Bij Examens LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 17 Juni 1939 \ANGE SALTS Plannen en vooruitzichten van het Nederlandsche hotelbedrijf GEMENGD NIEUWS I Hier klommen de kleinen op een divan voor een open raam stond. De jongste kite de gevaarlijke escapade voort en pop op de vensterbank. Weidmann terecht gesteld Volgend jaar een groote tentoonstelling H.C.ANDER/EN HET LEELIJKE JONGE EENDJE UN/T IN UITEREN ZWARE BINNENBRAND TE SCHEVENINGEN. I zolder van groentenhandcl brandde uit. Gistermiddag omstreeks kwart over ze's |S de politiebrandweer uitgerukt voor het lausschen van een zwaren binnenbrand tn li, wiUem Kuiperstraat te Scheveningen. Ije brand was ontstaan in de fabriek van l,ellcpi'oducten van W. Vlak, op no. 48. lÉgen middelen bleken niet voldoende om lieivuur te bedwingen, zoodat de hulp van lt'! politiebrandweer telefonisch werd inge lopen. Het vuur sloeg over naar de woning Ion den heer M, Verhulst, handelaar in Ijirdappelengroenten en brandstoffen, die (pist met zijn vrouw en zoon aan tafel lillde gaan. De heer Verhulst woont op no. boven zijn zaak naast de fabriek van |i Vlak. I Twee motorspuiten waarvan slechts een Iftnst behoefde te doen waren spoedig ter l-iiatse en met vier stralen was de brand lóel gebluscht. De achterzolder van den llser Verhulst brandde geheel uit. Verder li er eenig huisraad verbrand of door het If-jschwater beschadigd. Vermoedelijk is de brand ontstaan door (let overspringen van een vonk uit den Ijchoorsteen van de fabriek van melkpro- WOONHUIS GING IN VLAMMEN OP. Ifrlle brand ontstond te Rijswijk door het ontploffen van een benzinelamp. J In de gemeente Rijswijk (N.B.) is gister- jsorgen een woonhuis, toebehoorende aan |(tn heer T. J. van Heulekum en bewoond l;»r twee gezinnen tot den grond toe af- Jibrand. Het grootste gedeelte der inboe- pis ging verloren. 1 £en aan het huis grenzende schuur, ■Karin hout was opgeslagen, werd even- lsns een prooi der vlammen, terwijl tevens daal'tegenovergelegen bakkerij ernstig oor het vuur te lijden had Het bü deze iskerij behoorende woonhuis kon gespaard ftljven. De oorzaak van den brand was het (titploffen van een benzinelamp, welke Tm schilder bij zijn werk gebruikte. KINDJE DOODGEVALLEN. In de Eerste Jan Steenstraat 53 te Ara- wdam is gistermiddag te half twee een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een fceisje van anderhalf jaar het leven heeft [gloren. I De ouders waren even voor familiebezoek har den overkant gegaan en hadden hun flde kinderen, twee meisjes van viif en iderhalf jaar in de gesloten achterkamer, zij meenden, veilig achtergelaten Het lïdste kind is er echter in geslaagd de fnr open te maken, waarop de kinderen de voorkamer zijn gegaan. I Het kind viel van de derde verdieping op Raat en werd dood opgenomen. BRAND IN VILLA VAN DEN BURGEMEESTER VAN LISSE. Vrijdagmiddag is in den Dungen brand (gebroken op een veranda van de villa ut-Grinsel. toebehoorend en bewoond lor jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsisel, i benoemd is tot burgemeester van Lisse. [nar nog met zijn familie in den Dungen rblijf houdt. Het vuur greep snel om zich en men alarmeerde de brandweer, die lig met de motorspuit ter plaatse was u met eenige stralen water gaf. Na eenige pn slaagde men er in het vuur meester ]i worden, zoodat het fraaie landhuis niet fieel aan het vuur ten offer is gevallen alleen de rechtervleugel is uitgebrand, f" zich daar bevindende meubilair is ineens verloren gegaan. Het gedeelte.dat ttouden bleef, kreeg veel waterschade. De van den brand is onbekend. R schade wordt door verzekering gedekt. (Vad.) Pi LIJNTREKKENDE ZAKKENROLLER. Hen meldt aan het Vad.: P de markt te Hilversum is een zakken- I een als zoodanig beruchte Amster- tmer van 37 jaar, die reeds eenige ver- iMeelingen achter den rug heeft, op een (ïineele manier in de val geloopen. |Het had de aandacht van de politie ge- ten, dat onder hen, die zich kwamen Hagen dat zij door een zakkenroller van fa portemonnaie waren verlost, dikwijls ijersbedienden en bakkersknechts waren een jasje met over het algemeen wijde 'ken droegen. De zakkenroller scheen vooral op dergelijke menschen te heb- r' voorzien. |fJP de laatste wekelijksche markt hepen jongelieden, gehuld in een jasje, als 1;:!'bedoeld. Ieder kon hen voor eerzame Jiideniers of bakkers in spé houden. In ('lelijkheid waren zij leerlingen van de "-tievakschool te Hilversum. Na een paar i slenteren door het menschengewoel. [éde een der pseudo-bedienden een ruk 1 het touwtje, waaraan hij een porte- ®aie had vastgemaakt, welk verleidelijk f'werp in één zijner wijde zakken rustte, [toekomstige politieman liet het touwtje pn, gaf een teeken, en even later trof beambte de gerolde beurs in een der Jken van de regenjas van den zakken- I r aan, die toen pas merkte dat zijn rl! stevig verbonden was met de hand oen kruideniers-politieleerling. en wel P middel van een heel gewoon koordje. I* man is opgesloten en zal ter beschik- i van de justitie worden gesteld. VERDRONKEN. '«ermiddae omstreeks half vijf is de onjarige P. Bruinings bij het spelen ,n Hel! nggat te Maassluh geraakt en ponken. Dc politie stangde er wel in .knaap spoedig op het d-iee te brengen. kunstmatige ademhaPng vermocht p <U levensgeesten op te wekken. Als U al van alles tegen Uw rheuma- tiek hebt geprobeerd heeft U een hardnekkige rheumatlek, die zich door gewone middelen niet laat ver drijven. Dergelijke hardnekkige pijnen moeten met extra krachtige middelen worden bestreden. Vamge Salts is speciaal samengesteld voor hardnekkige, gevallen en heeft een dubbele werking de alkali in Vange maakt de zuren in Uw orga nisme onschadelijk. De minerale zouten beletten de ophooplng van urinezuur. Vange Salts geeft U een goede kans. Waar andere middelen faalden helpt het dubbel krachtige Varige! Prijs 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten. Vanqt Uw pijn 1870 (Ingez. Med BUITENLANDSCH GEMENGD. Eugene Weidmann. die wegens het plegen van vijf moorden en medeplichtigheid aan den zesden in Frankrijk ter dood was ver oordeeld. is vanochtend te 4.32 uur terecht gesteld. VIER INBREKERS BU ARSENAAL GEARRESTEERD. Gisternacht zijn te Toulon (Zuid-Frank rijk) vier personen gearresteerd, die over den muur van het arsenaal wilden klim men. De politie had tevoen een waarschuwing gekregen en was met veel personeel ter plaatse. Na een vuurgevecht werden de vier mannen gearresteerd. Een werd in het dij been gewond. De politie weigert nadere inlichtingen te verstrekken en weigert ook de identiteit van de vier arrestanten te onthullen. MINISTER DOET DOODELIJKEN VAL. De minister van arbeid van Nieuw Zuid- Wales, is uit de zevende verdieping van een huis te Sydney gevallen en om het leven gekomen. EEN DIADEEM VOOR HITLER. Duitschers uit een en zestig verschillende landen hebben aan Adolf Hitler een dia deem uit brons en goud ten geschenke ge geven. Het sieraad is afkomstig van een gouden schat uit den tijd der volksverhuizing die in den wereldoorlog door Oekranlsche boe ren bij de stad Tagarrrog gevonden werd. Men vermoedt, dat deze diadeem door een koning van de Gothen in de 4e of 5e eeuw gedragen werd. De diadeem bestaat uit drie boven elkander aangebrachte ringen Twee gouden slangen vormen de verbin ding van den bovensten ring met het ge deelte. dat op het voorhoofd past en dat versierd is met een prachtig gestyleerden adelaar. In het brons zijn verschillende halfedelsteenen aangebracht. Het zal wel niemand verbazen, dat het Nederlandsche hotel-, restaurant-, en café bedrijf moeilijke tijden doormaakt, niet alleen omdat het reizigersverkeer minder frequent is geworden in verband met den internationalen toestand, doch ook door de zware lasten, welke op het bedrijf drukken. In een persconferentie heeft de voorzit ter van Horecaf, de heer Th. van Stigt, uit eengezet in hoeverre er vooruitgang te be speuren is en op welke punten nog zoo veel te wenschen overblijft. Een belangrijk ge deelte van het streven naar verbetering wordt gedragen door het comité van actie onder voorzitterschap van dr. F. E. Posthu- ma. dat zich ten doel stelde aandacht te vragen voor den noodtoestand waarin deze bedrijfstak was geraakt. Verschillende plannen werden uitgewerkt. Daar was het plan tot het bijhouden van een vreemde lingenstatistiek. In 1938 trad de statistiek in werking, zoodat het vreemdelingenver keer kon worden gecontroleerd. Binnenkort zal nog een der wenschen van Horecaf worden ingewilligd en wel de wet telijke bescherming van den naam „hotel". Doch er blijft nog zoo veel te wenschen over: in het hotelbedrijf is een wettelijke beperking van nieuwe vestigingen dringend geooden, waardoor het vestigen van hotel- bedrijven te kust en te Leur aan banden wrdt gelegd. De drankwet wordt momenteel bestudeerd door een regeeringscommissle, waarin de groothandel en de kleinhandel Is vertegenwoordigd. De Zondagswet 1815 vormt een ander gevaar voor de gewenschte vrijheid in het hotelbedrijf en zoo zijn er meer punten, welke een gevaar zijn voor de ontwikkeling van het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Degenen, die in deze bedrijven werkzaam zijn of er de leiding hebben, zijn evenwel vol goeden moed. dat al deze problemen binnen niet al te langen tijd tot een op lossing zullen worden gebracht De huidige regeering doet in dit opzicht zeer veel werk. Hieruit moge wel blijken, dat niettegen staande de ongetwijfeld buitengewoon moeilijke tijden groei zit in dit bedrijf, dat toch zoozeer van de sociale en economische wereldomstandigheden afhankelijk is. Voor het komende reisseizoen was de voorspelling echter minder optimistisch van klank. Het is bekend feit, dat vele men schen thans liever in eigen land blijven, zoodat het bezoek van vreemdelingen aan ons land zonder twijfel geringer zal zijn dan vorige jaren het geval was.. Dit zal moeten worden goedgemaakt door het feit, dat de Nederlanders ook hun vacantie in eigen land doorbrengen en geen geld naar het buitenland brengen, waarvoor men in eigen land niets kan terugverwachten. Het tourisme in eigen land moet met volle kracht bevorderd worden en het is loffe lijk. dat de verschillende vereenlgingen van vreemdelingenverkeer zich daarvoor buiten gewoon inspannen. De overeenkomst, welke dit jaar tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeering is getroflen met betrekking tot de reisregelmg voor 1939, ondergaat in vergelijking met haar voorgangster van 1938 weinig veran dering. Sedert 1935 is met het oog op de moeilijkheden van het betalingsverkeer tusschen beide landen het toeristenverkeer aan een regeling als deze onderworpen. Evenals verleden jaar kan op grond van de reisregeling per persoon geen grooter bedrag worden verkregen dan de tegen waarden van RM 400 per maand. De tegen waarde van deze RM 400 wordt In Neder land ontvangen. Aangezien de verrekening van de RM 400 geschiedt tegen de clearingkoers van onge veer f. 72 per RM 100 kan de Duitsche toerist, die van de Duitsche reisgelegenheid gebruik maakt, per persoon dus f. 288 per maand verteren. In 1940 zal Horecaf haar gouden jubileum vieren. In 1890 werd de vereeniglng ge sticht met het doel actie te voeren tegen de personeele belasting, welke toen reeds een last voor het bedrijf beteekende. Indien de nieuwe belastingplannen van de regee- lasting het volgend jaar juist tijdens het [ring thans doorgaan, zal de personeele be- Jubileum niet meer op het hotelbedrijf van toepassing zijn. Het hoofdbestuur van Horecaf stelt zich voor ter gelegenheid van het jubileum in October 1940 te Amsterdam een tentoon- stelling te organiseeren onder den naam Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. In vrijwel alle streken van ons land is thans met den hooibouw een aanvang gemaakt en dan blijft de veehouder op zfjn land. Zelfs voor de markt ls er dan meestal geen tyd. Het be zoek op de eindmarkten was dan ook zeer klein en de rijen van gebruiksvee waren dun netjes bezet. Te Den Bosch. Leeuwarden, Zwolle en op de Leidsche markt elk een paar honderd koetjes, die meestal niet eens direct aan den boer werden verkocht, maar van koop man op koopman overgingen en aldus in han den kwamen van hen. die ze ,,op bestelling" bij den boer konden afleveren of er een minder goed beestje met wat geld toe, voor weten in te ruilen. Zoo verloopt de veehandel gedu rende den hooitijd en dat pleegt men in deze vakkringen de ..komkommertijd" te noemen. Dit is dat dan ook voor ons, die uit zulk een stil tooneel nog wat indrukken van den handel trachten op te doen. Op de slachtvee-afdeelm- gen ging het ook al even kalm toe doch toch iets beter dan vorige week. Men kon tenminste nu weer verkoopen, terwyi de prijzen zich weer wat vaster zetten. Van de stallen zullen nu wel gauw de voorraden zijn uitverkocht. Teekenen van minder aanbod van de groote mesterscentra. vooral uit het Zuiden, wezen daar reeds op. Of dan de eerste landkoeien die goed rijp zijn want die hebben wij nog niet gezien duurder zullen worden verkocht, wij durven het niet te voorspellen, al verwach ten wij het wel. De kalveren bleven deze week op prijs. In de afgeloopen week werden bijna 250 stuks vette kalveren voor de groote scheepvaart ver kocht en ook volgende week zal er weer een groote vraag voor zijn, hoofdzakelijk voor het toerisme. Met de schapen ging het gisteren veel beter, door minder aanbod en wat vraag voor de centrale en voor export. De varkens- markt onderging echter geen verandering. Big gen waren wel duurder. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 1858 Ongei. Med.) Horecaf-tentoonstelling". Het ligt In de bedoeling de tentoonstellintCmimte zelf tot een hotel om te bouwen. Ir. A. Vogel zal de architectuur verzorgen. Op deze tentoonstelling zal blijken hoe veel takken van industrie, handel en nijver heid door het hotel-, restaurant-, en café bedrijf worden gevoed. Een commissie on der voorzitterschap van den bondsvoorzitter den heer Th. N. van Stigt. is gesticht ter voorbereiding van deze groote expositie. GESLACHT UITGESTORVEN. prinses Johanna von Hessen, de laatste overlevende van de groot-hertogelijke linie van de familie, is op 3-jarigen leeitijd te Washington overleden. 'm Copyright I. B. Bo« 6 Coptnhoger NIEUWE UITGAVEN. De oude eend kwaakte en op dat geluid repten de jongen zich, en de moedereend liet ze kijken, want groen is goed voor "de oogem wat zij konden. Zij keken onder de groene bladeren alle kanten uit „Wat is de wereld toch groot", riepen de eendjes, want zfl hadden nu heel wat meer plaats dan in het ei. Verschenen bij: Uitgeverij „In den Toren", Naarden: „Romney, een schildersleven", roman door Horace Shipp, vertaald door G. v. Vladeracken, met een voorwoord van Jan Poortenaar en vier afbeeldingen. „De Papierwereld" door Jan Poortenaar. in samenwerking met dr. Dard Hunter. Techno logisch Instituut Cambridge, Mass. U.S.A. en C. Pels, technicus der Van Gelder-fabrieken. Zeer interessant en buitengewoon fraai uitge voerd werk met vele illustraties en voorbeelden „Jeanne d'Arc", door V. Sackville-West. ver taald door G. van Vladeracken en Jan Poor tenaar, met 31 afbeeldingen. „Servire", Den Haag: „Woelige Wateren", roman door Alice Tisdale Hobart, vertaald door J. Maschmeyer-Buekers. Dit is deel I van de serie van vier. elk op zich zelf staande romans, waarin de schrijfster het contact en de botsing van Oost en West in China teekent. Bij denzelfden uitgever ver schenen reeds ln vertaling deel II „Olie voor China's lampen" en deel III „Yang en Yin". „Mama Blanca", door Tersa de la Parra, geautoriseerde vertaling naar het Spaansche manuscript. „Waar bleven de tien stammen van Israël? Het antwoord van Bijbel en Cheopspyramide", door dr. L. A. Rademaker. „Urbi et Orbi", Utrecht: „De rassen der menschheid", door Lester en Millot. morphologische en physiologische anthro pologic. bewerkt door dr. Paul Julien en F. L. Julien. Em. Querido's Uitg. Mij, Amsterdam, in de Meermin-serie: „Misdaad in Folio", door Marco Page, ver taald door F. R. Eckmar. J. Noorduyn en Zn., Gorinchem: .De Vitamines, een overzicht ten dienste van allen, die in onze voeding belangstellen", door dr. J. J. Hoff en C. G. Hoff-Vermeer, arts. Vijfde druk. Voor de jeugd: G. B. van Goor Uitgevers-Mij, Den Haag: „Drie van de Oude Plaats", door Nienke van Hichtum, met zwarte en gekleurde platen van Tjeerd Bottema. Gebrs. Kluitman, Alkmaar: Voor meisjes: De Grote Verandering", door Ada van Oordt ..De grootste factor", door A. M Nachenius- Roegholt. „Wij, die jong zijndoor Ems I. H. van Soest, ..Lientje gaat verhuizen", door Joh. E. Kuiper Voor jongens: „De zoon van Joost Perlemoer". door S. Franke. Rord Shelter en Kampvuur", pad vinders ver halen, verzameld door Guus Betlem Jr. Karei lost net op" door N. K. Bieger. „Verkenners vinden het spoor", een padvin- dersverhaal door Guus Betlem Jr. „Denken jullie, dat dit de heele wereld is?" vroeg de oude eend. „Nu, dan heb je het mis! Die is nog veel grooter. Zeg, jullie zijn er allemaal toch wel? Neen, het grootste ei ligt er nog. Pf, hoe lang zal dat nog duren Ik begin er genoeg van te krijgen." En meteen ging ze weer zitten. „Hoe gaat het er mede?" vroeg een andere eend, die op visite kwam. „Het duurt zoo lang voor dit ei open gaat". „Laat mij dat eens zien", zei de andere eend, „want ik denk, dat het een ei van een kalkoen is. Daar ben ik ook eens mee beet genomen en ik had verschrikkelijk last met het kuiken, want dat was bang voor 't water I Je. det is het ei van een kalkoen. Laat het maar rustig liggen en leer d' rcJere kinderen zwemmen.' „Ik zal er toch nog maar een poof p ui ij zitienzei de moedereend. „Ik heb al zoo lang gezeten en ik raak er nu wel een beetje aan gewend. „Net zooals je wilt", merkte de bezoekster op en zij waggelde wej. Eindelijk ging ook 't groote ei open. „Piep, piep", zei het jong en het kroop er uit, groot en leeljjk, zoodat de moedereend het verbaasd aan« keek. 't Was veel grooter dan de andere kuikens. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11