dibi c&e J^leineZeemeermin I [ÊIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 15 Juni 1939 De uitwijzing van Holzmann Beschadig mij i Gebruik VIM tl C.A NI )Ef IS El l-IS LAND- EN TUINBOUW Uiteenzetting van minister Goseling GEMENGD NIEUWS Hef auto-ongeluk bij Soest De voorgestelde wijziging der landbouwcrisiswelgeving Vreemdeling, die gevaarlijk was voor de openbare orde. Minister Goseling heeft geantwoord op to vragen .welke het Eerste-Kamerlid, de toer Moltmaker (S.-D. i hem gesteld heeft per de uitwijzing van Michel Holzmann. Op 16 December 1938 aldus het arn- roord heeft o.a. in de woning van deztn neemdeling Huiszoeking plaats gehad, voor TClken maatregel, nadat een gerechtelijk ,ooronderzoek was gevorderd, de betrokken teditbank verlof had verleend. Het is niet juist-, dat Holzmann bij deze huiszoeking au zijn gearresteerd zonder een vooraf- anid verhoor. De betrokkene is herhaal delijk door het parket ondervraagd ter Bke van het hem ten laste gelegde. Na dar ondervraging, waarbij Holzmann er m gewezen is, waarvan hij verdacht werd enhlj in de gelegenheid Is gesteld zich te wantwoorden, heeft de justitie het noodlg jfvonden dezen vreemdellg ln verzekering te stellen. De minister acht het optreden van de justitie In deze zaak, waarbij aan de voor schriften van het Wetboek van Strafvorde ring is voldaan, juist. Op de vraag of minister Goseling ken nis heeft genomen van de vóór de be doelde arrestatie met betrekking tot han delingen van Holzmann ln „Het Nationale Dsgblad" en „De Telegraaf" verschenen jjubllcaties. antwoordt hij bevestigend, met ten verstande, dat het den minister niet bekend is, dat ln „De Telegraaf" vóór 16 December 1938 publicaties over de hande lingen van Holzmann zijn voorgekomen. Is het juist, had de heer Moltmaker ver der gevraagd, dat sedert 23 December 1938 raadslieden van Holzmann meerdere malen reczoeken aan den minister hebben gedaan ®i te worden gehoord en verschillende «piesten tot hem hebben gericht, waarin jj aanboden bewijsstukken over te leggen, raaruit zou blijken, dat de bedoelde pu blicaties bezijden de waarheid waren en in- (igeven door derden, die daarbij belang badden? Hierop antwoordt de minister, dat eenige adressen van, hetzij gelijktijdig, hetzij in cprolglng optredende raadslieden van Holz- aiann ontvangen zijn, meerendeels. een «trekking hebbende als in deze vraag be doeld. Het is niet juist, dat aan Holzmann eerst op 14 Maart 1939 is aangezegd ons land tc verlaten. Op 4 Februari 1939 heeft de politic hem aangezegd, dat hem. ais zijnde gevaarlijk voor de open bare orde, het verblijf hier te lande werd ontzegd, waarbij hem tot 15 Maart 1939 gelegenheid tot regeling ran zaken is gegeven. De minister geeft toe. dat noch aan -tslzmann, noch aan zijn raadslieden fei len of handelingen zijn bekend gemaakt, de grond opleverden voor de overweging, fat hij gevaar voor de publieke rust op leverde. Immers, de ver-blijfsontoegging berustte opeen samenstel van vaststaande feiten en omstandigheden, ten deele ook bekend uit anhtelijke inlichtingen uit het buiten land, welke den vreemdeling onmiskenbaar r gevaarlijk voor dé openbare orde stem- jelden. Er bestond bezwaar ten deze in adere bijzonderheden te treden, hetgeen ook overbodig kon worden geacht, daar de lard van het belastende materiaal mede- Vacht, dat de vreemdeling zelf op de kocgte moest zijn van hetgeen tegen hem itorlag. Waar de uit de ambteliike rapporten ver- Vegen gegevens in hoofdzaak anders wa in dan die, welke voorkwamen In de pu- ï-caties, waarop de requesten der raads elen meer ln het bijzonder betrekking „-delen, bestond er geen aanleiding om in gaan op de verzoeken der raadslieden ffi door den minister te worden gehoord a bewijsstukken over te leggen. Volstaan V geworden met op het laatste request een Medeeling te doen omtrent de reden, •Jarvoor geen aanleiding werd gevonden een onderhoud toe te staan. Over het paspoort van Holzmann, deelt •blister Goseling het volgende mede: Op verzoek van den minister van Bui- 'olandsche Zaken werd Holzmann eenige ••gen vóór zijn vertrek door de politie uit- «Modigd, het hem verleende paspoort vreemdelingen in te leveren. De vreem- Vjing weigerde dit, doch verbond zich uit- wukkelijk het paspoort na aankomst in land, waarheen hij wilde vertrekken, ?fug te zullen zenden. Dit en de omstan- ®Sicld, dat de vreemdeling niet uitgeleid i Ce worden, doch op eigen gelegenheid uit V-i land is vertrokken, heeft er toe ge- i, dat verdere maatregelen tot Inneming jp1 het paspoort achterwege zijn gelaten. - wn dag van het vertrek is hem een ■'blijfsontzeggdng, als bedoeld in art. 19 w het Vreemdelingenreglement, vanwege inspecteur der koninklijke marechaus- tjpnaezegd, een in gevallen ais deze ge- •öelijke maatregel, onder mededeeling. «terugkeer ingevolge genoemd reglement •fbaar was met hechtenis van ten hoog- 'wee maanden of geldboete van ten lite duizend gulden. Van een mededee- ®8 omtrent een dreigende straf ter zake ven niet tijdig vertrek uit Nederland, wfhalve geen sprake geweest." ibde vraag: w«as het den minister vóór 14 Maart j.L "■d, dat de Engelsche gezant te 's-Gra- UL-,ige zjch jjj verban!j meg de even- w': toelating van Holzmann in Enge- j: eenige weken voordat het uitwijzlngs- ,w"' werd genomen, namens zijn regee- ',P J0' het departement van Buitenland- .J' Zaken he'ft gewend om informaties en Kunstig luidden? Zoo ja, acht hij kV c'iscH tot teruggave van den pas '«matig en werd niet tevens de moge- li '1 ïeschapen, dat de Nederlandsche tog tegenover de Engelsche in onge- 'jjphheld werd gebracht?" h"t antwoord: het. h ?r in de eerste plaats ge- bari 'r'tt het antwoord ontkennend. moor oo het verder gestelde niet be- ■3 te worden ingegaan.' 51 Wu moeten worden aangenomen, ver volgt minister Goseling, dat oe Nederland sche Industrie aan Holzmann beteekenende orders heeft te danken gehad en dat bij verder verblijf door zijn tusschenkomst nog nadere opdrachten zouden zijn ver kregen, dan zou toch in dit verband reke ning moeten worden gehouden met de vraag of door de wijze, waarop hij zaken deed, de goede Nederlandsche handelsrepu tatie in niet onbelangrijke mate zou kun nen worden geschaad. Hoe dit ook zij, het was echter reeds met. het oog op de be langen der openbare orde niet verantwoord aan den vreemdeling verder verblijf ln ons land toe et staan. „Is de minister niet van meening, had de heer Moltmaker verder gevraagd, dat iemand, die in het bezit van een zooge- naamden „gunstpai" is, niet uitgewezen kan worden uit ons land, zonder dat deze pas is ingetrokken geworden en wil de mi nister mededeelen of Holzmann, die ln den zin der wet Ingezetene van het rijk was. Nederland met behoud van zijn pas mocht verlaten, en. thans nog ln het bezit daar van wordende gelaten, dus nog steeds als statenlooze de bescherming der Nederland sche regeering genietend, met dezen pas rechtmatig in Nederland kan terugkeeren? Hierop antwoordt de minister van Justi tie, dat, blijkens het reeds eerder medege deelde over het paspoort, Intrekking van het Nederlandsch paspoort voor vreemde lingen ln de bedoeling heeft gelegen. Deze maatregel ls ten slotte om bijzondere rede nen niet doorgezet. Minister Goseling deelt ten slotte mede, dat aan Holzmann geen terugkeer in ons land kan worden toegestaan. Evenmin acht de minister termen voor een nieuw onder zoek aanwezig. Er bestaat bezwaar Holzmann of zijn raadslieden inzage te verleenen van de ambtelijke rapporten, welke ook op andere personen dan Holzmann betrekking hebben Thans zijn ook de namen bekend van de twee vrouwen die bij het ontzettend auto ongeluk op den rijksweg te Soest zijn ge dood. Het zijn de 40-jarige gehuwde mevrouw J. A. V. Kruitwagen uit Amersfoort, moe der van 3 kinderen en de 33-jarige gehuw de mevrouw C. M. Goes uit Amersfoort, eveneens moeder van 3 kinderen. AUTO TEGEN BOOM OPGEBOTST. Bestuurder en twee inzittende militairen gewond. Hedennacht te ongeveer 4 uur is een per sonenauto, bestuurd door een bewoner van de Priiifc-engraohit te Amsterdam, op den Sloterweg, nabij het. dorp Sloten, tegen een boom gereden. Zoowel de bestuurder als twee inzittende militairen, die momenteel te Sloten dienst doen. werden gewond. Deze laatoten zijn naar hun poet overgebracht en aldaar ver bonden. De bestuurder, die er het minst erg aan toe was, kon naar zijn woning worden vervoerd. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD ADRESSEERT AAN DEN MINISTER. De Nederlandsche tuinbouw raad heeft naar aanleiding van het rapport inzake de overneming der crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten een adres gezonden aan den minister, waarin opgemerkt wordt, dat de raad dit rapport niet heeft mogen ont vangen en bij den raad is in de eerste plaats de vraag gerezen, of, waar ln dit rapport gesproken wordt over den land bouw. onder dit begrip ook de tuinbouw en de sierteelt zijn begrepen. Tot zijn genoegen heeft de raad nadien vernomen, dat de gedachte uitgewerkt in dit rapport door don voorzitter der commisie niet werd uitgebreid tot den tuinbouw. De raad juicht dit toe, omdat hiermede een principieel bezwaar, dat aan land bouworganisaties een coördineerende taak ook op het "ebied van den tuinbouw bij de samenstellers van dit rapport zou zijn toegedacht, Ls komen te vervallen. Toch meent de raad zijn meening in zoo verre te moeten kenbaar maken, dat hij een scheiding tusschen tuinbouw- en land- bou/waangelegenhedeir ook ln de toekomst zeer gaarne zou zien bevorderd, opdat de tuinbouw in zijn verschillende onderdeelen naar zijn eigen behoefte worde beoordeeld en niet als onderdeel van den landbouw. De raad heeft het daarom juist zeacht als bijlage van het adres een overzicht te geven van de ontwikkeling van het ver- eenlgingsleven op het gebied van tuin bouw en sierteelt. Dit vereenigingsleven, dat culmineert in den tidnbouwraad, is zeer krachtig en zal ock voor de toekomst een van de belang rijkste middelen blijven om tuinbouw en sierteelt in .stand te houden. Indien er in den geest van het rapport ook voor den tuinbouw behoefte zou zijn aan een coördinerend lichaam, dan zcu de tuinbouwraad daarvoor het aangewezen lichaam zijn en de raad vertrouwt, dat bij beschouwingen of plannen de tuinbouw en sierteelt betreffende, de regeering dit als uitgangspunt zal kunnen aanvaarden. De vraag, in hoeverre de beschouwingen in het rapport door den tuinbouw en sier teelt worden gedeeld, kan, aldus de raad. VOOR VRIJDAG 16 JUNI. Hilversum I. 1875 en 415,5 M. Alg. Programma verzorgd door de Ncrv 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Berichten, gram. muziek (9.30 —1.45 Gelukwenschen 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. muziek 11.15 Viool en piano en gram. muziek 12.00 Berichten 12.15 Gram. muziek 1.00 Amsterdamsch Salon orkest en gram. muziek 2.30 Chr. lectuur 3.00 Zang, piano, klarinet en gram. muziek 4.30 Gram. muziek 5.30 Orgelspel 6.30 Be richten. hierna: Voor tuinllefhebbers 7.00 Berichten 7.15 Litterair half uur 7.45— 7.55 Berichten A.N.P., herhaling S.O.S.-berich- ten 8.00 Utr. Sted. orkest, koor van de Ned. Bach-Vereen. en solisten 10.15 Gram. muz. 10.30 Berichten A.N.P., actueel half uur 11.00 Pianovoordracht en gram. muziek 11.30 Gram. muziek ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum IL 301.5 M. 8.00 Vara; 10.00 Vpro; 10.20 Vara; 12.00 Avro; 4.00 Vara: 7.30 Vpro; 9.00 Vara; 10.40 Vpro; 11.00—12.00 Vara 8.00 Gram. muziek (Om 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Pianovoordracht 11.10 Declamatie 11.30 Gram muziek 12.00 De Palladians (Om 12.15 Berichten) 12.45 Gram. muziek 1.15 Avro- Amusementsorkest 2.00 Viool en piano 2.30 Declamatie 3.00 Gram. muziek 3.30 De Avro-Dance-band en soliste 4.00 Gram. muziek 5.00 Voor de kinderen 5.30 Orgel spel en gram. muziek 6.28 Berichten 6.30 Letterkundig overzicht 6.50 Gram. muziek 7.00 Vara-kalender 7.05 Cyclus „Reizen en Trekken" 7.23 Berichten A.NP. 7.30 Be richten. mededeelingen 7.35 Causerie „De be ginselverklaring van de Centr. Comm. voor het Vrijz. Protestantisme" 8.00 Zang en piano 8.30 Causerie „Vrijz. Protestanten in Frankrijk" 9.00 Vara-orkest 9.30 Radiotooneel 9.45 Gram. muziek 10.00 Esmeralda 10 30 Be richten A.NP. 10.40 Avondwijding 11.00 Viool, plano en gram. muziek 11.30 Jazz muziek (gram. pl.) 11.55—12.00 Gram. muz. Droitwich. 1500 M. 11 40—11.50 Gram. muz. 12.10 Orgelconcert 12.35 George Elrick's band en solisten 1.20 Dialoog ..Down by the river: June Midday" 1.35—2.20 Pianovoor dracht 2.453.05 Gram. muziek 4.15 Land- bouw-wedstrijd 4.45 Gram. muziek 5.20 Het Bridgewater-kwintet 5.40 BP.C.-har- monie-orkest 6.20 Berichten 6.45 Orgelspel 7.05 Parlementair overzicht 7.20 B.B.C.- orkest 8.20 Gevar. programma 9.00 Zang 9.20 Berichten 9.50 Piano voordracht 10 20 B B.C.-Theater-orkest 11.00 Jack Har- ris en z\jn band 11.50 Gram. muziek 12.10 12.20 Berichten. Radio Paris. 1648 M 12.30 Zang 1.25 Uit Londen: Concert van het Royal College of in verband met het voorgaande onbespro ken blijven. In het bijzonder ook de vraag, in hoeverre een breeder wettelijke basis wordt wenschelijk geacht, dan wel of op de bestaande landbo-uwcrisiswet kan wor den voortgebouwd. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN 1734 (Ingez. Med.) Music 2.35 Zang 3.35 Gitaarsoli 3.50 Zang 4.40 Dito 4.50 Vioolvoordracht 5.05 Zang 5.25 Ortambert-kwartet en solisten 6.35 Yvonne Gouverne-koor (met toelichting) 7.20 Derveaux-orkest 8.35 Radiotooneel 11.2012.50 Nachtconcert. Keulen. 456 M. 6.5Ó Gram. muziek 7.35 en 8.50 Herm. Hagestedt's orkest 12.20 Con cert 2.303.20 Populair concert 4.20 Het Danziger Landesorkest en solisten 6.35 en 7.35 Gram. muziek 8.50 Leo Eysoldt's orkest 9.50 Dansmuziek (gram. platen» 10.55 Het Omroeporkest en solist 11.2012.20 Het Leip- ziger Omroeporkest. Brussel. 322 en 484 M. 322 M 12 20 Gram. muziek 12.50 Het Omroeporkest 1.50—2.20. 5.20. 6.05 en 7.20 Gram. muziek 8.20 Het Omroeporkest 10.3011.20 Gram. muziek. 484 M.: 12.20, 1.302.20 en 5.20 Gram. muziek 6.05 Zang 6.35 en 7.35 Gram. muziek 8.20 ..Les P'tites Michu", operette 10.30 11.20 Gram. muziek. Deutschlandsender. 1571 M. 8.35 Het Ber- lijnsch Philharmonisch orkest (opn.) 9.20 Radiotooneel 10.20 Berichten 10.40 Viool, altviool en cello 11.05 Berichten 11.20 12.20 Het Omroepkleinorkest en soliste. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 16 Juni. te Programma: lederen dag van 6—24 uur A.V.R.O., V.AJIA. enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro, Ncrv. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.20 Radio P.T.T. N. 12.20 Brussel (VI.) 2.20 Keulen 3.20 R. Danmark of div. 4.20 Keulen 5.20 Brussel (Fr.) 6.20 London Reg. 7.20 Diversen 8.20 Keulen 8.35 London Reg. 9.20 Keulen 10.20 Brussel (VI.) 10.35 Brussel (Fr.) 10.55 Keulen 11.20 Parijs Radio. 4c Programma: 8.00 Brussel (VI.) 9.20 Pari is Radio 9.30 Radio P.T.T. N. 950 Diversen 10.35 London Reg. 12.50 Droit wich 1.20 London Reg. 1.35 Droitwich 2.20 London Reg. 5.20 Droitwich 8.20 Gram, muziek GR.D. of div. 10.00 Droitwich Wijzigingen voorbehouden. DOODELIJKE VAL VAN EEN SCHILDER. Gistermorgen wa5 een 32-jarige schilder bezig werkzaamheden te verrichten aan de achterzijde van een huis aan de Stadhou- derskade te Amsterdam. Om de raamkozij nen op de derde verdieping te schilderen, I had hij tusschen twee haaks op elkaar staande ramen een plank gelegd. Met de cene voet stond hij op de vensterbank, met de andere op de plank. Vermoedelijk is op een gegeven oogen- blik de plank losgeschoten, waardoor de man zijn evenwicht verloor en viel. Het slachtoffer kwam op een binnenplaatsje terecht en werd zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. De man was gehuwd en had een kind. INVALIDENWAGENTJE DOOR TRAM GEGREPEN. Gistermiddag omstreeks vier uur is op de Rozengracht te Amsterdam een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een oude man om het leven is gekomen. Ter hoogte van de Eerste Rozendwars straat werd een invalidenwagentje bij het oversteken van den rijweg, door een motor wagen van lijn 13 gegrepen en omver ge worpen. De 80-jarige heer, die het wagen tje bestuurde, geraakte onder de baan- schuiver van de tram, waarbij hij hoogst ernstige kneuzingen opliep. Een juist passeerende geneesheer ver leende de eerste hulp, waarna de ongeluk kige naar het binnengasthuis werd overge bracht. Kort na aankomst is het slacht offer overleden. WIELRIJDSTER DOOR AUTO AANGEREDEN. Aan de gevolgen overleden. Gistermorgen is bij het oversteken van den rijksweg te IJsselmonde de 51-jarige wielrijdster mej. van Zwol door een per sonenauto aangereden, welke bestuurd werd door den heer H. J. A. B. uit Rotterdam. Mej. van Zwol werd tegen den grond ge slingerd en met een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding naar het diacones- senhuis te Rotterdam overgebracht. Zij is aldaar in den loop van den dag aan de gevolgen van haar verwondingen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. Voordat de zon echter opkwam, zag zy opnieuw haar zusjes boven water komen. Him haren waaiden niet meer in den wind. „Wij hebben ons haar aan de zeeheks geschonken om jou te helpen", zeiden ze. „Je behoeft bij 't opgaan van de zon niet te sterven. Hier heb je een mes, stoot het den prins in zijn hart, laat zijn bloed op je voeten spatten en je krijgt weer een vischstaart, kunt weov afdalen en met ons leven tot je 300 jaar oud bent!" Copyright P. I. B. Bom 6 Copenhagen Aarzelend betrad de kleine zeemeermin de purperen tent, waarin de prins en zijn gemalin sliepen. Daar zag zij beiden. Hem dooden? Neen, dëLt kon zij niet. Zij snelde de tent uit, wierp het mes ver in de golven, die onmiddellijk bloedrood werden. Nog eenmaal keek ze in de tent naar den prins, toen zag ze den hemel zich rood kleuren: de eerste zonnestralen braken zich baan. Ze sprong in zee, 't kende v? r beroerde haar lichaam, dat langzaam tot werd. PRINS BOUDEWIJN LAAT SCHIP TE WATER. Gisterochtend is op de werf te Hoboken het Belgische passagiersschip „Baudouin- ville", bestemd voor den dienst op den Congo, te water gelaten in tegenwoordig heid van koning Leopold en prins Boude- wijn van België. Het schip is 165 meter lang en 20,60 me ter breed. De prins verrichtte de doop plechtigheid met de woorden: „Ik geef U den naam Baudouinville". De koning en de kleine prins begaven zich vervolgens aan boord, waar een noen maal werd gehouden. Het schip zal 15 Juli voor zijn eerste reas vertrekken. Hooger rees de zon: haar stralen vielen mild en warm op het koude schuim en de kleine zeemeermin voelde niets van den dood. Sij zag de zon en zij zag boven zich doorzichtige wezens. Hun stemmen waren net melodieën, alleen zoo onwezenlijk, dat geen mensch ze kon hooren, net zoo min als menschenoogen ze zagen. De kleine zeeprinses zag nu ook dat zij zelf net een lichaam bad als deze wezentjes en dat zij uit 't schuim opsteeg. Zij hief haar armen verlangend omhoog, sloot zich aan by de luchtkinderen, die I weliswaar geen ziel bezitten, maar die deze kunnen verdienen door goede daden te verrichten. Nog éénmaal keek zij naar 't schip, waar de prins en zijn bruid weemoedig op 't dek naar het zee schuim stonden te staren, alsof zij wisten dat dit de zeemeermin was geweest. Toen steeg zij voorgoed omhoog, met de lucht kinderen, die haar waren komen halen, omhoog naar de rozeroode wolken, waar ook haar een nieuw leven wachtte EINDE. 33

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11