BINNENLAND Historische gebeurtenis te Brussel lisle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 25 Mei 1939 Derde Blad No. 24283 Schitterend tuinfeest te Laeken Des avonds gala-voorstelling in den Muntschouwburg Een gift van H.M. de Koningin Noenmaal ter eere van Nederlandsche gasten te Keulen Koningin Wilhelmina ontvangt de Nederlandsche Kolonie Centrale Bond van P.T.T.-personeel Minister weigert verruiming van bedrijfsmogelijVheden aan kleine boeren Hooge Raad van Arbeid bijeen je verbeelding van alle volkeren en K-n ij het geluk der menschheid steeds •bonden geweest met de voorstelling van „mooien tuin, waar bloemen bloeien en menschelÜke wezens zich vermeien, aan jnders denkend dan aan gratie en inheid. Pg ^volking van Brussel vereenigde zich nniddag in het park van Laeken en werkte mee om er een geslaagd feest maken. Over de golvende parken van die zich over een heuvelland nabij sei' uitstrekken en over uitgestrekte en droomende vijvers scheen een lentezon. Tegen een smetteloos uwen hemel stegen de glazen koepels de op den heuveltop gelegen Ko- ilijke serres omhoog. Het oude hout van tpark pronkte met jong groen. In dc s ging eerst recht een sprookjeswe- open: onder palmen en andere tro- he boomen bloeiden de zeldzaamste •mensoorten. En te midden van dit pa- jjs bewoog zich de chic van België .■duizend "genoodigden get waren allen vooraanstaande perso- n die men hier bijeen zag: de presiden- ,'der Kamers, de ministers, de gouver- ars der provinciën, burgemeesters, -(dofficieren, vertegenwoordigers van de -wereld en van de kunstwereld! Gedurende bijna twee uur had dit bonte hap door den lusthof van Laeken -eerd, toen, tegen halfvier, de ge- 'gden werden gemaand zich te verza len rond de groote rotonde, een der tste paimenserres, die op zeer geluk- wijze versierd was. Granaatkleurige jns, van het centrum van den koepel golringen nederhangend, temperden de Bestralen. Aohter de palmen speelde I militaire kapel zachte muziek. Het was over halfvier. toen het Wilhel- is weerklonk. Koningin Wilhelmina en nine Leopold verschenen in de rotonde, ezeld van prinses Josephine Char- te, prins Boudewijn en prins Albert, De -'-gin droeg een wit zomertoilet van te stof. met blauw-paarse bloemmo- tn versierd en gegarneerd met een cein- in dezelfde kleur. Ook de band om lichten stroohoed en haar hand- nen waren blauw-paarsch. De genoodigden hadden zich In twee en geschaard en waar de vorsten pas- Tien, werden buigingen en reverences ■aakt. In het midden der rotonde wa de hoogstgeplaatste autoriteiten opge- van wie er verschillenden aan H, M. Koningin werden voorgesteld. [Vrij spoedig trokken de Koning en de raingin zich weder terug. Twee buffetten in de hoofdserres wer- t toen opengesteld. Nog geruimen tiid en de gasten de wonderen van flora in serres en tuinen bewonderen. Eenige oogebblikken kon men Koningin "beth, die zich zonder opzien te baren der de gasten had gemengd, zich met :_e autoriteiten zien onderhouden. zon begon reeds schuiner haar licht werpen over het paradijs van Laeken. :n langzaam aan de auto's den uitgang 'net park begonnen op te zoeken en ge- delijk de gasten afscheid begonnen te wen. Het sprookje was ten einde. De gala-voorstelling. Ten besluite van den tweeden glorie- en dag van het verblijf van H M. de n in België heeft gisteravond in Muntschouwburg een gala-uitvoering te gehad, welke in twee beteekenissen nder was. Tmzelfsprekend had deze avond een cachet door de aanwezigheid van ningin Wilhelmina en Koning Leopold, ede van alle leden van het corps di- itique. van de Belgische regeering, n de Kamer van Afgevaardigden, van de toren en van een groot aantal mill s' en civiele autoriteiten, maar ook door 1 feit, dat er artistiek gesproken tijdens e gala-uitvoering het. beste is gepres- 'd van wat Belgische kunstzin in deze "en kan brengen. <kn acht uur was het Koninklijk Theater eds tot in de uiterste hoeken gevuld, ter- 1)1 slechts de zetels van de beide vorsten van hun onmiddellijk gevolg ledig ble- n. omdat na het tuinfeest en een recep- in het Nederlandsche gezantschapsge- de Koningin en de Koning aanzaten een intiem diner in het paleis te issel. Ket eerste gedeelte van het programma, staande uit de eerste acte van Beetho- j™ -Fidelio", werd derhalve uitgevoerd -'Mer de aanwezigheid Tan Hunne Ma- Men. Onder leiding van den dirigent J™ Defossez speelde het orkest allereerst T?rture Leonore No. 3 van Ludwig Beethoven. Daaraan aansluitend volg- uitvoering van het gedeelte van een J opera's van den grooten componist. a eerste gedeelte van het program- ecn'£f-' oogenblikken gepauzeerd '-dat Wen de komst van Koningin Wil- Nna en Koning Leopold thans ieder intent kon verwachten. Het geduld van de-de die aanwezigen in de zaal en van hen, "en Plaatsje hadden weten te bemach- a 5 m de couloirs, werd nog eenigen tijd vele P!"0®' gesteld. Langs de statietrap, tail "kte naar het balcon. waar de sen voor Hunne Majesteiten waren jw^efveerd. was een eerewacht gevormd tij",, vaandrigs van de Belgische mili- academie. ferd ^ylbldijke loge was pracht'o met een bed van roede azalea's er, Koningin Wilhelmina voorgesteld. Bij hun entree in de theaterzaal werden de beide vorsten langdurig door het publiek toege juicht. !Neerlands Landsvrouwe dankte voor de hulde door telkens opnieuw het hoofd te neigen. Het gejuich hield evenwel eerst op, toen het orkest het Nederland sche volkslied inzette. Alle aanwezigen, ook de vele Belgen, zongen het Wilhelmus uit volle borst mede. Hierna werd de Braban- conne gespeeld, waarna ook Koning Leo pold langdurige ovaties in ontvangst had te nemen. Oogenblikkelijk daarna ging de voorstel ling verder met het ballet „Orphee", voor dans, tenor en sopraan, bewerkt door den heer Paul Vidal. Het orkest werd nu gedi rigeerd door Corneil de Thoran. Tot slot van deze gala-uitvoering werd het ballet ..Contes de Fées", muziek van Tschaikowsky, choregraphie van Leonid Katchourowsky, op inderdaad onverbeter lijke wijze over het voetlicht gebracht. Het was een artistiek spel van kleur en lijn, een genot van muzikale en rhythmi- sche schoonheid, dat den aanwezigen werd aangeboden. Te tien over elf was de gala-voorstelling ten einde. Wederom werden de beide volksliederen gespeeld. Alle aanwezigen verhieven zich van hun plaatsen en keer den zich naar de beide vorsten, die be minnelijk dankend, deze laatste hulde van dezen dag in ontvangst namen. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold namen plaats in een gesloten automobiel waarmede zij. geëscorteerd door officieren- motorrijders van het regiment der .gui des" en van het tweede regiment lanciers naar het Koninklijk paleis terugkeerden onder luide toejuichingen van het publiek, dat zich ook thans niet onbetuigd liet en in grooten getale op het plein voor den Muntschouwburg aanwezig was. Het was een mooi einde van een mooien dag. Bij gelegenheid van haar officieel bezoek aan België heeft H.M. Koningin Wilhel mina den burgemeester van Brussel een gift van 30.000 francs doen toekomen voor de armen van de stad. Naar aanleiding van het bezoek van de Nederlandsche ministers Van Steenberghe en Van Buuren, de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam, en vertegenwoor digers van het Nederlandsohe economische leven, heeft de president van de industrie- en handelskamer te Keulen, baron Von Schroder in de bastei te Keulen een noen maal aangeboden. In een korte toespraak verwelkomde hij de Nederlandsche gasten en de Duitsche vertegenwoordigers van partij, staat en economisch leven, o.a. den staatssecr, van economische zaken, dr. Landfried, en de staatssecretarissen van het ministerie van verkeer. Koenigs en Kleinmann, alsmede den Dultschen gezant te Den Haag. dr. Julius Graf Zeek von Burckersroda. Hij wees op de beteekenis van den Rijn als band tusschen de volkeren. Het veel omvattende bedrijfsleven aan den Rijn is naar zijn geheele structuur op de binnen- en buitenlandsche markt gericht en het lijdt geen twijfel, dat Duitschland met zijn nieuwe economische politiek en zijn groote en duurzame consumptieve kracht ondanks alle moeilijkheden, tot een zeer belangrij ken klant voor de meeste wereld-handels producten, en in het bijzonder voor de landbouwproducten, geworden is en ook blijven zal. Het is niet twijfelachtig, dat bij wederzijdschen goeden wil deze grond slag ook voor de beide landen Nederland en Duitschland de beste fundamenten voor een beide landen bevredigend economisch verkeer kan vormen, aan de uitbreiding waarvan beide zeer veel gelegen moet zijn. Hij sprak de hoop uit, dat het bezoek aan Keulen er toe zal bijdragen, deze ge dachte te bevorderen en daarenboven per soonlijke betrekkingen en vriendschappen te verstevigen. Als vertegenwoordiger der Nederland sche gasten sprak de voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, mr. K. P. van de Mandele. Hij dankte voor de vriendelijke uitnoodiging en gaf eveneens uiting aan de hoop, dat de te Keulen doorgebrachte dagen tot een verdere verdieping van de samenwerking tusschen de beide landen zou leiden. De Nederlandsche gasten hebben In den loop van den ochtend o.a. ook het terrein van de internationale verkeerstentoonstel- ling Keulen 1940 bezichtigd. De plannen en modellen mochten zich in groote be langstelling van de zijde der Nederland sche regeeringsvertegenwoordigers verheu gen. Nadat dc Nederlandsche regeering reeds eenigen tijd geleden aan de Duitsche regeering principieel had toegezegd aan de internationale verkeerstentoonstelling Keulen 1940 te zullen deelnemen, zijn thans nadere bijzonderheden ten aanzien van deze deelneming besproken. L, 1,1 Jongen met karmiinrcode draperieën '"^-brokaat bestikt. tilitai mir>uten voor tien brachten de J. aen van de eerewacht hun saluut, tel.. auto reed voor en fte beide &C, naden de hal] van den Munt- ly*,, r binnen. H.M. de Koningin ttj, i een vüde nvondrohc. waarover heen ejiiiiü"e .hermelijnen mantel terwiil eer fitten Ij de end diadeem haar hoofd sierde, vestibule van het theater werden Üke Jf" ^orneil de Thoran en Van Glab Qirecteuren van den schouwburg, aan (Van onzen correspondent). De reis van H. M. de Koningin naar België is vooral de vriendschap tus schen Noord en Zuid gewijd. Toch heeft onze Koningin nog kans gezien van haar zoo zeer bezetten tijd een uur voor Haar Nederlandsche onderda nen in België te reserveeren. Zoo heeft Hare Majesteit gistermiddag, tusschen de Garden-Party en den gala-avond in den Brusselschen schouwburg in, in het Nederlandsche gezantschap in de Lambermontstraat, even op vaderland- schen bodem vertoefd, en de repre sentanten van de Nederlandsche kolo nie ontvangen. Ik geloof dat deze Nederlandsche ko lonie deze geste wel zeer op prijs heeft gesteld. De Nederlandsche kolonie in België is als iedere Nederlandsche ko lonie in het buitenland een vooruitge schoven post van het moederland. Maar zoo dicht bij huis is het contact met Nederland wel zeer groot en ook het contact met het woonland, waar een groot deel van de bevolking een zelfde culuur en eenzelfde taal spreekt als zij. De Nederlandsche kolonie, die ruim 60.000 Hollanders omvat, speelt bij de toenadering tusschen Noord en Zuid wel een zeer bijzondere rol en zij is zich van die taak ter dege bewust. Veel vriendschapsbanden tusschen Noord en Zuid worden via de hier woonachtige Nederlanders de laatste jaren gelegd. De Nederlandsche gezan ten hebben hierbij de laatste jaren een gewichtige rol vervuld, en het moet minister Patijn gisteren wel even vreemd te moede geweest zijn, toen hij zijn oude ambtswoning die hij nog zoo kort geleden verlaten heeft, als Neder lands minister van Buitenlandsche Za ken heeft betreden. Reeds voor vijf uur is de beneden-zaal van het Gezantschap geheel gevuld. Daar wachten de heeren van het consulaire corps met hun dames, de bestuursleden van de talrijke Nederlandsche weldadigheids- vereenigingen, die van de Hollandsche club protestantsche en katholieke geestelijken der Nederlandsche kerkgenootschappen in België, het onderwijzend corps van de Ne derlandsche scholen in Brussel en Antwer pen. de besturen van de Kamer van Koop handel. Reeds deze korte opsomming geeft u even een inzicht in het drukke Neder landsche vereenigingsleven van België. Die benedenzaal is geheel in oud-Hol- landschen stijl ingericht, met de hooge schouw. Baron van Harinxma thoe Slooten heeft hier talrijke familiestukken geplaatst. Mooie oude familiewapens, een secretaire. Vooral een volledige middeleeuwsche wa penrustig trekt onze aandacht. Thans is deze kamer ter eere van het a.s. bezoek van Hare Majesteit opgesmukt met groote bakken met uitheemsche planten en kleu rige latyrus en andere voorjaarsbloemen. We staan voor het open raam en kijken in de door de zon gekoesterden tuin van het Academiënpaleis, met zijn geelgebloem- de perken, waar eens de Prins van Oranje woonde. Achter de hekken staat een haag van dichte toeschouwers. Daarvoor is het trottoir gereserveerd voor de leerlingen van de Nederlandsche Julianaschool te Brussel. Ze hebben haren, jurken en jongenspakjes vol met oranjebloemen en oranjelinten ge tooid en zijn in afwachting van de komst van Hare Majesteit evenals wij. Dan wandelen wij door het zaaltje naar de aangrenzende zaal waar de buffetten zijn aangebracht. Hier is alles rood damast langs de muren met een enkel Hollandsch schilderij. Feestelijk zijn de tafels gedekt, met groote zilveren kandelaars en rose an jers. Ik spreek den heer Rohmwinckel, be stuurslid van vele Nederlandsche vereeni- gingen te Brussel, die als adelborst het voorrecht smaakte bij de kroningsfeesten van Hare Majesteit te mogen aanwezig zijn, en eveneens geroepen werd bij het veertigjarig jubileumfeest van Hare Ma jesteit. Maar daarbuiten zie ik de kinderkopjes plotseling in aandachtige spanning naar éénzelfde richting sturen. In een rood bruine open auto komt de Koningin aan gereden. De kinderen heffen het Wilhelmus aan. de auto van Hare Majesteit houdt bij de kindergroep stil. Wanneer het zingen afgeloopen is, treedt een in het wit ge- kleede jongen naar voren en geeft witte bloemen aan Hare Majesteit, die vriende lijk lacht en wuift naar de kinderen. Een hoerageroep en „lang leve de Koningin" weerklinkt. De kinderarmpjes gaan in de hoogte en wulven met enthousiasme Hare Majesteit toe. wanneer zij de auto verlaat om over de roode loopers het gezantschapsgebouw te betreden. Vriendelijke attentie: de hall is versierd met twee oranjeboompjes, tus schen de breede trappen in is groen aange bracht en overal staan roze en oranjebloe men ter verwelkoming van Hare Majesteit. In de benedenzaal, waar wij wachten, is even het geroezemoes verstomd. Men wacht tot het afroepen der namen begint. Ten slotte komen ook de Brusselsche correspon denten van de Nederlandsche en Indische bladen aan de beurt. In de groote ruime audiëntie-zaal zit in het midden op een lichte canapé Hare Ma jesteit. Dc Koningin is thans gekleed in een wit toilet, versierd met blauwe bloe men, met een bijpassende hoed. Hare Majesteit blijkt zich bijzonder te interesseeren voor het werk der Nederland- Gisteren werd het congres van den Cen- tralen Bond van Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel (C.B.P.T.T.) te Scheveningen voortgezet. Aangedrongen werd op verdere verkorting van de werktijden in het belang van de noodzakelijk geachte werkverruiming o.m. door de wederinvoering van den 7',-1 urigen werkdag voor het kantoorpersoneel. Wat den werktijd van het technisch perso neel betreft werd de volgende door de afd. Amsterdam voorgestelde motie met alge- meene stemmen aangenomen: „Het congres, besprekende de werktijdver korting van het technisch personeel, con stateert, dat de reistijd nog steeds niet als werktijd geldt, d.w.z., dat het gaan naar en het komen van het werk buiten de eigen standplaats, ook als deze per motorrijwiel, rijwiel of auto geschiedt, niet als werktijd meetelt, spreekt zijn ernstige verontwaardi ging ui.t dat deze alleszins billijke eisch van het technisch personeel nog niet werd in gewilligd, draagt het bondsbestuur op met alle ten dienste staande middelen onver wijld te pogen, dat deze misstand wordt op geheven en besluit dit verlangen ter kennis te brengen aan den directeur-generaal der P.T.T." Betreffende de salarispositie van het P.T.T.- personeel werd als de meening van het con gres te kennen gegeven, dat bij voortgaande uitzetting der openbare uitgaven nog meer prijsverhooging hiervan het gevolg zal zijn en loonsverhooging niet zal kunnen uitblij ven om verarming, dit is vermindering van de koopkracht, tegen te gaan. Van verdere bezuiniging op het overheidspersoneel zal volgens het congres geen sprake kunnen #ijn. Een groot aantal voorstellen betreffen de afdeelingen werden hierna besproken en ter uitvoering aan het bondsbestuur opge dragen. Aangaande het onderwerp: ..mensch en machine" zullen de volgende stellingen na der worden uitgewerkt: ..Het personeel bij de P.T.T.-snel-transport- diensten (rijwiel-, motorrijwiel- en auto diensten), bij de moderne expeditiediensten «transormisten en overig expedieerend per soneel), bij den post- cheque- en girodienst, bij de telefoonincasso, bij verschillende on derdeden van de administratieve en tech nische diensten, bij vermenigvuldigingsar- beid «typisten, schrijvers), wordt sedert de geleidelijke vervanging van hand- door al- geheelen of gedeeltelijken machinalen ar beid onvoldoende gesalarieerd. Ook bij de verrichtingen met werktuigen, die half of geheel mechanisch bediend wor den. zijn grondige vooropleiding en uitge breide vakbekwaamheid «aardrijkskunde, voorschriftënkennis, techniek, enz.) onmis baar. Gevoegd bij de typische inspanning, die de z.g. eentonigheid van den half of ge heel machinalen of mechanischen arbeid kenmerkt, behooren de genoemde perso neelsgroepen in salarisscholen te worden in gedeeld, geldende voor geoefenden en vakbe- kwamen. waarbij aparte salarisfactoren moeten worden ingeschakeld voor de geval len. die een combinatie van vakbekwaam heid en extra inspanning vertoonen Den loonfactor moet men meer op het zelfde plan gaan beschouwen als de overige bedrijfsfactoren; de loonfactor mag géén sluitpost zijn. De C.B.P.T.T. verzoekt de Nederlandsche vakcentrale dit loonvraagstuk van den mo dernen tijd in vollen omvang aan de orde te stellen". 's Avonds van den tweeden congresdag bood de afdeeling 's-Gravenhage aan de congressisten en de Haagsche leden ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan der or ganisatie in het paviljoen van de Pier te Scheveningen een feestavond aan, welke zeer druk bezocht was. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffende de steunverleening aan en uit breiding van bedrijfsmogeiijkheden voor kleine boeren heben de ministers van Eco nomische Zaken en van Sociale Zaken ge antwoord. dat het hun bekend is dat de maatregelen, waarbij de steun voor de kleine boeren, respectievelijk voor 20, 50 en 80 pet. in natura wordt uitgekeerd, tenge volge hebben, dat de uitkeering in geld met een gelijk bedrag vermindert. De mi nisters zijn echter, in verband met het doel der regeling, te weten de verbetering der kleine boerenbedrijven, niet bereid het geheele steunbedrag voortaan in geld te doen uitkeeren. De meening, dat de steun van werke- looze landarbeiders op f. 12.per week wordt berekend, is niet juist. De steun aan werkelooze arbeiders moet steeds worden berekend naar het loon. dat door de be trokken arbeiders zou kunnen worden ver diend. De minister van Economische Zaken is niet bereid, de bedrijfsmogeiijkheden voor de kleine boeren te verruimen. Met het oog op de weinig gunstige vooruitzichten van den afzet der landbouwproducten, zoo wel voor den uitvoer als voor het binnen- landsch gebruik, acht hij een zoodanige verruiming niet verantwoord. Aan de klei ne boeren is echter van de onder de hui dige omstandigheden mogelijke productie reeds een zoo groot mogelijk aandeel ge geven, in verhouding grooter dan aan an dere bedrijven. Het is den minister niet mogelijk in dit opzicht verder te gaan. AFWEERGESCHUT TE DORDRECHT. f. 100.000 beschikbaar gesteld. In de raadsvergadering te Dordrecht is behandeld het voorstel van B. en W. om ten behoeve der luchtbescherming een crediet te verleenen van f. 48.300, bestemd voor de aanschaffing van: 20.000 m3 zand (f. 16.0001, 100.000 zandzakken (f. 12.000 L andere materialen (f. 12.0001. verband- stoffen. medicamenten enz. (f. 83001. Het voorstel werd met 2 stemmen tegen (rs.a. p. i aangenomen. Aan de orde kwam daarna het voorstel van B. en W. om een bedrag van f. 100.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van luchtafweergeshut. Het voorstel van B. en W. werd met 14 tegen 13 stem men aangenomen. „Vad." GENERAAL SNIJDERS GAAT ACHTERUIT De toestand van generaal Snijders gaat langzaam achteruit. De krachten vermin deren, doordat de patiënt tengevolge van zijn hoogen leeftijd de uitputting niet te boven kan komen sche vrouwen in België. De ijverige presi dente van de Hollandsche Damesvereeni- ging te Brussel, Mevrouw de Bruyn, die reeds 42 jaren in België woont en het vorig jaar ter gelegenheid van haar zeventigsten verjaardag ridder in de Oranje Nassau- orde werd. licht Hare Majesteit op haar vei-zoek in over het werk dezer vreeniging. die zonder onderscheid naar geloof of stand, probeert het contact tusschen de Nederlandsche vrouwen te verstevigen en hier jaarlijks vele Nederlandsche kunste naars in de gelegenheid stelt met de Brus selsche Hollanders kennis te maken. Ook voor het kleedingwerk en andere welda- digheidsvereenigingen blijkt Hare Majesteit belangstelling te hebben. Het bezoek loopt ten einde. Buiten wor den de motoren aangezet. De Hollandsche kinderen scharen zich weer in rij om Hare Majesteit bij het vertrek toe te juichen. Wij staan weer in het oud-Hollandsch vertrek. Wanneer Hare Majesteit de breede roode trappen afdaalt, klinkt er ook hier een enthousiast „leve de Koningin". Vrien delijk knikkend verlaat onze Koningin het Nederlandsche Gezantschap, uitgeleide ge daan door den gezant en Baronesse van Harinxma thoe Slooten. Nog even werpen wij een blik in den in alle kleuren stralenden bloemenschat van den tuin en naar de zware boomenvracht aan de overzijde, in het park. De Lamber montstraat heeft dezen dag een stukje va- derlandsche geschiedenis beleefd. MEERDERHEID IS VOOR EEN WETTELIJKE REGELING DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING. De Hoogen Raad van Arbeid heeft gisteren zijn 50e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aal- berse. De raad heeft zijn advies vastgesteld met betrekking tot het voorontwerp-wette lijke regelen inzake de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. De raad heeft zich daarbij allereerst eenstem mig uitgesproken voor een wettelijke rege ling van verplichte werkloosheidsverzekering doch verklaarde zich in groote meerderheid legen het betrekken van de kleine zelfstan digen bij deze verzekering, waarbij eenige leden, het voorbehoud maakten, dat in de toekomst de mogelijkheid daartoe moet wor den geopend. Vervolgens sprak de raad zich in overgroote meerderheid uit voor een ver deeling van de lasten tusschen werkgevers, werknemers en overheid. Over den vorm der overheidsbijdrage bestond verschil van mee ning. Eenstemmig was de raad van oordeel, dat het voorontwerp terecht de mogelijkheid openlaat, dat de helft van de premie, voor zoover gedragen door het bedrijfsleven, door de werkgevers op de arbeiders kan worden verhaald. Een meerderheid van den raad sprak zich ervoor uit, dat in de wet een maximum wordt opgenomen voor den op het bedrijfsleven te leggen last. Ten aanzien van de kosten sprak de raad als zijn overtuiging uit. dat deze belangrijk grooter zullen zijn dan uit de memorie van toelichting zou kunnen worden opgemaakt. De meerderheid van den raad was bovendien van oordeel, dat de regeling van het voor ontwerp. waarbij in ieder bedrijf, hetzij de bedrijfsraad. dan wel de bedrijfsvereeniging (c.q. de algemeene bedrijfsvereeniging! naast het rijksorgaan met de uitvoering wordt belast, in het algemeen aanvaardbaar is. zij het dat het ontwerp op enkele punten aanvulling behoeft. Er dient naar de mee ning der meerderheid in de wet te worden vastgelegd, dat de verschillende plaatselijke organen bevoegd zijn een zekere samenwer king tot stand te brengen. De meerderheid stond tevens op het stand punt, dat het op den grondslag van het ont werp niet mogelijk is. een wettelijke ver plichting voor de bedrijfsorganen in het voorontwerp op te nemen om de vakorgani saties met een deel der uitvoering te be lasten. De meerderheid van den raad stelde voor de bevoegdheid van de bedrijfsorganen om zulks te doen. uitdrukkelijk in het ont werp op te nemen. De vergadering werd bijgewoond door den minister van sociale zaken. JAARVERGADERING BROEDERSCHAP VAN GEMEENTE-ONTVANGERS. In hotel „Ruimzicht" te Apeldoorn heeft de Broederschap van Gemeente-Ontvan gers gisteren haar algemeene ledenverga dering gehouden. De vergadering werd voor de laatste maal gepresideerd door den heer J. Boekhoudt, die met ingang van 1 Juni as. den pensioengerechtigden leeftijd bereikt. De vergadering werd geopend door den voorzitter. Blijkens het jaarverslag van den penningmeester, den heer N. Scheffer. bedraagt het batig saldo der broederschap over 1938 f. 212.87. De secretaris, de heer A. Klomp, deelde mede, dat het ledental in het afgeloopen jaar steeg van 200 tot 225 leden. De heer A. Dekker, ontvanger der ge meente Noordwijk, periodiek aftredend, werd herkozen. In de vacature-J. Boek houdt werd als bestuurslid gekozen de heer A. v. d Stel. gemeente-ontvanger te Zwolle. De heer A. Venverloo. ontvanger te Slie- drecht. hield een inleiding over het werk der heroriénteeringscommissie. waarvan de besprekingen van huishoudeiijken aard waren. Des middags heeft 6e heer H. van Hens- bergen. accountant ter prov. griffie van Noord-Holland, een l=zing gehouden over het onderwerp ..De ontwikkeling van de belas tingpolitiek". DE BUSDIENSTEN VAN SOMMELING STOPGEZET. De busdien ten van Sc.mmeling (Den Haag) zijn, als gevolg van de bekende beslissing in raadskamer van den Hoogen Raad. stopge zet. De laatste rit was die van gisteravond elf uur.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9