HI1NLAND Voorstellen Leidschen aan den Raad LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bieu Maandag 12 Juni 19$ Vliegtuig op het Vlissingsche strand neergestort c5^ reis doeg, der KÖLN geheeCe urereCci/ Wijziging reglement Gem. Bank van Leening LUCHTVAART De drie inzittenden gedood WWïïA ESSEN DUISBURG KREFELD DUSSELDORF de elegante stad aan den Rijn. WUPPERTAL REMSCHEID BONN de Beethovenïtad aan den Rijn BAD GODESBERG BAD HONNEF met Rhöndorf- ANDERNACH RENGSDORF KOBLENZ BAD AACHEN Het bad voor rheumatlek BAD NEUENAHR OP DE RIJN BOOT .DE RUN IN VLAMMEN* N Zooals Commissarissen van de Gemeentelijke Hulpbank iGem. Bank van Leening en Geld- schietbank) mededeelen. is het geldende regle ment der Bank niet meer in overeenstemming met de praktijk in zake het verstrekken van credieten en achten zij het in verband aaai- mede noodig. dar tot vaststelling van een nieuw reglement wordt overgegaan. Inderdaad kan niet worden ontkend, dat zich belangrijke wijzigingen in de werkwijze van de Bank hebben voltrokken, wijzigingen, die ook naar meening van B. en W. in het regie ment tot uitdrukking verdienen te worden ge bracht. Van haar oprichting af tot 1910 is de Bank uitsluitend als bank van leening werkzaam ge weest; eerst in laatstgenoemd jaar is zij daar naast. begonnen met het verstrekken van voor schotten op pensioenen en gageinenten. Zoowel bij de pandenbeleening als bij het ver strekken van de hierboven bedoelde voorschot ten. liet de Bank zich in het. algemeen niet in met de vraag, waarom en waarvoor degenen, die haar hulp inriepen, het geld noodig hadden; mits de haar geboden zekerheid voldoende was, ging zij tot het verleenen van de haar ge vraagde hulp over, zonder zich daarbij het hoofd te breken over de vraag, of die hulp wel in het werkelijk belang van de aanvragers was. Met het ter leen verstrekken van geld op schuldbekentenis, waarmede de Bank zich van 1923 af mede ging bezighouden, een taak. waaraan vooral door de samenwerking met de inmiddels opgerichte Borgstellingsfondsen het Leidsch en het Rijnlandsch Borgstellingsfonds groote uitbreiding werd gegeven, kwam ech ter in den boven geschetsten gang van zaken een belangrijke verandering. Wel moest de Bank uit den aard der zaak Ook nu blijven zorgen, dat haar bij de geldleeningen betrokken risico zoo veel en zoo goed mogelijk werd gedekt, doch deze wijze van credietverleening bracht er haar als het ware vanzelf toe mede te vragen naar het waarom en waarvoor men het geld noodig had; zij moest, voor zoover haar dat mo gelijk was. controleeren, of de haar daaromtrent gedane mededeelingen op waarheid berustten; zij moest ten slotte onderzoeken, hoe het met de mogelijkheid van terugbetaling van het ter leen te verstrekken bedrag stond. Kortom, deze wijze van credietverleening bracht, de Bank er toe de credietverleening niet uitsluitend van het standpunt van haar eigen belang te zien. doch mede en bovenal de belangen van de credietaanvragers daarbij in beschouwing te nemen. Dit leidde er toe. dat de Bank haar credietverleening dienstbaar maakte aan he1 herstel van het geldelijk evenwicht van de credietaanvragers en aan de saneering van hun bedrijven; daartoe verleende zij haar bemidde ling bij de regeling en aflossing van hun schul den. Aldus is de taak der Bank er vooral een van socialen aard geworden; zij tracht in de wer kelijke leenbehoefte te voorzien en de zooge naamde leenziekte te bestrijden. In het ontwerp-reglement wordt nu aan een en ander uitdrukking gegeven. De samenwerking van de Bank met het Leidsch en het Rijnlandsch Borgstellingsfonds, heeft er voorts toe geleid, dat de Bank niet alleen in Leiden, maar ook in het ruimere ge bied van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland tot een volkscredietbank is uitgegroeid, welke al die voor kleine credieten in aanmerking komende groepen der bovolking heeft bereikt, welke niet bij de gewone handels-, middenstands- of boerenleenbanken terecht kunnen. Met commissarissen kunnen B. en W. zich er dan ook mede vereenigen, dat de Bank voortaan den naam van „Gemeentelijke Volks credietbank" zal voeren. Het spreekt vanzelf, dat het uitleenen van geld op schuldbekentenis niet zonder invloed is gebleven op de overige werkzaamheden van de Bank. Zoo werden in de eerste plaats die voor schotten op pensioenen en gagementen. welke bij de Bank onder den naam van ..vernieu wingsvoorschotten" bekend zijn, sedert 1937 geleidelijk omgezet in geldleeningen op schuld bekentenis. zoodat de Bank aan gepensionneer- den en gegageerden thans nog alleen maar de zoosenaamde ..verdeelingsvoorschotten" ver strekt. waaronder dan zijn te verstaan voor schotten op- en termijnsgewijze uitbetaling van door de Bank geïnde, reeds verschenen pen- sioens- en gagementstermijnen. Voorts heeft de verstrekking van geldlee ningen een aanzienlijke verlaging van het aan tal pandenbeleeningen tot gevolg gehad. Wer den in 1923 nog 90.000 panden beleend tot een cotaal bedrag van f. 340.000. in 1938 was dit aantal ingekrompen tot 37.000 panden met een totaal bedrag aan beleensommen van f.117 000. Zelfs dit restant, dat voor een aanzienlijk deel nog uit wekelijks terugkeerende beleenin gen bestaat, zal in de roekomst nog voor ver dere beperking vatbaat zijn. Door de Bank toch worden, uit overweging, dat in verhouding tot de geringe bedragen van de beleensommen de aan de beleening verbonden kosten zoowel voor de Bank als voor de pandgevers hoog zijn, po gingen in het werk gesteld, om deze wekeiilks terugkeerende beleeningen zooveel mogelijk tegen te gaan. Werd dit aanvankelijk be proefd door elke week een kleinere beleensom op het pand te verstrekken, of ook wel door de pandgevers in de gelegenheid te stellen door middel van spaarzegels geleidelijk het voor de lossing van het pand benoodigde be drag bijeen te brengen toen bleek, dat beide methoden niet altijd tot het gewenschte resul taat leidden, is de Bank ook in deze gevallen tot het ter leen verstrekken van geld op schuldbekentenis overgegaan, welk geld dan door de leeners uit hun inkomen in een groot aantal kleine termijnen moet worden terug betaald. Een ingesteld onderzoek naar de persoon van pandgevers toch leerde, dat zij in de meeste gevallen op deze wijze uit hun finan- cieele moeilijkheden konden worden verlost, mits vooraf een grondige saneering van het huishoudelijk budget plaats had, saneering. waarbij de Bank haar hulp en bemiddeling ✓erleende. Verwacht mag worden, dat de pandenbelee ning een steeds kleiner onderdeel van de werkzaamheid der Bank zal gaan vormen en dat de beleening van panden ten slotte alleen zal plaats hebben in die gevallen, waarin directe verstrekking van geld tegen afgifte van het goed zonder verder onderzoek noodig is. De vermindering van het aantal beleeningen is intusschen reeds zóó ver gevorderd, dat een van de daarmede belaste ambtenaren naar het oordeel van commissarissen thans kan worden gemist en dus op wachtgeld dient te worden gesteld, terwijl het in verband met de hier boven geschetste ontwikkeling van de sociale taak der Bank naar hun meening noodig is aan de Bank een maatschappelijk werkster te verbinden. Met het oog op een en ander treedt het ont werp-reglement. niet meer in bijzonderheden omtrent de aan de Bank verbonden ambte naren. Tenslotte moge niet onvermeld bliiven. dat in het ontwerp-reglement eenige bepalingen zijn opgenomen om het exploitatie-tekort, dat reeds aanzienlijk is gedaald het bedroeg in 1922 f. 26.010 tegen f.7334 32 in 1938. te verminde ren. Zoo laat art. 23 de vaststelling van het bedrag der administratiekosten en van de risico-premies binnen bepaalde nrenzen aan commissarissen over. die daarbii in acht zul len moeten nemen, dat daardoor de bedrijfs kosten van de Bank, resr». haar verliezen on de door risico-nremies gedekte geldleningen zoo veel mogeliik worden goedgemaakt. Daarnaast wordt voorgesteld het admmistra- tielnon bij de oandenbeleenine eeniesri^s te verhoogen en voor bepaalde oanden boven dien een bewaarloon te vorderen. De verwachte vermindering van het aantal beleeningen en de daarmede gepaard gaande vermeerdering van het aental. geldleeningen en schuldbekentenissen er ovprjgcns het hare toe biid^cen. dn* exploitatie-tekort tot eep zee* gerin^ be^rpir -rni Vimnpn worden teruggebracht' een bö^rnn o-o^ort de be- lantndu-e uitgaven, welk" ri" ^«nl- door h^r I werkwijze aan da organen van armenzorg ber lijke omstandigheden van de hierbedoelde groep I soaart. 'dan van geen befeekenLs meer zU^". TRANSATLANTISCHE LUCHTLIJN VOOR PASSAGIERS. Volgens een mededeeling van de Pan American Airways zal op 28 dezer de Transatlantische luchtdlenst voor passagiers worden geopend. Het tarief zal 375 dollar voor een enkele reis bedragen JEUGDLUCHTV AARTORGANISATIE. Zaterdag kwam de jeugdorganisatie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, onder leiding van den heer H. F. C. Holtz op het vliegveld Ypenburg in algemeene vergadering bijeen. In zijn openingsrede wees de voorzitter erop dat de Nederlandsche jeugdluchtvaartbeweging zich in een gestadigen groei mag verheugen, zoodat dit jaar nog uitvoering kan worden ge geven aan een intensieve samenwerking met den bond van zweefvliegclubs. Dank zij de goed geslaagde vliegkracht-loterlj kunnen vele plan nen worden uitgevoerd, welke reeds langen tijd op het programma van de C.J.C stonden. Het hoofdbestuur der KNVVL zal met ingang van 1 Juli a s. overgaan tot de uitgave van een eigen tijdschrift ten behoeve van de bij haar aangesloten luchtvaart-organisaties en een be langrijk bedrag is door die organisaties bijeen gebracht. hetwelk speciaal voor de propaganda naar buiten zou worden besteed. Een voorstel van de CJC. om den minimum leeftijd voor het lidmaatschap van de jeugd organisatie te bepalen op 12 jaar. werd als proef, voor den tijd van één jaar. aangeno men. Aan den minister van defensie zal wor den verzocht een vertegenwoordiger in de CJC te benoemen. De overige door de jeugdlucht- vaartclubs ingediende voorstellen werden óf aangenomen óf voor nader onderzoek naar de CJC verwezen. Na afloop van de vergadering verzorgden de nationale luchtvaartschool en de Haagsche zweefvliegclub een kleine luchtvaart-program ma. Hierna verzamelden allen zich aan een gemcenschappelijken maaltijd, waarbij de hee- ren Strengholt, Holtz én Walaardt Sacré het woord voerden. Door de verkiezing van G. Luttjeboer (Win schoten), R Wong Lun Hing (Roermond) en W. van de Voorde (Rotterdam) werd in de va catures in de CJC voorzien DINSDAG 13 Juni. 175 en 415,5 M. v-d^ Paniek op het strand. Zaterdagmiddag te ruim half vijf is de luchttaxi van de K.L.M., de Ph-A.J. K. „Krekel", een Koolhoven F. K--43, welk toestel ook gebruikt wordt voor de opleiding van verkeersvliegers, bo ven het Vlissingsche badstrand op ge ringe hoogte bij bet maken van een bocht afgegleden .en neergestort. Het vliegtuig kwam terecht op het bad gedeelte, vlak naast het strand voor zonnebaden, waar de badgasten op dat oogenblik lagen te zonnen en vloog on middellijk in brand. De drie inzittenden, alle drie jonge mannen, konden slechts met moeite uit het toestel worden bevrijd. Zij bleken toen overleden te zijn en hun lijken waren deerlijk verminkt. Zij moeten onmiddellijk bij het neerstorten van het toestel gedood zijn geweest. Het waren twee leerlingen van de rijksopleiding voor verkeersvliegers, de 19-jarige Van Tijen uit Vlissingen en de eveneens 19-jarige Faber uit Am sterdam. De derde inzittende was de 25-jarige A. de Visser, rijksemployé van het vliegveld Haamstede. Het toestel cirkelde tegen half vijf boven het Vlissingsche strand, waar het op dezen mooien, zomerschen Zaterdagmiddag erg druk was. Er werd druk gezwommen en zeer velen lagen in het zand te zonnen op het strandgedeelte van het bad, dat daar voor is bestemd. Het toestel, dat zeer laag vloog, trok de belangstelling van allen, die op het strand verkoeling zochten. Terwijl het toestel een bocht maakte, zagen de menschen plotseling tot hun groote ont zetting. dat het kleine vliegtuig van een hoogte van circa 100 meter afgleed en naar beneden stortte. Met een geweldigen slag kwam het toestel op het strand terecht, op slechts zeer geringen afstand van de bad gasten. die op het afgezette gedeelte lagen te zonnen en in paniek de vlucht namen. Het mag een wonder worden genoemd, dat niemand door het neerstortende toestel werd getroffen. Van alle zijden renden de menschen naar de plaats, waar het toestel dat onmiddellijk na het neerstorten in brand was gevlogen, terecht was gekomen. Met zand, dat in een zoo overvloedige mas sa aanwezig was. trachtte men het hoog oplaaiende vuur te dooven, doch aanvan kelijk bleven deze pogingen zonder het ge wenschte resultaat, omdat de vlammen een zoo groote hitte verspreidden, dat de bran dende wrakstukken bijna niet waren te na deren. Enkele dapperen trotseerden echter het vuur om te trachten de inzittenden uit het wrak te trekken, doch hoe moedig zij hierbij ook te werk gingen, steeds dreven de vlammen hen weer terug. Daarbij kwam nog, dat de inzittenden in het toestel vast bleken te zitten. Terwijl de onmiddellijk gewaarschuwde brandweer van Vlissingen zich naar de plaats van de ramp spoedde, trachtten de omstanders nog een wanho pige poging te doen het vliegtuig om te gooien. Zou dat lukken, dan was het mis schien mogelijk de inzittenden te bevrij den. Inderdaad slaagde men er in het ver ongelukte en nog steeds brandende toestel gedeeltelijk om te trekken. Nu bleek het mogelijk te zijn één der inzittenden Van Tijen uit het vliegtuig te trekken. Hij bleek reeds overleden te zjjn. Toen inmiddels de Vlissingsche brand weer arriveerde, waren de vlammen spoe dig gebluscht en konden ook de lijken van de twee andere inzittenden uit de wrak stukken worden bevrijd. Het duurde nog geruimen tijd alvorens de identiteit van de drie slachtoffers kon worden vastgesteld. Groot was de ontroe ring, welke zich van de honderden, die het ongeluk voor hun oogen hadden zien ge beuren en met groote dapperheid hadden getracht hulp te bieden, meester had ge maakt, doch deze ontroering werd dubbel groot toen kwam vast te staan, dat twee der verongelukten Vlissingers waren: Van Tijen en De Visser. Laatstgenoemde was, gelijk gezegd, havenmeester van Haam stede en sinds korten tijd getrouwd. In Zeeuwsche korfbalkringen was hij een be kende figuur. Volgens ooggetuigen zou de bestuurder van het vliegtuig in de bocht, die hij boven het strand op betrekkelijk geringe hoogte maakte, te weinig snelheid hebben gehad, waardoor het toestel afgleed met het be kende noodlottige gevolg. De wrakstukken zijn onder bewaking ge steld. totdat deskundigen zijn gearriveerd om een onderzoek in te stellen. R. van Tijen, geboren 5 December 1919 te Vlissingen en G. Faber, geboren 13 Fe bruari 1920 te Amsterdam, waren leerlin gen van de rijksopleiding voor verkeers vliegers. Reeds zeer geruimen tijd waren zij in het bezit van het vliegbrevet A en zij zouden binnenkort hun opleiding voor verkeersvlieger hebben voltooid. Zij maak ten dezen Zaterdagmiddag een oefenvlucht met de „Krekel" van Schiphol via Haam stede naar Vlissingen. In Haamstede was De Visser in het vliegtuig gestapt om het laatste gedeelte van de vlucht mede te maken. Het lot heeft echter gewild, dat de drie jonge mannen kort voor het eind punt zijn verongelukt. Een der slachtoffers, de heer Van Tijen, is enkele weken geleden door het nemen van de bocht met te weinig snelheid op Texel ook afgegleden. Daar had het onge val echter slechts materieele schade ten gevolge. VOOR DINSDAG 13 Hilversum I, 1875 en 415,5 M. KRn nu zending 8,009,15 Gramofoonmuziek J n 8,15 Berichten) 10,00 Gramofoonmuzlèif 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 BeriohtlZ 12,15 Gramofoonmuziek. 12,30 Het pér grinos-orkest (1.00—1.30 GramofoonmuTipïv 2.00 Vrouwenuur 3.00 KRO-orkest 2 solisten <opn.) 4 00 KRO-Melodisten p« solist 4.45—5.00 Gramofoonmuziek 54C/ 6,00 Fellcitatiebezoek en ca. 6,30 Ber.) rZ Sportpraatje 7.00 Berichten 7,15 Causerï „Ouders, gaan Uw meisjes haar vacantledaeen ook bulten doorbrengen?" 7.35 Gramoloon muziek 7.45 Zwemcursus 8.00 Berichten ANP. mededeelingen 8,15 KRO-Kamerorkes! 8,45 Inleiding volgende uitzending 9,00 2S acte van de opera „Die Walküre" <opn -1 ïn-ln Berichten ANP 10.40 Lajos Veres en zitn orkest 11,05—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 M. AVRO-Uitzendin? 8.00 Orgelspel 8.15 Berichten, gramofoon muziek 10.00 Morgenwijding 10,15 Gra- mofoonmuziek 10.30 Voor de Vrouw 103; Ensemble Carel Alberts 11.00 Voor de vrouw 11.10 Huishoudelijke wenken 11.35 Ensem ble Carel Alberts 12.15 Berichten 12 n AVRO-Amusements-orkest 12.45 Gramofoon muziek 1.15 Het Omroeporkest 1.45 Qra- mpfoonmuziek 2.00 Het Omroeporkest 245 Jonny Kroon's ensemble, en declamatie 430 Kinderkoorzang 5.00 Voor de kinderen 530 AVRO-Salonorkest 6,20 Gramofoonmuziek (met toelichting) (Ca. 6,30 Berichten) —700 Causerie ..De figuur van Willibrordus" 715 AVRO-Dance Band en soliste 7.40 Vacantie- praatje 8.00 Berichten ANP. radiojournaal' mededeelingen 8.25 Gramofoonmuziek 911 Interview 9.30 Kilauea-Hawailan-Ensemb en orgelspel 10.00 Radiotooneel 10 AVRO-Amusements-orkest 11.00 Berichte ANP. Hierna AVRO-Dansorkest en solist (opn.) 1 Droitwich 1500 M. 11.4011.45 en 12." Gramofoonmuziek 1.05 Pianosyncopations - I.20 Reportage 1.502.20 De Northern Ir land Zangers 4.15 Het Whiteway Ensembl 4.50 Het Nancy Phillips kwartet 5.20 Gra mofoonmuziek 5.50 Reportage 6.20 Berich ten 6.40 Nieuws uit Canada 6.45 Cause ..Food supplies in war time" 7.00 Orgelsr 7.20 Gevarieerd programma 7.50 „Hou in Sweden", dialoog 8.20 Radiofilm Berichten 9.50 Actueele causerie 10,10 H BBC-orkest 10.50 Brian Lawrance's sextet en de „Three Ginx" 11.20 Henry Hall's M" Makers 11.50 Gramofoonmuziek 12.1 12.20 Belichten. Radio-Paris, 1648 M. 9.00 Gramofoonmu ziek 12.35 Zang 1.25 Bailly-orkest 2. en 3.50 Zang 4.20 Concert 5.35 Cellovoor dracht 6.35 Pianovoordracht 7.20 Dervea orkest 8.50 Radiotooneel 10.35 Strijk kwartet en solisten. Keulen 456 M. 6.50 en 7.35 Gramofoonmu ziek 8.50 Militair orkest en soldatenkoor 12.20 en 1.35 Het Omroeporkest en solist 230 —3.20 Populair concert 4.20 Weensch sym phonie-orkest 7.00 Mannenkoor „Liederkranz en mannenzangvereeniging „Union" 8.50 H Danziger Landes-orkest. het Omroepdansork en solisten 10.5512.20 Het Omroepkoor e Herb. Heinemann's orkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gra mofoonmuziek 12.50 Omroeporkest 1. 2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 82 Omroeporkest en gramofoonmuziek 8 Radiotooneel 9.50 Vervolg concert. 10.3' II.20 Gramofoonmuziek 484 M.: 12.20 Gra mofoonmuziek 12,50 Radio-orkest 1, 2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroei orkest 6.35 Radio-orkest 7.10 Gramofoon muziek 8.20 Omroepsymphonie-orkest soliste 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Politie" dagbladoverzicht 8.50 Zang en piano Het Omroeporkest 10.20 Berichten 10, Hobo en strijkkwintet 11.05 Berichten 11.20 Het Dresdensch orkest en solist (opn.) 12.1012.20 Gramofoonmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Ie Programma: lederen dag van 8—24 uur Avro, Vara enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur Kro, Ncrv enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.20 Rad P.T.T. N. 11.20 Droitwich 11.50 Radio P.T.T. N. 12.15 Parijs Radio 12.35 Brus sel (VI.) 2.20 Keulen 3.20 Droitwich - 3.55 Radio P.T.T. N. 4.20 Keulen - 520 Brussel (VI.) 6.50 Brussel (Fr.) 7.20 Brus sel (VI.) 7.50 Keulen 8.30 Brussel (Fr - 9.20 Droitwich 9.35 Brussel (Fr.) 10.20 Brussel (VI.) 11.20 Keulen. 4e Programma: 8.00 Brussel (VI.) Parijs Radio 9.30 Radio P.T.T. N. - 10.05 Diversen 10.35 London Reg. 1.05 Droitwich 1.20 London Reg. 4.15 Droitwich 5.50 Motala of div. 6.20 Droitwich 6.40 Lon don Reg. 7.00 Droitwich 7.50 London Reg, 8.20 Droitwich 9.20 London Reg. 10.10 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden- HET DUITSCH VERKEERSBUREAU TE AMSTERDAM C, KALVERSTRAAT 111 EN HET LANDESFREMDENVERKEHRSVERBAND RHEINLAND E. V. BAD GODESBERG GEVEN KOSTELOOS ALLE INLICHTINGEN de wereldbekende mooie groote industriestad verrast door de veelzijdigheid van haar inter essante, gezellige leven en de bekoorlijkheid van haar spsbeeld. Grugapark. de interessante stad met de grootste binnenhaven der wereld - gezellige hotels en restaurants - voor- aanstaandeopera.groot sportpark, natuurdlerenpark. Bezoekt landschapsbeeld do mooie stad van het fluweel en de zijde. Uitgangspunt voor tochten in het Nederrijngebled. Kunst en mode, tuinen en promenades en vroolijk Rijn landsch leven vlak bij het grootste industrie-gebied van het Continent. HOTEL MONOPOL 100 k»m.» comfort van EM. 4-7. B.r- en wljnreri HANSA'HOTEL bij hel Hoofdlint- T. ZOOI. BoDdahotel mot allo Com f. Kam. RM. 3.50-5.-. Ut allo BAHNHOF.HOTEL b.k i. ki r.min.-hoi.L 160 bodd. v. RM. 3-SO—g— Blor- on vrljnre.taur. EUROPXISCHER HOF Adoif-niiier-Piat. Hol roede burr- fomlllebot. K.3JO, Concert. en het mooie Bergische Land een cultuur - en ontspanningscentrum (E I be r f e I d-B armen) wereldberoemde zweefbaan-dierentuin. de hooggelegen bergstad in hot midden van het Bergische Land, noodt uit tot een vorblijt voor herstel of gedurende het weekend. Boschrijk landschap met vele beziens waardigheden. Gezochte standplaats voor uitstapjes in het verdere Bergische Land. Prospectussen bij het Verkehrsamt Remscheid. Inlichtingen: Stadt. Verkehrsamt. DE NEDER-RIJN. Het ruime landschap van den benedenrijn leeft vim de rivier, die aan dit land zijn vorm gegeven heeft. De groote rust en ruimte van dit iandsohap oefent zijn hwloed uit op den mensdh en voert hem uit de onrust van het groote stads leven mede naar een stil besohouwen. Het Neder ^Rijndal biedt een overvloed van heerlijk landisdhap en daarnaast een sclhat van kunsthistorisdhen aard. Wie er met open oogen en een orebvariikelijik gemoed zwerft, ondergaat de geheel eigen bekoring van dit landschap. Hier en daar klinkt aan de oevers van den breeden stroom het hooglied van den arbeid machtig en zwaar op, o.a. in Düsseldorf, de kunst- en tuinstad, die echter ook een rijke industrie bezit in Krefeld- Uerdingen, de ijverige industriestad van fluweel en zijde en vooral ook in Duisburg, de grootste binnenhaven en de belangrijkste goederen-opslagplaats van de wereld. Maar naast het levende en vreugdevol arbeidende heden zijn daar de stille getuigen van een ver verleden. De opgra vingen bij Xanten. het Amphitheater en de oude Romeinsche legerplaats bij Birten herinneren aan de tijden van Romein sche wereld-heerschappij. Het sterkste bolwerk van Keulen aan den Neder-iRijn was eerns Rheinlberg. terwijl het hertog dom Kleef in Orsoy zijn sterkste vesting bezat. Behalve deze oorlogsbouwwerken zijn er nog vele paleizen en burchten, kunstzinnige raadhuizen en prachtige particuliere huizen uit de Middeleeuwen. 1538 do Kuur- en Tuinstad aan den Rijn nwlMltr Kuuroord in het Zevengebergte. de oude Duiftche stad aan den Rijn. het geneeskr. klimaatkuuroord op de Rijnheuveis. Trelnaansluiting over Neuwied, vandaar postauto. met Rijn, Moezel en Lahn. Hef geliefde reiidoel van Nederlanden. (Aken) Historische stad, mooi gelegen bij den Eifel. KURHOTEL "DER QUELLENHOF* Het Hotel waar gij u thuis voelt. Therm. badh. mot therm, zwemb. HOTEL KAISERBAD Eigen geneeskrachtige bronnen. Kamers met alle comfort. HOTEL ROSiNBAD Mod ern ingericht Hotel. Eigen warme bronnon. Nabij den Rijn. Hef geneeskrachtige bad tegen suiker-, maag-, darm-, lever-, gal- en nierziekten. Kurconcert. Allerlei sport. Hooge wijnbergen. geniet U de indrukwekkende schoonheid van den Rijn het beste! Köln - Düneldorfar Rheindampfschiffahrt prachtige Belichting der Oevers van den Rijn den 1/7 Zevengebergte den 29/7 Middenrijn Sen24Aug. Roman!. Rijn

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8