BINNENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 15 Juni 1939 VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Gemeenteraadsverkiezingen Dagbladreclame is niet te vervangen WEERBERICHT. Na de opheffing der wilde busdiensten Willibrord-herdenking te Utrecht AGENDA Wijziging pensioenwet spoorweg ambtenaren 1925 Weet U het antivoord? HEDENOCHTEND BETERE VANGSTEN. Uit Scheveningen wordt gemeld, dat na een vr\j lange periode van zeer geringe haring vangsten de berichten van hedenmorgen uit zee gunstiger waren. De hoogste vangers waren de KW 176 met 24 kantjes en de KW 167 met 18 kantjes. Beide schepen vischten 35 mijl Oost ten Noorden van Peterhead. In hun nabijheid vischten de beide Scheveningsche loggers SCH 210 en SCH 399, die ook gevangen hadden en bezig waren met kaken. EEN LEVENDE STEUR IN IJMUIDEN .AANGEVOERD. Het gebeurt meermalen, dat trawlers of andere visschersvaartuigen in IJmuiden een of meer steuren aanvoeren. Die soms een respecta bel gewicht hebben. Maar het behoort tot de grootste zeldzaamheden dat een steur levend aan den afslag wordt gebracht. Dit buitenkansje had gisteren de botter HD 47 van den Helder, die onder Terschelling een prachtigen steur ving. die de visschers levend aan wal konden brengen. Dit heeft natuurlijk veel moeite gekost, maar hun moeite werd rijkelijk beloond! Het dier bracht in den Rijksvischafslag niet minder dan f. 217,op. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 15 Juni. Tarbot 51—38 ct. per K.G.: Tong 1.08—0.73 idem: Heilbot 1,10 idem: Zetschol 21.5018 per 50 K.G.; Kleinschol 22—9,50 idem; Bot 17—12 idem; Schar 83.50 idem: Tongschar 22—20 j idem; Poontjes 52,20 idem; Groote schelvisch 16 idem; Middel schelvisch 15,5012 idem; Kleinmiddel schelvisch 11.509,60 idem: Kleine schelvisch 9,507 idem: Groote gul 11.508.50 idem: Kleine gul 9.50idem; Wijting 5,40 4.20 idem: Makreel 119 idem: Kabeljauw 70 32 per 125 K.G.: Vleet 1.50 per stuk; Leng 23 idem; Koolvisch 1,1048 idem. Besomming trawlers: Ezin. IJm. 12. 470 man den. f. 3450. Loggers: RO. 9 met f. 760; KW. 60 met f. 660; SCH. 118 met f. 1980; SCH. 121 met f. 1780. VLAARDINGEN, 15 Juni. Aangevoerd 18 kantjes maatjesharing. Prijzen 1. 110,30—124.10 en f. 96—105.20. In een groot aantal kleine gemeen ten van ons land, benevens in enkele grootere plaatsen, zijn gisteren de ver kiezingen voor den gemeenteraad ge houden. Hierbij kan over het alge meen worden vastgesteld dat de S.D. A.P. over de geheele linie wat is terug gedrongen. De R,K. Staatspartij hand haafde zich, terwijl winst werd geboekt door Vrijz. Democraten en Chr. Histo- rischen. De Lib. Staatspartij en de A.R. Partij schijnen vrijwel gelijk te zijn gebleven. Wat de groote steden betreft werd alleen te Utrecht gestemd. Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Haar lem, enz. volgen op 21 Juni. De uitslag van Utrecht is: Stemmen. Zetsls 1939 1935 1939 1935 Totaal geldig 80.412 71.710 S. D. A. P 23.395 23.514 13 14 R.K. Staatspartij 23.061 19.890 12 12 Anti-Rev. Partij 11.554 9.301 6 5 Christ.-Hist. Unie 6.692 5.711 3 3 Lib. Staatspartij 4.444 4.616 2 2 Utr. Gemeentebel. 1.651 1.700 0 1 Comm. Partij 2.872 1.785 1 1 Vrijz. Dem. Bond 4.123 1.911 2 1 R. S. A. P 256 429 0 0 Ned. Arbeidersbel. 217 403 0 0 Stk. Ger. Partij 877 1.133 0 0 Chr. Dem. Unie 1.270 1.317 0 0 Namen der gekozenen. Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 766. Hednmiddag 2 uur: 764. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De depressie-invloed breidt zich steeds ver der over West-Europa uit. De hoofddepressie bij IJsland is wat opgevuld, maar op den oceaan kwamen gisteren nieuwe storingen tot ontwikkeling, die de luchtdruk op de Britsche eilanden flink hebben doen dalen. Enkele sto ringsfronten passeerden de Britsche eilanden reeds zonder veel regen te brengen, maar thans passeert een front Ierland, wat daar veel regen bracht (Blacksod 14 mM.>. De tempera tuur is er gestegen, evenals in ons land. België. Frankrijk en Duitschland. In ons land heeft zij nu ongeveer de normale waarde weer be reikt. In het Noorden van Scandinavië dalen de barometers vanmorgen. Overigens handhaaft het gebied van hoogen luchtdruk zich hier. evenals over Duitschland en Frankrijk. In dezen hoogen druk is het weer rustig, alleen in Zuid- Frankrijk waait een Noord-Westerstorm, door dat de luchtdrukgradient hier zeer groot is als gevolg van een depressie, die over Italië ligt. Deze veroorzaakte nog zwaren regen in Cen- traal-Europa (Weenen en Budapest resp. 25 en 23 mM.). S.D.A.P.H. Ploeg Jr., mevr. A. J. Wol- ters-Arnolli; mr. H. B. J Waslander; J. A. Bos; G. Veldhuysen; N. M. H. Lousberg; H. F. Stekelenburg: H. van der Vlist; J. C. de Haas; L. Sparenburg; J. A. van der Vlugt; mevr. E. Ossendrijver-Jacobs; M. J. Goede. R.-K. Staatspartij: H. A. Bekker, dr. A. J. B. Oomen, G. D. Zegers, F. W. Swane, jhr. mr. C. A. J. van Sasse van LJsselt, A. H. C. Driedonks. mej. A. A. M. Hutten, ir. G. M. Leeuwenberg, mr. J. H. Nieuwenhuijs, M. van den Broek, B. F. H. Spelbos, mr. C. H. J. W. van Soest. Anti-Rev. Partij: H. Boterweg, M. J. P. Vermooten, J. M. van Nierop, C. de Haan, Sj. Wouda, A. Stapelkamp. Christ. Hist. Unie: P. J. Nahuisen, C. G. Paap, mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven. Lib. Staatspartij. Mr. N. A. Stempels, D. C. Zuid am. Vrijz. Dem. Bond: Mr. G. A. E. B. Meijer, H B. Berghuijs. Comm. Partij: H. J. Bastiaanse. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: zwaar bewolkt, matige Z. wind. temp. 14 gr. C.. min. 10 gr. C.. neersl. 0.3 mM. Missingen: zwaar bewolkt, matige Z. wind. temp. 14 gr. C.. min. 12 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige Z. wind. temp. 14 gr. C.. min. 9 gr. C., neerslag 0.3 mM. Groningen: half bewolkt, matige Z.Z.O. wind. temp. 14 gr. C., min. 8 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, zwakke Z. wind, temp. 14 gr. C., min. 8 gr. C. (Buitenland (8 uur voorm.) Parijs: zwakke Z. wind, 15 gr. C., zw. bewolkt. Londen: matige Z. wind. 14 gr. C., betrokken. Berlijn: zwakke N.N.O. wind. 11 gr. C.. goed. zwaar bewolkt. Stockholm: zwakke N. wind. 11 gr. C.. zw. bcw LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 15 gr. C. f59 gr. F.). 12 uur 's midd.: 17 gr. C. (63 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Vrijdag. Voorm. te 2.26 uur; nam. te 2.48 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer"', 's Middags 12 uur 17 gr. C. Zweminrichting „De Zjjl". 's Middags 12 uur: I6V2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag van 9.53 uur n.m. tot 4.07 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG- 15 Juni: op 3.12 uur; onder 18.58 uur. POGING TOT SANEERING VAN HET TOURINGCAR-BEDRIJF. Sedert jarep bestaat in ons land een aan tal touringcar-ondernemingen, die zioh uit sluitend ten doel stellen het organiseer en van toeristenrelzen door binnen- en buiten land. De binnenlandsdhe reizen zijn soms eendaagsdh, maar in de meeste gevallen duren de tochten eenige dagen en, naar het buitenland zelfs dikwijls verscheidene dagen. De toerist, dde een dergelijken tocht meemaakt, betaalt een van te voren vastge steld bedrag, waarin dan begrepen zijn de kosten van hotels, maaltijden, bezoeken aan bezienswaardigheden en de geheele verdere verzorging van den reiziger gedurende het uitstapje. Toen eenige dagen voor Pinksteren het arrest van den Hoogen Raad kwam. waar door het rijden van vaste diensten met wilde bussen een einde nam, zaten de wilde bus-ondernemens plotseling met hun wa genparken. die zij niet productief meer konden rr ken. Zij zagen uit naar andere exploitatiemogelijkheden en wierpen zich eveneens op het touringcarbedrijf. dat daardoor plotseling zijn capaciteit zag stij gen met circa 40 procent. Er ontstond een overmatig aanbod van reisgelegenheid met touringcars en teneinde op dit voor hen nieuwe terrein met succes te kunnen concurreeren tegen de reeds jaren gevestigde touringcar-ondernemin gen, boden de voormalige wilde bus-onder nemers reizen aan tegen prijzen, die ver beneden de tot dusver daarvoor geldende tarieven lagen. De touringcar-ondernemers zagen zich daardoor gedwongen hier en daar eveneens hun tarieven te verlagen, maar dit was slechts mogelijk tot een be paalde grens, wilde men de veiligheid niet in gevaar brengen, de exploitatie blijven voeren overeenkomstig de voorschriften van de verkeersinspectie. de arbeidsvoor waarden van het pereoneel handhaven op een behoorlek peil en het publiek een ver zorging blijven bieden overeenkomstig dat gene, waarop iemand, die voor zijn plezier een vacantiereis maakt, aanspraak mag maken. Aangezien de verkeersinspectie dezen toe stand niet kan blijven tolereeren, heeft zij zich in verbinding gesteld met eendee voor aanstaande touringcarondememers met de vraag, of uit het bedrijf zelf geen onder-, linge regelingen zouden kunnen opkomen om te geraken tot normale toestanden en gezondmaking van het touringcarbedrijf, waarbij de verkeersinspectie den noodigen steun, voor zoover vallende 'binnen de gren zen van haar bevoegdheden, toezegde. Als resultaat hiervan is gisteravond te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van de voornaamste touringcar-ondernemers uit Noord-Holland, waar 45 ondernemers, voor namelijk uit Amsterdam en Haarlem, aan wezig waren. De vergadering stond onder leiding van den heer N. J. M. Brugman, directeur van Cebuto, die een uiteenzetting gaf van den toestand. Door het teveel aan materiaal dat bij het stopzetten van de wilde dus diensten vrij was gekomen, was de waarde van dit kapitaal plotseling sterk gedaald. Voor oen gezonde bedrijfsvoering achtte hij het daarom noodzakelijk, daar uit de consequentie te trekken en een deel van het in het bedrijf geïnvesteerde kapi taal af te schrijven. Dat zou dit jaar voor de meeste ondernemingen een ernstig ver lies tengevolge hebben, maar daardoor zou men het volgende jaar reeds weer tot nor male bedrijfscalculaties kunnen komen. Indien de voormalige wilde bus onder nemers zich eveneens op het touringcar bedrijf wilden toeleggen, kon men hun dat moeilijk beletten, doch men zou toch ten minste hun de verplichting dienen op te leggen, dat zij dit zouden doen op dezelfde I exploitatiebasis als voor het touringcarbe- drijf bestond voor het bekende arrest van den Hoogen Raad. Daardoor zou ook voor komen worden dat onder het mom van tou- ristentoohten clandestiene busdiensten wor den gehandihaafd. Spr. stelde voor. tot een plan te komen, dat naar hij verzekerde, de instemming van i de verkeersinspectie had, en derhalve op i steun van overheidswege zou kunnen reke- j nen. Zijn voorstel hield o.a. in: ten eerste alle tochten van langer dan één dag moe ten zgn. verzorgde tochten, dus met logies en verzorging in den prijs inbegrepen, zijn. Ten tweede, de dagtrips naar Antwerpen, •hoewel ééndaagsch. dienen eveneens ver zorgd te zijn, teneinde de mogelijkheid, dat hiervan een verkapte wilde bus dienst wordt gemaakt, tegen te gaan. Ten derde, de prijzen die golden voor het arrest van den, Hoogen Raad. dienen gehandhaafd te worden. Ten vierde, in den kortst mogelij ken tijd zullen de touringcarondernemers de verkeersinspectie en den minister een rapport doen toekomen, met een plan van ordening van het bedrijf, dat in bedrijfs- kringen zelf is ontstaan. Na een uitvoerige discussie bleken veertig aanwezigen bereid hun medewerking aan de utvoering van dit plan te geven en on derteekenden zij een verklaring in dien zin. waarbij de vergadering het voorbehoud maakte, dat men dan ook rekende dat van overheidszijde maatregelen zouden worden getroffen om degenen, die vrijwillig aan saneering van het bedrijf wilden medewer ken, te beschermen tegen unfaire concur rentie. Een der aanwezigen stelde voor, in een eventueel te ontwerpen plan ook de arbeidsvoorwaarden der chauffeurs op te nemen. De voorzitter deelde nog mede. dat in den geest van wat men hier wilde bereiken in Friesland reeds een regeling was tot stand gekomen met medewerking van de ver keersinspectie. Er zal in Noord-Holland voor de nadere uitwerking een contact-com missie worden gevormd, waartoe men dezer dagen ook in de provincie Zuid-Bodland zal overgaan. Onder groote belangstelling is heden, te Utrecht de herdenking van het XII eeuw getijde van Willibrord, den apostel der Nederlanden ingezet, met een officieele plechtigheid in den Dom, waarbij een ten toonstelling. gedeeltelijk gewijd aan de voreering van den apostel en gedeeltelijk aan de kunst en cultuur van dien tijd, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten doer den minister-president, dr. Oolijn, werd geopend. Onder de aanwezigen bevonden zioh o.m. de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, prof. dr. Slotemaker de Bruine, de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. Bosch ridder van Rosenthal, vertegenwoordigers van België, Frankrijk en Zwitserland, de aartsbisschop van Utrecht en de voorzitter van de Algemeene synode der Ned. Herv. kerk. De burgemeester van Utrecht, sprak een openingswoord. Hierop sprak prof. dr. W. Lampen, uit Nijmegen, waarna dr. Colijn een korte openingsrede heeft gehouden. Kooikapel Enzerink, 8.15 uur n.m. 'fc Schuttershof: Ads „Donar"., 8 1/4 uur nam. Donderdag. Gedachtenisure wijlen ds. Groot BIOSCOPEN: 8 uur nam.» Blijkens het voorloopige verslag der Twee de Kamer over bovengenoemd wetsontwerp kon men zicih algemeen vereenigen met het voorstel om de.Jiaryng op pensioenen 'oeneden f. 500.met mgang van 1 Juli 1939 ongedaan te maken Verscheidene leden, die op het stand punt stonden, dat pensioenen onaantast baar zijn. baehten in herinnering.dat de Kamer zich op 19 October 1938 in groote meerderheid heelt uitgesproken voor in trekking van de in 1936 ingevoerde kor ting op de spoorwegpensioenen. Deze le den betreurden, dat de regeering aan de zen wensch slechts ten deele gevolg wil ge ven en een tusschenvooretel doet. inge volge hetwelk de korting op de pensioenen, hooger dan f. 500 met ingang van 1 Ja nuari 1940 geleidelijk in vijf jaren zal ver vallen. De waardeering dezer leden voor het feit. dat de regeering aan den wensch der Kamer een eindweegs wil te gemoet komen, was geringer dan hun teleurstel ling over het feit. dat de regeering eerst na vijf Jaren een einde wil maken aan de uitzonderlijke positie, waarin de .spoorweg- pensioenen verkeeren. Nu de korting op de Indische pensioenen is vervallennu op het einde van dit jaar de eenige korting op ambtenaarspensioenen, welke in het Koninkrijk nog toegepast wordt, namelijk op de Surinaamsdhe pensioenen, zal ver vallen; nu een wetsontwerp tot herbere kening van de burgerlijke en militaire pensioenen is ingetrokken, mag de korting NIEUWE VLOOTVOOGD IN NED. INDIE. Bij Koninklijk besluit is vice-admiraal H. Ferwerda eervol ontheven van de be trekking van commandant der zeemaoht en hoofd van het departement der marine in Nederlandsch-Indië met den datum, waarop hij die aan zijn opvolger zal over dragen, zulks onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen dien- sten. Tot opvolger van vice-admiraal Ferwer da is benoemd schout-bij-nacht C. E. L. Helfrich. met ingang van den datum, waar op hij die betrekking van zijn voorganger zal overnemen. GASMASKERS EN NIEUWE STRIJD GASSEN. De Nederlandsche Vereeniging voor Lucntbescherm.ng schrijft ons: Naar voortdurend blijkt, bestaat er ten aanzien van het gasmasker nog allerwege misverstand. Het voornaamste misverstand, dat een funesten invloed uitoefent, mag hier wellicht even worden aangestipt. Velen zijn namelijk van meening, dat een gas masker een product is, dat na eenigen tijd veroudert en dan geen waarde meer bezit. Als nieuwe gassen worden uitgevonden, zoo hooit men veel beweren, is ons gasmasxer plotseling waardeloos. Het is noodig. er met grooten nadruk op te wijzen, dat deze bewering geheel in strijd is met den wer- kelijken toestand. De rol, die de actieve kool in den fllterbus van het gasmasker speelt, is van zoo algemeenen aard. dat hij deze ook speelt ten aanzien van eventueel nieuw toe te passen gassen. Gelijk de be kende Engelsene scheikundige Prof. Kem- dall eenigen tijd geleden in een waarde volle studie heeit uiteengezet, gschiedt de absorptie der moleculen door de kool onge acht de chemische samenstelling van het gas. Het zal dus duidelijk zijn, dat er geen enkele reden bestaat, de aanschaffing van een gasmasker na te laten u.t vrees, dat het na eenigen tijd verouderd zal zijn. Want het zal. met welke gassen ook zal worden gewerkt, zijn waarde behouden. HULDIGING VAN DR. W. J. LEYDS. In verband met zijn tacht.gsten verjaar dag is dr. W. J. Leyds, oua-gezanr van Zuid-Afrika in Nederland, gistermiddag in een der zaten van Pulcnn btudio dooi hei Algemeen Nederlandsch verbond gehuldigd. Het was gisteren daarenboven 55 jaar ge leden. dat dr. Leyds werd benoemd tot staatsprocureur van Transvaal. Aanwezig waren o.m. dr. H. Colijn, de gezant van Zuid-Afrika. dr. van Broekhui zen. de oud-gouverneur-generaal van Ne- denandsch Oost-Indië mr. Fock. enz. Toen dr Leyds en zijn echtgenoot® door den voorzitter, den heer P. J. de Kanter, waren binnengeleid, nam de heer de Kan ter het woord om den jubilaris te huldigen, Luxor-Theater. Stationsweg: ..Land zonder vrouwen". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u Zm, dag 2—7 en 8-11 uur. n" Trlanon-Theater. Breestraat 31 8 uur nsm Woensdag en Zaterdag 2 uur n.m.: „Gestolen levens". Zondag van 2—7 doorl. voorstelling. Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.1S uur nam' „Helden der tropen". Dinsdag-, Woensdag- en Zaterdagnam 2.30 n Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur. Casino-Theater Hoogewoerd 49: 8 uur nam „De Straatjongen". Zondag van i7 en van 811 uur. Woensdaj en Zaterdag ook 2 30 nam. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur n.m.: „Submarine D 1". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater (Katwijk a'Zee): „De geheim zinnige dr. Synn". De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 10 ün. Vrijdag 16 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: Tot Hulp der Menschheld, Hooi- gracht 48, Tel. 1060; Ap. D. C. Kok. Rapen* burg 9, Telefoon 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelmlnapark 8. Telefoon 274. Wie is het oudste en wie het jongste lid van den gisteren gekozen Leidschen ge. meenteraad? Wie was de vogel Phoenix? Hoe komt men aan de uitdrukking „een panische schrik"? Zie voor de antwoorden pag. 2 van het 4de Blad. PREDIKBEURT. VOOR VRIJDAG 16 JUNI. Sassenheim Gem. Gods: VrUdagnam. 8 u. paster Schappel. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Oudkarspel-Noord Scharwoude W. A. Nell te Jorwerd (Fr.). Spr. memoreerde, dat het leven van dr. Leyds alle aanleiding geeft tot overpein zing. omdat het zooveel zwaren arbeid heeft 'drs^r^e^i^nen niet Un<^r* be" gekend in dienst van een groote zaak. Het is weldadig dan tot de erkentenis te mogen komen, dat men zijn gaven heeft gebruikt om voor anderen het leven te verlichten, om een mooi doel te bereiken. Talloos velen zijn er. die met groote vereering en dank baarheid tegen dr. Leyds opzien als een der groote figuren van onzen stam en van ons volk in het bijzonder. Spr. dankte den tachtigjarige voor zijn levenswerk, dat voor Zuid-Afrika en voor Nederland zoo belang- stendigd blijven Naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde leden is er slechts één weg om aan de uitspraak der Kamer volkomen recht te doen wedervaren, namelijk het intrekken van de korting, niet in termij nen. doch ineens, en wel met Ingang van 1 Juli 1939. den dag, waarop ook de kor ting op de laagste pensioenen wordt on gedaan gemaakt. Zouden tegen het terstond intrekken van de korting overwegende bezwaren be staan. dan zou een deel dezer leden toch ten sterkste aandrineen op inkorting van het overgangstijdperk tot twee of ten hoogste drie jaren. DE NOORDOOST-POLDER. en van de door de kerkgenootschappen van den christelijken godsdienst algemeen et- kende en gevierde christelijke feestdagen wettelijke voorziening eischt" en het voor stel draagt den naam van „Zondagseerbie- digingswet". maar het ontwerp heeft in werkelijkheid slechts betrekking op een klein deel van het vraagstuk der Zondags heiliging en der Zondagsrust. Indien de voorstellers werkelijk de in de considerans bedoelde wettelijke voorziening hadden ge- _KH wensebt, dan zou hun aandacht niet alleen rijk is geweest. Na in het kort de vriend- en zelfs niet in de eerste plaats zijn uitge gaan naar politieke vergaderingen, maar DS. F. M. MULLER. Naar wij vernemen heeft ds. F. M. Mul ler. Ned. Herv. predikant te Eindhoven aas zijn gemeente meegedeeld, dat hij op me disch advies tegen Sept. a.s. met emeritaat gaat. Ds. Muller, die 32 dienstjaren heelt, stamt uit een oud Overfjsselsch predikants geslacht en werd 20 Febr. '80 te Den Ham, waar zijn vader predikant was. geboren. Hij bezocht het Chr. gymnasium te Doetin- chem en studeerde aan de R. U. te Utrecht theologie om in 1906 candidaat te worden in Drenthe. 11 Aug. 1907 aanvaardde hij het predikambt te Heinkenszand. Hij dien de vervolgens de gemeenten van Krabben- dijke. Kerkdriel, Gorinchem en deed 9 Sept. '28 zijn intrede te Eindhoven ter be zeting van de tweede predikantsplaats. Ds. Muller bewoog zich op verschillend gebied. Te Krabbendijke was hij oprichter en lei der van het Chr. Mil. Tehuis, te Kerkdriel bestuurslid en voorzitter der classicale Zen dingscommissie en in Eindhoven praetor van den ring Eindhoven, redacteur van de Zondagsbode en bestuurslid van de Prot. Ver. voor Chr. Krankzinnigenverpleging m Noord-Brabant. schap tusschen president Kruger en dr. Leyds Reschetst te hebben eind gde spr. met de aanbieding van de verguld-zilveren gedenkpenning van het verbond als een stoffelijk bewijs van groote dankbaarheid voor het levenswerk van den jubilaris. In een kort woord dankte dr Leyds voor de hem gebrachte hulde. Inderdaad vele gedachten komen op dezen dag in de her innering op Het leven is niet gemakkelijk De heeren Bakker en Algera hebben aan geweest en bracht vele teleurstellingen de ministers van waterstaat en binnen- landsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat krachtens besluit der regeering de directie van den Noordooste- lijken polder is of zal worden gevestigd te Zwolle en de technische dienst van dezen polder te Kampen? Indien bovenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, zijn de ministers dan bereid mede te deelen: 1. Om welke algemeene en bijzondere redenen vestiging is gezocht in de provincie Overijssel, die voor verreweg het grootste deel door water van den N O. noider is en zal blijven -esche'den en niet in de p"o- vincie Friesland, die binnenkort direct en wel met het eerst droogliggend gebied met den polder, verbonden zal zijn en waar de landbouworganisaties veel meer dan in Overijssel, zulks als gevolg van de bodem gesteldheid, van beteekenis zijn voor den N.O.-polder. 2. Of vestiging van eer. of meer bureaux in Friesland nadc zal worden overwogen. 3. Dat deze vestiging van de direct e en den technischen dienst, resp. tc Zwolle en te Kampen geenszins vooruitloopt op tijde lijke of definitieve indceling bij gemeenten en provincies? doch het is goed te ervaren, dat men niet voor niets heeft geleefd. In Zuid-Afrika Is deze verjaardag tot nationalen feestdag verklaard Hierna kregen alle aanwezigen gelegen heid dr. Leyds geluk te wenschen. VERBOD VAN POLITIEKE VERGADERINGEN OP ZONDAGEN. Bezwaren tegen het wetsvoorstel. Aan het voorloopige verslag deT Tweede Kamer over het voorstel van wet van den heer de Marchant et d'Ansembourg c.s. tot verbod van politieke vergaderingen op Zon dagen en door de kerkgenootschappen van den Christelijken godsdienst algemeen er kende en gevierde christelijke hoogdagen is het volgende ontleend: Algemeen was men van oordeel, dat dit ontwerp niet kon worden bc-chomvd als een ernstige pog'ng om tc komen tot meer dere eeibiediging van den Zondag en de christelijke feestdagen. De considerans luidt, „dat de eerbiediging van den Zondag veeleer naar openbare vermakelijkheden ei wedstijden, waardoor, naar het oordeel van vele leden, de Zondagen en chistelijke feestdagen ernstiger en veelvuldiger worden ontheiligd dan door het houden van poli tieke vergaderingen Algemeen was men dan ook van oordeel, dat de voorgestelde incldenteele regeling slechts een oneven- wichtigen toestand in het leven zou roepen- De eerbiediging van den Zondag en van se algemeen erkende christelijke feestdagen is een aangelegenheid, welke en algemeene regeling behoeft. Dit feit wordt niet °n&~ daan gemaakt door een beroep op de om standigheid. dat de politieke partijen me tot overeenstemming zouden kunnen no men over wijziging van de Zondagswet. BEGRAFENIS Ds. C. A. LINGBEEK. De begrafenis van het oud-Kamerlid ds. C. A. Lingbeek zal plaats vinden a.s. zate - dag 17 Juni om twaalf uur op de begraax- plaats te Voorthuizen. VERSPREIDE BERICHTEN. Tilly Perrin-Bouwmeester baret, de heks uit de Nederlandsche ve van Disney's Sneeuwwitje), zal, naw „Telegraaf" meldt, met Ingang van 1 A a.s. voor de V.A.R.A.-microfoon ^aa.1Lp treden als omr oeps ter en conference Tot 1 October in los verband, daarna o* finitief. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10