mm HOFNAR BUITENLAND u LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 Juni 1939 Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 Algemeene Toestand De diplomatieke actie Danzig Officieele tegenspraak Onze telefoonnummers De legersterkte ,Werd ik nogmaals souverein, dan zou DIT mijn HOFNAR zijn!" Dagbladreclame Het bezoek van het Engelsche Koningspaar is niet te vervangen De as wil zich handhaven STICHTING TOT BEVORDERING VAN DE BELANGEN VAN DEN HORTUS i BOTANICUS. Besluit van hei winterseizoen. Als slot van het winterprogramma von den twee excursies voor de leden van bovengenoemde stichting: plaats. De eerste gold een bezoek aan de champignon kwee- kerij ..Marguerite", gelegen aan den Kat- wijkschen wég te Wassenaar, alwaar over kweek en groei veel belangrijks werd mede gedeeld. Zaterdag 1.1. werd een tocht ondernomen naar het Bijenpark te Amsterdam; een groote uitgestrektheid, vroeger we'degrond, is herschapen in een fraai aangelegd park, door een tuinarchitect aan het peik ver bonden verzorgd. De leden van de Ver. van Bijencultuur kunnen een stuk grond huren en bewerken in overleg met den architect, zoodat een goed geheel wordt verkregen; de verschillende bijenstands staan verspreid en verscholen tusschen bloelende heesters en planten. Een deskundige leiding zorgde voor ae gewenschte inlichtingen. Er is in het afgeloopen jaar weer veel belangrijks geboden aan de leden. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Zonder uitkijken den rijweg; overgestoken. Zaterdagmiddag is de 10-jarige K. P. W. alhier, toe hij te Oegstgeest de rijbaan voor snelverkeer wilde oversteken van den Rijks weg nabij „de Slaag" door eigen onoplet tendheid gegrepen door een auto uit Den Haag. De jongen werd een eindweegs over den weg geslingerd en bleef hevig bloedend liggen. Na door dr. Hugenholtz ter plaatse te rijn behandeld, is hij per ziekenauto naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd waar bleek dat hü een hoofdsehedelfractuur en een hersenschudding had bekomen. Hedenmorgen was zijn toestand bevredi gend. LEIDSCHE RADIO VEREENIG ING. Ondanks het voor dit doel minder gun stige weer was de opkomst der leden voor de vossejacht waaraan de LR V. gisteren deelnam, zeer bevredigend. Gewapend met een tweetal peil-ontvan- gers trok de groep er op uit en het gelukte haar om na ongeveer een goed half uur haar eerste peiling in kaart te brengen. Hierna werd, hoewel het uiterst moeilijk was een eenigszins beschutte plaats te vin den. nog een tweetal pellingen in kaart gebracht. Bij de eindcontrole bleek, dat de groep niet onfortuinlijk was geweett. daar de uit- gepeilde plaats vrij zuiver overeenkwam met de plaats waar zich de zender, of de vos. had bevonden. Op 9 Juli a.s. zal de L.R.V. wederom aan ten dergelijke jacht deelnemen. PLANTS OEN- C ONC ERT. Donderdag as. zal de Harmonie-kapel „T. en D onder leiding van den heer H. J. A. Bokhove, het derde concert van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenrgingen in het Plantsoen verzorgen. Het publiek wordt beleefd verzocht ge- du.ende de uitvoering niet te loopen. Het programma luidt: 1. Enthousiasme, marsch, Alp. Dreissen. 2. Excelsior, ouverture, Louis Reynoud. 3. Geschichten aus dem Wienerwald. wals, Joh. Strauss. 4 Nachtigall und Drossel, polka voor 2 trompetten door de heeren gebrs. H. en C. Jagel. H. Kling. Pauze. 5. Vieux Camarades marsch, C. Feike. 6. Caprice sur un thème Allemand, J. M. Bek- ker. 7. Voix Roumaines. wals. M. J. H. Kes- sels. 8. Une Soirée d'Automne aux Arden nes. A. Govaert. 9. Marche des Héros, H. Nicholls. STED. GYMNASIUM. Afdeeling A, 2de groep. Geslaagd G. W. de Jong (Leiden); W. H. de Jong (Rijns burg) en mei. L. Kuiper (Wassenaard Het examen wordt met 2 candidaten voortgezet; afgewezen één candidaat. De vroegere Britsche minister van bui- tenlandsche zaken. Eden, heeft een rede gehouden In een vergadering van de con servatieve partij te Warwick. Hij zeide, dat, nu de regeering besloten heeft een vredes- front te vormen, zij niet meer tèrug kan. Verder zeide hij, dal het een groote dwaas heid zou zijn in dit vredesfront niet alle mogendheden in te sluiten, die geen agres sieve bedoelingen hebben, wat ook verder hun politiek moge zijn. Ten aanzien van de Sovjet-Unie zeide hij. dat de afkeer van het communisme niet blind mag maken voor het feit, dat de Sovjet-Unie niet agres sief is. noch streeft naar expansie. .Verder zeide Eden nog: „Ik ben niet optimistisch gestemd ten aanzien van den internationalen toe stand; ik geloof niet, dat dit door de feiten gerechtvaardigd zijn zijn. Ik ge loof. dat de komende maanden niet minder angstig en moeilijk zullen zijn dan de afgeloopen maanden". De Roemeensche minister Gafencu is te Ankara gearriveerd en daar reeds eerste besprekingen gevoerd. Aan een officieel diner zijn redevoeringen gewisseld, waarin de waarde van den Balkanbond werd uitge meten. die volledig wordt gehandhaafd. Voor Bulgarije is ten allen tijde gelegen heid zich aan te sluiten. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als afgevaardigde van Yonne, heeft de gewezen Fransche minister-president Flandin een rede gehouden, waarin hij pleitte voor een Fransch initiatief tot vreedzame samenwerking tusschen de vol ken. Flandin leverde critiek op de dicta tuur der totalitaire regimes, daar deze aan een keurklasse de hoogste posten verzekert. De geschiedenis heeft geleerd, aldus spre ker, dat de mensohelijke persoonlijkheid niet verdwijnt en slechts in vrijheid alle vruchten afwerpt. Na de vraag gesteld te hebben, wat men doet om den vrede voor te bereiden, ver volgde Flandin: geen verstandig menseh kan zeggen, dat het mogelijk is, in de we reld en nog minder in Europa, den econo- mischen status quo voort te laten bestaan. Flandin wilde niet, dat Frankrijk een voor een zijn vrijheden verliest bij de voorbe reiding tct een oorlog, welke onvermijde lijk geacht wordt, of in afwachting van een nieuwen vrede. Men verlangt van ons, zoo ver-volgde hij, dat wij tot het einde toe stand houden. En er kan geen twijfel over bestaan, dat wij tegenover een vijandelijke bedreiging of aanval stand zullen houden. Dooh, of het er nu om gaat, stand te hou den tot de overwinning in een oorlog of, hetgeen vurig te begeeren zou zijn, tot on derhandelingen gevoerd worden, die een oorlog vermijden, welke zijn onze doelein den en wat stellen wij voor aan de gemeen- I schap der volken om morgen den mensehe- lijken vooruitgang te verzekeren? De oud- premier zeide vervolgens te willen, dat een plan tot vreedzame samenwerking tusschen de volken werd opgesteld, dat in de plaats zou moeten komen van het verscheurde en niet te herstellen Volkenbondspact. Ons land. verklaarde spr., is noch noodlijdend, noch verzadigd Het behoeft om te leven noch gebieden te veroveren, noch markten aan zich te onderwerpen. Het is daarom meer dan elk ander bevoegd, een plechtige waarschuwing tot de wereld te richten, die haar afkeert van de verschrikkelijke raznp van een nieuwen algemeenen oorlog. AANBESTEDING. Ged Staten van Zuid Holland hebben aanbesteed; het aanbrengen van een as- phaltlaag op gedeelten van den Kanaalweg langs het Rijn-Schiekanaal alhier (gedeelte van weg no. 17 van het prov. wegenplan 1935), een en ander met bijkomende wer ken. De laagste inschrijving was van de N.V Nederl. Basalt Mij. te Zaandam voor f20.590. Polen heeft de eischen, welke de senaat van Danzig 3 Juni j.l. heeft geformuleerd, Inzake het. verminderen van het aantal Poolsche douane-inspecteurs en het af leggen van den eed door deze inspecteurs aan de autoriteiten van Danzig verworpen. De Poolsche regeering wil haar rechten handhaven en haar belangen, welke door de overeenkomst waarbij de betrekkingen tusschen Warschau en Danzig worden ge regeld, worden gegarandeerd, verdedigen. De Poolsche regeering stelt vast, dat. de beperking van de activiteit van de Poolsche douane-inspecteurs of vermindering van hun aantal in volkomen tegenspraak is met deze overeenkomst. Bovendien moet de Poolsche regeering in deze zaken beslissen en niet de autoriteiten van Danzig. Ook het gevraagde afleggen van den eed aan de nationaal-socialistische autoriteiten zou volkomen in strijd zijn met genoemde over eenkomst. De Poolsche regeering verklaart ver der, dat indien de autoriteiten van Danzig hun voornemen in praktijk brengen, de Poolsche regeering liet aantal inspecteurs zoodanig zal uit breiden, als noodig is om te controlee- ren of de douane van Danzig haar taak naar beliooren vervult. Bovendien doet de Poolsche regeering weten, dat zij zich genoodzaakt zal zien de meest uitgebreide consequenties te trekken uit de houding van de autoriteiten van Danzig, consequenties, welke op oeco- nomisch gebied groot nadeel voor Dan zig mee zouden brengen. In dit verband wordt opgemerkt, dat het aantal van de Poolsche inspecteurs bij het verdrag van Parijs van 1920, waarbij het douane-vraagstuk wordt geregeld, r.let is vastgesteld. Een Poolsch douane-inspecteur Lipinskt geheeten, is te Danzig gearresteerd, onder beschuldiging van spionnage. Hij zou mis handeld zijn en in een ziekenhuis liggen. De Poolsche commissaris-generaal heeft krachtig geprotesteerd. 6000 S.A.-mannen uit Oostpruisen zijn Zaterdag naar Danzig gekomen en defi leerden met de S.A. van Danzig voorbij hun chef, Llitze. in tegenwoordigheid van gouw leider Förster en senaatsvoorzitter Greiser. In een toespraak zeide Förster: Datizig heeft er nooit aan getwijfeld, dat zijn 400.000 Duitschers willen terugkeeren in den schoot van het Duitsche rijk en dat dlc wensch eens verwezenlijkt zal worden. Gedurende het wéekelnde zijn gemotori seerde eenheden van het Duitsche leger, ongewapend doch in uniform, te Danzig aangekomen. Als motief wordt opgegeven, dat deze afdeelingen aanwezig zullen zijn bij een demonstratie van de plaatselijke stormtroepen. Officieele Britsche kringen spreken ten stelligste tegen, dat Britsche troepen een coup tegen Yemen zouden hebben onder nomen. zooals het Duitsche Nieuwsbureau gemeld heeft. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand Mei op spaar bankboekjes ingelegd f337 172.95 en terug betaald f. 233.086.38. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f. 104.086.57. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 230 In de stedelijke werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 5 Juni 52: Dinsdag 6 Juni 51; Woensdag 7 Juni 51; Donderdag 8 Juni 51; Vrijdag 9 Juni 50; Zaterdag 10 Junt 49 personen Totaal 304 personen. Gistermorgen is de 27-jarige chauf feur J. H. op de Hcoglandsche Kerfcgracht bij het rellen van een vat bier in een kel der, uitgegleden waarbij hij zijn reohter- enkel brak. De Eerste Hulpdienst bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. De heer J G Fokkema alhier slaagde te Den Haag voor het onderwijzersexamen. (op 2 lijnen) ENGELAND. De minister van oorlog, Hore Belisha, heeft te Plymouth een redevoering uitge sproken In de volgende maanden zullen wij ruim 750.000 man onder de wapenen hebben. Wij worden dan ook van den eenen dag op den anderen meer een groote militaire mogendheid. Voorts wees de minister op het succes dei- dienstnemingen bij het territoriale leger, dat thans reeds 86 pCt. van zijn nieuwe kracht bezit. Sindsdien hebben wij de mi litie gevormd, die zal ons bovendien 800.000 man opleveren in den loop van de eerst volgende drie Jaren. AJgemeene verkiezingen in het najaar? De voorzitter van de conservatieve partij, sir Douglas Hacking, heeft verklaard, dat hij geen reden zag om te veronderstellen, dat de algemeene verkiezingen verder zou den worden uitgesteld dan het najaar van 1939. Het is algemeen gebruik ln normale tij den. aldus de parlementaire correspondent van Reuter, dat het parlement vier jaar bijeen is in plaats van de toegewezen vijf jaar en in dat geval zou een ontbinding van het parlement te allen tijde verwacht kunnen worden na 15 October, wanneer het nieuwe register der kiezers van kracht wordt. De correspondent voegt hieraan toe, dat er geen reden is, waarom de regeering niet zou besluiten algemeene verkiezingen te houden in het najaar, mits de gebeurte nissen op internationaal gebied teekenen vertoonen van terugkeer naar normale toe standen. rnisfiii Opel Super S« Coach f. 17.50 MQCjGE BMND'JK TFL.22ftlO GÉNERAL MOTORS SPECIALISTEN 1551 (Ingez. Med.) ROEMENIË. De pc 'is van Tatareseu. De liberale oud-premier Tatarescu, die thans ambassadeur is in Parijs, heeft vol gens welingelichte kringen zijn ontslag als ambasadeur genomen, ten einde in staat te zijn een meer actieve rol te spelen in het Roemeensche politieke leven ln zijn kwa liteit van koninklijk raadsman en senator. Het gerucht doet de ronde .dat Titulescu hem wellicht als ambassadeur te Parijs zal opvolgen. FRANKRIJK. Fransche lichtingen 1 September naar huis. In een brief aan Chichery den voorzitter van de radicale fractie, deelt Daladier mede. dat hij op den datum, waarop de onder de wapenen geroepen of gehouden ..beschikbare" soldaten naar huis zullen worden gezonden, bepaald heeft op 1 Sep tember voor wat de vestingtroepen betreft en 1 October voor de andere roepen. Monument voor maarschalk Joffre onthuld. Zaterdagmiddag is voor de militaire school een ruiterstandbeeld van maar schalk Joffre onthuld ln tegenwoordigheid van den president der republiek Lebrun, minister-president Daladier en talrijke ci viele en militaire autoriteiten. Het beeld, dat door den vermaarden beeldhouwer Maxime Ré al del Sarte werd vervaardigd, toont den maarschalk te paard, met den wijden mantel om, zooals men hem zag tijdens het overwinnings- defilé in de Champs Elysées bij het einde van den wereldoorlog. Maarschalk Franohet d'Esperey hield een toespraak, waarin hij de .schitterende mili taire loopbaan schetste van maarschalk Joffre. aanvoerder van het vurigste leger der wereld, wiens luclede geeste en kalm en resoluut ontreden aan de boorden van de Marne de vrijheid redde van het vader land. Ook minister-president Daladier heeft het woord gevoerd en Joffre dank ge bracht. De premier herinnerde ook aan het aandeel van Belgl*, Fngeland en Rus- i land ln den oorlog. HENRY II: Verstandige rookerskeus richt zich niet enkel op model óf melange, óf kleur, óf smaak, neem in een werkelijk fijne sigaar tellen al deze factoren tegelijk! Vandaar het succes der Hofnar-serie! Heerlijke tabakken, zorgzaam verwerkt tot sigaren die alles méé hebben: prettig model, koelen brand, pittig-zachten smaak. En duur aroma - hoewel IJ reeds voor 6 cent Hofnar-genieter kunt zijn! ,I\ooit fijner gerookt NV HOFNAR SIGARENFABRIEKEN - VAIKENSWAARO 1542 (Ingez. Med.) VEREENIGDE STATEN. DUITSCHLAND. Hitler te Weenen. Hitler is onverwachts te Weenen gearri veerd om de huldiging van den componist Richard Strauss bij te wonen, die 75 jaar is geworden. Vonnissen te Weenen. Zeven personen, onder wie twee vrouwen, hebben te Weenen voor de volksrechtbar.k terecht gestaan. Zij werden er van be schuldigd te behooren tot een „revolutlon- nair socialistische" organisatie. Drie der beschuldigden, waarbij de beide vrouwen, zijn veroordeeld tot 2jaar gevangenis straf, twee tot twee jaar en twee tot een jaar. SPANJE. Zoowel Dultschland als Italië blijven zich inspannen om in Spanje de positie te be houden, die zij zich daar in den burgeroor log verwierven. Franomo en Mussolini hebben wederom hartelijke telegrammen gewisseld en de Duce heeft hooge decoraties verleend aan eenige generaals, die de Italianen in Span je hebben aangevoerd. Men verwacht Clano einde dezer maartd te Burgos, waarheen de Dultscher Wohltat reeds op weg is. Men hecht hieraan zeer groote beteeke- nis De taak van Wohltat zal zijn, den toe stand In Spanje te bestudeeren, contact te zoeken met de Spaansche regeerings- en handelskringen en zich rekenschap te ge ven van de mogelijkheden, welke de op bouw van Spanje aan Dultschland op elk gebied geeft Duitschland heeft vooral belangstelling voor de Spaansche rijkdommen aan delf stoffen. Waarschijnlijk wordt overwogen, in de toekomst specialisten en technici naar Spanje te sturen voor den bouw van nieu we fabrieken, aanleg van wegen, enz De reis van Wohltat ls dus de Inleiding van een Duitsch-Spaansche samenwerking, die men, na de overwinning van Franco, welke men laat niet na daarop in Duitschland te wijzen behaald is dank zij de doeltreffende hulp der Duitsche vrijwilligers, zoo nauw mogelijk hoopt te kunnen maken. Zaterdag is het Britsche koningspaar per trein tot Redbanks in New Jersey gereisd, Per auto begaf het gezelschap zich vervol gens naar Fort Hancock Sandyhook, waar men zich aan boord van den torpedojager „Warrington" begaf om naar New-York te stoamen. Langzaam voer het schip met de Britsche koninklijken standaard ln top over de baai van New-York en ln het vroe ge ochtendlicht zagen de koning en de koningin langzaam het 'beroemde silhouet van Manhattan zich afteekenen. Vliegtuigen van de kustwacht verjoegen alle particuliere vliegtuigen, welke over den oorlogsbodem wilden vliegen. Zoodra de „Warrington" bij het vrij heidsbeeld verscheen, kwam de havenbrand weer van New-York ln actie. Dikke water- stralen schoten ln de lucht, terwijl "9 schepen in de haven hun sirenen lieten hooren en de kustbatterij van Governors- Island de gebruikelijke 21 saluutschoten loste. In de straten van New-York stonden langs den weg, welke het koninklijk paar volgde, naar schatting minstens 4 mil- lloen menschen opgesteld, waaronder een mlllioen schoolkinderen, om de hooge gas ten te begroeten. Het is een begroeting geweest, zot New-York niet enthousiaster kon verlee- nen. Vergezeld door gouverneur Lehman en burgemeester Laguardia werd de tentoon stelling bezocht. Het lawaai was zoo overdonderend, dat het niet mogelijk was onder weg eenige woorden te wisselen De koning en de koningin hebben giste ren den dag rustig doorgebracht als gasten van den president in Hydepark 's Morgens woonden zij een godsdienst oefening bij in de kleine dorpskerk, daarna een picnic gehouden werd In "et park. De middag werd doorgebracht zon der officieele gebeurlijkheden. In denavona begaven de koning en de koningin zien, na door president Roosevelt en eohtgenooie nog eens particulier te zijn ontvangen, weer naar den koninklijken trein, waarmede naar Canada terugkeeren. President Roosevelt, zijn echtgenoote e zijn moeder vergezelden de hooge ga919 naar het station en wuifden hun bu vertrek toe j De koning en de koningin zullen in eerstvolgende vier dagen korte bezoeike brengen aan twaalf steden in Donderdagavond vertrekken zij van Hauia* op Nieuw-Schotland naar Engeland De koninklijke gasten en Preslden., sevelt hebben portretten met hand)tee ningen uitgewisseld. De koning en, nrP. ningin hebben ook de moeder van aenp sident een portret geschonken. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2