TRIUMPH ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad 15de Algemeene vergadering „Kerk en Vrede" VISSCHERIJ-BERICHTEN Zaterdag 10 Juni 1939 C. F. MEERPOEL Alléén: Breestr. 171 - Tel. 2657 Dagbladreclame is niet te vervangeu BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Prof. dr. G. J. Heering wederom benoemd tot voorzitter. Gistermiddag werd in hotel „Den Burcht" de 15de algemeene vergadering van „Kerk en Vrede" met gebed en lezing van Psalm 85 geopend. Dr. M. van der Voet sprak ais voorzitter een welkomstwoord. Het jaar verslag van den secretaris, dat een ledental van 6038 vermeldt, waaronder 358 voor gangers. werd goedgekeurd. De controle-commissie bracht verslag uit over het boekjaar 19381939. De heeren A. Bitters Azn. en ds. J. B. Th. Hugenholtz (secretaris' werden tot lecen van het hoofdbestuur herkozen De afdeeling Leiden aanvaardde de be- 4334 (Ingez. Med.) r.oeming tot controle-commissie over het jaar 1939—1940. Het voorstel van het hoofdbestuur om het boekjaar te doen samenvallen met het kalenderjaar werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel der afdeeling Hilversum om uit de doelstelling het zinsdeel „steun aan den Volkenbond uit den geest der vereenl- ging" te laten vervallen, ontlokte een leven dige discussie. Het voorste! werd door de vergadering verworpen. Het amendement WormerveerWormer, om bedoeld zinsdeel te leze n„steun aan het Volkenbondsbeginsel" werd eveneens ver worpen. Het voorstel Leiden om voorstellen ter al gemeene vergadering ook door leden-niet- afgevaardigden te. laten toelichten werd met algemeene stemmen aanvaard. Het voorstel Wormerveer betreffende re gelmatige bespreking door de redactie van actueele vraagstukken in het orgaan, werd overbodig geacht. Een voorstel Wormerveer Inzake uitbrei ding der sprekerslijst werd als practisch onuitvoerbaar verworpen. Het voorstel Zutphen. dat de houding der leden ten aanzien van de passieve luchtbe scherming onafhankelijk wil stellen van het „Kerk en Vrede"-beginsel gaf aanlei ding tot een breede discussie. Op voorstel van het hoofdbestuur werd Inzake het voorstel Zutphen en het prae- advies van het hoofdbestuur, dat het vraagstuk der passieve luchtbescherming wel degelijk in samenhang met het „Kerk en Vrede"-beginsel acht, besloten in het orgaan nadere voorlichting te geven. Het jaarverslag der propaganda-commis- sie werd goedgekeurd. De uitwerking der propaganda blijft een zaak van ernstige overweging voor het hoofdbestuur. Aan het slot der vergadering deelde de voorzitter, dr. M. van der Voet mede. dat prof. Heering thans weer het voor zitterschap in zijn plaats op zich wil nemen, terwijl dr. M. van der Voet als vice-voorzitter blijft fungeeren Ds. J. J. Busker Jr. bracht daarop dr. M. van der Voet namens het hoofdbestuur en de vergadering dank voor zijn arbeid als voorzitter. Wijdingssamenkomst. In aansluiting op deze vergadering werd 's avonds in de Remonstrantsche Kerk een wijdingssamenkomst gehouden. waarin voorgingen dr. J. Riemens. herv. predi kant te dezer stede en prof. dr. G. J. Hee ring. Ds. Riemens sprak over „In dienst van Christus". Tevoren werd gezongen Ps. 67 vers 2 en gelezen Rom. 6 1117. Ds Riemens begon zijn rede met er op te wijzen, dat wij ons als minderheid in een onrustlgen tijd opnieuw willen bezin nen over ons beginsel als leden van „Kerk en Vrede". De diepste bedoeling van ons getuigenis heeft tot inhoud de Militia Christi Dit noem spr. een heerlijk en een gevaarlijk ding. Gevaarlijk, omdat het daardoor kan schijnen alsof wij ons willen verheffen boven anderen, terwijl wij als menschen allen eenzijdig zijn. Toch aan vaarden wij het gevaar, omdat wij niet po lemisch. zells niet apologetisch willen zijn. maar eenvoudig willen uitdragen wat wij weten, als behoorende bij het evangelie Voor Jezus' discipel geldt altijd nog: ..Wie Mij liefheeft, bewaart Mijne geboden". Het voornaamste van de geboden is: liefde tot God en den naaste. Maar dit woord „liefde" is als een afgesleten muntstuk: Ingez. Med.) vele zijn de surrogaten. Juist hier verraadt de sociale en internationale structuur van onzen tijd een groot tekort. Want liefde in den zin van Christus beteekent niet alleen het offer, maar ook, dat dit offer nooit op zettelijk ten koste van anderen gebracht wordt. Wanneer wij geestverwanten lief hebben. wil Christus niet dat wij dit doen door anderen te haten. Den vriend liefheb ben, beteekent in chistelijken zin, nooit den niet-vriend wegtrappen; een volksdeel bevoordeelen, door de minderheid te ver nietigen; een vaderland eeren door een ander vaderland te verwoesten. Toch is dit het beginsel van een oorlog. Christus' liefde verbiedt mij, aldus spr., het voorwerp der liefde hoog te houden door wat daarom heen ligt te verdelgen en te vermoorden. Dit is anti-christelijk, maar de wetscodex dezer eeuw. Spr. gaf hiervan enkele voorbeelden. Spr. vraagt zich dan af; is sedert tien jaar. toen groote scharen naar het getui genis van ..Kerk, en Vrede" kwamen luiste ren. iets ten gunste van den oorlog veran derd? Dit moet hqlaas ontkend worden. Al leen zijn wij allen gedrongen in de richting van het heidensche: ..indien gij den vrede wilt, zoo bereidt u ten oorlog". Wij moeten, aldus spr., dit gemeenschappelijke en toch zoo geïsoleerde optreden van christenna- Daar waar een enorme keuze uit verschillende fa brikaten U ten dienste staat hebt U de meeste kans om volledig naar genoegen te slagen en natuurlijk niet duurder I DAAROM NAAR: ties zien als overgave aan heidensche be ginselen. Overal is het groote lichaam dei- volkerenwereld in zijn normalen bloedsom loop belemmerd. Wel zijn er velen, die meenen: als gij er niet in slaagt een ge heel volk te overtuigen van de noodzake lijkheid de wapens neer te leggen, dan geeft toch alles niets en dan scharen wij ons niet, of niet meer, naast u Spr. ant woordt. dat alle groote geestesbewegingen, die practisch resultaat hebben gehad, be gonnen zijn met het getuigenis van enke len. evenals onze christelijke religie zelve. Wij zyn ons bewust, dat er in verschil lende landen duizenden zijn, die den oor log en de soldateske verafschuwen uit be ginsel en wij achten het zeker, dat de oor zaak van het niet-direet losbreken van den oorlog niet alleen is te verklaren uit de al gemeene vrees voor een modernen oorlog, maar ook door den stillen invloed van het evangelie als prinicipieele oorlogsbestrij- ding. In één opzicht, aldus ds. Riemens. gaat het overigens evenals in de nationale ge lederen: de soldaat weet niet. wat zijn veld heer hem in komende omstandigheden be velen zal. maar hij staat bereid. Wij heb ben een Koning, die ons Zijn bevel zal ken baar maken, wanneer er toestanden intre den. welke wij niet kunnen voorzien. Onzekerheden, aldus eindigde spr., vree zen wij niet. Wij hebben alleen te vreezen, dat wij zouden geraken bulten de gemeen schap van den H. Geest. Met een ..Vent creator spiritus" besloot spr. zijn toe spraak; ..Kom, o Geest van Christus en leer ons." Prof. dr. G. J. Heering sprak hierna over „Volharden". De Bij-bel spreekt met nadruk van volhar ding in den dienst. De waarachtige dienst knechten des Heeren zijn de getrouwe. „Kerk en Vrede" vraagt van haar leden om ook 1514 (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) door de gestage getuigenis tegen den oorlog, in Christus' dienst te volharden. Wie spoe dig succes verwacht, of tegen de zulging van den tijd niet opikan. valt af. Anderen houden een weegschaal op en vragen: Wat is erger, oorlog of fascisme? „Kerk en Vrede" stelt echter de prin-cipieele vraag Mag men een kwaad keeren met een mid del. waarop Gods vloek ligt? Mag men zon digen om kwaad tegen te gaan? Dan wil men wijzer zijn dan God. Deze wijsheid is dwaasheid bij God. De dwaasheid dezer we reld wordt steeds meer openbaar. „Kerk en Vrede" waarschuwt, aldus spr., zonder ophouden: de weg van den oorlog is de weg van zonde en dood. De oorlog is van elke moreele basis losgeslagen, schendt het leven in zijn wortel, belet den ment?ch te bidden voor zijn nap^te. dien hij imirpers tracht te dooden, verareekt op aarde de Una Sancta (de ééne heilige Kerk) en hoont het Evangelie. Daarom is oorlog zonde. Wij zien niet minachtend neer op ande ren, die hier anders over denken. Wij we ten, dat de problemen moeilijk zijn en wij kennen onze eigen schuld voor God. Maar wij, voor onszeliven sprekende, mogen die schuld niet vergrooten door moedwillig de oogen te sluiten voor de waarheid, waar voor God ons de oogen heeft geopend: oor log is zónde, dien weg mogen wij niet op. Wij hebben ons vaderland hartelijk lief en ons hart krimipt ineen bij de gedachte van overmeestering. Maar wij gelooven, dat Christus hier spreekt; „Wie vader of moe der. vaderland of moederland lief heeft boven Mij, is Mijns niet waardig". In deze boodschap hebben wij te volharden; meer dan ooit vraagt Christus om deze getrouwe' getuigenisdienst. Wij zullen echter tegen den natuurlijken drang van buiten en van binnen niet be stand zijn, tenzij we volharden in het gebed. Het gebed plaatst ons voor Gods aangezicht, waardoor onze strijd zuiver wordt en vol hardend. Gods trouw alleen redt ons van trouweloosheid. Ten slotte spoorde spr. zijn hoorders aan, niet bang te zijn voor de toekomst de toekomst is ten slotte aan God en Christus zal trioirufeeren en niet bang te zijn voor eigen lot. Wie volhardt tot het einde, zal behouden blijven. Christus' dienst is alles waard, elk offer, elke inspanning, elke smaad, alle volharding. En de ware eer komt niet van de mensóhen. maar van God. Met gemeenschappelijk gezang en gebed werd deze wijdingssamenkomst gesloten. De tweede dag. Hedenmorgen kwam de vereeniglng we deromen „Den Burciht" in algemeene ver gadering bijeen. Dr. M. v. d. Voet, zijn jaarrede uit sprekende, zeide o.m. het volgen-de: Het getuigenis van ,,Kerk en Vrede" is noodiger dan ooit. De wereld toestand is ontstellend en onheilspellend, de oorlogs dreiging is zoo al niet acuut, dan toch latent. Het gaat om geest tegenover geest, gezindheid tegenover gezindheid. In ons land wordt de vrijheid van geloofsuiting geknot en wordt de vrijheid van geweten geknecht. Men denke aan de strafmaat, die voor dienstweigering wordt toegepast. Wij vragen eerbiediging van de opvat ting. dat wij in laatste instantie God meer hebben te gehoorzamen dan de menschen. Hier dreigt de spanning acuut te warden doordat de overheid wordt gemilitariseerd. Kunnen we hopen op meer toenadering althans van den kant der kerk? Ook hier is geen oorzaak voor optimisme. „Kerk en Vrede" wil geen anarchistische houding tegenover den staat en wil ook dat. on danks alles, ieder op zijn post blijve in de kerk. Wij kunnen en willen ons van den Staat niet losmaken, doch mogen dat evenmin doen van de Kerk, Wij blijven de critische functie, de profetische taak ver vullen. Wij hebben het niet gemakkelijk, maar toch ook: we hebben vreugd in de vervulling van onze roeping. De krachten des geestes zijn sterker dan de krachten van welke tyrannie ook. (Ingez. Med.) IJMUIDEN, 10 juni VISCHPRIJZEN. Tarbot 44—40 ct. per K.G.; Tong 74-44 ct idem: Heilbot 26—7,50 idem; Groote schol m per 50 K.G.; Middel schol 24 idem; Zetschni f. 15 idem: Kleinschol f. 13,50—2.50 idem- Bnt f. 6 idem; Schar f. 3.70—1.60 idem; Poóntieï f. 3.70—0.80 id Groote gul f. 4 1 0—2 50 ld Kleine gul f 3.70—1.50 id.. Wijting f. 2 00 ld Loggers: KW 38 f. 430; KW 155 f. 570" KW 102 f. 460; KW 47 f. 390; KW 28 f. 610; KW 64 f. 500; KW 7 f. 160; KW 177 f. 560; KW 69 i. 470; KW 36 f. 530;KW 173 1. 470; KW 44 f. 590; IJM 201 f. 490. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht voor de Maandagmarkt En Avant IJM 8: 275 manden diversen, benevens 70 at. styve kabeljauw. Maria. IJM 95. 210 kisten diversen benevens 140 stuks stijve kabeljauw. Haarlem. IJM 9. 925 m. diversen benevens 340 stuks stijve kabeljauw. Carolina, IJM 26, 420 m. diversen, benevens 150 stuks ijskabeljauw en 180 stuks stijve ka beljauw. Flamingo, IJM '25. 450 m. diversen benevens 200 stuks stijve kabeljauw. Antje RO 15, 250 m. diversen benevens 370 stuks stijve kabeljauw. Claesje RO 46. 320 m. diversen benevens 100 stuks ijskabeljauw en 90 st. stijve kabeljauw. GARNALENVIS5CHERS TE IJMUIDEN NOG NIET NAAR ZEE. Bij de bespreking van het beleid van het hoofd'oes-buur maaikte de a/fdeellng Dor drecht bezwaar tegen -het standpunt van het hoofdbestuur inzake samenwerking met andere organisaties. Dordrecht drong aan op meerdere samen werking met geestverwanten bulten „Kerk en Vrede". De afdeeling Laren had bezwaar tegen de houding van hoofdbestuur en leden in zake het ..ambtenarenverbod". Zij heeft den indruk, dat men te spoedig voor dezen regeringsmaatregel op zijde is gegaan. De afdeeling Leiden <Ds. P. Eldering) wenschte meer voorlichting inzake de hou ding van „Kerk en Vrede" tegen het fas cisme. De heer Sohopfhuizen (afd. Leiden) maakte bezwaar tegen de houding van het hoofdbestuur tegenover het rapport der studiecommissie inzake de pacifistische volksverdediging en bepleitte meerdere practlsche vredesactie in samenwerking met anderen. Dr. M. v. d. Voet, voorzitter, de sprekers beantwoordende, wees op de noodzakelijk heid van een zuiver houden van het be ginsel. De taak van „Kerk en Vrede" ligt allereerst in de Kerk. Inzake het ambtenarenverbod verklaart spr., dat het hoofdbestuur de ontwikkeling van dit regeeringsbesluit nauwlettend volgt. Na de pauze hield ds. L. H. Ruitenberg een inleiding over het onderwerp „Pacifis tische Volksverdediging". Wij komen daarop Maandag terug. Bezoek aan Den Haag leverde niets op. De drie garnalenvisschers uit IJmuiden, die Donderdag naar Den Haag z(jn geweest om hun belangen en die hunner collega's te be pleiten, zijn vr^wel onverrichter zake terug gekeerd. Zij hebben een onderhoud gehad met den heer C. G. Groen, chef der afdeeling Vlssche- rijen, die verklaarde, niets voor hen te kunnen doen. De gedupeerden zullen alsnog trachten een onderhoud te verkrijgen met den heer Janssens, directeur der VisscheriJ-Centrale, In verband met het negatieve resultaat In Den Haag zijn ook Donderdagavond de „litjes- visschers" niet naar zee vertrokken. (Ingez. Med.) GEBOREN: Maria Christina, d. van H. v. d. Heyden en P. Koet; Ellle Beatrix Suzanna, d. van M. de Mol en S. Neuteboom; Helena, d. van C. v, d. Weerd en M. M. de Kooker; Maria Gallna, van C. v. d. Weerd en M. M, de Kooker; Pietje, d. van L. v. d. Plas en N. Boezaard; Pieter, z. van G. J. de Jong en M. Witte; Elisabeth Hannie. d. van C. Heemrood en P. Wessellus; Adriana. d. van H. A. Rovers en M. v. Kooten; Elisabeth Maria Anna. d. van S. P. Verver en C. M. W. Aerts; Cornells Johannes, z. van J. A, v. Leeuwen en M. de Jong; Elisabeth Maria, d. van W. P. Kerkvliet en M. M. Annaert; Cor nelia Jacoba. d. van C. J. Vincourt en A. M. de la Rie; Berendina. d. van B. Boonstra en S. Bremmer; Pieter. z. van J. v. D(jk en J. M. v. Brussel. ONDERTROUWD: K. de Bruijn, Jm. 27 jaar en E. S. v. «L Kwaak, Jd. 26 Jaar. In het Trianon-Theater draait deze week een zeer gevarieerd programma, waarin Elizabeth Bergner in „Gestolen Levens" de eereplaats Inneemt. Zij vervult hierin een dubbelrol, nJ. die van twee zusters Mar tina en Sylvia, waarvan eerstgenoemde in een idyllisch Alpenlandschap op romanti sche wijze kennis maakt met een zekeren Allan (Michael Redgrave). Het toeval wil dat Allan kort daarna in kennis komt met Sylvia, die hoezeer ze ook uiterlijk op Mar tina gelijkt, wat karakter betreft totaal van haar verschilt. Allan, in de veronder stelling verkeerend dat hij Martina het hof maakt, trouwt evenwel Sylvia. Martina trekt zich terug en zoekt troost bij haar bijna blinden vader. Het huwelijk is nau welijks voltrokken of Allan vertrekt naar Azië als leider van een expeditie in het Hi- malaya-gebergte. Martina zoekt het gezel schap van haar zuster, die. begrijpende, welk onheil zij heeft gesticht, besluit zich van het leven te berooven. Dit geschiedt op een zeiltocht tijdens een hevigen storm, waarbij Sylvia inderdaad om het leven komt en Martina op wonderbaarlijke wijze wordt gered Doordat zij tijdens de ver drinking van haar zuster in het toevallig bezit is gekomen van haar trouwring, ziet men Martina als gevolg van haar treffen de gelijkenis met haar zuster algemeen voor Sylvia aan. Zij laat deze verdenking op zich rusten, daartoe gedreven door haar liefde voor Allan. Het is tenslotte haar eigen Vader, die ondanks zijn blindheid dit bedrog ontdekt en haar voor de gevol gen waarschuwt De intrige wordt nog ge compliceerder door het optreden van een vroegeren bewonderaar van Sylvia, wien zij destijds toezegde van haar man te zullen scheiden. De gelukkige oplossing komt uit eindelijk tot stand, wanneer Martina door een betrekkelijk geringe wijziging in haar uiterlijk aan Allan laat merken dat zij niet Sylvia is. De ontroerende wijze waar op Elizabeth Bergner de innerlijke tegen stelling der beide tweelingzusters tot uit drukking weet te brengen, bevestigt voor de zooveelste maal haar zeer groot talent. In het voorprogramma vraagt Bulldog Drummond in een reeks sensationeele ge beurtenissen de volledige aandacht der talrijk velen die gisteravond de première van dit uitstekende programma bijwoon den. Luxor-Theater Het land zonder vrou wen, waarnaar de film ls genoemd, welke als hoofdnummer in Luxor gaat, is verre van een aantrekkelijk land. Het bevindt zich ergens in de binnenlanden van Austra lië, waar dertien mannen zoeken naar goud en zich in hun vrijen tijd vrijwel uitslui- I tend bezig houden met kaarten en wiskey drinken Dat dit op den duur geen voldoe ning schenkt is begrijpelijk en als een der mannen op het idee komt te trachten vrou wen in het kamp te krijgen, wordt dat voorstel met bijna algemeene stemmen ge accepteerd. Resoluut besluit men tot daden en een koerier wordt naar Sidney gezon den. waar hij op de meest moderne wijze namelijk per advertentie, dertien vrouwer verzoekt hun leven met de goudzoekers te deelen Het resultaat is verrassend: zór groot is het aantal aanbiedingen, dat dc vertegenwoordiger der mannen te Sidne' zelfs selectie toepassen moet! Dp regeerinr verleent dan in zooverre haar medewer king, dat zij de huwelijken voltrekken laat voordat de vrouwen naar het onbekende land afreizen, maar zij stelt daarbij de be- 1 trokkenen voor het moeilijke geval, dat zij uit de lijst van dertien namen een keus moeten doen, wien zij zich als echtgenoot wenschen. De door deze gebeurtenissen lichtelijk onthutste goudzoekers schikken zich, bij de aankomst der vrouwen, intus- schen gaarne in de feiten en weldra heerscht er rust en vrede en geluk ln het armzalige kamp waar eohter een meisje en twee jongemannen, tengevolge van zeer toevallige omstandigheden, voorloopig on gehuwd blijven. Deze twee mannen zijn vrienden, doch als belden verliefd worden op het meisje, leidt dat tot een gespannen situatie, tot een schietpartij en tot ver banning van een der betrokkenen. Dit ls echter pas het begin der ellende, want een aardverschuiving ontrooft den kampbewo ners van water en tenslotte ls het dan de verbanr.ene, die met den inzet van eigen leven, zijn vroegere vrienden van den dood weet te redden! In dit merkwaardige verhaal vertolkt de Noorsche filmster Klrsten Heiberg de hoofdrol op ulutstekende wijze. Haar tegen spelers zijn Viktor Staal e.a„ die voldoende talent hebben om de spanning tot groote hoogte te helpen opvoeren De regie deed bovendien uitmuntend werk. niet het minst door de opnamen tijdens den zandstorm die het kampement vernielt en de men schen op den rand der wanhoop brengt. Een geestige film gaat voor de pauze: „Het congres amuseert zich" Curt Goetz heeft de hoofdrol van den zonderlingen en ietwat dwazen Napoleonvereerder en hij droeg ook tot de regie het zijne bij Het is een film met vele grappiee tooneeltjes. waarnaar men geamuseerd blijft kijken. De hoofdfilm in het Casino-Theater „De Straatjongen" toont ons hoe de jongens uit de sloppen van de groote stad opgroeien als vlegels, al bedrijven ze in het begin „slechts" kwajongensstreken met onderlinge vecht partijen. Een rijk meisje wordt door een erfenis de eigenaresse van zoo'n krot in een steeg, dat vele gezinnen moet herbergen Zij besluit om tezamen met den wtjkdokter deze allerarmsten geestelijk en lichamelijk te verheffen en als een zieke vrouw naar een sanatorium is gebracht laat zij het achter- i gebleven dochtertje Nora een orachtige op- voeding genieten. De belhamel van de „kwajongens-gang" (Jackie Cooper) komt echter ln aanraking met misdadige elementen, die, wanneer zij zich bij een diefstal, door den wijkagent be trapt zien. er niet voor terugdeinzen den agent neer te schieten. De agent is een vriend van den jongen en als deze hem wil beschermen, wordt ook hij getroffen. Hij wordt voor den schuldige aangezien en het ziet er leelijk voor hem uit, maar als de stervende agent getuigt en de bende wordt ingerekend, loopt alles nog goed af. Het slot van de film laat ons dan een „ex-kwajon gen" zien, die zijn ideaal, matroos te zijn, heeft bereikt. In de film „Cow-boy-taal", die voor de pauze draait, leert Tim Mac Coy ons. dat de Cow-boy-taal niet ls mis te verstaan. Het voorprogramma bevat nog een mooie film over Weenen en zijn componisten en een komisch voorfilmpie. Rex-Thcater. De hoofdfilm „Subma rine D-I", die deze week vertoond wordt, doet ons denken aan de recente ramp. welke de Engelsche duikboot „Thetls" trof en waarbij niet minder dan 99 personen hun leven lieten. Deze film, met de hoofd vertolkers, Pat O'Brien, Wayne Morris en George Brent, toont ons den ondergang van de duikboot D-I, waarvan de beman ning evenwel door middel van de duiker klok ln haar geheel wordt gered. Submari ne D-I laat ons dan ook de werking zien van de duikerklok en versterkt onze hoop, dat in de toekomst deze klok zoo zal wor den geperfectionneerd, dat bij het zinken van een duikboot, het reddingswerk niet veel moeite meer zal opleveren. Vanzelf sprekend loopt door deze film een liefdes geschiedenis en bovendien brengt zij eenige komische trekjes, die de aanwezigen na spannende en vaak angstige momenten eenige ontspanning bezorgen. Er wordt uit stekend geacteerd, waardoor de boeiende inhoud volledig tot zijn recht komt. Voor de pauze wordt nog vertoond. na het wereldnieuws en een teekenfilmpje .De romantische Senorita" met Nino Mar tini. Leo Carillo en Ida Luplno, een film var. zang, muziek en waarbij sensatie en spanning evenmin ontbreken. Het is een film, zooals men ze altijd weer graag zletl Lido-Theater. „Charlie Chan In Ho- noloeloe" ls een nieuwe schakel ln de in middels reeds respectabele keten van avon turen van den beroemden, Chineeschen de tective Charlie Chan. Toch ls er een groot verschil tusschen deze film en de vorige detective-films, want thans presenteert de nieuwe Charlie Chan zich voor het eerst. Na den dood van den veelzijdigen Warner Oland werd aan Sidney Toler opgedragen, den Chineeschen speurder uit te beelden. Sidney Toler, die vroeger niet van het tweede plan afgekomen was, heeft zich voortreffelijk van deze taak gekweten. Zijn masker bezit wellioht wat minder expres sieve kracht, maar die Oostersche beza digdheid en scherpzinnigheid vormen toch weer de karakteristieke trekken van den sluwen detective. Ook Sidney Toler is weer een persoonlijkheid. Aan het begin van de film bevindt Charlie Chan zich in Honoloe- loe, temidden van zijn familie, d.w.z. gilt vrouw en dertien kinderen. Zijn rust tsvan korten duur, want een vrachtboot vaart de haven binnen. Aan boord ls een moord ge pleegd. welke ln een geheimzinnig waas ge huld is. Zes passagiers bevinden zich op het schip en alle staan onder zware ver denking. Met bijzonder schrandere scherP" zinnigheid wordt het mysterie tenslotte ontward en de oplossing is natuurlijk ge- heel anders dan ge verwacht had. Een dramatische film ls „Helden der tropen", waarin de strijd tegen de geie koorts in beeld gebracht wordt. We tellen een veertigtal jaren terug, den tijd dus, waarin de mannen der wetenschap den verwekker der gevreesde ziekte zochten 01 in besmetting óf in de Stegomya-mug. Ma joor Reed is één van de pioniers, die mei zijn Medisch Corps, en dank zij een vijn» vrijwilligers de gele koorts de baas wordt. Deze Majoor Reed is een fijn-gespeeldereu van Lewis Stone, die met kleine tre*J relief aan die figuur- weet te geven. R™. Montgomery en Andy Devine zijn ?lls"L kende tegenspelers ln dit onder regie va. George Sritz tot stand gekomen werk. In het journaal zijn de opnamen van o „Squalus" en de „Thetis" van een treilen de actualiteit.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2