De onrust in Bohemen en Moravië LAATSTE BERICHTEN [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 Juni 1939 e strijd in het Verre Oosten Duitschland ziet af van verdere maatregelen in Kladno Binnenland Het auto-ongeluk te Nijmegen Het familiedrama te Meerssen Buitenland China wil oorlog voortzetten Strang naar Moskou vertrokken BEURSOVERZICHT MAtKÏ UemiddeUngspogingcn en het optreden nu de Tsjechische bevolking, alsmede je maatregelen van de regeering van lut protectoraat hebben het den rijks protector mogelijk gemaakt na afloop rsn den vastgestelden termijn, 10 Juni, il te zien van de verdere maatregelen, welke men, in verband met den moord te Kladno, voornemens was te treffen. 'Bister-president Elias heeft een bezoek racht aan staatssecretaris Frank, om e te deelen, dat de Tsjechische regee rden moord te Kladno betreurt en alles üdoen, om de daders te vinden en te be traliën. Ook het door de Duitsche autoriteiten r den moord op den Dultschen politie- ingesteld onderzoek, bleef zonder re- taat. Nochtans heeft de Duitsche politie den nacht van Vrijdag op Zaterdag nog personen gearresteerd, waaronder een 'tseltjk redacteur van de „Ceske Slovo" ji orgaan der oude partij van Benesj, als- sede verscheidene advocaten, artsen en fi- -ciers.. Voorts heeft de politie een huis- king gedaan bij het secretariaat van de itionale solidariteit te Kladno, Het ge selde resultaat werd echter niet be- Bt. Op straat hebben zich weer eenige mei den voorgedaan. De soldaten noodzaak- je voorbijgangers hun hoed af te ne- m en 's nachts werd geschoten op open D« Duitsche chef van het district Klad no heeft bepaald, dat de boete van 500.000 kronen, welke aan de stad is opgelegd, eenerzijds voor 80 procent door de Joden en anderzijds voor 20 procent door de aanhangers van Be nesj betaald moet worden. Op de aanwijzing van de moordenaars lil thans een belooning van 150.000 kro- De „oberlandsrat" van het district Klad- heeft zich bij de commissie welke door nationale solidariteit naar de stad ge iden ls, beklaagd, „dat de bevolking zich i voldoende rekenschap geeft van den ast der situatie. Arbeiders zouden n.l. njrehische liedjes gezongen hebben ln café's. De oberlandsrat had daarom de King van alle café's ln Kladno moeten setn en den verkoop van sterken tschen k verboden". Tijdens de begrafenis van den Duit- iitiebeambte Wilhelm Kniest, heeft zich incident voorgedaan. Een Tsjech reed rijn auto dwars door den begrafenis- »t heen. Daar hij bovendien zijn hoed t afnam, werd hij op den grond gewor- geslagen en geschopt. Zijn auto werd r de Duitsche autoriteiten in beslag ge en en hijzelf gearresteerd. Be lijkkist van Kniest, bedekt met de 'enkrulsvlag, werd op het Wllsonplein Eén Engelschman vrijgelaten. Luitenant Cooper, de assistent en tolk den Britschen militairen attaché luite- kolonel Spear, die tegelijk met Cooper ens spionnage te Kalgan gevangen was men, is thans op eerewoord vrijgela- öoor de Japanners. Spear echter wordt Kalgan nog vastgehouden voor een na- onderzoek. Cooper is reeds te Peking ekomen en daar door de Japansche "riteiten overgegeven aan de Britsche tassade De Japanners wijzen dé ge- dheid af van de herhaalde Britsche esten over de aanhouding van de beide eieren en hebben erop gewezen, dat n zich op onwettige wijze hadden bc- -den op gebied, waar krijgsoperaties "fs vinden. De daad van de Japanners ?dt door hen verklaard als een handeling zelfverdediging, te meer omdat luite- 'kolonel Spear een gesprek had gehad iemand, die van spionnage werd ver- ït. De Japanners hebben voorts te ver- n gegeven, dat in den vervolge streng worden opgetreden tegen lieden, die «r hun toestemming zich bevinden in *fd, waar krijgsoperaties aan den gang en daar in verbinding treden met den "d van Japan. De Japanners hebben °ok aan Engeland verzocht de noodige en te doen, teneinde een herhaling zooiets te voorkomen. Japansche en Chineesche officieele personen vergiftigd, koot opzien is gewekt door een persbe- uit Nanking, volgens hetwerk Liang- 4Hsjih, de voorzitter van den uitvoè- ,en yan en andere hooggeplaatste offi- :e.Personen van de nieuwe Nanking nng benevens een aantal prominente ftnneezen, lichtelijk vergiftigd zijn aan banket, door het drinken van Chinee- n wijn, waarin door anti-Japansche eezen vergif was gemengd. Het be- 4luim 25 bekende Japansche en Chinee -officieele personen. Het bericht voegt toe, dat de vergiftigden, dank zij Ja medisch ingrijpen, hersteld zijn. ^Politie heeft één persoon gearresteerd, van verdacht wordt de leider te zijn een bende anti-Japansche Chlneezen Qen aanslag zou hebben gepleegd.. De Tsaren-vlag geheschen. ^Wit-Russische anti-komintern-commis _öe«t Zaterdagmiddag plotseling het van het sovjet-consulaat ln de ^ere Russische concessie te Tientsin n Üelk sebouw de laatste drie jaa' °ad gestaan. In plaats van de sovjet- werd op het gebouw de tsaristische lleur geheschen. door de Duitsche minderheid van het stad je welke 500 personen telt op een bevol king van bijna 20.000 zielen, begroet. De Tsjechische bevolking was bij de begrafe nis niet aanwezig Intusschen hebben de Duitsche autori teiten door bemiddeling van den voorzitter der buitenlandsche persvereeniglng den journalisten te Praag doen weten, dat het hun verder verboden is, over de huidige politieke gebeurtenissen ln het protecto- raatgebied, andere mededeellngen te doen, dan die welke worden verstrekt door het Duitsche nieuwsbureau, dat zich in de ge bouwen van het Tsjechische agentschap te Praag heeft geïnstalleerd. Het Tsjechische tclegraafagentschap bericht, dat een gevaarlijk inbreker, Joseph Cesak genaamd, verdacht wordt den moord op wachtmeester Kniessel te Kladno te hebben gepleegd. Het signalement van Cesak is gepu bliceerd met het verzoek hem te arres teeren en zijn arrestatie te melden aan den gendarmeriepost te Kladno. Zaterdagnacht is een Tsjechisch politie man gedood in een twist tusschen Tsjechi sche en Duitsche politiemannen te Nochod, ln het Noorden van Bohemen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Duitsche en Tsjechische autoriteiten geza menlijk. Het incident wordt toegeschreven aan een reeks betreurenswaardige gebeurtenissen. De rijksprotector heeft opdracht gegeven, het onderzoek met dé meeste gestrengheid en den grootsten spoed uit te voeren. Alle personen, die bij het incident be trokken zijn, worden in hechtenis gehou den. Zaterdagnacht is de synagoge van Privos, nabij Moravisch Ostrau in de asch gelegd. Dit is de derde synagoge, welke vorige week in het protectoraat Bohemen Moravië is verbrand. In het Cleam-Galass-Paleis te Praag is gisteren door den rijksprotector, Von Neu- rath, de eerste Duitsche cultuurweek ln het protectoraat plechtig geopend. Von Neu- rath sprak in zijn openingsrede over de beteekenis van hetgeen te zien zal zijn, waarbij in beknopten vorm een overzicht zal worden gegeven van de Duitsche cul- tureele prestaties. Wanneer thans in. Praag, zoo zei de de rijksprotector, Duitsche cultuur wordt ge toond, geschiedt dat niet om te wijzen op het verschil tusschen Duitsche en Tsjechi sche cultuur, maar om aan te toonen, dat de Duitsche cultuur daar reeds altijd thuis is geweest. Bovendien moet de cultuurweek toonen, hoe het Duitsche cultureele scheppen ook in het nieuwe rijk wordt bevorderd en verzorgd. Het internationaal congres. Dr. Benesj heeft tot het secretariaat van den Volkenbond een nieuw protest gericht tegen de Duitsche bezetting van Bohemen en Moravië en tegen den aanval van Hon garije op de gebieden van Slowakije en sub- Karpatisch Rusland, welke een schending vormt van de verplichtingen, welke de Hon- gaarsche regeering op zich had genomen. Aangezien de fundamenteele artikelen van het Volkenbondspact op onwaardige wijze geschonden zijn, aldus de oud-presi dent der republiek Tsjecho-Slowakije, en de rechten van den Volkenbond op onwet tige wijze zijn miskend, kan die schending door geen lid van den Volkenbond geduld worden, zonder aan Genève een nieuwe ver nedering toe te brengen en zonder een he- vigen slag te beteekenen voor zijn bestaan. Ik richt mij dus tot den voorzitter in functie met het verzoek, deze nieuwe mis daad tegen het internationale recht niet te laten voorbijgaan en krachtens de arti kelen van het pact, dat zoozeer geschonden is, de kwestie aan den raad voor te leggen, teneinde een geschikte actie te onderne men. Het Poolsche omroepstation Kattowitz heeft een aanvang gemaakt met uitzendin gen in de Tsjechische taal, welke iederen avond zullen plaats hebben. De Poolsche omroep is ook voornemens, in de Slowaak- sche taal uit te zenden. De stroom vluchtelingen naar Polen heeft nieuwe uitbreiding ondergaan. Opvallend scherp is de toon der Fransche pers. Onder den titel „van protectoraat naar inlijving" publiceert de Intransigeant een verklaring van Osusky. den Tsjechoslo- waakschen gezant te Parijs, waarin deze wijst op de veranderingen, die zich de laat ste weken in zijn land hebben voltrokken. Hij wees erop, dat het Tsjechoslowaak- sche personeel geleidelijk door Duitsch personeel wordt vervangen. Bovendien heb ben de laatste zes weken belangrijke requi- sities plaats gevonden. Men heeft van alles weggehaald, ijzeren hekken, metaal, granen vee. suiker, hout, om het. naar Duitschland te brengen. De bevolking is van dag tot dag meer op rantsoen gesteld. Linnen is moei lijk verkrijgbaar geworden en wanneer men het kan krijgen, moet er twee- of driemaal zooveel voor betaald worden als voor de be zetting. Wat echter volgens Osusky het ergste is, is dat men het nationale gevoel heeft aan getast. Op de scholen zijn Duitsche boeken ingevoerd, die in strijd met de historische waarheid zijn en waarin gezegd wordt, dat de Tsjechoslowaaksche natie geen natie is, doch wel een levensruimtc van het Duit sche rijk. De Tsjechische patriottische lite ratuur worclt geweerd. De Ke ellis schrijft in de Epoque: Een onge^kkie volk is overgeleverd aan de blinde woede van zijn beulen. Men zou ge- heele bladzijden noodig hebben om de mis bruiken, de onrechtvaardigheden en de EEN DER SLACHTOFFERS OVERLEDEN. Mej. Thewlsscn, die Zaterdagmiddag door een auto van de posterijen te Nijmegen werd aangereden toen de ohauffeur bij het uitwijken voor een kind de macht over het stuur verloor en met den wagen op het voetpad terecht kwam, ls aan haar verwon dingen overleden. De kinderen hadden geen noemenswaardig letsel opgeloopen. Omtrent het familiedrama te Meerssen dat zich gistermiddag aldaar in het kasteel Groot Vaeshartelt heeft afgespeeld, kan nog nader worden gemeld, dat de dader, blijkbaar in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Zijn echtgenoote kreeg een drie tal kogels in de borst en moet op slag ge dood zijn. Bij zijn arrestatie legde de heer R. een volledige bekentenis af. Hij was diep onder den indruk van den vreeselijken misdaad. BIJ EEN RUZIE EEN RUIT INGESLAGEN. Beschonken dader aan verbloeding overleden. Gisteravond Iaat kwam een inwoner van Meerssen, W., in beschonken toestand van de kermis thuis. Hij maakte ruzie met zijn vrouw, die de woning-ontvluchtte en bij een der buren een veilig heenkomen zocht. De man volgde haar naar de woning van den buurman en trachtte hier de deur te for- oeeren. Hij sloeg er een'ruit in, l^etgeen hem nood lottig werd: de polsslagader werd doorge sneden. Hevig bloedend werd hij naar het zieken huis Calvariënberg te Maastricht overge bracht, waar hij kert na aankomst is over leden. ERKENNINGEN VOOR DEN KLEIN HANDEL IN TUINBOUWGEWASSEN. Van bevoegde zijde vernemen wij het vol gende. BH velen blijkt nog steeds de meening te heerschen, dat een erkenning als handelaar in tuinbouwgewassen wordt versterkt, wan neer zij een bestaande zaak hebben over genomen of reeds kosten in dien zin hebben gemaakt. Teneinde teleurstellingen te voorkomen wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat door de Nederland- sche groenten- en fruitcentrale slechts als kleinhandelaren worden toegelaten zij. die voldoen aan de by Koninklijk besluit van 17 Januari 1939 vastgestelde toelatings- vereischten van vakkennis, handelskennis en credietwaardigheid. Personen, die niet aan deze eischen vol doen worden derhalve, ook al hebben zij reeds een zaak overgenomen, niet als klein handelaar toegelaten. Bij de ten overstaan van den Leidschen notaris H. M. Markusse te Katwijk gehou den veiling, zijn de door ons vermelde hui zen niet verkocht, doch in bod gezet. ALDUS EEN CHINEESCH GENERAAL. Een speciale Reuter-correspondent heeft een onderhoud gehad met generaal Li- tsjoeng-jen, den commandant van Krwangsl, in diens geheime hoofdkwartier ln Midden- China. De generaal zeide onder meer: „De Japanneezen zijn er tot dusverre niet ln ge slaagd de Chineesche hoofdmacht te ver nietigen. Zij hebben daarvoor nu nog min der kans en wij zijn niet voornemens hun de gelegenheid te bieden. Ongetwijfeld kun nen de Japanneezen steden innemen, maar, terwijl zij verder oprukken, verliezen zij de steden, die achter hen liggen. Door het zen den van versterkingen naar een streek ver zwakken zij een andere, die dan in onze handen valt". De Japanneezen hebben meer dan dertig divisies in China, doch dezesstrijdkrachten zijn verspreid en worden voortdurend ver ontrust door de Chineesche guerillatroepen en de geregelde troepen. „Op het oogenblik", aldus de generaal, „gebruik ik een derde van mijn mansohap- wreede maatregelen van Gestapo en Duit sche autoriteiten tegen haar ontwapende slachtoffers óp te sommen Geheel Bohe men wordt geplunderd. Het nieuwe bedrijf ln dit drama toont ons, waartoe een over winnend Duitschland ln staat ls. De „Oeuvre" zegt: „het is heel aardig zoogenaamde leven ruimte te veroveren en lijnen op de kaart te trekken, maar er zijn veroveringen die eer verzwakken dan ver sterken. Men maakt van Tsjechen geen Duitschers en van Abessijnen geen Ita lianen. Volgens de „Ordre" heeft Hacha een nationaal-socialistische lijfwacht. De polit e oefent toezicht uit op zijn bezoekers. Zijn regeering kan niet bijeenkomen zonder dat de agenda door den rijksprotector Ls goedgekeurd. Zijn redevoeringen en beslis- s ngen worden onderworpen aan de goed keuring van den protector, di" de bevoegd heid heeft den zin er van geheel te ver anderen. zooals ook het geval ls geweest bij de Jodenwet Wie zal, aldus vraagt het blad de Tsjechen tegen hun beschermers beschermen? pen aan hot front. De rest wordt verder geoefend en neemt rust achter het front. Zoo neemt ons leger steeds in gevechts kracht toe, hoewel onze wapening slech ter is. Wij zijn vastbesloten de Japanneezen te verslaan. Wij zullen geen groote aan vallen op touw zetten, maar willen een reeks kleine aanvallen organiseeren om de Ja panneezen uit te putten. De oorlog legt een onbeschrijfelijk lijden en een grooten last op ons volk, doch geen stem verheft zich voor den vrede. Wij hebben Hankau, dat door velen onneembaar werd geacht, verlo ren, doch wij zullen den oorlog voortzetten met onverminderde vastberadenheid". DE TOESTAND IN TIENTSIN. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft tegenover een bultenlandsch journalist ver klaard, dat de regeering eenigen maatregel zal moeten nemen in verband met den nieuwen toestand, die. zoo zeide hij, ont staan is, diordat de Britsche autoriteiten geweigerd hebben de personen, die verdacht worden van den moord op den douane ambtenaar Tsjeng-sji-kang, uit te leveren. De woordvoerder wilde geen nadere mede- deelirvgen doen over den aard van den over wogen maatregel, doch hij achtte het ge- wenscht. dat de Britsche autoriteiten haar houding zouden herzien. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japan sche autoriteiten geen heil meer zien ln verdere onderhandelingen met de Engel- schen en daarom besloten hebben de vrije hand te nemen bij de handhaving van rust en orde door de Britsche en Fransche con cessies te Isoleeren als haarden van anti- Japansohe terreur en agitatie. Er wordt aan herinnerd, dat de Chineesche burgemees ter van Tientsin reeds order heeft gegeven, dat alle Ohineezen, die in dienst staan van de regeering of het gemeentebestuur, de concessies met hun gezinnen moesten ver laten. Alle Japansche waren en goederen, aldus het bericht uit Tientsin, zijn reeds uit de Britsche en Fransche concessies over gebracht naar de Japansche ooncessie of de Chineesdhe wijken. Verder wordt gemeld, dat de Japansche autoriteiten besloten hebben alle personen, die over de grens van de concessies komen, te controleeren met uitzondering van dege nen, die een openbare functie uitoefenen. Strang is per vliegtuig naar Warschau vertrokken, vanwaar hij naar Moskou zal doorreizen. Tevoren had hij een bespreking gehad met minister Halifax en den Brit sehen ambassadeur te Parijs, Phipps, die mededeeling deed van het Fransche stand punt. Maisky bracht vervolgens een bezoek aan Halifax in het byzijn van Strang, waar na Halifax en Phipps zich naar Downing- street 10 begaven om een conferentie met Chamberlain te hebben. INTERNATIONALE VERLICHTINGS COMMISSIE. In het hotel Kurhaus te Scheveningen heeft de minister van Waterstaat mr. dr. ir. van Buuren hedenochtend de tiende zit ting van de internationale verlichtingscom missie geopend. Behalve de afgevaardig den uit verschillende landen en hun da mes, woonden de plenaire openingszitting bij de heeren G. J. Teppema, vertegen woordiger van den minister van economi sche zaken, kolonel P. W. Scharroo. verte genwoordiger van den minister van defen sie, ir. A. H. O. W. de Bats, vertegenwoor diger van den minister van sociale zaken en mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat Namens het Nederlandsch comité dat dit jaar als gastheer optreedt, heeft dr. ir. L. R. Wentholt de aanwezigen in de Fransche taal welkom geheetne, in het bijzonder den minister van waterstaat en de ministerieele vertegenwoordigers. Hierna sprak de mi nister de openingsrede uit. DUITSCH DESERTEUR OVER DE POOLSCHE GRENS. Sen Duitsdh onderofficier van het arbeids front is op het Poolsche grensstation Oho j nice uit den trein gestapt, die van Duitschland naar Oost-Pruisen reed. Hij verklaarde niet naar Duitschland te wil len terugkeeren, „daar de levensomstandig heden daar onmogelijk waren geworden". Hij zeide verder, dat onder de leden van het arbeidsfront de ontevredenheid groeit en veraocht den Pooteóhen autorlteiteif hem met uit te leveren. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Vierde Blad. AMSTERDAM. 12 Juni. Afgaande op de koersen, welke Wallstreet ons Vrijdag en Zaterdag heeft laten zien, valt niet direct te verwachten, dat de Amsterdamsche effectenmarkt hierdoor een groote stimulans zal ondergaan. Tóch was de Amerikaansche beurs niet on gunstig gedisponeerd. Integendeel, Vrijdag ver toonde zij een positief vaste stemming en over- heerschte een vrij optimistisch gevoelen, waar door de koersen een behoorlijke verbetering ondergingen, en, wat nog meer zegt, de affaire heel wat beter was dan de laatste dagen het geval is geweest. Het waren in het bijzonder de vooraanstaan de fondsen, welke de meeste winst boekten. Van beteekenis was in het bijzonder, dat het Down Jones gemiddelde voor Industrieelen op 140.09 kwam. en hiermee wat men reeds ver scheidene dagen lang zag aankomen, de 140 heeft overschreden. Bijzondere factoren, welke de markt stimuleerden, waren weliswaar niet aanwezig, maar over het algemeen beziet men de situatie toch eer met iets grooter vertrou wen, ook al zijn de brandende vraagstukken, waarmede het Amerikaansche bedrijsleven zich bezighoudt, nog ver van een oplossing verwij derd. Te oordeelen bijv. naai- de meening van den Amerikaanschen industrieel Dupont, b#» staat er nog niet veel reden voor optimisme, gezien de hooge belastingen, welke een vrucht bare kapitaalsinvesteerlng in den weg staan. Trouwens, het geheele probleem der verhouding tusschen bedrijfsleven en overheid vormt in de Ver. Staten nog steeds het moeilijke punt, over welks regeling nog niets to zeggen valt, mede met het oog op het feit, dat men zich reeds be gint af te vragen, of president Roosevelt zich wellicht voor de derde maal candidaat zal stel len. Zaterdag sloot de New Yorksche markt prijshoudend, en waren de koersschommelingen gering. Ook de omzet was toen. hetgeen op een Zaterdag den laatsten tijd gebruikeiyk is, weer tot een onbelangrijk volume ingekrompen. In de buitenlandsche politiek hebben zich tijdens het weekeinde geen gebeurtenissen van beteekenis voorgedaan, zoodat de Amsterdam sche markt hierin weinig aanleiding tot een be paalde stemming zal kunnen vinden. De econo mische situatie kan daardoor meer bij het beursleven betrokken worden en vooral de jaar verslagen van verschillende ondernemingen, welke dezer dagen gepubliceerd worden, zijn in dit opzicht van beteekenis. De middagbeuri. De effectenbeurs was heden ongeanimeerd. Er hadden zich geen nieuwe factoren voorge daan welke op de markt inwerkten, en ten aan zien van de hangende kwesties nam men een afwachtende houding aan. De gulden was heden weer zwakker gedisponeerd, maar als een hausse motief voor de aandeelenmarkt gold dit heden niet. De monetaire kwestie en de geruchten rondom het kabinet bleven betrekkelijk op den achtergrond. Reden voor een bepaald optimisti sche stemming was er evenmin, en het gevolg was dat een zeer voorzichtige houding werd aangenomen, waardoor de markt bij opening een gedrukt voorkomen had. In het verdere verloop evenwel had vrijwel over de geheele linie een herstel plaats, zoodat per saldo de verschillen ten opzichte van Vrijdag zeer be perkt waren, hier en daar de vorige koersen zelfs nog overschreden werden. Ook nu bleef de handel echter van beperkten omvang, al ging er, vooral tegen het slot, iets meer om dan gewoonlijk. Op de locale markt ging de aandacht in de eerste plaats uit naar aandeelen Koninklijke olie. waarvan heden het jaarverslag gepubli ceerd is. Er waren beginbeurs van bepaalde zijde eenige verkooporders, waardoor de opening op 309Vj kwam. Hierop volgde een herstel tot 312, waarna het hoofdfonds tegen slot nog opliep tot 313¥t. Overigens was de markt niet van groote be teekenis. hoewel in verschillende hoeken tegen het einde van de beurs iets meer levendigheid heerschte. gepaard gaande met het aantrekken der koersen. Rubberfondsen waren voor de diverse incourante soorten vrijwel onveranderd. Amsterdam rubber wist zich na gedrukte ope ning iets te herstellen. Hetzelfde was het ge val met H.V.A., die na 427 opliep tot 430. De specifieke suikersoorten waren verdeeld met geringe verschillen. Tabakken waren beter voor Oude Deli's. die 3 procent opliepen. Aandeelen Philips openden een paar punten hooger, om daarna te reageeren tot 201. en vervolgens weer tot 205 te herstellen. Ook Unilever sloot aan den vasten kant. Aku bleef practisch onveranderd. Op de Scheepvaartmarkt werden Scheepvaartunie 6.9 procent ex-dividend verhandeld. De overige soorten waren alle iets gedrukt. Amerikaansche waarden waren ongeanimeerd en meerendeels benevens New-Yorksche pari teiten. De beleggingsmarkt had een verdeeld aanzien, hoewel de verschillen niet groot waren. De affaire droeg een zeer rustig karakter Duit sche leeningen weken niet sterk af van de prij zen van Vrijdag. Iets meer animo heerschte in de afdeeling der Fransche waarden, die hooger gewaardeerd werden. Ook Braziliaansche fond sen waren vast gedisponeerd. WISSELKOERSEN, Londen 8.811/-: Berlijn 75.50; Parijs 4 99; Brussel 32.04; Zwitserland 42.42 1 4; Ko- penhage 39.37Stockholm 45.42'/*; Oslo 44.30; New York 1.88 3/16; Lire bankpapier 6.40. Prolongatie 3/4; Part. disc. 7/16V»; Daggeld Vs. Registermarken 27'/*; Handels Sperrmar- ken 8; Reismarken 50'/*; Bankpapier 26 3 4. AMSTERDAM. 12 Juni. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 468 Vette kceien, waarvan de prijzen waren le kw. 7278. 2e kw. 6068. 3e kw. 4856 ct. per KG. slachtgewicht; 50 Melk- en Kalfkoeien 180260 per stuk; 64 Vette kalveren: 2e kw. 5056. 3e kw. 4048 ct. per K.G. levendgewicht; 123 Nuchtere kalveren f. 5 9 per stuk; 49 Schapen 1519 per stuk; 11 Lammeren f. 1011 per stuk; 430 Varkens: Vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 56 57. Zware varkens 5556. Vette varkens 54 55 ct. per K.G. slachtgewicht. 2 Paarden. Aan gevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM. 12 Juni. Aanvoer totaal 2237; Vette runderen 673: Vette kalveren 297; Nuch tere kalveren 11; Schapen en lammeren resp. 241 er. 160; Varkens 855. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 74. 2e kw. 60. 3e kw. 3245 ct; Vette ossen 65. 60. 3545 ct; Vette kalveren 1.05, 85. 55—70 ct; Varkens /levend gewicht) 45. 44. 43 ct; Schapen 45. 40. 27 ct. Pnjzen per stuk; Schapen le kw. f. 19. 2e kw. f. 16. 3e kw. f. 13; Zuiglammeren 10, 8. 6. ROTTERDAM, 12 Juni. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotteró. Graanbeurs, by minstens 5 last gezond, boordvrij). Stemming: kalm. Rogge (per 100 K.G.» Bahia Blanca 74 75 K.G. aan gekomen f8.45. stoomend f. 8.50. Poolsche gedenatureerd 72 '73 K.G. disp. f. 6.70. stoo mend f.6 65. Gerst (per 200 K.G.) La Plata 64/65 K.G. disp. f. 163, stoomend f.162. Idem 68/69 K.G. stoomend f.164. Amerik No. 3 aangekomen f. 158. Deensche 72/73 K.G. dagel verwacht f. 170. Marokko oudes oogst i 59/60 K.G. aangekomen f 148 Idem (nieuwe oogst) aangekomen f. 152. Havers (per 100 K.G.' La Plata clipped 55/56 K.G. disp. f. 6.85, stoomend f. 6.75. Poolsche 49/50 K.G. disp. f. 7.20. Mais (per 2000 K.G.) Gele La Plata aangeko men f. 153.50, stoomend naar aank. f. 154 f. 155. La Plata cinquantino disp. f. 178, stdbmend naar aank. f 173f. 172. Amerik. gele No. 2 disp. f. 157. Yoego-Slavische igele) stoomend f.154. Zuid-Afrik. No. 3 (witte' disp. f.154. Java (gelet disponibel f. 153.50. Bcekweit (per 100 K.G.' Pool sche Herrschafts aangekomen f. 8.55. Ame- rik./Canad. disp. f. 9.20. ZEVENHOVEN. 10 Juni. Eierenveiling. Aan tal eieren 1594 stuks. Kipeneieren 3.053.80 per 100 stuks. Prfjs eendeneieren 2.50. ROELOFARENDSVEEL10 Juni. Aard beien 1019; Frambozen 16—19. Rabarber 23; Peen 35 per bos; Sla OEO-^-l.OO per 100 krop: Snijboonen 2,603.60 per 10 K.G Stek 1.30 2.20; Princeboonen 5.00. Tuinboonen 1.75: Peu- I len 0,601.40; Dopers 0.850.93; Capuc'jners I 1.05—1.15. TER AAR. Centrale Veiling. 10 Juni Peulen per 10 kg. f. 0.60—1.35, doperwten f. 0.801.20, capucijners f. 1.301.50. tuinboonen f. 1.35— f. 1.50, snijboonen i. 3.40—3.80,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3