De gulden wispelturig Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zalerdag 10 Juni 1939 Rijnlands Lyceum te Wassenaar Dagbladreclame De pastille De eerste steenen worden gelegd Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. vervangen Aandeelen- en goederenmarkten met gunstigen ondertoon CORRESPONDENTIE In tegenwoordigheid van het bestuur der stichting, rector en docenten van het Rijnlands Luceuni te Wassenaar, het bestuur dier gemeente, vertegen woordigd door den burgemeester J- wethouder Ruys en het raadslid, mr. Ph. J. Iden- burg en alle leerlingen zijn gistermid dag de eerste steenen gelegd voor de buitenmuren van het Rijnlands Lyceum a. d. Backershagenlaan aldaar, waarvan het betonnen geraamte reeds grooten- deels gereed is. HOE HET GEBOUW ER ZAL ZIEN. UIT Het gebouw is ontworpen door den Haar- lemschen architect J. P. Kloos. Een typi sche openluchtschool mag het gebouw niet genoemd worden, maar toch is de grootste aandacht besteed aan een ruime mate van toetreding van licht en luoht en een si tueering, die de voordeelen daarvan ten volle tot hun recht doen komen. Het gebouw bezit een geraamte van ge wapend beton, terwij! de daarvoor in aan merking komende buitenmuren uit vul- wanden van metselwerk bestaan. Het ge bouw zal met zijn slanke kolommen en groote glaswanden een lichten en vroolij- ken indruk geven. De glaswanden kunnen voor het grootste gedeelte geopend worden. Op de zonzijde zijn de lokalen voorzien van zonneschermen. De Noord- en Noord-Oostgevels dragen een meer gesloten karakter, waardoor de verwarming zeer economisch is gebleven. De architectuur, met haar afwisseling van groote glaswanden en meer gesloten gedeelten, sluit zich geheel aan bij de for- sche schaal der omgeving met haar prach tige boomgroepen en doorkijken. HOE HET LYCEUM ONTSTOND. In September 1936 werd „Het Rijnlands Lyceum" geoj)end in een aan de Backers hagenlaan staand woonhuis. Sindsdien is de ontwikkeling van dit lyceum van dien aard geweest, dat nog twee aangrenzende woonhuizen in gebruik zijn genomen. De school wordt momenteel door 145 leerlingen bezocht; op het oogenblik zijn 64 nieuwe leerlingen voor den aanstaanden cursus ingeschreven. In Maart 1937 werd architect J. P. Kloos te Haarlem belast met het ontwerpen van" een geheel nieuw gebouw, waarna beslo ten werd tot aankoop van een terrein, even eens gelegen aan de Backershagenlaan en omlijst door het hooge geboomte van de aangrenzende buitens. In December 1938 werd de bouw aanbe steed van de nieuwe school, die in het be gin van den cursus 1939/1940 in gebruik moet worden genomen. DE INDEELING. Profiteerende van den terreinvorm en de ligging daarvan ten opzichte van de wind streken, heeft de architect het gebouw zoo danig gesitueerd, dat een goede bezonning van de diverse lokalen wordt verzekerd. Het gebouw wordt in twee etappes uit gevoerd; dank zij een zeer regelmatig plan. eenvoudige constructies eh een sobere ar chitectuur, bleek het mogelijk thans ca. 2 3 gedeelte van het geheele ontwerp uit te voeren. Het thans in uitvoering zijnde gedeelte bevat een vleugel met leslokalen, labora- taria voor natuurwetenschappen, vertrek ken voor den rector, de administratie, enz. en een vleugel met de gymnastiekzaal (te vens aula), handenarbeidlokaal (voorloopig tevens teekenzaal), conciërgewoning, enz. De uitbreiding, waarin thans reeds is voorzien, zal bestaar. uit een vleugel met epn centrale hal en de noodige leslokalen, terwijl onder dezen vleugel een fietsenkel- der is ontworpen, ter vervanging van de tijdelijke loodsen, die op het oogenblik het terrein ontsieren. Aan de Zuidzijde van het gebouw be staat gelegenheid tot het aanbouwen van een plantenkas in aansluiting op het labo ratorium voor biologie en op het speciaal voor dit onderwijs aan te leggen tuinge- deelte. 'taal voor het eigenlijke werk en wanneer daar een vroolijke sfeer heerscht, zal dit een invloed ten goede op de latere arbeids prestaties uitoefenen. Zich richtende tot het gemeentebestuur, sprak mr. Schokking woorden van dank voor de van deze zijde sedert den aanvang ondervonden hulp en medewerking. Het tot stand komen dezer school is voor de ge meente Wassenaar stellig niet zonder be lang: het beteekent de vestiging van een nieuw cultuurcentrum in een plaats, waar dit totdusverre ontbrak en waar men der halve aangewezen was op dergelijke centra in nabijgelegen plaatsen Het feit, dat het initiatief daartoe is ont staan in het milieu der Leidsche Universi teit verleent daaraan bijzondere betee- kenis. Spr. besloot met woorden van dank aan den architect en den aannemer. De rector, de heer I. Blrnle wees het suc ces van de stichting dezer school terug tot het bestuur en het curatorium, waar een voortreffelijke samenwerking heerscht. Bij de onderscheidene besprekingen heeft spr. meermalen met bewondering geconsta teerd, hoe men vaak zijn persoonlijke aspiraties prijs gaf terwllle van het alge meen belang. Spr. hoopte, dat deze geest moge overgaan op de leerlingen. Tenslotte sprak de burgemeester. zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit gebouw. Uit den aard der zaak. aldus spr.. stelt het gemeen tebestuur prijs op het bezit van datgene, wat het gaan van de ingezetenen naar na burige gemeenten overbodig maakt. Moge het gebouw, aldus eindigde de bur gemeester, zijn een geestessieraad voor onze gemeente en moge het in alle opzich ten beantwoorden aan het doel, dat de geestelijke en werkelijke bouwers daarmede lig llict tC hebben beoogd. Dalende slaclitveeprjjzen. Er was Woensdag op de Bossche markt een overvloed van slachtvee. Stalvee en weldevee deden elkander groote concurrentie aan. EenerziJds werd het aanbod van de stalkoeien en ossen geforceerd door de warmte, terwijl men anderzijds veel weldevee ter markt voer de. door. de droogte en gebrek aan voldoende gras. De handel had een slecht verloop met dalende prijzen, terwijl er nog zeer veel on verkocht bleef. Ook op de Vrijdagmarkten was over de geheele linie een flink aanbod, doch in hoofdzaak nog stalvee men kijkt er vreemd van op. dat hiervan nog zooveel voorraad is! Vooral veel afwijkende soorten worden er nog aangeboden en deze brengen thans een slech ten prijs op. Ook voor de beste kwaliteit lie pen de prijzen thans iets omlaag. De handel was ook te Leeuwarden. Zwolle en hier op de Leidsche markt verre van rooskleurig en er bleef ook nog een gedeelte onverkocht. We no teerden voor 1ste kwaliteit gemiddeld 6872 cent. 2de kwaliteit 60—66 en 3de soort van 52— 58 cent per k.g. geslacht gewicht. Stieren werden ook tot iets lagere prijzen verhandeld. 52—56 cent per kg geslacht. Op de gebruiksvee-afdeelingen waren de aan voeren tot het minimum beperkt. Van handel kon eigenlijk niet worden gesproken De om zetten waren onbeduidend Er zal eerst wat gras moeten groeien wil er in gebruiksvee weer wat handel komen Intusschen gaan er weer stemmen op. zoowel van veehouders als van veehandelaarszijde om er bij de regeering op aan te dringen om dit jaar weer een flink kwantum incourant vee op de markten aan te koopen en wel reeds met Augustus of Septem ber te beginnen. Een geste, die niet anders dan valt toe te juichen, want nog altijd is er veel minderwaar dig vee. doch men dient ook het belang van de veemesters te dienen, door goedkooper voe der. De vleeschproductie moet niet alleen loo- nend. maar ook binnen de perken van de koop kracht van den doorsnee consument woden ge houden. De kalverenmarkt was tot het einde dezer week eveneens flauw gestemd. Vette kalveren 20—32. prima 34—38 cent per pond levend en nuchtere f. 5—10 per stuk De wolveemarkt verliep ook eenigszins gedrukt. Oude schapen gemiddeld f. 1—1.50 minder. Weidelammeren f 49 per stuk. De varkensmarkt sloot op 22V»23 cent. Nu de dragende constructie van dit ge bouw bijna geheel voltooid is en thans be gonnen wordt met de vul- en bekleedings- v/anden van gevelsteen, lag het voor de hand. dat de symbolische eerste-steenleg- 4721 (Ingez. Med.) (Van onzen flnancleelen medewerker.) De gulden heeft zioh dezer dagen weer pens bijzonder wispelturig getoond Men had hem eenigen tijd geleden tegenover dollar en pond niet onbelangrijk in waar de laten stijgen; er werd toen beweerd, dat die stijging o.a. in verband stond met de terugbetaling van kortloopende Fransche eredieten. waarbij men evenwel over het hoofd zag. dat destijds bij de verleening dier credleten de transactie met opzet bui ten de wisselmarkt om door de goudmarkt werd geleid. Juist met het doel de wissel markt niet te venstoren Thans wordt de nieuwe waardevermindering van onze va luta wederom mede op rekening geschoven van het Nederlandsche crediet aan Frankrijk. Ik geloof er niets van. Laat ons toch eerlijk zijn en openlijk erkennen, dat het zuiver factoren van binnenlandsoh- politieken aard zijn, die de rust verstoren. Het aftreden van Mr. De Wilde is nog steeds niet uitgewerkt, maar er zal nog heel wat water door Rijn en Maas moeten stroomen, alvorens Nederland een uitga- venpolitiek aanvaardt van dien aard. dat zij op het staatscrediet en onze valuta een overwegenden invloed zou gaan uit oefenen. Zulks neemt echter niet weg, dat er 011 getwijfeld wolken aan den Nederlandschen hemel zijn. Wie het jaarverslag der Neder landsche Bank bestudeert, dien moet het opvallen, dat er tusschen de opvattingen van den President en die der regeering een steeds breedere klove is ontstaan. Al is het ongetwijfeld mogelijk, dat de Pre sident der Nederlandsche Bank als uitroer- der der monetaire politiek zich neerlegt bij de beslissingen van den Haag. zoo is deze toestand, verre van gezond te achten. De President der Nederlandsche Bank is een fel antagonist van alles wat zweemt naar „New Dealisme". Hoe is het echter hiermede te rijmen, dat de verdediging van den gulden op zulk een slapoe wijze wordt gevoerd als den laatsten tijd het geval is geweest? Deze politiek schept volkomen noode- looze onrust, noodelooze onzekerheid voor den handel, die voora! in deze tijden in stabiele wisselkoersen een baken in zee dacht en hoopte te zien. Inmiddels heeft zich de vage angstvoor een vlotte uitgaven- en leeningspolltiek en voor een tikje inflatie" reeds weerspiegeld in de effectenmarkt. waar. tegenover een matige vraag naar aandeelen over prac- tisch de geheele linie, de Nederlandsche obligatiemarkt een bij voortduring gedruk te houding aan den dag legt. Men vreest eenerzijds voor de uitgifte van een groote defensieleening, anderzijds voor een gelei delijke stijging van den rentevoet voor be leggingen zoowel op korten als langen ter- door W. GASCOGNE. leerden doctor Jean Batist Valois. Hij was in dien tijd diens vertrouweling geworden en de bejaarde natuurkundige behandelde hem als een zoon. Doctor Valois was nooit gehuwd geweest en familieleden had hij niet meer. De laatste weken had hij zich niet goed gevoeld en een dokter geraad pleegd, maar de arts had geen ernstige symptomen geconstateerd. Wel was het hart wat zwak. en overigens de jaren stapelden zich opeen en lieten natuurlijk hun sporen achter.Het was na het dok- tersonderzoek, dat de oude geleerde aan Blumé had medegedeeld dat hij hem bij testanmetaire beschikking tot erfgenaam wilde benoemen. Voor den zooveel jaren jongeren assistent was dat een blijde bood schap, want van zichzelf had hij geen cent en zijn verdiensten, al waren die zeer goed tU te noemen, werden verre door de uitgaven ging 'thans plaats"Vond''ïn"afwijking'van overtroffen. Blumé had schulden en maar vraag, die zcoeeer paste bij zijn gedachten en hoe hij anders ook van zijn woord af kon, toen wist hij niet zoo gauw, wat hij moest antwoorden. Doctor Valois scheen zich over die verlegenheid te amuseeren. Grinnikend vroeg hij; Heb ik je laten Langer dan een jaar was Francois Blume schrikken? Je moet liet een ouden man reeds assistent van den bekenden en ge- niet kwalijk nemen. Maar ik merk wel, dat de gebruikelijke plechtigheid werd door ieder der 145 leerlingen één steen gemet seld, waarna de metselaars het werk voort zetten. DE PLECHTIGHEID DER STEEN LEGGING. Alvorens tot deze handeling werd over- gpgaan, voerden verschillende sprekers het v/oord. Allereerst de secretaris van het be stuur der stichting, mr. J. J. Sohokking, die begon met hulde te brengen aan den voor zitter, prof dr. A. E. van Arkei, die des tijds het initiatief nam tot de stichting dtzer school, doch helaas, wegens bezighe den elders, hier niet aanwezig kon zijn. Spr. wees er voorts op, dat deze dag een mijlpaal beteekent in de ontwikkeling van het Lyceum. Voor den rector en de docen ten is hij van bijzonder belang, omdat het het naderend einde beduidt van een pe riode van primitieve behuizing, een omge ving, welke het noodzakelijk maakte ver schillende aanvankelijk gekoesterde wen- schen prijs te geven. Het nieuwe gebouw maakt het mogelijk meerdere hervormin gen in toepassing te brengen en de moge lijkheid tot verdere uitbreiding opent in dit opzicht hoopvolle perspectieven. Voor de stabiliteit en sterkte van de school is het verder van groot belang, dat zij beschikt over het recht haar eigen eindexamen te mogen afnemen. Spr. hoopt, dat het nieuwe zonnige mi lieu ook voor de leerlingen een stimulans zal zijn. Immers de school is het voorpor- al te dikwijls naar zijn zin werd hij daar aan herinnerd. Het besluit van doctor Va lois zou hem dus mettertijd uit de moei lijkheden helpen, ten minste, wanneer de oude man niets vernam van de buitenspo rige uitgaven van Francois, want zou dat het geval zijn, ongetwijfeld zooi hij dan op zijn voornemen terugkomen. Het maken van schulden strookte niet met zijn opvat tingen aangaande degelijkheid. En stellig zou hij verlangen, dat het zijn erfgenaam niet aan degelükheid ontbrak. De gezondheidstoestand van doctor Va lois verbeterde echter en Blumé's finan- je de laatste dagen niet bent als anders dat je ergens over piekert. Francois had er niet anders uit weten te brengen dan een hakkelend: Maar doctor Dien avond gingen beiden vroeg naar bed; dr. Valois, nadat hij een slaappastille had genomen uit het fleschje, dat steeds op een kastje in de studeerkamer stond. Blumé had een onrustigèn nacht. Als hij insliep droomde hij, en het eigenaardige was, dat in die droomen slaappastilles een voorname plaats innamen. Toen hij des morgens opstond had hij zich een plan ge vormd, en nog denzelfden dag begon nij aan de uitvoering van dat plan. Een drogist, Valard geheeten. iemand met een minder gunstigen naam in ver band met handel in verdoovende middelen, verschafte hem een pastille, nauwkeurig In vorm, gewicht en kleur gelijk aan de slaappastilles van Dr. Valois. De man vroeg geen naderen uitleg en Francois hoopte, dat Valard, wiens zaak hij vroeger, toen hij elk middel te baat nam om iets te verdienen, wel eens bezocht had, hem niet herkennen zou. Zwijgend betaalde hij het buitengewoon hooge bedrag ,dat voor de gift-pastille gevraagd werd en ging heen. Eenige uren later had hij ze in het fleschje van dr Valois laten vallen, tus schen de verschillende andere onschade lijke pastilles. Precies zestien dagen later was dr. Valois cieele situatie werd er niet beter op Fran- cois betrapte er zich meermalen op. dat hij [Jf®1.Sf Francois had Inwen- onder het werk zat te pe'nzen over den dood van zijn weldoener. Want dat was Het stoffelijk ovcrschot werd ter aarde de oude geleerde inderdaad, ook al zou hij hem niets nalaten. Hij toch had hem Blumé, van den ondergang gered door hem bij zich in dienst te nemen, juist toen Francois den meed had opgegeven ergens een betrekking te vinden en zijn brood te verdienen op een wijze, welke met zijn op leiding in overeenstemming was. Het viel doctor Valois op, dat Francois niet steeds met zijn gedachten bij den arbeid was en op een avond, toen beiden tegenover elkaar in de gemakkelijke fauteuils ln de studeer kamer zaten Francois woonde namelijk bij den doctor in en de oude man ver telde van de plannen, welke hij nog alle maal had. vroeg hij plotseling, met een geestige tinteling in zijn oogen Wacht je op mijn dood, Francois? Zit je in de zor gen! Blumé was volkomen verrast over deze besteld en onwillekeurig had Blumé een zucht van verlichting geslaakt, toen dc kist in het graf was neergelaten. Thans zou hij uit de zorgen zijn, was hij, dank zij de nalatenschap, rijk. Den dag na de begrafenis, terwijl hij rustig over zijn toekomst zat te denken, werd hij opgeschrikt doordat een bezoeker werd aangekondigd door de oude huishoud ster. die zich den dood van haar meester zeer aantrok, hoewel Francois, in een vlaag van medelijden beloofd had voor haar te zorgen, zooals ook de overledene had ge daan Francois voride zich steenkoud wor den, toen hii zap wie de bezoeker was- Valard. de drogist Hij gevoelde, dat hij vergeefs trachtte zijn zenuwachtigheid ach ter een masker van hooghartigheid en on verschilligheid te verbergen. Heeft de pastille goed gewerkt? infor meerde Valard zoodra de huishoudster de kamer verlaten had. Wat bedoel je? vroeg Francois en zijn stem klonk vast. Dat weet je wel, was het antwoord Beroerte, stond in de kranten, maar jij weet wel beter. Misschien, maar wie zal het bewijzen! Jij in geen geval, want ik weet van jouw practijken meer dan je wellicht lief is. Och, een paar fluistefende woorden kunnen soms veel doen. En dan. opgra ving en lijkschouwing. Sommige giften laten lang sporen na. weet je. Wilde je chantage plegen? Francois behee schte zich met de uiterste inspan ning. Noem het zooals je wilt. Het is be kend, dat je alles van dr. Valois geërfd hebt en daar ik in financieele moeilijk heden zit, dacht ik, dat jij wel bereid zou zijn mij van je rijkdom te laten profi- teeren. Zie je, die pastille.wie zal zeg gen, dat ik die leverde? Francois zag geen uitweg. Valard had hem in dc macht. Maar er is nog niets geregeld. De no taris Ik heb wel een paar dagen geduid. Maar dan begin je met vijfduizend francs. Vergeefs trachtte Blumé dien nacht den slaap te vatten. Onrustig woelde hij in zijn bed en wilde gedachten hielden hem wak ker. Die Valard be toekende een groot ge vaar voor hem. Dat viel niet te ontken nen. Als hij vertelde wat hij wistEn telkens moest Francois nu ook aan doctor Valois denken, die steeds zoo goed voor hem geweest was en wiens dood hij op zijn geweten had. Hij moesf vluchten, zoodra alles geregeld was. Dat stond bij hem vast. Hij gevoelde zich moe en plotseling jaren ouder. De nacht zou voor hem een kwelling, een marteling worden. Hij zou maar een slaap pastille nemen. Er waren er nog van dr. Valois. Met een slok water spoelde hij het slaap middel weg. Eenige minuten lag hij daarna nog onrustig te woelen. Vreemd, zoo warm hij het had, terwijl de temperatuur toch laag was; het begon zelfs te vriezen. Mis schien had hij koorts. Van al dat gepieker, van dien Valard Plotseling schoot hij overeind. Hii gilde, dat het door het geheele huis weerklonk. Een felle pijn sohoot door zijn borst en ingewanden en benam hem bijna den adem Hij gilde nog eens. Vaag zag hij, dat het licht ln zijn kamer werd aangestoken en de oude huishoudster zich over hem heen- boog. Scheelt u iets. meneer, hoorde hij haar vragen en het was, alsof haar stem van heel veraf kwam. Alles begon voor zijn oogen te schemeren, maar zijn géést werkte met verbazingwekkende helderheid. Hij be greep.... Dctor Valois was inderdaad aan een beroerte gestorven. En de pastille was in het. fleschje gebleven, tot hij Ik nam vergif ln, kreunde hij, nauw hoorbaar. Toen verstarde zijn mond, lag hij stil, voor goed. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) mijn. Van een belangrijke aantrekking van geldmarktkoersen ls weliswaar nog welniv te bespeuren, doch indien de onttrekklnt van kapitaal uit Nederland mocht aanhou den, is zulk een aantrekking toch waar schijnlijk. Terecht merkte Mr. Trip In zit,, jaarverslag op, dat het doelloos zou zyn een verhooging van den rentevoet met kunstmatige middelen tegen te houden Het is onder deze omstandigheden begrtl- pelijk, dat er betrekkelijk zeer wetnlë kooplust voor obligaties bestaat en dat vele commhissionnalrs hun cliënten aanraden zich voorloopig niet te veel met de obliea.' liemarkt in te laten. Aan den anderen kant vertoont de aan- deelenmarkt zoo al niet een uitgesproken opgewekte stemming, dan toch een over het algemeen vasten ondertoon. Men ziet nan den internatlonalen-politieken hori zon lichtstrepen opdagen en dit is reeds voldoende, om hier en daar de kooplui wat aan te wakkeren. Daar komen dan bij de ietwat hoopvolle aspecten, die het Amerl- kaansch bedrijfsleven laat zien, om. de plotseling zeer aanzienlijke toeneming van de bedrijvigheid in de staalindustrie, als mede de sterke opleving, welke de Engel- sohe industrie aan den dag legt. Zoo lang zamerhand Immers beginnen de voornaam ste Britsehe fabrieken op volle capaciteit te werken. De werkloosheid daalt in onge kend sterke mate en is thans reeds geval len tot beneden de l'/i millioen tegenover een gemiddelde van meer dan 2 millioen in de afgeioopen jaren. De daling dier werkeloosheid beperkt zioh bovendien niet tot enkele bedrijven, doch verspreidt zich over nagenoeg alle takken van nijverheid. Men verwacht, dat het aantal werkloozen in den loop van dit jaar nog verder zal af nemen en reeds thans schijnt hier endaar .gebrek te zijn aan bepaalde arbeidskrach ten. Er is geen twijfel aan, en zulks wordt in Engeland ook niet ontkend, dat de ko lossale opvoering der bewapening en de lc- ger-recruteering geheel aansprakelijk moe ten worden gesteld voor deze opleving, die eenigszins doet denken aan het .herstel" in Duitschland het eerste Jaar nadat Hitier aan de macht was gekomen. Men is daar om in Engeland nog verre van gerust over de duurzaamheid dier verbetering en met name breekt men zioh het hoofd, hoe men deze ..oorloghausse" eerlang in een „vre- deshausse" zal kunnen doen overgaan. Met dat al ligt hierin voorloopig een belang rijke prikkel voor de aandeelenmarkt, ter wijl de daling der werkloosheid te zamen met het verbeterd prestige van Engeland hun invloed ook rüet hebben gemist op de markt voor Engelsohe goudgerande waar den, die een uitgesproken vaste stemming aan den dag legt. De gunstige ondertoon der aandeelen- markten wordt mede beïnvloed door de betere houding van vele goederenmarkten. Wanneer men de rij van stapelproducten doorneemt, dan valt het op, dat het leeu wenaandeel hunner den laatsten tijd een merkwaardige stabiliteit hebben vertoond. Blijkbaar houden vraag en aanbod elkaar behoorlijk in evenwicht, mede natuurlijk, dank zij de drastische toepassing van het restrictiesysteem. De statistische positie van veel belangrijke producten is op he. oogenblik gunstig te noemen. De tinvoor-, raden bijv. zijn sterk dalende en aangezien de tinprijs ad ongeveer 225 bijna het door de bufferpool gestelde „plafond" van 230 heeft bereikt, verwacht men. dat het zij de bufferpool eerlang tot verkoopen zal overgaan, hetzij het Int. Tin Comité de quota voor het derde kwartaal met 5 tot 45 zal verhoogen, met de grootste kans voor het laatste alternatief. Ook de FJbbcr- situatie is bevredigend en ook daar drijit men langzaam in de richting van eellv®r der losdraaien der restrictieschroef. oe Sumatra tabakveilingen hebben mede ais gevolg van groote voorverkoopen een bij zonder gunstig verloop en men mag tot dusver niet ontevreden zijn over de behaal de resultaten. Het jaarverslag der H.VA. weerspiegelt natuurlijk duidelijk de inzinking van n« goederenprijspeil gedurende 1938. Dit geldt voornamelijk producten als palmolie en sisal, die de suiker als voornaamste ui- komstenbron onzer grootste cultuuronder neming hebben verdrongen. De totale ex ploitatierekeningen sluiten af met een meer dan gehalveerde winst, hetgeen maatschappij echter n)et heeft belet, ee dividend van 17 pCt. (v. j. 25 pCt.) uit kceren De Holland-Amerika Lijn heeft door onderhandsohe uitgifte haar kapitaal roe 4'/! tot 22'/; millioen verhoogd. Zij neen deze meerdere fondsen noodig voor ae bouw van twee nieuwe schepen in den ra- cificdienst en de financiering van naar nieuwe aanwinsttwee schepen en ae goodwill der Red Star Line, Het is te ve wachten, dat deze kapltaalverhooglng geen nadeel voor aandeelhouders zal beteexe- nen' (Nadruk verboden.) S. H. B. te Z. wy kunnen geen ^zon den stukken opnemen, waarin een verfleyig vervat is tegen den Inhoud van andere Diaa blaadjes of strooibiljetten. Hier is het antivoord l Neen, uitsluitend wanneer de pa<us "cx" cathedra" spreekt. De Augiasstal behoorde aan den k°n'nï van Elis en herbergde 3000 runde e Hercules re'nigde hem door er twee r - vieren de Peneus en de Alpheus, do te leiden. Julius Caerar trok in 49 v. Cm zijn leger over de rivier den Rub t».; een daad, waardoor hii zijn bevoezon te buiten ging. Figuurlijk: een bes senden stap. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10