Vrijdag 16 Juni 1939 VISHHERIJ-BERKHTEN Het aftreden van minister De Wilde /r; i\nztMi\ Duitschiand veroordeeld tot Itelaling van 50 millioen dollar schadevergoeding RECHTZAKEN |)e onregelmatigheden te Roswinkel De moord aan de Lindegracht te Amsterdam |De zaak-Von Bonninghausen Interpellatie-Wijnkoop in de Tweede Kamer H /TUKKIN BEURSOVERZICHT FAILLISSEMENTEN Laatste Berichten Binnenland MAIKT BIRICITIN^PI VEREENIGDE STATEN. een vonnis van het opperste gerechtshof. J In het opperste gerechtshof heeft rechter luberts als scheidsrechter voor de liiiengde Duitsch-Amerlkaansehe commts- I': voor de schadevergoedingen gisteren loctien tot een bedrag van ongeveer 50 mil- |;"CT dollar ontvankelijk verklaard, welke |(jen Duitschiand waren Ingediend wegens den oorlog veroorzaakte schade. De |jcliter zeide, dat hij de elschen ten be lave van de Amerikaansohe elschêrs tot |io bedrag van 25 millioen dollar zou toe- nen uit de Duitsche fondsen, waarop het Uerikaansche departement van financiën islag heeft gelegd. De elschen zijn ingediend naar aanleiding |nn daden van sabotage, die gedurende den lelog gepleegd zouden zijn In de munltie- irièken te Blackton en Kingsland. De /Jiter vernietigde de vorige beslissing ten uste van Duitschiand, waarhij hij aan- erde. dat- somnrge Duitsche getuigen zich mi meineed hadden schuldig gemaakt. I De voornaamste elschers waren de Lehigh lilley Railroad Company, de Bethlehem ■cel Corporation, de Canadian Car and f-cjndry Company en verscheidene verze- bhncsma a tschappij en HONGARIJE. Daranyi voorzitter van de Kamer. |l>? Hongaarsche Kamer van Afgevaar- jden heeft met 178 van de 187 uitge- Khte stemmen oud-minister-president banyl tot voorzitter gekozen. ZUID-AFRIKA. Herzog over den Volkenbond. |lnden Senaat heeft Herzog een verk'.a- iafgelegd, waarin hij o.m. zeide: Het is net belang van Zuid-Afrika om lid te jien van den Volkenbond, omdat, wan- (èr eenmaal de tegenwoordige abnormale ':>.n voorbij zijn, de Volkenbond, of welke ijtooortige organisatie ook, die er voor |de plaats zou komen, sterker zal zijn 3 tevoren. |lïlfs thans, aldus de premier, vormt de üsenbond een bron van kracht voor Z - i en andere kleine naties ln het af- ptn van agressie. rechtbank te Assen zette vandaag de ndeling voort van de zaak tegen den «uwer KI. G kassier van de boeren- pbjnk te Roswinkel, die van verduiste- en vatschheid in geschrifte verdacht idt. Als getuige werd nogmaals gehoord opperwachtmeester der marechaussee Ibnmercoanpascuum, B. H„ die het eer- I erhoor geleld had officier persisteerde bij zijn op 28 genomen eisch: drie Jaar en zes maan- pvangenlsstraf. r verdediger, mr. A. Jonker te Emmen, ite het bewijs ten aanzien van de ver- Kering niet bewezen en vroeg daarvoor ~?raak. Wat de vervalsching van de sing en balans betreft, maakte pleiter aerking op de ten laste gelegde cijfers, ""ipraak 23 Juni as. zoek had gelast en den tweede omdat hij als partij, optredende voor de Kroon, werd beschouwd. Voorts waren diverse personen, betrokken in deze zaak, gedagvaard zoo als een wethouder van Ootmarsum (die verklaard heeft dat de ontslagene de ge ïncrimineerde woorden had gebezigd i, de waarnemend commissaris der Koningin, mr. dr. J W. Schneider te Hengelo, enkele industrieelen enz. De heer Schneider was aanwezig geweest bij het verhoor, dat den heer von Bonninghausen in Januari j.1. door minister van Boeyen persoonlijk was af genomen. de Industrieelen hadden aange zeten aan een Jachtmaaltijd, tjjdens welke de voormalige burgemeester ook eenige uit latingen zou hebben gedaan, welke niet door den beugel konden. Voorzitter van het ambtenarengerecht was dr. J. J. de Waal Malefijt te Arnhem, leden waren mr. A. C. Knook te Almelo en H. C. Nljkamp te Enschedé. iWordt vervolgd). DE DADERS RESP. VEROORDEELD TOT 15 EN 10 JAAR. Vandaag heeft de Amsterdamsche recht bank uitspraak gedaan ln de strafzaak tegen den 19-jarigen Fr. E. en den 27- jarigen L. K., die terecht hebben gestaan wegens doodslag op en berooving van de hoogbejaarde grootmoeder van Fr. E., wo nende op de Lindegracht te Amsterdam en gepleegd in Januari van dit jaar. De rechtbank veroordeelde Fr. E., den kleinzoon, tot vijftien jaar gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis en zijn vriend L. K. tot tien jaar gevangenisstraf, eveneens met af trek der voorloopige hechtenis. De officier van Justitie had tegen E. twintig jaar en tegen K, twaalf jaar gere- quireerd. IS BILJARTSPEL OVERTREDING DER ARBEIDSWET BEHANDELING VOOR HET AMBTENARENGERECHT. .net Ingang van 1 Maart j.l ontslagen pemeester van Ootmarsum, jhr. E. L. Ij J. von Bonninghausen, die door de [O van zijn functie ontheven werd. om- pi zeker onnationale uitdrukkingen zou «n gebruikt, heeft met dit ontslag geen P*sen genomen. In de eerste plaats *bij zich eenige dagen, nadat de ont- lirlet hem bereikte, tot H. M. de Konin- litwend met het verzoek hem voor een f't benoeming tot burgemeester van l-irsum ln aanmerking te doen komen |t le tweede plaats is hij bij het ambte- ^'ïerecht in Arnhem in beroep geko- tegen het ontslag. I ®it ambtenarengerecht kwam thans te 1 llmelo hijeen om van de ontslag- Ihestie en wat daar omheen ait, kennis l:> nemen. Daarbij doet zich allereerst I belangwekkende vraag voor of het 1 erecht inderdaad bevoegd is in deze l''n uitspraak te doen. Er bestaat geen I "ispnidentie omtrent dergelijke ge- 1 'Allen, daar het eigenlijk nooit Is voor- I "komen, dat een burgemeester onder I toe omstandigheden ontslag is gege- l"1). terwijl een of ander ambtenaren gerecht ook nog nimmer de vraag |kdt beoordeeld of het competent is Jltn uitspraak te doen in een geschil Bbsschen de Kroon en een burge meester, Het is dus feitelijk niet uitge- haakt of een burgemeester ambtenaar ra den zin der wet moet worden ge- l'eht en het Arnhemsche ambtenaren- Iterecht moet zich dus in eerste install- pe hierover uitspreken, voordat het de l^k zelve beoordeelt. |'"™!emt niet weg, dat de zitting ge ls «aar gang kon gaan, want het ge- T volgde den gebruikelijken weg en ln raadkamer na afloop van de 'van personen waren gedagvaard. Dt pan van den ex-burgemeester, diens ''V' Jhr. mr. E. J. B. M. von Bönning _v>: lid der Eerste Kamer, had o.m twisters Goseling en van Boeyen opge- T"« den eerste omdat deze een onder De Ambtenaar van het O. AI. zegt „Ja"! Hedenmorgen had zioh voor de kanton rechter 6e Alphen te verantwoorden mevr. van G exploitante van het hotel „De Ver gulde Wagen" te Alphen kan den Rijn, die, zooals men zioh zal herinneren, op 25 April j.l. 's ajvonds na 9 uur tegen beitaling voor bezoekers had laten optreden met zijn bil- jortspel de 14-jarige Keesje de Ruyter. Voor verdachte verscheen een familielid, de heer Van Zwieten. Deze bekende of gaf toe. dat zij inderdaad de Ruyter tegen be taling hadden laten optreden. Verdachte meende dat echter biljartspel niet valt on der het begrip „Arbeid", terwijl de Ruyter. die vroeger werd veroordeeld, omdat hij nog geen 14 jaar was, nu Inmiddels dezen leef tijd heeft bereiktr Verdachte had zich bovendien van te voren ln verbinding ge steld met den Inspecteur van Politie, die geen bezwaar had gemaakt. Bovendign had men reeds 6 weken van te voren het op treden van de Ruyter op groote raambil jetten bekend gemaakt. Eigenaardig vond verdachte het. dat zij dan nimmer van te voren door politie- of andere ambtenaren van de Arbeidswet waren gewaarschuwd, dat dit optreden verboden is. Bovendien had de Ruyter reeds in 40 plaatsen ln ons land op dezelfde wijze zijn spel vertoond, zraodat verdachte het wel zeer jammer vond, dat Aliphen nu juist de primeur moest heb ben. om deze zaak juridisch te laten uit maken. Biljetten, contract en dergelijke beschei den werden door gemachtigde van ver dachte overgelegd. De Ambtenaar van het O. M. wees er in zijn requisitoir op, dat de Ruyter al 14 jaar Is doöh personen onder de 18 jaar na 8 uur 's avond-s geen arbeid mogen verrichten. Z.i. was dit spel zeker onder de Arbeidswet te brengen Gelet echter op het juridisch gedeelte dezer zaak. vorderde hij slechts een geldboete van f.1.suhs. 1 dag. De gemachtigde van verdachte bleef het standpunt van den ambtenaar bestrijden en vroeg vrijspraak. De Kantonrechter deelde hierop mede dat hij, gelet op deee bijzondere zaak, een en ander nog eens rustig zou bezien, en bepaalde zijn schriftelijk vonnis op Woens dag 29 Juni as. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 16 Juni. Tarbot 6054 ct. per K.G.; Tong 1,080.12 idem: Kleinschol 17.5(^-7.101 per 50 KG.; Bot 9—3,50 idem; Schar 6,503.50 idem, Wtfting 1—4 idem Besomming loggers: KW. 154 met f. 510. VLAARDINGEN. 16 Juni. Aangevoerd 28 kantjes maatjesharing. Prijzen f. 122—135,10 en f. 85—124.10. tea/" (Biüten veraniwuurctelljkneid der Redactie) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. COLLECTE SONNEVANCK. Morgen hoopt ..Sonnevanck" een beroep te doen op uw offervaardigheid. Zooals u weet wor den ln dit sanatorium T.B.C.-patiënten verpleegd in een Christelijke omgeving. Deze verpleging kost geld, veel geld. Om eenigermate tegemoet te komei. in de kosten, is Indertijd een sup- pletlelonds gesticht, waaruit de patiënten een belangrijke reductie krijgen op het verpleeggeld. De nieuwere inzichten in de behandeling van t.b.c.-patiënten brengen met zich mee, een sana torium verblijf, dat heel wat langduriger is. dan voorheen Door de tijdsomstandigheden zijn de iubstdles der gemeenten etc sterk verminderd. Met klem willen we dan ook deze collecte aan bevelen. Laten wij, gezonden, dankbaar offeren voor onze zieke medemenschen. J. DE BRUYNE, Arts De Tweede Kamer kwam hedenmorgen bijeen onder voorzitterschap van mr. Van Schalk Aan de orde is de interpellatie van den heer Wijnkoop over de oorzaken van het aftreden van den Minister van Financiën en de daaruit onstaan zijnde gevolgen. De heer Wijnkoop (Comm.) verwondert er zich over, dat de regeering sinds 20 Mei geen verklaring heeft gegeven van het af treden van minister De Wilde. Er zijn al lerlei geruchten over gegaan. In de mede- deeling van de regeering lezen wij, dat het bezwaar van Minister de Wilde was tegen de nieuwe uitgaven. Welke zijn die nieuwe uitgaven? Welke besparing zal de heer Co- lijn brengen? In de Volkskrant (r.-k.) kan men lezen, dat men aan een budgetair evenwicht niet gelooft. Deze interpellatie gelat de details. Dat er tegenstrijdigheden waren, is duidelijk. De heer Colijn heeft al meermalen gewicht in de schaal gelegd om de eenheid van de regeering te probeeren te handhaven. De taak, die hij thans op zich neemt, is zwaar. De heer Colijn wordt langzamerhand een wonderbaarlijke figuur. Het. christelijk cement is gebarsten. De heer Colijn rekent in politlcis wel een beetje naar zich toe. In dit verband wijst spr. op de verkiezingen van 1937 en op de Statenverkiezingen. Door de regeeringscrisis is de tweedracht aan het oppervlak gekomen. Deze crisis zal nu permanent zijn tot het aftreden van minister Colijn. De betrachte geheimzin nigheid bewijst de onmacht van de regee ring. De heer Wijnkoop stelde de volgende vragen 1. Wat zijn de uitgaven, nieuwe en oude, waartegen van de zijde van den ex-minis- ter van financiën De Wilde bij de samen stelling van ontwerp-begrooting voor 1940 bezwaren zijn gerezen en die tot zijn af treden op 19 Mei j.l. aanleiding gaven? 2. Worden de nieuwe en andere uitga ven, waartegen de afgetreden minister be zwaar had, nu toch door het ministerie aanvaard? 3. Wat zijn de verdere verschillen in den boezem der regeering op grond waarvan het blijkbaar noodig werd dat de minister van financiën ingevolge het financieel verschil thans aftrad? En was er ten dezen eenig verschil van opvatting tusschen den minister-president en den afgetreden mi nister? En zoo ja, welk? 4. Heeft de behandeling van de zooge naamde kwestie-Oss ook een rol gespeeld bij de meeningsverschillen in den boezem der regeering, die op 19 Mei J.1, tot het af treden van minister De Wilde hebben ge leid? Zoo ja, in hoeverre? 5. Welke bezuinigingen heeft de minis ter-president, minister van algemeene za ken, minister van financiën a i. op het oog om voor 1940 een zoogenaamd budgetair evenwicht te erlangen? En in hoeverre wij ken deze maatregelen eventueel af van die, welke de afgetreden minister noodig oor deelde? 6. Wil de minister-president voorts me- dedeelen de groote lijnen van zijn thans te volgen financieele politiek, vooral met be trekking tot sociale en economische zaken, onderwijs en defensie? En in hoeverre is daarbri afwijking dan wel overeenstem ming met het financieel beleid dat de af getreden minister voorstond? 1. Is thans nog de homogeniteit in het kabinet aanwezig, noodig voor de moge lijkheid van verder regeeren op de zooge naamde smalle basis? Of moet niet thans een zoodanige verandering in het kabinet worden aangebracht dat het in overeen stemming is met de democratische volks uitspraak van 1937? 8. Waarom heeft de regeering niet uit zich zelf de mogelijkheid gezocht om de Kamer zoo snel mogelijk te informeeren omtrent de motleven van het aftreden van den minister van financiën en is de regee ring bereid, ingeval een dergelijke situatie zich weer mocht voordoen, harerzijds dat gene te doen wat tot snelle opheldering van zaken in de volksvertegenwoordiging kan leiden? ANTWOORD VAN DR. COLIJN. Dr. Colijn heeft hierop het volgende ge antwoord 1. Gelijk uit reeds gedane mededeellngen blijkt, golden de bezwaren van minister De Wilde minder het doen van bepaalde uit gaven dan het ontbreken van de noodige bezuinigingen, die het tegenwicht hadden behooren te vormen van nieuwe voor het eerst opgebrachte of uit het normaal ac cres voortvloeiende uitgaven. Zulke uitga ven kwamen bij meer dan een departement voor, het meest intusschen bij defensie en sociale zaken. 2. Deze vraag is niet voor beantwoording vatbaar, omdat de afgetreden minister van financiën, zooals zoojuist gezegd is, niet zoozeer bezwaar had tegen bepaalde uit gaven als tegen de verstoring van het budgetair evenwicht in het algemeen. Het onderzoek naar de mogelijkheden van her stel van dat evenwicht is nog gaande en het is. daargelaten of zulks zou moeten ge schieden bij gelegenheid van een interpel latie, niet mogelijk te zeggen welke uitga ven gehandhaafd kunnen blijven en welke geschrapt dienen te worden. 3. Andere verschillen dan dat over den budgetairen toestand zijn er in den boezem van het kabinet niet geweest. Dat er ten aanzien van den budgetairen toestand in het algemeen ook geen verschil van opvat ting bestond tusschen mr. De Wilde en den minister-president, blijkt met genoegzame duidelijkheid uit het den 20sten Mei gepu bliceerde bericht van den regeeringspers- dienst Dit bericht luidde als volgt: De minister van algemeene zaken. dr. H. Colijn, die ad interim is belast met het be heer van het departement van financiën, heeft op zich genomen door bezuinigingen de taak, die óók mr. De Wilde zich voor oogen had gesteld, n.l. om voor 1940 bud getair evenwicht te bereiken, tot een goed einde tc brengen. Hieruit blijkt zonneklaar, dat het stre ven van mr. De Wilde om voor 1940 bud getair evenwicht te bereiken, de volle in stemming van den minister-president had. Anders zou deze niet zelf gelijk doel na streven. 4. Deze vraag moet met stelligheid ont kennend worden beantwoord. De Ossche zaak is tijdens het financieele meenings- verschil zelfs met geen woord ter sprake gekomen. 5. De afgetreden minister van financiën heeft geen bepaalde bezuinigingen ge- eischt Dat doet ook de waarnemende mi nister van financiën niet. Het budgetair evenwicht moet worden verkregen door de gezamenlijke inspanning van alle ministers, die ieder voor hun eigen departement de verantwoordelijkheid voor de te nemen maatregelen hebben te dragen. Zoolang het onderling overleg niet tot definitieve resultaten heeft geleid, kunnen, gelijk reeds ln het antwoord op vraag 2 werd opgemerkt, over de aan te brengen bezuinigingen geen mededeellngen worden gedaan. 6. De minister-president is niet bereid mededeellngen te doen over de groote lij nen van de te volgen financieele politiek, vooral met betrekking tot sociale en econo mische zaken, onderwijs en defensie, al ware het alleen maar omdat de regeering geen opening van zaken kan doen over voornemens, die nog geen vasten vorm hebben aangenomen. De minister-president wil echter wel zeggen, dat hij niet bereid is een lucht hartige financieele politiek, een poli tiek van voortdurend regeeren met te korten op den gewonen dienst, zooals die in onze dagen nogal eens aanbe volen wordt, met zijn verantwoordelijk heid te dekken of zich daarbij neer te leggen. 7. Op deze vraag kan geen antwoord worden gegeven. Eerst als het overleg over den budgetairen toestand beëin digd is, zal kunnen blijken, of het ka binet voldoende homogeen is om verder het bewind te kunnen blijven voeren. 8. Uit de antwoorden op de vorige zeven vragen gegeven blijkt afdoende, dat de be- teekenis van de mededeellngen, die de re geering in staat is te doen, niet zoo groot is, dat er voor haar aanleiding bestond zich eigener beweging tot de Staten-Gene- raal te richten en dit te eer, waar zulks bij het heengaan van een minister, althans in de latere jaren, nimmer geschied is. AMSTERDAM, 16 Juni. Van eenige verbetering in de algemeene beurssituatie was heden in het geheel geen sprake. Integendeel, de markt was opnieuw lusteloos gestemd en de koersen leden hier en daar flinke verliezen. Het aanbod had de over hand en de stemming was flauw. Verschillen de factoren werkten mede om deze weinig gun stige tendens teweeg te brengen. In de eerste plaats het verloop der buitenlandsche beurzen: Wallstreet was gisteren flauw gedisponeerd en Londen kwam heden opnieuw met een zwakke markt. Achter dit alles steekt op het oogen- bllk de situatie in het Verre Oosten, die een verontrustende atmosfeer schept. Aanbod is er zoodoende uit Londen en ook het publiek droeg er heden toe bij het koerspeil te drukken. Bovendien is de markt uiterst gevoelig, zoo dat reeds een gering aanbod voldoende is, de koersen te doen zakken, evenals een geringe vraag reeds een herstel zou kunnen verwekken. De grootte der koersverliezen was voor de afzonderlijke hoeken verschillend. Koninklijke Olie leed onder aanbod uit Parijs.. Het hoofd- fonds opende op 305»/* en reageerde verder tot 304',om zich tusschen 304 en 305 te blijven bewegen. Groot waren de omzetten zeker niet. De Rubberaandeelen moesten eenige procenten prijsgeven, doch hadden een zeer beperkte markt Amsterdam Rubber verloor een viertal punten en ook de andere soorten waren ge drukt. met uitzondering van Dell Batavia Rubber, die goeden weerstand bood en aanvan kelijk nog boven het vorige slot verhandeld werd. Ook de Tabaksmarkt bood weerstand. De koersen weken slechts zeer weinig af van die van gisteren, mede in verband met de ver wachtingen voor een gunstig verloop der heden gehouden tabaksinschrijvingen. Op de Industriemarkt liepen aandeelen Phi lips weer eenige procenten terug, doch bij mi nimale omzetten. Ook Unilever en Aku waren gedrukt, doch zeer kalm. Van eenig aanbod van beteekenis viel hier niets te bespeuren. Sterker waren de verliezen op de suikermarkt waar H.V.A. opnieuw een gevoelig verlies moest lij den en afzakte tot een pell van 414%. het geen bijna 20°, lager is dan aan het einde van de vorige week. Ook in de specifieke suikersoor ten heerschte een gedrukte stemming, vooral voor Java-cultuur, die tot 197% terugliep. De Scheepvaartmarkt ontkwam niet aan de ongeanimeerde tendenz. Toch was de stemming min of meer verdeeld, want terwijl Holland Amerika Lijn goeden weerstand boden, liepen Scheepvaart Unie's tot 1084% terug. Een apart verschijnsel vormde heden de zeer vaste stemming, welke heerschte voor de aan deelen ..Deutsche Relchsbank". die in een open hoek verhandeld werden in verband met de door minister Funk afgekondigde nieuwe wet op de Duitsche centrale credietinstelling, waar door deze rechtstreeks onder de controle der rijksregeerlng komt. Zij liepen op van 354 tot 481 j a 49. bleven zich hierop bewegen en re ageerden slechts een kleinigheid tot 47'i a 48 De Amerikaansche markt was ongeanimeerd en de meeste soorten werden ver beneden New Yorksche pariteit veyhandeW. Op de beleggingsmarkt was de overheer- schende stemming voor Nederlandsche staats fondsen prijshoudend met uitzondering voor integralen, die eenige fracties verloren. Fran- sche en Duitsche obligaties waren eerder een kleinigheid gedrukt. Opgeheven wegens gebrek aan actief: L. van der Goes, Zoetermeer; J. W. Brandt, Wassenaar. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR DE WERKVERRUIMING GEÏNSTALLEERD. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme heeft hedenochtend de commissie van advies voor den rijksdienst der werkverruiming geïnstalleerd. De minister gaf een uiteenzetting van de redenen, welke er toe hebben geleid de commissie im te stellen en schetste tevens haar taak en werkwijze. De minister sprak de waardeering der regeering uit dat de leden bereid zijn. haar bij de behartiging van de zaken, de werkverruiming betref fende, met raad en daad terzijde te taan. Nadat de voorzitter van de commissie, de heer Meyer de Vries, regeeringscommissaris voor de werkverruiming de installatierede van den minister had beantwoord, is de commissie met haar werkzaamheden be gonnen. DE LEEFTIJDSGRENS VOOR DE STAANDE MAGISTRATUUR. Naar wij vernemen, is in een circulaire van den minister van justitie bevestigd, dat de leeftijdsgrens van 65 jaar. welke voor rijksambtenaren geldt, van 1 Januari 1940 mede zal gelden voor de procureurs-gene raal en de advocaten-generaal bij de ge rechtshoven en voor de leden van het openbaar ministerie bij de rechtbanken en kantongerechten. wisselkoersen. Londen 5.8113/16 (8.8115/16): Berlijn 75.60 75.55)Parijs 4.99 1/8 (4.99 1/8); Brussel 32.01 (32.02'/*); Zwitserland 42.43»/* (42.46); Kopenhagen 39.37»/* (39.37'/*): Stockholm 45.42 1/2 (45.42 1/2Oslo 44.32'/* '44.32'/*). New-York 1.88 3/8 (1.88 3/8). Lire Bankapier 6.30 (6.35). Prolongatie 3/4 pCt. Part. disc. 1/29/16. Daggeld 1/2. Registermarken 26 1/2. Handelssperrmar- ken 8. Reismarken 50. Bankpapier 26 1/2. Tusschen 'haakjes zijn de koersen van gisteren. AUTO IN HET DAMSTERDIEP GEREDEN. Drie licht gewonden. In den afgeloopen nacht om één uur is een personenauto uit Appingedam met be stemming Groningen bij Appingedam na het passeeren van een autobus in botsing gekomen met een truck met trailer. De per sonenwagen, waarin zich één dame en twee heeren uit Groningen bevonden, die in Ap pingedam op visite geweest waren, kwam in het Damsterdiep terecht. De drie inzit tenden riepen luidkeels om hulp. Den chauf feur van de truck en den chauffeur van de bus mocht het gelukken na veel moeite de drie inzittenden door het achterportier uit de geheel onder water liggende auto te ha len. Zij hadden lichte verwondingen opge- loopen. Na:dat dokter Siemelink uit Appin gedam hen had verbonden, zijn zij met een anderen wagen naar Groningen vervoerd. DE HEER J. F. VAN VLIET f Te Leidschendam is overleden de heer J. F. van Vliet, voorzitter van de Ver. Coöpe ratieve Malerij en Aankoopver. .Nooit Gedacht G.A. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. LEIDEN. 16 Juni. Veemarkt. 17 Stieren i. 200 280 per stuk, 5256 ct. per K.G.. handel m.; 125 Kalf- en Melkkoeien 200—270. tam; 56 Varekoeien e.a. 90170, z.m.; 138 Vette koeien 190—300, 4875. t. vl.; 36 Vette kalveren 60 90, 6082. z.m.; 251 Nuchtere slachtkalveren 49. iets vl.; 500 Vette schapen 1722, 3844 ct., iets vl.; 64 Weideschapen 1215. tam; 200 Zuiglammeren 9—14. tam; 1576 Lammeren 47, tam; 24 Zeugen 35—70, m.; 114 Mestvarkens 17 42, tam; 281 Biggen. 9144, tam; 6 Paarden 125230. m.; 1 Veulen; 25 Boken en geiten 410. m. Kaasmarkt 16 Juni. Goudsche kaas: le soort f. 22—24 per 50 K.G.. 2e soort f. 20—21. 78 partijen; Leidsche kaas: le soort f. 20244, idem 2e soort f. 18—19, 18 partijen. Handel matig. AARLANDERVEEN. 15 Juni. Eierenveiling. Kippeneieren 3.00—3.70 per 100 stuks: Eenden eieren 2.502.80 idem: Boter 6465 ct. per pond: Kaas 1423 ct. per pond. BODEGRAVEN. 15 Juni. Uitslag Eierenveiling B.PJC.V. Aanvoer 13275 stuks kipeieren, prijs wit f. 3,10—3.50; bruin 3,40—3,60; eendeneieren 2.80—3.00. KATWIJK AAN DEN RIJN. 15 Juni. Groen- tenveiling. Vroeger aardappelen per 100 K.G. 5.00 5.40. Per 100 stuks of bos; Sla 0.701.45: Ra barber 4.00—6.00: Radijs 1.00—1.10: Bospeen 8.80 —9.00. LEEUWARDEN. 15 Juni. Zuivel: Nagelkaas 415: Goudakaas 1327; Edammerkaas 1621; Aanvoer 2342 K.G. Veilingboter 1.23—1.00 per K.G.; Aanvoer 2/3 8 6 0/12 vaten; Commissie 75 EierenhandelKipeleren aangevoerd 22.000 K.G. Prijs 34 ct. per stuk; Handelsprjjs 55—60 per K.G. LEIDSCHENDAM, 15 Juni. Het Blesse Paard. Kipeieren 2.903.85; Eendeieren 3.053.20 per 100 stuks. NIEUWKOOP, 15 Juni. Eierenveiling. Aan gevoerd werden 8200 eieren. Prijs 3,003,40. NIEUWVEEN. 15 Juni. Kipeieren: Aanvoer 1809 stuks. Prijs per 100 st. 3.203,65. Eenden eieren; Aanvoer 64 stuks. Prijs per 100 st. 2.40. ROELOFARENDSVEEN. 15 Juni. Aardbeien 815 ct. per doosje; Peen 46 ct. per bos; Sla 5070 ct. per 100 krop: Snijboonen 1.65—2.00 per 10 pond: Stek 1.101.25; Peulen 0.501.85 per 10 K.G Doperwten 0,780.83: Capucijners 0.85—1.00; Tuinboonen 0.80—0.82; Augurken: grof 4.30 per 25 K.G. TER AAR. 15 Juni. Centrale Veiling. Per 10 K.G.Peulen 0.60—1.75; Doperwten 0.60—1; Capucfjners 0.901.15; Tuinboonen 0.701; Snfjboonen 3.203.95. VOORHOUT. 15 Juni. Slachtkonfjnen 0,65— 1.20: Jonge konijnen 22—35 ct: Kippen (slacht) tot 45 ct; Duiven tot 12 ct. Alles per stuk. WOUBRUGGE. 15 Juni Eierenveiling. Aan voer 1800 eieren. Prijs kipeieren f. 3.504.00; eendeieren f. 2 60—3.00 per 100 stuks. Boter 61 ct. per pond. ZEVENHOVEN. 15 Juni Eierenveiling. Aan tal eieren 2047 stuks. Prfjs kippeneieren f. 2.95— 3.90 per 100 stuks. Eendeneieren f. 2.55 per 100 stuks. Appelen 12 ct. per 3 stuks. ZOETERMEER. 15 Juni. Eierenveiling. Aan voer 12000 stuks. Prus der kippeneiren f.2.90 3.90; eendeneieren f. 2.65—2.85; kalkoeneieren f.5 —5.50; ganzeneieren f.5.per 100 stuka.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3