J. BRONSGEEST LEiDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Maandag 12 Juni 1939 ML VISSCHERIJ-BERiCHTEN No. 1 van Lijst 11 Zijt gij reeds lid KERK- EN SCHOOLNEEUWS /CHEEP/ TJDINCINl Geen rechtgeaard Protestant WEERBERICHT. FINANCIEN Jaarverslag van de „Koninklijke" FAILLISSEMENTEN AGENDA MUSEA. (IIN/T IN IITÏIRIN. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK Kon. Ned. Stoomb. M(j. THESEUS. 10 Juni van Amsterdam te Kopenhagen COTTICA 10 Juni nam. van W. Indië te A dam IRIS. 10 Juni van La Pallice naar A dam. MU. Nederland SALEIER. thuisreis. 10 Juni van Port Said. Holland-Amerika Lyn STATENDAM. 10 Juni nam. van New York te R'dam. Holland-Afrika Lijn JAGERSFONTEIN. 10 Juni nam. van Hamburg te A dam. Holland-O. Aiië Lün ABBEKERK. thuisreis 9 Juni te Aden. Halcyon Lijn MAASBURG. 9 Juni van Pepel naar Vlaardingen. Diverse Stoomvaartberichten WAALHAVEN. 8 Juni van Georgetown naar Mackenzie River IJSELHAVEN. 9 Juni van Albany naar Engeland SPAR. 9 Juni van R'dam te B. Aires RIJN, naar Archangel, pass. 9 Juni Honnigsvaag ZAAN. 9 Juni van Gothenburg naar Mo JONGE JOHANNA, naar Bordeaux, pass. 9 Juni Finisterre PRINS WILLEM II. 9 Juni van Toronto n. Chicago. laat ziöh om PARTIJGEWIN door gegoochel met cUfers of anderszins VAN ZIJN BEGINSEL AFBRENGEN óók niet als de uitslag hem per soonlijk zou teleurstellen. GETROUW aan het devies„Ziende in het gebod, blind voor de uitkomst" stemt hy 1586 (Ingez. Med.) Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 760. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, In de luchtdrukverdeeling is sedert Zaterdag morgen een groote wijziging gekomen. Het ge bied van hoogen luchtdruk nam over de Brit- sche eilanden aanzienlijk in beteekenis af. maar behield op den Oceaan een groote uitge strektheid. Er ontwikkelde zich een rug van hooge drukking van Ierland naar IJsland en Groenland. Vooral in Duitschland. Denemarken en Zuid-Zweden is de luchtdruk gedurende Zaterdag en Zondag afgenomen. Zoo ontstond daar een gebied van lagen luchtdruk. In Noord- Zweden zijn de barometers echter flink geste gen. Ten gevolge van deze wijzigingen in de lucht drukverdeeling draaide de wind op de Brltsche eilanden en de Noordzee naar Noord en stroom den koele luchtmassa's rechtstreeks van het Poolgebied uit in de richting van ons land. Deze verdrongen de warme lucht, die in ons land en Duitschland nog aanwezig was. waarbij de bewolking toenam en regen viel, in Duitsch land plaatselijk vergezeld van onweer. Heden morgen waren de koude luchtmassa's doorge drongen tot de Alpengebieden, hetgeen daar zwaren regenval veroorzaakt, Lugano had in den nacht 60 m.m.). Hiermede kwam een einde aan de periode van groote droogte, die bijna drie weken heeft geduurd. In ons land had Den Helder met 11 m.m. de grootste hoeveelheid. In Schotland en op de Faroër is het- buiten gewoon koud voor den tijd van het jaar. Thors- havn meldde vanmorgen een temperatuur van 4 graden, dit is 5 graden beneden normaal. In de koude lucht heeft het weer een buiig karak ter. plaatselijk vergezeld van onweer. Op IJsland wordt de genoemde rug van hooge drukking weer aangetast door een nieuwe storing op den Oceaan. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 o. 36 voorin.) Den Helder: Regenbuien, krachtige Noordelijke wind. temp. 20 gr., min. 10 gr., neerslag 6 m.m. Vllssingen: Zwaarbewolkt, matige N.N.O. wind. temp. 12 gr., min. 10 gr., neerslag 9 m.m. De Bilt: Halfbewolkt, zwakke N. wind. temp. 13 gr., min. 10 gr., neerslag 5 m.m. Groningen: Zwaarbewolkt, zwakke N.-W. wind, temp. 13 gr., min. 9 gr., neerslag 6 m.m. Maastricht: Lichte regen, zwakke W.N.W. wind, temp. 11 gr., min. 11 gr., neerslag 4 m.m. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gr. F.). 12 uur 's mldd.: lll/i gr- C. <53 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Dinsdag. Voorm. te 12 uur 16 min.: nam. te 12 u. 46 m. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer", 's Middags 12 uur: 18 gr. C. Zweminrichting ..De Zyi". 's Middags 12 uur: 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 9.51 nam. tot 4.07 voorm. MAANS OP- EN ONDERGANG- 12 Juni op: 1 uur 47; onder 15 uur 29. EERSTE KAMER OVER HET PUFVERBOD Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 tc Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maas wijdte van vischnetten en van minimum-ma ten op sommige vischsoorten is het volgende ontleend: Algemeen bleek men met de regeering van oordeel, dat maatregelen dienen te worden ge nomen tegen overbevissching van de Noord zee. Tegen de voorgestelde voorziening werden echter van verschillende zijden zeer enrstige bezwaren geuit. Verscheidene leden waren van de doelmatigheid dier regeling geenszins over tuigd. Zij meenden integendeel, dat de met het wetsontwerp beoogde bescherming van den vischstand door het verbod van den aan voer van puf niet zal worden bereikt. Huns inziens zal immers, tengevolge van het de laatste jaren gevolgde vischsysteem, te we ten het visschen met zeer verzwaarde netten, de ondermaatsche visch toch mede in de net ten komen. Het kwam him voor, dat een beter resultaat ware te bereiken ter beperking van de visscherij door. bijvoorbeeld, vermindering gedurende eenige jaren van de uitvaart-ver- gunningen. Naar het oordeel van eenige andere leden j zouden de twee volgende oplossingen de voor keur verdienen: óf bepalen, dat van de aan gevoerde visch slechts een deel ondermaatsche visch mag zijn. dc opzettelijke pufvisscherij zou aldus onmogelijk worden gemaakt óf een gedeelte van de kustwateren als een soort reservaat aanwijzen, in welk gebied de puf- visscherij wordt verboden. Sommige leden waren eenigszins verwon derd over de sedert eenigen tijd gewijzigde opvatting der regeering ten aanzien van deze materie. Zij betwijfelen of de controle op den bij dit wetsontwerp voorgestelden maatregel voldoende zal kunnen zijn, om eenig effect te waarborgen. Deze leden vestigen de aandacht op het adres van de Urker visschers van 8 Mei j.l. en vroegen, of niet de daarin aanbevolen maatregelen een beter resultaat zouden ople veren. en verschillende bezwaren, die tegen de voorgestelde regeling kunnen worden inge bracht. dan minder ernstig zouden zijn. Voorts werd de vrees uitgesproken, dat het voorgestelde aanvoerverbod weinig beteekenis zal hebben, indien buitenlandsche schepen, welke mede ingericht zijn voor de vervaardi ging van vischmeel. de Noordzee gaan bevis- schen of Nederlandsche reederijen noodge dwongen schepen met soortgelijke installaties doen inrichten. Ettelijke leden waren van oordeel, dat dc gewenschte bescherming van den vischstand slechts zou kunnen worden bereikt door een regionaal vischverbod. gelijk andere leden hierboven reeds als alternatief in overweging gaven. Verschillende leden meenden, dat Nederland zich bij de onderhavige internationale regeling zal hebben aan te sluiten. Zij drongen er ech ter op aan. dat de overheid de moreele ver plichting zal erkennen hun. die onmiddellijk nadeel van deze voorziening zullen ondervin den, den grootst mogelijken steun te bieden. NIEUWS UIT IJMUIDEN (Van onzen correspondent). Er valt weinig nieuws te vertellen van de visscherij. De warmte der laatste weken heeft natuurlijk niet nagelaten, de slapte nog te verergeren en zoo kan men cr van verzekerd zijn, dat er weinig goede zaken gedaan zijn. De tongprijzen handhaafden zich op het niveau van 50 tot 90 ets. per kilo, verder was ook de kleine schelvisch, voor zoover aanwe zig, tamelijk prijzig en werd de knappe schol ook niet cadeau gegeven. Voor de kustbooten worden de vooruitzichten iets beter en wel doordat vele loggers de trawl- visscherij verlaten om zich te gaan wijden aan de haringvisscherij. Nu de haring zoo prijzig blijft is er veel animo voor de haringvisscherij en men mag verwachten, dat alles wat varen mag. ook varen gaat. Met de besommingen der trawlers, was het over het algemeen slecht gesteld. Zelfs de Delft kon het niet tot f. 3000 brengen. Deze trawler had bovendien veel minder vangst, dan wij van hem gewoon zijn. ..slechts" 670 man den. Hij moest de vlag strijken voor de Prinses Beatrix cn de Gloria, die ook ruim 600 manden aanvoerden en resp. f. 3130 en f. 3160 besom- den. Er kwamen nog eenige van de grootste booten boven de f. 2500. maar de meeste kon den het zoover niet brengen. Er worden nog steeds booten opgelegd, zoo dat op het oogenblik niet veel meer dan de helft van de vloot in de vaart is. Dat blijkt duidelijk uit het aantal deze week binnengeko men trawlers, dat slechts 24 bedroeg. Verder waren er nog 43 loggers (ook al minder dan anders) en 3 kotters. Al bij al een week. die wy maar liefst zoo gauw mogeiyk vergeten. DE HARINGVISSCHERIJ. De vangsten blijven zeer schraal: het duurt thans reeds veertien dagen, dat er zoo goed al# niets gevangen wordt Maan dag waren er nog geen 200 k. Maatjes aan de markt, een veel te geringe aanvoer voor den eersten verkoopdag van de week. De animo was zeer groot, te meer daar de handelaars wisten, dat de eerstvolgende afslag pas Donderdag daaropvolgende zou zijn. De prijzen liepen sterk omhoog: er werd betaald van f. 60 tot f. 90 per ton. De kwaliteit van de haring liet nog te wen- schen over. Donderdag waren er 300 kantjes haring aan de markt; de stemming was zeer goed, hoe wel niet zoo wild als Maandag. Betaald werd van f. 40 tot f. 70. Het varen voor gemeenschappeiyke rekening, de z.g. ..potregeling" loopt 10 Juni af. Vanaf volgende week zullen dus de schepen weer voor rekening van de verschillende reederijen va ren. De regeling, die Juist een maand van kracht is geweest, heeft zeer goed voldaan. De aanvoeren zUn gering geweest, wat mede te wyten was aan de schrale visscherij. De markt is bewaard gebleven voor te groote aanvoeren niet rijpe haring en de houders van oude Maatjes hebben gelegenheid gehad hun voor raad zoo goed en, zoo kwaad als dit ging te ruimen. Met verrassing is ln bedryfskringen kennis genomen van de snelle wyze, waarop thans de rest van de vloot zal kunnen uitvaren. Vrijdag mochten nog 30 schepen zee kiezen, waarmede een vierde gedeelte van de vloot in zee was. Dinsdag 13 Juni mogen opnieuw 70 schepen of een vierde gedeelte uitvaren en 27 Juni en 11 Juli een gelijk aantal schepen, zoodat op de zen datum de geheele vloot het recht heeft ter haringvangst uit te gaan. De vleetlengte is on geveer gelijk aan die van het vorig jaar. In recderskringen is men over de boven genoemde regeling zeer slecht te spreken; men vraagt zich af, waarom het noodig is zoo overhaast te werk te gaan en thans reeds uitvaartdata en vleetlengle vast te stellen voor het derde en laatste kwart ge deelte van de vloot. De vooruitzichten zjjn slechter dan het vorig jaar, zoodat het vrijwel zeker is, dat de regeling, bij een normale visscberü, op een débaclc uit zal loopen. Waarom niet eerst eens afgewacht hoe de ontwikkeling zou zijn, wanneer met Aan het vandaag verschenen verslag over 1938 der N.V. Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van pctroleumbronnen in Nederlandsch-Indië, ontleenen wij het volgende: Ruw geschat daalde de wereldconsumptie in 1938 met twee millioen ton. Verreweg de groot ste verbruiker is nog steeds de auto. Al neemt het luchtverkeer enorm toe. toch wyzen de cijfers uit. dat het benzineverbruik in de lucht slechts 1 procent is van wat de auto noodig heeft. Ook andere gebruikers schepen, spo ren. verwarmingsinstaüaiies vormen noe langer hoe meer een belangryke categorie af nemers maar staan toch ieder op zlchze f in beteekenis ver achter bij de auto. al kan wor den aangenomen, dat tegenwoordig 52 procent van de wereld-handelsvloot olie verbruikt. Ook de petroleumindustrie is veel meer ge baat bij een wereld waar vrede en vertrouwen heerschen. dan by eene waar onrust of wapen geweld de overhand hebben. Dat het verbruik voor militaire doeleinden in zulke tijden toe neemt. kan niet worden ontkend, maar zulk eene toeneming is minder groot dan de daling, die onder zulke omstandigheden op elk ander gebied intreedt. Met betrekking tot de olie-industrie in de Vereenigde Staten steekt 1938 ongunstig af te gen zijn voorganger. De wereldproductie bedroeg: 1938 280.276.000, 1937: 286 916.000. De achteruitgang moet voor het overgroote deel op rekening van de Vereenigde Staten worden geschreven. Dit beteekent allerminst, dat de productie-mogelijkheden van dat olie land bij uitnemendheid zouden zijn gedaald. Integendeel: men schat de olie-reserves der Vereenigde Staten op dit oogenblik nog hooger dan een jaar geleden en wij zyn dus voor spoe dige uitputting der olievoorraden, waarover pessimisten praten, in het geheel niet be vreesd. Maar het beteekent. dat in 1938 de noodzakelijke restrictie-maatregelen in Ame rika althans in staat waren de productie eeni- germate te beperken. De productie van onze groep is allereerst achteruitgegaan in Mexico <van 4.193.916 tot 953.921 kg. ton) waar wy. zooals bekenql. sinds Maart van het afgeloopen jaar, niet meer in de productie deelnemen, omdat de regeering van dat land zich onze bezittingen heeft toe- geeigend. Zoolang dit grove onrecht niet is her steld. zal Mexico in onze groepsproductie niet meer voorkomen. De netto-winst over 1938 bedraagt f. 88.021 473,01 welke, nadat in Januari reeds een interim-dividend van 6 procent en in April van 8 procent beschikbaar werd gesteld, een slot-dividend van 3 procent toelaat na betaling van 4 procent op de preferente aandeelen. van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, wordt het nog heden Secretaris is de heer D. C. KOK. Rapen burg 9, TeL 807. - Contributie naar draag kracht (minimum 25 cents 's laars). de helft van dc vloot gevaren werd. Mocht biyken. dat de aanvoeren werkelijk te klein zouden zijn. dan zouden vlug genoeg meerdere schepen in de vaart gebracht kunnen worden. Het blykt meer en meer. dat met de vis- schery belangen by de Visschery-Centrale ge speeld wordt. Zeker 80% van alle reeders, waaronder zoo goed als alle reeders van Kat wijk en Vlaardingen, achten de genomen maat regelen onbevredigend. Er wordt afgegaan op de adviezen van enkelingen, die niet geacht kunnen worden het bedryf te vertegenwoordi gen. Aan dezen wantoestand dient een einde te komen. Alvorens belangryke beslissingen te nemen, zal men kennis dienen te nemen van de algemeene meening van de reeders cn dit door het bijeenroepen van een Algemeene Ver gadering. Komt men op een dergelijke verga dering niet tot algeheele overeenstemming, dan zal rekening gehouden moeten worden met de meening van de overgroote meerderheid. Er blijft geen andere mogelykheid meer over dan dat wy tot Bedryfsregeling en Ver bindendverklaring komen, in den geest, zooals thans een wetsontwerp voor den landbouw is ingediend. Aan de willekeur van Visscherij- Centrale en de door dezen gekozen adviseurs moet echter een einde komen. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht te IJmuiden voor de Dinsdagmarkt: Amsterdam, IJm. 58. Vangst 90 m. schelvisch, 200 m. braadschelvisch60 m. radio; 35 m. gul en kabeljauw; 100 m. koolvisch; 5 m.makreel; 60 m. platvisch; 40 m. varia. Totaal 500 m., be nevens 150 stuks stijve kabeljauw. Walrus. IJm. 24. 125 m. schelvisch; 190 m. braadschelvisch; 40 m. radio; 40 m. platvisch; 55 m. gul en kabeljauw: 30 m. makreel; 30 m. wyting; 10 m. koolvisch; 65 m. wolf en poon. Totaal 585 m. benevens 250 stuks styve kabel jauw. VISCHPRLJZEN. LJMUIDEN. 12 Juni. Tarbot 51—40 ct. per K.G.; Tong 90—54 ct. idem; Heilbot 95—65 ct. idem; Griet 19—9.50 per 50 K.G.; Groote schol 25—17 idem; Middel schol 20—15.50 idem; Zetschol 21—14 idem; Kleinschol 206.70 idem; Schar 73.30 idem; Tongschar 10,5013 idem; Poontjes 3,601.40 Idem; Groote schelvisch 1412 idem; Middel schelvisch 117.10 idem; Kleinmiddel 8—4.90 Idem; Kleine schelvisch 7—3.30 idem: Groote gul 6,504.90 idem; Kleine gul 8,50—2.40 idem; wyting 41,85 idem; Makreel 8—6.50 idem: Kabeljauw 29—12 per .25 K.G.; Vleet 2—0,35 per stuk; Leng 7040 per stuk; Koolvisch 224 per stuk; Rog 2.70 per koop. Besomming IJmuiden, Trawlers: Antje RO. 15 330 manden f. 1950; Claesje RO. 46. 385 manden f. 1820: Bergen. Um. 16. 300 manden f. 1800; Maria. IJm. 95, 275 manden, f. 1780; En Avant, IJm. 8. 285 manden, f. 1700; Hollandia, IJm. 78 295 manden, f. 1860; Viking Bank. IJm. 183, 695 manden, f. 3160; Haarlem. IJm. 9. 960 manden f. 2400;; Caroline. IJm. 26. 500 manden f. 2200; Vlaming. IJm. 25, 480 manden, f. 2450; Loggers: KW. 144 met f. 750; KW. 153 met f. 140; KW. 75 met f. 590; KW. 84 met f. 470; KW. 35 met f. 1140; KW. 161 met f. 880. KW. 166 met f. 350; KW. 46 met f. 350; KW. 95 met f. 520; KW. 104 met f. 320; KW. 105 met f 390; KW. 110 met f. 370; KW. 135 met f. 370; KW. 178 met f. 380; KW. 91 met f. 300; KW. 108 met f. 440; KW. 125 met f. 310; KW. 27 met. f. 390; KW 89 met f. 310; KW. 175 met f. 610; KW. 112 met f. 340; KW. 107 met f. 440: KW. 14 met f. 480. SCHEVENINGEN. 12 Juni. Volgens radiografische berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen hedenochtend als volgt: KW. 43. 9 kantjes; KW. 151. 4 kantjes. i Builen i/eraniwuurüeiyaneiü aei Redactie) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EEN LAWAAI-KLACI1T. Hooggeachte Redactie. Hiermede verzoek ik U beleefd onderstaand schryven te willen opnemen, waarvoor ik U by voorbaat harteiyk dank zeg. Er is den laatsten tyd nogal geschreven over het euvel van straat en trottoir-bevuiling van honden. Daar wil ik het niet over hebben, alleen dit nog. dat de honden nu wel uitgelaten wor den aan band of riem doch de eigenaars rustig wachten, terwyi hun hond niet het trottoir, neen. de gevels der huizen bevuilen, inplaats de beesten tydig weg te trekken. Dit moest me even van het hart. Waar ik het over wil hebben en de aandacht door Uw blad op wil vestigen is. dat menschen die katten hebben, deze dieren toch 's nachts thuis houden, zoodat deze de menschen met hun gekrysch niet nacht op nacht uit den slaap houden. De katten zyn al meermalen door hun liefelyke geluiden gedood of op wreede wijze gemarteld, als gebakken sponzen, knippen enz., maar aan wie de schuld? De beesten zyn niet wyzer maar de menschen, die beesten houden moeten er ook de zorg voor hebben. Ik zelf ben reeds jaren lid van dierenbescherming, heb ook katten, maai- zorg dat mijn buren er geen last van hebben. Zyn ze in die schreeuwperiode dan breng ik ze tegen een kleine vergoeding tydeiyk naar het dierenasyl. We slapen allen aan den achter kant. die uitkomt in een smalle steeg en zoo liggen wij in bed of het concert begint, zoodat ook de kinderen hun bedden op de gang moesten zetten om te slapen. U begrijpt, dat doet men niet direct. De volgende klacht is deze. De anti-lawaai-campagne is een uitkomst geweest voor alle overbodige drukte en daar door een weldaad voor menschen. vooral die aan ee ndrukken verkeersweg wonen. Nu kan daar niet veel meer aangedaan wor den, maar weer vraag ik hier aan menschen die misschien overdag kunnen slapen: laat 's nachts de radio zwygen of doe uw ramen dicht, zoodat de muziek niet over de straat weerklinkt, Voorts is hier dageiyksch het aan houdend geblaf te hooren van een trekhond die onder een zandkar gespannen is van begin der straat tot het einde een zenuwsloopend ge hoor voor zieken die aan den straatkant wonen, eiken morgen om halfnegen—negen uur. Een klein kunstje toch om den zandman te zeggen dat een hond het aanhoudend blaffen om niets is af te leeren. Waar een wil is. is een weg. De beesten worden er om gehaat, niet de menschen die niet weten hoe een dier te behandelen. Hoogachtend. Uw dw. dierenvriend. BOND VAN ONDERWIJZERESSEN BIJ HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Landdag tc 's Gravenhage. Zaterdagmiddag heeft de Bond van On derwijzeressen bij het Voorbereidend On derwijs in de aula van het Haagsche Ge meentemuseum zijn tienden landdag ge houden. De voorzitster, mej. B. Perné. verwel komde de talrijke aanwezigen, in het bij zonder mej. Lageraap als vertegenwoor digster van het gemeentebestuur. Spreekster deelde mede dat het bestuur besloten had mej. van der Blom te benoe men tot eerelid; zulks als dank voor haar werkzaamheden bij de voorbereiding van dezen landdag. Nadat de aanwezigen staande het bonds lied hadden gezongen, verkreeg mej. dr. Maria C. Bos, privaat-docente in de kinder psychologie aan de universiteit te Amster dam. het woord om te spreken over ..De In vloed van het samenwerken op de intellec- tueele ontwikkeling." Na een korte pauze nam prof. M. F. J. A. Roels, hoogleeraar in de psychologie aan de universiteit te Utrecht, het woord over „Didactiek en methodiek ln de school des levens." Vervolgens werden de deelneemsters aan den landdag officieel ontvangen door het gemeentebestuur, dat in den Binnenhof van het museum een thee aanbood. In de week van 5 t/m 10 Juni werden in Ne derland 36 faillissementen uitgesproken. Dinsdag. Jeruël: Bybelbespreklng te 8 uur n.m. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling rw» Kunst om de Kunst", 2—5 u. njn. (tot U Juiü) DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkunde Bureau. 9%—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol" vaardigen. 7—8 uur nam. 's Woensdags; Inst. v. Praeventleve Genees, .unde. Consultatiebur v. Alcohoilsuni 8 u 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Qe- neeskunde (lste Binnenvestgr» 22). Inenting cegen diphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrydags: Inst. v. Praeventleve Gen kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-$ uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam* „Land zonder vrouwen". Eiken dag behalve Vrydags ook om 2 u., Zon dag 2—7 en 8—11 uur. Trianon-Theater. Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag 2 uur n.m.: „Gestole" levens". Zondag van 2—7 doorl. voorstelling. Lldo-Theatcr. Steenstraat 39: 8.15 uur nam „Helden der tropen". Dinsdag-, Woensdag- en Zaterdagnam 2,30 u. Zondag doorl. voorstelling van 2—7 en 8.15 uur Casino-Theater Hoogewoerd 40: 8 uur nam. „De Straatjongen". Zondag van i7 en van 811 uur. Woensd" en Zaterdag ook 2.30 nam. Rex-Theater. Haarl.straat: lederen werkd* 2 en 8 uur n.m.: „Submarine D 1". Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Katwyk Zee: Nova-Theater. Heden. Zaterd en Maandag „Wees op je hoede". Academisch Historisch Museum: 's Dinsdag en 's Vrijdags van 1012% en 2—5 uur. Toegang kosteloos. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Oude Sin gel. Geopend in Januari. November en Decern ber van 10—3 uur ln Februari, Maart, April, Mei en October van 104 uur en ln Juni, Juli, Augustus en September van 10—5 uur; op de Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink sterdagen, den Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen v.af 1 u. Entrée op Zon- en feest dagen bovengen, kosteloos, 's Maandags f. 025, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 105 uur. 1 Oct.—1 Nov. 10 uur. 1 Nov.—16 Febr. 103 uur. 16 Febr.-l April 104 uur. 's Zondags van 1—3, 4 of 5 uur Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagv f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werffp. Ingang Raamsteeg: Werkdagen 820—12. 12 6 uur; 's Zaterdags 8.3012 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dagelij van 9—12.30 en 2—5.30 uur. Kosteloos. Nederl. Hist. Natuurwetenschappelijk Muse" (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 1—4 ur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geope op werkdagen van 1.304.30 uur nam. 'sZon dags kosteloos. Ryksmuseura van geologie en mineraio (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van 9—12 ea 1%4 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat Geopend alle werkdagen van 1 April—1 Oc 10—5 uur en van 1 Oct.1 April 104 uur, AHe Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag Maand" f. 0.25; alle overige dagen f. 0.10. De avond-, nacht- cn Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Lm. Vrijdag 16 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: Tot Hulp der Menschheid. Hooi gracht 48. Tel. 1060; Ap. D. C. Kok. Rapen burg 9, Telefoon 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek,; Wilhelminapark 8, Telefoon 274. HET INTERNATIONAAL ZANGCONCOURS TE LUIK. Gisteren is op de Watertentoonstelling te Luik een Internationaal Zangconcours gehouden waar aan door verschillende zangkoren, o.a. uit Frank rijk, Nederland en Zwitserland is deelgenomen. De tweede prijs werd door „Die Deutsche San- ghers", die onder leiding van Nico Verhoef aan den wedstrijd deelnamen, behaald. H. M. DE KONINGIN EN H. K. H. PRINSES JULIANA BIJ DE WAGNER-VEREENIGING. De voorstelling van ..Die Walküre" door de Wagnervereeniging in den Stadsschouwburg te Amsterdam, welke Zaterdagavond plaats vond is bygewoond door H. M. de Koningin en H. K H. Prinses Juliana. In Haar gevolg bevonden zich de grootmeeste res van H. M. mevr. C. M. barones van Tuyll van Serooskerken geboren jonkvrouwe Boreel. de dame du palais mevr. N. baronesse van Harinxma thoe Slooten, de kamerheer jhr. F. J. E. van Lennep en den adjudant in buiten gewonen dienst luitenant-generaal J. W. P van Hoogstraten. De beide hooge bezoeksters weiden door het publiek luide toegejuicht, terwyi zy voor den ingang werden begroet o.a. door den waarne mend burgemeester mr. G. Kropman. Gedurende de tweede pauze ontving H. M de Koningin verschillende aanwezigen in Haar loge. By het vertrek verdrong zich een dichte me nigte langs de trottoirs van het Leidsehe Plein en juichte de belde Vorstinnen hartelyk toe. NIEUWE UITGAVEN. Van de hand van ds. J. B. Th. Hugenholtz te Ammerstol verscheen een brochure „Kerk en Vrede en haar stryd". GEBOREN: Anna Marie d. van A. M. de Graaf en M. W. Zaalberg. ONDERTROUWD: I. Baart Jm. 31 jaar en J. L'Ecluse jd. 30 jaar H. v. d. Berg jm. 30 jaar en H. Roggeveen jd. 23 Jaar H. J. Daalmeyer Jm. 24 jaar en W. C. v. Leeuwen jd. 22 jaar J. KoetJm,/„ jaar en C. v. Klaveren jd. 21 jaar H. Pardon jm. 34 jaar en N. Polman gesch.. 44 jaar J-j Verver Jm. 24 Jaar en C. v. Hooidonk. Jd. 21 jaar F. de Vink. Jm. 22 jaar jm. en G. Ossevoorc jd. 21 jaar. OVERLEDEN: P. Gerritsen man 53 jaar M. Vermeulen dr, 1 maand W. de Bruin dr. 3 dagen. B. te L. Een retour Leidschcndam—Voor-1 burgRotterdam kost f. 0.65 <3e klasse). Mevr, B. te L. Een vergoeding van f. JH per week is voldoende. J. L. te O. Vestigingseischen zyn vastge steld voor slagersbedryven. bro^bed^n, kantoorboek- en -machinehandel, schoe{J~5 L ven. Een sperregeling is er voor ftUto.?0DSrji- garagebedryven. kruideniers- en poehersoea j ven, heeren- en dameskappersbedryven bloemverkoopersbedrijven. A. H. te L. Leiden. Alphen. Woerden. Utrecht. Zeist. Driebergen, Doorn. Amerong Eist. Wageningen plm. 98 K.M. Leiden. Aip 25 KM. Alphen—Woerden 20 K.M.; Woerden Utrecht 19 K.M.: Utrecht—Doorn 19 Doorn—Eist 13 K.M.; Eist—Wageningen u J. H. v. B. te L. Lelden. Zoeicrwoude Zoe- termeer, Bleiswijk. Bergschenlioek, Rotte t Dordrecht. Als U niet over rydt. U om. Plm. 57 K.M Bewys van Neacr - derschap aanvragen by het Gemeente-» rle: prys f. 2.50 p. p. J. V. d. L. te L. - Liase. Hlllegom Benne- broek, Haarlem. Zaandijk. Purmeieild' a)Q, Wieringerwerf, Den Oever. Afsluitdijk. a Sncek. Lemmer. Kuinre. Blokzyl. na- Zwolle. Kampen. Ruim 252 K.M. pufc- Kampen. Oedebroek. Nunspeet. Einw ht| ten. Nykerk. Amersfoort. Soesterberg, Alphen. Leiden. Lisse. Plm. 160 K.M.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6