LAATSTE BERICHTEN Het Britsche Koningspaar te Washington [[ID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 9 Juni 1939 Een hartelijke, eenvoudige ontvangst Binnenland Buitenland De strijd in het Verre Oosten RECHTZAKEN De fraude bij de Boerenleenbank Ie Roswinkel De onrust in Bohemen en Moravië Debatten in het Britsche Lagerhuis Het lichten van de „Thetis" MARKT BCWCIITIN^^ BEURSOVERZICHT Tegen het middaguur is het Britsche koningspaar gisteren per extra-trein jo het Union-station tc Washington langekomen, waar de beide souvcrei- oen verwelkomd werden door den pre- ildent en mevrouw Roosevelt en door «n delegatie van hooge regecrings- inbtenaren. Het station was rijk met bloemen ver- inl roode gladiolen, bloemen van het erhoedskruid en blauwe irissen, terwijl het station soldaten en mariniers aden opgesteld. president Roosevelt had op het konink je paar gewacht in een speciale wacht- se: van het station, waar hij en me- Roosevelt de hand van koning en koningin Elisabeth drukten, aria de hooge Amerikaansche autori ten de Britsche souverelnen op dezelfde jK begroetten. Onder degenen, die aan de hooge bezcc- werden voorgesteld, bevonden oich alle hn van het kabinet en vele hooge offi- iien van leger en vloot. De begrooting j uiterst vriendschappelijk, doch geen Amerikanen boog of maakte een révé- joosevelt begroette den koning en konin- wijl ln de tweede auto de koningin had plaats genomen links van mevrouw Roo sevelt. Niet minder dan 250 der menschen langs den weg bekwamen een zonnensteek. Een der slachtoffers is overleden. Na een noenmaal met president en me vrouw Roosevelt, waarbij onder meer aan wezig waren Mackenzie King, de premier van Canada en de drie zoons van Roosevelt met hun echtgenooten .reden de Engelsche koning en koningin te zamen met den pre sident en zijn ochtgenoote uit voor een tocht door Washington. Des middags woon den de koning en de koningin een tuin feest bij in de Britsche ambassade, waar ongeveer veertienhonderd gasten, onder meer de leden van het corps diplomatique en de leden van het congres, aanwezig wa ren, De koning onderhield zich geruimen tijd met J. P. Morgan. Des avonds werd een banket aangeboden waarvoor de president ongeveer honderd gasten had uitgenoodigd. In zijn tafelrede zeide Roosevelt o.a dat ln het leven van een land zoowel als van een individu oogenblikken van groote vreugde zijn. Voor de Vereenigde Staten is zulk een oogenbiik de begroeting van het Britsche koningspaar op hun grondgebied. Tevens moet men dankbaar zijn. zoo ver volgde Roosevelt, voor de banden van vriendschap, welke beide volken verbinden. Hij is er van overtuigd, dat beide volken als bijdrage aan de beschaving en het wel zijn der volken het voorbeeld moeten geven van het onderhouden van de betrekkingen tusschen twee mogendheden. Aangezien geen van belden vrees koestert voor den UITSLAANDE BRAND OP DEN ZUID-BINNENSINGEL TE DEN HAAG. Hedenmiddag te kwart over één is brand uitgebroken in de opslagplaats van de N.V. Gebr. Dinkhuijsen, aan de Zuid-Binnensin gel 110 te Den Haag. De brand is ontstaan in een opslagplaats van oude kartonnen kokers en gummi. Personeel ontdekte een begin voin brand en waarschuwde oogen- blikkelijk de brandweer. Het vuur werd met 5 slangen bestreden. Daar er gevaar bestond voor uitbreiding van den brand aan de zijde van de Prin sengracht werden ook aan die zijde de vlammen aangepakt. Het brandende materiaal ontwikkelde buitengewoon veel rook, zoodat het werk van de brandweer zeer werd bemoeilijkt. EEN PORTRET VAN H.M. DE KONINGIN. Naar wij vernemen is aan den Haag- schen kunstschilder Slerk Schroder op dracht gegeven tot het schilderen van een portret van H.M. de Koningin, bestemd voor het in aanbouw zijnde gouvernementshuis te MaJcassai. met een hartelijk .How are you, I am [ander worden de grenzen niet versterkt en Si de begroeting, welke zooals gezegd, kenmerkte door hartelijkheid, zonder formaliteiten, inspecteerde de tal eerst de eerewacht, die voor het son stond opgesteld en die gevormd door 200 mariniers en 50 matrozen. Di koning was gekleed in admlraalsunl- de koningin ln het grijs. Kirrouw Roosevelt droeg een blauw toi- terwljl de president gekleed was In •t met hoogen hoed. Manks het zeer warme de thermo- wees 90 graden Fahrenheit aan i prachtig mooie weer, hadden zich MO.000 menschen langs de twee mlj- lange route, welke de koninklijke stoet het station naar het Witte Huls zou en. opgesteld in straten, welke nog kort aankomst van den koninklijken 3 door personeel van den reinlgings- dat voor deze gelegenheid In nieuwe ïwitte uniformen was gestoken, van laatste stofje en vuiltje waren gezul- zon wierp uit een woikenlooze hemel 'heete stralen op de onafzienbare men- .ztp, waardoor zich een golf van ent- aiasme en gejuich voortbewoog, r.aar uk de stoet vorderde op zijn weg naar Witte Huis. ren den stoet kruisten tien reusach- bommenwerpers, de zoogenaamde •ende forten van de Amerikaansche 'tmacht, benevens 42 Jachtvliegtuigen, it aakenleven in de stad stond tijdens isnkomst van het Britsche koningspaar Ml stil, en tal van Inrichtingen hadden haar deuren voor den geheelen dag eten. aankomst van de Britsche gasten en tegroeting door president Roosevelt op Dnion-station werd door alle Amerl- "uche zenders uitgezonden. De omroe- die dit ooggetuige-verslag verzorgde, heet de ontmoeting van „de hoofden twee groote democratieën" als „een -wtlng tusschen twee oude vrienden". Wens den tocht van het station naar Witte Huls was de koning gezeten aan rechterhand van president Roosevelt k eerste auto van den langen stoet, ter- aangezten geen van beiden een aanval van den ander vreest, wordt geen bewapenings wedloop gehouden. Roosevelt maakte melding van de vreed zame wijze waarop het geschil over de belde eilandjes ln den Stillen Oceaan tus schen belde landen is opgelost. Belde lan den gebruiken thans deze eilanden als ba sis voor hun handelsvllegtuigen, welke den dienst tusschen Australië en Amerika on derhouden, terwijl het vraagstuk van de definitieve souvereinlteit is uitgesteld tot 1989. Indien dit voorbeeld overal werd na gevolgd, zou de menschheld een gelukkige, welvarende en vreedzame toekomst tege moet gaan. De president besloot zijn rede met de woorden: „Moge deze geest van begrijpen tusschen onze landen steeds grooter wor den en moge onze vriendschap toenemen". Koning George beantwoordde deze rede met te danken voor de vriendelijke uit- noodlglng, welke hem en de koningin diep had getroffen, evenals voor de hartelijke ontvangst, welke hen te beurt was geval len. Vervolgens bracht hij de groeten van Canada aan de Vereenigde Staten over, alsook de meest hartelijke betuigingen van goeden wil van alle dominions en het ge- heele Britsehe _rUk. De koning wenschte •den president alle mogelijke gefuk en voor spoed. Verder verklaarde hij te vertrouwen dat de toekomst van de Vereenigde Staten zal worden gekenmerkt door vooruitgang van de welvaart en hij besloot zijn rede met de woorden „Ik bid, dat onze groote mogendheden in de toekomst steeds te zamen mogen wan delen op het pad van vriendschap in een wereld van vrede". Vandaag zullen koning George en de koningin in het jacht van president Roo sevelt de Potomac al varen naar Mount Vernon, de plaats waar wijlen George Washington heeft gewoond en waar hij thans begraven ligt. Thans maakt New York zich. gereed het koningspaar te ontvangen. De pers verheerlijkt unaniem het Engel sche bezoek. Een der New-Yorksche bladen schreef als kop boven zijn artikel: Koning George VI verovert Washington! ZUID-AFRIKA, n oproep tot het volk toren is een oproep aan het Afrikaan volk uitgevaardigd, onderteekend door icominente Zuld-Atrikanen uit alle ge in van het leven. Onder hen bevinden teneraal Smuts, de speaker van het ment, Jansen, de vroegere minister ®yr en de burgemeesters van Kaap- en Johannesburg. ZIJ roepen het volk 1,1 «n nieuw patrottisme, tot nieuwe een nieuwe doelstelling in het indlvl- lf leven als een zeker middel om het ■Mw natie te veredelen en haar m ''lettellen een waardige rol te spelen regeneratie der wereld. O.m. logt de «Men nadruk op de noodzakelijkheid MO geestelijke herleving, die, zoo wordt J. moet beginnen bij de lndividueeie en en vrouwen. BELGIË. toli-semietischc aanslag te Brussel, ^kenden hebben te Brussel bij een «kers van de Israëlietische kerk een met een zeer scherp bijtend zuur ®nnen geworpen. Het zuur verspreid- ten in een vertrek, waar een kind fat Selukkig niet getroffen werd. •„■net onderzoek zou gebleken zijn. dat "!r een anti-semietischen aanslag be- Wang-tsjing-wei van hoogverraad beschuldigd- De hooge raad der nationale defensie heeft besloten een bevel tot arrestatie uit te vaardigen tegen den oud-vice-voorzitter van den Kwo-min-tang, Wang-tsjing-wei, die van hoogverraad wordt beschuldigd In April is Wang-tsjing-wei uit de Kwo- min-tang gestooten, omdat hij vredesonder handelingen heeft aangeknoopt met Japan. De spanning te Tientsin. Het door Japan gesteunde Chineesche ge meentebestuur van Tientsin heeft alle ambtenaren en cmployé's van de gemeente, die in de buitenlandsehe concessies wonen, gelast binnen 48 uur hieruit te vertrekken. ENGELAND. bezoek van generaal Gameiin. («ren heeft de Britsche regeering eer •'aangeboden ter eere van generaal Daarbij zijn door minister Hore en Gameiin hartelijke woorden go- ■wer een volledig en nauw samen- an beide landen. ITALIË. officieele anti-semietisme. maat heeft een wetsontwerp aange- "•w'arin de uitoefening van zekere kVl001 Joden wordt geregeld. Vol- t.'"Palingen van dit wetsontwerp is l«d lnR van de meeste vrije beroepen «Ifchts onder eekere voorwaar- Nrloofd, RECHTBANK ACHT ONDERZOEK NIET VOLLEDIG. De rechtbank te Assen zou hedenmorgen uitspraak doen ln de zaak tegen den kas sier van de boerenleenbank te Roswinkel, den landbouwer K. G., die 26 Mei j.l. te recht stond wegens verduistering van groote sommen gelds van genoemde bank. Aan G. was ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van J937 tot 1938 een totaal be drag van ongeveer 246.000 gulden zou heb ben verduisterd, terwijl hij voorts var valsehheid in geschrifte w?s beschuldigd. De officier van justitie eischte veertie dagen geleden dr;e en een half jaar gevan pen'sstraf Do rechtbank achr.re het ofio'ei •zoek niet volledig on stelde hedenc?htem de zaak uit tot. 16 Juni. ten einde als ge tuige nog f onren den ^oper-wachtmees- ter der maieehaus?ee, den heer B. Hoeksum te Barger-Compascuum. OOK EEN INCIDENT TE PRAAG. Tengevolge van het Incident van Kladno, waarbij een Duitsoh politieman werd ge dood. hebben de Duitsche autoriteiten buiten de reeds genoemde maatregelen een belooning van 30.000 kronen uitgeloofd voor dengene, die zal bijdragen in het ontdek ken van den moordenaar. De Tsjechische minister-president, generaal Ellas, is van ochtend naar Kladno vertrokken om deel te nemen aan het onderzoek. Bovendien heeft zioh vannacht in een restaurant te Praag een Incident voorge daan tussdhen Tsjechen en Duitschers. De bezoekers van het restaurant bespraken den voetbalwedstrijd tussdhen Praag en Berlijn, welke door Praag was gewonnen en de Tsjechen gaven levendig uiting aan hun voldoening. Plotseling trok een Duitsch soldaat, die evenwel burgerkleeding droeg, zijn revolver. De Tsjechen ontwapenden den man. doch verwondden hem hierbij aan het gelaat. Een kameraad van den soldaat trok eveneens zijn revolver, doch ook hij "werd ontwapend. De Duitsche politie, welke door de Duit sche bezoekers wa6 gewaarschuwd, nam eenige personen in arrest en sloot het restaurant. OVER DEN HANDEL. Tijdens de debatten in het Britsche La gerhuis over den handel van Engeland heeft majoor Lloyd George, de zoon van den vroegeren minister-president, namens de liberale oppositie verklaard, dat de rol. welke Engeland speelt in de regeling van de internationale conflicten voornamelijk afhangt van de finaneieele en industrieele sterkte van het land. Spr. wees op de hui dige handels-positie en het werkloosheids vraagstuk en spoorde aan tot het terugwin nen van verloren markten overzee, als mede tot het tijdig nemen van maatrege len de menschen. die op het oogenbiik werk vinden in de bewapening, op te ne men in de normale industrie, wanneer de tijd daar is. Verder wenschte spr. te we ten wat het resultaat was van het bezoek van minister Hudson aan Polen, de sovjet unie. Letland en Scandinavië alsmede het resultaat van de besprekingen met Roeme nië en Turkije. Men hoort verontrustende verhalen over Roemenië, zeide Lloyd Geor ge. De verhouding tusschen de Britsch- Fiansche deskundigen en zakenlieden al daar en de Duitschers is niet zooals men zou wenschcn. Dit is een zeer ernstige zaak. welke evenwel met geringe moeite reent- gezet zou kunnen worden. Namens de regeering antwoordde Stan ley, dat de laatste maanden een aanzien lijke verbetering is Ingetreden ln den Brit- schen handel, hetgeen duidelijk blijkt uit de laatste werkloosheids-cijfers. In verge lijking met 1929 werken thans in Engeland anderhalf millioen menschen meer. Ook het steenkoolverbruik is aanmerkelijk hoo- ger dan het vorig jaar. terwijl de uitvoer van steenkool, na het laatste half jaar aanzienlijk te zijn verminderd, thans weer het peil van het eerste kwartaal van 1938 heeft bereikt. De uitvoer naar Japan is cm begrijpe lijke redenen verminderd, doch de vermin dering van den uitvoer naar Frankrijk is zoowel verrassend als teleurstellend. Hier naar wordt een onderzoek ingesteld. Verder zeide Stanley, dat men nog moet ondervinden in hoeverre de spanning in den internationalen toestand heeft bijge dragen tot het vermeerderen van den uit voer sedert April van dit jaar. toen de lan den hun voorraden verlangden aan te vul len voor geval van nood. Hó gat vervolgens Lloyd George gelijk inzake de verontrusten de oijfers van den scheepsbouw. Dit heeft de aandacht van de regeering. Reeds na de vermindering, welke het vorig jaar is ge bleken, heeft de regeering voorstellen tot verbetering gedaan en zii hoopt, dat spoe dig de gevolgen hiervan merkbaar rullen worden. Tusschen de aankondiging van de regeering en 19 Mei J.l. hebben de scheeps werven ln Engeland en Noord-Ierland op dracht gekregen voor het bouwen van 145 schepen, van in totaal 714.000 ton. Sedert de aankondiging "an de regeering hebben Britsche scheer eigenaren °een best0,!ln- GTi "-.pp,. P^rJpptst. Dok de texUel- rdustric. -oo zeide Stan- ey verder. too"f p-n -p. 't bet iac.gtepurt van hpf najaar van 1930 hoe wel niet zoo ais de zware industrie. De voorraden, welke in 1937 zijn gevormd, zijn thans voor een groot deel geliquideerd. Vandaag wordt te Birkenhead een confe rentie gehouden, waarop zal worden be slist over het lichten van de „Thetis" Het ministerie van marine is vertegenwoordigd door admiraal Bruce Fraser, inspecteur van de vloot. Vermoedelijk zal binnen een week geen poging meer worden gedaan het schip te lichten. ITALIË EN DE REDEVOERING VAN LORD HALIFAX. De door lord Halifax uitgesproken rede voering wordt door de Italiaansche bladen breedvoerig gepubliceerd Wat bij de woor den van den Britschen staatsman vooral de aandacht heeft getrokken, is de pas sage. dat Engeland vanzins is alle deuren open te laten, hoe ook het lot zij der Engelsch-Fransch-Russische onderhande lingen. Sommige kringen zien in de „ongebrui kelijke nauwkeurigheid" voor een Britsch staatsman de vrucht van nauwgezette en aandachtige samenwerking, hetgeen de woorden van Hallfax nog belangrijker ma ken. GRIEKENLAND EN HET VERVOER VAN JOODSCHE EMIGRANTEN. Griekenland zal een einde maken aan het gebruiken vain Grieksche schepen voor het vervoer van Joodsche emigranten naar Palestina. De schepen zullen geen passa giers naar Palestina mogen overbrengen, tenzij die in het bezit zijn van geldige pas poorten en de overige noodzakelijke forma liteiten zullen zijn vervuld. Een desbetref fend decreet is in het Grieksche staatsblad gepubliceerd. Overtredingen zullen worden bestraft met een geldboete van 590,000 drachmen (ong. f. 80001 en twee jaren ge vangenisstraf Grieksche reeders en gezag voerders van Grieksche schepen en hun bemanningen staan aan dezelfde straf bloot. Indien zij willens en wetens helpen aan het binnensmokkelen vam personen in Palestina. De middagbem* Van eenige opleving in den handel aan de ef fectenbeurs was heden nog niet veel te bespeu ren. De markt was bepaald lusteloos gestemd en had een onbelangrijk verloop. De koersen weken niet veel af van het peil van gisteren, waarop zij de markt gisteren verlaten hadden en zoo over- heerschte een lichtelijk verdeelde doch meeren- deels prijshoudende rustige tendenz, waarbij geen enkel fonds op den voorgrond trad. Bepaalde factoren, die hun invloed deden gelden, waren niet aanwezig. De Londensche markt was vast gestemd mede op de verlaging der oorlogsrisico premies. weer een der vele teekenen van het wijkende oorlogsgevaar, doch hier werd deze stemming niet overgenomen. Wallstreet biedt nog weinig houvast, te meer daar de omzetten er nog zoo onbeteekenend blijven, «gisteren slechts 410.000 shares). De politieke ontwikkeling biedt geen nieuwe ge zichtspunten, zoodat alles bijeen genomen wel een situatie geschapen was om de laatste beurs- dag van de week een kleurloos aspect te geven. Zooals gezegd had de handel niet veel te be- teekenen, te meer daar ook in het verloop der wisselmarkt vandaag geen stimulans zat. Koninklijke olie opende gedrukt op 311^4, ingevolge voortgezet aanbod van Pransche zjjde, om daarna zich iets te herstellen tot 312V?. De rubberhoek was practisch verwaarloosd en nog in Amsterdam-rubber noch in andere soorten was eenige belangstelling van betee- kenis. De koersen bleven vrijwel op vorig niveau. De Tabakken waren vast voor Oude-Deli, de andere Sumatra-soorten noteerden prijshou dend. Industrieelen waren verdeeld. Philips wist 3 procent te verbeteren. Unilever daarentegen was aangeboden. Aku en Fokker prijshoudend. Ook suikerwaarden konden zich slechts met moeite handhaven. Het best gold nog H.V.A. welk fonds practisch onveranderd was. doch de incourante soorten waren in reactie, met name voor de Vorstenlandsche cultuur-maatschappij. Van Cultuurbanken werd Indische bank 5 pro cent dividend verhandeld. Scheepvaarten trok- wen weinig aandacht, doch waren meerendeels goed gehandhaafd. Amerikanen lagen gedrukt en beneden New-Yorksche pariteit. De affaire was van zeer rustigen aard. Op de beleggings- markt was de oude Nederlandsche schuld beter gedisponeerd. De andere staatsobligatiën waren prijshoudend. Sporen drieën een fractie beter, obligatiën Indië eveneens iets hooger. VERLAGING VAN DE VERZEKERINGS PREMIES TEGEN OORLOGSRISICO. Met ingang van heden zullen de premies van de verzekering tegen oorlogs-risico voor reizen van en naar de Middellandsche Zee en de Oostzee van 12'/i shilling per honderd pond sterling worden verlaagd tot 2shil- l:ng. Ook voor andere gebieden zal de pre mie aanmerkelijk worden verlaagd. WISSELKOERSEN, Londen 8.79 3/8 <8.79 7/8); Berlijn 75.30 (75.35); Parijs 4.97 5/8 (4.97 3/4); Brussel 31.98 <3197); Zwitserland 42.36 <42.37); Ko penhagen 39.27 1/2 (39.30); Stockholm 45.30 (45.22 1/4); Oslo 44.20 (44.22 1/2); New- York 1.87 13/16 J..87)Lire Bankpapier 6.45 (6.40). Prolongatie 3/4; Part. disc. 7/16—1/2; daggeld 1/2. Registermarken 27 1/2; Handels-Sperr- marken 7 7/8; Reismarken 50 1/2; Bankpa pier 26 7/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. RECORD-TEMPERATUUR TE MADRAS. Tijdens de jongste hittegolf is te Madras (Britsch-Indiëi een temperatuur gere gistreerd van 110.3 graden in den schaduw. Dit is een recordhoogte sinds 1910. DE TERREUR IN PALESTINA. Tengevolge van ontploffingen ln een achttal transformatohhuisjes is een groot deel van Jeruzalem in donker gezet. Het schijnt, dat men deze daad moet toe schrijven aan een Joodschen terrorist. Per sonen werden niet getroffen. In enkele andere plaatsen zijn eenige Arabieren vermoord. De autoriteiten hebben besloten alle kranten, die niet minstens twaalf keer per maand uitkomen, te verbieden. Hierdoor wordt het blad van den groot-moefti „Alliwa", dat met groote tusschenpoozen verschijnt, getroffen (Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad). AMSTERDAM. 9 Juni. Brazillaansche leeningen hebben de laatste dagen in een vaste stemming verkeerd, zoowel hier als in Londen, op de veronderstelling, dat binnenkort de rentebetalingen, welke sedert November 1937 gestaakt zijn. hervat zullen wor den. In Maart j.l. was de aanleiding tot de koersstijging het feit. dat de Ver. Staten aan Brazilië credieten verstrekten, welke het land in staat stelden de deviezenrestricties te ont spannen en de betalingen aan Amerikaansche beleggers te hervatten. Thans heeft de Brazi- liaansche regeering beloofd, voor het einde van deze maand voorstellen te doen voor een rege ling met de Britsche crediteuren, het schijnt thans, dat de Brazillaansche regeering haar herhaalde verzekeringen wil naleven, dat zij binnen de perken van Brazilie's capaciteit haar betalingen wil verrichten. Die capaciteit hangt af van het evenwicht, in den buitenland- schen handel, welke op z(jn beurt grootendeels bepaald wordt door de 'opbrengst van den koffle-uitvoer. In vorige jaren bracht de Brazillaansche export, de betaling voor de import gewoonlijk een saldo op. precies voldoende om den jaar- lijkschen schuldendienst te transfereeren. welke krachtens het Arantha-plan tot- 8 millioen nond sterling was verminderd. In November 19371 staakte de regeering alle betalingen op den buitenlandschen schuld, welke toen bedroeg 156 millioen pond sterling uitstaande in Londen. 750 i millioen francs in Parys. en 357 millioen dollars te New York. Op te merken valt. dat een groot deel van den pondenschuld in handen is van j beleggers op het continent. Tevens annuleerde de regeering het koftierestrictieplan. verlaagde zij de exportbelasting van 45 tot 12 milreis per baal. en stond zij den exporteurs toe Brazillaan sche koffie ln het buitenland aan te bieden tegen den best verkrijgbaren prijs. Het eerste j gevolg was een .scherpe "trmindering m de I ontvangsten voor export. Tusschen het einde l van 1937 en het midden van 1938 was da op brengst van den verkoop in het buitenland on- I voldoende voor de betaling van den tmporr I hetgeen er toe leidde, dat het netto-uitvoer overschot voor 1938 slechts ongeveer 80.000 pond sterling bedroeg Gezien het feit. dat de econo mische toestand ln Brazilië nog niet aanzien lijk is verbeterd, is in Londen reeds gewaar schuwd tegen al te optimistische verwachtin- gen. omtrent de betaling van den schulden- dienst, te meer daar de Braziliaansche regee ring tot dusver nog geen voorstellen gedaan heeft. LEIDEN, 9 Juni. Veemarkt, 10 Stieren f. 200 —270 per stuk. per K.G. «schoongewicht» 52 58 ct.. handel mat; 124 Kalf- en Melkkoeien f. 190285. iets vlugger: 57 Varekoeien e.a. f. 90 —170, z. m.: 166 Vette koeien f. 180—290. 4374 ct., tam; 45 Vette kalveren f. 50100. 6090 ct., tam: 418 Nuchtere slachtkalveren f. 48. mat; 400 Vette schapen f. 1421, 3244 ct.. z. m.; 483 Weideschapen f. 913. z. m.; Vette lamme ren f. 914. tam; 2826 Lammeren f. 49. z. m.; 15 Zeugen f. 4060. mat; 267 Mestvarkens f. 2040. mat; 381 Biggen f. 914. mat; 8 Paarden; 25 Bokken en geiten f. 4—11. stroef. Kaasmarkt 9 Juni. Goudsche kaas le soort f. 2224Vj per 50 KG.; 2e soort i. 20—21 idem. 75 partijen; Leidsche kaas le soort f. 20231/», 2e soort f. 1819, 3 partijen. Handel matig. AARLANDERVEEN, 8 Juni Kippeneieren 2.903.30 per 100 stuks Eendeneieren 2.202.60 per 100 stuks Boter 6364 ct. p. p. Kaas 14 —23 ct. p. p. BODEGRAVEN. 8 Juni Eierenveiling BP.K.V, Aanvoer 12568 stuks kipeieren, prijs wit 3.10— 3.30; bruin 3.203.50; Eendeieren 2.502.70. BOSKOOP. Coop. ver. ..De Boskoopsche Vei ling'. 8 Juni Rozen per bos: Pechtold 2035 cent. Hadley 1726 cent. Briarclif 1725 cent. Butterfly 1619 cent, Rosalandia 13—18 cent. Willi. Kordes 20—30 ct.. Dorus Rijkers 4580 cent. Polyantharozen 5070 ct.. Rosa Mundi f. 1.101 50, August Noack 1520 ct.. Claudius Pernet 2226 ct.. Gloria Mundi 4065 ct. Di versen per bos: Pioenen in soorten 1318 ct.* Clematis Prins Hendrik f. 1.301.80. HOOFDDORP. 8 Juni. Granen en Zoden. Per 100 K.G.Roege 7.758.20: Chevalier Gerst ct —""0; Haver 7—-d Duiveboonen 13—14; Paardeboonen 9—9.25; Groene erwten 9.75—10,25; Gele mosterd 18— 20; Kanariezaad 77,50; Karwijzaad 3233; Blauwmaanzaad 2526. LEEUWARDEN. 9 Juni. Zuivel: Sleutelkaas 15—16; Nagelkaas 3—17; Goudakaas 517; Edammerkaas 1125; Aanvoer 3881 K.G.; Vei- lingboter 1.31—1.29 per K.G.; Aanvoer 0/3, 6 6 0 12 vaten. Commissie 78. Eierhandel: Kip eieren aangevoerd 23000 K.G. Prijs 3—4 ct. per stuk: Handelsprijs 5762Va ct. per K.G.: Een deneieren aangevoerd 350 K.G. Prys 331/4 ct, per stuk; Handelsprijs 4045 ct. per K.G. LEIDSCHENDAM. 8 Juni. Het Blesse Paard. Kipeieren 3—3.70; Eendeieren 2.853; Eend eieren 3.253,60; Ganseieren 68 per 100 stuks. LEIDSCHENDAM. 8 Juni. Vrije Veiling. 8714 Kipeieren 3,304: Eendeieren 2.202,80 per 100 stuks, Kippen 40—90 ct; Duiven 817; Konij nen 0,251.50 per stuk. LEIDSCHENDAM. 8 Juni. Engelsche kom kommers 5,30—3.10; idem 2e soort 3.804,50; idem 3e soort 2.103; idem wankleurige 2,50 4; idem stek 3060; Gele komkommers 5,90 7,80; idem 2e soort 4,605.60; idem 3e soort 2.90—4.10; idem stek 50—80; Kropsla le soort 0,50—1.80; Idem 2e soort 0.50; Stoofsla 2—3; Peen 6,507,90; Bloemkool, le soort 9—10.50; idem 2e soort 7.408,30; idem uitschot. 4,10— 5,60; Tomaten midd. 21.1022,80; idem groote ronde 1920: idem 2e soort 21,20—22.90: idem 3e soort 11,6014.10: idem bonken 1416: Andijvie per 100 1.302.60; idem per 4 K.G. 3 10; Spinazie per 6 K.G 9—24: Postelein 1.50 —1,80; Rabarber, per 100 bos 2.504,60; Snij- boonen 41—44; Spercieboonen 5558; Seldery 70—80; Peulen 8—10; Tuinboonen 20—24. NIEUWKOOP. 8 Juni. Eierenveiling. Aange voerd werden 7200 eieren. Prys 3.10—3.50 per 100 stuks. NIEUWVEEN. 8 Juni. Kippeneieren: Aanvoer 1917 stuks. Prys per 100 3.303.55. ROELOFARENDSVEEN. 8 Juni. Aardbeien 1320 ct. per doosje; Framboozen 21 ct. per doosje; Sla 0,50—1.20 per 100 krop; Peulen 0.60 —1.25 per 100 K.G.; Doppers 1.00—1.05; Capu- cijners 1.85—1.90; Snyboonen 3.604.20; Stek 2.402.60; Princeboonen 6.20; Tuinboonen 1.90. VOORHOUT, 8 Juni. Slachthanen 0.801,20; Jonge konijnen 2545 ct; Kippen tot 45 ct: Haantjes pin 5 weken 5 ct; Duiven 9 ct. Alles per stuk. WOUBRUGGE, 8 Juni Eierenveiling. Aan voer 1800 eieren. Prijs kipeieren 3.40—4.00; Eendeieren 2.702.85 per 100 stuks: Boter 60 62 cent per pond. ZOETERMEER 8 Juni. Eierenveiling. Aan voer 14000 stuks. Prys kipeieren 2,80—3,80 per stuk; Eendeieren 2.25—2,85; kalkoeneieren 4.50 5,50; Ganseneieren 5,—.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3