De auto-races te Zandvoort LAATSTE BERICHTEN DKH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 3 Juni 1939 Von Brauchitsch maakte een snelheid van mVi K.M. De strijd begint. Binnenland j Wijziging van de spellingbesluiten. H.M. de Koningin te IJmuiden Uitvaarregeling haringdrijfnetvisscherij. De regeling der collegegelden. Buitenland De Thetis. Stadsnieutvs is niet te vervangen SPREEKCEL MARKT Groote belangstelling voor de ochtendraces Gisteren, op den tweeden dag der trai- |e Zandvoort, hebben zeker driedul- I toeschouwers de verschillende wagens proefronden zien draalen. Het hoofdmoment was echter wel de 'jeinonstratie van den Duitschen cou- I(ur Manfred von Brauchitsch, die met etjn Mercedes Bcnz een negental ron- tu reed. Prachtig lag de lage wagen ii de bochten, scherp sneed von Brau- thitsch de hoeken af. Het sprak wel tuidf, dat op dit bochtige circuit deze ntetragen niet op volle toeren kon truien, maar niettemin haalde hij er Dog een ronde van 1 min. 20 sec. uit, iJ. de vierde, d.w.z. hij bereikt over nim 2 KJVI. een gemiddelde uursnel- beid van 100.5 K.M. De elfde, tevens bikte, ronde bedroeg 1 min. 20 2/5 i«, waarmede hij dus weinig beneden bet „ronde-record" bleef. loeiend stormde zijn wagen door de .ihten. Het daverde zóó, dat de onder- rs van de lagere school, welke toch den ln het dorp ligt en dus een heel dran het circuit vandaan, het lesgeven sten staken. Niet alleen dat de kinde ken moment hun aandacht bij de les en houden, maar het was zelfs lastig zich in de klas verstaanbaar te maken. De snelheden van de deelnemers ln de illende klassen waren gisteren overi- niet zoo groot als Donderdag. Natuur- waren er nog enkele ongelukjes. Zoo de Lancia van den heer P. M. K. s:l iBaarn) vlak voor de perstribune ten den weg terecht. De wagen maakte ■i buiteling, doch alles liep goed af, zij I dat de carosserie hier en daar wat kien vertoonde. Ook een D.K.W. van heer R. J. Smeets uit Echt lag op een jgeren oogenblik met de wielen omhoog, Jut enkele sterke kerels zetten het gede- ileerde wagentje weer op zijn pootjes en "in lustig ging het direct daarop weer Sier. De B.M.W. van Piet Nortier bleek i vstermiddag de snelste te zijn. Vanmorgen om halftien precies kon- difdc een luid geknetter en gebrom lan, dat de deelnemers in de kleinste basse voor hun eerste ronde op het cir cuit van Zandvoort waren vertrokken: ie eerste automobielraces van Neder- bnd waren begonnen. Reeds in de vroege morgenuren van ieien mooien lentedag waren tallooze belangstellenden naar Zandvoort geko men en de toegangswegen naar de bad plaats waren overvol met vele soorten eoertuigen. De tribunes waren weldra geheel bezet met duizenden toeschou- >ere en het aantal kijkers, dat zich met een staanplaats langs het circuit moest 'ergenoegeu, overtrof de „tribunisten" vele malen. Ret 2.3 Kif. lange parcours slingert zich. hir men weet, door de duinen en het Wekt wel vanzelf, dat dit bochtige cir- ®t geen fantastische snelhedenwelke in "'•buitenland kunnen worden bereikt, toe- hi. Niettemin vlogen de wagens, vooral de li;ne, die gestart waren in de klasse met Widsr-lnhoud tot 760 c.c., in pijlsnelle kirt door de bodhten, gierden de banden het wegdek, dat zeer stroef was, hitsten de remmen en menigeen hield zijn ■"t 'ast. toen een tweetal wagens tegelijk "■scherpe boclht nam. Maar bekwame, in vele sportieve ritten Radende rijders, behielden de macht over futuur, al slingerden de auto's wel eens PALESTINA. De terreur. Da raad van de Joodsche gemeenschap Jeruzalem heeft een verklaring gepu nterd, waarin de daden van terreur van laatste dagen worden veroordeeld. De verklaart, dat de Joodsche nationale stellingen een afschuw hebben van het 't'fieten van onschuldig bloed en een *r°ep doen op de discipline, den afgeloopen nacht heeft een ge- •'Pende bende een Arabisch dorp op den Carmel, ten zuiden van Haifa aange ven Een dorpsbewoner werd gedood en «..ander gewond. Jto vermoedelijke daders van den Ara- knen aanslag, die zeven dooden hebben Wacht, zijn gearresteerd ln Kafraqua- ^t Een patrouille in een vrachtauto was "ie in een hinderlaag viel. De rebellen •«"en de inzittenden neer en maakten -p van de wapens meester. De lijker. blin11 ontdckt d°or een verkenningspa- <™ie. Jeruzalem ziet er weer uit als ln t'islsdagen en de menigte verricht haar 'ttkamheden onder strenge polltiebe- '!r'l Talrijke huiszoekingen zijn in de '«Msche wijk verricht. ROEMENIË. Verkiezingen. verkiezingen voor Kamer en Senaat 'tonder incidenten verloopen. De regee s beeft een groote overwinning behaald f.,'1'6 leden zijn herkozen, de premier "'toescu zelfs met een nog nimmer be- ""te meerderheid. gevaarlijk bij het uitkomen van een bocht. Reeds-dadelijk was er de voor de automo- bielsport typische sfeer aanwezig, een sfeer, onbekend in ons land. doch welke wij vele malen reeds in het buitenland moohten waarnemen. Het is de sfeer van de hoog op gevoerde snelheid, van de daverende moto ren, van de zenuw-gespannen rijders, van het lawaai der gierende wagens, vermengd met een eerst wat schuchter applaus der toesChouwens, doch dat later overging ln enthousiaste aanmoedigingen van eigen favorieten. En over dat alles scheen een vroolijlc zonnetje, woei een frisisclhe bries, welke zorgde voor een aangename tempe ratuur. De babyklasse. „Acht -wagens waren in de babyklasse gestart: zeven D. K. W.'s en één Fiat. Deze deelnemers moesten vijfentwintig ronden rijden, d.wz. 57,1 K.M. De strijd ging voornamelijk tussohen den bekenden Arnhemschen automobilist Cor nelius en Rijshouwer uit Wassenaar, die ronde na ronde elkaar opjoegen Bij liet uitkomen van de aohtste ronde voor de bocht van de perstribune, nam Rijshouwer den binnenkant uitstekend. Cornelius moest toen binnenom en raaikte daarbij den trottoirband. Hij wist de macht over het stuur te houden, doch zijn rechter- achterwiel had een leelijke deuk gekregen, waardoor zijn kans op een overwinning vrijwel verkeken was. Hij reed ondanks zijn handicap moedig door De snelste tijd werd intusschen door R. J. Smeets gemaakt in de twintigste ronde, met een minuut, vijftig seconden, d.w.z. een gemiddelde snelheid van bijna 75 K.M. Veel verandering in den stand kwam er niet. De wagens waren allen van gelijke kracht en het duurde tot vijf ronden voor het einde, voordat Cornelius zijn verwoed verdedigde tweede plaats moest afstaan aan Smeets uit Echt. Rijshouwer wist zijn leiderspositie gemakkelijk te handhaven. Het resultaat luidt: 1. C. J. Rijshouwer, Wassenaar, met DKW. tijd 49 min. 35,6 sec. 2. R. J. Smeets, Echt, met DKW, tijd 49 min. 44,6 sec. 3. P. M. Smeets, Geleen, met DKW, tijd 49 min. 45 sec. 4. H. A. de Beaufort, 's-Gravenhage. met DKW. tijd 49 min. 45,8 sec. 5 N. C A. Vroom, Nijmegen, met DKW. tijd 49 min. 52,4 sec. 6. E. A. C. Cornelius, Arnhem, met DKW tijd 50 min. 5,8 sec. 7. A. C. Stoel. Zandvoort, met DKW. 8. J. J. Langelaan, Baarn, met Fiat. Klasse B en C. Om kwart voor elf startten de deelne mers in klasse B. cylinderinhoud boven 750 t/m. 1100 cc.i en die in klasse C. icylin- derinhoud boven 1100 t/m. 1500 cc.) geza menlijk over dertig ronden, totaal 68,5 k.m. In de kleine klasse nam Kees Kruit, de bekende ralleyrijder, onmiddellijk de lei ding. Niet minder dan 28 ronden was hij onbedreigd in eerste positie. Twee ronden voor het einde stopte hij bij een der boch ten en gaf direct daarna op. Zoo kon H. Richter, met M.G., de leiding overnemen. Trouwens het werd een dubbele overwin ning voor M.G.; want ook de tweede plaats werd door dit merk bezet De snelste ronde werd gemaakt door H. Richter met 1 min. 54,2 sec., dit is een gemiddelde van 72 k.m., ln de negende ronde. De uitslag luidt: 1. H. Richter, Delft, met M.G., tijd: 56 min. 48.4 sec. 2. G. A. J. Voetelink, Amsterdam, met M G.. 56 min. 58.4 sec. 3. F. J. J. baron van Heemstra, Amstel veen, met Fiat. 57 min. 2.3 sec. Lancia met L. Bena als bestuurder nam onmiddellijk de kop en vergrootte met elke ronde zijn voorsprong in den wedstrijd voor de zwaardere klasse Bena nam de bochten uitstekend en wist door zijn goede rijtech- niek veel winst op zijn tegenstanders te be halen. De laatste ronde van hem bedroeg 1 min. 46.2 sec., d.w.z. gemiddeld 76 K.M. per uur in de 18e ronde. Het resultaat luidt: 1. L. Bena, den Haag, met Lancia, tijd 54 min. 41,6 sec. 2. H. P. Verkamman van Keulen, Utrecht met Opel, tijd 55 min. 21 sec. 3. W. van de Mandele Jr., Bloemendaal, met MG. tijd 55 min. 23 sec. 4. R W. baron van Boetzelaer. Heerde, met MG, tijd 55 min 39,2 sec. Prins Bernhard komt. Na afloop van deze beide races arriveer de Z. K H. Prins Bernhard. Voor de hoofdtribune werd Z. K, H. door officials van de KNAC ontvangen, terwijl de burgemeester van Zandvoort, de heer H van Alphen, den Prins bij de grens der gemeente had begroet. Nadat de prins in de eere-loge had plaats genomen, weerklonk het Wilhelmus. Met spanning volgde de hooge bezoeker, voorge licht door den voorzitter van de sportcom- missie der automobielclub, L. D. baron van der Goed van Dirxland, de races. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 3 Juni. Tarbot 56—46 ct. per KG.. Tong 92—50 ct. per KG.: Zetschol f.20—13.50 per 50 KG.; Kleinschol f. 18—5.60 idem; Bot f. 18.50-6.50 ld.; Schar f. 7—3 idem; Poontjes f.6 50 idem; Kleine schelvlsch f.25—12 idem; Groote gul f. 6.504.70 Idem: Kleine gul f.6.30—4 60 idem; Wijting f. 4—3.10 idem; Kabeljauw f.179.50 p. 125 KG. Besomming IJmulden: Loggers:: R.O. 1 f.970; R.O. 9 f.810; KW. 169 f.780. KW 130 f.1070; KW. 39 f 1200. Kotters: G.G. 574 f. 310. VLAARDINGEN, 3 Juni. Gistermiddag kwam nog binnen van de ha- ringvisscherij de SCH. 305. W. Harteveld. met 106 kantjes eigen vangst en overgenomen van SCH. 353: 34 k.. KW. 96: 63 k.. en KW. 141: 9 k.. samen 215 k. Hedenochtend is uit Polen binnengekomen de GDY 116. die gereed zal worden gemaakt voor de haringvisschery. BEZOEK AAN DE VERDEDIGINGS WERKEN. Hare Majesteit de Koningin bezocht hedenmorgen IJmuiden. Zij passeerde reeds te 6 uur de pont te Velsen om eerst de stel lingen rond Alkmaar en Wijk aan Zee in oogenschouw te nemen. Te 10 uur kwam Zy te IJmuiden aan, waar Hare Majesteit een bezoek bracht aan de militaire ver sterkingen aan de Zuidzijde. De Koningin was vergezeld van Haar Hofdame mevr. Th. N. van Loon en enkele militaire autoriteiten, waaronder generaal- majoor Van Andel. de kap.-luit. ter zee C. Hellingman, commandant van de positie IJmuiden. Hare Majesteit inspecteerde de troepen, welke langs den Strandweg opgesteld ston den, en maakte een rondrit lanigs de ver dedigingswerken in de duinen. Het gezelschap vertrok hierna weer naar Den Haag. Naar wij van bevoegde zyde vernemen is de uitvaarregeling voor de hangvlsscherlj voor dit jaar als volgt geregeld: Op 30 Mei j.l. mochten er 38 vaartuigen ter harlngvisseherij met dryfnetten zyn uit gevaren. Op Vrijdag 9 Juni zullen er we derom 30 vaartuigen mogen uitvaren, op 13 Juni 73 vaartuigen, op 27 Juni 52 en op 11 Juli 70. Van 9 Juni af tot 11 Juli zal men een vleet mogen medenemen, waarvan de bovenspeerreeplengte ten hoogste be draagt: voor klasse a 1820 m., voor klasse b 1893 m.. en voor klasse c 1966 m. Van 11 Juli af zal er onderscheid ge maakt worden in de bovenspeerreeplengte van een Schotsche vleet eenerzljds en een Hollandsche of standaardvleet anderzijds VOORSTEL TOT REGELING DOOR RECTORENCOLLEGE DER UNIVERSITEITEN. Het rectorencolege, samengesteld uit ver tegenwoordigers van alle Nederlandsche universiteiten, heeft, inzake het door den minister van onderwijs, bij de Tweede Ka mer ingediende wetsontwerp betreffende de regeling der collegegelden een brief gezon den aan den minister benevens aan de leden der Eerste en Tweede Kamer. Het schrijven bevat een uiteenzetting van de bezwaren tegen de heerschende regeling der collegegelden aan de universiteiten en hoogescholen en een ontwerp eener nieuwe regeling, voorgesteld door het rectorencol lege der universiteiten. Het rectorencollege is tot de meening ge komen, dat de moeilijkheden in hoofdzaak zouden zijn opgelost, indien de volgende regeling werd aanvaard. Het collegegeld wordt vastgesteld op f. 325.het inschrijfgeld op f. 25. Na vier jaren betaling wordt vrijstel ling vah verdere betaling der college gelden gegeven. Het rectorencollege stond op het punt aan den minister een wijziging der vigee- rende regeling in dezen zin te verzoeken, toen de bladen melding maakten van het bovengenoemde wetsontwerp, dat een ver hoging van het collegegeld tot f. 350. voorstelt, terwijl vrijstelling van college geld zou worden verleend, wanneer vyf maal is betaald. Tegen deze voorgestelde regeling bestaat het ernstige bezwaar, dat de nadeelen, die de universiteit van de huidige regeling ondervindt, niet worden opgeheven, zoodat geen motief voorhanden Is om van die studenten, die een normalen studiegang volbrengen, waarbij ten hoogste gedurende vijf jaren de colleges worden gevolgd len die verreweg de grootste groep vormen) een dergelijk zwaar financieel offer te vragen, als bli invoering van het wetsont werp het geval zou zijn. In het schrijven aan den minister heeft het rectorencollege den minister met aan drang verzocht het wetsontwerp alsnog te willen wijzigen in den zin van bovenge noemde door het rectorencollegc voorge stelde oplossing, of zoo dit niet mogelijk blijkt, het ontwerp te willen intrekken. De Tweede Kamer wordt verzocht, indien de minister op het verzoek van het college afwijzend mocht beschikken, te willen be vorderen. dat het wetsontwerp door haar wordt geamendeerd in den zin van het voorstel van het rectorencollege of anders niet wordt aangenomen. Naar wij vernemen, is binnenkort een wijziging te verwachten van de spellingbe sluiten 1934 en 1936, welke wijziging zal gaan in de richting van hetgeen de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft aangekondigd in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van zijn departement voor het dienstjaar 1938. Bij deze gelegenheid heeft de minister o.m. verklaard, dat de regels van De Vries en te Winkel inzake geslacht en voornaam woordelijke aanduiding zouden worden her steld en dat de commissie-Fockema An- dreae de vraag zou onderzoeken in hoe verre wijziging van deze regels in de toe komst wenschelijk zou blijken. In de thans aanstaande wijziging der spellingbesluiten is het resultaat van dit onderzoek belichaamd. Naar ons ter oore komt, zullen de regels 5 en 6 van het besluit van 1934 door nieu we voorschriften worden vervangen. Het is nog niet bekend, of de regeering na afkondiging van het Koninklijk Besluit er toe zal overgaan de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te bezi gen, dan wel de totstandkoming van de aangekondigde wet op de schrijfwijze der Nederlandsche taal zal afwachten. In ieder geval zal het besluit op de examens van dezen zomer niet van toepas sing zijn. H. M. DE KONINGIN TE KATWIJK a. ZEE Ter bezichtiging der verdedigingswerken. Hedenmorgen tegen half twaalf arriveer de te Katwijk aan Zee uit de richting Noord- wyk over de Binnensluizen H. M. de Ko ning teneinde de verdedigingswerken te be zichtigen, die op den Boulevard zijn aange legd. H. M. de Koningin onderhield zich met den commandant van de kustwacht, kapi tein Hoog aan wien enkele vragen werden gesteld. In het gevolg van H. M. de Koningin bevonden zich generaal van Andel, com mandant der vesting Holland en majoor Pabst. Voorts waren aanwezig de burge meester van Katwijk, mr. Woldringh van der Hoop en het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst te Katwijk mr. R. Warmoltz. De belangstelling der Katwljkers was spoe dig zeer groot. H. M. de Koningin werd har telijk toegejuicht. Bij Haar vertrek werd het Wilhelmus aangeheven. DE TARIEFMACHTIGINGSWET. De Tariefmachtigingswet is heden in werking getreden. Te tien uur vanochtend hoopte men op het ministerie van marine nog, dat er eenige kans zou zijn op het redden van enkele der mannen, die ln de Thetis" op gesloten zyn. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN NAAR DOMINGO? De consul van Domingo deelt mede. dat de Dominicaansohe regeering heeft aange boden de Joodsche vluchtelingen, die zich aan boord van de „St. Louis" bevinden, die door Cuba zijn geweigerd, op te nemen. GOEBBELS OVER „DEN KLASSENSTRIJD DER VOLKEN". In een persartikel constateert minister Goebbels, dat in Europa op het oogenblik werkelijk een klassestrijd der volken wordt- gevoerd, die wordt veroorzaakt door het feit. dat sommige naties alles bezitten, terwijl de andere niets haar eigendom kunnen noemen. Thans, aldus Goebbels, hebben zich twee machtige jonge volken aaneengesloten tot een onoverwinlijk blok, om hun nationaal bestaan te handhaven en zoo noodig met alle middelen te ver dedigen. Tusschen hen en de plutocratieën stelt zich de gebiedende vraag: zal deze ontwikkeling zooals de vaders van Versail les het wilden of althans heibben mogelijk gemaakt, den nieuwen oorlog brengen, of, zooals Duitschland en Italië willen, den waren vrede? Over deze 'Taag moeten de volken van Europa beslissen. DE SCHEVENINGSCHE REDDINGSBOOT UITGEVAREN. Gisterochtend omstreeks halftwaalf is de Soheveningsohe reddingsboot „Zeemans- hoop" uitgevaren ter assistentie van een klein Duitsdh zeilschip, de „Fidelio", kapi tein Kops uit DusseMorf, dat zwaar met den stroom te kampen had en geen kans zag binnen te komen. De bemanning be stond, behalve den kapitein, uit nog twee leden. Het schip is veilig binnengekomen in de Soheveningsche haven. BEGRAFENIS P. VAN MEYGAARDEN. Onder zeer groote belangstelling had he den op Rhijnhof de teraardebestelling plaats van den heer P. van Meygaarden. secretaris Ned. Herv. Gem. „Rehoboth". Wij merkten op leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. en afgevaardigden van andere wijk- vereeniglngen en het bestuur der Woning- bouwver. „Eigen Haard". De voorzitter daar van, de heer v. d. Woerd, voerde aan het graf het woord evenals de heeren de Heer en de Wit. Een broer van den overledene dankte voor de belangstelling. Dagbladreclame O Overzicht onzer belangrijkst® Veemarkten. Veehouderü-Ccntrale neemt via de ex portslachtersfirma's momenteel flinke kwantums oudere schapen af om in te vriezen. Ook werden deze week op Texel 1700 jonge lammeren direct door de Centrale aangekocht om te worden ingeblikt. Op de wol veemarkt kwam, wat de schapen betreft, in de afgeloopen week een iets.gunsti ger wending in den handel. Verschillende ex portfirma's hadden nu orders van de Veehou derij-Centrale ontvangen. In totaal een 1000 schapen, welke geslacht moesten worden, gele verd tegen den prijs van 42 cent per KG.; 4 cent meer dan de eerste order. Het ligt voor de hand. dat de handel dan ook iets vlotter ver liep en de prijzen al gauw f. 11.50 per stuk opliepen en alles kon worden geplaatst. WU noteerden nu voor goede „overhouders" f. 17 tót f.21 per stuk en mindere soorten f. 1316 per stuk Met de weidelammeren bleef het evenwel slecht gaan. De Centrale moest Dins dag op Texel geducht ingrijpen om een débacle van de prijzen te voorkomen. Vele vaste Hollandsche koopers lieten dezen keer verstek gaan en er bleven dan ook ten slotte niet minder dan 1700 stuks onverkocht, die de Centrale overnam tegen f. 5.50 per stuk. De algemeen gemiddelde prijs was lager en dat was ook gisteren hier op de Leidsche markt het geval. Er werd besteed van f.58; de beste 'ot f.9 per stuk. Het weer blijft voor den groei buitengewoon schraal en hoewel de hooilanden er tamelijk bijstaan, ls dit met de weilanden lang niet het geval. Zij zijn meestal kaal. Voor gebruiks- en weide vee was de handel lusteloos en de prijzen zijn overal in de daling. Een best beest hield nog ongeveer prijs. Op de slachtveeafdeelingen zagen wij thans al heel wat weidevee. met het gevolg, dat de prijzen der laatste stalkoeien ook al in den knel kwa men. 2de en 3de soort waren overtuigend lager in prijs. Wii noteerden van .onder naar boven van 5572 ct. en voor extra kwaliteit tot 80 cent per K G. geslacht. De vette kalverenmarkt verliep eveneens wat minder gunstig en 2—3 cent per pond lagere prijzen. Nuchtere kalveren met beduidend minder aanbod bleven gevraagd en prijshoudend: f. 5— f. 11 per stuk. De varkensmarkt was in doorsnee weer heel flauw. Voor zware soorten vooral. De prijzen varieerden van 22 4 2314, enkele 24 cent per pond levend gewicht. VERWACHTE SCHEPEN. Voor de Maandagmarkt te IJmuiden worden verwacht: Gloria. IJm. 37: vangst 580 m. en 400 stuks stijve kabeljauw; Christine. IJm. 2: 300 m. en 210-stuks stijve kabeljauw; Poolzee, IJm. 77: 160 m. en 200 stuks stijve kabeljauw. POLITIETOEZICHT GEVRAAGD. Een bewoner van de Celebesstraat vraagt meer politietoezicht in de avonduren, daar hij en meerdere bewoners overlast hebben van voetballende jongens. LEIDEN. 29 Mei—3 Juni. Turfmarkt Geen aanvoer. Lange turf 7—8. LEIDEN. 3 Juni. Botermarkt. Fabrieks- boter 1.42; Boerenboter 1.291.32*4. Aanvoer 1210 Kg. Handel matig. LEIDEN. 2 Juni. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemeveiling-Ver. ..Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Pre: 1.904; Peen 11—15; Aard appelen 1215; Andijvie 29; Sla 2; Aardbeien 1.021.92; Snyboonen 3157; Stamboonen 81 —87; Tuinboon:n 22—24; Doperwten j 7—29; Peulen 2541; Postelein 1.505; Spinazie 1.50 -9; Tomaten: A 42. C 38—40, CC 30-32. Per 100 stuks: Andijive 1 903.30; Komkommers 28.40: Bloemkool 2.6022.80; Salade 0.50 1.10;. Per 100 bos: Pieterselie 0.901.70: Radijs 0 60—2.20: Selderie 0.30—1.60; Uien 0.50—2.30; Peen 3.8012; Rabarber 2.307.70; Raapst. 40. BOSKOOP, 2 Juni. Coöp. Vereen. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos: Rosa Mundi 1822.16; Gloria Mundi 1.902.30; Flo- rex 5270; Butterfly 3853; Rosalandia 39— 58; Else Poulsen 0.8è1.16; Paul Grampel 0.70 —1.20; Polyantharozen 7288; Vierlanden 66 90; Aug. Noach 2848; Pechtold 5785; Briar- clif 45—53; Wllh. Kordes 23; Claudius Pernet 39—66; Edith Helen 70—90; Hadley 47—68; Ge mengde rozen 42. Diversen: Pioenen in soorten 3351: Pyrethrum 813; Beukenblad 18; Vio lieren 29-^-35; Gerbera 16; Lathyrus 68: Cle matis Pr. Hendrik 1.50—2.30; id. Mevr. Ie Coul- tre 1.40—2. KATWIJK a. d. RIJN, 2 Juni. Groenten- veiling Spinazie 1.502.25: Sla 0.501.50; Radijs 0.70—1.50; Rabarber 2.804; Bospeen 10.90—11.50. LEIDSCHENDAM. 2 Juni. Eng. komkom mers le srt. 5.106.90. 2e srt. 45.10, 3e srt. 2.503.40. wankleurige 2.603.90, stek 4060; Gele komkommers le srt. 5.807.20, 2e srt. 3.50 —5.10. 3e srt. 33.40. stek 60—90; Kropsla le srt 0.50—1.20. 2e srt. 50; Stoofsla 2—2.30; Peen 5.908.40; Bloemkool le srt. 1425. 2e srt 9 14, uitschot 58; Tomaten: mldd. 17.1019.20. gr. ronde 15—18.60. 2e srt. 16.90—19.30, 3e srt. 10.10—11.60. bonken 12—13, uitschot 7—10, rijp 16—18; Andijvie (p. 100) 1—2.80; id. (6 Kg.. 12—24; Soinazie (6 Kg.) 9—21; Postelein 2.60— 4.10; Raapstelen 40—60; Rabarber 3—4.40; Snijbijoonen 54—59; Spercieboonen 7176; Ra dijs 1—1.30; Prei 13—14; Seldery 70—90. LEIDSCHENDAM, 2 Juni „Het Blesse Paard'' Kippeneieren 3—3.65; Heneieren 2.75—2.95; Eendeneieren 3.15—3.95; Ganzeneieren 5. LEIDERDORP. 3 Juni. Kippeneieren 3.40— 3.70; Eendeneieren 2.803.10; Boter 5866; Kaas 18—29: Kippen 35—70; Hanen 1.20; Ko nijnen 0.201.60. RIJNSBURG. 2 Juni. Groentenveiling Aardappelen 60—80: Kroten 16—20: Radijs 0.60 —1.20; Uien 40—50; Rabarber 2—2.80: Prei 4— 6.50; Sla 0.60—1. RIJNSBURG 2 Juni. Bloemenveiling Yellow 9—13; Clara But 8—14; Papavers 1.40— 2 80Pvrethrum Sneevliet 2030Robinson 40 —65; James 50—70; Parker 30—40; Convellaria 2040; Lathyrus 3060; Anemonen 30—70; Margrieten 15—30; Iris Imperator 10—18; Geel 5—13; Excelsior 12—18: Pioenrozen 1.50—2.30; Violieren 2.803 60; Witte Lelies 4.805.40; Rubia 3.406.20; Tilifolium 1.302.40. ROELOFARENDSVEEN. 2 Juni. Aard beien 1827; Frambozen 22; Sla 0.501.60; Peulen 0.95—1.20; Doppers 1.15—1.25; Snijboo- nen 2—2.50; Stek 1.70—1.80; Princeboonen 3.05; Peen 8—9; Postelein 3; Radijs 1. TER AAR 2 Juni. Centr. Veiling Spinazie 12—39; Andijvie 8—28; Slavellen 7—12; Peulen 1 902.60: Doperwten 2.402.60; Tuinbponen 2 60; Snijboonen 4.405: Dubb. Stampr. 6.80; Postelein 1.50—2.60. Breekpeen 4—10; Radijs 1.40; Rabarber 2.80—6; Peen 5—11; Prei 3.20— 4 Sla 0.50—1.60; Komkommers 4—10: Aard beien 17—23; Tomaten A 18—20; Seldery 2.40 —4.10: Eioemkool 7Sö. UTRECHT. 3 Juni. Veemarkt. Totaal aange voerd 3335 stuks. 500 stuks runderen. Stieren 26 —28 ct. p pond. handel gedrukt, onver, prijzen. Slachtkoeien 2de soort 31—36 p. pond: 3de srt. 2630 ct. p. oond. handel kalm. zelfde prijzen. Vaarzen f. 180—200 per stuk; Melkkoeien f. 140— 250; Kalfkoeien f. 150—260; Varekoeien f.90— 185. handel zeer kalm. iets lagere prijzen. 60 magere kalveren, f 40—80. handel gedrukt, la gere prijzen. 750 Nuchtere kalveren f. 4.50—7.50. handel kalm. iets lagere prijzen. 550 Magere varkens, f.22—34; Schrammen f. 15—22; 525 biggen, f.10—15; handel matig, gelijke prijzen. 10 Magere schapen, f. 22—19, handel stuc. terug- loopende prijzen; 850 weidelammeren f. 2.505 per stuk. Zuiglammeren f.811: Lammeren (Texelaars) .4—7.50 per stuk: handel ?éér kalm. onveranderd0 lage orijaen Kleinhandel: Boter 350 KG., prijs f. 1.50 oer KG 150 KG. kaas 50—70 per KG.; 40.000 eieren, prijs f. 3.15 4.00 per 100.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3