Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 3 Juni 1939 Langere oefentijd alleen in tijd van spanning De wijziging der Dienstplichtwet Mooie, charmante zonnebruining De dubbele bekentenis VANGE SALTS Weinig vrijwilligers ter vervanging der grenstroepen Van de bevoegdheid om den eersten oefentijd te verlengen, welke de regee ring voorstelt haar te verlecnen bij het ontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet, zal alléén gebruik worden ge maakt, wanneer zich omstandigheden voordoen, die anders aanleiding zouden geven tot buitengewone oproeping van dienstplichtigen voor de grens- en kust- beveiliging, Zijn die omstandigheden er niet, dan blijft de voorgestelde mach tiging buiten toepassing. Hierop legt minister Van Dijk sterk den nadruk in zijn Memorie van Antwoord over het ontwerp aan de Tweede Kame,. ue regeenng beoogt met de voorgestelde wijzi ging van de D.enstplichtwet n.et om, onder normale omstandigheden, den eersten oefentijd te verlengen en daardoor een grootere vredessterkte in het leven te roe pen. De eerste oefentijd, zooals die laatste lijk werd vastgesteld, wordt op zichzelf voor het Nederlandsche leger voldoende geacht. De eenige reden, waarom het on derhavige voorstel werd mged.end, ligt ,n het latente oorlogsgevaar, aat den laaisten tijd ons werelddeel bedreigt. De tegenwoordig gevolgde methode wordt vooral door twee eroote oezwaren gedrukt Het eerste is van socialen, het tweede van milita.ren aard. Het sociale bezwaar is, dat bij de buitengewone oproeping voor grens- beveiliginz betrokken zijn dienstpl.cntlgen van ouderen leeftijd, d.e hun plaats in het maatschappelijk leven reeds hebben Inge nomen en deze plaats, soms tot hun onoe- rekenbare schade, moeten prijsgeven. Voor al omdat niemand voorzien kan hoe lang deze toestand van latent oorlogsgevaar nog duren zal en hoe vaak dat gevaar in acuter vorm zal optreden, zoodat opnieuw opros- ping moet plaats vinden, is het onvermij delijk geworden naar andere voorzieningen ter beveiliging van grens en kust om te zien. Sociaal gezien, is de beste vorm dan on getwijfeld een noodige vergrooting der vredessterkte te verkrijgen door een beroep te doen op de jongeren, die in den regel nog niet zoo vast wortel hebben geschoten in het maatschappelijke leven Voor twin tigjarigen is het, indien noodig, eenigen tijd doordienen ongetwijfeld heel wat min der bezwaarlijk dan het telkens moeten opkomen voor mannen, die meestal de der tig jaren reeds achter den rug hebben. Daarbij komt nog het militaire argument. De oudere lichtingen, waaruit het over- groote deel der grens- en kusttroepen be staat, zijn onvoidoende geoefend om een eersten stoot te kunnen opvangen. Door een eventueel nadienen van hen. die een eersten oefentijd van 11 maanden achter den rug hebben, wordt in dit opzicht een moeilijk te overschatten verbetering in de grens- en kustbeveiliging verkregen, telken male wanneer die noodig mocht blijken. OEFENING OUDERE LICHTINGEN. Na de indiening van het wetsontwerp is met kracht voortgearbeid aan de oplossing van de organisatorische vraagstukken, waardoor het mogelijk werd. een zeer glo bale berekening op tie zetten voor het wa pen der infanterie. De jaarlijks terugkee- rende uitgaven worden geschat op 1.8 500 000 en de uitgaven voor eens op f. 14 080.000. Voor de andere wapens zal de toepass ng van den maatregel niet of slechts op be perkte schaal behoeven plaats te vinden. Wat de herhalingsoefeningen betreft, wordt opgemerkt, dat het in de bedoe ling ligt, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het oefenen van de oudere licbtigen. Om daarmede binnen een redelijken tijd gereed te zijn, wordt overwogen, twee oefenkampen op te riehten, elk plaats biedende voor een regiment infanterie en een afdeeling artillerie op oorlogssterkte, waardoor mede de mogelijkheid wordt geopend, te oefenen in oorlogsverbanden. De jaarlijksche terugkeerende uitgaven worden gesehat op f. 4.200.000, de uit gaven voor eens op f.9.730.000. Het is de regeering niet mogelijk, om trent de financiering van de ie treilen voorz enwgen reeds thans mededeelingen te doen; wel wordt het rationeel geacht, al thans de uitgaven voor eens zoo mogelijk te kwijten uit het buitengewoon crediet. aangezien de maatregelen worden genomen ter vervanging van het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplicht ngen. Zooals reeds werd uiteengezet, ligt het in het voornemen, de verlenging van den duur der eerste oefening slechts toe te pas sen wanneer de internationaal-polit.eke toestand daartoe oepaalde aaule.ding gesft. Mede hl verband daarmede moet de en- cadreering zoodanig soepel zijn. dat zij zoo noodig weder kan worden ingeperkt. Het is dan ook de bedoeling, een tu rn ge bruik te maken van verlofspersoneel. in het bijzonder beneden den rang van officier (om. vaandrigs, dienstplichtige onderoffi cieren-administrateur, fouriers en sergean ten, die ten gevolge van de voorgeste.de .wijzlg-ng eveneens langer onder de wape nen worden gehouden)Mocht nochtans voor enkele rangen eenige uitbreiding met be roepskader noodzakelijk blijken, dan zal deze uitbre ding iret van een zocdan gen omvang zijn. dat daarin niet op redelijke wijze zou kunnen worden voorzien. 's Lands belang verzet zich tegen het verstrekken van uitvcer ge inlicht ngen om trent de wijze, waarop de regeering zich de versterking van de grens- en kustbeveili- ging heeft gedacht. In het algemeen kan echter wel worden gezegd, dat de troepen, welke ingevolge dit wetsvoorstel onder de wapenen zullen kunnen worden gehouden dan wel geroepen, er de kern van zullen uitmaken Deze troepen zullen geen andere taak hebben dan de beveiligng van de kust en van de grens en gemobiliseerd zijnde niet in de sterkte van het veld leger zijn begrepen. Welke sterkte aan troepen voor ee- vol doende grens- en kustbeveilig ng aanwezig moet zijn. kan met het oog op de belangen van de landsverdediging bezwaarlijk wor den medegedeeld Het reeds in vredestijd aanwezig zijn van de kernen der oorlogsonderdeelen geeft bij mobilisatie inderdaad groote voordeelen. Hiervan is tot nog toe afgezien in verband niet de daaraan verbonden hooge kosten. Echter zal aangezien thans in onderzoek is, welke verbeteringen in de bestaande methode van mobiliseeren behooren te wor den aangebracht nader rden overwo gen, of, en in hoeverre de oorvoering van een zoodanig stelsel behalve gewenscht, financieel mogelijk zal zijn. De garnizoenen van de voor de gTens- en kustbeveiligig aangewezen troepen werden :n beginsel gevestigd zooveel mogelijk in de nabijheid van de lijn, waarin deze troepen den voornaamsten weerstand hebben te bieden. Dat niettemin deze lijn en bij gevolg mede de bedoelde garnizoenen hier en daar betrekkelijk ver van de grens en van de kust zijn gelegen, heeft verschil lende oorzaken, zooals de gesteldheid van het terrein en de lengte van 's lands grenzen. De verlenging van den duur der eerste oefening voor de dienstplichtigen van de marine-kustwacht staat los van de tijdsom standigheden. Er is geen reden, waarom ceze verlenging slechts voor een zeker aan tal jaren zou behoeven te duren Of voor ceze dienstplichtigen de oefentijd op 21 maanden zal worden gebracht, staat nog niet vast. De bedoeling is slechts om den algemeenen maximum-duur voor de dienstplichtigen bij de zeemacht ook voor de aspiranten-kustwachter van toepassing te maken De algemeene oefentijd bij de een'.acht is trouwens tot dusver nog niet verder dan tot 20 maanden opgevoerd. VERLIES VAN BETREKKING. Ook de regeering gevoelt de noodzake lijkheid om het vraagstuk betreffende het verlies van betrekking als gevolg van het vervullen van militaire verplichtingen na der in beschouwing te nemen, als èn eerste oefening èn herhalingsoefeningen uitbrei ding ondergaan. De ervaring leert, dat Over het algemeen het verlies van betrekking bij opkomst in werkelijken dienst niet zoo veelvuldig voor komt als menigmaal wordt beweerd en dat, voor zoover het wel geschiedt, dit volstrekt niet altijd het gevolg van die opkomst is, terwijl bovendien het ontslag, samenhan gende met zoodanige opkomst, niet steeds aan onwelwillendheid van den werkgever moet worden toegeschreven. Behalve dat het departement van De fensie sinds een aantal jaren zich gedurig over gevallen, als hier bedoeld, tot werk gevers wendt, dikwijls met bevredigenden uitslag, verricht ook de Koninklijke Natio nale Vereeniging tot steun aan miliciens in dezen zeer nuttigen arbeid. Wat op dit gebied verder gedaan zal kun nen worden, zal een punt van nadere over weging uitmaken. EERSTE OEFENINGSTIJD. Het voorstel om de Kroon te machtigen den duur der eerste oefening tot ten hoogste twee jaar te verlengen, houdt ver band met de gewenschte vredessterkte. welke kan worden verkregen door tweemaal een verlenging van zes maanden toe te passen, m.a.w. tweemaal achtereen een lichtingsiploeg onder de wapenen te houden, zoodat een totale vredessterkte aan ge oefende troepen van drie lichtingsploegen ontstaat. Van verschillende zijden is de vraag ge steld of niet door vergrooting van het con tingent een betere oplossing kon worden verkregen dan door verlenging Van den eersten oefentijd. Voor de Regeering stond vast gelet op den toestand van 's Lands financiën eener- zijds en de behoeften op velerlei gebied, niet het minst op sociaal gebied, ander zijds dat die weg moest worden bewan deld, welke een voldoenden graad van vei ligheid zou waarborgen en tevens de ge ringste financieele offers zou vorderen. Vanzelf gingen toen de gedachten uit naar een oplossing, welke het mogelijk maakt een verhoogde vredessterkte af hankelijk van de internationaal-politieke omstandigheden hetzij op ruimere, het zij op meer beperkte schaal of zelfs in het geheel niet toe te piassen. Reeds op grond hiervan ging de keuze in de richting van een verlenging van den eersten oefentijd. Immers bedoelde mogelijkheid bestaat niet, indien men de vredessterkte zou ver- hoogen door uitbreiding van het contingent dan wel door een systeem van vrijwilligers, omdat men in tijden van internaUonale- polltieke rust dit hoogere contingent niet kan wegwerken noch het systeem van vrij willigers naar believen kan inperken Men zit dus in tijden van rust vast aan jaarlijks terugkeerende hooge uitgaven. Voorts heeft verlenging van den eersten oefentijd dit voordeel boven uitbreiding van het contingent, dat men haar slechts be hoeft toe te passen op die wapiens en dienstvakken, welke een rol bij de grens- en kustibevelliging hebben te vervullen, ter wijl bij de uitbreiding van het contingent alle wapens en dienstvakken zijn betrok ken. hetgeen noodzakelijk tot hoogere kosten leidt. De gekozen oplossing biedt bovendien nog het voordeel, dat zij eerder in toepassing kan worden gebracht, dan een oplossing, waarbij sprake is van uitbreiding van het contingent, waardoor de oudere gemobili- seorden, die thans buitengewoon onder de wapenen zijn geroepen, eerder in de gele genheid kunnen worden gesteld naar hun gezin en werk terug te keeren. UITSLAANDE BRAND TE OVERSCHIE. Gisterochtend om twaali uur is een felle uitslaande brand uitgebroken hl een oude schuur van den heer H. Snijders in de Neel Gijsenstraat te Overschle. De oude boer derij die daar nog staat, is het laatste res tant van de vroegere bebouwing van de Zestienhovenschekade, en het boerderijtje en de schuur zijn vervallen. De eigenaar meent, dat kinderen, door met lucifers te spelen, den brand veroorzaakt hebben Al spoedig laaiden de vlammen uit de schuur. De windrichting was gunstig, zoodat het woonhuis gespaard bleef. Ondanks het krachtig bluschwerk van de brandweer is de schuur totaal vernield. De opstallen zijn verzekerd. EEN ARM VAN HET LIJF GERUKT. Dezer dagen heeft op den Velperweg te Arnhem een aanrijding plaats gehad tus- schen een bus van de Geldersche tram en een motorwagen van de gemeente-tram, die uit tegenovergestelde richting kwam. De bus schoof langs den tramwagen heen met het noodlottig gevolg, dat het dertienjarig zoontje van ds. Hak, Hervormd predikant te Arnhem, die een arm buiten een der busraampjes hield, ernstig werd gewond. De arm werd hem, daar de bus met groote snelheid reed, van het lijf ge rukt. De Jongen is Vrijdag in het Diacones- senhuls te Arnhem aan de verwondingen overleden. en geen verbranden en vervellen met AmiMa-Znnn-ebruin. Tube 60, Doos SO en 25 ct. 1064 (Ingez Med.) Een en ander samenvattende, is de Re geering van oordeel, dat ten behoeve van een goede grens- en kustbevedliging eerst dkn tot vergrooting van het contingent mag worden overgegaan, wanneer met ver lenging van den eersten oefentijd het ge stelde doel niet zou kunnen worden bereikt. Ten aanzien van het stelsel van vrijwil ligerskorpsen wordt er op gewezen, dat op een vrijwillige aanmelding op voldoend groote schaal geenszins mag worden gere kend Medegedeeld kan worden, dat voor het vervangen van oudere dienstplich tigen, die thans onder de wapenen zijn geroepen zich nog geen 3000 man vrijwillig hebben aangemeld, niettegen staande de voorwaarden voor een ge- steunden werklooze gunstig kunnen worden genoemd, te weten dezelfde steunuitkeering aan het gezin, dus zon der aftrek; voor den betrokkene boven dien soldij plus mobilisatie-toelage, vrije kleeding, voeding en legering, als mede éénmaal in de veertien dagen vrij vervoer naar huis. Wil een systeem, gebaseerd op vrijwillige aanmelding, kans van slagen hebben, dan zal men derhalve een zoodanige hooge ver goeding moeten toekennen, dat reeds daar door het systeem onaanvaardbaar wordt. Ten einde maatregelen te treffen, waar door dienstplichtigen in staat zijn hun vak bekwaamheid te onderhouden, wordt over leg gepleegd met het Departement van Sociale Zaken. Overwogen wordt de herhalingsoefenin gen in den vervolge in oorlogsverbanden te doen houden, waarbij dan alle tot het oor logsonderdeel behoorende dienstplichtigen onder de wapenen worden geroepen. In ver band hiermede kan bezwaarlijk worden me degedeeld, welke lichtingen in 1939 en 1940 voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zullen worden geroepen. Door J. P. BALJÉ. Voor iedereen aan boord van de ..Ocean Giant" was het duidelijk, dat Jake Burgess van het moment, dat hij (je blonde Violet Harrison gezien had, voor niemand anders meer oog had. Hij sloofde zich kennelijk uit, om bij haar in de pas te komen, hij sleepte met dekstoelen, week niet van haar zijde, als ze bij woelige zee met een bleek neusje en een verdachte kleur heel stilletjes in een hoekje zat weggedoken, slokte met een nijdig gezicht zijn cocktail naar bin nen, als ze eens een enkelen keer met een ander danste en leefde heelemaal op, als ze daarna weer met hem danste. Een zóó hardnekkige genegenheid ver dient belooning en Violet scheen er ook zoo over te denken, want tegen het einde van den overtocht kon men hen enkele malen in de buurt van 't sloependek zien, als alle anderen aan het dansen waren en een poë tisch maantje zjjn stralen over de mach tige Oceaan goot. Zoo stonden ze ook op den avond voor hun aankomst in Amerika, geleund tegen de reeling, luisterend naar het kabbelen van de nu kalme golfjes tegen de romp van het machlige schip. Ze waren stil, mogelijk onder den indruk van het komende af scheid. Den volgenden ochtend zou Sandy Hook bereikt zijn en In New-York liepen waarschijnlijk hun wegen uiteen. Jake Burgess zuchtte. Zacht lei Violet haar hand op zijn arm. Zorgen. Jake?" vroeg ze j Jake lachte kort. ..Ik heb last van een nieuw gevoel, Violet," antwoordde hij met sarcasme in zijn stem, „een gevoel dat mc tot nu toe volkomen vreemd is geweest. |M'n leven lang heb ik er mee gespot en nu... wel, het ls idioot." Nijdig slingerde hij |Zjjn cigaret weg. j ..Kan ik je helpen, Jake?" Er was een korte pauze. ..Misschien. Het is moeilijk voor me. Vio let. Ik heb last van... m'n geweten." Violet antwoordde niet. Strak keek ze naar de zee, maar de greep op zijn arm leek hem wat vaster te zijn. I „Violet," zei hij plotseling heftig. „Je weet natuurlijk al lang. dat ik gek op je ben. Ik hou meer van je, dan ik ooit ge dacht had van iemand te kunnen houden. Tot nu toe hield ik alleen maar van me zelf. Overal en altijd was ik nummer één. Een geweten hield ik er niet op na. Ik... ik... ben een oplichter, een dief. Violet, en het is voor het eerst iri mijti leven, dat ik het betreur. Sinds ik jou heb leeren kennen is de wereld anders voor me geworden. Jij bent zoo zacht, zoo echt vrouwelijk en ik voel, dat je me zult minachten. Jake Bur gess is een gentleman-dief, die bij nacht en ontij in hotels zijn medegasten beroof de. met valsche chèques banken oplichtte, safes opende Het was een soort sport van me, ik was er trotsch op gejaagd te worden door de gewiekste detectives van de wereld aonder dat ze me te pakken konden krij gen Èn nu vervloek ik dat bestaan, om dat jij me zal verachten, en het me zal verhinderen, met jou een geregeld, rustig bestaan te hebben. Met het geld, dat ik bij me heb, zou het kunnen. Violet, we zouden ergens in een klein stadje kunnen wonen, onbekend, desnoods in de „West", aan de grens van de beschaving. Maar... je zult natuurlijk niet willen, nu je weet wie ik ben..." Ze had haar hand teruggetrokken en hij zag alleen haar profiel. Bij het zachte maanlicht zag hij, hoe haar mond vertrok. „Jake," zei ze na een lange stilte. „Jake. ik moet je ook wat bekennen. Ik wist dat allemaal." „Je je wist het. En tóch, oh, Violet, dan? „Wacht even, Jake Ik wist het. want... ik ben één van de detectives, die je op de hielen zaten Ik heb je gevolgd van Ame rika uit, ik had opdracht, je te arresteeren als dat mogelijk was..." Hij ging een stap achteruit. „Violet., jij. een vrouwelijke detective..." Ze knikte. „Ik zou je moeten arrastee- ren... maar tk kan niet! Oh, Jake..." Ze drukte zich tegen hem aan en hij voelde, hoe ze trilde. Een oogenblik aar zelde hij, maar dan nam hij haar ln zjjn armen „Violet, kindje, je houdt dus van me.... Dan kan alles goed worden." Ze werkte zich los uit zijn omarming. „Je bent in gevaar. Jake. De politie in New York is op de hoogte van je komst Twee G-men zullen de aankomst van de boot afwachten. Men denkt, dat ik jou aan hen zal overleveren. We moeten er iets op vin den... Nog nooit was het gevaar zóó groot voor Je. tongen..." Ze snikte. Dicht tegen elkaar aangeleund stonden ze bij de verschansing In de verte klonk vroolijke dansmuziek. Het was de laatste avond. Morgen zou de „Ocean Giant" in New-York aankomen. „Er is maar één weg, Jake," zei ze met een trillend stemmetje, „maar ik durf het je haast niet aan te raden. Kun je... kun je... goed zwemmen?" „Als een rat, Violet. Maar..." „Luister, Jake. Het is het eenige redmid del. Morgen, vóór de boot aankomt, moet je overboord springen. Als je 't voorzichtig doet, gaat het wel ongemerkt. Iedereen ls dan bezig met de voorbereidingen van de landing. Kan Je een half uur, een uur des noods zwemmen?" Jake Burgess knikte. Het was een ge waagde onderneming, maar Violet had ge lijk. De G-men zouden hem natuurlijk ar resteeren, er was geen ander gaatje waar door hij kon ontsnappen. En zwemmend w a s er een kans, dat hij aan land kon ko men en vluchten. Misschien was er 'n vls- schersboot bij de kust, dat zou nog de beste oplossing zijn Voor een paar duizend dol lar zooveel contanten had hij wel bij zich hielpen die lui hem wel. En anders moest hij rlskeeren den wal te bereiken. „Ik geef jou mijn adres in New-York, Jake. Stuur me een kort berichtje, als je gered bent. Maar wacht een paar weken, voor je me opzoekt. Ik moet natuurlijk aan mijn chefs zeggen, dat ik gefaald heb En misschien vertrouwt men me niet heele maal. als bekend wordt, dat ik hier aan boord met Jou..." Opnieuw omhelsde hij haar. „Ik waag het. Violet. Morgen vroeg doe ik de poging. Probeer jij de belangrijkste dingen uil mijn koffers aan land te brengen." In New-York werd Violet Harrison afge haald door een heer, die haar uiterst har telijk verwelkomde. „Is Je zending gelukt, Violet?" „Uitstekend, Robby. Als die goeie, ouwe Jake geluk heeft gehad, ligt hij nu ergens op een visschersboot op te drogen. De arme jongen was blind van liefde. En de angst voor de G-men had hem ook wel wat te pakken. In zijn koffers heb ik genoeg ont dekt, om een paar Jaartjes rustig te ren tenieren. We hebben twee weken om te verdwijnen, Robby. En dat dienen we gron dig te doen. want als Jake ontdekt dat zijn lieve Violet hem zoo bij den neus heeft ge had, zal hij wel erg gevaarlijk worden. Wat zou je denken van Palm Beach? Of lijkt Californië je geschikter?" (Auteursrecht voorbehouden). (Nadruk verboden). Voor hardnekkige rheumatische pijnen Als U al vele middelen tegen Uw rheuma- tiek hebt geprobeerd en niets heeft u g( holpen. pak dan de koe bij de horen- en neem het nieuwe, speciaal voor' hardnekia»e rheumatiekgevallen samengestelde miadei- vange Salts. Vange ts door zijn dubbele werking sterker dan andere middelen De alkali maakt het zuur in Uw lichaa- onschadelijk. De minerale zouten make opeenhooping van urinezuur onmogelijk. Neem geen halve maatregelen! Netm Vange! Prijs 86 cent, voldoende voor een flinke kuur. Uitsluitend verkrijgbaar alle apothekers en drogisten. Vangt Uw pijn 1074 (Ingez. MM) DOOR EEN REVOLVERSCHOT GETROFFEN. Bij de feestviering ter gelegenheid van het inhalen van een nieuwen burgemeeste~ te Duiven (Geld.) is eergisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Een 24-jarige inwoner van Duiven ls ernstig gewond door een schot uit den dienstrevolver van een kapitein der grens bewaking te Westervoort. De kapitein controleerde in gezebcha van een collega de verschillende calé's, ten einde na te gaan, of er nog militairen ach tergebleven waren. In een der café's waren de Duivenaren nog genoeglijk bijeen Toen de officieren het café betreden had den, werd te omstreeks kwart voor twaal het Wilhelmus gespeeld Eenige aanwezigen begonnen te dansen en te hossen op de maat van de muziek, waarover de offlciere zloh, terecht, ergerden. De bewuste kapitein wond zich over de houding der dorpelingen zeer op. Er vielen harde woorden en de Duivena ren begonnen op te dringen. De collega van den kapitein, die zich achter in de zaal be vond. trachtte het incident te sussen en de dorpsbewoners terug te houden. Er kwamen echter toch enkele mannen op den driftigen kapitein af, die daarop zijn revolver trok en het groepje daarmede bedreigde. Er ontstond een wófcteling, want de Duivenaren trachtten den officier den revolver uit de hand te wringen Plotseling viel een schot Een der omstanders, een 24-jarige ongetrouwde Jongeman uit Dui ven. werd In den buik getroffen en zakte ln elkaar. Hij werd naar het ziekenhuis te Zevenaar overgebracht, waar onmtddellij operatief Ingrijpen noodzakelijk bleek. Dj kogel was dwars door het lichaam gegaan en ln de kleeren van het slachtoffer blijven zitten. Zijn toestand was Donderdagavond zeer ernstig, maar gisteravond was eenige verbetering te bespeuren, al ls het levens gevaar nog niet geweken. De kapitein heeft na het gebeurde het café verlaten, doch is op de grens van Dui ven en Westervoort aangehouden, nieuwe burgemeester van Duiven heeft zich dadelijk met de militaire autoriteiten over het gebeurde in verbinding gesteld en de militaire politie heeft vandaag het onder- roek ln deze betreurenswaardige zaak over genomen. Uitgemaakt moet nog worden, hoe het mogelijk was, dat de revolver tijdens de worsteling afgegaan ls. „Tel." AUTO MET VIJF MILITAIREN VAN DEN WEG GERAAKT EN GEKANTELD. Gisteravond ls een open auto, waarin vijf te MUI gelegen militairen zaten, op den rechten weg van Mill naar Escharen even voorbij het woonwagenkamp van den we; geraakt en eenige malen gekanteld. Een sergeant werd ernstig gewond en is per ziekenauto naar het militair hospitaal te Arnhem vervoerd terwijl de overigen slechts lichte verwondingen gekregen had den De militaire dokter verleende de eerste hulp. De auto werd niet erg beschadigd. WOONHUIS UITGEBRAND TE STEENWUK. Het woonhuis van den heer G. Kamp aan den Tukschenweg te Steenwijk ls gister middag met den geheelen inboedel door brand verwoest. Terwijl de heer Kamp zelf bezig was ln een achter de woning gelegen sigarenfa- briekje en zijn echtgenoote bij de buren op visite was, ontdekten voorbijgangers rook. die door het dak naar buiten kwam. Aangewakkerd door den feilen wind stond spoedig het geheele pand in lichter laaie. De gemeentelijke brandweer, naderhand geassisteerd door de motorspuit van Steen- wljkerwold. bestreed het vuur met kracht, maar niettemin ging nagenoeg alles ver loren. De heer K. was verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. POOLSCH VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. Nabij Rixhoeft Oostzee i is op volle zee een Poolsoh visschersvaartuig gekenterd. Vier visschers zijn hierbij verdronken. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Een vliegtuig van de Royal Air Force ls ln zee gestort buiten Little Hampton. Een del Inzittenden is opgepikt, de beide ande ren worden vermist. Hier is het antwoord- 1. Een zuiver geestelijk verbond der zielen* 2. Aan de Muzen gewijd. 3. Letterlijk: de voedster-moeder. gebruikt om de Universiteit aan tea den. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10