DE ZIEKE Burgemeester van Westwoud in arrest LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Juni 1939 Derde Blad No. 24296 Zijt gij reeds lid WJGE SALTS ijle jaargang BUITENL. WEEKOVERZICHT Alles blijft bij het oude! „Het gaat niet slecht, maar dit blijft een zwakke plek" MIDDENSTANDSDIPLOMA ALG. HANDELSKENNIS HOOGSTRATEN's BOEKHOUDBUREAU, Tel. 1754, Plantsoen 29, Leiden Verdacht van fraude met steungelden GEMENGD NIEUWS pe tijd van rost houdt gelukkig aan, lüiar 400,11 kan men nlet zeii011. dat de lureld veel verder komt! Hoofdoorzaak Ijjarvoor lijkt ons het droeve feit, dat er I jff, en weer geen vertrouwen meer be- I (jsat. H°e dat 15 te herstellen Not is tusschen Engeland en de sovjets >n direct accoord bereikt, maar de karl ijn schijnen thans beter dan te voren. En- I eland komt aan de eischen van Moskou l'jorer mogelijk tegemoet. Wederkeerigheid li; volledig toegezegd, waarmede een der lKIStc vereischten wordt vervuld. Over I i'ijlt nog slechts de kwestie der Baltische Iünden en deze is er niet gemakkelijker op li,worden, nu deze landen zelf van geen Itirantie willen weten, te meer, waar zij Ijjut met Duitschland een non-agressie- Irfrdrag afsloten, waarmede Berlijn zioh lieer verguld betoont. De sovjets zouden het li-fat, de weigering ten spijt, toch een di lute garantie willen van de zijde van En- li-iland, doch Londen bedankt er begrijpe lijkerwijs voor zoover te gaan en zoodoen de terecht het verwijt op zich te laden, Ijich te bemoeien met dingen, die het niet Irechtstreeks aangaan. Men zoekt nu naar I pn oplossing in dien geest, dat Engeland, Ironder dat namen worden genoemd, de 11,1 jets garandeert, dat het Moskou te hulp lid komen, zoo dit tengevolge van een niet liirecten aanval op zijn grondgebied toch liiii meenen in gevaar te worden gebracht. Ikii Engelsch vertrouwde der regeering, Istrang, vertrekt heden of Maandag naar lïaskou om te trachten door mondeling lserleg den uitweg te bespoedigen. Het is loarschijnlijk de juiste weg om het I tvreiken van een accoord zooveel mo- liflijk te bespoedigen! Ook al zal het nog liel eenigen tijd vergen. I Inmiddels komen uit Engeland klanken, |(.e de aandacht ten volle verdienen. Zoo- lid Chamberlain als lord Halifax hebben lag eens op zeer nadrukkelijke wijze ver- liiiard, dat Engeland ten allen tijde bereid lilijft om welke kwestie ook te bespreken lr,n de groene tafel, mits echter van te vo ls vast staat, dat agressie uit het woor- Itmboek der huidige politiek is geschrapt Ik dat verdragen naar letter en geest zul- lin worden nagekomen. I Het is nu maar de groote vraag, hoe de Ir daarop zal reageeren I Voorloopig lijkt het vooruitzicht niet al Ik gunstig. Berlijn lijkt niet in een stem- Iring om een pad te betreden, waarvan ge- lie>d kan worden, dat de „tegenpartij" het Keelt aangewezen. Maar hoe Europa dan li! de impasse moet komen, ontgaat ons |kn eenenmale Er zijn er, die uit de verklaringen der lliigelsche ministers meenen te moeten lnncludeeren, dat Groot-Brittannië weder- l'jn geneigd is, om bakzeil te halen, spe- léaal, waar het accoord met Moskou zoo- L,ig uitblijft, doch dit komt ons onjuist ■mor. Het is geen schande om volmondig te Bekennen, dat alles gedaan moet worden lm te trachten den VTede te redden, voor- 1:. waar langzamerhand toch beslist uiter lijk eenige rust is ingetreden, liever dan Ir.iets te doen en zoodoende af te glijden ■naar het gevaar van een oorlog, waarvan lie gevolgen zoowel voor overwonnenen als Irerwinnaars catastrophaal zullen zijn, |!tlet op hetgeen de jongste wereldoorlog liteds te aanschouwen heeft gegeven, ter- liijl vast staat, dat een oorlog thans nog ■'eel funester gevolgen zou hebben. Daarin |aag men ook geen bewijs van zwakte zien lerder het tegendeel: het erkennen van de Kaliteit der dingen. En des te minder is er Kien voor die argwaan, waar Engeland lüamevens op de meest volstrekte wijze lïriiaalde, dat agressie, in welken vorm Izk. niet meer zou worden geduld. Voor de Ittveelste maal heeft Engeland de hand l'igestoken om te praten, doch wanneer litze niet wordt gegrepen I Eigenaardig is, dat Italië veel minder ■kherp reageert op de Londensche thesis, |»r geneigd schijnt om in te gaan op de Itogingen om den vastgeloopen wagen in |us werelddeel weer op gang te brengen, l'igeen aansluit aan de uitlating van den luice, dat er feitelijk geen vraagstukken l'i'en, die een oorlog zouden wettigen. 1 Mogelijk blijft derhalve, dat Rome Ber lijn tot matiging zal weten te bewegen. Ijoolang Berlijn echter op de meest krach- l:ïe wijze blijft spreken van een „omsin- lüllngspolitlek", waarmede bedoeld wordt bewuste poging om de as politiek zoo- l"! als economisch te vermoorden, komen I'! weinig verder. I Tevens duurt tengevolge van een en lader de front-vorming over en weer met I" grootste hardnekkigheid voort. Berlijn loet zijn uiterste best om het Fransch- Iwitsche afweer-front te breken, zij het tot rusver zonder succes, al tracht de Duitsche lieti nu en dan het voor te stellen alsof er luns op slagen bestaat. Ook het bezoek Ijin prins Paul van Zuid-Slavië aan Berlijn |*«t niet het succes van een aansluiting I hdit land bij de as gebracht. Zuid-Slavië Ij geestelijk geheel geïnspireerd op de Ijestersche democratieën en. hoe moeilijk a situatie voor het land ook is, dit belet I f" een aansluiting bij de as, al wordt lijnden anderen kant getracht de neutra- l-O'. volstrekt te handhaven, hetgeen ook Iw uiting komt in het sluiten van handels- l»freenkomsten met de as Waar Zuid- Ijjyje echter het lidmaatschap van den I-Kanbond overeind houdt, kan zelfs de jjja3 worden gesteld, of bij een nieuwen l'treldbrand het land toch niet in het an- 1®' kamp zal belanden! I Uiutschland krijgt bovendien in Tsjechië I eens groeiende moeilijkheden, gelijk wij I 'f'Se week voorspelden. Langzaam maar ls;n k"54,614 zich daar het gejoel van I 'handigheid, der verdrukking ten spijt, Iirf ien zelfs wel mede daardoor. En nu IS,41011 zich Incidenten voor te doen. die l»t zullen dwingen tot scherper |{„en en krasser maatregelen, die auto- Igisch weer aanleiding zullen worden tot lis M verz°t- De verovering van Bohemen I"jkavië kan wel eens een fout worden les deleid van den Fuehrer, die zich IJ™n. duur ernstig zal wreken. De Sude- I ...^uitschers, eens onderworpen als min- l;,,.llei<i, schijnen thans de rollen weer te |%i omdraaien, gelijk voorheen, doen T VAN1 1 JULI AANVANG NIEUWE CURSUS Cursus A, normaal examen Cursus B, speciaal examen, voor pers. boven 25 jaar Kosten f. 32.50 per cursus - Boeken gratis. 10&1 (Ingez. Med.) Duitschland veel op het algemeen bulten- landsch beleid. De overweldiging van Tsje- cho-Slowakije is in ruime kringen immers nog altijd een doorn in het oog. Tsjechië blijft een gevaarlijk punt in den rug der Duitschers, mocht het eens mee- nens worden! Spanje en Japan, hoezeer ook met den mond geneigd de as te steunen, zijn trots alles nog onberekenbare factoren en het bezoek van het Engelsche koningspaar aan Amerika, waar de Britsche souvereinen zeer, zeer hartelijk worden ontvangen, lijkt alleszins geëigend om de Japansche aarze ling te versterken. Al met al komt de wereld, de rust van het oogenblik ten spijt, feitelijk niet ver der. Men mag dat betreuren, het is, helaas, niet anders De bepaald nog „geïnfecteerde" plek aan het lichaam van Europa is en blijft voor loopig Danzig, waar Duitschers en Polen elkaar het leven zoo zuur mogelijk maken. 0'bmiii als de Tsjechische volksziel vroe n°Pb™.ken is kunnen worden, schijnt Ic1"} 1104 geval te zullen zijn. Intusschen - «it ook deze sfeer van botsingen voor van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, wordt het nog heden Secretaris is de heer D. C. KOK. Rapen burg 9, Tel. 807. - Contribulie naar draag kracht (minimum 25 cents 's jaars). De politie van Westwoud (N.H.) heeft den burgemeester van die gemeente aangehouden op vermoeden van fraude met steungelden. De burgemeester is naar Alkmaar overgebracht en daar in het huis van bewaring ingesloten. Reeds in het begin van deze week was de politie overgegaan tot de arrestatie van den gemeente-ontvanger van Westwoud, die eveneens naar Alkmaar werd overge bracht, doch eergisteren weer op vrije voe ten werd gesteld. De justitie is thans nog bezig met het onderzoek in deze zaak, hetwelk nog slechts in een beginstadium verkeert. Reeds ongeveer anderhalf jaar geleden doken geruchten op. dat het op de secre tarie van deze landelijke gemeente met de administratie niet in de haak zou zijn. Deze geruchten vielen samen met de ont dekking van onregelmatigheden met de steunuitkeeringen in de aangrenzende ge meente Blokker, wat toen aardeding gaf tot het ongevraagd ontslag van den bur gemeester van dit dorp. Nadien werd van ontoelaatbare praktijken te Westwoud niets meer vernomen, tot nu de arrestatie, eerst van den ontvanger en daarna van den burgemeester, die een gezin heeft met aoht kinderen en die een even sobere als onbesproken levenswandel voerde, plotse ling in de gemeente een groote beroering heeft verwekt. Het blijkt nu, dat de rijksveldwaeht reeds eerder een onderzoek heeft ingesteld, dat via den procureur generaal te Amster dam is overgedragen aan de rijksre cherche, welke voldoende termen aan wezig achte om den burgemeester naar het huis van bewaring te Alkmaar te doen overbrengen. Omtrent den omvang der gepleegde frau des. waarvan de gemeenteraad geheel on kundig was, is nog niets met zekerheid bekend. Het schijnt, dat des zomers de na men van werkloozen, die dan weer tijde lijk in het vrije bedrijf waren opgenomen, toch in de lijsten der werkverschaffing werden ingevuld, waardoor onrechtmatig rijkssteun werd genoten. Deze feiten zou den reeds dateeren van 1934 af. Vermelding verdient nog. dat de gearres- leerde in zijn gemeente verschillende i openbare functies bekleedde. Zoo was hij secretaris van twee polderbesturen, ter wijl hij ook het beheer voerde over het fonds „De bootgezellenbeurs". Hij was ruim dertien jaar burgemeester der gemeente Westwoud. AL gewone middelen tegen rheumt» tische pijnen U niet helpen heeft U een rheumatiek van de hardnek kige soort. Dat soort rheumatische pijnen moet met extra krachtige middelen worden bestreden. Vange Salts met zijn dubbele werking is het krachtige middel dat zal helpen, waar andere preparaten faalden. Vange grijpt Uw rheumatische pijnen van twee zijden aan: de alkali maakt het zuur in Uw gestel onschadelijk. De minerale zouten verhinderen het ophoopen van urinezuur. Waar gewone middelen niet helpen, helpt Vange! Prijs 85 cent, vol doende voor een succesvolle kuur. Uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Vangt Uw pijn 1442 (Ingez. Med.) DE BRAND IN DEN HAAG. De brand, die gistermiddag om kwart over een is uitgebroken in de opslagplaats van de N.V. Gebrs. Dinkhuijsen, aan den Zuid-Binnensingel 110 in Den Haag is ver moedelijk ontstaan doordat vonken uit den schoorsteen van den verbrandingsketel, welke op het terrein stond, zijn gevlogen en zich aan de daar aanwezige papieren balen hebben medegedeeld. Er zijn 50 balen papier verbrand. De brand woedde in de opslagplaats van lompen, oude fietsbanden, papier en derge lijke zeer brandbare zaken, en heeft gedu rende eenigen tijd ook verschillende per- ceelen aan de zijde van de Prinsegracht in gevaar gebracht. In dit zeer oude gedeelte van Den Haag zijn de woningen dicht op een gebouwd, zoodat men uitbreiding van den brand vreesde. De brandweer legde aan de zijde van den Singel vijf slangen uit, terwijl aan de zijde van de Prinsegracht met drie spuiten wa ter werd gegeven. Men kon evenwel niet verhinderen, dat een opslagplaats, toebe- hoorende aan den heer Ypema, voor een deel uitbrandde. Geholpen door het personeel van de N.V. Dinkhuijsen bestreed de brandweer het vuur zeer krachtig. Stapels brandende fietsbanden werden van elkaar getrokken en telkens laaiden de vlammen opnieuw op. De brandweer gaf echter zeer veel wa ter, zoodat om halfdrie het gevaar voor uitbreiding was geweken. De ntblussching van het brandbare ma teriaal duurde nog geruimen tijd. BOERDERIJ AFGEBRAND TE OIRSCHOT. Gisteravond omstreeks zeven uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van M. Rijnen bij het gehucht de Kleine Heidebloem onder Oirschot. De brandweer, die spoedig aanwezig was, kon wegens gebrek aan water weinig uitrich ten, zoodat de boerderij tot den grond is afgebrand. Slechts eenige varkens konden gered worden De schade wordt door ver zekering gedekt. VAN EEN KAR GEVALLEN EN OP SLAG GEDOOD. Gistermorgen reed de 35-jarige landbou wer L. Bijlmaker uit Heel met paard en wagen naar het veld, om zijn aardappelen te bespuiten tegen den Colorado-kever. On derweg passeerde hem een militaire motor fiets. Het paard schrok en B. viel, bij zijn poging om het paard in bedwang te hou den, van de kar. Hij kwam zoo ongelukkig op den weg terecht, dat hij bewusteloos bleef liggen. De militair, die het ongeluk bemerkte, haalde onmiddellijk geestelijke en geneeskundige hulp. Deze mocht echter niet meer baten, want het Week, dat B. bij zijn val een halswervel had gebroken en vrijwel op slag gedood was. B. was onge huwd. KIND IN PUT VERDRONKEN. Terwijl de moeder aan den voorkant van het huis aan het glazen lappen was, is gis termiddag het anderhalfjarig zoontje van de familie Ham, in de Gasstraat te den Hel der in een put gevallen. Het ventje werd er door een buurman bewusteloos uitge haald en werd naar het marine-hospitaal vervoerd, waar bleek, dat het kind was overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE BERGING DER THETIS. Gisteren is te Birkenhead een conferentie gehouden onder voorzitterschap van admi raal E. Fraser. den controleur der vloot, over dte mogelijkheid tot berging van het wrak van de Thetis. Na afloop der bijeen komst is een verklaring gepubliceerd waar in gezegd wordt dat besloten is het ber gingswerk voort te zetten, maar dat het geen doel heeft ze te hervatten voor ster ker werktuigen zouden aangekomen zijn. Hiermee zouden ongeveer drie weken ge moeid zijn en zoolang zou het werk stop gezet worden. De Liverpool en Glasgow bergingsmaat schappij zou het geheele karwei uitvoeren. Apothekers adverteeren collectief. In het Engelsche plaatsje Hudders- field zijn de apothekers collectief in dagbladen gaan adverteeren. Het succes van hun advertenties, die lederen Vrijdag worden geplaatst, was zoo groot, dat zij unaniem be sloten op nog grootere schaal van dagbladreclame gebruik te gaan maken. 1449

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9