Nundi Victor^ De toestand van Indië De dienstplichtwetten aangenomen LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 15 Juni 1)}) I Rede van den gouverneur-generaal CnQefand Nieuwe financieele voorstellen De Indische milioenen-noia LEIDEN-HARWICH en terug rtJN/T EN UITEREN Mr. H. G. van der Vies-prijs 6-810 CENT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Machtiging verlenging eerste oefentijd in 1944 Debat in de Tweede Kamer Aneta meldt uit Batavia: Ter opening van de nieuwe zitting van den Volkenbondsraad heeft de Gouverneur- Generaal heden een rede gehouden, waarin hij er aan herinnerde dat in 1937 wel is waar gewag is gemaakt van verbetering van den economischen toestand, maar aan stonds een voorbehoud is gesteld ten aan zien van de duurzaamheid der ingetreden wending is gemaakt. Dat dit laatste te recht is geschied, moet thans worden ge tuigd. Door de algemeene spanning is de situatie verslechterd en stegen de uitgaven voor de bewapening. Terughouding bij aankoop van gTond- stoffen en verbruiksvoorraden drukte onzen uitvoer en het prijsniveau daarvan, het handelsverkeer met landen, welker econo mie tot op zekere hoogte op voet van oor log is ingericht, ondervond in toenemende mate de belemmering van stringente devie- zenregelingen. Daartegenover stond welis waar een toenemende vraag naar voor be wapening essentieele goederen alsmede vorming van oorlogsvoorraden. doch een meer duurzame bate valt van een hierdoor gestimuleerde ontwikkeling van den export niet te verwachten. Wij zijn wat dit aan gaat niet verder dan ten vorigen iare. Ook thans kan niet anders verklaard dan dat de weg tot rustiger verhoudingen lang en moeizaam zal zijn. In het afgeloopen jaar aldus spreker heeft de positie van sommige onzer uit- voerproducten zich in uiteenloopende rich ting gewijzigd. Zoo trad een duidelijke ver betering op in de suikermarkt en kon de vergaande restrictie op de rubberproductie worden getemperd. De markt voor koffie daarentegen en gedurende langen tijd ook die voor copra en andere oliën en vetten vertoonde een uiterst zwak beeld, dooreen- genomen echter kan. al zijn hoeveelheid en vooral prijs beneden het peil 1937 gedaald, de uitvoer nog bevredigend worden ge noemd In het laatste half jaar is het to taal van den uitvoer op ongeveer gelijke hoogte gebleven. De internationale productieregelingen, waartoe Nederlandsch-Indië partij is. ble ven gehandhaafd. De rubberregeling werd voor vijf jaar verlengd. De internatio nale suikerovereenkomst heeft haar betee- kenis voor de stabilisatie van den afzet, ondanks verschillende moelijkheden. bewe zen. De aanplant hier te lande voor 1939 kon ongeveer gelijk blijven aan dien van de laatste jaren. Het is een verheugend feit, dat de weer stand dien de binnenlandsche goederenruil aan de schokken van de conjunctuur kan bieden, met het jaar sterker blijkt te wor den. In toenemende mate voorziet Neder landsch-Indië m eigen behoefte aan voe dingsmiddelen. Het ten vorigen jare reeds vermelde ver schijnsel. dat de dalende conjunctuur zich over het geheel genomen in de buitenge westen sneller en scherper doet gevoelen dan op Java en Madoera. openbaarde zich ook in het afgeloopen jaar. Niettemin bleef het bevolkingsinkomen daarginds aanmer kelijk grooter dan hier. In de buitengewesten neemt de voedsel productie gestadig toe. niet in de laatste plaats op en om de groeiende kolonisatie terreinen. Met de overbrenging van Java nen en Madoereezen naar die terreinen welke mede dank zii de Nederlandsche welvaartsbijdrage in de laatste jaren intensiever dan te voren kon worden aan gevat, zal in 1940 met onverminderde voort varendheid. doch thans hoofdzakelijk ten laste van de gewone middelen worden voortgegaan. Wat de kolonisatie op Suma tra en Celebes in het afgeloopen jaar te zien gaf, blijft goede verwachtingen wek ken. Dit kan eveneens verklaard worden van de proefnemingen op Borneo. Den gans van het economische leven in aanmerking nemend mag men den loop der ontvangsten bevredigend noemen. De to tale middelenopbrengst van 1938 heeft nog 8 millioen meer beloopen dan die van 1937 en ruim 34 millioen meer dan de herziene raming van het eigen jaar, terwijl de uit gaven slechts 3 millioen boven de herziene raming zijn uitgegaan. De gewone dienst van dat jaar wijst voorloopig een voordee- lig saldo aan van 1.4 millioen. Voor 1939 moet thans worden gerekend od een tekort van 36 millioen voor den ge wonen dienst, een bedrag dat bijna 4 mil lioen boven de herziene raming ligt. Deze stijging vindt haar oorzaak niet aan de zijde der middelen, waarvan de verwach ting vrijwel overeen zal komen met de her ziene raming, doch in stijging der uitgaven. De ontwerp-begrooting voor 1940 wijst voor den gewonen dienst een nadeelig saldo aan van 40 millioen, dat wil zeggen weder om bijna 8 millioen hooger dan de herziene raming van het loopende jaar. Uit op 28 October aan den Volksraad ver strekte mededeeling omtrent de kosten der defensie is gebleken, dat reeds bij beper king tot de plannen waarvan die mededee ling uitging, bedoelde kosten, voorzoover jaarlijks terugkeerend, nog omstreeks 12 millioen boven die van 1940 zullen komen te liggen. Voorts dient gerekend met een gedurende enkele jaren doorzettende ver hooging van de bezoldigingen, met het natuurlijk accres van verschieden diensten en bovenal met nieuw opkomende, thans nog niet te onderkennen behoeften van velerlei aard. Voorstellen zullen worden ingediend tot herziening van enkele tarieven van de in komstenbelasting, welke maatregel ongeveer 2 millioen zal opbrengen; verhooging van de oocenten op de in komstenbelasting van 50 op 75 waarvan een meerdere opbrengst van 6.6 millioen wordt verwacht; verhooging van de opcenten op de ven nootschapsbelasting van 100 op 150 welke verhooging naar raming een meeropbrengst van 8 8 millioen zal opleveren Van de aldus gevonden m'dde'en zal. als equivalent van het per ultimo 1939 afloo pend defensie-uitvoerrecht, tot verlenging waarvan zeen voorstel zal worden gedaan, een bedrag van 7.5 millioen afgezonderd worden ten bate van den buitengewonen De gouverneur-generaal, jhr. mr. A. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. dienst, doodat ce redresmaatregelen den gewonen dienst met 9.9 milloen zullen be ïnvloeden en het tekort terugbrengen tot 30 millioen. Het tekort van den buitengewonen dienst hetwelk op ruim 32 millioen is geraamd, zal van wege het reeds vermelde aandeel van 7.5 milloen in de redresmaatregelen terugloopen tot bijna 25 millioen. Op dezen dienst is 21 millioen gulden aan legeruit- gaven geboekt. De omstandigheden hebben er toe geleld in het afgeloopen zittingsjaar het tempo van uitvoering der maatregelen tot leger- versterking nog te versnellen. Eerder dan in het voornemen lag. werd overgegaan tot verdere uitbreiding van de luchtafweermid- delen en van het aantal automatische en andere wapenen voor het leger op Java zoowel als voor de troepen in de buiten gewesten. tot versterking van de artillerie en de genietroepen van het veldleger en tot vermeerdering van het aantal vlieg velden. De ten vorige jare aangekondigde „kort-verband-regeling" voor inheemsche militairen werd voorshands bij wijze van proef ingevoerd. De personeels-uitbrei- ding, welke als gevolg van de vorenvermelde maatregelen noodzakelijk is. zal naar wordt gehoopt grootendeels met behulp van deze regeling tot stand kunnen komen. De benoodigde sterkte van de vloot is no.: niet bereikt, terwijl ook de basis- outillage nog niet gereed is. Aanbouw van schepen en vliegtuigen wordt zooveel mo gelijk bespoedigd en de uitzending vindt geleidelijk plaats. Indienststelling van ver schillende oorlogsschepen en hulpschepen verhoogde de paraatheid van dit deel der weermacht. Na een herstellingsarbeid van enkele maanden, noodiz geworden door turbineavery, kwam Hr. Ms ,,de Ruyter" in het laatst van Mei wederom gereed voor den dienst. Het oudere materieel van den marine-luchtvaartdienst wordt regelmatig door nieuw vervangen. Het personeelstekort op de vloot wordt geleidelijk ingeloopen. Aan het aantal luitenants ter zee der marine-reserve werd gelegenheid gegeven voor onbepaalden tijd in werkelijken dienst te treden. Met gespannen aandacht wacht Indië de beslissing af over plannen tot verderen uitbouw van de vloot. In aansluiting op de rede van den gou verneur-generaal kunnen nog de volgende bijzonderheden worden gemeld uit de fi nancieele nota: Ten behoeve van de emigratie, waarvan de kosten tot dusverre werden vergoed uit de welvaartsbij drage door Nederland ver strekt, is f. 2.500.000.opgebracht, waar tegenover een ontvangst staat van f. 800.000 als bijdrage uit het rubberfonds. De kosten voor onderwijs zijn met f. 2.900.000— gestegen, hetgeen, naast het normale bezoldigingsaccres, toe te schrij ven is aan de financieele consequenties van den natuurlijken groei van de onder wij szorg. Ten behoeve van een betere kazernee ring voor de politie is wederom een crediet ten bedrage van f. 500.000 opgebracht. De kosten voor een gedecentraliseerd be stuur zijn gestegen. Dit betreft voor f. 1.500.000.hoog ere uitkeeringen in de aandeelen van de landsmiddelen aan au tonome gemeenschappen. Voor de volkstelling is een bedrag van f. 1.300.000.uitgetrokken. Voor zoover de middelen betreft kan worden gezegd, dat bij de raiming van de vennootschapsbelasting rekening moest worden gehouden met de gewijzigde eco nomische omstandigheden ten aanzien van enkele producten. In verband daarmede wordt geen 'hoogere taxatie dan f. 37.000.000 gemotiveerd geacht, alhoewel de opbrengst over 1938 f. 48.100.000.bedroeg De raming der ontvangsten uit bedrij ven, niet vallend onder de Indische bedrij- ven-wet, is f 800.000.— hooger dan voor 1938 en f. 1.300.000.— hooger dan de ver wachting van dit jaar. De neto-opbrengst van de opiumregie is geraamd op f. 8.500.000.Het is de be- EEN ZEEREISJE NAAR PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" dan eanen dag haan, den daaropvolgandan dag lerug lllkl train 11 k Iboot, Incl.logies ja ap •n ontbijt aan boord slechts# IZaUD A Inlichtingen bij de Stations, Reisbureaux en KANT EN KLAAR TOER j naar Condzn J PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND" I alken Donderdag In Juli en Auguttue STERK VERLAAGDE SPOORBIIJETTEN Reiskoeten Vlissingen - Londen v.v twee nachten logies in goed hotel ta Londen, maaltijden, sightseeing, -f ee cn ALLES INBEGREPEN: J Maatschappij Zeeland te Vlissingen 1726 (Ingez. Med.) Het bestuur van de vereeniging van letter kundigen heeft naar aanleiding van het feit, dat wijlen de heer mr. H. G. van der Vies aan genoemde vereeniging heeft gelegateerd een bedrag groot f. 15 000.om de rente daarvan te besteden voor een om de twee Jaar te verleenen prijs voor het naar het oordeel van het bestuur beste door een Nederlander oorspronkelijk in het Neder- landsch geschreven tooneelwerk, en in ver band met de voorwaarden aan deze lega teering verbonden, o.m. de volgende beslui ten genomen: De bovenbedoelde prijs za] worden aan geduid als ..mr. H. G. van der Vries-prijs" en regelmatig om de twee jaar worden toe gekend. telkens voor een nader bekend te maken tijdstip, tenzij bij de in aanmerking komende tooneelstukken geen werk is dat naar het oordeel van het bestuur op den prijs aanspraak kan maken. Het bedrag van den prijs zal gelijk zijn doeling met ingang van 1939 de opbrengst uit dezen hoofde maximaal op f. 8.000.000 te stellen Een eventueel hooger overschot zou dan ten bate van den buitengewonen dienst worden gebracht. De ontvangsten uit de bedrijven, welke vallen onder de Indische bedrijvenwet, zijn f. 3.500.000.hooger geraamd. Voor een belangrijk deel Is dit een gevolg van lagere rente-verrekeningen, daar de rente-voet van vier procent tot drie-en-een-half pro cent is teruggebracht. De uitkeering van de Banka-tin-wlnning aan den gewonen dienst is op f. 15.000.000 gefixeerd. Daar het zuivere exploitatie overschot deze uitkeering niet toelaat, zal een bedrag van f. 1.700.000.aan de winst reserve moeten worden ontleend. De groep „diverse middelen" vertoont een daling van f. 800.000 ten opeicht van de raming voor 1939. Deze teruggang is practisoh geheel te wijten aan de mindere opbrengst van f. 3.000.000.— uit het winst aandeel van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw Mij. Billiton, waartegenover het winstaandeel van de Ned. Indische Aard olie Mij. op f. 2.000.000.hooger kan wor den gesteld. 921 aan de werkelijke rente van het gelega- teerde kapitaal over twee jaar. Voor toekenning van den prijs komen in aanmerking oorspronkelijk in het Neder- landsch door een Nederlander geschreven tooneelwerken die voor den aanvang der periode van twee jaar nog niet zijn opge voerd of gepubliceerd. Indien naar het oordeel van het bestuur geen werk aanspraak heeft op den prys wordt de toekenning één jaar uitgesteld en I zal gedurende een half jaar opnieuw gele genheid worde gegeven tot inzending van tooneelwerken. De prijs zal alsdan worden verhoogt met de werkelijke rente van het gelegateerde kapitaal over een jaar. Indien na de bedoelde termijnverlenging de prijs wederom niet wordt toegekend, zal het voor den prijs beschikbare rentebedrag bjj het gelegateerde kapitaal worden ge voegd en worden belegd en begint een I nieuwe periode van twee jaar voor den I volgenden prijs. Voor de eerste maai zal de prijs worden toegekend voor den lsten Januari 1941. DE ZOMERTOURNÉE DER ITALIAANSCHE OPERA. Naar wij vernemen zal de N.V. Italiaan- sche Opera tijdens haar zomertournée ook in onze stad een concert geven en wel op Woensdag 5 Juli a.s. (ingez Med.) GEBOREN: Johanna Christina, dochter van J. W. Blom i ne C. Bregman Hendrik Marinus, zoon van M. Hellevoort en L. B. Stekelenburg Cornells I Henricus, zoon van M. Hoogendoorn en S. ter Bruggen Corhelis Adrianus, zoon van W. J. Koeckhoven en Ph. M. P. Adriaanse Leonw- dus Johannes, zoon van L. J. v. d. Hulst en C. N. Evers Bernardus Theodorus Johannes, zoon van A. v. Abswoude en A K v. Gylswljk Chrlstiaan Dirk. zoon van H, L. Borsboom en H Schapers Tonnes Geert, zoon van J. de Redelijkheid en J. M. Walkier Agnes Maria, j dochter van J. v. d. Ven -en A. A. F. Turk. ONDERTROUWD: J. L. A. den Hollander, wedn., en M. Roe- j landse. wede. C. A. Ouwerkerk, jm.. 27 Jaar en I E. C. Gottenbos, Jd.. 26 jaar. GEHUWD: H. J. M. Peeperkorn, jm. en A. M. C. v. d. Steen, jd. C. Ket. Jm. en J. P. Slngeling, jd. L. W. Baak. jm. en E. v. d. Linden, jd. W, Beekman, jm. en J. du Prie, jd. L. Hornstr3, gesch. en J. E. Verwer, jd. K. Huner. jm. en H. J. P. de Wolf. jd. A. de Lange, wedn en S. Vylbrief. jd. B. Leeuwis. jm. en G. A. v. d. Kaaij, jd. A, Maaskant, jm. en H. M. Jon ker. jd. G. A. Meljers. Jm. en F. Stikkelorum, jd. N. Turenhout. jm. en M. J. v. Wort. Jd. A. Vermeij. jm. en C. v. Duuren. jd. H. J. v. d. Weerthof, jm. en E. Brugman, jd. OVERLEDEN: M. Onderwater, hsvr. van A. J. Momberg. 61 j. j (Van onzen parlementairen medewerker). De Minister van Defensie heeft na dat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, waarbij de communist Wijnkoop en de heer Van Houten (de christen-demo craat, die nog op het standpunt staat van geen man en geen cent) zich tegen het ontwerp verklaarden het Dienst- plichtontwerp verdedigd; tenslotte heeft de Kamer het, na een wijziging wat den geldigheidsduur betreft, goedgekeurd. Dat de Minister de hoofdzaken er van zou handhaven en met kracht verdedigen, lag vlak voor de hand. Zoo gaf hij al dadelijk te kennen tegen welk karakter van het ontwerp de heer Duymaer van Twist zulke ern stige bezwaren had ontvouwd dat van de bevoegdheid der Regeering tot uitbreiding der eerste-oefening alleen in tijden van abnormale spanning ge bruik zal worden gemaakt. En hij is overtuigd, dat deze methode voor de verzekering onzer veiligheid vol doende is in perioden, waarin nog niet tot mobilisatie behoeft te worden overgegaan. Een te snelle mobilisatie zoo liet de Mi nister doorschemeren is niet goed en het Ls lastig haar spoedig ongedaan te ma ken, maar het gebruik maken van de nieu we bevoegdheid zal verzekeren, dat er op het juiste oogenblik troepen voor de bevei liging van grens en kust onder de wapenen zijn. De Minister heeft de nadeelen van den bestaanden en de voordeelen van den nieuwen toestand nog eens tegenover el kander gesteld, om te doen uitkomen dat 's lands veiligheid onder het nieuwe stel sel veel beter gewaarborgd zal worden. De Minister, er de aandacht op vestigend dat het doel is verhooging van de vredes-, maar niet van de oorlogssterkte, verklaar de, dat alle andere denkbeelden, inplaats van het voorgestelde in het debat, geop perd, door de Regeering waren gewogen, maar te licht bevonden. Twee zaken waren van belang aldus de Minister de te kiezen oplossing moest snel werken en financieel het minst kos ten. En dit is het geval met de oplossing, die zij heeft voorgesteld. Tegen vrijwilll- gers-korpsen b.v. heeft, de Minister het be zwaar, dat zij ontzaglijk duur zijn. En wat het denkbeeld van een verhoogd contin gent betreft: dit is niet alleen ook veel duurder (men denke aan kazerneering, ka der, materieel enz.), maar het is eigenlijk definitief, men kan het hoogere contin gent niet loslaten als het niet noodig is, terwijl men wel in het stelsel der Regee ring de eerste-oefening on-verlengd kan laten, als de verlenging niet noodzakelijk blijkt. De Minister ging niet zoo ver van te ontkennen, dat een grooter contingent niet bepaalde voordeelen biedt, maar de bezwaren zijn volgens hem veel grooter en daarom heeft de Regeering er niet toe be sloten. En om dezelfde reden wees de Mi nister ook het combinatie-denkbeeld van den heer Ruys de Beerenbrouck (contin gent van 50.000 man en eerste-oefening van 11 maanden) af. Dit systeem zou elk jaar I6V2 millioen gulden meer vorderen, en bovendien voor huisvesting, materiaal enz. een dadelijk hoogere uitgave eischen van 61 millioen. Bovendien gaf de Minister te kennen, dat een contingent van 50.000 zoo goed als onbereikbaar is; bij de gelden de practijk zou men ten hoogste tot 42.000 kunnen komen. Zijn Excellentie verklaarde dan ook, alléén tot een hooger contingent te wil len overgaan, wanneer het thans voor gestelde systeem der Regeering on voldoende zou blijken. En hij stond op het standpunt, dat in dit systeem het probleem van grens- en kustwacht een voldoende oplossing vindt. Ook bleek duidelijk uit zijn betoog, dat de Regeering nog niet tot een beslissing is gekomen omtrent den voorloopig-vermoede- lijken duur der eerste-oefening; uit 't feit dat in de stukken een kosten-berekening werd gemaakt voor een oefentijd van 17 maanden mag niet worden afgeleid, dat op deze periode de keus zal vallen. Wel ver klaarde hij zich nadrukkelijk tegen een be perking van den geldigheidsduur der wet. In de eerste plaats kan niemand zeggen, hoe lang zij noodig is; in de tweede plaats treedt zij alleen in werking, indien zij noo dig is. Inderdaad. Hier komt zouden wij willen zeggen nog bij, dat zulk een beperking practisch niets beteekent. Er zijn tal van voorbeel den uit lateren tijd, die doen zien dat het een klein kunstje is om, na afloop van den wettelijken termijn, verlenging daar van voor te stellen. Bovendien had de Mi nister gelijk met zijn argument: een be perking beteekent weinig voor een wet, die alleen maar van kracht wordt, indien de Regeering dit noodzakelijk acht. <Een kanaal AlmenPannerden wees de Minister af. Hij ontkende niet het mili taire belang er van, maar bepaald nood zakelijk vond hij dit kanaal toch niet). Na de replieken bleek, dat er in de Kamer toch een meerderheid aanwe zig was voor het denkbeeld, om den werkingsduur der wet te beperken. Er was een amendement van den heer Albarda, om te bepalen dat de wet slechts geldig zou zijn tot 1 Januari 1944. Eerst stond het jaar 1942 in het amendement, maar na aandrang van den heer Schilthuis maakte de heer Albarda er 1944 van. De Minister ont ried het amendement (evenals de heer Duymaer van Twist)hij zag het liever verworpen, zei hij, maar de Kamer heeft het met 38 tegen 32 stemmen aangenomen. Er tegen stemden de roomsch-katholie ken, de staatkundig-gereformeerden, eeni- ge anti-revolutionnairen cn de christelijk- historische heer Tilanus. Deze wijziging van de Dienstplichtwet zal dus slechts 5 jaar geldig zijn. maar wij herhalen, dat dit niet veel beteekent, want als het noodig is, zal de termijn te zijner tijd toch worden ver lengd. Het eenig-concrete van deze beslis sing is, dat de Kamer het niet-permanente karakter van de nieuwe bepalingen onder streepte. Het wetsontwerp zelf is daarna goedge keurd: de communisten, de nationaalsocia- listen en twee sociaal-democraten (mevr. de Vries-Bruins en ir. Vos) lieten aantee- kenen dat ze tegen waren. Te voren was echter nog een andere be slissing gevallen. In het debat kwam na melijk ook de luchtverdediging ter sprake en ir. Albarda keurde het af, dat particu lieren maatregelen tot lucht-afweer ne men; hij meende dat de zorg der lucht verdediging uitsluitend bij het Rijk dient te zijn, ook wanneer het bepaalde vitale bedrijven en bepaalde objecten betreft. Hij diende een motie in om een principieele uitspraak in dien geest te doen. Minister van Dijk zag er echter volstrekt geen be zwaar in, dat particulieren zulks doen; het Ls ook een staatsbelang dat zulke bedrijven beschermd worden en de staat helpt in ieder geval met het materiaal en de oplei ding van het personeel. De Kamer verwierp de motie met 44 te gen 25 stemmen. VOLGENDE WEEK DEBAT OVER OSS. De poging van den heer Albarda, om een regeeringsverklaring uit te lokken betref fende het aftreden van den Minister van Financiën, is niet geslaagd. De voorzitter deelde mede, dat de Mi nister-President niet voornemens ls, een dergelijke verklaring af te leggen. Hierop gaf de Kamer den heer Wijnkoop verlof tot zijn aangevraagde interpellatie, doch deze werd beperkt tot de oorzaken van het aftreden en de gevolgen daarvan; de toekomstige regeerings-politiek werd uitgeschakeld. De interpellatie zal reeds morgen (Vrijdag) plaats hebben. Het debat over Oss schijnt spoediger aan de orde te komen, dan verwacht werd. Zoo goed als zeker zal het reeds de volgende week plaats hebben. Hier is het antwoord l Het oudste lid is mr. D. A. van Eek, die 72 jaar oud is en het Jongste is n?r,.r; H. N. F, M, Ridder van Rosenthal, aie 25 Jaar oud is. Een Egyptische wondervogel, die voj- gens de mythe, zich om de 5(H) ja verbrandde, om dan verjongd te leven. Aldus genoemd naar Pan, den <Jrj^ schen veld-, bosch- en herdersgod bokspooten en ruige haren. wienjLp,er, selinge verschijning dikwijls schim oorzaakte. 24

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14