ax Wacht niet SCHUDT UW LEVER WAKKER Personeel der „wilde kussen demonstreert Kile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaferdag 27 Mei 1939 Vierde Blad Ne. 24285 uitschland bouwt een tweede „Nürburgring" GEMENGD NIEUWS Relletjes in Den Haag Pak die rheuma- tisehe pijnen van beide kanten aan De „Grossdeutschland-Ring" bij Dresden wordt 10 KM, lang en 12 meter breed. In 1940 hoopt men de baan met den Grooten Prijs van Duitschland te kunnen in wijden. (Van een bijzonderen correspondent). mie wel eens een bezoek heeft gebracht de „Nürburgring", de geweldige ren in den Eifel, zal steeds een herinne- blijven behouden aan een grootsch ■ark, waar de producten van het elljk vernuft aan een moorddadige eidsbeproeving worden onderworpen, iandeel van de „Nürburgring" in de Wikkeling van de Duitsche automobiel- motorrijwielenindustrie is niet gering t en het ligt voor de hand. dat de 'ttcre regeering deze renbaan, die in een proefbaan is, haar vollen, steun 'kent. Nürburgring" heeft echter het groote .ar. dat haar ligging in een der ktbevolkste gedeelten van West-Duitsch- ooraaak is, dat de bewoners van Mid- Oost- en Midden-Duitschland zeer -'ilijk de races op deze baan kunnen be en. wegens den grooten afstand van ïaal Duitschland. Bovendien was de tsche regeering van meening, dat de of drie wedstrijden, welke jaarlijks op Nurburgring worden gehouden voor een als Duitschland een te gering aantal den, in aanmerking genomen welk jroote propagandistische waarde er van vcor het motorverkeer uitgaan. Wei- worden er ook In Duitschland op ere straten- en wegcircuits vele natlo- en soms zelfs wel internationale races niseerd, maar voor echte Grand Prix jtrijden zijn deze circuits ten eenen- ongeschikt. het vervallen van de races op de sbaan bii Berlijn de baan is ook na 'aanleggen van de reusachtige Noorder- t niet meer berekend op de geweldige lieden van de moderne renwagens i sportief Duitschland nog wel eenigs- schadeloos gesteld door den Grooten van Weenen, welke dit jaar voor het in September op een wegcirouit bii de Oostenrijksche hoofdstad zal worden den, maar toch zou het dubbele aan- Grand Prix races Duitschland zeer om zijn. behoefte aan een speciale renbaan in taal Europa, die den coureurs gelegen- 1 zou geven alles uit hun renwagens te .n, deed zich dan ook sterk gevoelen, schijnt, dat reeds in 1933 plannen wer- Ingediend om in Saksen een tweede racebaan aan te leggen. In alle stilte tana aan den bouw van de renbaan nen en eerst nu, enkele maanden voor jcreed'koming van het parcours, zijn er derheden uitgelekt. traal Duitschland zal binnen afzien- tijd haar eigen renbaan hebben, die bootste en modernste ter wereld zal Naar verluidt zal deze reeds in Sep- i as. voor de eerste proefritten vrij wil worden, terwijl ook reeds een naam t is: „Grossdeutschland-Ring". ts 25 kilometer ten Zuid-Oosten van cn. in de nabijheid van Bad Schan- Hohnstein en Wehlen, ontstaat oo het lik in de uitloopers van het Elbe- "teen gebergte een 10 kilometer lange welke een wegbreedte van 12 meter hebben en in de bochten zelfs 20 meter :i zal worden. In dit opzicht is dit •parcours dus iets zeer bijzonders, om men niet uit het oog moet verliezen, dit circuit, hoewel speciaal aangelegd voor snelheidswedstrijden te worden ge- t> niet een zuivere „renbaan" is met vertcante bochten, zooals b.v. de Idands-baan 'bui Londen. De „Gross- -soMand-Ring" wordt evenals de „Nür- 'ng" een zuiver wegparcours, waarin moeilijkheden, die een weg aan een r kan bieden, ziin opeengehoopt, zoo tien race-technisch interessant en voor toeschouwers uiterst spectaculair wspel wordt verkregen. Warneer men Hohnstein op de Vaart op- moet men dit niet verwarren met 'tnstein, anders zou men denken, dat nieuwe baan identiek is met het snel md geworden motorrijwielcircuit bij jilaatjje van dien naam: de z.g. „Sach- 8". Hohnstein zal wellicht bij de ft automobilisten en motorrijwiel en herinneringen opwekken aan "oegere Hohnstein-bergrennen. die teens in dit romantische, natuurschoon- gedeelte van het Elbe-zandsteen ge kte werden gehouden. Buiten Duitsch- is dit deel van het Elbe-zandsteen We bekend onder den naam „Sach- Schweiz". tegenstelling tot de Nürburg-ring" deze baan veel gunstiger voor het ver- Door de autowegverbinding Berlijn --in is het mogelijk ook de bewoners ■"Je hoofdstad in de gelegenheid te stel de races op deze baan bij te wonen, ^ter zorgen de autoweg BreslauDresden -rkiiringenDresden voor de verbinding het overige Duitschland. Van Plauen Dhemnitz wordt momenteel nog een t pig aangelegd zoodat van alle zijden eossdeutsehland-Ring" bereikbaar zal "Un TOrdt dar ook op toesehouwer- en van ver over het millioen ge- 'erwijl parkeerterreinen voor wagens en motorrijwielen worden M- Voor hotelaccomodatie in de directe omgeving wordt gezorgd, evenals voor toegangswegen, welke zijn berekend op een enorm verkeer en welke-ontworpen zijn door dr. Todt, de schepper van de Duitsche autowegen. Op grond van de ervaringen, welke men met de „Nürburgring" en andere circuits en banen in Europa heeft opgedaan, wordt het grootste gedeelte van het parcours minder bochtig en niet zoo geaccidenteerd aange legd als b.v. de „Nürburgring", die in dit opzicht een wereldfaam geniet. Toch be draagt het hoogteverschil, dat de coureurs moeten overwinnen nog ruim 500 meter, met één helling met een flauwe bocht van 2.5 K.M.. welke op enkele plaatsen ruim 5 'Io stijgt. Ongeveer een vierde gedeelte van de baan is als pasweg gebauwd, met vele haarspeldbochten en kleine, rechte stukken. Dit laatste stuk van het parcours is het traject van de bergrennen, waarop vroeger de ren- en sportwagens elkaar be- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en TJ zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet U-w lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert;Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal to doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bb apothekers en drogisten. L 0.75, 2412 L M«d.) streden. Van de moderne wagens en mo toren zal hier het uiterste worden gevergd en het zal den renners niet gemakkelijk vallen dit bochtige gedeelte zonder secon den verlies af te leggen. Speciale .JBerg- meister", zooals Hans Stück, zullen echter juist op dezen pasweg in hun element zijn en veelal zal vermoedelijk op dit gedeelte van het circuit de strijd beslist worden. Pits en ravltaillementsplaatsen, start en finish zijn geprojecteerd op een 200 meter lang, recht stuk, dat 25 meter breed wordt gemaakt en dat bij Hohburkersdorf is ge legen, Het traject wordt hier zelfs door middel van een groot betonnen viaduct over de hoofdstraat van dit dorpje heengevoerd. Van de tribunes op dit gedeelte kan men ruim 3 kilometer van het parcours overzien, zoodat de strijd tusschen de rijders na den start nog relatief langen tijd te volgen zal zijn. Het bezwaar van de meeste races toch is, dat men de deelnemers even voor- bil ziet vliegen en dan weer lang moet wachten, voordat men zelf weer kan zien hoe de stand op dat oogenblik is. Dit be zwaar is door de ligging van de geheele baan zooveel mogelijk ondervangen, voor zoover de terreingesteldheid dit tenminste toeliet. Korpsführer Hühnlein, de leider van de Duitsche motorsport, heeft zich dezer dagen persoonlijk van den stand der werkzaam heden op de hoogte gesteld. Ongeveer 7.5 kilometer van de baan is reeds klaar geko men en men hoopt de tribunes, pits en dergelijke gebouwen langs het circuit nog voor het einde van dit jaar te kunnen vol tooien. Het ligt in de bedoeling de renbaan officieel in 1940 in te wijden met den Grooten Prijs van Duitschland, die tot nu toe steeds op de „Nürburg-ring" weTd ver reden. Hoe de ..Nürburg-ring" in de toe komst verder zal worden geëxploiteerd staat nog niet heelemaal vast. Men mag echter wel aannemen, dat een gedeelte van de groote automobiel- en motorrijwielraces nog op de „Nürburg-ring" zullen worden gehouden. Per slot van rekening trekt deze immers vele buiten landsche toeschouwers en het behoeft geen betoog, dat de Duitsche regeering alleen al om deze reden er slechts noode toe zal overgaan deze baan te sluiten of alleen een bestemming als proefbaan te geven. Hoe het ook zij, Duitschland krijgt met de „.Grossdeutschland-Ring" een waar devolle renbaan, die stellig van grooten in vloed zal zijn op den bouw van automo bielen en motorrijwielen. (Nadruk verboden). VLISSINGSCHE LOGGER VINDT MIJN. Op het Scheveningsche strand tot ontploffing gebracht. Tusschen Noordwijk en Katwijk, niet ver uit de kust varende, heeft de VILssingsche logger, de VLI 28, eergisternacht een mijn opgevlscht. De logger liep de Scheveningsche haven binnen en sleepte de mijn achter zich aan. Het gevaarlijke voorwerp werd aan den Zeesluisweg gedeponeerd, ter hoogte van den visch-afslag en is gisterochtend door torpedisten naar het strand Noord ver voerd op de grens van Soheveningen en Wassenaar, waar men de mijn tot ontplof fing heeft gebracht. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRAM. De stopzetting der wilde autobusdiensten heeft te Den Haag tot eenige relletjes aan leiding gegeven. Zoo wilde eergisteravond een autobus van de firma Stoop uitrijden, hetgeen uiteraard onmiddellijk door de politie werd belet. De bus werd in beslag genomen en een kraanwagen werd van het hoofdbureau gehaald om de bus daar naar toe te sleepen. De eigenaar van de bus gaf er echter den voorkeur aan, de bus zelf naar het Alexanderveld te rijden, op dat er bij het slepen geen beschadigingen aan het voertuig zouden komen..Aan dit verzoek voldeed de politie en alles verliep verder in goede orde Later op den avond hebben enkele chauffeurs met een zestal bussen een demonstratie-tocht georgani seerd, waarbij het de bedoeling was langs het huis van minister Goseling aan de Johan van Oldebarneveltlaan te rijden. De politie heeft dit echter belet door aan alle toegangswegen posten te plaatsen. Een baloorig chauffeur, de 25-jarige L. P., wilde op den hoek van het Stadhouders plein en de Stadhouderslaan evenwel toch een versperden weg in rijden en wenschte niet te voldoen aan de bevelen van de po litie. Toen heeft hij met zijn bus een poli tiemotor met zijspan aangereden, waarbij één van de agenten tusschen den bumper van de autobus en het motorrijwiel be kneld raakte. Zijn been werd lichtgekneusd. De chauffeur ls aangehouden ter zake van poging tot zware mishandeling. Ook drie andere agenten zijn bijna het slachtoffer van den onbezonnen chauffeur geworden. Zij konden net bijtijds op zij springen om niet door den wildeman te worden aangereden. Den geheelen verde ren avond bleef het op het Spui rumoerig, doch incidenten hebben niet plaats gehad. Ook gisteravond had men afgesproken om met de bussen te demonstreeren en daartoe had men, onder leiding van den heer Stoop, het plan gemaakt, uit alle dee- len des lands op het Spui samen te komen en een demonstratie-rit door de stad te maken. Tegen acht uur was het op het Spui dan ook drukker dan gewoonlijk, al is de laat ste dagen, in verband met de wilde bus sen-affaire, het Spui een verzamelplaats geworden voor de velen, die uit nieuwsgie righeid eens komen kijken, of er nog wat te beleven valt. Ook de politie had al gauw bemerkt, dat er wat op til was. Het publiek, dat vooral bij het cafétje op den hoek van de Turf markt, (blijkbaar het centrum van de de monstratie), bijeen stond, werd gemaand door te loopen, waarbij ook de alarmpost, welke zich tegenover dat cafétje bevindt, Inzittende van de auto ernstig gewond. Gisteravond vond op het kruispunt Rijks- weg-HUversumsche weg te Laren een bot sing plaats tusschen een auto en een mo torwagen van de Gooische tram. De auto werd bestuurd door den heer J. H. van Vloten Augustijn uit Apeldoorn, wiens echtgepoote mede in den wagen was ge zeten. Mevr. van Vloten liep een hersenschud ding en een ernstige beenwonde op, ter wijl haar echtgenoot aan hoofd, armen en beenen gewond werd. Twee doktoren verleenden geneeskun dige hulp, waarna de slachtoffers naar hun woning te Apeldoorn vervoerd werden. De auto werd geheel vernield. AUTO IN EEN SLOOT. Belgische dame ernstig gewond. Op den Bosscheweg nabij Quatre Bras onder Berkel-Enschot is een Belgische auto waarin twee heeren en een dame gezeten waren, doordat de bestuurder plotseling moest remmen voor een voorrijdende auto, die een zijweg insloeg, tegen een boom ge botst en vervolgens in een sloot terecht gekomen. Van de drie inzittenden was de dame mevr. E. H. uit Herstal bij Luik er het ergst aan toe. Zij bekwam een boven been-fractuur en een zware hersenschud ding en een snljwond aan het voorhoofd. Door den Tilburgsphen Geneesk. Dienst werd zij naar het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosoh vervoerd. De beide heeren kwamen er zonder ern stige verwondingen af. werd vrijgehouden. Even over achten kwa men verschillende bussen in groepjes naar Hout- en Turfmarkt rijden, waar zij zich in een rij opstelden. Toen er ongeveer twintig bussen verzameld waren, zette de stoet zich in beweging en stak het Spul over naar de Paviljoensgracht. Hier werd de rij eenige malen door de motor-politie onder broken, doch de anderen zetten den tocht voort naar het viaduct over den Leidschen straatweg, waar van den anderen kant een groep wilde bussen uit Amsterdam was aangekomen. De beide files reden op, tot dat zij langs elkaar gereden waren en zoo doende den grooten verkeersweg versper den. Dat duurde ongeveer een half uur en on derwijl werd het andere verkeer over een zijweg naar en van de residentie geleid. Toen vond de politie den tijd gekomen om in te grijpen en zij beval de bussen ieder naar de plaats, waar zij vandaan gekomen waren, terug te rijden. Dat had nog al wat voeten in de aarde, vooral omdat de chauf feurs weinig gewillig bleken aan de beve len van de politie te voldoen. Er kwam een revolver bij te pas, doch er werd niet geschoten. Enkele malen moest de politie een charge uitvoeren, om dat belangstellenden en chauffeurs te dicht opgedrongen waren Er vielen enkele klappen. Een chauffeur kreeg een kaakslag, omdat hij niet snel ge noeg aan het bevel van een agent voldeed, terwijl bij een autobus de voorruit om de zelfde reden werd ingeslagen. De chauf feur werd licht aan de hand gewond en hij werd door een ander achter het stuur ver vangen. Tenslotte lukte het de politie orde In de verkeersopstopping te brengen. De Amster dammers werden naar de hoofdstad terug gestuurd, de Rotterdammers en Hagenaars gingen in langzaam tempo over den Be- zuidenhoutschen weg naar het Spui, waar de bussen halt hielden. Op last van de po litie werden toen alle bussen ontruimd. Al leen de chauffeurs bleven op hun plaatsen. Tegen hen werd proces-verbaal opge maakt. Even kwam de gummistok er nog aan te pas, toen een man, ondanks het verbod van een agent, het cafétje wilde binnengaan. Nadat proces-verbaal was op gemaakt, gingen de bussen in goede orde ieder naar de plaats hunner bestemming terug en om half elf was de rust op het Spui teruggekeerd. Zoowel bij het viaduct als op het Spui was de belangstelling van het publiek na tuurlijk uitermate groot. De menschen keken alleen als belang stellende toeschouwers toe en kozen geen partij bij de diverse incidenten, waardoor deze van geringen omvang bleven. Rheuma-tisohe pijnen vinden eenerzijds haar oorzaak in een overzuring van het organisme, anderzijds in een ophooping van schadelijke stoffen, als urinezuur. Beide oorzaken kunt U tegelijk bestrijden door het nieuwe middel Vange Salts, dat zelfs in staat is drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn te neutraliseeren en dat tevens door krachtig aansporende werking op nieren, lever en ingewanden het urinezuur radicaal zal verdrijven. Lijders aan rheumatische pijnen, U ziet er is nu een nieuw en krachtiger middel voor U, dat door zij.n dubbele werking ook daar zal helpen, waar andere- middelen faalden. Wacht er niet mee, de prijs kan voor U nimmer een beletsel zijn: 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten. 702 (Ingez. Med.) UJC.2S-0437A (Ingez. Med.) brand zou overslaan op de belendende wo ning van den heer W. de Groot, directeur der Vereenigde Veilingen, tastte de brand weer op energieke wijze het fel woedends vuur met vier stralen aan. De situatie werd gevaarlijk toen de vlam men door het dak sloegen en het een oogen blik scheen, dat ook de woning van den heer de Groot aan het vuur ten offer zou vallen. Met inspanning van alle krachten slaagde de brandweer er in het vuur tot het huis van den heer Modderman te be perken. Behalve de huiskamer en het kan toor werd het geheele pand door de vlam men vernield. De woning van den heer de Groot kreeg zeer aanzienlijke waterschade. Gistermiddag brak eveneens brand uit in het achtergedeelte van de boerderij van den landbouwer F. Stultiëns op Laar onder Weert. Het vuur verspreidde zich in zeer korten tijd over het geheele complex. De brandweer, welke vrij spoedig met de motorspuit ter plaatse was, kon vanwege watergebrek nagenoeg geen blusschings- werk verrichten, zoodat huis, stal en schuur geheel uitbrandden. Een koe, een vaars en twee varkens kwa men in de vlammen om, evenals alle schuur- akkergerei en bijna het geheele meubilair. Ookzaak onbekend; verzekering dekt de schade., Tengevolge van het in brand raken van een pan met vet is gistermiddag de boer derij van den landbouwer A. Piek te Oude- haske, gemeente Haskerland, in vlammen opgegaan. De motorspuit uit Joure was spoedig aanwezig, doch behoefde geen dienst meer te doen. Van den inboedel kon niets worden ge red. terwijl tevens de landbouwinventaris verloren ging. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. UIT EEN PAAL GEVALLEN EN GEDOOD. Gistermiddag is te Rhenen de 25-jarige sigarenmaker T. Hovestad, die in een paal van de electrische geleiding van de tram was geklommen, daaruit op den grond ge vallen. Een ijijlings ontboden geneesheer kon bij den man slechts den dood consta- teeren. Hij was ongehuwd. BUITENLANDSCH GEMENGD. VEEAUTO BOTST TEGEN TREIN. Gisteravond, om ruim zes uur heeft zich op den onibewaakten spoorwegovergang: aan de Hulk 'bij Hoorn, een ongeluk voorgedaan, dat naar omstandigheden wonderlijk goed is afgeloopen. Een vrachtauto, van de firma Beets te Purmerend, beladen met tien koeien, naderde op genoemd tijdstip den overweg uit de richting Hoom, gelijktijdig met een locomotor, waaraan een goederen wagen was gekoppeld. Vermoedelijk heeft de chauffeur door de laagstaande zon den locomotief te laat opgemerkt, waardoor hij niet tijdig meer kon stoppen en nog ge- traoht heeft den overweg voor den trein te passeeren. Een botsing was ecihter onver mijdelijk en met volle kracht trof de loco motief de auto, juist achter de cabine. Acht koeien werden uit den wagen geslingerd en kwamen op de spoorlijn terecht. De beide andere dieren bleven versuft in de zwaar- besehadigde auto liggen. Verscheidene die ren bleken letsel te hebben opgeloopen, echter niet van ernstigen aard. De chauf feur kwam met den schrik vrij. Tengevolge van het ongeluk was het ver keer op den weg geruimen tijd gestremd. Het uitzicht ter plaatse is goed. BRANDEN. Gistermiddag om vijf uur brak door tot dusverre onbekende oorzaak brand uit op de bovenverdieping van de woning van den accountant J. A. Modderman aan de Groenelaan 9. te Beverwijk Toen de motorspuit op het terrein van den brand verscheen, was deze verdieping reeds geheel in vlammen gehuld. Middeler wijl droeg men boeken en bescheiden uit het accountantskantoor naar buiten; ook eenige meubelen kon men nog veilig stellen. Aangezien groot gevaar bestond, dat ds DE VERZEKERING VAN DE „PARIS" WORDT BETAALD. De Compagnie Generale Transatlantique deelt mede. dat de assuradeurs van de „Paris" 'besloten hebben de veTzekerings- som voor het schip uit te betalen. Deze be draagt 96 millioen francs. Bijna het geheele bedrag zal door de Londeneche markt worden betaald, aange zien de Fransche maatsohappijen zich voor een groot deel daar hadden herverzekerd. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUSSEN. Acht dooden, twintig gewonden. Bij een botsing tusschen twee autobussen in Vitina (Griekenland) zijn acht personen gedood en twintig gewond. MASSAVERGIFTIGING. Bijna 200 personen, die deelgenomen had den aan een koud buffet, dat was aange boden na een vrijmetselaarsbijeenlkomst te Jackson (V. St.), hebben zich onder medi sche behandeling moeten stellen in ver band met vergiftigingsverschijnselen. Der tig hunner zijn in het ziekenhuis opge nomen. BRITSCH SCHIP VERGAAN. Het Briteche schip „France", metende 64 ton, geladen met 16.000 pond dynamiet, be stemd voor de petroleumvelden in Britsch Guyana, en 500 vaten petroleum, is op 23 Mei in den Atlantisohen Oceaan gezonken, op 44 mijl van. Georgetown. Men vreest, dat van de negen opvaren den aoht zijn omgekomen. De negende is in uitgeputten toestand bij de kust van Moi-ura opgepikt. EEN BOEK VAN CHAMBERLAIN. Op 1 Juni zal een boek van Chamberlain verschijnen onder den titel „De strijd voor den vrede", waarin het streven van den premier op internationaal gebied behan deld wordt. In een voorrede bevestigt Chamberlain opnieuw den wil van Groot- Brittannië om te wijken voor geen enkele poging van wien ook om anderen door ge weld te overheerschen. Dat beteekent geen weigering om de wenschen van anderen te bestudeeren in een geest van begrip, want de premier erkent, dat fouten zijn gemaakt na den oorlog, die hadden kunnen worden vermeden „wanneer men van den aanvang af verstandig was geweest". Maar, zoo voegt hij hieraan toe, de lessen van het verleden schijnen begrepen te zijn en de wereld zou zich ongetwijfeld gaarne ver eenigen. Ten slotte spreekt Chamberlain de mee ning uit, dat de volkeren alle den vrede willen en bijgevolg zijn persoonlijke in spanningen ten gunste van den vrede goedkeuren. ITALIAANSCHGRIEKSCHE VERLOVING. De Italiaansche Koning heeft zijn toe stemming gegeven voor de verloving van den hertog van Spoleto. een neef van den Koning, met prinses Irene van Grieken land. prinses van Denemarken, de tweede dochter van Koning Konstantijn en een zuster van den huidigen koning George van Griekenland.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13