[ID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 27 Mei 1939 Zijt gij reeds lid Lagerhuis op reces V den consul te Praag om exequatur jp-ege het rijk volkomen onvereenigbaar a zijn met het voornaamste beginsel der Ctenlandsche politiek van de regeering, Een rede van Grandi Laatste Berichten ',e Rijnstreek Binnenland VRAGENRUBRIEK Een gedenkteeken voor generaal Snijders LUCHTVAART Fritz Kuhn tegen cautie in vrijheid RECHTZAKEN Buitenland Bijeenkomst van den Franschen Ministerraad IM/TÏNUTIÏKEN MARKT SPORT ENGELAND. "•t Userlnlls Ie tot 6 Juni op reces ge- De ïord-kanseller heeft machtiging. huls eerder bijeen te roepen, indien J openbaar belang zulks zou vereischen. überlaln. die gistermiddag uit Schot- In Dcwninigstreet was teruggekeerd. vanochtend Londen weer te verla- oni een paar dagen in het binnenland rertoeven' ïeischeiden andere ministers zullen Uineens gedurende het weekeinde Lon- K verlaten. ZIJ worden er Woensdag te- Evverwacht. fill net debat over de verdaging van het jferhuls is vlij scherpe crltiek los geko- ïan de zijde der labour-, liberaJe en Eits conservatieve afgevaardigden. [Alexander (labour) kwam terug op de fleering van Chamberlain Woensdag j.l., verzekering te geven, dat de annexatie 4 Tsjecho Slowakije door Duitschland td erkend zou worden zonder vooraf- tie raadpleging van het Huis. Spreker jjarde, dat de regeering een derge- LT erkenning zelfs niet In overweging fc'ioorde te nemen. [Sinclair (lib.) betoogkle, dat de aanvrage den collectieven tegenstand tegen -j&sie. IPethick Lawrence oefende critiek op de lading der regeering ten aanzien van de milioen pond sterling aan goud van de Biechische Nationale Bank. welk bedrag de Bank van Engeland was gedepo- !erd, doch volgens de Bank van Interna aste Betalingen aan de rijksbank be erde te worden teruggegeven fin een felle toespraak verklaarde Lloyd g.5rge. dat de rijksbank niet meer recht n het Tsjechische goud heeft dan een in- nlter. die gestolen obligaties naar de bank Jrèngt en er geld1 op vraagt. I Lloyd George zeide voorts, thans meer Wol gestemd te zijn, dat een oorlog zal juinen worden voorkomen, nu de regeering loten heeft, Rusland bij de zaak te be tten. Spr. zou niet kunnen begrijpen, Itmenschen van de buitengewone scherp- mglieid en persoonlijke capaciteit van jöer en Mussolini tooh een oorlog zouden jgaan, nu tan kansen zóó verminderd zijn r de inschakeling van de grootste mlli- mogendheid ter wereld, i zijn antwoond zeide Simon, dat de uit voor Internationale Betalingen bui tgewone immuniteiten heeft.. Geschillen er de uitlegging van de statuten van de uk moesten worden verwezen naar het btemation-ale Hof in 's-Gravenlhage. De Britsche directeuren der B.IB. waren jeen enkel opzicht verantwoordelijk ^ens de regeering. Spr. had geen inlich- of het goud nog steeds te Londen li, doch zegde toe, dat de zaak direct zou wdtn overwogen. Het zou echter moeilijk UB, een emlbargo te leggen op de over tuiging van het Tsjechische "goud met het S pp de protocollen van de BIB. ten aanzien vam de coiwulaire vertegen- «udiging te Praag, zeide Simon, dat de ntMhe legatie er gesloten is en dat de r.tsche belangen er door een vice-consul fcrden behartigd. De Duitsche regeering had verklaard, dat insulaire vertegenwoordigingen na 20 Juni kt zouden worden erkend, benzij van de pitsohe autoriteiten exequatur zou zijn uitregen. Simon betoogde, dat een erken- g der annexatie van Tsjecho-Slowaklje werd overwogen, doch hij zeide, dat er ken twijfel over is, dat indien de consul pquatur zou krijgen, dit een erkenning k facto zou zijn van het Duibsohe gezag. I Ten slotte gaf Simon de verzekering, dat V geen onherstelbaar besluit door de re- ng zou worden genomen vóór het Huis nieuw bijeen zou komen. Opvragen van Henderson zeide Butler nog fef het bondgenootschap met Portugal on- Mastbaar is. De dienstplicht. Het ministerie van arbeid heeft de bijzon Wieden gepubliceerd van de registratie der j lienstplichtigenDe jonge mannen van 20 021 jaar moeten zich op 3 Juni melden bij K bureau van de werkverschaffing in de Hurt waarvan zij zich op dien dag bevln- W tusschen half twee en half negen, ln iphabetlsche volgorde. Zeelleden van de repvaardij en visschers kunnen, indien zij «verlangen, dienst doen bij de marine- Serves. zij, die gewetensbezwaren hebben lm het vervullen van militairen dienst, wten zich wel melden, doch kunnen hier- «I laten aanteekenen, dat zij gewetensbe ulen hebben. lndië tegen het nationaal-socialisme. Be „Hindustan Times", welk blad nauwe "trekkingen onderhoudt met den zoon Gandhi, critlseert de methoden der ttonaal-soclallsten. Het blad verwijst i een door dr. Schacht te Madras ge- den toespraak en zegt: „Schacht heeft «stilzwijgen voor het eerst sinds hij ln ™ië Is aangekomen te Madras verbroken. gehoor vernam, dat hij niet uitslui- Indië bezoekt, om er bezienswaardig- 'b te bewonderen, doch ook om de toe rmogelijkheden van het land 'e tDestu" Het schijnt, dat Schacht óók "nscht te vernemen, of het Indische volk •gelijkheden ziet, met Duitschland samen verken. Men zou echter dichter bij de waarheid in omtrent de bedoelingen van dezen wik, aldus het blad, Indien hij daaraan Ktt toevoegen, dat hij hier gekomen is, IJ1 Oi te gaan, hoe onze houding zal zijn j «Wil van een Europeeschen oorlog en Wj ons verlangen het Britsche juk 'teschudden bereid zouden zijn, Duitsche «P te aanvaarden. Schacht zal echter "wschijnlijk wel geen illusies koesteren "eden weerklank, welken de nationaal- ^JWische propaganda ln Indië heeft Jrttach-lndlë heeft, sinds Hitler aan het "•tod ls gekomen, overvloedige blijken J Pc natlonaal-soclallstische methoden "■"'ngen. Het heeft, In duidelijke termen rij uitkomen, dat het deze methoden ver lui tn Met zou zijn geestelijk erfdeel ver- r-D' Indien het hulp zou aannemen uit i™n, welke naar bloed rieken. ("jnpnen. die zich aangetrokken voelen gedachte, hun vrijheid te verkrij- L "kt welke hulp dan ook, zouden wij net hart willen drukken, dat vrijheid verkregen moet worden door Indlë's eigen kracht, daar vrijheid, verzekerd door de hulp van zulke dubieuze vrienden niet waard is te worden nagestreefd. Het nationaal-socialisme Is gebaseerd op de exploitatie van zwakker volken ten be hoeve van Duitschland en Indië wenscht niet vrij te zijn van het Britsche impe rialisme, om het slachtoffer te worden van de tyrannie der nationaal-socialisten." Welingleichte Indische zakenkrlngen we ten, dat het stelsel van handel met gesloten beurzen en geblokkeerde marken, dat on der inspiratie van Schacht tot ontwikke ling ls gebracht, niets anders is dan dat Duitschland van anderen neemt wat het noodig heeft en weigert er voor in con tanten te betalen of in goederen, die an deren willen, doch betaalt met overschot ten van goederen, waarvoor Duitschland geen emplooi heeft. ITALIË. De Italiaansche pers maakt met ophef melding mn een rede, welke de Italiaan sche ambassadeur te Londen, Dlno Grandi, heeft gehouden tijdens een Italiaansch- Duitsche plechtigheid op de Italiaansche ambassade. i,n tegenwoordigheid van den Duitschen ambassadeur en tal van te Lon- vertcevende fascisten en naziis, ter viering van de onderteekening van het Italiaansch- Duitsche alliantie-verdrag. Na een lofrede op het „stalen verdrag" sprak Grandi met bitterheid over de „mis dadige leugencampagne tegen Italië en Duitschland". Vervolgens rekende hij af met zekere ge ruchten, waarin het heette, dat hij, Grandi, een tegenstander zcu zijn van de Ita- liaansoh-Duitsche alliantie om daarna, in het. licht van de geschiedenis der laatste twintig jaren aan te toonen, „wie de eigen lijke vijanden van het fascistische Italië zijn". De Italiaansche pers noemt deze rede een moedige daad. een politieke gebeur tenis van groot belang, ln verband met de plaats, waar ze werd gehouden. De Itali aansche ambassadeur sprak daar in de vijandelijke loopgraaf, op het oogenblik dat de vermoeide Britsche leeuw zich ver bond met den Russischen ibeerDe am bassadeur heeft de wereld er aan willen herinneren, dat de vertegenwoordigers van Italië ln het buitenland vóór alles zwart- hemden zijn, die ln blind vertrouwen, nochtans helder ziende, de directieven vol gen van den duce Aan de Fransche pers antieenen wij: ,De mooie woorden van Grandi zullen niets veranderen", schrijft „Petit Journal". „Frankrijk en Engeland zijn ontwaakt ern op hun hoede. Zij hebben niets te duchten. De Maginotlinie is steviger dan de Sieg- friedlinie, welker Ingenieur door Hitler is afgedankt. De vloten van Engeland en Frankrijk waken aan de deuren der Mid- dellandsche Zee. Financieel is Italië plat zak. Duitschland leeft van de hypotheken en belastingen en van de cadeautjes van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. De dicta tors moeten het hebben van hun bluf en prestige. Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten te zamen zouden een oorlogsschat hebben van 136 milliard francs aan goud. De as zou ongeveer tien milliard bezitten. De veiligheidsmarge wordt steeds breeder". Pertinax schrijft in de „Ordre": .Bet is de taak van ambassadeurs zich gereser veerd te houden en openbare betoogingen te vermijden, teneinde beter xn staat te zijn te spreken met de regeering, waarbij zij geaccrediteerd zijn. Graaf Grandi be kommert ach niet meer om dat traditio- neele fatsoen". GEMEENTERAAD VAN RIJNSBURG. In de gisteravond gehouden raadsverga 1^1 dering van Rijnsburg was ingekomen een j redenen niet in staat is in het openbaar mededeeling, dat Burgemeester Bosschieter van de gemeente afscheid te nemen, heeft ALPHEN. Een afscheidswoord van ds. J. de Bruin. Ds. J. de Bruin, sinds 1916 hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk te Alphen c.a., die met Ingang van 1 Juni a.s. zijn ontslag heeft gevraagd en die door gezondheids- ontslag heeft aangevraagd tegen 1 Aug. as. Een voorstel tot onbewoonbaarverklaring van woningen werd goedgekeurd. Tijns de rondvraag verzocht de heer van nu ter vervanging daarvan in de „Kerk bode" dier kerkelijke gemeente een speciaal afscheidswoord tot zijn gemeente-leden en predikanten gericht, zulks naar aanleiding Egmond verbetering van het tramspoor van de Schriftwoorden uit Deuteronomium aan de Sandtlaan. De voorzitter achtte deze 8:2: „Het gedenken aan de leiding des eveneens dringend gewenscht. Is de N Z Heeren op onzen levensweg". Dit afscheids- HT.M. niet bereid tot verbetering, dan zul len bij Ged, Staten en het Dep. van Water staat stappen gedaan worden. Wij komen op een en ander nader terug. DOODELIJK ONGELUK. Hedenochtend is de 34-jarige G. v. d. W„ wonende in de van der Llssestraat bij werk zaamheden in de gem. gasfabriek te Den Haag bekneld geraakt en gedood. CONDUCTEUR UIT TREIN GESLINGERD Hedenmorgen om ongeveer zes uur is de hoofdconducteur R., rijdende op den motor- dieseltreln, die om 5.45 uur uit Den Haag vertrekt, onder de gemeente Zoetermeer, bij het sluiten van een geopende deur, uit den trein geslingerd. Zijn vermissing werd te Gouda opgemerkt. Door personeel var. den trein, die te 6,15 uur uit den Haag ver trekt, werd het slachtoffer aan den onder kant van de spoorbaan gevonden. Hoewel ernstig gewond, was hij nog bij kennis. Dr. Alte, die de eerste hulp ver leende, constateerde een gecompliceerde llnkerbovenbeenbreuk. vermoedelijk her senschudding en ontvellingen. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuldwal te Den Haag. Het bestuur der Koninklijke Nederland- sche Vereeniging „Ons Leger" schrijft ons: Het Nederlandsche volk is diep onder den indruk van het overlijden van den generaal Snijders. Een figuur, waarop wij Nederlan ders trotsch mochten zijn. is uit ons midden weggenomen. Hoezeer zullen zijn vele vrien den en vereerders, maar ook tal van vereeni- glngen en organisaties hem missen. Maar zij allen zullen de indrukwekkende persoonlijk heid van gen. Snijders niet kunnen-vergeten, zij zullen zijn nagedachtenis tot in lengte van dagen in eere willen houden Welnu, het bestuur van „Ons Leger", wier eere-voorzit- ter generaal Snijders was, doet daarom een beroep op hen allen om samen te werken, opdat er spoedig een waardig gedenktee ken^ zal verrijzen op het graf van dezen grooten Nederlander. Men zende bijdragen aan den penningmeester der Kon. Ned. Ver eeniging te Tilburg, giro No. 122668 met ver melding van „Gedenkteeken Generaal Snij ders". Bijdragen zullen in het maandblad „Ons Leger" worden verantwoord. INBRAKEN TE OUDE WETERING. In den afgeloopen nacht is te Oude Wete ring in twee woningen ingebroken, n.l. in die van dr. v. d. Bijl en den Geref. predikant, ds. v. d. Bos. In het eerste geval heeft men zich na een serreruit gebroken te hebben toegang verschaft tot de woning en de ka mers doorzocht, waarbij men f. 10 wist te ontvreemden. Men vond tevens de sleutels woord, getuigende van de groote liefde voor zijn gemeente eindigt met een laatste ver maning en een wensch tot vereeniging in het hiernamaals, waar geen vreemdelin genschap meer zal worden gekend, voor den troon van God en het Lam. waar geen scheiding zal zijn, doch aanbidding en eeuwige dankzegging. Daarnaast hebben de beide plaatselijke predikanten hartelijke woorden van afscheid en dank gewijd aan dit afscheid met de bede, dat zijn verderen levensavond licht zal moge zijn. Dit is zeker ook de bede der gemeente. De kerke- raad heeft voorts 'besloten in overleg met „Uitbouw" aan ds. J. de Bruin een blij vende herinnering aan te bieden; hiertoe zal een inzameling worden gehouden, om dat hieraan alle gemeenteleden kunnen deelnemen. Wederkeerig is aan de ge meente een foto aangeboden. H. G. S. te L. Leiden, Alphen. Utrecht, Woudenberg. Ede. Arnhem. Duiven. Zevenaar, Zeddam. 's Heerenberg. Pl.m. 147 K.M. Voor kampeergelegenheid gelieve U zich te wenden tot de gemeente-secretarie te 's Heeren berg. Dagvergunning om over de grens te komen, wordt niet verstrekt. C. J. van H. te L. Het bestaan van een dergelijken nationalen feestwijzer is ons niet bekend. Het Luilak-feest wordt gevierd op den vroegen morgen van den Zaterdag voor Pink steren en is vooral in de Zaanstreek in trek. G. P. H. te L. Aanbranden van melk. Wij zouden U willen aanraden in de pannen, voor dat U de melk kookt, wat water tc zetten. Daarna bij het koken de melk flink roeren. Abonné Of eenige arbeid al of niet in loondienst wordt verricht, moet ln het alge meen worden beoordeeld naar den inhoud der tusschen partijen gesloten overeenkomst en voorts naar de wijze waarop die overeenkomst wordt uitgevoerd. Ten aanzien van den door U bedoelden arbeid zal waarschijnlijk aangeno men moeten worden, dat deze niet valt onder de Invaliditeitswet. M. L. te L. De kosten van verleenden bij stand zijn in elk geval voor uw rekening. Bij veroordeeling komen de door den rechter te bepalen gerechtskosten ten laste van de verlie zende partij. ALKEMADE. Vergadering de Coöp. Boerenleenbank. De ledenvergadering in hotel „Meerzicht" der Coop Boerenleenbank te Oudc-Wete- ring werd door 150 leden bezocht. Voor zitter was de heer W. Timmers te Rijn- saterwoude. Bij de opening benoemde de voorzitter den heer Jos. Penning de Vries tot secretaris en de heeren P. Krispijn, J, Eergman en P. Enthovcn tot leden van het stembureau. De notulen der - 'ge vergajcrii g werder. zonder bemerking vastgesteld. Het jaarverslag werd met groote belang stelling gevolgd en oogstte een dankbaar applaus. Per 31 December 1938 bedroeg het ledental 302, spaarders 1237, rekeninghou ders 187, voorschotten 231. Afgeschreven was een crediet en een voorschot als zijnde oninbaar. De rekening en balans over 1938, waar van alle leden eetn alschrift was gezon den, sloot met een voordeelig saldo van f. 3930,99. Nadat het rapport der ftaancieele commissie door den voorzitter was voor gelezen, werden rekening en balans zonder bemerking goedgekeurd en aan de winst de bestemming gegven overeenkomstig het bestuursvoorstel. Op de rekening meubilair zal worden afgeschreven f. 230. zoodat deze wederom f. 1 wordt. Het restant wordt ge voegd bij de reserve voor eventueele du- bieuse posten. Ontvangen was: spaargelden f. 591.489,72, terugbetaalde voorschotten f. 51.945,20. van rekeninghouders f. 1 434.832,19, aan intrest f. 38.764.77 en aan diversen f. 346.38 Uitgegeven was. spaargelden f. 461.259,82, aam voorschotten f. 32.250, aan rekening houders f. 1.584.845,36, aan intrest f. 29.290.21, bijdrage Centr. Bank f. 687,40. afschrijvingen f. 3218,32, gereserveerd f. 2336,60 en aan diversen f. 8504,52. De bezittingen waren: kas f. 20 124.20. leeningen f. 391.599,14. effecten en reke- DE POSTVLUCHTEN. De ..Reiger" is vanmorgen van Tjililitan naax Nederland vertrokken met medeneming van 282 Kg. post, 10 Kg. pakketpo.st en 74 kg. vracht Twee passagiers vliegen mede tot Amsterdam, terwijl voor tusschentrajecten 29 passagiers zijn geboekt. De „Gier" is hedenmorgen ora 6 uur met zeven passagiers van Schiphol naar Indië ver trokken. VEREENIGDE STATEN. Fritz Kuhn, de gearresteerde leider van den Duitsch-Amerlkaansohen Bund, is aan een verhoor onderworpen en ontkende, dat hij 15.000 dollar uit de kas van den bond had ontvreemd. Tegen een oautie van 5000 dollar is hij in voorlooplge vrijheid gesteld. Hij blijft evenwel onder politietoezicht. DE DOODSLAG TE HOENSBROEK. Vonnis der rechtbank: twaalf jaar. De Maastrichtsche rechtbank veroordeel de hedenmorgen den 48-jarigen invaliden mijnwerker J. H. B ffkomstig uit Nieuw- Leuzen (Dr.l, terzalce doodslag op zijn kostbaas, den 53-Jarigen mijnwerker H. J. Duisings en wegens poging tot doodslag op den 69-jarlgen landbouwer C. J. Ruyters en den 26-jarigen zoon F. J. Duisings te Hoensbroek tot twaalf .jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch van het O. M. was vijftien jaar. DROGISTEN MOGEN GEEN GENEES MIDDELEN VERKOOPEN. Vonnis van den Haagschen kantonrechter. De Haagsche kantonrechter, mr. dr. Fon tein, deed heden uitspraak in een straf zaak, .welke zeer belangrijke gevolgen voor drogisten hier te lande kan hebben. Het ls immers gebruikelijk, dat drogisten ook ge neesmiddelen verkoopen. welke op de z.g. lijst C. staan, doch dit ts verboden door de wet van 1 Juli 1865 op de uitoefening der artsenlj.be reidlcunst. Tegen een drogiste te Den Haag, die te vens asslstent-apothekeresse ls, was pro ces-verbaal opgemaakt wegens het verkoo pen van aspirine en nog een ander ge neesmiddel en zij heeft ter zake van dit feit voor den kantonrechter terecht ge staan. De kantonrechter heeft de verweren van den verdediger verworpen en verdachte tot- een geldboete van f. 10 subs. 4 dagen hech tenis veroordeeld. uiiovreeinueu. ivien vunu tevens ue sieuteis ,r, van de brandkast die bij opening echter S Cen<tr' Bank niets bleek te bevatten. De wonine van ds. v. I 'rSO, nog te vordereri rente en pro- niets bleek te bevatten. De woning van ds. v d. Bos is men aan den achterkant binnen gekomen, na een ruit verbrijzeld te hebben Hier is een bedrag van f. 25.ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. BUITENLANDSCHE POLITIEK BESPROKEN DOOR BONNET. De Fransche ministerraad is vanmorgen om 10 uur bijeengekomen. Na afloop heeft Sarraut aan de pers het volgende communiqué voorgelezen: „De vergadering was geheel gewijd aan een uiteenzetting der buitenlandsche politiek door Georges Bonnet". DE REIS VAN HET BRITSCHE KONINGSPAAR. De Britsche koning en de koningin zijn te Banff aangekomen, en zullen een dag volkomen rust nemen. Tijdens hun vooraf gaande korte bezoek aan Calgary ls het konlgspaair verwelkomd door een groote menigte, waaronder cowtboys en roodhuiden HET A.S. BEZOEK VAN PRINS-REGENT PAUL AAN BERLIJN. De Duitsche bladen wijden groote aan dacht aan het komende officieele bezoek, dat de regent van Joego-Slavlë, prins Paul, op uitnoodiging van Hitier aan Duitsch land zal brengen. Zij herinneren eraan, dat sinds lang betrekkingen van vriendschap tusschen belde landen bestaan. De „Voelklscher Beobaehter'" schrijft: Joego-Slavlë heeft juist de laatste weken herhaaldelijk laten blijken hoezeer haar en haar verantwoordelijke staatsmannen het werk van den Europeeschen vrede ter harte gaat. De rustige en bezonnen houding, welke de Joego-Slavische regeering en prins Paul tegenover alle omsingelingsma noeuvres der Westelijke mogendheden aan den dag heeft gelegd, is Juist in Duitsch land als een tastbaar bewijs voor de in reohte lijn loopende buitenlandsche poli tiek van onzen zuid-oostelijken buur be schouwd. Had reeds het. jongste beozek van het visie van leeningen en effecten f. 4655,76. De schulden waren: spaarb. f. 877.616 53, rekeninghouders f. 145.846,45, reserve en winst f. 20.954,65. Tot bestuurslid is herkozen de heer P. v. Tol Czn. te Haarlemmermeer, tot lid van den raad van toezicht de heer Jac. Molken- 'ocer te Leimuiden. Tot lid der financieele commissie de heer G. Zekveld te Haarlem mermeer. De heer P. Meijer te Leimuiden was, als zoodanig aftredend, niet herkies baar. Na een drukke rondvraag volgde sluiting. HET TRIO FELTKAMP-KETTING-STOTIJN NAAR NED. INDIË. De Bond van Kunstkringen in Ned. Indië heeft het trio Joh. Feltkainp. Piet Ketting en Jaap Stoten ultgenoodigd voor het maken van een tournee door Ned. Indië. Deze tournee, die uit minstens twintig con certen bestaat, strekt zich uit over Java en Sumatra. Het trio vertrekt begin Juli naar Indië en zal einde October weer in Nederland terug- keeren. van de afdeeling Leiden der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming? Zoo niet, wordt het nog heden Secretaris is de heer D. C. KOK. Rapen burg 9, Tel. 807. - Contributie naar draag kracht (minimum 25 cents 's laars). ATHLETIEK. UITNOODIGINGEN AAN HOLLAND- ATHLETEN. Door de Technische Commissie der K.N.A.U. zyn de Holland-athleten Pley en Nota Jr uit- genoodigd om deel te nemen aan de Interna tionale wedstrijden, welke op 11 Juni a.s. in prinselijke paan* aan Italië de hartelijke Brussel worden gehouden. A. Visser ontving verbondenheid van Joego-Slavië met de een invitatie tot deelneming aan de 1500 meter, mogendheden van de as tot uitdrukking welke eveneens op 11 Juni in het kader van gebracht, het officieele bezoek aan den Olympischen Dag in het Amsterdamsche Duitschland duidt opnieuw op den wil van onzen Joego-SJavIschen vriend, in deze met de ook voortaan den srondilag fce zien vcor zijn nieuwe buiten- Tarjdyehc rictofcteg,. Stadion wordt gehouden Voorts werden Kronig. Ten Cate. Nota Sr. en Pley aangewezen om deel te nemen aan den internationalen studenten atletiekwedstrijd Holland—België, welke 3 Juni a.s. in Utrecht plaats vindt. LEIDEN, 26 Mei. Prei f. 5.50—6.80; Kroten, gekookt f.3—5: Aardappelen f.1015; Andyvie f.29; Sla f.25: Aardbeien f.96192; Snij- boonen f4276Stamboonen f90Doperwten 30—38; Peulen 2867; Postelein 1.508; Spi nazie 2.507; Tomaten A 40, idem C 32, alles per 100 KG. Komkommers f. 3.109.50; Bloem kool f.5—37; Salade f. 0.50—3.40; Pieterselie f. 1.30—3.60; Radijs f. 0.60—1.70; Selderie f. 0.80 2: Uien f. 0.30—0.80; Peen f.3—11.80; Rabarber f. 1.108.10; Raapstelen 4050, alles p. 100 bos. LEIDEN, 27 Mei. Aan de turfmarkt was deze week geen nieuwe aanvoer. Pr\js f. 78 p. 1000. LEIDEN. 27 Mei. Botermarkt. Aangevoerd 1375 X.G. Fabrieksboter f1.37boerenboter, prima, f. 1.251.30 per KG. Handel vlug. HONSELERSDIJK. 26 Mei Bloemenveiling. Spectrum 2.306.10; Salmon 3.706.90; rose 4.30 8; geel 45.50. wat 5.50—7.40; gemengd 4.60 7.90. R. Alwood 5.207.20; Amerilly 5.00—7.00; Gerbera 3.605.90; Calla f.36 per 100: Plumo- sa 21—34; Concilies 1432; Anemonen 48; gla diolen 3669; Violieren 15—30; Yellow green 7 15; pioenen 5570; Lathyrus 719 ct. per bos. KATWIJK a. d. RIJN. 26 Mei. Groentenvei- ling. Spinazie per 100 kilo f. 2.504.Sla per 100 stuks f. 1.001.60; Radijs per 100 bos f. 0.60 1.25; Rabarber f. 2.303.— Raapstelen f0 40 0.60. LEIDERDORP. 27 Mei Kippeneieren f. 3.30 —3.80 per 100 stuks; Eendeneieren f. 2.70—3.20; Boter 5769 ct. per pond; Kaas 1829 ct.; Kip pen 35Gó ct. per stuk; Hanen 8120 ct.; Ko nijnen 0.241.80; eenden 3560 ct. LEIDSCHENDAM, 26 Mei. Engelsche kom kommers le soort f. 6.507.90; idem. 2e soort f. 4.105.30; idem 3e soort, f.3.104.00: idem. wankleurige f.4.605.10; idem stek f. 0.400.70; Gele komkommers, le soort f. 7.109.00; idem 2e soort f. 5.606.30: idem. 3e soort f. 4.105.20; idem stek f. 0.801.10; Kropsla, le soort f. 1.00 2.50; idem 2e soort f. 0.601.00; Stoofsla f. 2.30 00; Peen f. 9.6013.90; Bloemkool, le soort f. 26.00—33.00; idem 2e soort f. 19.00—23.00; idem uitschot f. 10.0017.Tomaten, midd. f. 15.40 16.80; idem groote ronde f. 16.0017.30; idem 2e soort f. 15.1016.90; idem 3c soort f. 18.509.30; Andijvie per 100 f.2.60—3.90; idem per 4 kilo 1438 ct Spinazie per 6 kilo 1526 ct.; Poste lein 4.603.10; Raapstelen 0.400.90; Rabarber per 100 bos f.2.604.30: Snijboonen f.61.00 65.00; Spercieboonen f. 88.0094.00; Radijs f. 1.00 1.60; Prei 14—17 ct; Seldery 0.70—1.00. NAALDWIJK, 26 Mei. Veilingen Bond West- land Roode aalbessen 1.101.25: aardbeien 1.051.65; Frankenthaler 1.401.60; doperwten 23—28; dubb. boonen 7580. z. draad 90 groote boonen 31. snfjboonen 5565, frambozen 1.15; postelein 46; peulen 2957: aardappelen 10 12, poters 1316. kriel 1014. tomaten 3234, B 31—32. C 31—34. CC 27—31. bonken 29 ct. per k.g.; witte asperges 20—35. blauwe 28—30 per bos; gele pruimen 10. perziken 1317, 2e 812. netmeloen 6065. bloemkool 2635. 2e 1318 ct. per stuk; andijvie 16—22 per 4 kg.; stoofsla 13—17 per 6 kg.; sla 1.20—2.10. 2e 5060. peen 612. pe terselie 2.303.70, seldery 1.30, komkommers 7 8 gld. per 100. RIJNSBURG, 26 Mei. Bloemenveiling Yel low 811; Clara But 813; Iris Imperator 9— 14: Excelsior 823; Lelies wit 3.804.60; Im- mulatum 1.60—5.10; Tilifolium 1.402.20; Ane monen 20—60; Violieren wit 1.20—2.80. idem paars 1.00—1.30; Trolllum 30—50; Pioenen rood 1-301.70; idem rose 1.702.00; Bruidsanjers 15 25; Lathyrus 40—70; Papavers 1.803.10: Mar grieten 10—30: Concellaria 2540. RIJNSBURG. 26 Mei. Groentenveiling Aardappelen 0.40—0.75: Kroten 0.16—0.20; Radijs 0.70—1.30; Raapstelen f. 0.400.50; Rabarber 1.80 —3.00; Uien 0.40—0.60; Prei f. 8—12. ROELOFARENDSVEEN. 26 Mei. Aard beien 1625 ct. per doosje; Sla 0.504.50 per 100 krop; Slavellen 810 ct. per kist; Snijboo nen 2.503.10 per 10 pond; idem stek 2.00 2.40; Peulen 2.30—2.80; Princeboonen 90 ct. per kg.; Spinazie 6 ct. per kg.; Rabarber 4 ct. per kg.; Postelein 68 ct per kg.; Peen 48 ct. per bos. TER AAR. 26 Mei Centrale veiling Per kist van 4 K.G.Spinazie 10—36 ct.; Andijvie 8—32 ct.; Slavellen 9—16 ct. Per 10 K.G.: Peulen f. 2.60 —5.60; Doperwten f.2.40-^1.40; Snijboonen f.5.40 6.00; Per K.G.: Postelein 46 ct.; Per 100 bos; Rabarber f2.00—10.—Peen f. 6.00—11.—Prei f.3 00—6.00: Per 100 stuks: Sla 0.50—3.10; Per stuk: Bloemkool 1038 ct.; Komkommers 410 ct.; Per pond: Aardbeien 14—24 ct.; Tomaten 21 ct.; Per 25 K.G.: Seldery f. 1.60—3.50. UTRECHT. 27 Mei. Totaal aangevoerd 4220 stuks vee. 630 stuks runderen. Prijzen: stieren 2629 ct. p. pond; handel matig, prijzen on veranderd slachtkoeien 2de soort 6265 per pond; 3de soort 26—31 p. pond; handel kalm. goede soorten stijver in prijs. Vaarzen f. 130— 200 per stuk: Melkkoeien f. 140250 per stuk; Kalfkoeien f 160—260: Varekoeien f.90190 per stuk; handel zeer kalm. prijzen onveranderd- 50 Magere kalveren f.4095; handel gedrukt, prijzen lager: 720 nuchtere kalveren f.6—8; handel redelijk, prijzen vrijwel gelij; 650 magere varkens f.23—35. schrammen f. 15—23 p. stuk; 620 biggen f. 10—15; handel matig, priiren hooper: 125 magere schapen f. 13—21 p. stuk; handel gedrukt, pryzen lager; 1425 Weidelam- meren f.36.50: Zuiglammeren f.912; Lam meren «Texelaars"» f. 5.50—9 per stuk; handel gedrukt, prüzen lager Kleinhandel: boter 200 KG. Kaas 150 KG 5070 ct.; Eieren 38.000 st., prijs f. 3.10—4 per stuk.-*

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3