STADSNIEUWS BUITENLAND 80sfe Jaargang DINSDAG 13 JUNI 1939 No. 24298 Onze Reisgids HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bloeiende nachtcactus Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Algemeene Toestand Strang naar Moskou verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden V3n 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week f. 0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) C.J.V. PREDIKER 12 1 a. De 78ste jaarvergadering. De C.J.V. Prediker 12 1 a hield gister- ivcnd ln het gebouw Prediker haar jaar vergadering, welke een feestelijk karakter droeg. Onder hen. die deze vergadering bij woonden merkten wij o.m. op den eere- roorzitter, den heer P .Mazurel en afge vaardigden van de Oud-Ledenvereeniging, Bouwfonds, Zondagsschool en zuster- en onderafdeelingen. De voorzitter, de heer W. Korswagen heette allen welkom, las Prediker 12 om dan aan de hand van dit hoofdstuk en Ps. 1167 een inleidend woord te spreken. Met dankbaarheid noemde spr. hen, die inder- lijd het initiatief tot oprichting van Predi ker hebben genomen en zette hij uiteen, dat het voor een ieder noodzakelijk is, dat eerst het koninkrijk Gods wordt gezocht. Vertrouwen wij op God, dan zal Hij het roet ons wel maken. Spr. eindigde met allen, die in het Pre diker-verband samenwerken, Gods zegen toe te wenschen. Om negen uur werden door een minuut stilte staande de oprichters van Prediker ra het dit jaar overleden lid van de Com missie van Toezicht, de heer J. Warmenho- ren herdacht. Het zingen van Ps. 1195 5 .Waarmede zal de jongeling zijn pad zui- ter houden" sloot hierop treffend aan. De heer P. Waterland bracht vervolgens sn uitvoerig jaarverslag uit, dat de werk- mmheden van Prediker en haar commis sies en onderafdeelingen memoreerde. Uit ten en ander bleek duidelijk, dat Prediker, na een kleine inzinking, thans als een bloeiende vereeniging haar arbeid met op- [ewektheid voortzet. De eere-voorzitter, de heer Mazurel. naar ïiens eenvoudig woord met groote belang- steilinE werd geluisterd, zette hierna uit en, dat het dan alleen de vereeniging goed bn gaan, als zij het van Gods zegen ver wilt. Spr. verheugt zich erover, dat, zoo- ts uit het jaarverslag blijkt, het thans met Prediker weer in dc goede richting gaat. De heer Van Rosmalen, voorzitter van de Zondagsschool sprak vervolgens een kort roord. waarin hij wees op de verstandhou ding tusschen Prediker en Zondagsschool. hoopt dat deze samenwerking steeds van vruchtdragenden aard moge zijn. Ook lis voorzitter van de Oud-leden-vereeni- fing sprak spr. woorden van waardeering in samenwerking. De voorzitter, die beide sprekers bedank- voor hun woorden, richtte zich in het tijzonder tot den dirigent van het zang- toor. „Dejo Preza", den heer P. Eikerbout, (ie met koor reeds veel heeft weten te be- teiken en menigmaal een vergadering met ung opluisterde. Staande werden hierop twee coupletten tan het vaandellied gezongen. Da penningmeester, de heer B. Chaudron aeldde in zijn jaarverslag een mooi batig aldo, waarover de kascommissie een gun- Kig rapport uitbracht. Nadat de voorzitter de aftredende be- 'iirarsleden, de heeren C. v. d. Tuyn en P. Mazurel had bedankt voor de velerlei werk- mmheden in het belang van Prediker ver- Kilt, installeerde hij de nieuwe bestuurs- kden, de heeren Harteveld en Klerk Wol- te. De penningmeester van het bouwfonds, (e heer W. Oudshoorn, bracht verslag uit. b' bij een totaal aan uitgaven van '6795.36 waaronder een hypothecaire af- sing van f. 5000 een batig saldo bracht 'sn f. 641.09. afloop bleef men nog geruimen tijd Stellig bijeen. Het Prediker-tooneelclubje een strijkje zorgden hierbij voor de boodige afwisseling. HERDENKING DS. GROOT ENZERINK. ta de Kooikapel zal op Donderdagavond kwart over acht uur door het bestuur bn wijk VIII der Ned. Herv. Gem een Wachtenisure worden gehouden voor wij- *a ds. Joh. E. Groot Enzerink. Ms eerste sprekers hopen hierbii voor te ban cis. A. D. Meeter en de heer Joh. de Groot. Een stadgenoot toonde ons met gerecht vaardigden trots bovenstaande bloeiende nachtcactus, welke slechts één nacht bloeit. De prachtige bloem verspreidde een won derlijken, zoeten geur, welke het geheele vertrek vulde. Dit exemplaar is een Seleni- cereus grandiflores, afkomstig uit Jamaica en Cuba. STED. GYMNASIUM. Tan de derde groep van afdeeling A IWagde voor het eindexamen A. Schouten I"hier. Eén candidaat trok zich terug, één I d afgewezen, terwijl met een derden het Immen wordt voortgezet. I Van de tweede groep slaagden alsnog I. l'-i'ten (alhier) en mej. H. Blom (Voor- V-'l). AANBESTEDINGEN. De commandant van het 6e Regiment veldartillerie heeft een openbare aanbe steding gehouden voor de levering van hooi. stroo en turfstrooisel over een tijdvak van 1 Augustus t/m 31 October 1939. Er wa.en 11 inschrijving .bil jetten t.w.: NV. Turfstrooiselkantoor, Rotterdam, Turfstrooisel 12.1 cent; Coöp, Turfstrooisel- fabriek „Barger-Oosterveen" Groningen, 12.4 cent; Veldkamp, Erica. 12.3 cent; Fa. N. J. Blonk Leiden. 11.5 cent; N.V. van der Griendt's Landexploitatie, Griendtsveen, 12.4 cent. Fa. Den Hartog en Bikker. Leerdam, hooi 45 cent; M. Romein, Voorschoten. 58 cent; Fa. A. P. Taselaar, Rotterdam, 63.2 cent; Fa. Huysman en Lankhuyzen, 'sGraven- hage. 64 2 cent; Th. Wismeyer, Rotterdam, 62.8 cent. M. Romein. Voorschoten, stroo 22 cent; Fa. N. J. Blonk, Leiden, 25 cent; Fa. Huys man en Lankhuyzen 's Gravenhage, 25 ct Fa Wismeyer. Rotterdam, 24 cent. Alles per 10 K G. De levering is gegund aan: Turfstrooisel: fa. N. J. Blonk, Leiden; hooi: fa. Den Hartog en Bikker, 's Graven hage; stroo: M. Romein, Voorschoten. De commandant van het 6e Regiment veldartillerie heeft een openbare aanbe steding gehouden voor de levering van verbruiksartikelen over het tijdvak van 1 Juli t. m. 29 September 1939. In gekomen waren 26 inschrijvingsbiljetten Hiervan is de levering gegund aan de navolgende: Kruiden erswaren: N.V. Simon de Wit. Zaandam, f. 614.47 Melk: N.V. ..De Landbouw", Leiden, f. 275 90. Ontbijtkoek: Albert Heyn N.V., Zaandam, f. 135, Varkensvleesch: Th. N. W. Bergers, Lei den f. 579. Rookworst- Fa. v. d. Berg en Co.. Wasse naar f. 332.50. Speculaas: Fa. H. M Biesiot, Leiden, f. 24. Eieren: Erven J Treur, Le'den f.395. Fiine Vleeschwaren: G. W. Zandvoort, f. 268. Groenten: H. Zwaan, f.1650. R.K. STAATSPARTIJ AFD. LEIDEN. pIHEXADE VOOR GOUDEN BRUIDSPAAR Gisteravond omstreeks kwart voor acht l'ir bracht de Mondaccordeonclub „Groen- IJW'. ondcrafdeeling van de Buurt- en I "•siiuinvereeniging „Groenoord", onder riding van den heer H. Schouten een sere- Iaan het gouden echtpaar v. d. Linden IrHey aan de Waardgracht alhier. Zoowel I "Ogs de route naar de Waardgracht ais op lwFscllt zel^ was de belangstelling groot. l:Mat de leden op versnaperingen ont- I «14 waren, dankte can zoon van het I'-Men echtpaar voor de hulde en bood df IjV"maceordeonelub een zilveren lauwertak IJZ' welke de voorzitter in dank aan- I Radde. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heer H. W. Hoets (Den Haag): voor het doctoraal examen rechten de heeren F. H. Neisingh (Leiden) en H. Jochems (Den Haag) en voor het candi- daatcexamen rechten: de heeren D. M. A. Houtman iDen Haag) en S. F. J. M. Goos- sens (Amstelveen). De heer H. J. Kuiper over de a.s. verkiezingen. In een tot in de uiterste hoeken bezette groote Burchtzaal had gisteren de laatste verkiezingsvergadering der R.K. Staatspartij plaats, op welke vergadering de heer H. J. Kuiper uit Utrecht het woord voerde. De voorzitter der Leidsche afdeeling, mr. E. H. J. M. Bolsius, sprak een kort openings woord, waarin spr. zijn dank uitte aan kape laan Paap en zijn Odo-knapen, die zich be reid verklaarden het muzikale gedeelte van de avond te verzorgen en verder zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst. Nadat deze muzikale knapen zich hadden laten hooren, was het woord aan den spreker. Het is waar, zoo zeide spr.' dat de gemeen teraadsverkiezingen belangrijker zijn dan de gehouden Provinciale Statenverkiezingen. Doch welke verkiezing het ook moge zijn. het blijft ons katholieken om het even, wij toch zijn er van overtuigd dat onze R.K. Staats partij is en moet blijven een principieele partij. Spr. stelde vervolgens de vraag: „Is het nu wel noodig dat wij bij gemeente raadsverkiezingen zoozeer onze beginselen laten gelden?" Laten wij, zoo vervolgde spr. aan de hand van de door de R.K. S P. ver spreid strooibiljet deze vraag eens wat ver der behandelen. Allereerst de openbare orde en veiligheid. Het eerste, ais wij zien wat Leidsche extremisten links en rechts van ons durven te veroorloven, extremisten waarvan gezegd mag en moet worden dat indien zij ooit de lakens in ons vaderland zouden kun nen uitdeelen, zij in den kortsten tijd onze vrijheden aan banden zouden hebben gelegd. Het handhaven van de openbare orde moet worden getoetst aan beginselen welke in overeenstemming zijn met het natuurrecht, met de christelijke grondslagen van ons volksbestaan. Slechts die leden van den ge meenteraad zullen kunnen stand houden, die zich gedragen gevoelen door hoogere beginselen. Verder het onderwijs en de volksontwikke ling. Spr. denkt hierbij speciaal aan het recht van de vrijheid van onderwijs en de gelijkstelling van bijzonder en openbaar on derwijs. Het is duidelijk dat het van de aller grootste beteekenis is dat de katholieken in elke gemeente er voor zorg dragen dat dit recht zoo consequent mogelijk wordt toege past. Het is voor öns'onderwijs van buiten gewoon groote beteekenis dat one katholieke volksdeel in Leiden straks zoo goed mogelijk vertegenwoordigd is in den Leidschen Raad Als vierde en vijfde punt noemt het mani fest de volksgezondheid en volkshuisvesting. Ook in deze stad is op dit gebied nog wel een en ander te doen. vooral bezien in ver band met de groote gezinnen. Wat betreft de werkverschaffing mag en moet men aan de R.K. raadsleden den eisch stellen, dat zij hun leuze getrouw zullen blijven ..Arbeid voor ons Volk". Bij het punt „armenzorg" meende spreker niet lang te hoeven stil staan. Wij katho lieken hebben telkens bewezen de woorden van onzen Zaligmaker te hebben begrepen: „Wat Gij de minste der Mijnen doet. dat hebt gij aan Mij gedaan". Dertig jaar ge leden was het bedrag dat men aan armen zorg besteedde f. 3.per jaar en per hoofd der bevolking, thans is dit bedrag gestegen tot ruim f. 40.per jaar en per hoofd. Punten, welke verder in het manifest ge noemd worden, zijn de belastingen. De ta rievenpolitiek der gemeente noemde spr. belangrijk in verband met de kroostrijke ge zinnen. We zijn met onze indirecte belastin gen in Nederland tot een peil gekomen, dat de zoo juist afgetreden minister de Wilde tot de conclusie kwam. dat aan de groote gezinnen restitutie moest worden verleend. Is het rechtvaardig het kroostrijke gezin via een tarievenpolitiek te blijven belasten met een in dien vorm gegoten indirecte belas ting? Ook in dit opzicht hebt gij katho lieken van Leiden te waken, dat uw invloed in den gemeenteraad niet minder wordt, integendeel zoo hoog mogelijk wordt opge voerd. Spr. besloot zijn rede met een opwek king om Woensdag in het stemhokje te laten zien dat hoe meer men den goeden naam van onze voormannen tracht aan te tasten, wij katholieken daar zullen staan om onzen voormannen te laten zien dat wij er zijn, onversnipperd, onverbroken. om te toonen Onze abonné's in Leiden en Oegstgeest ontvangen heden de zomerdienstregeling der treinen, trams en autobussen in en om de Sleutelstad. De abonné's elders ontvangen deze gids morgen. DE DIRECTIE. dat zij ons volle vertrouwen hebben, (ap plaus). Na een kort dankwoord door den voorzit ter lieten de St. Odo-knapen zich nogmaals hooren. waarna de vergadering op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Jaarvergadering te Leiden. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde zal op Woensdag 21 Juni a.s. des morgens te half elf, in 't Schuttershof, al hier haar jaarvergadering houden. Behalve verschillende huishoudelijke punten, bevat de agenda bestuursverkie zingen. alsmede stemming en bekendma king van voorstellen en adviezen van het bestuur gedaan inzake de toekenning van een drietal prijzen, te weten een prijs van meesterschap, groot een duizend gulden, de C. W. van der Hoogt-prijs" en de dr. Wfjnaendts Francken-prijs". In de middagzitting houdt de commissa ris der Koningin in de provincie Gronin gen, mr. P. Linthorst Homan, een voor dracht, getiteld „Eenige beschouwingen over de waarde van het provinciaal besef in de drie noordelijke provinciën". Na afloop van de vergadering bestaat er gelegenheid voor een bezoek aan de „Ca mera Obscura-tentoonstelllng, welke door den bibliothecaris der Maatschappij in de Universiteitsbibliotheek op het Rapenburg is ingericht. Daar wordt tevens een thee aangeboden: des avonds om halfzeven wordt in .,'t Schuttershof" een gemeen schappelijke maaltijd gehouden. Op Dinsdagavond 20 Juni a.s. te acht uur houdt de commissie voor geschied- en oud heidkunde een voor alle leden toegankelijke bijeenkomst in het gebouw Rapenburg 61, waarin prof. dr. R. R. Post uit Nijmegen zal spreken over: „Scholen in de Neder landsche Middeleeuwen". MILITARIA. Bij K. B. van 9 Juni is met ingang van 15 Juni a.s. de kapitein W. J. Lambert van het regiment grenad'ers benoemd tot ma joor bii het 4e regiment infanterie alhier. BINNENLAND. Wijziging: vestigingswet kleinbedrijf. (3e Blad). De wetsontwerpen voor tijden van oorlogs gevaar. (3e Blad). Auto bij Rotterdam tegen een trein gere den. (Gemengd, 3e Blad). Het gemoderniseerde Pompstation te Bode graven officieel in gebruik genomen. (4e Blad). AMSTERDAMSCHF. BEURS. Loome beursstemming - Koersen nau welijks prijshoudend - Weinig belang stelling. - Fluctuaties beperkt - Ame rikanen zwak - Beleggingen prijshou dend en kalm. BUITENLAND. Nogmaals een verklaring van lord Halifax over Engeland's politiek. (3e Blad). De moeilijkheden in Tsjechië en Danzig. (Buitenland, le Blad). Strang's reis naar Moskou. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Gisteravond omstreeks 8 uur is op het einde der Breestraat nabij de Hoogewoerd de 22-jarige wielrijdster mej. N. H. uit de P. J. Blokstraat aangereden door een mo torrijder. De gevolgen waren ernstig: het meisje kwam ten val. bekwam een gecom- oliceerde rechterbeenbreuk en een gebro ken reoh terknieschijf benevens schaaf wonden aan hoofd en handen. De E.H.D. vervoerde haar naar het Aca demisch Ziekenhuis. De Wethouders van Onderwijs, van Sociale Zaken en van Financiën zijn ver hinderd morgen spreekuur te houden. Gistermiddag is de 13-jarige D. v. H uit de Celebesstraat. d;e op den Maresingel op een rijdend voertuig wilde springen, misgestapt en gevallen, waardoor hij een diepe vleeschwond in de rechterknie be kwam. De EH.D. vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gez. v. d. Nagel. Secr. Varkevisserstvaat 228. Katwijk aan Zee. kruidenierswinkel. Vennooten: A van der Nagel. J. van der Nagel en A. M. van der Nagel te Katwijk ïan Zee. Bouwgrond Explo tatie Maatschappij Prins Hendrik" N V., Geversstraat 61 Jegsteeert, exp'oitatie van onroe'-end goed enz. U:ttredend Commissaris: W. F. de Roov Oegstgeest d.d. 16 Maart 1939 N euwe Com- mï saris; J G. Bergmeyer (z'ch noemende J. Rübenkamp Bergmeyer), Oegstgeest. Wisselende bewolking. Enkele plaatselijke regenbuien. Koude nacht. Iets warmer overdag. Matige tot zwakke Noordweste lijke tot Zuidwestelijke wind. Nogmaals heeft lord Halifax de Britsche politiek uiteengezet, men zie het 3de Blad. Deze blijft onveranderd: gericht op den vrede, doch tegen iedere verdere daad van agressie zal worden opgetreden! Strang is per vliegtuig te Warschau ge arriveerd. vanwaar hij per trein doorging naar Moskou, waar hij morgen arriveert. Britsche diplomatieke kringen geven te kennen, dat Strang een reeks voorstellen inzake een aanvaardbare formule tot rege ling van de kwestie der Oostzeestaten naar Moskou medebrengt. Er zijn hem vrij rek bare instructies medegegeven, teneinde 'rem in staat te stellen, zoo noodig bepaal- 1e punten te wijzigen overeenkomstig de opmerkingen van de regeering te Moskou. In dezelfde kringen hoopt men. dat nog deze week beslissen^ vorderingen kannen worden gemaakt. De ..Jour" meldt uit Londen, dat, tenzij de sovjet-regeering op het laatste oogen- blik met onvoorziene bezwaren komt. het Fransch-Britsch-Russische verdrag de vol gende punten zal kunnen bevatten: 1. De sovjet-unie verplicht zich Frankrijk en Engeland te hulp te komen in geval van een directen aanval op hun onschendbaar heid en onafhankelijkheid. Zij verplicht zich met Frankrijk en Engeland hulp te bieden aan de gegarandeerde staten: Bel gië, Polen. Griekenland. Turkije en Roe menië. 2. Frankrijk en Engeland verplichten zich de sovjet-unie te hulp te komen bij een rechtstreekschen aanval tegen haar grond gebied en met haar samen te werken in geval van een aanval, die. zonder direct tegen haar gericht te zijn, haar onafhan kelijkheid en onschendbaarheid in gevaar zou brengen. 3. De drie mogendheden verplichten zich overleg te plegen met het oog op een ge meenschappelijke actie tot het onderdruk ken van iedere daad van agressie in Europa 4. Zij verplichten zich. wanneer zij een maal in een oorlog gewikkeld zijn. niet af zonderlijk vredes- of wapenstilstandson derhandelingen aan te knoopen. De preambule zal vaststellen, dat het verdrag een strikt defensief karakter heeft en in overeenstemming is met het ideaal van het Volkenbondshandvest. Het verdrag zal voor tien jaar gelden en onverwijld zul len technische besprekingen over de prac- tische samenwerking begonnen worden. De randstaten zullen niet genoemd worden, doch niets zal de militaire deskundigen ver hinderen alle mogelijkheden van indirecte agressie te bestudeeren. Een ontmoedigende rede. die de span ning niet vermindert", aldus politieke krin gen in Duitschland over de rede van Hali fax in het Hoogerhuis. Een stap achteruit, veeleer dan een stap vooruit, voegen zij hieraan tce. er op wijzende, dat de rede ..een brutale aanmoet eins aan de Polen gaf bij hun machinaties" Kortom. Berlijn is van meaning, dat Engeland Polen een blanco chèaue" hseft gegeven, die iedere kans op onderhandelingen zal compromi tteren. De „Voelkischer Beobachter" schrijft onder meer: ,.He+ propagandistische verontschuldi gingsoffensief der Britsche regeering duurt voort. Er gaat geen dag voorbij, waarop Halifax en ander? fnanrmi uit Downing- street niet luide verkondigen, dat zij er niet over denken Duitschland te omsinge len, maar nog steeds bereid zijn tot vreed zaam overleg over „alle vraagstukken". Het

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1