BUITENLAND IEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 24 Mei 1939 Koop eerst een andere tandpasta INGiZGNLEM /TIJKKIN Algemeene Toestand Danzig Sportdemonstraties te Leiden Koningin Mary heeft auto-ongeval MR. E. A. COSMAN 40 JAAR ADVOCAAT EN PROCUREUR. Vrijdag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat mr. E. A. Cosman, advocata en procu reur te dezer stede voor het Gerechtshof te Amsterdam als zoodanig werd beëedigd. Na geruimen tijd als advocaat en procu reur in de hoofdstad werkzaam te zijn ge weest. associeerde hij zich in 1907 met mr. J. H. Goudsmit alhier, nadat hij te Amster dam op 1 Mei 1899 was gepromoveerd op een proefschrift getiteld ,,De verplichtingen van den verkooper tot elgendomsversohaf- fing". Het kantoor was toen gevstigd in het Noordeinde. Nadat mr. Goudsmit zich uit de advocatuur had teruggetrokken, zette mr. Cosman de praktijk voort in het kantoor, waar zij thans nog gevestigd is, Breestraat 19. tezamen met mr. P. M. Trap man. Na diens overlijden associeerde hij zich in September 1927 met zijn tegenwoor- digen compagnon, mr. C. J. Goudsmit. Mr. Cosman heeft zich hier ter stede doen kennen als een begaafd en werkzaam jurist. Hij is plaatsvervangend Kantonrech ter en bestuurslid van verscheidene veree- nigingen; o.a. is hij gedurende bijna 25 jaar secretaris van de Ver. tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. WIJDINGSVOL BACH KANTATEN CONCERT. DE LAKENHAL. Belangrijk bruikleen. Gedurende de komende maanden zal men hier ter stede een tentoonstelling kun nen bezichtigen, bestaande uit ruim 50 schilderijen, welke enkele particuliere ver zamelaars beschikbaar hebben gesteld. De verzameling van de Lakenhal, welke zich in hoofdzaak tot meesters van de plaatselijke school beperkt, wordt door dit bruikleen, wat de Leidsche meesters be treft. op een welkome wijze aangevuld. Wij vermelden een aantal landschappen van Jan van Goyen, genrevoorstellingen van Brekelenkam, een stilleven van Jacques de Claauw. Hiernaast valt evenwel nog een reeks tijdgenooten uit de andere Hollandsche kunstcentra te noemen als Willem Kalf met enkele zeer fraaie stillevens, Adriaan van Ostade. A. Cuyp, Judith Leysters, Jacob Ruisdael en Salomon Ruysdael. De scholen buiten Holland zijn vertegen woordigd door een schets van Rubens, een tweetal interessante mythologische voor stellingen van Adam Elsheimer en ten slotte enkele Venetianen uit de 18e eeuw als Belotto, Guardi en Tiepolo. De tentoonstelling is van heden af voor het publiek opengesteld. C.G.W.-RIJWIELTOCHT NAAR HILVERSUM. Gisterochtend om halfees vertrokken de werklooize leden van C.G.W. per fiets naar Hilversum. In Vlnkeveen werd gerust en de inwendige mensoh versterkt; daarna' ging de tocht verder naar Hilversum, al waar om 10 uur de A.V.R.O.-studio werd bezocht. Allen werden overal rondgeleid en man woonde zelfs een concert bij! Om ongeveer 12 uur stond in café „de Kei" een prachtig gedekte koffietafel klaar, aangeboden door de leden van het Leidsche Studentencorps. Vervolgens werd het Stad huis en Hilversum bezocht en om halfvier de terugtocht naar Leiden aanvaard. Om 8 uur werd Leiden bereikt, waar nog een afscheidsconsumptie werd gegeven en de leider, J. Crama, dank bracht aan den pre sident der Sociëteit en de leden van het L.S.C.. die dezen tocht geheel gefinancierd hadden. Ock werd dank gebracht aan den directeur der Arbeidsbeurs voor zijn mede werking. HANDELSREGISTER K. v. K. Opheffing. H. Bader en Zn Hoofdstraat 116, Sas- senheim. Bloembollenkweekerij en handel. Gistermiddag is de 3-jarige A. C„ uit de Morschstraat in de Kruisstraat onder een groentenkar terecht gekomen. Waarvan een der wielen juist over zijn lichaam ging. De E.H.D. braoht hem ter onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis. Onze stadgenoot de heer P. A. Lefe- ber Jr., heeft een toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Exmorra c.a. in Friesland. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de heeren A. Sj. Th. Smits. (Schiedam). Jousma, Vlaardingen iJ. J. (Leiden) en M. M. H. Evers, (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EMM ABLOEM-COLLECTE. Morgen. Donderdag 25 Mei. zal de jaarlijks terugkeerende Emmabloem-collecte gehouden worden. Met schroom komt het bestuur van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Leiden tot U met het dringend verzoek met milde hand deze collecte te willen gedenken. Het lijkt haast onnoodig U het doel van deze Buys collecte nogmaals voor oogen te stellen. Er zijn moeten laten hoorcn als vertolker' der~kó- zoo vele minvermogende t.b.c.-patiënten voor vaaiV00rSD€ien 0D w orapi o-rt!iiedp hp- Wie uitzending noodzakelyk is - voor. wie uil- j^Tlf^ebrckCizeXnnfc.D& be- In de stemmige Pieterskerk. Hans Brandts Buys had gisteravond in de verheugend goed bezette Pieterskerk weder het Leidsch Studenten Zangkoor en hef Leidsch Studenten Kamerorkest onder zich vereenigd, ter uitvoering van drie proeven uit de enorm rijke Kantatenschat var Joh. Seb. Bach, die ook hierin een zeldzaam getuigenis heeft neergelegd van zijn diep religieus zieleleven, van zijn ge niaal compositorisch kunnen en van zijn nimmer verflauwende, immer voortvloeien de stroom aan wondere muzikale gedach ten. Rond het jaar 1740 ontstonden de gist- teravond uitgevoerde cantates: „Ach Gott, vcm Himmel sieh darein", „Christ, unser Herr, zum Jordan kam" en ..Es ist gesagt. Mensch. was gut ist" De dirigent had deze met zijn beide diltettanten-ensembles zorgvuldig ingestudeerd in de juiste, klei ne bezetting, met medewerking van clave- cymbel en orgel. In deze verheven en gewijde muziek laat Bach met eigen fantasie en visie het schoonste, dat in de beide voorgaande eeuwen door protestantsche componisten was vervaardigd, bekronen en hij voert het bü voortduring op tot hoogtepunten, die anderen slechts konden benaderen. Stemmingsvol zijn de fugatische. veelal in vloeiende beweging gehouden, voor or kest en zang gezamenlijk geschreven in leidingskoren. de van dramatische bewo genheid of innig lyrische beschouwing en overpeinzing getuigende aria's; van sugges tieve. in-drin~gende kracht zijn de recita tieven, die telkenmale manen tot ernstige inkeer. Geboren uit Bach's volkomen kennis van het orgel is het koraalkoor, waarin het or gelkoraal op schoone wijze en in grootsche volkomenheid overgedragen is op koor en orkest. Zoo is byv. in de kantate „Ach Gott, vom Himmel sieh darein" het eerste koor geheel op het koraalthema opge bouwd en de koraalmelodie beheerscht ver der het gansche werk. Zonder uitzondering ontstonden hier geconcentreerd geconci pieerde meesterscheppingen. Wij kunnen hier op de muzikale waar den niet nader ingaan; bepalen ons dus tot de vertolking, waaraan hooge eischen gesteld werden ln verband met de moei lijke uitvoeringspractyk. Bach moet wel over uitstekend geschool de krachten beschikt hebben, speciaal voor de interpretatie van déze cantates, die waariyk niet tot de gemakkelykste behoo- ren De moeilijkheden zijn vele: niet slechts ln de koren, die door het Collegium Musicum véél beter gezongen zyn. dan wij na het laatste concert hadden durven ho pen. Doch ook in de aria's speciaal de bas- en tenorsolist hadden het zwaar te verduren, doch lieten zich door de veel- eischende rhythmen en ademtechniek niet uit het veld slaan of ln het orkest-ac- compagnement. Dat by zóóveel rhyth- mische struikelblokken één der accom- pagneerenden daartegen niet meer opge wassen was. is dan ook begrypelijk en di lettanten. die zich met zóóveel toewyding geven, werkelyk niet zwaar aan te rekenen. Het orkest toonde opnieuw uitstekende hoedanigheden, doch ook het koor heeft zich gegeven op een wyze, die alle lof ver dient. Wij denken byv. aan de inleidings koralen, het ontroerende „Ach Gott, vom Himmel sieh darein", het vermanende, voortreffelyk licht en in duidelyke stem voering gehouden „Est 1st gesagt" en het prachtig klinkende slotkoraal dier cantate, waarin de contrastwerking der slotrgels subliem tot uiting kwam. Jammer, dat de tenoren nog altijd een zwakke stêe vormen in dit koortje, waarin de sopranen mooi glanzen. Waren de in zetten nogal eens onzeker: de inspireeren- de en vaste directie voerde dan al spoe dig met stuwkracht tot het juiste tempo. Mej. Hiemstra was in het kranig musicee- rende orkestje weer een betrouwbaren steun. Ook het contact met het vér- en hooggelegen orgel bespeeld door Leo Mens, bleef nauwlettend bewaard:, een prestatie op zichzelf. Solistische medewerking werd verleend door de alt Roos Boelsma, die haar par tyen met krachtige overtuiging en goed klinkend orgaan vooral in de hoogere regionen zong. Otto Couperus bleek we derom een prachtig geschoolde en impo- neerende bas, die slechts in de moeilijke aria „Merkt und hört" even wat onzeker was. Albert Dana leerden wij kennen als een muzikaal zanger met duidelyke dictie, wiens recitatieven met licht accompagne ment beter klonken, dan de aria's die voor deze haast by voortduring met „voix mixte" zingende tenor, kennelyk te zwaar waren, zyn aangenaam getimbreerd orgaan lykt op.s overigens niet goed geplaatst en mist daardoor bovenresonans. Voor een aria als „Durch Feuer wird das Silber rein" is zyn stem dan ook te zwak. De hoboïst Haakon Stotyn onderscheid de zich in het orkest in samenwerking met Joop Oortgjjsen. Leo Mens bracht als inzet van dit wy- dingsvolle concert het „Praeludium pro organo pleno" en handhaafde hier in zijn goeden naam als organist. Dat een uitstekend musicus als Brandts ook meende, zich dezen avond te Bonnet optimistisch over Britsch-Russische besprekingen. Halifax en Bonnet hebben in de openbare vergadering van den Volkenbondsraad be langrijke verklaringen afgelegd over den algemeenen politieken toestand. Hallfax zeide, dat in den politieken toe stand zekere wyzigingen waren gekomen, die het wensoheiy-k maakten, dat de Brit- sche regeering haar houding opnieuw be paalde. Het is niet noodig in bijzonder heden te treden, doch de gebeurtenissen maakten een zekere wyze van handelen noodzakelijk waarover een paar woorden gezegd moeten worden. Wij voelden ons genoodzaakt, zekere verplichtingen op ons te nemen, welke gerioht zUn op vreedzame welomschreven doeleinden. Al deze ver plichtingen beoogden verzet tegen het op leggen van methoden van geweld, die. zoo zy zouden voortduren, de beschaving naar anarchie zouden leiden. Deze actie is niet in den Volkenbond verricht, omdat dit onder de gegeven omstandigheden onmo gelijk was. dooh alles wat gedaan is, is vol komen ln overeenstemming met de begin selen van den Volkenbond. Wanneer de onderhandelingen beëindigd zyn, zal de Britsche regeering het resultaat aan den Bond mededeelen. Doch. zoo vervolgde Halifax, de Britsche regeering houdt niet minder krachtig vast aan de idealen van internationale samen werking. waarvan de Volkenbond het sym bool is Alle leden van den bond zullen uit zien naar den dag. waarop alle naties zul len samenwerken voor den vrede en voor aller bestwil. De Britsche regeering, aldus Halifax, zal in den tusschentyd zooveel als mogeiyk ls, haar politiek niet alleen geridht doen zijn op de verdediging van onze huidige orde tegen gewelddadige verstoring, doch meer in het byzonder op het doen herleven van de elementen, waarvan het herstel van de internationale samenwerking afhangt. De verklaring van Bonnet was in soort- geiyke bewoordingen, gesteld. Halifax en Bonnet zyn gisteravond per trein naar Parys vertrokken. Halifax is na aankomst direct per vliegtuig naar Lon den gegaan om' hedenmiddag den kabi netsraad bij te wonen. De ..Paris Soir" publiceert een door Geor- fes Bonnet te Genève tegenover Jules auerwein afgelegde verklaring, waarinde Fransche minister zeide: Na de langdurige besprekingen, die ik met Maisky en lord Halifax heb ge had, heb ik thans de stellige overtui ging, dat de onderhandelingen tusschen Groot-Brittannië, sovjet-Rusland en Frankrijk snel tot een goed einde zul len komen. Voor Frankrijk, dat reeds door het Fransoh-Russlsche verdrag verbonden is, zal deze gelukkige overeenkomst de conso lidatie beteekenen van zyn stelsel van vei ligheid en een kostbare troef voor de hand having van den vrede. Sauerwein schrijft in dit verband: Voor wie de groote voorzichtigheid kent van Bonnet, kondigt deze verklaring duidelyk het welslagen der onderhandelingen aan Een uur van bespreking met Maisky. een ander uur met Halifax hebben den Fran- schen minister in staat gesteld, definitief de onderhandelingen op te klaren, die ge vaar Hepen in Byzantynsche spitsvondig heden onder te gaan." Polen en Roemenie zyn overeengekomen, het sedert jaren tusschen hen bestaande pact van wederzydschen bystand. dat oor spronkelijk tegen de sovjet-unie gericht was, uit te breiden, zoodat het ook van toepassing is op aanvallen van andere zyde. Verklaard wordt, dat te Warschau be sprekingen tusschen de generale staven sche byzonderheden van de desbetreffende samenwerking. Voorts wordt gezegd, dat de beide lan den gunstig staan tegenover de plannen inzake een Brltsch-Fransch-Russisch bond genootschap, mits dit niet medebrengt, dat zy zelf een overeenkomst met de sovjet unie moeten aangaan, hetgeen als een vyandige daad jegens Duitschland zou wor- dPn uitgelegd. Polen heeft reeds een nlet-aanvalspact met de sovjet-unie, dat van 1932 dateert en dat in 1938, na de eerste Tsjecho-Slo- waaksche crisis nogmaals Ls bekrachtigd. Polen, zoo zegt men, acht dit voldoende, tenzy er een regeling tot stand zou kun nen worden gebracht, waarby het van de sovjet-unie wapens kan verkrygen en op de verbindingen door de sovjet-unie in oorlogstyd kan vertrouwen. De nazi-leiders te Danzig manen tot kalmte. „Het is niet de taak van de bewo ners der Vrye Stad", aldus de districts leider van Tiegenhog, „een actie te ontke tenen op Danzigs grondgebied. Ons lot ligt ln handen van den Fuehrer. Hy alleen kan onze gedragsiyn voorschrUven Natuuriyk zal en moet de .moord op Gruebner" gewroken worden, doch het be hoort niet aan ons uur en middelen te kie zen voor die wraak. De bevolking moet zióh rustig houden, de provocaties niet beantwoorden en met vertrouwen de beslissing afwachten, welke de Fuehrer nemen zal." De begrafenis van Gruebner zal heden in Kalthoa plaats hebben. Greiser. de pre sident van den senaat en Foerster. de gouw leider van Danzig zullen by de teraarde bestelling het woord voeren. Ohodacki, de Poolsdhe commissaris te Danzig, heeft den senaat der Vrye Stad een derde nota doen toekomen. In de nota wor den nog nadere byzonderheden verstrekt nopens 't incident in Kalthoa, terwijl een ander gebouw wordt geëischt, als vergoe ding voor het verwoeste douane-kantoor. Tevens wordt met verwondering geconsta teerd, dat beide vorige nota's onbeantwoord bleven en een spoedig antwoordd verzocht. Onbekenden hebben in den afgeloopen nacht de ruiten Ingegooid van de woning van den Poolsohen vice-commissaris, die het onderzoek inzake de Incidenten te Kalthoa heeft geleid. De Poolsche bladen melden uit Oost- Pruisen, dat de Dultsche autoriteiten in versdhiUende plaatsen rüet ver van de Pool sche grens zoogenaamde vluchtelingen uit Polen door de straten hebben doen gaan. Deze menschen hadden verbanden om hun hoofd, die moesten doen gelooven, dat zij ernstig gewond waren. Zekere bewoners herkenden onder „de vluchtelingen" echter burgers uit naburige Duitsche plaatsen. Vier Duitsche vliegtuigen hebben boven Poolsch gebied gevlogen. Een der toestellen moest landen; het was een vliegtuig van Tsjechische constructie, bestuurd door een burger, die verklaarde op weg naar Erfurt verdwaald te zijn. Hij werd door de grens wacht gearresteerd, terwyi het toestel voor een nader onderzoek in beslag werd geno men. Turksche protesten tegen de Duitsche radiopropaganda. De Turksche pers heeft krachtig gepro testeerd tegen Duitsche radio-uitzendingen, waarin de Arabische volken worden opge wekt te stryden tegen het „Engelsch FranschTurksche complot'1 dat het va- derlyk erfdeel der Arabieren zou bedreigen. Om indruk te maken op de Arabische volken gaan de uitzendingen vergezeld van staat met een nederlaag. Schelding w schen Joden en Arabieren in een of anéml! vorm scihy-nt nog steeds de uiteindelijk J. lossing te moeten zijn. De Tsjechische deposito's. Sir John Simon heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Tsjechische deposito'! in Engeland niet zullen worden vrije», ven, voor een bevredigende regeling is»" troffen inzake de flnancleele verplicht?." gen van Tsjecho-Slowakije aan de Britsch» sehuldeisohers. Indien een overeenkomst tot stand zal komen, dan zal deze op de gebruikelijke wijze aan het parlement m* den voorgelegd. Doodstraf op hoogverraad in Ierland, De Iersche Dail heelt de hoogverraadwet aangenomen, op grond waarvan voor hooi. verraad de doodstraf kan worden geëischt De wet zal na onderteekening door pre sident Hyde op 25 Mei van kracht worden. DUITSCHLAND. Een rede van Goering Goering heeft een redevoering uitge sproken voor de functionarissen van den rykjlucht,beschermingsbond Hy zeide o.m. het volgende: Mocht het eens tot het uiterste komen dan moet de stryder te velde weten, dat alles voorbereid is. wanneer voor zyn' va derland rechtstreeks uit de lucht verderft dreigt. Hij moet er gerust op zijn, dat zijn gelieven thuis in goede hoede zyn. Wij hopen, dat het geval, waarin de luchtbescherming ernst zou worden, niet zal intreden, want wij willen wenschen den vrede, maar niet alt phrase, zooals tegenwoordig het woord „vrede" zoo vaak in den mond wordt genomen. Rondom Duitschland is men aan het werk om Duitschland en lijn bondgenoot Italië te omsingelen. Men tracht, volk na volk, natie na natie, macht na macht aan een te sluiten om dan met de geheele wereld te kunnen op treden tegen het gehate nationaal soda- listisch-Iascistische bondgenootschap. Men verdraagt ons niet in de wereld, men heelt het te goed gehad, toen een onmachtig Duitschland alles moest aanvaarden en men dit onmachtige Duitschland als vazal kon behandelen. Thans staat weer een sterke natie in het miden van Europa en in onverbreeklijke verbondenheid met haar staat een tweede sterke natie, beide vol keren jong, beide volkeren bereid om voor hun levensrechten onder alle omstandig heden op te komen en ze te handhaven Het verdrag, dat gesloten werd, is geen bondgenootschap in den styl van vroegere pacten en vroegere allianties, wat onder teekend werd, is een lotsgemeenschapvoor alle tyden. Moge deze groote gebeurteni! mede er toe bydragen den vrede te bewa ren. TSJECHEN VEROORDEELD. Tydens de gisteren gehouden eerste si ting van het Duitsche gerechtshof te Praag werden drie Tsjechen elk tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het afrukken van een hakenkruLsvlag ln een dorp bij Praag op Hitler's verjaardag. zending de eenlge kans op herstel is. Wy weten het. er zyn zoo veel collectes, die financieele offers van de burgerij vragen. Het rijk. de provincie, de gemeente geven groote subsidies wy hebben echter ook uw financieelen steun noodig willen wy voor t.b.c.- patiënten die maatregelen nemen, noodig voor hun herstel Laat de gezonde menschen bedenken hoe be voorrecht zü ziin boven de patiënten, aangetast door deze ernstige ziekte. Geeft allen zoo veel als in uw vermogen ls! Namens het bestuur. A. J. B POORTMAN secr. penningmeester. heerschte hy onvoldoende en maakten dik wijls een rommeligen indruk. De techniek herinnerde teveel aah die van den clave- cymbalist, zich o.a. uitend aan een abso luut gemis aan legato. Bovendien werkten de lange pauze's als gevolg van zyn verre wandelingen van- en naar het orgel sto rend op de sfeer. Overigens een concert, dat den dirigent en zyn ensembles tot eer gestrekt heeft. Met byzonder genoegen namen wy kennis van het feit. dat in de huidige studenten wereld zooveel interesse en liefde bestaat voor waariyk superieure muziek. zyn gehouden tot regeling van de techni- teksten uit den Koran. en liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol (volgens Nieuw recept). Dan neemt U waar hoe Ivorol ln reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. 452 (Ingez. Med.) OP 16 EN 17 JUNI A.S. Naar wy vernemen zullen op inif d# Leidsche Sportstichting sportdemc;^7"~ies wor den gehouden op Vrijdag 16 en-za#rdag y Juni a.s. op het terrein aan den Zoeterwoud- sche Singel. De heer Ant. Metz heeft, op ver zoek. de algeheele leiding op zich genomen. De demonstraties zullen gymnastiek, athletler,| voetbal en korfbal omvatten. Mocht het suc ces groot zijn dan hoopt men een volgend jaar meerdere sporten er bij te betrekken. De opening zal des Vrijdagsavonds te 7 uur geschieden in tegenwoordigheid van alle deel nemende clubs met hun vaandels, waarbij na tuurlijk de muziek niet zal ontbreken. De Leid sche gymnastiekverenigingen krijgen daarna ieder een kwartiertje om met eigen werk voor den dag te komen, waarna de avond beslohle" wordt met een korfbaldemonstratie tussen e» twee Leidsche twaalftallen, die door den L.KJ zullen worden aangewezen. 's Zaterdagsmiddags zijn er athletiekdemon- straties en tenslotte een voetbalwedstrijd tus schen twee elftallen, die vastgesteld worden door den Leldschen Voetbalbond. ENGELAND. Koningin Mary heeft een auto-onge luk gehad in een van de Londensche voorsteden. Haar auto is volkomen over den kop geslagen. De auto, waarin koningin Mary was ge zeten, is op een kruispunt in de Londen sche voorstad Putney in botsing gekomen met een vrachtauto De botsing was zoo hevig, dat de wagen der koningin volkomen ondersteboven kwam te liggen. De koningin en de haar begeleidende personen werden door een schilder met een ladder uit de auto geholpen. Nadat de koningin, die zeer bleek zag, in de woning van een dokter daar ter plaatse was ge holpen, werd zij, na eenigen tyd gerust te hebben, in een andere koninklyke auto naar Marlborough House teruggebracht. f Blijkens een officieel bulletin heeft Koningin Mary kneuzingen en een ze nuwschok opgeloopen. Ofschoon de kneuzingen aanzienlijk zijn en enkele dagen volledige rust noodig zullen ma ken. was de toestand der Koningin be vredigend. Koningin Mary werd vergezeld door lord Claud, haar thesaurier, die snywonden aan de hand opliep, en door een hofdame, wier arm ontveld werd. Deze beiden, alsmede de chauffeur, waren door den schrik zeer ontdaan. Na den terugkeer in Marlborough trok de Koningin zich ln haar particuliere vertrek ken terug, waar zy door een dokter werd geholpen. De Koningin heeft een betrekkelijk rusti- gen nacht gehad. Palestina-Witboek goedgekeurd. Het Lagenhuis heeft de motie der regee ring. waarin haar politiek inzake Palestina, zooals deze in het witboek is uiteengezet, wordt goedgekeufd, met 258 tegen 179 stemmen aangenomen. Het Hoogenhuis heeft de desbetreffende regeeringsmotie zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd. Tijden.s het debat, dat nog voor de stem ming in het Lagerhuis plaats vond, had Ohurchill verklaard, dat hij zich verplicht zag, tegen de regeeringamotie te stemmen. Het door de labour-oppositie op de regee ringsmotie ingediende amendement werd met 281 tegen 181 stemmen verworpen Minstens 20 aanhangers der regeering, behoorende tot de drie partyen, waaruit de regeering is gevormd, hebben by de stem ming over het labouramendement inzake Palestina in het Lagerhuis tegen de regee ring gestemd. Men rekent, dat ongeveer 40 aaniw'zige aanhangers der regeering ofwel zich van stemming hebben onthouden, ofwel hebben tegengestemd. De „Manchester Guardian" schrijift, dat een meerderheid van slechts 89 stemmen- by een zoo hel/angryk débat vrjjiwel gelijk SCHAKEN. Het kampioenschap van Leiden en Omstreken. Om den Wiesclprys van het Leidsch Daftlnt Ir. J. WESTRA. KAMPIOEN 1939. De laatste twee partyen werden in „In den Vergulden Turk" gespeeld, voora die tusschen Van den Berg en Westra van groot belang, want won Westra deze panu. dan was hy No. 1 met 6'i p. en bij remise zo den Brunt, Zitman en Westra gelijk lutKom met elk 6 punten en zouden dus nog wsj» singspartijen gespeeld moeten worden.,, laatste is niet noodig gebleken, want we wist inderdaad na 65 zetten van Van Berg te winnen. Het was een geweigerd gambiet, waarin Van den Berg de betere s ling kreeg en een pion vóór 6eraak.. "0d stond tegenover, dat Westra een vnjpw» de b-lijn verkreeg, die ten slotte geva® bleek te zyn en tot verlies der parti) vow den Berg leidde, toen deze dit gedeelte party minder goed speelde. T.,png Ook werd nog de partij Barkema gespeeld. Dit was een d4 opening met r Lg7. Barkema speelde de opening met te want spoedig stond hij slechter, doch DU eindspel speelde Teleng minder goed en loor daardoor toch nog de party. De eindstand ls dus de volgende: 1ste prys. kampioen van Leid-n en 1939: Ir. J. Westra met 6% punt, L 2de en "de: C. Brunt te Woubrugge e" Zitman, elk met 6 p. r Bos* Voorts: W. Demmendal met P '.a Hondt scha 5 p.: A. Barkema 4V» P-: D. de 4 p.; E. V. A. Remouchamps 3% P-> d. Berg 3 p. en F. Teleng 1 p.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2