BUITENLAND Pijn Ajzlfvt/ Instantine Het Britsch-Japansche conflict te Tientsin LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Donderdag 15 Juni 1939 Uw Week-end naar LuikOfficieele Kennisgevingen N.V. ELTAX bbb Verdragen met Italië Een rede van Goebbels 7 is van Scherp verzet van Engeland te verwachten Verklaring van Horthy TERAARDEBESTELLING WIJLEN MEJ. H. E. DROST. Vele sprekers voeren het woord. Onder groote belangstelling, speciaal uit Ned. Herv. kringen, is gistermiddag op de begraafplaats aan de Groenesteeg het stof felijk overschot van wijlen mej. Drost aan den schoot der aarde toevertrouwd. Vooraf was door ds. J. W. Jansen Schoonhoven uit Oegstgeest een korte rouwdienst in het sterfhuis gehouden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Strang te Moskou - Strang, de chef van de afdeeling Midden Talrijk waren de aanwezigen, die naar Europa van het Foreign Office die zooals den doodenakker waren gekomen, om de men weet te Maskou vertoeft. heeft giste- nntc onana Wc Kmtcrfi aar ia hoirnvan M O - ontslapene de laatste eer te bewijzen 0a drukken dag gehad. Hij heeft ge zagen wy prof. Bakhuyzen v. d. Brink, mr. ,uncht met Seeds dên°Britschen ambasia- L. Sprev. ds. Voors, dr. Brouwer, ds. Riemens ds. Coenraads uit Berg en Dal. zend. Eggink.1 von de heer Streefland. hulpprediker, de heer reerd en hem ln kennis gesteld Jac. Wilbrink, deputaties van de Gemeente- krans, het Diaconessenhuis. van het kerk bestuur. enz. Bloemstukken waren er o.m. van het bestuur van het Diaconessenhuis. van de G^meentekrans. enz. Alvorens de kist in de groeve werd neergelaten, werd het woord gevoerd door ds. H. Drost uit Nijme gen die sprak namens de familieleden. Deze wees allereerst op de sterke banden die steeds bij de fam Drost tusschen ouders en kinderen hebben bestaan. Geen verjaardag was er. of allen indien zij konden, waren aanwezig. Toen de ouders overleden waren, werd de traditie door de beide zusters voort gezet. De laatste 12 jaren deed de overledene deur te Moskou en later met hem geconfe de laatst besluiten van de Britsche regeering. Later op den middag confereerde hij met den Fransehen ambassadeur. Vermoede- delijk heeft men een nota opgesteld welke aan Molotof zal worden overhandigd. Men neemt aan dat vandaag contact met Molo tof zal worden gezocht. Seeds is hersteld van een lidhte griep en zal vandaag de besprekingen met de Sovlet-autoriteiten kunnen voortzetten. Van Russische zijde is geen enkel officieel commentaar te ver krijgen. Een rede van Hitier? dit alleen. Zij was een zuster die belang- Naar Reuter meent te weten, zal Hitier stelde in den groei der gezinnen der familie. Doch oneindig veel verder strekte h»ar be langstelling zich uit. Zij was zeer velen ten zegen. Zij heeft thans rust gevonden. Namens de kinderen van de broers en zus ters sprak mr. H. E. Koomans. Er is een lieve tante heengegaan, aldus spr. In dank baarheid en genegenheid zullen wij haar steeds eerbiedig blijven gedenken. Ds. Riemens. sprekende namens de N. H. Gemeente te Leiden, zei o.m. dat de over- ledene meer was voor de gemeente, dan zij zich zelve bewust was. Ook namens de voor malige Zondagsschool aan de Groenesteeg. die later is overgegaan naar de Pnlël-school sprak ds. Riemens enkele deelnemende woorden. Als neef sprak de heer Swisz. Bij mej. Drost werd een eenheid gevonden, in den eenvoud van haar Chr. geloof waren waar heid en eenheid vereenigd. Het is heerlijk te denken aan de zaligheid, die zij door Gods Genade is ingegaan. Mogen wij haar navol gen in het geloof, aldus besloot spr. Prof. Bakhuyzen v. d. Brink sprak namens het bestuur van het Diaconessenhuis. Het Huis heeft een zeer groote plaats in het le ven van mej. Drost ingenomen. Dit is velen bekend. Bij allen die daar werkzaam zijn of waren, zal zij steeds in dankbare herinne ring blijven. Haar arbeid was zeer belang rijk voor het Huis. dat mede door dien ar beid tot grooten bloei is gekomen. Haar na bijheid en haar leven was steeds een heen- wijzen naar Boven. Dr. Coenraadt uit Berg en Dal, waar de overledene tijdens haar leven meerdere ma len vertoefde, sprak eveneens waardeerende woorden. De laatste spreker was ds. Jansen Schoon hoven uit Oegstgeest, die allereerst sprak namens de Ned. Herv. Gemeente te Oegst geest, in wier midden mej. Drost vele jaren heeft gewoond, en waarin zij zoo'n bijzon dere plaats innam; ook kerkeraad en kerk voogdij wisten haar bijzonderen arbeid te waardeeren, evenals de vereeniging tot kerk bouw. waarvan de ontslapene eerelid was. Spr. bepaalde tenslotte de aanwezigen bij het tekstwoord: „En zij verheerlijkten God in mij". Dit is een treffend woord, aldus spr om aan dit graf te spreken. Er is veel ge sproken over de eigenschappen der ontsla pene. Zij heeft veel gediend, met achteruit stelling van het eigen „ik". Wat haar daar toe in staat stelde was haar oprecht geloof. Zij putte haar kracht uit de bron die is in Jezus Christus en daardoor werd haar leven tot wat het is geweest. Aan het eind van dit schoone leven willen wij God verheerlijken en loven. Die haar maakte tot wat zij was. en haar den Ingang gaf ln Zijn Heerlijkheid. De dood is thans verslonden tot overwinning Tenslotte bad spr. het ,.Onze Vader", waar na de kist in de groeve werd neergelaten. De heer Damen. dankte als zwager mede namens de verdere familie, doktoren, ver pleegsters en allen, die van hun belangstel ling hadden blijk gegeven Een bijzonder woord richtte spr. tot haar die de overledene meer dan 35 jaar trouw heeft gediend. zijn vacantie te Berchtesgaden waar schijnlijk onderbreken om op 1 Juli te Bremen den nieuwsten Duitschen 10.000 ton-krulser te water te laten Men oppert de veronderstelling, dat de rede, die hij dan eventueel zal houden, een antwoord zal zijn op de Jongste rede voeringen van Chamberlain en Halifax. SPANJE. De Italiaansche minister van cultureele zaken, Dlno Alfieri, heeft medegedeeld, dat hij met den Spaanschen minister van bln- nenlandsche zaken Suner een cultureel verdrag heeft gesloten De definitieve overeenkomst zal vermoedelijk worden ge- teekend ter gelegenheid van het bezoek van den Italiaanschen minister van Buiten- landsche zaken, graaf Ciano, aan Spanje. Verder zal een handelsverdrag tusschen Italië en Spanje worden gesloten. SLOWAKIJE. Arrestaties. De Slowaaksche autoriteiten hebben wederom dertig arrestaties verricht te Bra tislava. De gearresteerden, die onmiddel lijk naar een concentratiekamp in Ilava zijn overgebracht, worden ervan beschul digd tegen de regeering gerichte vlug schriften te hebben verspreid. De Slowaaksohe pers voert een felle cam pagne tegen de verwekkers van onrust, ..die onder voorwendsel van Pan-Slavisme het onafhankelijke Slowakije naar zijn ein de willen sleepen". I Zooals men weet, werd Sidor door de Duitschers van Pan-Slavisme beschuldigd. Sidor naar Rome. Sidor gaat heden naar Rome als verte genwoordiger bij het Vaticaan. Ten aanzien van zijn missie schrijven de nationaal-socialistisohe bladen „Voelki- scher Beobaohter" en „Der Neue Tag", dat Sidor belast is met het sluiten van een concordaat en dat hij zijn post tijdens de onderhandelingen, die tot het najaar zul len duren, niet zal mogen verlaten. In re- geeringskringen toont men zich over deze verklaring hoogst verwonderd en men be toogt. dat Sfdor met een missie vertrekt en niet in ballingschap gaat. De Slowaak- sche bladen protesteeren tegen den uitleg, die de nationaal-socialistische bladen van het vertrek van Sidor geven. DUITSCHLAND. Minister Goebbels heeft in een rede voor de nationaal-socialistische studenten van den gouw Berlijn een aanval gedaan op hen, die het Hitleriaansche stelsel critiseeren en vooral op de intellectucelen. Hij wilde geen internationale vraagstukken behandelen, doch hij kon niet nalaten een toespeling te maken op de bekende stelling van de bezit tende en de onterfde volken. Hij zeide onder I meer: „Natuurlijk hangt de politieke evo lutie van de omstandigheden af en het is mogelijk, dat men thans verder van het doel 1 verwijderd is dan eenigen tijd geleden. Doch alleen die critiek is gerechtvaardigd, die den toestand, waarin het rijk zich bevond, vóór Hitier aan de macht kwam, vergelijkt met den tegenwoordigen toestand. Andere volken hebben zich vergist, toen zij dachten, dat Duitschland geen politiek hoofd had. Met die andere volken moest een conflict ont staan alleen al, doordat zij ook ons op impe rialistisch terrein trachten te brengen". Goebbels zeide voorts: „Indien er in de ze ventiende eeuw een man geweest was, sterk genoeg om Duitschland te vereenigen, dan zou thans Duitschland over de wereld re- i geeren en niet Engeland, want wij zijn daar toe aangewezen. Wat Duitschland sedert eeuwen verzuimd heeft, moet thans in de caden worden ingehaald. Er zijn menschen. die de volken verdeelen in bezittende en niet bezittende en die van meening zijn, dat God het zoo gewild heeft. Dit standpunt is bui tengewoon ergerlijk. Degenen, die alles be zitten. wat zij noodig hebben, kunnen ge makkelijk moreel zijn. Als zij ons verwijten immoreel te zijn, dan doen zij dat. omdat zij hun historie achter zich hebben, terwijl wij de onze voor ons hebben. De jeugd is nu eenmaal een beetje immoreeler dan bejaar de lieden, dat ligt in den aard der dingen. Een oud spreekwoord zegt. dat de meest schaamteloozen later het meest devoot wor den. Bij de politiek is het hetzelfde. Wij zul len ons recht als onterfden laten gelden. De democratische staten kunnen praten, zij kunnen zich die weelde veroorloven, maar wij leven voor niets. Wij moeten een geheel andere discipline aanvaarden. Het is niet moeilijk een regeering te steunen, die ver standig regeert, doch het is nuttiger een re geering te steunen, als zij een fout maakt". Goebbels verklaarde er zich over te ver heugen, dat de democratie ln Duitschland is uitgeroeid, omdat, zooals hij zeide, een volk slechts opstandig is, als het geen krach tige hand op zich voelt wegen. Duitschland heeft zich nooit zoo sterk gevoeld als thans, nu het niet langer democratisch geregeerd wordt. Engeland en Frankrijk kunnen nlQt meer steunen op een deel van het Duitsche volk. De minister zeide hun, die vragen: wat zoudt gij gedaan hebben als Cham berlain niet naar Muenchen was geko men te antwoorden: hij is wel naar Muenchen gekomen. Hij kwam niet voor zijn genoegen, maar omdat hij geen an dere oplossing had. Wij hadden hem in een hoek gedrukt en hij was schaakmat gezet. Goebbels maande vervolgens de journalisten tot discipline aan en eischte voor de regeering het recht op een deel van de waarheid te verbergen. Hij zeide in dit verband: „Gelooft ge dat ik, toen ik in de „Voelkischer Beobachter" een artikel tegen Engeland schreef, alles zeide wat ik van de Engelschen wist of dat ik. als ik de rekening met Polen vereffen, niet meer zou kunnen zeggen?" De minister betoogde, dat de Duitsche overwinningen meer met de pen dan met kanonnen behaald Zijn. De nationaal-socia- listen verwerpen de formule, die van de Duitschers een volk van denkers en dich ters maakt, niet, doch Duitschland zal zijn taak eerst goed kunnen vervullen, wanneer het, na een herverdeeling der wereld, is te ruggekeerd in den kring der bezittende volken. Hel moderne pijnstillende middel 1732 (Ingez. Mtd STED. GYMNASIUM. Geslaagd voor het eindexamen diploma A 4de groep)M. J. v. d Berg. F Kals- beek N v. Kampen, allen alhier; G Kort- hof, D W R. Los en K. O. v. d Plas allen te Oegstgeest en mej. M. Muller alhier. Het examen wordt met 1 candidaat voortgezet. Van groep 3 is no- --slaagd voor diploma A W. A Landsman te Wassenaar. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. WijzigingenNaamlooze Vennootschap Boekdrukkerij voorheen L. v an Nifterik Hzoon Kaiserstraat 9, Leiden. Uittredend wnd. Directeur: P. A Geert - sema. Den Haag. „De Nationale Pers". Kaiserstraat 9, Leiden. Uitgeverij. Uittredend wnd. Direc teur: P. A Geertsema, 's-Gravenhage, d.d. 31 Mei 1939. (N.E.N.A.S.U.i Nederlandsche Nattonaal- Socialistische Uitgeverij. Kaiserstraat 9, Leiden. De procuratie van P. A. Geertse ma. is ingetrokken d.d. 31 Mei 1939 Wed. M RuttenTwaallhoven. Stati onsstraat 46, Alphen a. d. Rijn. Café en slijterij. Overleden eigenaresse: Wed. M. RuttenTwaalfhoven. Alphen a. d. Rijn. dd. 6 April 1939. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heer F. A. des Tombe (Oegst geest); idem vrije studie de heer J. C. de Wet (Zuid-Afrikaivoor het voorbereidend kerkelijk examen de heeren N van Niel (Haarlemi. P. H de Bres (Leiden) en A Pietersma (Rotterdam); voor het candi- daatsexamen geneeskunde: mej. J. M. P. van Aalst BennebroekIMej. A. H. Pols (Den Haag), mej. D. T. Bloem (Scheve- ningen) en de heeren W. L. Roks (Roo sendaal, cum laude), J. Visser (Dordrecht) A. F. J Grentis. (Leerdam), J. F. Walburgh Schmidt iOegstgeestJ. Paré (Den Haag), F. F. M. Kluytmans i Oegstgeest I, J. J. L. Smit i's-Hertogenbosch). en P. H. Ver- spyck Mijnssen (Den Haag). of fe 14#per persoon resp. ZONDER of MET verzorging Inlichtingen bij: 3155 Clngrez. Med.) NED. STERWER-VERBOND AFD. LEIDEN De derde boottocht. Onder groote belangstelling vertrok gis termiddag wederom de „Prinses Juliana" met 500 personen (volwassenen en kinde ren) voor het maken van den derden boot tocht aangeboden door de Sperwerwinkeliers naar den speeltuin „Zomerlust" te Gouw- sluis. De toch werd opgeluisterd door muziek, hetgeen de rechte stemming er in hield. En dat is tenslotte de belangrijkste factor waardoor uitstapjes als deze moeten sla gen. Om 2 uur werd van de Lakenhal vertrok ken en onder luid gejuich werden diverse bruggen „genomen" tot groot vermaak van het wachtend publiek De vele versnape ringen vonden een gretig onthaal en in den speeltuin werd naar hartelust genoten. Te halfnegen arriveerde de boot weer aan de Lakenhal. Evenals bij de vorige reizen hebben de Leidsche Reddingsbrigade en de E.H.B O. gelukkig geen dienst behoeven te doen. A.s. Zaterdag vertrekt een extra-boot, welke speciaal is ingelascht om aan de vele aanvragen te voldoen, daar vóórdat de tweede boottocht werd gehouden, alle vier de booten reeds waren volgeboekt. EXAMENS NAALDVAKKEN. By het te 's-Gravenhage gehouden examen der H.C.V. zijn geslaagd de dames: L. Dreef en T. v. d. Vaart voor coupeuse en R. Rozier voor costumière. Voorts slaagden voor costumière de da mes J. Crama, B. v. d. Baan, J. van Ben ten en M. Meyer en voor coupeuse mei. F. van Hest. DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien de circulaire van den Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21en Augustus 1831 iProvinclaal blad No. 110). Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den lsten dier maand, No. 72, de dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 18en dezer maand zal worden gehouden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. De Japansche en Chineesche autoriteiten oefenen een strenge controle uit op de grens van de Britsche nederzetting in Tientsin, waardoor het normale verkeer tot een vijftigste is beperkt. Terwijl de po litie de personen, die de grens vallen over schrijden. fouilleert, wordt door luidsprekers gezegd: „Het spijt ons. u zulk een last te moeten berokkenen, dooli het is onvermij delijk voor het onderdrukken van de com munisten. die in de Britsche nederzetting een operatie-basis hebben gevestigd". De Japansche autoriteiten hebben ver der verklaard, dat zij bereid zijn toestem ming te geven voor het vervoer van levens middelen naar de Britsche concessie, doch geen Chinees wil het risico van het bren gen loopen, daar hij dan als anti-Japansch zou kunnen worden beschouwd en de ge bruikelijke aainvoer is gisteren dan ook uitgebleven. Men vreest daarom op den duur voor voedselgebrek In de EngeLsche concessie wonen onge veer drieduizend Engelsche onderdanen, tweeduizend blanken van andere nationa liteiten en vijfenveertigidulzend Chineezen. In de aangrenzende Fransche concessie, die veel grooter is, wonen meer dan zestig duizend Chineezen, doch slechts duizend Franschen en een gering aantal andere Europeanen. Dinsdag en Woensdag zijn bijna twee duizend Europeesche vrouwen en kinderen naar badplaatsen vlak aan de kust vertrok ken. De Engelschman Eric Mayell is door de Japanners op de internationale brug ge arresteerd, omdat hij foto's maakte. Er worden pogingen in het werk gesteld hem vrij te krijgen. Majoor Law is vrijgelaten, nadat de Brit sche autoriteiten stappen hadden gedaan bij de Japansche autoriteiten. De Japansche consulaire, militaire en marine-autoriteiten te Sjanghai hebben een proclamatie gericht tot de Japansche bevolking van deze stad. waarin deze wordt aangespoord de kalmte te bewaren. Hier aan wordt toegevoegd, dat zich onlangs complicaties hebben voorgedaan in de con cessie van Amoy iKoe Lang Soe) en Tien tsin. Deze kwesties zljin nog niet geregeld, doch de geheele wereld volgt met aandacht de eerlijke en loyale wijze, waarop Japan deze kwesties heeft aangepakt. In Sjanghai neemt de activiteit van de anti-Japansche elementen en de aanvallen op de Japan sche bladen geleidelijk af, doch nog veel blijft te regelen, alvorens een definitieve oplossing zal zijn gevonden voor het vraag stuk van de internationale concessies. De Japansche autoriteiten bereiden het terrein voor, teneinde de maatregelen te nemen, welke het meest geschikt zijn om het vraagstuk op te lossen. De Japansche bewoners van Sjanghai stooten zich iede- ren dag weer aan het vraagtuk van de buitenlandsche concessies en beginnen het geduld te verliezen. Zij moeten evenwel, zoo wordt in de pro clamatie gezegd, waken over hun daden en woorden, voorzichtig zijn en waardig als zonen van een groote mogendheid en ver trouwen stellen in de kunde en de kracht van de Japansche autoriteiten. Leiden, 15 Juni 1939. 1771 COLLECTE VOOR HET FONDS TOT AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DEN GEWAPEND EN DIENST IN DE NEDERLANDEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op de circulaire van den Commis saris der Koningin in deze provincie d. d. 10 Maart 1939, brengen ter algemeene ken nis, dat op 19, 20. 21 en 22 Juni 1939 e. k. door de Districts-Commlssle tot aanmoe diging en ondersteuning van den Gewa- penden Dienst in de Nederlanden langs de huizen de gewone jaarlijksche collecte, in gesteld bij Z.M. dispositie van 16 Novem ber 1820. No. 81, zal worden gehouden, Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot onder steuning van personen, die ln den strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijr, geworden, dringend in de liefdadig heid der ingezetenen aan. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Juni 1939. 1772 De Engelsche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Butler, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de zaak thans wordt bestudeerd en de maatregelen, welke genomen zullen worden, hangen af van het optreden van de Japanners. De Britsche regeering staat in nauw con tact met de regeeringen van Frankrijk en de Ver. Staten. Men gelooft, dat rekening wordt gehou den met de mogelijkheid van soortgelijke aanvallen op Britsche belangen in andere streken en dat de stappen, die in zulk een geval genomen zouden moeten worden o.a de aandacht hebben van het ministerie van handel, waaronder het Britsch-Japansche handelsverdrag ressorteert. Ook de Japan sche voorkeuren op de Britsche imperiale markten vormen, naar men meent te we ten, een punt dat thans bestudeerd wordt. Butler zeide verder, dat tengevolge van de anti-Britsche propaganda den laatsten tijd in de Britsche fabrieken nabij Sjanghai is gestaakt. Het schijnt, dat deze propaganda is uit gegaan van de door de Japanners opge richte Chineesche regeering te Poe Toeng en ook zekere Japansche elementen schij nen actief hierbij betrokken te zijm. De Britsche consul-generaal te Sjanghai en de Britsche ambassadeur te Tokio heb ben stappen gedaan bij de Japansche auto riteiten. Butler heeft voorts een deputatie ontvan gen van de Chineesche onder commissie van de Ligehhuiscommissie voor buitenlandsche zaken. De geheele situatie ten aanzien van de Britsche belangen in China werd onder oogen gezien, waarbij speciaal den nadruk werd gelegd op de noodzakelijkheid, krach tig het hoofd te bieden aan de Japansche actie te Tientsin, niet slechts ln verhand met het beginsel, dat hier op het spel staat, doch ook met het oog op het gevaarlijke precedent, dat geschapen zou kunnen zijn. Butler ontving eveneens een deputatie van leden der arbeiderafraotie. De beide deputaties zouden er bij de regeering geen twijfel over hebben laten bestaan, dat de afgevaardigden van alle partijen de aantasting van de Britsche rechten in China door de Japanners ernstig opvatten. De Engelsche bladen verwerpen het on middellijke motief voor de Japansche blok kade te Tientsin de Britsche weigering tot het uitleveren van vier door de Japan neezen verdachte Chineezen als een zui ver voorwendsel van Japansche zijde voor het aan de orde stellen van de kwestie der extern tonale rechten. De „Times" schrijft, dat het plaatselijke incident door de Japanneezen wordt ge bruikt om te verkrijgen, dat Engeland deel neemt aan de actie tegen China en berust in de utdeindeiijfce vernietiging van alle rechten in China, behalve de Japansche De „News Chronicle" zegt, dat de Japan neezen thans een aanval doen op een wer kelljik belangrijke stelling der Westersche mogendheden in China. Indien men te Tientsin capituleert, zal weldra Sjanghai aan de beurt zijn. Eenige krachtige woor den zullen waarschijnlijk genoeg zijn om de Japanneezen tot een handigen terugtocht te bewegen. De „Daily Mail" schrijft: „Japan daagt het beginsel der exterritoriale rechten uit In ieder btolokadecan filet zal Engeland de beste troeven heöben. Het geïndustriali seerde Japan kan zich geen bedreiging van haar hulpbronnen, waarvan de oorlog met China het uiterste vergt, veroorloven. Het Japansche telegraafagentschap Do mei meldt uit Japansche bron. dat 50.000 Japanners Zaterdag as. de Britsche con cessie in Tientsin vreedzaam zouden bin nenrukken om zich te begeven naar de be graafplaats, waar de Japansche soldaten ter aarde besteld ztjn, die „hun leven ge offerd hebben ter bescherming van Tient sin en Peking" tijdens dgn bokseropstand Ook zullen 2000 Japansche reservisten in de Britsche concessie optrekken naar het kerkhof ter gelegenheid van dezelfde plechtigheid. De Amerik. minister van bultenlansche zaken Huil verklaarde, dat de vertegenwoor diger der Vereenigde Staten alle mogelijke aandacht wijden aan den toestand te Tientsin en de Amerikaansche staatsbur gers en belangen aldaar zooveel mogelijk zullen beschermen. De minister zeide. dat aan de Amerikaansche scheepvaartmaat schappijen eenigen tijd geleden den raad was gegeven, geen wapens, munitie of an der oorlogsmateriaal naar de oorlogsgebie den te vervoeren, o.a. naar het gebied van Tientsin en dat ze gewaarschuwd waren, dat de schepen, die dit wel deden, hiervoor zelf de verantwoordelijkheid moesten dra gen. Er is. naar Huil voorts nog verklaarde, met Tokio niet speciaal van gedachten ge wisseld over de internationale nederzetting van Koe Lang Soe. waar de Amerikaansche mariniers sedert hun ontscheping ln Mei zijn gebleven. HONGARIJE. Tijdens de plechtige openingszitting van het parlement heeft rijksregent admiraal Horthy een uiteenzetting van de politiek van Hongarije gegeven. Spr. begon met op te merken, dat de actie van de Hongaarsche regeering voor alles gericht was op sociale hervorming en hervorming van den landbouw. Ten aan zien van de vraagstukken van de buiten landsche politiek zeide Horthy, dat Hon garije trouw blijft aan zijn vrienden en steeds gelukkig is, wanneer het zijn vrien denkring kan uitbreiden. Htj herinnerde vervolgens aan de ban den, welke Hongarije binden aan Duitsch land en Italië. Wat Polen betreft, tusschen dit land <m Hongarije bestaat een vriendschap, welke niet door geschreven wetten wordt be paald, doch door een eeuwenoude traditie. Verder zeide de rijksagent, dat Hongarije alle gelegenheden te baat zal nemen om het vertrouwen tusschen Hongarije en Zuid-Slavië te versterken. Hongarije zal met alle middelen bijdra gen tot den vrede. Spr. is van meening, dat het oogenbllk voor nuttige besprekingen is aangebroken, alleen het beginnen hiervan is m°f Wanneer evenwel de groote mogendheden een oplossing zullen hebben gevonden, dan zal het haar taak zijn ook een oploss ins te zoeken voor de vraagstukken der kleine mogendheden, misschien onder leiding van den Paus. Tenslotte zeide Horthy, dat Honganj steeds zijn autonomie en onafhankelijknem zal handhaven en zal blijven leven binne het kader van de grondwet, welke vo,aoyr de ruimte laat voor het nemen van maat regelen, welke het oogenbllk elscht. Deze rede werd lulde toegejuicht. 2-1 L

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2