IAATSTE BERICHTEN IflDKH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 8 Juni 1939 Redactie 1507, Directie en Administratie2500 Binnenland Het voortbestaan van „Artis" verzekerd De berging van de „Thetis" BEURSOVERZICHT Uit Ned. Oost-Indië Buitenland Hel opperbevel der vereenigde Fransch-Britsche strijdmacht Het Engelsche Koningspaar op grondgebied der Vereenigde Staten Stadsnieuivs RECHTZAKEN LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD Onze telefoonnummers MAIKI pe gemeenten en de volks gezondheid. Prae-adviezen behandeld. Op den tweeden dag van de jaarlijksche Lameene vergadering van de Ver. van SidMlindsche Gemeenten kwamen van- iirgen in behandeling de prae-adviezen «1 dr. C. v. d. Berg directeur-generaal „I, de Volksgezondheid en van dr. M. D. pjst directeur van den geneeskundigen s gezondheidsdienst te Lelden over de a» of gemeentelijke maatregelen, zoo- de bevordering van het ziekenfonds en, van de verzekering tegen de kosten i ziekenhuis- en sanatorlumverpleglng, de controle op den verpleegduur van nnlastlgc patiënten in ziekenhuizen en mtoria. van de voor- en nazorg van rnkzinnlgen en eventueele andere maat- ,:len, leiden tot verlaging der gemeente re uitgaven. Zoo Ja, op welke wijze kusi- \irne maatregelen dan het doelmatigst «den georganiseerd. Dzs middags hebben de deelnemers aan dt congres met door het gemeentebestuur s Amsterdam beschikbaar gestelde auto- usen een excursie gemaakt naar Niéuw- lid en de Boschbaan, waarna op Schiphol thee werd gebruikt, eveneens aangebo- door het gemeentebestuur van Amster- MOTIE DER NED. VER. VOOR VROUWENBELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. Op de Jaarvergadering van de Ned. Ver. Vrouwenbelangen en gelijk Staats- rgerschap, die te Arnhem gehouden is. «d een motie aangenomen, waarin de de Kamer der Staten Generaal ver- M wordt hare goedkeuring te onthouden het aanhangende wetsontwerp tot wlj- -iag van de wetsartikelen uit het Burger 's Wetboek, betrekking hebbende op de afscheiding, aangezien dit wetsontwerp. wet verheven, zijn doel voorbij streeft. VEELBELOVENDE JEUGD. Op twee verschillende plaatsen in de - fdstad zijn gisteravond en vanochtend Jongens van ongeveer twaalf Jaar op cterdaad bij een Inbraak betrad. Hft was echt „jongenswerk". Vier werden 1 t in een metaalwarenfabriek aan den umdammerdijk, terwijl zij thee hadden iet. twee in een theehuis aan den Zui- ijken Wandelweg. De jongens werden aan de politie over- erd. De jongste, een negenjarige, bleek zijn prille bestaan al vaker het slechte ie hebben bewandeld. Hij had al eens portemonnaie bij zijn grootouders weg komen. OBLIGATIEHOUDERS NEMEN GENOEGEN MET 74'/.. In de vanochtend in een der zalen van „Artis" te Amsterdam gehouden vergade ring van houders van 3 pCt. eerste hypo thecaire obligatiën ten laste van het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap ..Natura Artis Magistra" waren 21 obligatiehouders of hun gemachtigden, vertegenwoordigende de houders van 588 obligaties van f. 1000 en 33 obligaties van f. 250 te zamen recht gevende op 595 stemmen. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter der trustee, de Nederland- sche Trust-Maatschappij N.V., den heer dr. A F. van Hall. Nadat deze een uiteenzet ting had gegeven het aannemen van het voorstel zal evenwel afhankelijk zijn van het besluit van den gemeenteraad van Amsterdam en van Ged. Staten van Noord- Holland werd bij hoofdelijke stemming met alg. st. het voorstel aangenomen van de debitrice, haar tegen betaling van een bedrag van f. 740 per obligatie van f. 1000 en van f185 per onder-obligatie van f250 te ontslaan van alle verplichtingen uit hoofde van de obllgatleleening 1895. Het genootschaD verplicht zich uiterlijk 30 Augustus a.s. bij den trustee, als verte genwoordigende en ten behoeve van de obligatiehouders, een bedrag van f 1.097.420 te storten. Tengevolge van het slechte weer is men er nog met in geslaagd de „Thetis" te lich ten. Een Lloydsbericht van Houlake meldt: tons bevestigd, het weer werd evenwel slechter en omstreeks middernacht dwong de hevige deining tot terugtrekken, nadat de kabels, waarmede de onderzeeër beves tigd was, waren losgeraakt. Hierbij is ge bleken, dat het aanwezige materieel niet voldoende is en krachtiger installaties wor den vereischt om het schip te lichten. Men heeft zich derhalve tijdelijk teruggetrok ken om dit materieel te halen. Vanochtend zal het bergingsschip .Ranger" naar Liver pool stoomen." AMSTERDAM. 8 Juni. KIND VERDRONKEN. Vanochtend is het 7 j. jongetje J. de Ronde, uit Loosdrecht, toen het zioh met een oom op een rondvaart-motorboot op de Loosdrechtsche plassen bevond, in een onbewaakt oogemblik te water geraakt en verdronken. Men had het kind spoedig op het droge, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. DE LICHTE AANVARING TUSSCHEN DE O-10 EN DE „SUMATRA". De oorzaak en de gevolgen. i aansluiting aan het reeds gemelde om- fat de lichte aanvaring tusschen dc O-IO «de Sumatra kan omtrent de oorzaak en gevolgen van het ongeval nog het vol- nde worden medegedeeld: Tijdens een lanceeroefenlng kwam ae imatra dicht bij de onderzeeboot, waar- deze heeft moeten wegduiken naar sotere diepte. Toen is de boot tijdens het etduiken in lichte aanraking geweest bde Sumatra, waardoor zij sneller naar den is gedrukt en heeft een schroef de Sumatra het mijnentuig van de ékboot weggeslagen. Omtrent de aangerichte schade is geble- 7 dat deze niet van ernstigen aard is. De '«(ijzeren omkastlng van de navigatie- bgen hooger gelegen deelen, als het mU- "ituig en de stutten waarop het rust, de «hinetelegraaf, het hekwerk van de en de radio-antenne zijn ontzet. Het "klichaam is echter niet geraakt. De 0-18 is op eigen kracht voor de haven uren en daarop met een sleepboot naar "en. gehaald. De stuurboordschroef was niet meer bruikbaar, omdat een stuk draad van het mijnentuig daarin was alraaid fjelijlt gemeld hebben persoonlijke onge in bii dit overigens onbeteekenende val niet plaats gehad. «VERGADERING DER VEREENIGING J® N'EDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Te's-Gravenhage vond gisteren de jaar- Rsthe algemeene vergadering plaats van 'er, van Uitgevers van Dagbladen „De ®rlandsche Dagbladpers". ™e zaken de Vereeniging en het dag- Ibedrijf betreffende werden behandeld. 'oorstellen van het bestuur met bet-rek- «5 tot een regeling voor de zuivering van advertentie acquisitiewezen, werden met fmeene stemmen aangenomen. Hetzelf- "ïischiedde met het bestuursvoorstel be- ■■ende de door de Vereeniging te nemen ,'reglen met betrekking tot het wets- ,(rP. houdende nadere bepalingen ter nning van de openbare orde, welk :P de persvrijheid raakt. B de bestuursvacatures werd voorzien öe benoeming van de heeren mr. H ;®rs. C. M. Dosker en F. H. J. Holdert. zj> bestuur bestaat thans uit de heeren '■Henny (Leidsch Dagblad). Voorzitter yO (Nieuwe Rotterdamsche Courant) "ogmeester, C Arts (Nieuwe Tllburg- "ourant) vice-voorzitter, F. H. J. Hol- 'Telegraafmr. H. Dikkers (Provin- i ï.^obj-sselsche- en Zwolsche Courant, Peereboom iHaarlem's Dagblad) en Dosker (De Nieuwe Koerier)); secre- j j „Ir. W. G. J, Veenhoven, Kenaupark 'Haarlem. DE EXTRA-REIS VAN DE „J. P. COEN". BATAVIA, 8 Juni (Aneta/A.NP.). - De „Jan Pieteraz. Coen", welk schip een extra- vaarbeurt vervult in den gewonen mail dienst, wordt tegen 19 Jupi hier verwacht. Het grootste deel der passagiers zal echter in Colombo debarkeeren. Dit deel bestaat uit emigranten, voornamelijk Duitschers, alsmede enkele Tsjechen en Hongaren, wier verdere doel Australië en Nieuw-Zee- land is. Onder deze vluchtelingen bevin den zich vertegenwoordigers van de meest uiteenloopende beroepen. He een arbeider uit Leiden op zijn hoofd had gekregen. Een juffrouw uit Noordwijk- 1 Binnen was op bezoek bij haar dochter die in een perceel aan de Voldersgracht te Lei den woonde, en zij zou de klap met een stoel geleverd hebben. De Politierechter had haar 1 Men kan niet zeggen, dat de politieke toe- veroordeeld tot een week gevangenisstraf, stand op het oogenblik aanleiding tot bezorgd- van welk vonnis zij nu in hooger beroep heid geeft. Dat desondanks de effectenmarkt kwam. De juffrouw ontkende te hebben ge- zoowel hier als elders nog zulk een sterke ïnac- Gisteravond te halftien waren de pon- siaeen H0ch drie eetuieen zeiden dat dit wel tlviteit aan den dag legt. en de handel nog zoo tnnc hggocHca w t siagenarcn onemoet wel fluitend daar- schenen drie eetui^en a décharge die aan a'°rdan toegeschreven, dat, in tegenstelling bSofv-Horv Hof nïoio™ tot enkele maanden terug, nieuwe stimulansen klaarden dat de juffrouw niet had geslagen.van weiken aard volkomen ontbreken. On- De Proc.-Gneraal meende dat Jiet vonnis J gunstige verschijnselen doen zich echter even- __.-_j._-.. m-n voor en waar i3eide factoren elkander op deze wijze in evenwicht houden is het beurs- Vciloop vlak en onbewogen. Diverse feiten verschillen wel hemelsbreed in karakter van de opwindende en angstaanjagen de berichten van nog maar kort geleden. De stemming is dan ook wel danig veranderd, en men zou zeggen, dat dit uiteindelijk toch zijn uitwerking moet hebben op het zakenleven en tenslotte ook op de beurs. Tot dusver is hiervan niet veel gebleken. Wel is de ondertoon van de Amsterdamsche markt niet slecht, en doen De correspondent van de Matin" te Londen bericht, van welingelichte Britsche zijde te hebben vernomen, dat ingeval En geland en Frankrijk in een algemeen Euro- peesch conflict zuilen worden gewikkeld het opperbevel van de vereenigde Fransch- Britsche strijdmacht zal worden toever trouwd aan generaal Gamelin. Het opper bevel over de vereenigde vloten zal in han den van een Britsch admiraal, vermoedelijk sir Roger Backhouse, liggen en ook zal een Engelschman. vermoedelijk maarschalk sir Cyril Newall. de ven^enigde luohtmacht commandeeren. HET ONGELUK VAN DEN SNELTREIN WARSCHAU-ROME. Bij het ongeluk van den sneltrein Rome- Weenen-Warschau zijn zeven rnenschen om het leven gekomen en 22 ernstig gewond. Alle slachtoffers zijn Polen. REGEERINGSLEENING AAN DE SPAANSCHE SCHEEPVAART. De Spaansche regeering heeft een crediet van 750 millioen peseta ter beschikking gesteld van de Spaansche koopvaardij voor het bouwen van nieuwe schepen voor han del en vissoherij en het moderniseeren van oude schepen. De voorgeschoten gelden moeten over een periode van twintig Jaar terugbetaald worden. Het crediet wordt alleen verleend, wanneer de werkzaam heden worden uitgevoerd op Spaansche werven. bij DE niagara. Vannacht te 2.40 Greenwichtijd heeft voor het eerst in de geschiedenis een regee- rend Britsch vorst bij de Niagara den voet gezet op het grondgebied van de Vereenigde Staten. Het Britsche koningspaar werd ontvan gen door den Britsdhen ambassadeur te Washington sir Ronald Lindsay, die den minister van buitenlandsche zaken var. de Vereenigde Staten. Cordell Huil. voorstelde. Deze stelde op zijn beurt de commissie van welkom voor. Op het station was een eerewacht van 100 man van het Amerikaansche legeï op gesteld. trwijl het station werd omringd door een sterke politiemacht en 150 solda ten. die de bajonet op het geweer hadden geplaatst. Te 2.59 uurs Greenwichtijd vertrok de koninklijke trein naar Washington. Overal langs den weg werden de vorsten toege juicht door groepjes mensohen. Op den weg. waarlangs Zaterdag a s. het Britsohe koningspaar naar de wereldten toonstelling te New-York rijdt, zullen meer dan 13.000 politiemannen staan op gesteld, de grootste mobilisatie van de po litie, welke New-York ooit heeft gekend. Volgens de „New-York Herald" hebben koning George en Huil gisteravond in den trein een ernstig onderhoud gehad. Het blad voegt hieraan toe, dat vanochtend de besprekingen zullen worden voortgezet na het. ontbijt. Te Washington zullen de be sprekingen met president Roosevelt worden voortgezet. Naar schatting zijn 600.000 rnenschen te Washington bijeengekomen Zij staan op gesteld langs den weg van het station naar het Witte Huis om den koninklijken stoet te zien voorbijgaan. Op het station zullen president Roosevelt en zijn echtgenoote de hooge gasten ont vangen. bezoek van vice-admiraal ^tner aan admiraal donval. .^chef van den marinestaf, vice-admi- w Furstner, is heden naar Rot- J!n vertrokken ten einde aldaar op de «her vlaSgeschip van het Fransche een bezoek te brengen aan den Sr^Want van het flottielje, admiraal EEN NIEUW JAPANSCH ULTIMATUM. De Japansche autoriteiten hebben ren nieuw ultimatum overhandigd aan de Brit- DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. In cfficieele kringen te Parijs wordt medegedeeld, dat het aantal Spaansche vluchtelingen in Frankrijk 1 Maart 450.000 bedroeg; thans bedraagt dit aantal 350.000. Sedert 1 Februari geschiedt de repatriee- ring met een snelheid van gemiddeld 400 personen per dag. Het onderhoud van deze vluchtelingen kost den Fransehen staat 15 franc per dag per persoon. Eenigen tijd hebben deze kosten zeven millioen francs per dag bedragen, thans nog ongeveer zes millioen franc per dag. In de Fransche zie kenhuizen bevinden zich ongeveer 13.000 zieke en gewonde Spaansche vluchtelingen. GESTRAFT WEGENS PRIJSOPDRIJVING. De schaarschte van koffie in Italië is aan leiding tot gevallen van prijsopdrijving, wel ke door de autoriteiten zwaar worden ge straft. Drie Romelnsche winkeliers, die kof fie boven den vastgestelden prijs hadden verkocht, werden veroordeeld tot het sluiten van hun zaak gedurende tien dagen. juist was geweest, en vorderde bevestiging De verdediger meende dat geen bewijs gele verd was, en pleitte vrijspraak. Drank en granen. Terzake diefstal van drank en granen heeft terecht gestaan voor de Rechtbank een inwoner uit Alphen a, d. Rijn, die veroor deeld is tot tien maanden gevangenisstraf. De Officier ging van dit vonnis in hooger beroep, omdat tegen den man onvoorwaar delijke gevangenisstraf was geeischt. De zich geen koersverliezen voor, maar de bclang- Proc. Generaal bij het Hof wees erop dat stelling is zóó beperkt en het publiek gaat zoo Ho iiniionoflr ïcnnori ria hif11voorzichtig te werk. dat de affaire hieronder loJoo^«H tÏ Jl» If H l i?f daniÊ te iijden heeft en de markt een uiterst gepleegd. In verband met den ernst van het lusteloos aanzien behoudt. feit vorderde spr. tien maanden gevangenis- straf onvoorwaardelijk Het Hof heeft hem thans veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk. DIEFSTAL VAN F. 45.000 OF GESCHENK? „Sybrigje V" voor de Rechtbank; eisch drie jaar. Vandaag stond Sybrigje V terecht voor de hoofdstedelijke rechtbank, verdacht van diefstal van ruim f. 44.000. Subsidiair was haar verduistering ten laste gelegd De vrouw, die op 6 April met haar vriend b. te Amsterdam logeerde, had zijn safe sleutels weggenomen, was naar de bank gegaan en met f. 45.000 verdween zij naar Groningen, waar zij woonde, in gezelschap heden aan de effectenmarkr**eVnige"reactTe "ge- van haar jongen vriend M.. dien zij in voelen. Er viel eenig aanbod re verwerken, Amsterdam had ontmoet en dien zij ook waardoor de koersen zich niet konden hand- vanuit Gron'ngen kende Het geld werd Van de overzijde van den Oceaan komen eenige min of meer optimistische klanken, doch ook deze worden nog vermengd met aanduidin gen. welke er op wijzen, dat de toestand in het bedrijfsleven, welke zoo sterk beinvloed wordt door de verhouding tot de overheid, nog aller minst stabiel en bevredigend genoemd kan wor den. De staking bij Briggs is thans bijgelegd, doch thans dreigen weer moeilijkheden in de vleeschindustrie. Uit de Staalindustrie nomen berichten over grootere bedrijvigheid. Volgens ..Iron Age" werkt het staalbedrijf deze week op 53% van de capaciteit terwijl ook een vastere stemming op de schrootmarkt heerscht. Niet temin was ook de handel in Wallstreet weer van zeer kalmen aard. hoewel ook hier de on dertoon goed prijshoudend was. een verloop derhalve, dat groote gelijkenis toont met de stemming aan het Damrak De middagbeurs. Voor het eerst sinds geruimen tijd deed zich moesten prijsgeven. Evenals de markt de vori- waar d#» vader van den inneen vriend M ge dagen den invloed heeft ondergaan van de waar ae vaaer van aen jongen vnena M. opwaartsche beweging der buitenlandsche wis- terusgevonden in een safe te Oude Pekela, het op diens verzoek had opgeborgen. selkoersen. zoo ondervond zij heden de uitwer- Na een uitvoerig verhoor schetste de of- king van het lichte herstel van den gulden, en ficier van justitie mr. L. de Blecourt de j omgeving waaruit Sybrigje voortkomt. Uitvoerig beschreef spr. het beroovers- milieu en in dit „charmante en intelligen te" gezelschap verkeerde ook Sybrigje Er is toen reeds jaren geleden een einde gemaakt aan de practijken van deze ben de, die ingerekend werd toen spr. officier van justitie te Leeuwarden was. Ook Sy brigje werd toen gearresteerd en veroor deeld. Herhaaldelijk verdacht men haar van beroovingen. En thans dit geval. Een echt beroovingsgeval. Vóór een Groninger boer f 45.000 weggeeft moet er héél wat. gebeu ren. Hij heeft dan ook hier ter zitting met klem verklaard, dat hij haar het geld niet had gegeven. Spr. achtte de tenlaste gelegde dief stal bewezen. Een zware straf moet aan deze vrouw worden opgelegd. Spr. vorderde drie jaar gevangenisstraf. Tevens requireerde hij teruggave van het geld aan B. De verdediger mr. Francois Pauwels ver zocht vrijspraak en onmiddellijke invrij heidstelling van de vrouw. De officier verzette zich tegen de inwilli ging van het verzoek, dat daarna door de Rechtbank werd afgewezen. WAT DE ITALIAANSCHE MARINE DEED. Het Italiaansche militaire tijdschrift „Forze Armate" publiceert een artikel over de rol van de Italiaansche marine in den Spaanschen oorlog. In vier maanden tijd in het einde van 1936 en begin 1937 wer den 100.000 manschappen. 4300 vracht auto's, 40.000 ton materieel en 750 stukken geschut naar Spanje overgebracht. Hier voor waren 52 koopvaardijschepen en 30 oorlogsschepen noodig. Verder wordt gewezen op het beslissend optreden van de Italiaansche onderzeeërs in dienst van Franco in de Middellandsche Zee met het doel het verkeer van de „roo- den" lam te leggen. Deze onderzeeërs hebben verscheidene schepen tot zinken gebracht. Behalve de onderzeeërs hebben lichte eenheden van de Italiaansche marine deelgenomen aan de de actie voor de Spaansche kust. MILITAIRIA. Met ingang van 9 Juni a.s. worden de onderstaande dienstplichtige korporaals, aangesteld tot Wachtmeester titulair J. Dressethuijs, D. Bellaart, B. Wynia, J. van der Star, J. Peytak, D. Plu, J. dn Rijk, J. F. Fontijn. J. C. J. Lamé, E. Grandia, H. Pie- ters, O. F. Koetse, S. Hingst en P. du Cloo. HAAGSCHE RECHTBANK. Portefeuille gestolen. De Officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank had tegen een arbeider uit Lei den een jaar gevangenisstraf geëischt ter zake diefstal van een portefeuille met geld, toen hij in een perceel vertoefde. De Recht bank heeft verdachte echter vrijgesproken, van welke beslissing de Officier in hooger weer een wilde-bussenzaak De Haagsche kantonrechter, mr. b. J. A. A ter Veer, heeft hedenochtend wederom een zaak tegen den heer J. C. H.. voorzitter en bestuurder van het zg. „Christoffelfonds" te berechten gehad. Thans gold dit een in strijd met het R.A.P. op 6 Maart gemaakten rit van den Haag naar Leiden, op den Leidsche straatweg geconstateerd. Mr. G. F. E. Jong bloed, als gemachtigde optredend, verwees in hoofdzaak naar het bij enkele gelijksoortige zaken gevoerde verweer, waarbij hij er den nadruk oplegde, dat een dienst nu eenmaal bestaat uit een aaneenschakeling van rit ten. Toen de geconstateerde feiten gepleegd werden, was verd. overtuigd, dat het R. A. P. niet verbindend was en dat hij althans met het Christoffelfonds geen overtreding be ging. Op het oogenblik maakt verdachte zich niet meer aan die feiten schuldig; hij heeft de diensten gestaakt. Mr. Jongbloed ver zocht den kantonrechter deze zaken voor zichzelf te zien als een voortgezette han deling. De ambtenaar van het O.M., mr. W. P. Bakhoven, zeide in zijn requisitoir, dat dit de laatste zaak van dezen aard zal zijn, die de kantonrechter zal hebben te berechten Waarschijnlijk op 20 Juni zal de zaak van de inbeslaggenomen autobus dienen. De ambtenaar zag geen reden om hier een an dere straf te vragen dan in de andere zaken en eischte een voorwaardelijke geldboete van f. 500 subs. 50 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform dezen eisch. het terugloopen der vreemde valuta's. Andere factoren voor een zwakkere tendenz waren al thans niet aanwezig. Dat het aanbod hier en daar evenwel zich vrij sterk deed gevoelen, bleek wel daaruit dat in het verdere verloop de tendenz verder op het koerspeil drukte, het geen met name voor aandeelen Koninklijke Olie tot uiting kwam, die zelfs een moment tot 313 terugliepen. Op de locale markt maakten de specifieke suikerwaarden een uitzondering op de algemeen beerschende stemming. Weer waren het de aandeelen der Vorstenlandsche Cultuur-maat schappij. die hier den toon aangaven en door een vaste stemming de aandacht trokken, naar men zegt in verband met een binnenkort te verwachten nieuwe emissie van aandeelen. Het fonds lag 2% procent boven gisteren, doch wist het hoogste punt niet te bewaren. Ook aan deelen Java Cultuur en Nisu werden hooger ge waardeerd; H.V.A.'s daarentegen waren stil en gedrukt. Overigens droeg de geheele markt een rustig karakter, doch het terugloopende koerspeil was niettemin oorzaak, dat de tendenz minder on geanimeerd was dan deze week tot dusver het geval is geweest. Koninklijke Olie openden 3% lager, en. zooals reeds gezegd, liepen later terug tot 313. waarna weer een klein herstel volgde. De Rubberhoek was practisch veriateen. Er ging vrijwel niets om en Amsterdam Rubber moest 4% prijsgeven. Op de Tabaksmarkt was het eveneens stil. doch de verliezen waren hier niet bijzonder groot. Industrieelen boden weinig bij zonders. Aandeelen Philips boetten een zestal punten in. tot beneden de 200. Unilever verloren 2% Aku handhaafde zich op het vorige peil en Fokker was aangeboden. De Scheepvaartaan- deelen ondergingen eenige reactie voor aandee len Scheepvaart Unie. die de laatste dagen vast gestemd waren. De Amerikaansche shares waren in weerwil van de hoogere slotkoersen van New York mee- rendeels zwakker gedisponeerd. Op de beleg- gingsmarkt deden zich geen groote wijzigingen voor. De stemming was meerendeels prijshou dend, de Sporen-drieën zelfs een fractie beter. WISSELKOERSEN. sche autoriteiten van de concessie te j beroep kwam bij het Hof. De verdachte liet Tientsin. De Japanneezen dreigen een ver- echter verstek gaan. De Proc.-Gen. meende sperring op te werpen en de concessie ge heel te isolieerenwanneer de vier Chineezen die beschuldigd worden Tsjeng-sji-kang te hebben vermoord, niet binnen twee dagen worden uitgeleverd. De woordvoerder "an het Japansche mi nisterie van marine heeft medegedeeld, dat in het vervolg geen bekende lijnschepen meer zullen worden aangehouden en on derzocht door Japansche oorlogsbodems. dat het bewijs voor den diefstal wel te leve ren viel, omdat verdachte alleen in den ka mer was. Daarom eischte spr. vernietiging van het vonnis der Rechtbank, en veroor deeling tot een jaar gevangenisstraf. Ruzie in de familie. „Het was daar blijkbaar een heele familie- herriezoo constateerde de president. Die herrie had zich gemanifesteerd in een klap zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIJTENBURG. Haarl.straai 2. W. G. J. VERBURG. Heerenstraal no. 2. Fa. A. SOMERWIL Azn.. Hoogewoerd 24 A. M. VAN ZWICHT, Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN. lanvossensteeg 19. VERVOOREN. Haarlemmerstraat no. 128 W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A BOEKHANDEL VAN DEB VEEN Geversstraat no. 59 Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD en aan de Kiosken, t.o. het Postkantoor Leiderdorp Londen 8.79 7/8 (8.80 7/8); Berlijn 75.35 (75.451, Parijs 4.97 3/4 (4.98 1/4); Brussel 31.97 (32.01); Zwitserland 42.37 (42.44); Ko penhagen 39.30 (39 32'/,); Stockh 45.22 1/4 (45.401. Oslo 44.22'/! (44.37'Vs)New York 1.87 (1.88): Lire Bankpapier 6.40 (6.45). Prolongatie 3/4 (3/4); Part. disc. 7/16 7/16I Daggeld 'h Registermarken 28 1'8 (28 3/8); Handels Sperrmarken 7 7/8 (73/4), Reismarken 50'/! (50'/!); Bankpa pier 27 (26 5/8). Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. GOUDA, 8 Juni 1939. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 991 stuks, waarvan 50 slachtvarkens. Vette van 22—23 ct. per pond, lev. met 2% kor ting; 248 magere varkens 22—33: 511 biggen 10 —23; Geldersche biggen 13—17; 3 runderen 180 —200; 105 nuchtere kalveren 57.50; 62 scha pen 5—8; 12 bokken en geiten 2—5 per stuk. Handel alle soorten stug. Algemeene markt: 467 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 22—24: 2e kwal. met rijksm. 20—21; zware tot 25.50. Handel matig, crisisaftrek 8.2 cent. 280 ponden boter. Goebo- ter 70—75; weiboter 6570 p. pond. Hand. vlug. 148.000 eieren. Kipeieren 3.10—3.40; eendeieren 2.60—2.90 per 100 stuks. Handel willig. I Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a, «C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 192500 kipeicren. Prijzen 56 58 IK.G. f. 3.103.15; 58'60 KG. f. 3.15—3.20; 60 C2 K G. f 3.20—3.40; 62 70 K G. f. 3.30—3.80; Brui ne 58 70 K.G. f. 3.15—4; Kleine eieren f. 3—3.05 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeneieren. Prij zen f. 2.40—2.80 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3