LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 12 Juni 1939 asyiyy I\ÜIZFMÏN /TIMKIN liecleAjêanci Lfoi&y! Uit de Rijnstreek Hervorming vredesorganisatie der landmacht NOORDWIJK. Gelijk men weet, is er sinds eenigen tijd voor de alhier gelegerde militairen reeds improvisorlsch het een en ander ge daan. Het daartoe opgerichte Comité wil thans op meer organisatorische wijze te werk gaan en stelt zich voor een collecte te hou den voor het Militair Tehuis. Deze collecte zal op Zaterdag 17 Juni gehouden worden te Noordwij k Zee en op Zaterdag 24 Juni te Noordwijk Binnen. OEGSTGEEST. A.s. 40-jarig jubileum. Den 18en Juni a.s. hoopt de heer J. C Wassenaar zijn 40-jarig jubileum te her denken als collectant bij de Ned. Herv. Ge meente alhier. De heer Wassenaar heeft deze functie gedurende al dien tijd met groote nauw- gezetheid waargenomen. Autobotsing. Bij kilometerpaal 19 op den Rijksweg had gisteren een botsing plaats tusschen twee auto's resp. bestuurd door A. J. G. en A. v. d. S.. beiden uit Den Haag. Twee inzitten den hadden verschillende hoofdwonden en schrammen opgeloopen en zijn per particu liere auto naar het Ac. Ziekenhuis te Lei den gebracht en aldaar behandeld. Een an der inzittende kreeg ten gevolge van den schrik een zenuwtoeval en is door dr. Hu- genholtz geholpen. Beide auto's waren zwaar beschadigd en zijn per kraanwagen naar de garage Kamsteeg vervoerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. De in beide kerken alhier gehouden Pinkstercoilecte voor de Zending heeft op gebracht de som van f. 324.61'/!. Gevonden: een autoped. Inlichtingen op het politiebureau. RIJNSBURG. Teraardebestelling van den heer J. J. Alting. Onder zeer groote belangstelling had op het kerkhof aan de Sandtlaan de teraar debestelling plaats van wijlen den heer J. J. Alting, administrateur van het Water leidingbedrijf alhier, die op 43-jarigen leeftijd na een korte ongesteldheid is overle den. Op verzoek van de familie werd aan het graf alleen gesproken door ds. Van der Loo, die ojn. woorden van troost sprak tot de familie. Na het zingen van ps. 89: 1 dankte eeu familielid voor de betoonde be langstelling. SASSENHEIM. Een valpartij van „wegracers". Van een groep wegracers kwam er één door de gladheid van de natte straat nabij de R.K. Kerk te slippen, waardoor een alge- meene valpartij ontstond. Vele renners be kwamen verwondingen; één van hen even wel zoodanig aan schouder en rug, dat me dische hulp moest worden ingeroepen. Ingelandenvergadering Hellegatspolder. Onder voorzitterschap van den heer J. Clemens werd de Ingelandenvergadering gehouden. De opkomst was ditmaal gering. Slechts 14 stemmen konden worden uitge bracht. terwijl in totaal kunnen worden uitgebracht 30 stemmen. De rekening over 1938 werd vastgesteld aaji inkomsten op f. 3.828.79 en aan uitga ven op f. 488.48, zoodat het batig saldo be draagt f. 3.340.31. De omslag bedroeg over 1938 f. 10.per H.A., terwijl de omslag- plichtige grootte bedraagt 68.55.27 HA. Onder de inkomsten komt voor een buiten gewone ontvangst ad. f. 2.500.aan welk bedrag nog een nadere bestemming zal moeten worden gegeven. De begrooting voor 1939 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f. 3.806.63. De omslag werd voor 1939 geraamd op f. 6.per H.A., der halve een verlaging van f. 4.per H.A. Een verlaging, welke niet vaak zal worden aangetroffen. Het Bestuur werd gemach tigd tot het doen van de vereischte af- en overschrijvingen op de begrootingsposten, terwijl aan het Bestuur eveneens machti ging werd gegeven tot onderhaudsthe aan besteding of uitvoering van werken in eigen 'scheer. Hierna volgde het belangrijkste punt: n.l. de eventueele stichting van een ma chinale bemaling. Verschillende aanbie dingen en rapporten van deskundigen wa ren ingekomen: een en ander is ernstig overwogen. Besloten werd tenslotte den windmolen grondig te doen herstellen en niet ov-er te gaan tot de stichting van een machinale bemaling (ruwolie). De heer J. van Eeden was aan de beurt van periodieke aftreding als Poldermeester Na schriftelijke stemming werd met alg. st. herkozen de heer J. van Eeden. Het stembureau bestond uit de hoeren J. Cle mens, J. H. Pennings en J. van Eeden. Hierna hadden nog besprekingen plaats omtrent de bemaling en den boezem van den polder. Een ontwerp-keur of politie verordening van den polder is in voorbe reiding. Binnenkort hoopt het Bestuur daarom trent nadere mededeelingen te kunnen doen. Hierna volgde sluiting door den voorzitter. VALKENBURG. Uitreiking van diploma's E. H. B. O. De voorzitter, de heer v. d. Kamp, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de burgemeesters Woldringh v. d. Hoop, van Katwijk en de Wilde van onze gemeente. Vervolgens dankte hij dr. Hueting voor de aangename lessen dezen winter gegeven, waarna hij namens de afd. dr. Hueting en zijn a.s. vrouw feliciteerde met hun voorge nomen huwelijk. Hierna feliciteerde burge meester de Wilde de afd. met haar voortref felijk bestuur. Spr. waardeerde den arbeid der E. H. B. O. ten zeerste daar deze geheel kosteloos geschiedt. Hij achtte het een groot gemeentebelang 15 diploma's te kunnen uit reiken. hetgeen hij hierop met een toepas selijk woord deed. Burgemeester Woldringh v. d. Hoop schet ste de groote belangrijkheid van het Een heidsdiploma voor de verkrijging waarvan een ernstige studie noodig is. Hij raadde aan om te blijven oefenen, opdat, wanneer het noodig is men met tegenwoordigheid van Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name van 8882 (Ingez. Med.) geest hulp verleenen mag. Hierna reikte hij met een toepasselijk woord de diploma's uit aan 14 Katwijksche cursisten. De voorzitter dankte de heeren voor hun bereidwilligheid. De heer v. Delft dankte dr. Hueting na mens de Valkenburgsche cursisten waarna hij een huldeblijk overhandigde terwijl mej Ouwersloot bloemen aanbood aan de a.s vrouw van dr. Hueting en aan mevr. v. d. Kamp. Dr. Hueting dankte de cursisten voor hun medewerking Vervolgens reikte de voor zitter aan de cursisten een zakverbanddoos over en aan mej. Jansen, concierge, voor haar belangelooze medewerking, een bloem stuk. Hierna volgde sluiting. VOORHOUT. Geitenkeuring Vereen. „De Eendracht". Op het terrein van den heer H. H. Dijs- selbloem werd de jaarüjksche geitenkeu ring gehouden voor de leden der Ver. „De Eendracht". Keurmeesters waren de heeren S. de Jong, assistent van den Rijksvee- teeltconsulent te 's-Gravenhage en H. Roest uit Den Briel. lid van het Hoofdbe stuur van den Z.H. Bond. De belangstelling voor deze geitenkeu ringen neemt de laatste Jaren aanmerke lijk toe. Dit jaar waren ook meer geiten aangevoerd dan het vorig jaar n.l. 43 met 13 lammeren (v.j. 35 en 11 stuks). Op ini tiatief van het pl. bestuur, was als at- tractie een 30-tal prijzen uitgeloofd, welke door den pl. Middenstand gratis waren af gestaan. De uitslag was: Éénjarige gelten. wit, ongehoomd: 1. C. v. Wouw, met geit genaamd Corrie; 2. S. v. Noort, met geit gen. Janna; 3. W. v. Noort, met geit gen. Toos. Voor deze col lectie waren 8 stuks geiten. De beoordee ling der keurmeesters luidde matig. Oudere geiten, wit, ongehoornd: Hier voor waren 20 geiten, waarvan een prijs verwierven: 1. G. v. d. Tang, met geit gen. Willy; 2. J. v.d. Lans, met geit gen. N. N.; 3. W. v. d. Burg, met geit gen. Nella; 4. C. Koolloos. met geit gen. Corrie. Beoordee ling zeer goed. Éénjarige geiten, wit gehoornd: 1. S. v. Noort, met geit gen. Bertha:; 2. H. v. d. Maat met geit gen. Catrientje. Oudere geiten, wit, gehoornd: 1. E. F. Knoppert Jnr., met geit gen. Jansje; 2. H. Zuidhoek, met. geit gen. Suze; 3. H. Zuid hoek, met geit gen. Jopie. Beoordeeling zeer goed. Bont, ongehoornde oudere geiten: 1. A Langelaan met geit gen. Aly; 2. C. v. Dam met geit gen. Jo; 3. J. Berkhout met geit gen. Nelly. Bont gehoornde geiten: hierbij verwierf alleen de heer Chr. v. Leeuwen een 2en prijs met geit gen. Jootje. Lammeren: 1. J. Oostdam; 2. C. v. Wouw 3. G. M. Prins; 4. P. v. Werkhoven Bern.z. De beoordeeling voor deze lammeren was uitstekend. De z.g. loop was best. Met deze keuring kan de afdeeling der Voorhoutsche geitenfokkerij weer op een zeer goed jaar terug zien. Gelet op het groo- ter aantal geitenhouders ook dit jaar. blijkt v/el. dat deze z.g. „werkmanskoe" bij zeer velen, vooral de laatste jaren, weer haar intrede doet. Op dit zelfde terrein zal 5 Augustus a.s. de eerste belangrijke keuring worden ge houden van den Kring „Voorhout en Om streken". Hierbij zal een keur van geiten aangebracht worden uit de omllgende ge meenten. Onze plaatsgenoot de heer F. J. M. Jinka slaagde voor het examen belasting consulent. Vrijdag a.s. des nam. te 2.30 uur zal er gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en herinenting ten huize van dr. H. A. G. Bots. WASSENAAR. Aanrijdin#. Op den Rijksstraatweg botste nabij de Rust en Vreugdlaan een vrachtauto, be stuurd door Van S. uit Amsterdam tegen een bakfiets van den Scheveninger T., die daarbij een hoofdwonde opliep. Het ongeval ontstond doordat uit het landgoed Eikenhorst een personenauto kwam. bestuurd door K. uit Den Haag, waardoor Van S. niet voldoende kon uit wijken. Door dr. Hubbeling werd aan T. eerste hulp verleend, waarna hij naar zijn woning werd overgebracht. Rijnlands Lyceum. In ons verslag van de steenlegging Rijn lands Lyceum staat abusievelijk als de naam van den burgemeester vermeld jhr. van Nis pen tot Sevenaer dit moest vanzelfsprekend zijn baron van Wijnbergen. ALPHEN. Wagen met paard in sloot gereden. Zaterdagmiddag is in de Raadhuisstraat het gespan, melkwagen met daarvoor be spannen paard van den landbouwer K. door een onbekende, dat bij het passeeren niet ver genoeg uithaalde in den kant gedrukt en vervolgens in de sloot gereden. De be stuurder wist zich in veiligheid te stellen, doch een groote hoeveelheid wei. die zich in een tank bevond, ging verloren. Het paard kon worden gered. De volgende leerlingen van de Han delsavondschool alhier slaagden voor het diploma handelskennis afgenomen door de Middenstandsbonden t.w. H. Duiterhof, S. M. v. Keeken. M. Kok en J. v. Zwieten, voorts H. G. v. Brummen, C. Deelstra en J. v. Leeuwen alhier A.s. Woensdag zal alhier ten bate van T B C.-fonds de Zonnestraalcollecte worden gehouden. Blijkens het jaarverslag van de Speel tuinver. „Bloemhof" sloot de rekening ont vangsten en uitgaven op een bedrag van f. 590.81, batig saldo van f. 96.41. Het ledental neemt nog steeds toe en wel van 117 tot 135. De aftredende bestuursle den de heeren v. Lelie en Kalshoven, wer den herkozen. Uitgebreide besprekingen werden gevoerd over het as. komende lus- tram der vereeniging. De opbrengst van de extra collecte ten bate van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk voor het tekort, bedraagt f. 375. De opbengst van de busjes van „Uit bouw" der Ned. Herv. Kerk bedraagt over de afgeloopen maand f. 136.66'/«. ALKEMADE. Werkverschaffing Met ingang van Maandag as. zal een 20-tal werklooze arbeiders uit deze ge meente geplaatst worden bij het centrale werkverschaffingsobject in den Zuider- Legmeerpolder en bestaande in het ver beteren van wegen. LEIDERDORP. Adres van Gemeentebelang. Door de Ver. „Gemeentebelang" is een adres gezonden aan B. en W., waarin er op gewezen wordt, dat van verschillende zijden moeilijkheden zijn gerezen over de wijze waarop in deze gemeente tegenwoordig het ophalen van vuilnis geschiedt. Beleefd wordt verzocht in deze zaak zoo mogelijk, spoedig verandering te brengen terwijl adressante zich bereid verklaart zoo noodig nader haar bedoeling toe te lichten. Burgerlijke Stand. Geboren: Arie Cornells, z. van A C. v. d. Sijs en T. Bogaards; Hendrik, z. van M. L v. d. Kwaak en H. van Tongeren. Ondertrouwd: W. Kranenburg J.m. 26 j. en J. Nagtegaal J.m. 23 J. Mobilisatieherdenking. Ten raadhuize alhier had een bijeenkomst plaats van eenlge personen uit onze gemeen te en omgeving. Het doel hiervan was, zoo mogelijk, te komen tot een herdenking van de mobilisatie die Augustus a.s. 25 jaar ge leden plaats had. Als plaats voor de her denkingsbijeenkomst werd gekozen het café „Ik leer nog" te Zoeterwoude, waarin de mobilisatietijd de mitrailleur-afdeeling was ondergebracht. Op de bijeenkomst waren o.a. aanwezig de heer Wap, oud-burgemeester van Zoe terwoude de heer Brug. burgemeester onzer gemeente en de heer Viervant Tukker uit Leiden. Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling staan ingeschreven 24 werkloozen waar van 14 steuntrekkend. LEIMUIDEN. De kantoorhouder de heer A. van Velzen met pensioen. Aan den heer A. van Velzen, kantoor houder bij de Posterijen alhier is met in gang van 1 Augustus 1939 eervol ontslag verleend als zoodanig. De heer van Velzen werd op 1 Juni 1904 tot brievenbesteller benoemd, terwijl op 16 Augustus 1924 zijn benoeming tot kantoor houder volgde. Noode ziet men den heer van Velzen, die steeds op voorkomende en welwillende wijze het publiek behulpzaam was. met pensioen den dienst verlaten. Wij hopen, dat hij nog veie jaren van zijn welverdiende rust zal kunnen genieten. De heer van Velzen is 62 jaar en geniet nog een zeer goede gezondheid. NIEUWKOOP. De Rietlandverbetering in werkverschaffing De rietlandverbetering in werkverschaf fing, welke dit jaar na het wijken van den vorst In het begin van Februari begonnen is, is met het oog op den groei van het gewas, thans voorloopig weder stopgezet. Gemiddeld hebben 60 hoofden van gezin nen of kostwinners, die anders op steun aangewezen zouden zijn geweest, daarin werk gevonden, terwijl het systeem van verbeteren goed voldoet. 12 Juni en volgende dagen zal in onze gemeente de jaarüjksche collecte worden gehouden ten bate van den Gew. dienst. WADDINXVEEN Geit doodgebeten. Aan den Bodegraverstraatweg is de geit van den heer de W door een hond doodge beten. Na onderzoek kon worden vastge steld, wie de eigenaar van de hond was, zoodat deze daarvan de nadeelige gevolgen zal moeten dragen. Het scheepvaartverkeer. In de afgeloopen maand passeerden al hier de hefbrug 4148 schepen. De scheep vaart door de Gouwe is weer vrij druk. Bij Kon. Besluit is vastgesteld de samen, stelling van de konimklijke landmacht op voet van vrede". In verband daarmee is een nieuw boekwerk „vredesorganisatie" op de landsdrukkerij ter perse De vredesorganisatie der landmacht wordt bij dit Koninklijk besluit veranderd. De hoofdzaken dezer hervorming komen hier op neer: de huidige (vredes) divisies wor den legerkorpsen. De brigades worden divisies en de lichte brigade wordt lichte divisie. De artilleriebrigades worden opgeheven en de beide regimenten van elke brigade worden over de divisies verdeeld, zoodat er bij elke inieuwe) divisie één komt. Door deze hervoiming zal er niet alleen meer overeenkomst komen tusschen de oorlogs- en de vredesorganisatie, maar ook nauwere samenwerking tusschen de ver schillende wapens, met name de artillerie en de infanterie, worden bereikt. Bij do legerkorpsen zal een „legerkorps- artilleriecommandant" gaan optreden. Men verwacht dat deze functies aanvankelijk door de huidige commandanten der artille riebrlgades zullen worden vervuld. Bij Kon. Besluit zijn benoemd en aange steld, onder eervolle ontheffing uit hun te genwoordige betrekking, tot commandant van het le legerkorps, de generaal-majoor jhr. J. T. Alting von Geusau, commandant der le divisie; tot commandant van het lie legerkorps, de generaal-majoor W. F. Sillevis, com mandant der lie divisie; tot commandant van het Hle legerkorps, de generaal-majoor A. A. van Rijnatten, commandant der IHe divisie: tot commandant van het IVe legerkorps, H.Ms. adjudant In buitengewonen dienst, de generaal-majoor A. R. van den Bent, commandant der IVe divisie; tot inspecteur der cavalerie en der wiel rijders, tevens commandant der lichte divi sie, de generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, inspecteur der cavalerie, tevens commandant der lichte brigade; tot commandant der Ie divisie, de kolo nel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, commandant van de brigade grenadiers en jagers (le Infanteriebrigade); tot commandant der He divisie, de kolo nel dr. mr. dr. J. S. Barbas, commandant van de lie infanteriebrigade; tot commandant der Ille divisie, de kolo nel L. H. Kraak, commandant van de Ille infanteriebrigade tot commandant der IVe divisie, de kolo nel L. J. Rieber, commandant van de IVe infanteriebrigade; tot commandant der Ve divisie, de kolo nel M. de Jong, commandant van de Ve Infanteriebrigade; tot commandant der Vie divisie, de kolo nel C. P. Brückel, commandant van de Ve infanteriebrigade; tot commandant der vne divisie, de ko lonel F. B. A. J. Jansen, commandant van de Vile infanteriebrigade; tot commandant der VTIIe divisie, de ko lonel A. de Vries, commandant van de VIITe infanteriebrigade Voorts zijn eervol ontheven uit hun te genwoordig commando, de kolonel R. P. J. van den Berg van Saparoea. commandant van de le artilleriebrlgade; de kolonel I. M. P. A. Quadekker. commandant van de lie artilleriebrigade; de kolonel C. de Iongh commandant van de Ille artilleriebrigade; de kolonel A. G LagerwelJ. commandant van de TVe artilleriebrigade; AANBESTEDINGEN. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed: het onderhoud van den weg met rijwielpad en jaagpad langs de Oost zijde van de Gouwe, onder de gemeenten Gouda. Waddinxveen, Reeuwijk en Bos koop, resp. nos. 26 en 25 van het Provin ciaal Wegenplan. De laagste inschrijver was J. de Rooij te Vleuten voor f. 41.860.—. Voorts het verbeteren van den Zijdeweg te Boskoop (gedeelte van weg no. 22 van het Provinciaal Wegenplan 1936), bestaan de ln het vergraven van de vaart, het ma ken van beschoeiingen en oeververdedi gingen, het aanvullen der oude vaart met balen turfmolm en koolasoh, het maken van onderheide landhoofden voor draai bruggen, het verplaatsen van bestaande en maken van nieuwe draaibruggen, hét ma ken van een rioleering, het opnemen en weder aanbrengen van klinkerbestratin gen, een en ander met bijbehoorende en bijkomende werken. De laagste inschrij ving was van P. Bokhoven te Gouda voor f. 108.900.—. Eenlge kinderen speelden op het land van den landbouwer v. d. E. De man maak te zich daarover zoo kwaad, dat hij op de kinderen afging en ze in de nabije sloot deponeerde. De politie maakte tegen hem proces-verbaal op. Het Fanfarecorps „Ooncordia" gaf een zeer geslaagd openlucht-concert ln de mu ziektent. Een groote menigte genoot van de uit nemende muziek. Wij hopen nog vele zulke mooie uitvoeringen mede te maken. Alle hulde aan het fanfarecorps! De heer P. van der Glas, is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Jan van Nassauschool te Amsterdam—Nieuwendam. B. en W. stellen den gemeenteraad voor het personeel van den Luchtbescher mingsdienst en van de brandweer vrijwillig te verzekeren tegen ongevallen en deze ver zekering aan te gaan bij de Centrale Werk gevers-Risico-Bank te Amsterdam. ZOETERMEER. Been gebroken. Het 5-jarig zoontje van S. v. d. B. in de Molenstraat alhier geraakte onder een pas- seerende fiets. Het ventje brak hierdoor een been. Nadat medische hulp was ingeroepen werd de kleine naar het ziekenhuis in Voor buig vervoerd. HERZIENING VARKENSTOEYVIJZIN0. Uitstel tot 1 November ;i„s. Door verschillende omstandigheden heeft de herziening der varkenstoewijzlnz niet ln alle gewesten gelijktijdig kunnen plaats vinden In sommige provinciën zijn de nieuwe toewijzingskaarten reeds eind Mei verton, den, terwijl dit in enkele andere gewesten eerst ln de maand Juli zal kunnen se- schieden. Voor zoover de nieuwe toewijzing een verlaging inhoudt, wordt deze eerst van kracht drie maanden na dagteekening der Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat de varkenshouders in gewesten, waar de nieu we toewijzing reeds bekend is gemaakt in een nadeelige positie zouden kunnenko men. Naar wij van bevoegde $jde vernamen is, teneinde dit te voorkomen, thans de datum, waarop de nieuwe toewijzing ten volle van kracht wordt, uitgesteld tot i November 1939, Dit beteekent dus, dat de. genen, wier toewijzing bU de huidige her- zienlng verlaging ondergaat, zich. wat den omvang van hun varkensstapel betreft, uiterlijk 1 November aan de nieuwe toe.' wijzing aangepast dienen te hebben. Buitenland DE RAMP VAN DE „THET1S". De Britsche regeering zal vandaag een wetsontwerp indienen tot instelling van een commissie van onderzoek naar de ramp van de „Thetis". EEN UITVINDING VAN MATUSJKA. Tegen spoorwegongelukken. Volgens de „Montag" heeft Matusjka.die wegens het veroorzaken van spoorwegonge lukken in Hongarije tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld is, vergunning ge- kregen om bij het octrooibureau lnschrlj. ving van een uitvinding tot het voorkomen van spoorwegongevallen te vragen. ACTIE VAN „LIGA VAN HET WESTEN". De Poolsche „Liga van het Westen" heeft in de fabrieken te Pabjanice bij Lodz af- deelingen opgericht. Zij wil een groote ac tie op touw zetten om de fabrikanten te dwingen de Duitsche arbeiders, die hier in grooten getale werken, te ontslaan en door Polen te vervangen. BALTISCH CONGRES TE KAUNAS. Op het Baltische congres, dat te Kauna» wordt gehouden, heeft Bizauskas, plaats vervangend minister-president van Lithauen verklaard, dat de randstaten in geval van oorlog een strikt neutrale houding zouden aannemen. Tegen iederen aanslag op hun onafhankelijkheid zal echter met wapenge weld worden opgetreden. Het congres nam een motie aan, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de randstaten schouder aan schouder zullen staan om hun on schendbaarheid in geval van nood geza menlijk te verdedigen. DE ARRESTATIE VAN LIPINSKI. Officieele mededeeling van Danzig. Officieel wordt van de zijde der regee- ring van Danzig medegedeeld: „In den nacht van 9 op 10 Juni heeft de Poolsche inspecteur der douane Lipinski getraoht met valsche verklaringen bv. dat hij Duitsch reserve-officier geweest was eenige deelnemers aan de wedstrijden der S A.-groepen te verlokken tot uitspra ken, die het karakter van landverraad ge dragen zouden hebben. Verder heeft hij ge tracht twee S.A.-mannen in een auto over de grens te brengen. Toen deze pogingen mislukten, heeft hij zich schuldig gemaakt aan beleediging van den Fuehrer en hand tastelijkheden tegen de S.A.-mannen. Dezen stelden zich teweer en brachten de politie op de hoogte. Tegen Lipinski is een ver volging ingesteld wegens ontvoering, over treding van artikel 130 van het wetboek van strafrecht en paspoortdelict." PRESIDENT ROOSEVELT NAAR SAN FRANCISCO. Men verwacht, dat president Roosevelt zeer binnenkort een reis door de Vereenigde Staten zal maken en een bezoek aan de ten toonstelling te San Francisco zal brengen De president wil op deze reis de open bare meening ten aanzien van de New Deal peilen. De postmaster-general, Farley, die over het algemeen de leiding heeft bij de politieke bedrijvigheid der regeering en die onlangs is teruggekeerd van een reis door de Westeijke staten, heeft den indruk, dat Roosevelt, indien hij dat wensoht, gemak kelijk ln 1940 als president herkozen tan worden. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VEREENIGING „GEMEENTEBELANG'' Mij is de laatste dagen gebleken, dat er in kringen onder de Leidsche Burgerij, die mu blijkbaar erg slecht kennen, geruchten Kaan'. zou ik die eenige maanden geleden een'r brak in het openbaar voor de 0Prlcht, 8_p! Leidsche vereeniging voor Gemeentebelangen thans mede de hand gehad hebben in ae ding en de actie der kort geleden gestichte eeniging „Gemeentebelang", die bereids mei- eigen candidatenlijst voor de a.s. raa®op zing is uitgekomen. Deze geruchten moei- de meest stellige wijze, als geheel met oe heid in strijd tegensprekende thans m leven geroepen vereeniging ..Gemeen1teoe wijkt in feitelijken opzet en in doen en dermate af van een vereeniging voor Geme belangen, zooals ik mij die wenschen zou. ik niet beschouwd wil worden als hebbeni Haad- haar eenige geestelijke verwantschap 01 werkelijk contact. wlcHERINfc Leiden, 10 Juni 1939. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14