Uit het leven der witte mieren mERErtKONiriGin Goede oplossingen Zijn eerste schilderwe Annie Hansen Met dit koelere weer heb je waarschijnlijk minder behoefte aan zwemmen. Het is te hopen, dat Elsje beter en warmer weer treft aan zee, dan het weer van de laatste dagen. Zusjes Verlind Heerlijk, Coba, dat je weer beter bent. Gefeliciteerd hiermee. Nu goed blijven eten! Bedankt voor je anek dote. Ja. Elsje, voor jou gezellig, dat je je speelkameraadje weer terug hebt op straat. Jopie Susan Ik denk wel, dat jullie de hele zomer zo bruin zullen blijven. De grote geit heeft een ..deftige" naam. Voor het land en de groenten buiten werd er gesnakt naar regen. Groeten terug aan Freddy. Lydia Botermans Dan kun je toch de helft van je huiswerk buiten doen. dat helpt alweer. De kleine Beppie loopt na tuurlijk de hele dag buiten; ze is niet voor niets Hollands welvaren! Jullie waren ook blij. dat het Zondag regende. Jan Bronsgeest Ja nu komt de tijd weer dat je nog eens met Vader mee mag om te vissen. En deze keer met succes! Ik maak het ook gced. To Wijnbeek Geeft nog enkele van deze woorden op. dan kunnen we daarvan samen één raadsel maken. Dit alleen is te weinig. Annie Lek Dat zijn drie prettige din gen: je verkeersexamen (gefeliciteerd!), de feestmiddag hiervoor en je mooie nieuwe jurk, die zeker leuk zal staan. Genoten Zaterdagmiddag Drietal de Neef Prettig, dat de gro teren (Jannie en Mien?) nog een feest in het vooruitzicht hebben. Heeft Jetje aan het Lentefeest meegedaan? Leny Moraal Het is fijn in orde: alle raadsels goed. Niets erg, als je broer weer eens een keertje voor je schrijft, hoor. Wens Moeder spoedige beterschap. Jannie Werk Werkelijk weer een pracht-rapport! Een 10 op een rapport is een zeldzaamheiddaar mankeert dan ook niets aan. Heerlijk voor jou, me al dut pret tige nieuws te kunnen schrijven en voor mij, dit te lezen. En draag je nu je ver keer sspeldje? Rietje Brandt Ook al zoveel prettig nieuws, evenals in de brief, die ik hierboven beantwoordde. Jij hebt ook een bijzonder mooi rapport; een pluimpje hiervoor! En ook voor jou mijn gelukwens met je ver- keersdiploma. Een mooie film gezien? Aart van. Haarlem Wat een keurig ge tikte brief; ik, zou haast niet geloven, dat deze van een raadselneef kwam. Kan jij het zelf al zo netjes zonder fouten? Dit raadsel is geschikt, bedankt. Lies je van Driel Wat een verrassing voor me, in één oogopslag drie raadsel- nichtjes te zien: drie vliegen in één klap! Hartelijk dank voor dit leuke kiekje; ik ben er heel blij mee. Ik had me Ankie en Hen- nie kleiner voorgesteld. Ankie is haast even groot als jij. De „drielingjurken" staan leuk. Met warm weer zit je natuurlijk liefst in het water. Is het daar vertrouwd om te zwemmen? Koos Hoek Ik vind het nu te laat, om M. nog te feliciteren. Dan had je het me eerder moeten schrijven. Ik hoop dat je geen moeite hebt met de raadsels.' Joke Zilverentant Zo is het vroeg dag voor je. Kun je dat volhouden elke dag? Ben je weer verder gekomen in deze week? Truusje Sluymer Jullie hebben je best gedaan op de avond van de zang, en met succes! Wat fijne spelletjes deden jullie nog daarna; een heerlijke avond! Toni Neuteboom Nu verras jij me met een snoezig schilderijtje. Ik geloof, dat beide zusjes van tekenen houden. Corrie van Weizen Dat heb je weer knap gedaan! Annie Duyverman Is het zwemmen doorgegaan? Het reisje naar Katwijk niet, veronderstel ik. Dat houd je dan nog te goed! Met je oplossingen vlot het nog niet erg. Geef de moed niet op; de aanhouder wint. Willy Haring Jij hoort zeker wel wat van Elsje. Vindt zij het er fijn? Bedankt voor je anekdoten; je raadsel is te bekend. Dickie Oskam Wat een snoezig minia tuur-briefje stuur je me! En er staat toch veel op geschreven. Je mag ook je oplos singen of nieuwe raadsels insturen, zonder een briefje er bij; dit is niet noodzakelijk, maar wel gezellig, al doe je het maar af en toe. Leuk, dat Jannie en jij de oplossin gen alvast met elkaar vergelijken. Zo heb ben jullie gezellige raadselpraatjes samen. Tot slot: denk steeds aan naam, leef tijd en adres onder de raadsels. Insturen tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur, naar Bureau ..Leidsch Dagblad" of naar Was- straat 5. Tot de volgende keer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raad sel tan te Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Nieuwe, interessante ontdekkingen over de koningin. Natuurlijk heb je al vaak allerlei leuke dingen gelezen over de mieren en hun in teressant leven. Het is dan ook enig, te zien hoe de miertjes hun eigen reusachtig huis bouwen, hoe ze met blaadjes en takjes sjou wen, de eitjes in de zon slepen, de kinderen voeren, enz. enz. De rode mier, die bij ons voorkomt, bouwt de grootste nesten van alle inheemsche miersoorten. In warme landen echter komen wel soorten voor, wier hopen 20 M. in de omtrek zijn. Hiervan ga ik je eens iets vertellen. Een Afrikaans geleerde. Marais geheten, heeft onlangs een heel boek erover geschre ven. Hij vertelt daarin, hoe hij al meermalen bij termietenhopen op het vrije veld getracht had de cel der koningin bloot te leggen. (De termieten hebben n.l., evenals de bijen, een koningin, die reusachtig groot is en die haar hele leven lang niets doet dan eitjes leggen om de bevolking op peil te houden». Een koningin, die reusachtig groot is. Dit gelukte hem echter niet, totdat hij' eindelijk in Pretoria in de gelegenheid kwam al deze interessante dingen op zijn gemak te bestuderen. Daar lag midden in de stad een huis, dat reeds jarenlang door mieren werd overstroomd. Alle pogingen om de hardnekkige witte diertjes weg te krijgen, waren vruchteloos gebleven. Men had de ko ningin nooit kunnen vinden en telkens als het huis weer in orde was gebracht, begon nen de termieten hun vernietigingswerk op nieuw. Eindelijk besloot de stadsreinigings- dienst het werk over te nemen. Alle vloeren van het huis werden opgebroken en men be gon ijverig te zoeken naar de koninginnecel. De Marais, die hierbij steeds aanwezig was, merkte al spoedig op, dat alle mieren om één punt heen draafden. Het gelukte hem spoe dig de koninginnecel met nog een groot stuk van de termietenhoop uit te snijden en nu lag het „hart" van de mierenmaatschappij in volle werking voor hem. Hij kreeg nu het volgende te zien: De koningin was ontzaglijk groot. Haar lichaam lag in Oost-Westelijke richting met de kop naar het Westen. Een grote menigte werk- mieren van de kleinste soort liep voortdu rend over en om de koningin heen. Onmid dellijk voor haar kop was een opening in de celwand, die echter veel te klein was om het geweldige lichaam door te laten. Twee stro men werkmieren bewogen zich voortdurend door deze opening heen en weer: de eerste stroom kwam binnen, de andere ging naar buiten. De onderzoekers konden al gauw vaststellen, dat deze mieren drie verschil lende taken te verrichten hadden: De ene stroom mieren voedde de koningin. Ieder miertje kwam vlak bij haar kop, rekte zich even om haar mond te bereiken en on middellijk verscheen een druppeltje heldere vloeistof tusschen haar kaken, dat als een diamant schitterde en in de mond'van de koningin verdween. Zodra hij dit werk ver richt had, ging het miertje om het reusach tige lichaam heen en verdween in de uit gang. Het werk geschiedde met de grootst mogelijke snelheid, zonder dat één mier de andere hinderde. Tegelijkertijd met de stroom „voedsters" kwamen de andere werk mieren binnen, die tot taak hadden, de eie ren naar buiten te dragen en ervoor te zor gen. Ook deze liepen om de koningin heen om zich dan, ieder met een ei, bij de weg gaande stroom aan te sluiten. Dr. Marais stelde vast, dat de koningin in vierentwintig uur vijftigduizend eieren legde; nu kun je je voorstellen, hoe vlug het vervoer moest geschieden! Een kleine groep werkmieren had een nog veel interessanter werk. Die wriemelden de hele tijd over het lichaam van de koningin heen en weer en streelden haar zachtjes met de sprieten. De onderzoe kers konden vaststellen, dat ze daarna een kleurloze vloeistof tussen de kaken meedroe gen. Hadden ze die uit de huid van de ko ningin gezogen? Zeker is het, dat door deze onivanoan v Kees Ginjaar (ook naam in je b Elsje Boterenbrood, Ineke Boterenb Hansje Boterenbrood, Dini Nieuwe Tiny Dee, Annie Olivier, Marietje de Annie Schipper. Adri Schipper, Martijn, Toos de Vos, Rie de Vos, Jok Vos. Aukje van der Walle, Ans Nieu huys, Marietje Zaalberg, Tineke Ma Henk Stouten I, Flip Stouten, Sja Stouten, Nelly Stouten, Mientje Uitde gaard, Antje Uitdenboogaard, Nico Web Abram Fakkel, Annie Schneider, Neyenhuys, Dick de Man. Hendrik Ha Jannie van Biezen, Riekje Leemans, A van Winkel, Marietje Lagerwij, Sol Lagerwij, Gerrie Sweris, Jannie Har Cobie Hartevelt, Lena Prevo, Jopie Glas gen, Agatha Glasbergen, Jo Kooien, Ja Kooien. Marietje van Vliet, Bernard Vliet, Piet Brunë, Nellie Crama, Willy gers, Greetje Lips, Beppie Oost veen, F Pison, Beppie Bouter, Mientje de W Willy Broers, Bouwe Broers, Anny Be Wim de Wolf, Jaap Kruit, Annie Ha Coba Verlind, Elsje Verlind, Ansje horn, Truusje van Weizen, Pim van We Jopie Susan, Mien Verstraaten, Jopie Po Greetje Herreur, Annie van der Vos, i neke van Manen, Jannie van Kampen Bep Crama, Jan Crama, Lydia Bote Nièk Bakker, Marti Bakker, Henk Egmond, Gieltje Korswagen, Dirk W Kora Key. Wim Rienstra, Paul Rie: Atze van der Kooi, Bea van der Kooi, van Rijn, Jettie Goudsmit, Ida de G Riika de Graaf, Leni de Graaf, To Wijn Annie Lek, Jannie Lek, Ali Stikkek Koos Stikkelorum, Jan Bronsgeest, Ja de Neef, Nel de Neef, Jet de Neef, Moraal, Jan Barnard, Jannie Werk, Ri Brandt, Aart van Haarlem. Hanny Uk Liesje van Driel, Truusje Sluymer, Ja- Geus, Koos Hoek, Toni Neuteboom, Neuteboom, Joke Zilverentant, Corrie Welaen, Willy Haring, Geertrui de G Emma de Groot, Dickie Oskam, De beroemde Franse schilder Edo Manet, was in zijn jeu^d een vreselijk deugende jongen, die zijn ouders veel veroorzaakte. Toen hij maar aldoor sle' rapporten thuis bracht en steeds za schilderen inplaats van zijn huiswer maken, verloor zijn vader eindelijk het duld en stuurde hem naar zee. Met het koopvaardijschip „Le Havr Guadeloupe" maakte hij zijn eerste rei* vaart ging naar de Antillen en er was een grote partij Edammer kaas aan Ir Deze lag in verscheidene hoge stapels op dek. De eerste dagen zagen de kaasjes mooi rood, maar door de zeelucht verl ze langzamerhand alle glans en kleur, zorgd overpeinsde de kapitein, dat dit reuzenstrop was; immers wie zou zulke bleke kaasjes willen kopen? Goede raad duur! Maar daar bedacht hij opeens, da vader van zijn nieuwen scheepsjongen iets verteld had over diens verwoede li voor de schilderkunst. Hij liet Edouard pen en zei: „Jongen, ik weet, dat je g met penseel en verf omgaat. Hier heb je pot rode menie en een kwast. Verf al kaasjes mooi rood en vergeet niet, het z te stempel van de warenwet over te teke Als je ijverig werkt, kan je nog voor aankomst in de haven klaar zijn". Manet begon vol moed te schilderen, maakte de kaasjes mooi rood, tekende warenwetmerk erop en bovendien op i" kaas nog een grappig poppetje. Toen het schip in de haven van Hav" het anker uitwierp, glansden de kaasje verse tomaten in de zon. De kapitein van vreugde en de inboorlingen kochte kaasjes gretig, vooral omdat ze vast gel den, dat die poppetjes geluk zouden b gen. De kapitein maakte goede zaken, klopte later zijn scheepsjongen vertro lijk op de schouder en zei: ..Edouard. jij maar in de kaashandel. Je bent er woon weg voor in de wieg gelegd!" Met deze woorden stopte hij hem een g stuk in de hand en dat was het eerste diende geld van Manet, den beroe schilder! zelfde mieren daarna de jonge larfjes voerd werden. Wellicht heeft men hier te doen met een soort melkvoorziening. Verder zagen de onderzoekers nog veel r interessante dingen, bijv. een kring van daten om de koninginnecel heen, die s weer door anderen werden afgelost, het zou te ver voeren dat allemaal te vertellen 1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 180