Waar de Vrouw belang in stelt de Gre®f Wie breit er mee? Dames ram zal mijn dochter worden? LEiDSCH DAGBLAD, Donderdag 8 Juni 1939 Vierde Blad No. 24294 RADOX Er dreigt gevaar voor Wol- en Handwerkarlikelen geheele modevak RITSSLUITINGEN DE yRoöf ile Jaargang Verstandige keus een eerste vereïschte VETWORMPJES? DONKERSTEEG Vrouwen-ideëen Hoe we van oud nieuw maken IN ALLE MATEN Goedkoop en toch smakelijk op plaatsing Voor het M.O. Is het halen van middelbare acten af te raden, daar de markt overstroomd Is. Nog te weinig wordt door meisjes gedacht aan het onderwijs aan blinden, doofstommen en achterlijken Toch geeft dit vaak voor een meisje met een socialen aanleg groote voldoening De markt van gymnastiek M.O. is ook al zéér overvoerd; met de Mensendleck- methode ls meeT kans van slagen Bijna alle Mensendleck-leeraressen. die echter aan vrij zware, ook psysieke eischen moeten vinden een behoorlijk bestaan ren brandende vraag, waarmee vele roes tegenwoordig rondloopen. is deze: ,,t'jai mijn dochter worden?" De Keus i meestal verre van gemakkelijk, vooral «sneer het meisje zelf er geen uitgespro- ,,5 voorkeur voor het een of andere vak of voldoen, ito: een bepaalde studie op nahoudt. En ook gvmnastiek. gecombineerd met mas- worden geplaatst «ifj wanneer dit wel het geval is, dan nog sage geeft mogelijkheden, vooral in kleinere door vrouwen zeer goed werk kan worden Meng slechts geregeld wat Radox door Uw wasch water en binnen korten tijd zijn ze verdwenen. Bij apothekers en erkende drogisten d f0.90 per pak en f 0.15 per klein pakje (rngez. Med.) ..ziekenhuisdiploma" van de school voor maatschappelijk werk heeft een goede basis. Ook is het van belang, dat méér diploma's worden gehaald. Het afloopen van de school voor maat schappelijk werk alleen studie 3'/; jaar biedt niet veel kans op goed gesalarieer de betrekkingen. Om bij de kinderpolitie te een werkkring waarin voet bij de keuze geducht worden rekening plaatsen (tbouden met de vraag: zit er wel een toe- jujnst in? Daarom is het zoo nuttig, dat tegenwoor- j3 in alle grootere steden van ons land lartaux voor beroepskeuze gevestigd zijn. It voorlichting en raad geven en daarom vond ik het een groot voorrecht, on- Snjs in besloten kring een uiteenzetting «hooren van mej. dr. J. J. van Dullemen, (irectrice der meisjes H.B.S. te Rotterdam str het zoo moeilijke onderwerp „beroeps- Bare voor meisjes'". li laat dan ook mijn lezeressen graag gKgenieten van alles, wat daar naar voren eid gebracht. Mej. van Dullemen weer er om te be- pnen op, dat de opvatting van de ouders (ênover het toekomstig beroep van hun Kilter in de laatste jaren wel geheel is anderdvroeger dat was in de eerste ren van het moeizaam verkregen studle- eebt sprak het bijna vanzelf, dat een uisje. als het geld hiervoor beschikbaar as, ging studeeren. Eerzucht en trots en er. zeker gevoel van „lk kan het toch «er nét zoo goed als een jongen", waren al vaak de drijfveeren. Op geschiktheid Eid minder gelet. Thans weten we. dat en vrouw alleen een kracht kan zijn, als «staat op de plaats waar ze naar aanleg S bekwaamheid thuishoort, waar ze zich inkomen geven kan. Het groote meerendeel der meisjes denkt i'emvoordig dan ook ernstig na, ajvorens s, opleiding te kiezen. Jammer is het echter, dat er nog altijd Eders zijn, die het beroep van het meisje behouwen als ..the next best". d.w.z. een jtosslng totdat ze trouwen óf voor het ge- al ze niet trouwt en dus te weinig aan- ieht aan haar keuze besteden. Alsof het i\ altijd van het grootste belang is dat werkkring wordt gekozen, waarin de zge vrouw zich ten volle zal kunnen otolooien We zijn nu ook langzamerhand heenge- loe'.d over het standpunt, dat vrouwen- :oeid alleen waardevol is, als het een ge- towe copie is van mannenarbeid: de .oderne vrouw wil haar werk doen op haar gen. specifieke vrouwelijke wijze. We zien an ook dat de nel-ging van de meeste ïisjes uitgaat naar die beroepen, die per- inlijkheid en toewijding vragen. Op deze bjze kan ook de ongehuwde vrouw uit telen tot een ruim denkend, warm voe- id menschenkind. Maar dan moet dat sDreekt van zelf! kvoor iedere persoonlijkheid het juiste keep worden gekozen. De neiging van vele me'sjes gaat tegen woordig in huishoudelijke richting. Er is een tekort aan docenten aan huishoud scholen, vooral in koken en waschbehan- deling. Ook bij het landbouwhuishoud- onderwijs zijn nog steeds krachten noodig. Een heel aard'g nieuw beroep is dat van „diëetzuster" in een ziekenhuis Heeft een meisje roeping om verpleegster te worden, dan is aan te raden, den weg niet al te eenvoudig te kiezen. Een huishoudschool- opleiding en daarna het halen van het z.g. We behoeven er niet over te spre ken, welke gevaren Uw japonnen in warme dagen bedreigen. Er is een speciaal sousbras-adres, waar U zekerheid koopt. Dat is bij de Groot, die sousbras heeft in alle kleuren en maten. Oók Heerenmaten. Prijzen vanaf 25 cent per 3 paar; en nog wel gevoerd. vooi ftekfecfe ffahjde>io6e tna£e-uf>! iai3 1 - TELEF. 706. (Ingez. Med.) gedaan is het meestal noodig, dat men een juridische studie achter zich heeft. Wil een meisje zich aan socialen arbeid wijden, dan vindt zij tegenwoordig een heel aardige opleiding op de scholen voor Kin derverzorging en -opvoeding te Amster dam of Rotterdam. Hebben zij na vier jaar het staatsdiploma K. en O. gehaald, dan mogen ze lessen geven aan de huishoud scholen. De notarisstudie is ook een mogelijkheid voor meisjes, die financieel goed is. Het is echter zeer eenzijdig werk en een schaduw zijde is, dat een vrouw nooit notaris kan worden. Sommige meisjes voelen veel voor het buitenleven en gaan daarom naar ,-Huts te Lande" te Rijswijk. De opleiding duurt drie jaar. doch biedt alleen toekemst voor iemand met kapitaal. Men kan dan een kweekerfi of bloemenhandel beginnen. Nog altijd gaan zeer veel meisjes naar kantoor, zoodat de markt geweldig is over stroomd. Men kan gerust zeggen, dat alleen zij. die volkomen competent zijn. hetgeen inhoudt, dat ze behoorlijk haar talen be- heerschen, in die talen kunnen stenogra- feeren en correspondeeren (typen) en er dan nog ministens één bijzondere taal bij hebben, waarin ze competent zijn bijv. Spaansch kans hebben op een goed be taalde betrekking. Het al of niet slagen in vakken als journalistiek, kunstnijverheid, binnenhuisarchitectuur, reclameteekenen enz. hangt geheel van de persoonlijkheid af. Van twee meisjes met dezelfde opleiding zal de een hierin voortreffelijk werk doen en de ander mislukken. De bovenstaande uiteenzettingen van mej. opgroeiende dochters van bijzonder belang, van Dullemen lijken mij voor moeders van We leven in een snel wisselenden tijd: vele traditioneele beroepen verliezen hun aantrekkelijkheid, omdat de markt over voerd is. doch nieuwe, vaak zeer aardige mogelijkheden duiken op. Het is dus zaak om terdege op de hoogte te blijven! R. DE RUYTER-V. d. FEER. Soms nemen vrouwen weieens het initia tief tot iets goeds en origineels, zonder de hulp van mannen af te wachten. Zoo is b.v. onlangs te Rhode Island, op initiatief van een groep vrouwelijke studen- ten een vereeniging opgericht die de stu- denten verzekert tegen zakken voor hun examens. De verzekerde betaalt een maan- j delijksche premie, die wisselt naar gelang van zijn of haar kansen en ontvangt, in geval van mislukking, een som gelds om de hernieuwde studie te bekostigen. In Denemarken bestaat een zeer populaire j club. die vrouwen verzekert tegen de (fi- nancieele) gevolgen van den ongehuwden i staat. Meisjes van 13 tot 20 jaar kunnen I er lid van worden, betalen een vaste pre mie per maand en ontvangen dan. als ze op 40-jarigen leeftijd nog ongehuwd zijn. een toelage naar verhouding van haar premie. Trouwen ze echter voor haar 40ste, dan zijn ze haar premies kwijt. Een sportief vest van een suède-jasje. Welk beroep moet mijn dochter kiezen? li: hangt geheel af van den aanleg en de Kleur van het meisje. Drie dingen moe- si hierbij op den voorgrond worden ge teld: le. In elk beroep moet een vrouw wel r.»nder goed zijn, wil ze er iets in be- riken. 1». In bijna alle gevallen biedt een smbinatie van verschillende opleidingen Stootste mogelijkheden, bijv. verpleeg- c-maatschappelijk werkster, of deze laat- opleiding, gecombineerd met een studie lie rechten. I: Men moet nieuwe wegen zoeken. Nog Ki te veel beroepen worden in bepaalde jten in ons land beschouwd als niet ge ilt' voor meisjes of „niet deftig genoeg". I buitenland bewijst echter, dat er meer ^lelijkheden voor meisjes zijn. dan men "oppervlakkig beschouwd zou denken. b het algemeen leeft onder de meisjes meer dan onder de jongens de wil, zoo Wdi; mogelijk zelfstandig te zijn; ook ls «der haar meer belangstelling voor 'Me en paedagogische onderwerpen. Drie beroepen, die ons land voor vrouwen «rekkelijk nieuw zijn. zijn de boekhandel, j.bloemenhandel en het hotelwezen. In de ™e eerste beroepen is voor meisjes met "tesohiksten aanleg zeer zeker iets te feiten Spr. noemde hiervan enkele "'beelden. Wat het hotelwezen betreft, ::n zijn in het buitenland, b v. Zweden - Zsitseriand, vele vrouwen uit de eerste werkzaam Waarom zou dit op den ook in ons land niet mogelijk zijn? ut een weg die weieens vergeten wordt, 't studie voor het actuarisexamer. Heeft Kidit afgelegd, dan kan men bijv. wls- -wge worden bii een levensverzekering Dok het vak van coupeuse biedt tegen- ';™ig voor begaafde meisjes wel moge- j®Wen. Het moet zoover komen, dat luist "'wikkelde meisjes, die een middelbare hebberf afgeloopen. dit beroep gaan «enen. In Amsterdam is hiervoor een :a,e opleiding, die een einddiploma -■nies) H.B.S. vereischt en tevens een ';n aanleg voor teekenen. Wie letteren J ?,en gaat studeeren moet zich goed I-«erendat haar toekomst op onder- - 'ed ligt. Een betrekking op een ar- I., Is voor vrouwen een bijna geslbten Als beëedlgd vertaalster heeft men -O aan eenige bestaansmogelijkheid als |3 iuridisch geschoo'd is en behalve de der bijv. WU MAKEN LEUKE KOUSJES EN SOKJES VOOR VIERJARIGEN. Op éém middag breien we met glans en zonder haasten zoo'n leuk miniatuur kousje of sokje, dus waarom zouden we het niet zelf ter hand nemen, dit dankbare werkje? Bovendien heeft het groote voordeelen, de kousjes zijn veel en veel sterker dan ge kochte en we hebben er zoo weinig ma teriaal voor noodig, dat ze ons practisch niets kosten. Met wat overgeschoten kleu rige draadjes geven we er met gewone kruisjes een vroolijke noot aan: dit geldt dan in het speciale geval voor een „dame" want voor een „heer" staat een fleurig kiwastje bij het boordje „man'lijker". ri(«?w?ne ta'en nog een of meer k'lj" tekende beheersch'. zooals 11 ,'°h, Ital'aans-h of Spaansch. ,,e nieuwe vormen van onderwijs llg- "tuwe mogeliikheden voor meisjes. -- tegenwoordig een Montessorl- 35 Gram koordwol hebben we noodig voor driekwart-kousjes, zooals de foto die laai zien. We breien hiermee op vier- naalded ter dikte van 2m.M. Opzetten 40 st en deze in het rond 14 toeren in 1 r. 1 av. breien voor een klein boordje; daarna over. gaan in 2 r. 2 av., waarin 44 toeren gebreid worden. De steken worden daarna zoodanig verdeeld, dat we twee naalden krijgen met leder 20 st. Met één hiervan breien we ver der en wel ln heen en waargaande toeren ben we de goede zijde voor ons dan moet dit bestaam uit 1 st. afhalen, 1 st breien en de afgehaalde hierover halen; bij de ver keerde zijde moet de mindering bestaan uit twee steken averecht samen breien), daar na nog 1 st. breien en het werk omdraaien om weer verder te breien, 2 st. voorbij het midden dan weer minderen. 1 st. nabreien, weer omdraaien. De volgende naald krijgt nu zijn mindering op de twee steken, vóór het werk daar werd omgedraaid, om dan nog een steek toe te krijgen van de stekeln, die op de lirikernaald bleven staan. Zoo gaan we door tot er geen steken meer blij ven staan, de kleine hiel is dan klaar en we moeten nog 12 st. over hebben. Op zij van de groote hiel halen we nu de kleine lusjes op, aan weerszijden 12 stuks We verdeelen daarna deze lusjes (die als ste ken gelden! dn steken over twee naalden, zoodanig, dat we op ieder 18 st. hebben staan We kunnen nu wéér in het rond gaan breien met vier naalden. De groote naald met de steken in 2 r. en 2 av. blijft zoo op dezelfde wijze gebreid, doch de twee overige naalden breien we steeds in de tricotsteek. terwijl we bij de eerste steeds door middel van 1 st. afhalen 1 st. breien, de eerste over de tweede heenhalen, bij elke derde en vierde st. een mindering maken, bij de tweede naald doen we dat door deze uit te breien op 4 st. na de eerste en tweede hiervan recht samen te breien en de naald gewoon uitbreien. Dit gaat zoo door, tot we op de kleine rechte naalden nog ieder 13 st. hebbeln staan. Telkens wordt nu een mtoderingstoer overgebreld, met een gewone toer, tot we op iedere rechte naald 10 st. hebben. Het werk telt dan weer ln totaal 40 st. Nog 28 toeren breien we om dan over te gaain tot de groote hiel, zooals dat heet Met een toer ovei'breien gaan we weer minderen, zooals we dat het laatst deden, doch thans ook 'oij de groote naald met de steken in 2 r. 2 av., die echter nu ook gewoon recht ge breid worden. Deze naald wordt als volgt: 2 st. recht breien, 3 st. afhalen, 4e st. breien en de 3e hier over heen halen, naald uit breien tot op 4 st. na, le en 2e st. hiervan recht samen breien, naald uitbreien. Staan I er op de groote naald nog 12 en op iedere kleine naald nog 6 steken dan breien we bij de volgende toeren niet meer over, tot dat de groote naald nog 6 en iedere kleine naald nog 3 st. telt. Deze laatsten worden bij elkaar op één naald gezet, we hebben dan twee naalden met 6 st.. die we tegen elkaar leggen en zoo de steken samen breien om ze dan af te kanten, zoodat ons kousje klaar is. Het boordje bovenaan wordt nu naar binnen teruggeslagen en tegengezoomd. Het is dan mooi elastisch en blijft goed zitten En dan maar aan de en bovendien voor het is er voor U géén BETER en VOOR- DEELIGER adres dan Haarl.straat - hoek Donkersteeg 2-4-6 Opgericht 1875. Denkt U er aan: Bij ONS ontvangt U de WAARDEVOLLE MIDZ A-B ONS! 1343 (Ingez. Med.) Suède jasjes worden niet meer zooveel gedragen als vroeger. Maar misschien hebt U er een in de kast hangen, dat niet ge heel frisch meer is? Kraag en mouwen van zulke jasjes zijn meestal het eerst versleten of gaan althans glimmen. We kunnen het goede gedeelte van zoo'n jasje echter nog heel best gebruiken door het te verwerken tot een sportief vest. dat van voren met leen ritssluiting gesloten wordt. Leuk, vindt U niet? 1314 (Ingez. Med.) 20 nld hoog in de tricotsteek. dit is recht fleurige kruisjes die gewoon over één breien aan de goede zijde van het werk en averecht aan de verkeerde. Technisch heet dit deel de groote hiel. De keine hiel komt aan de beurt met de 21e nld.. die we 2 st. "combinatie met een hoofdacte of voorbij het midden breien, van de daarop telbare taalacte een goede kans volgende 2 st. eem mindering maken fheb- rechte steek gemaakt worden U ziet het. hoe bonter hoe mooier! De kleur van de afgebeelde kousjes is korenblauw, waar tegen de kruisjes in wit, rood en geel vroolijk afsteken. MORA HANA. Eenige wenken bij het inkoopen van levensmiddelen. In een tijd. dat iedereen zuinig moet zijn, is het zeker noodig, dat men zich rekenschap geeft, wat men voor het geld, dat uitgegeven kan worden voor onze voe ding, krijgt. Ook wil men graag waar voor zijn geld hebben. Het is inderdaad wel mogelijk om met weinig geld toch goede maaltijden op tafel te brengen. Men moet dan echter de waren die men inkoopt, naar haar waarde kunnen beoordeelen. Er zijn levensmiddelen, die duur zijn, en wei nig waarde hebben, die dikwijls overschat worden door het publiek. Eenige voorbeel den hiervan zijn de dure vleesch- en visch- soorten, die wat voedzaamheid betreft, niet achterstaan bij de goeakoopere. Wil men goed en zuinig de dagelijksohe levens middelen inkoopen, dan moet men het volgende in acht neimen: Let bij het koopen op, dat men u niets in de handen stopt. Koop levensmiddelen, die overvloedig aan de markt zijn. Koop de groente, die het seizoen ople vert, de prijs van deze soorten verschilt veel met de dure kasgroente. Vervang dure levensmiddelen door goed- koopere, die ongeveer dezelfde waarde hebben, dus koop in den goeden tijd eieren inplaats van vleesoh. maak bouillon van blokjes of soepbeentjes inplaats van pou- let, als het- vleesch tenminste geen hoofd zaak is, gebruik de goedkoopere, magere kaassoorten Let op, of wat ee koopt vo'do») ->an d*- eischen van deuedelnkhe'd. of het verscb is. niet verontreinigd, niet stoffig. Koop niet teveel tegelijk in. zeker niet van spijzen, die gauw kunnen bederven. Maak alleen gebruik van „koopjes" als werkelijk alle aangeboden artikelen voor het gezin waarde hebben. Doe wanneer ge een geschikte bergruimte hebt. aardappe len e.d. op. anders in geen geval, daar de kans op bederven dan groot is. Houd rekening met het gezin, waar ge voor in moet koopen, maar zorg voor een afwisselende voeding. Ons menu Het menu van deze week bevat weer ver schillende voedzame maaltijden, die bij de bereiding ook niet zooveel tijd kosten. Want behalve weinig geld. is er ook wel eens niet zooveel tijd beschikbaar voor het klaarmaken van het voedsel. Men kiest op een drukken dag dan b.v. een stamppot, of eet dikke soep, gerechten die niet zoo bewerkelijk zijn, of die den dag van te voren gedeeltelijk klaar gemaakt kunnen worden. Hieronder volgen nog eenige berekende recepten voor 4 4 5 personen, en de berei ding ervan. Witte boonen, aardappelen, tomatensaus. 1'pond witte boonen30 cent l'/s KG. aardappelen 12 cent "i KG. uien 10 cent l'/j ons vet 12 cent 1 blikje tomatenpuree12 cent bloem, zout, peper2 cent 78 cent Bereiding: De gewasschen boonen een nacht weeken, in het weekwater met zout gaar koken (l'/i uur). De gesnipjierde uien in het vet bruin bakken, de tomatenpuree en 1 L. boonenwater toevoegen, 10 minu ten laten doorkoken en binden met de aangemengde bloem .De witte boonen er voorzichtig doorroeren, en opdienen met de gekookte aardappelen. Zijn de tomaten goedkoop, dan neemt men pl.m. l'/i jjond tomaten, die in stukken gesneden toege voegd worden als de uien gebakken zijn De saus wordt op smaak met peper en zout, naar verkiezing een bouillonblokje, af gemaakt. Groentesoep en wentelteefjes 2 ons runderpoulet 20 cent "t pond rijst 5 cent 40 gr. margarine 5 cent Soepgroente 15 cent 400 gr. oud brood (8 a 10 sneden) 10 cent 50 gr. margarine 6 cent ]/i L. melk 6 cent 1 ei 4 cent Suiker en kaneel 3 cent 74 cent Het gewasschen poulet 2 uur zachtjes laten koken met het zout. De kleingesneden groente en de rijst toevoegen en de soep nog 3/4 uur laten koken. Is het vleesch mager, dan 2 lepels mar garine door de soep roeren. Voor de wentelteefjes de boterhammen wee ken in een sausje van ei. melk. kaneel en suiker. Als het vocht er ingetrokken is. de wentelteefjes in de margarine aan beide kanten bruin bakken. Zondag: Baklappen, Peulen en wortelen. Aardappelen, Hangop met aard beien. Maandag: Witte boonen. Tomatensaus, Aardappelen. Dinsdag: Gebakken runder lever, Gebakken aardap- jjelcn, Komkommersla. Woensdag: Bloemkoolstamppot met kaas. Donderdag: Sla met aardappelen en botersaus. Corned beaf. Griesmeelpap. Vrijdag: Schol. Aardappelen, Mosterdsaus, Rijst met rab: ber. Zaterdag: Groentesoep m. rijst. Wentelteefjes.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13