STADSNIEUWS lie Jaargang ZATERDAG 3 JUNI 1939 No. 24290 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Hoop op redding van Thetis-bemanning minimaal DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vrijwillige Vrouwelijke Hulp Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD 90 mannen een zeemansgraf gevonden? Nog 90 man aan boord verwacht DORDRECHT Gasfornuizen en Comforen DE ME LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: jl ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar igmtschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ren 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevesOgd fijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd-J houwen van allen rang en stand kunnen hieraan medewerken. In navolging van andere steden in ons land is ook hier ter stede opge richt een korps voor het verleenen van vrijwillige hulp door vrouwen, welk korps beoogt werkzaam te zijn in den- relfden geest als door ons eenigen tijd geleden uitvoerig werd weergegeven met betrekking tot de Amsterdamsehc rnsterorganisatie. Het verleenen van hulp is een specifiek- nouwelijke eigenschap, waarop juist in se tijden een beroep niet alleen gerecht- ardigd, maar ook alleszins gewensdht ls. Wij gaan nog verder en betoogen zelfs, het atxsolut noodzakelijk is, dat de jouwen, die zich bewust zijn, dat van haar :oiaal in dezen tijd en wellicht in de komst gevraagd zal worden op verschil- z:i gebied de leiding te nemen, zich aan- rcharen en zich voorbereiden op het schaffen van daadwerkelijke hulp, .ar deze noodig mocht blijken. En die hulp 1 s noodig. Er zijn nog veel veel vrouwen, die, hoewel zij met be iden. vaak zelfs sobere middelen moe- rondkomen, met haar geld niet dat- gm bereiken, wat mogelijk zou zijn, om- ai haar de kennis om dat maximum te reiken ontbreekt. V.V.H. wil hier de helpende hand reiken het organiseeren van korte cursus- Tii, die speciaal met het oog op het zo- ■elzoen zijn ingesteld, te weten: (en naaicursus, waar zal worden geleerd welke wijze men bijvoorbeeld gedragen irren tot kinderkleeren kan vermaken; een kookcursus voor het bereiden van oudlge maaltijden, zooals éénmans- )i, enz.; een cursus in gezinsbescherming, zulks u samenwerking met de Ver. voor Lucht- scherming; etnige voorlichting hoe te handelen bij erdrinki ngsongevallen een korte cursus in brandweer-opleiding, aarbij in twee keer de noodzakelijke andgrejien voor hulp bij brandgevaar iwdcn geleerd, enz. Aan deze cursussen kunnen alle vrou wen, ongeacht haar rang of stand, deelnemen. Er dient geen onderscheid le worden gemaakt tusschen arm of rijk, werkende of werklooze, wanneer het geldt anderen te helpen of zich te bekwamen om die hulp aan anderen te verschaffen. De kosten van het lidmaatschap be hoeven voor niemand een bezwaar te rijn: de eenheidsprijs bedraagt f. 1. per jaar, terwijl het aan iedereen per soonlijk wordt over gelaten om, naar Selang de draagkracht, daarboven of -beneden te gaan (minimum f. 0.25). Wie geen gelegenheid heeft om zich bui- rashuis verdienstelijk te maken, kan zich Mngoed opgeven; ook thuiszittende, kan ten werken! Aanstaanden Donderdag en Vrijdag van »-l uur en 's avonds van 89 uur kan ten zich opgeven en inlichtingen lnwin- aan het V.V.H. Huts, Gravensteen, ter- Hl in Oegstgeest deze aanmelding kan ge- raeden op dezelfde dagen van 111 uur J mevr, s. KoertBouman, Emmalaan teL 3889. "oensdag as. des middags om halfvler ™wn belangstellenden het V.V.H. Huis ™en bezichtigen; het zal dan weliswaar ®j> niet geheel gereed zijn, maar het in- ™tingenbureau treedt terstond in wer- 0nE en men kan er derhalve alle ge wachte informaties krijgen omtrent de "Kussen, kosten en verdere plannen. Het ligt in de bedoeling, dat de kosten wekt. zullen worden door zeer kleine bij- "Sen, welke van de deelneemsters zullen krden gevraagd. Vanzelfsprekend zijn daarnaast giften hen, die met het doel van V.V.H sym- «useeren, van ganseher harte welkom. "Mken zij opmerkzaam gemaakt op het Hünummer van mevrouw M. S. Juynboll- Ysselsteyn, Leiden, waarbij men op 064 biljet gelieve te vermelden: Gift V.V.H. Wij spreken de hoop en de verwach- *ing uit, dat binnenkort ook Leiden een Vrouwelijk Vrijwilligerskorps zal heb- kn, waarop het terecht trotsch is! NA HET OVERLIJDEN VAN Ds. JOH. W. GROOT ENZERINK. In het „Leidsche Predikbeurtenblad", dat gisteravond verscheen, wijdt het Ministerie van Predikanten der Ned. Herv. Gemeente een „In memoriam" aan wijlen ds. Joh. W. Groot Enzerink. Het volgende ontleenen wij er aan: „In hem ontvalt der Gemeente een hard werker Ook na de ernstige operaties eenige jaren geleden heeft hij zichzelf niet, mis schien te weinig, ontzien. De stichting van de Koolkapel was zijn trots en het werk al daar had de volle liefde van zijn hart. De Gemeente heeft hem hiervoor ook beloond met veel wederliefde; tot het laatste toe bleef een groot „gehoor" hem trouw. Hij laat in de Gemeente een breede plaats ledig en diep is er de ontroering over zijn plotseling verscheiden. Ook in den kring zijner col lega's wien in hem een medebroeder in de bediening ontvalt, die ook in hun kring een ruime plaats ledig laat. Ook ons trof het be richt van zijn overlijden wel zeer onver wachts. al hadden wij al weieens met be zorgdheid opgemerkt, dat hij er slecht en moe kon uitzien. Collega Groot Enzerink was een trouwhartig, royaal, hulpvaardig col lega. Hij was weieens haastig in toorn, maar gevoelens van wrok en nijd waren hem vreemd. En in dagen van beproeving, die in zijn leven hier ln Lelden niet weinige zijn geweest, gaf hij een voorbeeld van vast en kinderlijk Godsvertrouwen. Zijn nagedachtenis zij tot zegening. En juist dat voorbeeld van Godsvertrouwen zij een kracht in het leven zijner kinderen, en tot kracht ln hun diepe droefheid". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma G Haasnoot en Zonen, Haven 8, Katwijk a. Zee. Haring-, bokking- en fust- handel. Uittredend vennoot: W. Haasnoot, Zwijndrecht, d.d. 26 April 1939. H. Uittenbogaard. Vinkebuurt 46, Alphen a. d. Rijn. Oliehandel. De zaak is verplaatst naar Zwammerdam, Buitendorpstraat A 161 Nederlandsche Middenstandsbank N.V., Breestraat 63. Leiden, hoofdz.: Hcerengracht 580, Amsterdam. Procuratie verleend aan J. A. de Mey, Lelden (B. P.) „PRO JUVENTUTE" Jaarverslag van het district Leiden over 1938. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende: Door het actief optreden van den propa gandist breidde het ledental zich uit tot 240. Hierdoor was het bestuur ln staat, met inachtneming van de grootste zuinigheid, die uitgaven te doen ten behoeve van zijn pupillen, welke in voorgaande jaren helaas achterwege moesten blijven wegens den slechten financieelen toestand der kas. Werden voorheen alleen kleedingstukken en schoenen verstrekt, wanneer ons die zelf werden geschonken, thans, nu de gelden wat ruimer toevloeien, kunnen wij boven genoemde artikelen, wanneer er zeer groote behoefte aan is, zelf aanschaffen. Het aantal processen-verbaal, dat de Off. van Just, ons in 1938 voor rapport en advies deed toekomen, bedroeg 70 en wel over 15 meisjes en 55 jongen. De kinderen, die onder ons toezicht staan, gedragen zich één uitgezonderd over het algemeen goed. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. A.s. Maandag is de heer B. Mark 26 -jaar werkzaam als ketelmaker bij de Stedélyke Lichtfabrieken. ÏPriCi a/OAAGT OQOGBAMMA> >^REI5BURERU UJ0LTER5 I DOE7A:-TRAATJrT5L 2597! 1144 finger Med.) Jaarverslag der afd. Leiden over 1938. Aan bovengenoemd verslag ls het vol gende ontleend: Het ledental vermeerderde met 6 en be droeg op 31 Dec. 1938 103. Aan contributies, subsidies, enz., werd ontvangen f. 1287.31.De uitgaven be droegen f. 1296.22.—. zoodat het nadeellg saldo op 31 Dec. 1938 ƒ.8.91 bedroeg Aan den Minister van Justitie, gerechts hoven, rechtbanken, politierechters, reclas- seeringsraden en advocaten werden in to taal 63 rapporten uitgebracht. In 60 gevallen, welke betrekking hadden op 56 mannelijke en 4 vrouwelijke verdach ten, werd advies uitgebracht. In 52 gevallen werd het advies der af- deellng gevolgd. In 1938 werd het toezicht over 32 voorw. veroordeelden en 1 deels voorw., deels on voorwaardelijk veroordeelde aan de afdee- ling opgedragen. In totaal staan 80 voorw. veroordeelden en 4 deels voorw., deels on- voorw. veroordeelden (w.o. 6 vrouwen) onder ons toezicht. Van 14 voorw. veroordeelden eindigde in den loop van 1938 de proeftijd. Over allen kon op het eindrapport gemeld worden, dat zij zich gedurende den proeftijd uitstekend hadden gedragen. Aan schadevergoedingen werd in totaal ge- ind en aan de benadeelden afgedragen f. 267.35. De alhier gehouden geldinzameling ten bate van Simavt heeft opgeleverd de som van f. 1375.65. Mej. T. den Dikken, thans onderwijze res aan de Chr. School te Lopik (U.), is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd aan de Chr. Opleidingsschool, hoofd de heer Y. Tijnstra, aan den Hooge Morschweg, alhier. BLOEMIST-P ATROONS-VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". In een der zalen van het Schuttershof had gisteravond de maandelijksche leden vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter, de heer A. Buur man, opende de vergadering en gaf, na goedkeuring van de notulen der vorige ver gadering, het woord aan den heer N. de Leeuw om verslag uit te brengen over de te Amsterdam gehouden algemeene verga dering. Deze schetste het groote werk om in enkele maanden tijds een landelijke or ganisatie te doen oprichten met aangeslo tenen over het geheele land, terwijl hij tevens de maatregelen opsomde, die in de naaste toekomst genomen zullen worden in het belang van het hoveniersvak. Een le vendige gedachtenwisseling volgde op dit verslag, waarna de voorzitter den heer N. de Leeuw hartelijk dank zegde voor zijn uitvoerig verslag. Het werven van leden was het volgende punt der bespreking. Vele leden zegden hun steun aan de door den voorzitter ontworpen wijze van propagan- davoering toe. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat het bestuur bij den Ge meentelijken Reinigingsdienst gunstiger voorwaarden bereikt heeft voor het depo- neeren van tuinafval voor leden, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze de ver gadering. HEEFT U UW BELASTINGBILJET AL INGEVULD? De inspecteur der directe belastingen, 2de afdeeling vestigt er de aandacht op, dat de termijn, binnen welken de aangif ten voor de vermogens- en inkomstenbe lasting 1939/40 moesten zijn ingeleverd, reeds ruim verstreken is. Door alsnog tot spoedige indiening over te gaan kunnende gevolgen van verzuim worden voorkomen: ambtshalve aanslag of bekeuring zullen in het tegengestelde geval zeker niet buiten toepassing kunnen worden gelaten. MILITARIA. Met ingang van 3 Juni 1939 zijn de na volgende dienstplichtigen, leerlingen bij de school voor dienstplichtige onderofficieren administrateur, behoorende tot het 4e Reg. Infanterie, aangesteld tot korporaal: W. Faas, J. C. G. Kat, G. Kuypers, J. Th. Ste vens, D. Storm, J. Verhoeven en A. Vuurpijl. Met ingang van 4 Juni 1939 worden bij het 4e Reg. Inf. aangesteld: tot dienstplich tig fourier de dienstplichtig serg. instruc teur M. A. v. Eysden en J. L. Klok en tot dpi. sergeant compagnies administrateur A. J. v. Dijk, H. Labordus en H. Nuy. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve kapitein A. J. Kleijkamp van het 4e Reg. Inf. BINNENLAND. Verlenging eersten oefentijd alleen in tijd van spanning (3e Blad). Radio-omroep-controle-com missie treedt op tegen de Avro (Binnenland, 3e BI.) De roei wedstrijden van „Hollandia" (Sport 2e Blad). De auto-races om den Prijs van Zandvoort (le Blad). Rectorencollege der universiteiten stelt een nieuwe regeling der collegegelden voor (Laatste Berichten, le Blad). Groote havermoutfabriek te Zoeterwoude afgebrand; belangrijke schade (4e BI.) BUITENLAND. Voortzetting der diplomatieke besprekin gen (Buitenland, le Blad). Het vredes-initiatief van den Paus (Bui tenland, le Blad). Koning Leopold van België heeft het Brit- scbe koningspaar uitgenoodigd tot een officieel bezoek in het najaar (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. i. Gisteren slaagde aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam onze oud-stadgenoot de heer H. Wissink voor het doctoraal examen in de geschiedenis. CONCERT IN ENDEGEEST. Onder groote belangstelling, zoowel van de van de patiënten als van het personeel 5 van enkele hoofden van takken van r™51! gaf gisteravond in de Centrale Ont- winlngszaal van Endegeest het Zusterkoor 'rader Ons" onder leiding van mevr. Stuur- ï*n en met medewerking van mej. K. Ra- viool en mej. R. Blok aan den vleugel, concert. Een zeer uitgebreid programma tri k0p vo°rtreffelijke wijze ten gehoore ge- J®'- De directeur-geneesheer, dr. F. J. CTCan, betuigde den medewerkenden al- ■"lartelijk dank. Zullen de opvarenden van de „Thetis" nog worden gered? Deze bange vraag schijnt, helaas, met steeds groeiende zekerheid ontkennend te moeten wor den beantwoord. Het droeve tot van verstikking schijnt allen, die zich nog aan boord van de „Thetis" bevinden, niet meer te kunnen worden bespaard. De vraag is opgeworpen, of men niet voort had kunnen gaan met het redden door de Davis-apparaten. Men moet echter conculdeeren dat hoogstens enkele opva renden op die manier gered zouden worden en dat hun ontsnappen voor de opvarenden die achterblijven, een zekeren dood betee- kende. Bij iedere redding ontsnapt n.l. zoo veel lucht en treedt zooveel water binnen, dat men die manipulatie slechts enkele enkele malen kan herhalen. De volle aandacht werd daarom geves tigd op de pogingen van het bergings vaartuig. dat wilde probeeren lucht binnen te pompen. Er zijn pogingen gedaan om in het ach terschip van de duikboot een gat te snij den. doch dit werk heeft men moeten staken tot het getij van 18 uur weder afnam. Tengevolge van de sterke getijstrooming is het vaartuig gekanteld terwijl het achter schip onder water is komen te liggen. Het bleek, dat de „Thetis" in een moei lijker positie is komen te liggen dan toen de bergingsmaatschappij haar eerste po gingen om een gat in den romp te hakken, ondernam. Om 10 uur heeft de admiraliteit gister avond opnieuw een communiqué uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat de admirali teit tot haar leedwezen moest verklaren, dat de hoop. dat nog menschenlevens gered kunnen worden, verminderde. Het achterschip van de „Thetis" is, toen het getij om 18 uur afliep, niet, zooals men had verwacht, opnieuw boven water gekomen en daarom zijn pogingen in het werk gesteld, het achterschip met behulp van pontons te lichten. Het werd een wedstrijd met den tijd. daar tegen 2 uur vannacht de lucht als ver bruikt werd aangenomen! Even na middernacht heeft een ambtenaar van de Gammel Laird met gebroken stem aan de wachtende menigte medegedeeld: „Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat er geen hoop meer is voor de mannen, die nog in de „Thetis" zitten. De wachtende vrouwen barstten in schreien uit. Vele harer hadden bijna on afgebroken staan wachten sinds het begin van den avond hopende op berichten. Niettemin werd het reddingswerk voort gezet, daar duikers om 1 uur hedennacht nog zwakke klopsignalen in de Thetis hoor den, zulks onder leiding van schout-bij nacht Watson, commandant der Britsche onderzee-vloot, die gisteravond arriveer de, evenals nog vele deskundigen, w.o. dui kers, die hebben deelgenomen aan de ber ging der Duitsche oorlogsbodems, die bij Scapa Flown tot zinken waren gebracht. Het is thans wel zeker dat het voorschip van de Thetis onder water staat. Men was er namelijk in geslaagd een tros om het schip heen te brengen, doch het gelukte niet hiermede eenige beweging ln de The tis te krijgen. De vier geredden verklaren dat zich in het voorschip geen manschap pen bevonden en dat cp het oogenblik dat zij de boot verlieten alle verdere opvaren den ongedeerd waren. De vier geredden zijn allen uit de achterste ontsnappings poort gekomen, de voorste bevindt zich in het volgestroomde deel van de boot. Berichten, dat nog zes mannen zich uit dc Thetis zouden hebben bevrijd, waarvan er echter drie verdronken, zijn niet be vestigd. Om 2 uur vannacht werd de hoop echter blijkbaar opgegeven, want de gereed staan de ambulances werden weggezonden Om 4 uur, dus 2 uur later, deed het mini sterie van marine echter mededeeling van het bericht, dat er toch nog teekenen van leven waren vernomen. Duikers had den zwakke klopseinen uit de duikboot ge hoord. Het ministerie voegde hieraan toe, dat de reddingspogingen werden voortge zet en dat men opnieuw zou trachten den achtersteven boven water te brengen, als het getij dat zou veroorloven. Bij het aanbreken van den dag heeft men daartoe inderdaad pogingen in het werk gesteld. Te vijf uur daalden duikers af om de positie van de duikboot vast te stellen. Terwijl zij beneden waren, stonden zij in voortdurende verbinding met de reddings vaartuigen. Toen zij boven kwamen, brach ten zijn den marine-vaartuigen volledig verslag uit. waarop met het reddingswerk een begin werd gemaakt. Uit de lijst van namen, welke Cammel Laird heeft opgegeven van de opvarenden van de Thetis blijkt, dat negentig personen aan boord waren, toen het schip dook; be halve de 58 man bemanning, bevonden zich 32 man van het personeel van de werf aan boord. Vier opvarenden zijn gered, maar naar later vernomen werd, bevinden zich nog 4 officieren meer aan boord van het schip, zoodat zich nog steeds 90 man in de duik boot bevinden. De hoop is vrijwel vervlogen nog iemand te kunnen redden De wedstrijd met den tijd is zoo goed als zeker door de redders verloren. Het zou de zwaarste ramp zijn. die de Britsche vloot ooit in vredestijd heeft ge leden 1 Voor het Noorden: Droog, vrij warm weer, helder tot half be wolkt. Matige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Voor het Zuiden: Droog warm weer. Aanvankelijk helder. In den namiddag echter wat toenemende bewolking. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Ned. Fabr. - In div. kleuren - Zie de etalage KORT RAPENBURG 10 Telef. 25 1143 (Ingez. Med.) OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REtTVENS". Gistermiddag is alhier in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" een le denvergadering gehouden. Het voornaamste punt der agenda was het vaststellen en goedkeuren der wijzigingen in Statuten en Huishoudelijk Reglement der Vereeniging, welke wijzigingen zijn aangebracht in ver band met het feit dat eerlang, na een pe riode van 29 jaar en 11 maanden, opnieuw de Koninklijke goedkeuring op de Statuten moet worden gevraagd. De door het bestuur voorgestelde wijzigingen werden na eenige bespreking zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna ook de Statuten en het Huishoudelijk Reglement in hun geheel door de vergadering werden goedgekeurd. Onlangs heeft de heer J. de Wit, la- dingmeester bij de Ned. Spoorwegen aan het station alhier zijn 40-jarig jubileum, bij de spoorwegen waarvan hij de meeste jaren ln Leiden is werkzaam geweest her dacht. In verband hiermede werd de heer Dc Wit gisteren in het hoofdgebouw te Utrecht ontboden, alwaar hij door den pre sident-directeur prof. Goudriaan op har telijke wijze werd toegesproken en geluk- gewenscht, waarna hij de oorkonde voor 40-jarige trouwe dienstvervulling en het gebruikelijke geschenk ond°r enveloppe ontving.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1