STADSNIEUWS Isle Jaargang DINSDAG 30 MEI 1939 No. 24286 er. van Chr. Onder wij zers(essen) Nederland en de Overzeesche Gewesten HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN en rapport over het Belgische leerplan Rapport Belgisch leerplan Het carillon voor het Leidsche Stadhuis Lentefeest Leidsche Volkshuis Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES-, 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar Ijentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere Advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Iger tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling jtcensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden tan 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven Eo ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t 86ste algemeene vergadering te Leiden. ader zeer groote belangstelling rd hedenmiddag in de Stadsgchoor- '1 de 86ste algemeene vergadering -pend van de Vereeniging van Chr. derwijzers (essen) in Nederland en -rzeesche Gewesten, welke onder 'dium staat van den heer P. van Iten uit Arnhem. WUDINGSDIENST. ,n deze algemeene vergadering ging "avond in de Pieterskerk een wijdings- vooraf, waarin voorgingen ds. G. C. Niftrik. herv. pred. te RljnSburg. die over ,.Te roemen" en ds. H. A. Wier- gerei. pred. te Leiden, die het onder- „Te zorgen" behandelde. 'ewerking aan dezen dienst verleenden eer H. Schouten (orgel) en hetLeidsch gelisatie zangkoor o. 1. v. den heer P. Maaker. afloop van deze kerkelijke plechtig- heeft de Regelings-commtssie in .-Den t" den bezoekersistersi aan de alge- e vergadering een hartelijk^ ontvangst id. EXCURSIES IN DE OMGEVING. -r hedenochtend stonden enkele excur- in de omgeving op het programma. Zoo ok een groep deelnemers naar Katwijk aal:te hier een duin- en strandwan- g. Verder was er nog een excursie naar ilverfabriek in Voorschoten halftwaalf vond in het museum ,.De nhal" een ontvangst van het HB. en der Regelingscommissie door het ge- 'ntebestuur plaats. ,n de algemeene vergadering was ook n de bijzalen van de Stadsgehoorzaal tentoonstelling van leermiddelen ver en, waarop niet minder dan 32 uitge- 'irma's en verwante organisaties expo- 'en. Hedenmiddag om 1 uur werd deze nstelllng door de heer B. v. Julsingha teur L.O. in de inspectie Leiden met kort woord geopend. De tentoonstelling :-ht zich reeds direct in een druk bezoek leugen. DE ALGEMEENE VERGADERING. eder,middag werd de Algemeene Ver- nng geopend met het zingen van Ps. 6 en 7, gebed en het lezen van Jes. 12—31. voorzitter van de regelingscomissie de Den Dikken, uit Katwijk aan Zee. tte allen hartelijk welkom en wees erop in den kring der vereeniging het gees- ke hooger gewaardeerd wordt dan het elijke. Nog altijd is onze geestelijke eid ons meer waard dan het loon der stbaarheid. Wij laten, aldus eindigde om des kinds wille het kruis en om Heilands wille het kind niet los. DE OPENINGSREDE. Jerna sprak de voorzitter oer Vereeni- de heer P. v. Aalten van Arnhem, de ingsrede uit, waarin hij aehtereenvol- s besprak het vertrouwen, dat wil in de e'ing. in de besturen, in de organisatie God dienen te stellen. Mraf zette spr. uiteen, dat alhoewel er ■e maatregelen zijn aangebracht, die en daar een oplossing brachten, elke e tot verbetering der leerlingenschaal nog tos vruchteloos in gebleven fi werkloosheidsprobleem voor de ionge- tot nog toe niet noemenswaard in vang en ernst verminderd, at zullen wij, aldus spr.. elkaar nu, na ete teleurstellende ervaringen in onze "ijkheden toeroepen? Tot welke gees- asteldheid zullen we elkaar opwekken? komt spr voor, dat het allernoodzake- >s elkander e wijzen op den plicht tet hebben van vertrouwen. Mer de waarde van opvoed ng en on us in de school te overschatten, mogen leggen, dat. naar onze diepste over- ■kg. dat het hier gaat om de geestelijke kt van ons volk, die wel niet uitslui- ooor het onderwijs, maar toch voor kft-onbclangTijk deel daardoor word d. dat kan alleen gebeuren In een van vertrouwen alleen als we weten, y ooren zijn die luiste'ten wi'len en ;k. de aanpakken, wat maar een'gr- "lotelljk is. hoopt dan ook. dat de Regeering in geheel blijft conformeeren aan de verklarng van den Minister van Onderwijs, dat verlaging der schaal uitermate ge- wenscht is en haar effect zal verkijgen zoodra 's lands kas dit toestaat. Tenslotte wees de voorzitter er op, dat het vertrouwen op God het begin en het einde voor al deze dingen is. Spr.. die her innerde aan den oproep van H.M. de Ko- ninging tot moreele en geestelijke herbe wapening en wel speciaal aan de woorden: „Christ avant tout", eindigde met er op te wijzen, da komen "vli in ons vertrouwen op menschen wel eens beschamend uit. het vertrouwen op God nog noo.t vevergecGtn is geweest. Na het uitspreken van deze rede zongen de aanwdezigen Gez. 303 1 en 2, waarna de heer W. 't Hooft te Goes als rapporteur een rapport uitbracht van het onderzoek dat door de Commissie 't Hooft—v. d. Zweep was ingesteld over het Belgisch Leerplan in theorie en praktijk. Het rapport, dat tot stand kwam na een bestudeering van het systeem-Decroiy en een bezoek aan verschillende scholen in Belg.ë. geeft allereerst een overzicht van de inrichting van het Belgisch onderwijs. Vervolgens wordt er op gewezen, dat op 15 Juni 1935 de toenmalige minister van On derwijs in België een schrijven richtte aan de opzieners van het lager onderwijs, in welk schrijven hij aanstuurde op een pirac- tisohe toepassing van een nieuwe didactiek In de volksschool. Een en ander had mede tot re ultaat dat de Decroly-methode, waar n didactische grondslagen naar voren kwamen, die in hun toepassing de kloof tusschen school en leven konden overbrug gen. in 1936 werd opgenomen in het model programma, dat door den Staat in België aan alle scholen is verstrekt. In het uitvoerige rapport, dat uitgebracht werd, staan het doel. de grondslagen en de beginselen als volgt omschreven: Doel: de Belgische regeering beoogt met ieder nieuw officieel schoolprogramma de didactiek op de hoogte te brengen van de eischen der psychologie van het leerproces en tevens, waar we niet voor de school maar voor het leven leeren. de school meer op de eischen van een nieuwe maatschappij in te stellen. We zouden als doel van het nieuwe leer plan deze slagzin kunnen kiezen: „Opheffen van de gebreken der oude school!" Welke zijn deze gebreken? Ze zijn tot een drietal te herleiden: a. levensvreemdheid; b. onvoldoende psychologische oriëntatie; c. Intellectualisme. A. Het leerplan wil de levensvreemdheid ophelfen door het schoolsche uit te bannen, de omgeving als basis van het onderwijs te nemen en enkele grondslagenkennis aan te brengen. B. De psychologische heroriëntatie leidt tot den grondregel van de spontane belang stelling van het kind. De studie van het milieu door actieve waarneming wordt op den voorgrond gesteld. C. In de plaats van het intellectualisme wil het B. L. brengen de motievencultuur. waardoor wils- en karaktervorming meer opzettelijk worden beoogd. De psychologische grondslagen van het B. L, kunnen we als volgt samenvatten: a. De zinnelijke waarneming is de grond slag van alle kennen; b. de zinnelijke waar neming is globaal: c. het denken van het kind is gebonden aan concrete voorstellin gen; d. Taalontwikkeling en denkontwikke ling loopen bij het kind parallel; e. de for- meele waarde van de school is van grooter beteekenis dan de door de school aange brachte kennis. De didactische beginselen zijn de vol gende: a. Het doorvoeren van de totaüteitsge- dachte. Dit blijkt uit de behandeling van de organische tofeenheden Voor de eerste twee graden wordt met de traditioneele vakkenindeeling gebroken: b. rechtstreek- sche aanschouwelijkheid. Er wordt van de omgeving uitgegaan. Niet van het boek uit, maar naar het boek toe; c. er wordt van de spontane belangstelling van het kind uit gegaan. Decroly's belangstellingspunten worden niet overgenomen, omdat men ze niet psychologisch verantwoord acht; d. het leerplan zoekt aanpas 'ng aan het werke lijke leven. WerkeHjkheldsonderwijs. De levensschool; e. de werkschoolgedachte: f. jde groote beteekenis van de moedertaal. I vooral voor de mondelinge en schriftelijke taaluiting der leerlingen: g de motiveering van de leerstof. Uit deze korte opgave, aldus het rapport, blijkt wel. dat we het oordcel kunnen on derschrijven van velen die zeggen dat, wie "en nieuw leerp'an ontwerpt in dit -tad'um van het algemeene schoolwezen daarbij rekening houdend met dc hu>di"e gegevens van de r—v-'oc e en de me hodiek onver- mijdeHlk tot. een resultaat zou komen, dat in hoofdzaak met het B. L. overeenkomt. KEURINGSCOMMISSIE BEOORDEELT HET ZEER GUNSTIG. De experts J. Wagenaar, J. Casparie en Leo Mens hebben heden in tegenwoordigheid van architect ir. C. J. Blaauw het uit 47 klokken bestaande groo te carillon bestemd voor hét nieuwe Stadhuis alhier ge keurd. Deze keuring geschied de bij van Bergen's klokken gieterij te Heiligerlee. De to taal-indruk van het carillon is zeer gunstig. De klokken zul len spoedig naar hier verzon den worden. CONCLUSIES. Aan het eind komt het rapport tot de volgende conclusies: le. Het experiment in België met het N. L. is. met al de gebreken die het heeft en de bezwaren, die er tegen in te brengen zijn. een daad, die getuigt van durf en aanpakken. 2e. Het is zaak. om ook in de toekomst op de hoogte te blijven met de resultaten van het N. L. in België, opdat men objec tief kan beoordeelen. wat slaagt en waarin men faalt 3e. Het biedt reeds in de huidige toepas sing en naar aanleiding van bereikte resul taten. richtlijnen voor nieuw-oriënteering van onze eigen didactiek. 4e. Met vermijding van het „improvisee- rend karakter" dringt het Belgische Leer plan tot nadere bezinning op een eigen Ohristelük Nationale didactiek voor onze scholen. 5e. Het richt zeer sterk de aandacht op de vraag naar een eigen deskundig school toezicht met welomschreven rechten. 6e. Het wijst ongetwijfeld naar nieuwe banen in de opleiding tot onderwijzer of onderwijzeres aan onze Chr. scholen. Nadat over dit rapport nog van gedachten was gewisseld werd de vergadering beslo ten met het zingen van Gez. 162 1. 2. 4 en 7. De eerste dag wordt besloten met een gezelligen avond in de Stadsgehoorzaal waar opgevoerd zal worden „Willem Wycherts'. PLANTSOEN CONCERT. Donderdag 1 Juni zal het eerste con cert van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare Vereenigingcn gegeven worden des avonds 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrumi. Dit concert zal verzorgd worden door het Muziekgezelschap Orpheus, directeur de heer W. dhr. de Vries. Het publiek wordt beleefd verzocht gedu rende het concert niet te loopen. Het pro gramma luidt: 1. The Belle of Chicago, marsoh, J. P. Sousa; 2. Berlin wie es weint und lacht, ouverture. A. Conradi; 3. Versdhmahte Liebe, wals. P. Dincke; 4. Florentiner marsoh J. Fucidk. Pauze. 5. Les Cadets de Brabant, marsoh, V. Turine: 6. Ouverture Joseph. Mébul; 7. Carmen, fantatsie, G. Bizet; 8. Le Pays du Sourir, Fantaisie, F. Lehar; 9. Blaze Away, morsch, A. Holzman. MANNENAVOND „PNIKL". Gisteren heeft dr. J. Riemens met de ge regelde bezoekers van den maninenavond uit gebouw „Pniël" en uitstapje naar Rot terdam gemaakt Nadat 's morgens om 8 uur in het wijk- gebouw „Pniël" een korte wijdingsdienst was gehouden, wandelden de 85 bezoekers met hun dames naar het station, alwaar men te ongeveer halftien naar Rotter dam vertrok. Bij aankomst aldaar werd eesrt de diergaarde bezodht en vervolgens naar de Maas gewandeld en met een salon boot een mooie tocht door de havens ge maakt. Na de rondvaart ging men den in- wendigen mensch versterken Te ongeveer zeven uur kwamen allen dankbaar voor het genoten, tlhuls. „DE ITALIAANSCHE VLOOT." Afd. Leiden opgericht. Zaterdagavond heeft in de Harmonie de oprichting van de „Lega Navale Italiana" (Onze Vloot), afd. Leiden, plaats gehad. Verschillende Italiaansche Consulaire ambtenaren. alsmede vele Italianen uit Rotterdam, A'dam, Den Haag en Leiden, waren hierbij aanwezig. De avond werd geopend door den voor zitter van de afd. Leiden T. Bergamini. Daarna werd door de aanwezigen het Italiaansche volkslied gezongen, waarmee het officieele gedeelte gesloten en met dansen een aanvang gemaakt werd. Mede dank zij dc uitstekende muzikale verzorging, heerschte er een gezellige sfeer: het was reeds na middernacht, voor dat de genoodigden hun diverse woonste- dan weer opzochten, zoodat de L.N.I. de zen avond als een goed begin kan beschou wen. EEN SPEL VAN KINDEREN, BLOEMEN EN ZON. ,,Och, wat heerlijk, daar komen ze", „Wat zien ze er aardig uit", „Kijk die ka boutertjes eens"het zou ons niet moei lijk vallen om van bovenstaande uitroepen die wij gistermiddag op het lentefeest van het Leidsche Volkshuis links en rechts van ons hoorden, nog ettelijke te noemen. De bijvalsbetuigingen waren dan cok dezen middag niet van de lucht. Wij weten het het Leidsche Volkshuis belegt dit lentefeest in hoofdzaak voor de jeugd, maar toch hou den wij ons ervan overtuigd, dat zij, die den jeugdleeftijd allang gepasseerd zijn, met evenveel genoegen en belangstelling dit spel van vroolijkheid en kleuren gade slaan. Mej. M. Ruth en haar helpsters, die op dezen middag weer voor een zeer zware taak stonden, hebben ons ook nu weer een aantrekkelijk spel. met veel variaties en een kostelijke aankleeding, voorgezet. Even half vier arriveerden de bijna vier honderd kinderen, waarvan velen reeds in alleraardigste costuums, op het sportterrein aan den Zoeterwoudsche Singel, waar een groote schare belangstellenden met onge duld zat te wachten op de dingen, die ko men zouden. De zon, nu eenmaal onmisbaar bij de op voering van een lentespel, overgoot het ter rein met haar gouden stralen en gaf aan het geheel nog meer vroolijkheid en licht. Nadat het Volkshuis- en Pijpkruidlied wa ren gezongen, brachten jongens een vlag- gengroet aan de lenteboom, gevolgd door een voorstelling van het „Zonnewiel", sym bool van de zon, die de natuur heeft doen ontwaken. Tenslotte uitten zij in een klep- permarsch hun vreugde over het komend lentefeest. Een spreekkoor vormde daarna de in leiding tot het eigenlijke spel ,,'t Is Lente". Allereerst wordt ons in dit spel de herfst getoond. De najaarswind jaagt over het dorre land. In het bosch schitteren hier en daar nog roode vossebessen tusschen het mos. Dat treffen de kabouters, die voor hun wintervoorraad de bessen verzamelen. Ze zijn daar nog maar nauwelijks mee klaar of daar komt Koning Winter, in een zeer goed verzorgde groep, waarin vooral de pinguins het uitstekend „doen". Nu ko men ook donkere sneeuwwolken dreigend opzetten; de wind speelt zijn spel met hen en veegt de lucht schoon, 't Wordt een hel dere vrieslucht. Sterren fonkelen aan het firmament. De vorst zet door en al gauw is de ijspret in vollen gang. Aan de aan kleeding van de ..ijsjool" is weer zeer veel zorg besteed. Niets ontbreekt op het appèl, zelfs het „okek-en-zopie" met de anijsmelk is aanwezig. Ook komt er een ijswedstrijd maar, o wee, daar slaat het weer om. Een groot bord, waarop „Wegens dooi gaat de wedstrijd niet door" wordt rondgedragen De ijspret is nu spoedig verdwenen en daarmede ook de lustig fleurende paartjes. Dichte regenwolken komen opzetten en het duurt niet lang of de eerste regendruppels vallen neer. Kostelijk is de volgende epi sode. „Kaboutertjes onder groote para plu's trekken zich van den regen niets aan en spelen hun spel. Plotseling breekt de zon weer door. Wat zijn de kaboutertjes nu vroolijk en blij. Maar... o wee, daar heb je de westenwind weer. De zon gaat telkens schuil achter de wolken. Als zij eindelijk zegeviert en de bui afdrijft, staat daar de kleurige regenboog over de aarde. Al blau wer wordt de lucht. Nu breekt een stralen de voorjaarsdag aan en als bij tooverslag komen de jonge groene blaadjes te voor schijn. Haasjes en elfjes vullen het veld. Twee al bijzonder geslaagde tafreeltjes worden voor het zoozeer meelevende pu bliek vertoond. Paaschhaasjes voeren groote eieren met zich mede. die na kor ten tijd openbarstenvier kuikentjes springen op het grasveld rond. In aanslui ting hierop zien wij dat het mooie lente weer overal drukte teweeg brengt. De voor- jaarsmarkt uitnemend uitgedrukt is druk bezocht. De kooplui, met luiden roep hun waren aanprijzend, komen handen te kort. Het spel eindigt in de komst van de lente. Kleurige bloemen komen overal, vlinders, koolwitjes vliegen af en aan. Daar komen ook al de blijde kinderen van de Mei, het pijpekruid in de hand. Zij zin gen: „Is het ooit zoo mooi geweest, op ons lentefeest?" Het programma gaf op deze vraag geen antwoord, maar wij willen hei op deze plaats wel onomwonden verklaren het lentefeest 1939 is in alle opzichten weer uitstekend geslaagd. Mej. Ruth met haar trouwe helpers(sters) heeft weer alle eer beleefd van haar werk, waarvan de vlotte uitvoering de minu tieuze voorbereiding verried. JEUGDIGE RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De recherche is erin geslaagd Zaterdag middag alhier te arresteeren den 17-jarigen tuindersknecht D. G. van D. uit Leider dorp, die ervan werd verdacht in de laat ste maanden hier ter stede meerdere rij wielen te hebben ontvreemd. Inderdaad bekende de jongeman niet mnider dan zeven fietsen te hebben gesto len. die hij alle ten eigen bate had ver kocht. Hij zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Wegens diefstal van een kinderjurk uit een kleedingmagazijn hier ter stede is Zaterdagmiddag alhier een 38-jarige huis vrouw uit Katwijk aangehouden. BINNENLAND. Het nieuwe stadspark „De Goffert" te Nij megen. (Binnenland, 4e Blad). Landdag der N.S.B. te Lunteren. (Binnen land, 4e Blad). Maatregelen ter bestrijding van den colo- rado-kever. (4e Blad). Tal van ongelukken op den weg. (Gemengd 4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille handel - Vaste markt - Algemeene koersverbetering - Amerika hooger - Beleggingsafdeeling weifelend. BUITENLAND. Voortzetting der diplomatieke besprekin gen. (Buitenland, le Blad). Redevoeringen van Turkije's president en Amerika's minister Huil. (Buitenland, le Blad). Wijziging der Amerikaansche neutraliteits- wet voorgesteld. (Buitenland, le Blad). Onthulling van gedenkteeken voor in Frankrijk gesneuvelde Amerikanen. (Buitenland, le Blad). Weer een roekelooze Oceaan-vlucht met den dood bekocht? (Luchtvaart, 4e BI.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het Noorden: Tijdelijk be trokken. Lenige motregen. Later weer brekende bewolking. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind. Voor het Zuiden: Tijdelijk wat toenemende bewolking. Overwe gend droog. Iets warmer. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. TRAMSTORING. Tengevolge van een defect aan de beu gel van een tramtrein is het tramverkeer gistermorgen omstreeks 11 uur op het Kort Rapenburg gedurende ongeveer 20 minuten gestoord geweest. MILITARIA. Van 523 Juni komen de reserve-kapi tein Kuipers en de reserve le luitenants van Bennekom, Braadbaart en Smits on der de wapenen. Van 524 Juni komen bij het 6e Regi ment Veldartillerie onder de wapenen de Kornetten Brouwer, Janus, de Koe en v. d. Hoeven. DIACONESSENHUIS. In het Diaconessenhuis alhier zijn ge slaagd voor het examen Ziekenverpleging diploma A, de zusters J. H. Ch. van Ries- sen, A ten Wolde, C. H. J. Jonkman, J. G. Diephout. ACCORDEONGEZELSCHAP „D. V. V." Het Accordeongezelschap „D.V.V.". direc teur de heer D van Wouw, nam gisteren deel aan het nationaal bondsconcours te Til burg en behaalde een eersten prijs met niet minder dan 340 punten, met een compliment van de jury voor den merkbaren vooruitgang ond"r de tegenwoord ge directie. „D.V.V." viert dit jaar zijn 10-jarig bestaan, doch in verband met bovenstaand succes, zal een feestavond worden georganiseerd, waarop wij t. z. t. terugkomen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1