd worden. Alles büeen kunnen onze Leidsche agenten ruimschoots tevreden zyn en terugzien op pret tige sportieve wedstrijden. Bü voortgezette serieuze oefening zullen zeer zeker volgend jaar de resultaten mogelük nog beter zün. De voorzitter van den Bond dankte allen die tot het welslagen van dezen dag hadden medege werkt speciaal de hoofdsecondanten Abrahams, v. Krimpen. Schrurs en Güsbertl Hodenpül- De laatste ook voor de accurate en vlotte wüze waarop deze tevens het wedstrüdbureau had ge leid. waardoor de uitslagen zonder eenige stoor nis konden worden bekend gemaakt. De commissaris van politie reikte met een toepasselijk woord de fraaie prüzen uit. DEGENKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Het nationaal degenkampioenschap 1938/'39 zal morgen worden verschermd op het terras van het Kurhaus te Scheveningen. Aanvang half elf. De deelname belooft een spannenden strijd. De namen der deelnemers zün: F. P. v. Wie- ringen. mr. J. C. W. v. Dam, W. v. d. Berg. J. v. d Voodt, G. Munnik (Rotterdam), C. Weber. J. J. Hessink. F. A. Mosman. G. J. Götz, P. Kunze (Amsterdam), E. Kuypers, ir. A. J. v. d. Hoeve (Den Haag). J. J. Desta, J. F. de Witt Puyt, J. K. F. van Hulssen (Utrecht). W. Drie bergen (Amersfoort). H. Wabeke (Harderwijk), J. A. G. de Leeuw (Breda), J. v. d. Berg (Arn hem». N. v. Hoorn (Bergen op Zoom) en twee leden van den Kon. Officiers-Schermbond. ATHLETIEK. Wereldrecord op de 5000 m. verbeterd. Ddor den Fin Taisto Maeki. Tydens atletiekwedstrijden te Helsinki ver beterde de jonge Finsche athleet Taisto Maeki her wereldrecord op de 5000 M.. door dezen afstand af te leggen in 14 min. 8,8 sec. Het wereldrecord stond op naam van zün land genoot Lauri Lehtinen. die het op 19 Juli 1932 te Helsinki met een t-üd van '4 nin. 17 sec. vestigde. Pekuri (Finland) werd tweede en noteerde 14 min. 16,2 sec. waarbij hü dus eveneens be neden het wereldrecord van Lehtinen bleef. Tüdens den wedstrüd over 5000 M. heeft Maeki ook het wereldrecord over drie Engel sche mijlen verbeterd. Hü noteerde voor dezen afstand 13 min. 42,4 sec. Het record stond op naam van Lauri Lehtinen. die het met 13 min. 50.6 sec., eveneens tüdens den wedstrüd over 5000 M. op 19 Juli 1932 vestigde. nieuw nederlandsch record op de 1500 meter. Tüdens de internationale wedstrüden te Oslo. heeft onze landgenoot De Ruyter een nieuw Nederlandsch record gevestigd op de 1500 M. Hij liep dezen afstand in drie minuten 57,5 s. Het oude record stond met 4 min. 0.4 sec. even eens op zün naam en werd dus met 2.9 sec. ver beterd. Osendarp werd zoowel op de 100 als op de 200 M. eerste. ZEILEN. uit den ned. arbeiderssportbond. Oprichting van een Watersportgroep. Nu de watersport hoogty viert heeft de af deeling Leiden van den Ned. Arbeiders-Sport bond het initiatief genomen, na de vele takken van sport, die reeds door haar worden beoefend, tot oprichting te komen van een watersport- vereeniging. De watersport, vroeger iets wat alleen beoefend kon worden door de meer ge goeden, is thans ook voor arbeiders bereikbaar geworden. Wie zoo 's Zondags eens een kükje neemt op onze prachtige Kagerplassen, zal opmerken dat de watersport zoo langzamer hand een volkssjx>rt gaat worden. In het bü- zonder zal door de vereeniging worden uitge keken naar een geschikte weekendplaats op de Kagerplassen. Zy die interesse hebben kunnen zich tot het volgende adres wenden: G. Brug man. Hoefstraat 16. Motorbootbezitters. kano vaarders. zeilers kunnen lid van deze vereeni ging worden. Zoodra zich een voldoend aantal watersportliefhebbers heeft aangemeld zal nadere mededeeling volgen en tot oprichting worden overgegaan. BILJARTEN. persoonlijk kampioenschap 3de klasse van leiden. C. Hendriks kampioen. In de laatste partyen voor het persoonlyk kampioenschap 3ae klasse, welke in het cluo- lokaal van D.O.S. werden verspeeld, wist C. Hendriks zün beide partijen te winnen, waar door hy eerste werd in deze klasse met 5 ge wonnen en 1 verloren partij en een gemiddelde van .416. Voor de tweede plaats eindigden H. C. Rietbergen en C. Winkel gehjk, zoodat een bar- ragepartü gespeeld moest worden voor de be slissing, welke partü door Rietbergen werd ge wonnen. waardoor hij beslag legde op de tweede plaats. Door den heer A. Verstraaten was een extra prijs beschikbaar gesteld voor de hoogste serie in een onbekende beurt. Deze prüs werd door C. Winkel gewonnen. Na afloop werden de prüzen met een toepasselük woord aan de win naars uitgereikt. De uitslagen van de partüen waren: C. Hendriks 150 30 24 5.00 J. Vrüburg 64 30 20 2.03 H. C. Rietbergen150 32 18 4.68 C. Paauw 80 32 18 2.50 C. Hendriks150 45 16 3.33 C. Winkel 105 45 8 2.33 gymnastiek en korfbal vormden een goeden inzet. Met een feestelyken opmarscli, opgefleurd door vaandels en banieren, hebben 22 Leidsche sportvereenigingen gisteravond op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel de demonstraties geopend, welke georganiseerd zün door de Leidsche Sportstichting. Er waren eenige hon derden toeschouwers, die het vroolüke gedoe, waarbij het Leidsche politie-muziekgezelschap zün pittigste wüsjes speelde, met genoegen gade sloegen en met belangstelling den langen stoet zagen voorbü trekken. Op commando van den heer Metz, die de algemeene leiding had. stel den de vaandeldragers zich vervolgens op voor de tribune, waar tüdens het spelen van het Wilhelmus de vaandelgroet werd gebracht. Op verzoek van den voorzitter der Sportstichting, den heer ir. Stokhuyzen. heeft de burgemeester hierna een korte toespraak gehouden, waarin hü de sportstichting dankte voor de organisatie van deze demonstraties. Het gemeentebestuur weet. dat de stichting reeds vele belangrüke problemen heeft behandeld, maar het is toch wel eens goed naar buiten te treden. Spreker dankte de clubs voor haar medewerking en verklaarde de demonstraties voor geopend. Gymnasten hebben de toeschouwers daarop het eerste uur beziggehouden. Groen-Wit begon met brugturnen voor dames, alsmede Niels Bukh werk, terwijl Donar tegelykertüd de aandacht vroeg voor een nummer tafelsprlngen. Docos volgde met brug en paardspringen voor heeren en Nieuw Brunhilde kwam met een zeer lüvig programma, dat bestond uit de bondsoefeningen van het laatste internationale turnfeest te Arnhem), knotsoefeningen en een vroolük volksdansje. D.O.S. bracht tcrmplin-paard- springen voor dames en brugturnen voor hee ren; Concordia kwam met een geheel afwükend nummer, namelük een demonstratleles in (na- tuurlük) rhythmische gymnastiek. Zij. evenals alle vorige turnsters en turners kregen een hartelük applausje, en dat was niet minder het geval bij de bondsoefenignen van de Brunhilde- dames. die tevens een aardige demonstratie met het Rhönrad gaven, alsmede met het brugwerk en vooral ook de brugstanden van Excelsior. Het was halfnegen toen de gymnastiek ten einde was en dat was voor de medewerksters in haar sportcostuumpjes op dezen koelen avond ook de hoogste tijd. Een partijtje korfbal tus schen twee Leidsche twaalftallen vormde het slot van dezen eersten dag. welke een vlot ver loop heeft gehad en o.l. nan de verwachtingen der organisatoren moet hebben beantwoord. In tegenstelling met een normalen korfbal- wedstrijd, waarbü na elke twee doelpunten van vak verwisseld wordt, vond thans na elk kwar tier een vakverwisseling plaats, om hiermede de alzüdigheid van de korfbalsport te kunnen aantoonen. Als demonstratie heeft deze wed strüd o.i. wel voldaan, al ware het waarsclujn- lü'k voor de propaganda beter geweest dat er doelpunten gekomen waren. Thans eindigde deze wedstrüd precies zooals zü begonnen was. Geen enkele van beide partijen slaagde er ook maar éénmaal in den korf te vinden t hetgeen eenerzyds aan het slechte schieten en ander zijds aan het niet op elkander ingesteld zün te wyten was. Vooral de heeren van Fluks I de monstreerden een goede partü doch hadden meestal op het beslissende moment te weinig steun van hun medespelers, waarmede tevens aangetoond werd dat het verschil tusschen le klasse en 3e klasse korfbal nog zeer groot is. Vooral in technisch opzicht hebben de 3e klas- sers nog wel wat te leeren. Na afloop won de A-ploeg de uitgeloofde medaille, heigeen door het nemen van strafworpen beslist werd. Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie, Socstdükschekade 162 's-Gravenhage. Oplossingen binnen drie weken na publicatie. Eindspel No. 4206. Zwart twee sch. op 29 en 39. Eerste klas werk Lage prijzen MOLENSTEEG 27 - Tel. 1375 (na 6 uur 3247) 1932 (Ingez. Med.) 40 47 48 49 60 Wit. Wtt twee sch. op 13. 36, dam op 49. Eindspel No. 4207. Zwart twee sch. op 32 en 37. Zwart. W'"/ 1 hip w n§ 40 47 48 49 60 Wit Wit twee sch. op 20, 35. dam op 47. Eindspel No. 4208. Zwart twee sch. op 15 en 32. Zwart. 1 3 8 4 6 WATERPOLO. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. Dinsdagavond zal te Boskoop in het Zulder- bad een ontmoeting plaats hebben tusschen een Boskoopsch en Alphensch Dameszevental. Voorts speelt Boskoop II een wedstrüd tegen A.Z.C. II (Alphen). Voor de competitie K.N.Z.Bond had gister avond in het. Zuiderbad een ontmoeting plaats tusschen Boskoop I en H.G.A. I (Den Haag). Na een spannenden strüd wist H.G.A. te winnen met 3—1. Hierna vond voor de competitie van den Goudschen Zwemkring een wedstrüd plaats tusschen Boskoop II en De Gouwe II (Waddinx- veen) waarvan het resultaat was 30 voor De Gouwe. MOTORSPORT. t.t.-races op het eiland man. Meier wint op B.M.W. in de klasse tot 500 ccm. Gisteren is op het eiland Man de race voor motoren tot 500 ccm. verreden, welke voor de eerste maal sinds 1907 door een niet-Engel- schen renner is gewonnen. De Duitscher Meier legde op BMW het par cours. ter lengte van 420 km., af in 2 uur 57 min. 19 sec., voor West (Engeland) op BMW. die er 2 min. 20 sec. langer over deed. Meier maakte een gemiddelde uursnelheid van 143,723 km., hetgeen een nieuw circuitrecord betee- kende Het oude record stond op naam van den Engelschman Daniel met 2 uur 57 min. 50.6 sec. Van de 47 renners, die voor deze race start ten, kwamen slechts 17 renners door de finish. De Engelschman Reid op BMW viel in de tweede ronde, waarbü hij zyn arm brak. Meier reed van den aanvang af in een zeer hoog tempo. In de eerste ronde hü reeds 52 sec. voorsprong genomen op Stanley Woods, die de leiding had van een groote groep renners. In de tweede ronde maakte de Duitscher de snel ste ronde van den dag, n.l. in 24 min. 57 sec. Hü benaderde hiermee het bestaande ronde record op 5 sec. West (Engeland) op BMW veroverde in de vierde ronde de tweede plaats, waarna de volgorde der zes eerste renners als volgt was: Meier, West. Frith. Woods, White en Archer. Meier werd iets ingeloopen doordat hü twee maal tanken moest, doch met ruim 2 rnin. voorsprong bereikte hü als eerste de eind streep. In de volgorde kwam geen verandering meer. Race voor motoren tot 500 ccm.: 1. Meier (Duitschland) op BMW 2 uur 57 m. 19 sec. gem. uursnelheid 143,723 km. (nieuw circuitrecord); 2. West (Engeland) op BMW 2 uur 59 min. 39 sec., gem. uursnelheid 141,85 km.; 3. Frith (Engeland) op Norton, 3 uur 11 sec.; 4. Stanley Woods (Ierland) op Velocette 3 uur 17 sec.; 5. White (Engeland) op Norton. 3 uur 4 min. 27 sec.; 6. Archer (Engeland) op Velocette. 3 uur 7 min. 58 sec.; 7. Mcllors (Engeland) op Velocette 3 uur 9 min. 12 scc.; 8. Wood (Engeland) op Norton, 3 uur 12 min. 16 sec.; 9. Cann (Engeland) op Guzzl. 3 uur 13 min. 22 sec.; 10. Galway (Ziud-Afrika) op Nor ton, 3 uur 15 min. 8 sec. 46 47 48 49 60 Wit. Wit twee sch. op 20. 24, dam op 35. Drie eindspelen van Franschen oorsprong. Auteurs: Duf our, Everat en Gregoire. Practische standen, waarin zwart niet van dam is te hou den. Het opbouwen van de vangstelling is mooi van eenvoud en van practisch nut voor eind spelstudie. Oplossing eindspel No. 4197. Stand: Zwart één schüf op 44; wit drie dammen op 3, 16 en 27. Oplossing wit: 3—17, 27—22 22—50. 16—7, 50—45, 45—50. Zwart: 44—50. 50—45, 45—23, 23x1. 1—8. Oplossing eindspel No. 4198. Zwart één schüf op 44. Wit twee sch. op: 7, 34, dam op 1. Wit: 7—2. Zwart: 4449 gedw. Op 4450 volgt 1—6. 6—1. wint. Wit: 2—16 16—49. 49—44. 1—6. 6—1 wint. Zwart: 49^44. A 44—28, b 28x50, 50—45. Wit: 1—29. 34—30. 29—40 wint. Zwart a 44—35, 36—19, 19x35. Wit: 16—49, 34—30. 1—40 wint. Zwart: 44—35, 35—2 of? 2x35. Oplossing eindspel No. 4199 (Blankenaar). Stand: Zwart twee sch. op 10 en 42. Wit twee sch. op: 20, 30. dam op 36. Wit: 3è—9, 9—36, 36—47 en 30—24. wint. Zwart42—47, 47x15. f Op 42—48 9-3 en op 10—14 of 15 9—31 wint. Schüf 10 belet zwart remise te forceeren. Zonder deze schüf van zwart zou de witte dam op 3. 9. 44, 41 of 46 moeten staan om te kunnen winnen. Oplossing eindspel No. 4200. Stand: Wit 3 dammen op 4, 14. 24. Zwart dam op 48. Een z.g. colonne-stand, die in verschillende vormen kan voorkomen. Wit wint door den tempizet 4—9. Aan 24—30. 9—3 of 24—8 14-Zf. Is nu niet te ontkomen. In No. 4201 van Manoury het zelfde sY®-eeJÏÏ" Wit wint door 19—37. 38—43 en Plaatst wit op 29. 30 en 39. zwart op 2. 3 dam den tegen een en wit wint in colonne stand n vier zetten. e ruggegraat van ©Ik goed reclame-plan 24

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14