AATSTE BERICHTEN DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 24 Mei 1939 Binnenland felle uitslaande brand in de hoofdstad Extra-steunregeling voor kostwinners-plaatsvervangers Het wetsontwerp betreffende de persvrijheid Stadsnieuws Buitenland BrusseVs gemeentebestuur ontvangt Koningin TFilhelmina Ontzaglijke drukte langs den weg BEURSOVERZICHT M4IKT MWtUÏW^P; pension in de asch gelegd. de Oudezijdsacbteriburgwal in een loudste stadsgedeelten vam Amsterdam, [ft vanmorgen in een pension een felle, tonde brand gewoed. Het pension, dat |ie tweede verdieping van het perceel 211 Gevestigd en de daarboven gelegen vlie- - werden door het vuur volkomen ver- Toen de brandweer ter plaatse ver een, sloegen de vlammen reeds met fee'hevigheid uit de ramen aan de over- terwijl een oogentolik later felle vlam- Ctongen ook uit het dak naar bulten men jewel er binnen zeer korten tijd vier iorapuiten aan de Oudezijdsachterburg- stonden opgesteld en de brandweer dus füle eventualiteiten was voorbereid, be- Vde sleohts één motorspuit dienst te L Na ruim een kwartier was verdere Leiding voorkomen. Dat uitbreiding zeer Mottige gevolgen had kunnen hebben, ite blijken uit het feit, dat het bewuste «el aan de eene zijde grenst aan het [réisiteitsgebouw, waarvan het met een gang is gescheiden, ündwadhbs op het dak van het univer- uw wisten echter gemakkelijk te btomen, dat het vuur naar deze zijde 1 overslaan. (et vuur moet volgens de verklaringen I de pensiongasten zijn ontstaan in een ter aan de voorzijde, waar een pet/ro- tstel stond te branden. De bewoner van Je tamer zou het toestel per ongeluk orn- 1 hebben geworpen, met het gevolg, dat Ikamer in een oogwenk ln lichte laaie 1 en aan blussohen niet meer viel te en. bn andere pensiongast er waren er fataal vier die ziek in bed lag, kon i in veiligheid worden gesteld, i Juffrouw, die aan de achterzijde een Eer bewoonde, raakte dermate over ijlen, dat zij naar het nabijgelegen Eiëngasthuis werd gebracht om op ver- ïte tomen. i«r de pensiongasten beteekende de led een groote schade, want geen hun- lis verzekerd. eerste verdieping en de gelijkvloers fêen etage kregen zeer veel waterschade. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den betreffende de steunverleenlng aan als kostwinners in de steunregeling opgeno men plaatsvervangers aan onder de wa pens geroepen dienstplichtigen. Hieraan is het volgende ontleend: De steunultkeering aan het gezin van den kostwinner-plaatsvervanger zal op dtn- zelfden grondslag berekend blijven, alsof de kostwinner als geheel werklooze in het gezin aanwezig ware. Er vindt dus geen aftrek plaats welke dan ook als ge volg van zijn afwezigheid uit het gezin. Dit Impliceert, dat de verstrekking van goed- koope levensmiddelen, b-steun, en deelne ming aan de spaarregeling op dezelfde wijze blijven doorloopen als vóór dat de kostwinner als plaatsvervanger optrad. Mocht een gedeeltelijk werklooze als plaatsvervanger worden aangewezen, dan kan aan diens gezin, boven wat het zou hebben ontvange n, als hst een geheel werklooze betrof, een bijslag worden uitbe taald, gelijk aan dat deel van het loon, dat ln de week van zijn in diensttredlng bij de bepaling van zijn steunbedrag zou zijn vrij gelaten. Niet als inkomsten van het gezin zal worden beschouwd de normale soldij, die de kostwinner-plaatsvervanger ontvangt; deze zal bij de berekening van de steunuitkee- ring geheel bulten beschouwing worden gelaten. W 1 als inkomsten van het gezin zullen worden beschouwd: a. een derde deel van de militaire jaar wedde van den kostwinner-plaatsvervan ger, zoo deze een onderofficiers- of hooge- ren rang bekleedt; b. zijn militaire extra-inkomsten, zoo hij een onderofficiers- of hoogeren rang be kleedt, na aftrek van 25 cents per dag. welke hij geniet boven zijn jaarwedde; c. de vergoeding voor inkwartiering, in dien hij bij zijn eigen gezin ls ingekwar tierd. Deze inkomsten moeten geheel op het steunbedrag ln mindering worden ge bracht. verzoek tot uitstel aan den minister. Het bestuur der vereeniging van uitgevers van dagbladen „De Nederlandsche Dag bladpers" heeft tot den minister van justi tie het verzoek gericht de verdere behan deling van het wetsontwerp betreffende de nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde, uit te stellen tot na het zomerreces, opdat het onderzoek, dat thans door de vereeniging met betrek king tot dit voor de dagbladpers zoó uiter mate belangrijke ontwerp wordt Ingesteld, niet overhaast behoeft te geschieden en waar noodig en wenschelljk ook nog overleg zal kunnen plaats vinden. Het bestuur der Nederlandsche dagblad pers, dat, evenals de minister, de pers excessen, waarbij te kwader trouw misbruik gemaakt wordt van de vrijheid van open bare meenlngsulting, soherp afkeurt, acht een grondig onderzoek niettemin noodig, omdat het ln het voorgestelde wetsontwerp gevaren ziet voor de persvrijheid in het algemeen, afgezien nog van de vele andere bezwaren, welke aan het ontwerp kleven. I PRINS NAAR den raad van state. }ms Bernhard heeft gisteren de gewone I-- van den Raad van State bijge- VALSCHE bankbiljetten in omloop. k Nederlandsche Bank N. V. te Amster- (geeft kennis, dat te Groningen en ook In enkele andere plaats eenlge valsche Itiljetten van f. 10 van het laatste Bel zijn voorgekomen. I ONGELUK op onbewaakten OVERWEG te barneveld. Vrachtauto versplinterd. den onbewaakten overweg aan den lerkerweg te Barneveld is vanochtend (ongeveer half tien een vrachtauto, be- pd door J. W. Klarenbeek uit Barne- aangereden door een locomotor, ko ele uit de richting Amersfoort. De wa- l«rd op het afgaande spoor gedrongen, t bleef onbeschadigd. 1 chauffeur, die geen letsel had gekre- .bleef eenlgen tijd versuft ln de auto kling zag hij uit de richting Amster- s twee aaneengekoppelde locomotieven selle vaart naderen. Hij had nog juist f tijd uit de auto te springen en zich g de spoorlijn ln veiligheid te stellen, middellijk daarop werd zijn auto door [«omotleven totaal versplinterd. De Jdukken versperden het ter plaatse Mrakke treinverkeer, doch zij werden door het baanpersoneel, met be- ■P <an een kraanwagen van een garage- ■Kf, opgeruimd, zoodat alleen de trein, Ij® 9,40 uur uit Amersfoort vertrekt, Ej? minuten vertraging had. uitzicht ter plaatse is goed. BRANDKAST in cafetaria leeggehaald. Buit was niet groot. 'Piüenaar van een cafetaira in de Kal- FSJt te Amsterdam kwam vanmorgen t ®t de ontdekking, dat de brandkast, 'P de tweede verdieping staat, open 1dat het zich daarin bevindende «teld een bedrag van circa f. 100 Molen. Vijf zakjes met 500 munten, de cafetaria gebruikt worden, had ««aangeroerd gelaten. Politie constateerde, dat de brand brand te nieuwkoop. Heden ontstond tijdens het bakken van brood op een petroleumstel, dat omviel, brand in den houten noodwoning, sedert enkele dagen tijdelijk wegens verbouw van de eigen woning bewoond door den tuin der E. J. P. tê Nieuwkoop. Het gebouw brandde geheel af, terwijl ook de voormalige tot woonhuis verbouwde watermolen, bewoond door Th. v. d. K., geheel uitbrandde. De spuiten uit Nieuwkoop en Noorden, waarvan de eerste aanvankelijk defect bleek, verleenden assistentie. De beide panden waren eigendom van Th. v. d. Kr. en waren tegen brandschade verzekerd. De Inboedel van P. was niet verzekerd. De echtgenoote van P. kreeg brandwon den. spoed eischende raadsvergadering van noordwijk De raad van Noordwijk ls bijeengeroepen voor een spoedeischende openbare verga dering op hedenavond te 9 uur. De agenda vermeldt slechts één punt, te weten: Voorstel tot gedeeltelijke wijziging van de rooilijnen langs den Nieuwe Zeeweg en den van Hardebroekweg. haagsche wilde bussen staken hun diensten nog niet. Hebben enkele Rotterdamsche wilde bus- ondernemers na de beschikking van den Hoogen Raad van Maandagmiddag hun diensten gestaakt, hun Haagsche collega's denken er nog niet aan om op te houden. Zij stellen zich op het standpunt, dat zij nog geen veroordeeling in hoogste In stantie hebben gekregen en al vallen er dagelijks processen-verbaal tot zoolang blijven ze doorrijden. Op het Spui, op de Houtmarkt en op de Turfmarkt te Den Haag staan de groote bussen dan ook wa gen aan wagen geparkeerd om op geregel de tijden naar Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Haarlem en andere plaatsen te vertrekken. Wat Sommeling betreft, aan deze was de beschikking van den Hoogen Raad vanochtend nog niet beteekend en tot dien tijd blijven de bussen zeker rijden. Daarna zal men wel verder zien. Voorloopig heeft de beslissing van den Hoogen Raad dus nog geen verandering in de gedragingen van de Haagsche bussen teweeggebracht. Maar nog?, vragen we ons af. wilde hoelang anti-semietische rede van rosenberg. Tot besluit van den eersten arbeidsdag van den Groot-Duitschen studentendag te Wuerzburg, heeft rijksleider Alfred Rosen berg gisteravond in een open lucht-verga- dering gesproken. Hij zeide, dat het wereld-Jodendoip Duitschland den oorlog verklaard heeft. Vele buitenlandsche kringen meenen den Duitschers te moeten aanbevelen toch iets toeschietelijker te zijn. Doch zooals wij vroeger gezegd hebben: de Jodenkwestie ln Duitschland ls pas opgelost, wanneer er geen Jood meer op Duitschen bodem is, zoo verklaren wij thans zonder toeschiete lijkheid: de Jodenkwestie in Europa is pas opgelost, wanneer zich geen Jood meer op Europeeschen bodem bevindt. Den strijd tegen het Jodendom noemde spr. een Euro- peesche taak en hij geloofde, dat vele Europeesche landen zich hij dezen strijd zullen aansluiten. Vroeger is er een groote kerkelijke tijd en een tijd van prachtige vorstenheerlijkheid geweest. Men moet eer bied hebben voor die tijden, maar men kan thans vaststellen, dat het verleden dood is. Na de tijdperken van de belijdnis, van de monarchie en van. het Liberalisme, is thans het natlonaal-sociallstische tijdperk van het Duitsche volk aangebroken. De toe komst ligt in de handen der studenten. Uit een groot Duitsoh verleden voert thans de weg naar een nog grootere toekomst. het congres der wereldpost unie. Het congres van de Wereldpostunie te Buenos Aires (Argentinië) ls met een wan klank geëindigd. Hoewel de vroegere Tsjechische gedele geerde met het oog op de politieke reorga nisatie in midden-Europa reeds was ver trokken en de bijeenkomsten niet heeft bij gewoond en ondanks alle bemiddelingspo gingen van Argentinië, hebben de verte genwoordigers der Vereenlgde Staten en Frankrijk er op aangedrongen, dat het niet meer bestaande Tsjecho-Slowakije in het slotprotocol zou worden opgenomen. Hierop weigerden de Duitsche, de Ita- liaansche en de Hongaarsche delegatie het protocol te onderteekenen. De Spaansche delegatie heeft, in afwach ting van verdere instructies, evenmin het protocol onderteekend. wederom een incident te danzio, Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Vanochtend heeft zich opnieuw een ernstig incident voorgedaan. Een vracht- atuobestuurder uit Elbing, die van Oost- Pruisen door den corridor naar Duitsch land reed, ls op het gebied van Danzig aan de grens te Liessau-Dierschauk door Pool- sche beambten beschoten. De chauffeur stond met zijn vrachtauto bij het douane kantoor ter vervulling van grensformali- teiten. Vervolgens begaf hij zich te voet naar de Poolsche grenspost om daar de forma liteiten te vervullen. Hij bevond zich nog op het gebied van Danzig, toen hij zonder woordenwisseling door een Poolschen „grenspersoon" werd beschoten. Het gelukte den toeschietenden Danziger douanebeambte den chauffeur in veilig heid te brengen. Naar het D. N. B. verneemt, zal de re geering van Danzig bij de diplomatieke vertegenwoordiging van Polen scherp pro testeeren tegen dezen overval en er op opmerkzaam maken, dat dit reeds het der de grensincident van dezen aard is. Geslaagd voor het diploma kanalen en rivieren (Onderwijsfonds voor de Scheep- vaartl de hecren J. Speksnijder te Alphen aan den Rijn en W. C. van Heyningen te Leimulden. de badenweiler-marsch. Volgens een vandaag in Duitschland ge publiceerd decreet mag de Badenweiler- marsch, een van de geliefde marschen van Hitler, voortaan nog slechts in tegenwoor digheid van den Fuehrer gespeeld worden. het britsche koningspaar in canada. Na anderhalf uur te hebben doorgebracht ln de tweelingsteden Porth Arthur en Port William zijn de Britsche koning en konin gin naar Winnipeg vertrokken. Zoodra de koning hoorde van het auto ongeluk, aan koningin Mary overkomen, zond hij haar een telegram, waarin hij haar een spoedig herstel toewenschte. De koning en de koningin hebben een bezoek gebracht aan een kamp van Lbji- way-Indianen, van wie sommigen een reis van 800 K.M. hadden gemaakt om hun ,,grooten blanken vader" te Zien de ramp van de „paris". De Fransche minister van koopvaardij. Chappedelatne, zeide inzake de ramp van de Paris", dat het onderzoek nog niet is geëindigd. Het onderzoek heeft evenwel uitgewezen, dat de bewaking onvoldoende was endatde bestrijding van den brand niet voldoende was georganiseerd. De minister heeft wijziging in de directie van de maat schappij gevraagd en heeft strenge bevei ligingsmaatregelen voorgeschreven. Hij deelde mede, dat het volgend jaar een zusterschip van de „Normandië" op stapel zal worden gezet. «tiet «jas geforceerd, maar dat zij op ale wijze was geopend. Ook zijn ner- rtoren van verbreking of van inklim- Bevonden. WN KOLENDAMPVERGIFTIGING OVERLEDEN. I's den achtend van 29 April werd in het 'shot te Scheveningen de 74-jarige -t'. "Ckusteloos in bed aangetroffen. FÏ4 hfi echtgenoote van denzelfden Mcwelmd door kolendamp van den i'tjari'an de schuif vrijwel gesloten philf1 werden «aar het Roode Kruis R rMrn?,verKehracht. Hun toestand was Tj, 'el'Jk Nadat echter op 6 Mei de t-,s jr overleden, is gisteren ook de ""n de vergiftiging bezweken. Vandaag is H. M. de Koningin der Ne derlanden op de meest luisterrijke wijze door de gemeente Brussel ontvangen. Om ongeveer kwart over elf begaf Ko ningin Wilhelmina zich, vergezeld van den Koning der Belgen, naar het stadhuis. De open calèche was a la Daumont bespan nen en evenals gisteren fungeerden de ca valeristen in hun rijke uniformen als eere escorte. Via de Paleizenplaats, reden de rijtuigen onder frenetieke toejuichingen van de enorme menschenmassa naar de Konings plaats. Daarna leidde de route langs de Berg van 't Hof, Ravesteln, Kanselarij straat, Sinter-Goedeleplein en -straat, Bergstraat, Heuvelstraat, om zoo op de Groote Markt te komen, waar hedenmor gen het middelpunt der ceremonieën was gelegen. op de groote markt. Reeds vroeg was het prachtige markt plein het tooneel van een levendige drukte. Van de vergulde gevels woeien vlaggen en wapendoeken der gilden in het felle zon licht. Alle vensters waren geopend en ge vuld met toeschouwers. Beneden, als een kleurige rand om het marktplein heen, stonden de deputaties van Brusselsche ver- eeniglngen, hun vaandels en vlaggen om hoog geheven. Voor het stadhuis hadden de oud-strijders met hun vaandels plaats genomen. Het marktolein zelf was vrij ge laten. Brusselsche schoolmeisjes, gekleed in witte jurkjes naar Griekschen trant, vorm den in het midden ervan een carré. Te genover het stadhuis, op het bordes van het broodhuls, zaten de leden der Neder landsche kolonie. Te tien minuten voor twaalf, kondigde bazuingeschal de komst van den Koninklij ken stoet aan Boven in het steenen kant werk "an het paleis tiu rol rezen bazuin blazers op en scherp en helder klonken de eerste tonen van het Wilhelmus over het plein. Namens het gemeentebestuur hield bur- gemeeter Max een toespraak. Het ls de tweede maal zoo zeide hij o.m. dat mij de eer te beurt valt Uwe Majesteit ln dit aloude stadhuis te verwel komen. Reeds op 27 Juli 1911 had ik dit onge meen voorrecht ln een onvergetelijke om standigheid. Zeven en twintig jaar te voren, in mijn kinderjaren, was ik, van op het balkon van ons stedelijk paleis, getuige van het geest driftig onthaal dat op de Groote Markt, vanwege de bevolking van Brussel, Koning Willem ni en Koningin Emma ten deel viel. De ontroerende herinnering aan deze iuisterrijke dagen zal nooit uit mijn ge heugen worden gewischt. De gevoelens welke toen zoo krachtig tot uiting kwamen, worden thans met een nog hartelijker ontboezeming bevestigd. H. M. de Koningin betuigde den burge meester en de vroedschap hartelijk dank voor de onvergetelijke ontvangst te Brus sel. Na het uitspreken der beide redevoerin gen begaven de vorsten en hun onmiddel lijk gevolg zioh via de Sales des Marlages en de Couloir des Echevins naai- het kabinet van den wetihouder van onderwijs. Op het moment, dat Koningin Wilhel mina en Koning Leopold op het balkon ver schenen. begonnen de klokken opnieuw te beieren, de trompetten en bazuinen gaven klare signalen en ineens zette het koor van jonge meisjes ln witte jurken, welke schit terden in de zon, het Wilhelmus lnHet was inderdaad een ontroerend oogentolik, ons oude roemrijke volkslied te hooren op dit oude plein de uitvoer VAN helium. De speciale heliumcommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de departemen ten van buitenlandsche zaken, oorlog, ma rine, handel, blnnenlandsche zaken en fi nanciën heeft een gewijzigde regeling voor den uitvoer van helium goedgekeurd, die ten doel heeft, den uitvoer van kleine hoe veelheden voor commercieele, medische en wetenschappelijke doeleinden te vergemak kelijken. Minister Huil zal gemachtigd wor den uitvoervergunningen toe te staan voor een hoeveelheid kleiner dan 500.000 kubie- ken voet jaarlijks voor ieder land. De wij zlgmg beoogt te verhinderen, dat Duitsch land genoeg helium krijgt voor de vulling zijner luchtschepen, en bevordert den uit voer naar Polen, waar helium noodig is voor den stratosfeertocht, die door de Pool sche regeering georganiseerd wordt en waaraan Amerikaansche geleerden mede werken. hoogleeraarsbenoeming. Bij K. B. van 23 Mei 1939 is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de pharmacografie, de galenische pharmacie en de receptuur: dr. W. a. Goddijn, thans buitengewoon hoog leeraar. deensche grondwet bij volks stemming verworpen. In Denemarken hebben 966.037 per sonen voor en 85.401 tegen de nieuwe grondwet gestemd. Oe grondwet is hiermede niet goedge keurd, daar voor aanvaarding 45 pet. van het kiezerscorps of 978.000 personen zouden moeten hebben voorgestemd. Naar het A.N.P. meldt, heeft H. M. de Koningin in den voormiddag nog een be zoek gebracht aan den Koninklijken graf kelder te Laeken, waar zich de tomben be vinden van Koning Albert, Koningin As- proces tegen de cio. De Republic Steel-corporation heeft de Steel Workers Organizing-committee en John Lewis, president van de Cio, een pro ces aangedaan en schade vergoeding van 7.500.000 dollar gevraagd voor de schade, welke deze maatschappij heeft geleden tengevolge van de staking in de metaal industrie van 1937. japanneezen houden engelsch schip aan. De Britsohe marine-autoriteiten melden, dat manschappen van een Japanschen torpedobootjager ten Zuid-Oosten van Hongkong aan boord van het Britsche pas sagiersschip „Ranpura" zijn gekomen en de papieren onderzochten; toen de Engel- sche torpedobootjager „Duchess" aan kwam, trokken de Japanneezen zich on middellijk terug. AMSTERDAM, 24 Mei. De handel op de Amsterdamsche effectenbeurs bleef heden van kleine afmetingen. Desniette min werd voor enkele fondsensoorten toch iets meer belangstelling aan den dag gelegd dan de laatste dagen gebruikelijk was en voor enkele specialiteiten bestond eenige kooplust. De stem ming was dan ook goed prijshoudend. Op de afdeeling der Industrieelen ontwikkelde zich een tamelijk geanimeerde affaire in Aku's, die goede vraag ontmoetten, en zich in verband hiermede niet onaardig konden verheffen, daar verluidde, dat door de Aku over 1938 een divi dend van 2% zal worden uitgekeerd. Op zich zelf beschouwd is dit dividend wel niet hoog, doch door de beurs werd deze uitkeering toch niet slecht geïnterpreteerd. Voor de overige In dustrieelen bestond vrijwel geen animo. De Phi- lipsaandeelen waren vrijwel onveranderd en ga ven geen affaire te aanschouwen. Unilevers wer den tegen ongeveer de prijzen van gisteren ver handeld. De Fokkeraandeelen konden het giste ren verkregen avance behouden. Een vaste stem ming openbaarde zich voor Koninklijken, die eenige procenten boven de 300%-grens uitkwa men. Dit ging echter niet gepaard met uitbrei ding van den handel, want de omzetten waren minimaal en slechts nu en dan werden enkele stukken verhandeld. De Scheepvaartmarkt was stil. Hoewel van openlijken handel niets te be speuren was. bestond toch voor diverse spe cialiteiten eenige kooplust, in het bijzonder voor Ned. Scheepvaartunies, die dan ook niet nalieten daarvan te profiteeren. In Tabakken was weinig te doen. De koersen van de Suma tra-aandeelen waren niet noemenswaardig ge wijzigd. Het zakenverkeer op de Rubbermarkt had weinig te beteekenen. Amsterdam Rubbers waren overigens goed gedisponeerd en konden zich lichtelijk verbeteren, terwijl ook voor di verse minder courante soorten hoogere notee ringen te voorschijn kwamen. De Suikermarkt lag verlaten; H.V.A.'s bewogen zich op ongeveer het vorige peil en maakten slechts onbeteekenende schommelingen mee. De Amerikaansche waarden gedroegen zich in over eenstemming met Wallstreet, de Staalaandeelen en Anaconda's werden iets lager afgedaan. Des niettemin werd boven de New Yorksche pari teiten gehandeld; de omzetten waren klein en de attentie concentreerde zich in hoofdzaak op de Staalaandeelen en Anaconda's. De beleggingsmarkt. had een kalm verloop. De Ned. Staatspapieren konden zich nauwelijks op het peil van gisteren handhaven. Van de Oude Schuld waren de 3% obligatiën een fractie beter. Voor Duitsche fondsen bestond een goed prijs houdende stemming. Fransche waarden waren verwaarloosd. WISSELKOERSEN. Londen 8.721/8 (8.711/4). Berlijn 74.70 (74.70). Parijs 4.93 1/2 (4.93 1/2). Brussel 31.71 (31.69). Zwitserland 41.98 (42.96). Ko penhagen 38.92 1/2 (38.90). Stockholm 44.95 (44.92 1/2). Oslo 43.82 1/2 (43.80). New-York 1.86 1/4 (1.86 1/8). Lire Bankpapier 6.40 (6.40). Prolongatie 3/4. Part. disc. 1/2. Daggeld 1/2. Registermarken 29. Handel- Sperrmarken 7.5/8. Reismarken 461/2. Bankpapier 26 1/2. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. de toestand van koningin mary. Er is een bulletin uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat koningin Mary een onrus- tlgen nacht heeft gehad, hetgeen ten deel te wijten is aan een oogkwetsuur, die, hoe wel zij pijnlijk is, geen reden tot bezorgd heid geeft. De algemeene toestand is bevredigend. DE GEZONKEN AMERIKAANSCHE DUIKBOOT. Hedenmorgen begonnen de pogingen om de bemanning van de gezonken Ameri kaansche duikboot te redden. Een door slagen tegen de romp der duikboot opge vangen boodschap der bemanning zeide: trld en de vroegere vorsten van het Bel- „Onze toestand ls bevredigend, maar wit gische Koningshuls. hebben het koud". AMSTERDAM, 24 Mei. Veemarkt 252 Vette kalveren 60—70, 50—60, 40—50; 100 Nucht. kal veren 69; 132 Varkens, vleeschvarkens (90 110 Kg.) 57—68, zware varkens 56—57. vette varkens 55—56, Aangevoerd 2 wagons geslachte VETJR. 23 Mei ,,Het Wapen van Veur" 27.200 Kippeneieren 3.60—4.20; 225 Eenden eieren 2.803; 3 Ganzeneieren 6: 311 Kippen 10—75; 67 Konijnen 0.30—2; 10 Duiven 10—20. runderen uit Denemarken. KOUDEKERK a. d. RIJN. 24 Mei. E.V.K R. 4661 Kippeneieren 3.40—3.80; Eendeneieren 3—3.20; 106 pond Boter 54—60; Kaas 32—14; Kippen 65; Konijnen 0.751. LEIDSCHENDAM. 23 Mei. Eng. komkom mers le srt. 7—9.10. 2e srt. 5.50—6.80 3e srt. 4.505.20; Gele komkommers le srt 7208 80 2e srt. 5—6.50. 3e srt 3.50—5; Kropsla le srt' 1.50—3.50. 2e srt. 0.80—1.20; Stoofsla 6—9.20-' Peen 7—12.50; Bloemkool le srt. 16—28. 2e srt'. 10—17. uitschot. 510: Tomaten: midd 15 50 —16.80. gr. ronde 12.20—15.10, 2e srt. 14.80— 16.50. 3e srt. 1012.50, bonken 1114; Andijvie (p. 100) 1.503.50. id. (p. Kg.) 37.50; Spinazie <4 Kg.) 10—26; Postelein 10—13.50: Rabarber 2.50—3 20: RadUs 0 60—150 Prei 13—15; SeMery 0.50—1.20. ROELOPARENDSVEEN. 23 Mei. Aardbeien 15—22 (aanvoer 41160 doosjes); Sla 0.60-4 10; Peulen 2.90—3: Doppers 2; Snijboonen 3.10— 3.20; ld. stek 1.60; Spinazie 5—6; Peen 3—7. BENTHUIZEN. 23 Mei. 1644 Kippeneiereu 3.05—3.50.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3