PINKSTER VREUGDE LOEB De incidenten te Danzig Debat over Palestina LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 23 Mei 193) De wereldtentoonstelling te New-York Breestraat 161 Spreek met Loeb en 't komt in orde Groote belangstelling voor het Nederlandsche paviljoen 'taamtrudbfiinvn S&L MAGGI' AROMA Salazar over de buitenlandsche politiek Het Engelsche Koningspaar in Canada RECHTZAKEN Voor UW GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 geniet U in'dien U gekleed is in een fleurig toiletje of een chic costuum uit het magazijn van en de betaling Mc Donald verdedigt regeeringsbeleid Het vertrek der „vrijwilligers" De Senaat van Danzig heeft in alle kranten van de Vrije Stad een officieel communiqué gepubliceerd waarin wordt gezegd, dat de incidenten, welke zich Zaterdag en Zondag op het gebied van de Vrije Stad hebben voorgedaan, eens te meer bewtjzew. dat het statuut, dat door het verdrag van Versailles is op gelegd. op den duur niet gehandhaafd kan blijven. De senaat vraagt verder, dat de controle van de douane door Poolsche inspecteurs zal worden afgeschaft. Deze inspecteurs worden een uiting van het Poolsche wan trouwen genoemd. Hieraan wordt toege voegd, dat deze inspecteurs de khaki-uni form van de Poolsche grenswacht dragen, ln plaats van de groene uniform van de douane van Danzig en men geeft te ver staan. dat de activiteit dezer inspecteurs zich verder uitstrekt, dan alleen het con troleeren van de douane. Inmiddels blijven Duitsohers en Polen elkaar de schuld in de schoenen schuiven voor het gebeuren. Van Poolsche zijde •wordt verklaard, dat de doodgeschoten Gruebner een agent-provocateur was, die reeds eenige malen te Kalthoa incidenten trachtte uit te lokken; van Duitsche zijde wordt dit beslist ontkend. De Poolsche douane-inspecteurs te Kalthoa, die zich na de incidenten van Zaterdagavond naar Simosdorfhadden be geven. hebben opdracht gekregen hun functies te Kalthoa onmiddellijk te her vatten. De senaat zou de verzekering hebben ge geven. dat zij hun functie in volle veilig heid kunnen uitoefenen. De Poolsche douane-inspecteurs hebben zich voonloopig in het station geïnstalleerd. Zij voelen zich daar veiliger dan ln een particuliere woning, doch de uitvoering van hun taak is er moeilijker door geworden. Men meent verder te weten, dat het ant woord van den Danzigsdhen senaat op de nota van den Poolschen commissaris-gene raal niet zou worden gegeven voordat het onderzoek naar de incidenten zal zijn geëindigd. Men heeft den indruk, dat deze zaak voor het oogenblik geen verdere con sequentie zal hebben noch diepere reacties. In politieke kringen wijst men er op. dat de taktiek van Danzlg de strekking heeft Polen te enerveeren door incidenten en provocaties, die het zouden drijven tot daden, die Danzig of Berlijn zouden kunnen beschouwen als een agressie. Het parket te Posen heeft bevel gegeven tot arrestatie te Bojanof van vier Duitsche inwoners, die enkele dagen geleden op de ruiten van Duitsche winkels „weg met Hitier" hadden geschreven. Een onderzoek wees uit. dat de gearresteerden dit gedaan hebben bij wijze van provocatie. De Poolsche spoorwegarbeiders, die gear resteerd werden tijdens de uitoefening hun ner functies op het station van Kalthoa door de Danzlgsche politie, zijn in vrijheid gesteld. Op 9 Juli a.s. zullen 20.000 man S.A. te Danzig aankomen, om deel te nemen aan de sportfeesten van de S.A. van het geheele district Danzig en Oost- Pruisen. Bij deze gelegenheid zullen de chef van den staf van de S.A Lutoe, en de leider van de nationaal-socialisten van Danzlg. Foerster, het woord voeren. enkele druppels Maggi's Aroma dóór de olie en azijn héérlijk Elke sla-saus maakt U beter met een tikje Maggi's Aroma. $86 uugez. Med.) PORTUGAL. Voor de nationale vergadering heeft ministerpresident Salazar een rede gehou den over de buitenlandsche politiek, waarin hij zeide, dat Europa kan geraken tot „ge leidelijke rationalisatie van zijn algemeene economie" wanneer het spreekt van levens ruimte als van een feit of een aspiratie, die nauwe economische betrekkingen weerge ven. wanneer het spreekt van het bestaan of de vorming van staatshuishoudingen die door natuurlijke belending of geschikt heid een natuurlijke onderlinge aanvulling j vormen. „Doch als door deze opvatting Euro pa afglijdt naar het reserveeren van markten en vandaar weer naar politie ke overheersching, sluit het in deze gedachte een beginsel van oorlog in en moet aangenomen worden, dat krachtige slagboomen opgericht zullen worden tegen de ontwikkeling van dit denkbeeld''. Salazar vervolgde: wanneer Europa te kennen geeft, dat er politieke regimes zijn, die in wezen agressief zijn en andere, die begiftigd zijn met een evangelische zacht moedigheid en een onbegrensden eerbied voor de rechten van buitenlanders, begaat het niet alleen een vergissing, die duidelijk dcor de feiten wordt weerlegd, doch lokt het de vorming van ideologische blokken' uit en van vraagstukken van binnenland- schen aard in de staten, waar bedoelde vraagstukken den weg naar een goede ver standhouding verre van vergemakkelijken. Wanneer het burgerrecht eischt of ver leent aan organisaties van aanhangers, waarvan de leiding in het buitenland zetelt en welke propaganda maken tegen een onafhankelijk bestaan, ondermijnt het de hechtheid dezer staten, waarop het be weert te steunen voor het opbouwen van den vrede. Spr. zeide vervolgens, dat hij bevreesd is, dat Europa, dat geen enkel probleem door een oorlog kan oplossen, zelf over de aarde de beginselen van ruine en dood uit zaait. Hij ging voort met te zeggen: wij verwachten niets van anderen en ons kan geen eisch met eenigen grond gesteld wor den. De premier wijdde vervolgens uit over de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Portugal en Spanje en herinnerde aan de vrijwillige opofferingen der Portugeezen voor de zaak van generaal Franco. Ten aanzien van het kortgeleden tot stand ge komen Spaansch-Portugeesche verdrag zc^de hij. dat het de vertolking is van een volledig begrip voor de hoogere belangen van het schiereiland. Vervolgens werden de souvereinen offi cieel door de regeering verwelkomd in het provinciale parlementsgebouw. Onmiddellijk na deze officieele plechtig heid werd de Dionne-vijfling aan het Brit- sche koningspaar voorgesteld. Nadat de speaker had aangekondigd, dat de vergadering thans kennis zou maken met -..Vijf Koninginnetjes", werden de vijf kleine meisjes van het echtpaar Dionne, die in een aan de vergaderzaal grenzend vertrek hadden gewacht, de zaal binnen geleid. In plechtigen optocht stapten de vijf kleine peuters met minister Hepburn en doktor Dafoe aan het hoofd de indrukwek kende zaal binnen. Twee harer werden door vader en moeder Dionne aan de hand gehouden, terwijl drie kindermeisjes de anderen aan de hand hadden. De vijf kleine meisjes, die allen precies eender gekleed waren, namelijk in witte jurkjes en tuithoedjes met satijnen lintjes, werden door de hooge vergadering in eer biedige stilte ontvangen, welke echter plot seling verbroken werd door het applaus en het gelach van de aanwezige autoriteiten, omdat de laatste dreumes, die de zaal bin nentrippelde, met alle geweld iedereen wilde toewuiven, hoewel haar pogingen, om naar boven op de tribunes te kijken, haar bijna achterover deden tulmeien. De koningin schonk aan elk kind een blauw manteltje, dat, naar zij zeide een geschenk was van de prinsesjes Elisabeth en Margaret, terwijl de vijfling de koningin een door elk der meisjes onderteekende foto aanbood. Na de uitwisseling der geschenken, legde elk der meisjs haar armpjes rond den hals der koningin en gaf haar een klinkenden kus, welken Hare Majesteit hartelijk be antwoordde. De reis van de vijfling naar Toronto was voor de meisjes een buitengewoon evene ment, daar dit de eerste maal is, dat zij hun geboorteplaats hebben verlaten. De koninklijke trein is gisteravond naar Schreiber in Ontario vertrokken. Een me nigte van 25.000 menschen bereidde den hoogen gasten een geestdriftig afscheid. ENGELAND. Gistermiddag arriveerde het Engelsche koningspaar in Toronto Na onóer luide toejuichingen een rit door de met vlagjen en bloemen versierde stra ten der stad te hebben gemaakt, hebben de koning en zijn gemalin, gezeten op scharlaken rood tronen, welke voor het stadhuis stonden opgesteld, de hulde der stad in ontvangst genomen. Een schitterende bloemenexpositie. De correspondent van het A.N.P. te New-York schrijft: Het Nederlandsche paviljoen op de we reldtentoonstelling is in het kader van deze tentoonstelling, naar objectief gezegd mag worden, een groot succes. Kenners van het I tentoonstellingswezen zeggen, dat ieder onderdeel ervan op zijn minst op tien pro cent van het totale aantal bezoekers mag rekenen. En waarnemers van het bezoek aan het Nederlandsch paviljoen zeggen, dat voor wat de Nederlandsche deelneming be treft, dit percentage schier dagelijks wordt overschreden. Er zijn Zondagen geweest, dat ons paviljoen door ruim 20.000 bezoe kers is bezocht. De dames die aan de in lichtingen-stand werken en dr. Neil van Aken, de secretaris van de Nederlandsch- Amerikaansche kamer van koophandel, die eveneens voortdurend in het paviljoen aan wezig is. hebben druk werk. Ook de stand van de Algemeene Nederlandsche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer en de K.L.M. hebben het druk met het geven van inlichtingen en het verstrekken van pro pagandamateriaal. Bij de inlichtingen stand ligt een register ter inteekening be stemd voor Nederlandsche bezoekers en voor Amerikanen van Nederlandsche af stamming. Het is aardig om te zien hoe zeer die laatsten er prijs op stellen door hun handteekening van hun Nederlandsche afstamming te getuigen. Zij doen hun best nog een enkel Neder landsch woordje bij hun naam te schrijven, deze dragers van goed-Nederlandsche na men, die in Amerika geboren zijn of in hun prille jeugd reeds hierheen zijn gere- quireerd. Ik vond een naam van een oude dame van ver in de zeventig jaar, die ach ter haar handteekening met trots ver meldde: .fader geboore at Delvezijl". Het is overigens opvallend hoevele tientallen Nederlanders reeds op de tentoonstelling zijn geweest. Geen hunner verzuimt na tuurlijk het vaderlandsche paviljoen te be zichtigen. De Nederlandsch- en West-In dische afdeelingen genieten mede groote belangstelling evenals het Nederlandsche gedeelte van de zoogenaamde hall of na tions, waar fabrikanten en importeurs van typisch-Nederlandsche producten hun wa ren hebben uitgestald. In zekeren zin getuigt de geheele tentoon stelling van Nederland. Want behalve de prachtige tuin rondom ons paviljoen waar 65.000 tulpen de bezoekers verrukken, wordt het geheele tentoonstellingsterrein opge- vroolQkt door niet minder dan 1.000 000 van deze Nederlandsche bloemen. De bezoekers noch de dagbladen raken over deze pracht- van-Nederland uitgepraat. Deze bloemen vormden den fraaien ach tergrond van een, één dezer dagen gehou den vertooning, waar Nederland den boven toon voerde en waarvan vele tienduizenden bezoekers hebben genoten. Tweehonderd danseressen en dansers, in fleurige Volendammer pakjes gestoken, en met klompen aan, gerecruteerd uit de le den van alle vereenigingen van Nederlan ders te New-York, hebben Hollandsche boe rendansen ten beste gegeven en Holland sche liedjes gezongen. Op het eind van deze voorstelling, die groot succes had. wierpen zij bloemen naar de bezoekers. De Nederlandsche vice-consul te New-York, de heer A. Furnee. heeft ln een korte rede nog eens de aandacht gevestigd op Nederland als bloemenland. Andere sprekers waren de heeren C. P. W. Frerlks. namens de Algemeene Vereeniglng voor Bloembollen cultuur, C. van Zijverden, voorzitter van het comité dat de beplanting van het ten toonstellingsterrein met bloembollen heeft verzorgd en M. de Vries, voorzitter van de Unie van Nederlandsche vereenigingen in Amerika. Er zijn nu ik dit schrijf nog meer gebeurtenissen ln het vooruitzicht waarvan de Nederlandsche bloemen het kleurige en geurige middelpunt zullen vor men. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: C. P. N., Rynsburg, overtreding verkeersver- ordening van Katwijk, tot f. 2 of 1 d H A M J„ Gouda. overtr. motor- en rijwielwet. f.3 of i a.; M. R.. Nieuwe-Wetering, wielrijden zon der licht en zonder rood achterlicht, 2-maal f. 2 of --maal 1 d.; P. N. A.. Amsterdam, overtr. motor- en rijwielwet, f.5 of 2 d. F M v d B.. Noordwijk. idem. f. 3 of 1 d.; N. O., hvr. van W v R„ Katwijk, overtreding leerplichtwet, f.3 C" v- L" Amsterdam. met een motor- rijtuig rijden over een gesloten verklaarden weg, f.5 of 2d.; P. J. E.. wielrijden over een gesloten verklaarden weg, 1/2 of 1 d P s overtr. leerplichtwet, f.3 of 1 d.; C. v. 'z idem 3 d. h.; R. F. B.. wielrijden over een gesloten verklaarden weg. f2 of 1 d.; B. S. idem f.2 of 1 d.; F. de V. idem f.2 of 1 d.: J. H. S overtr leerplichtwet 3 d. h.; M J. B.. Voorschoten wielrijden zonder rood achterlicht, f.2 of l d P. L. idem. overtr. arbeidswet, f.3 of 1 d.; F. B. idem f,3 of 1 d.; Th. v. M.. overtreding Kon. Besl. Bevolkingsboekhouding f.2 of 1 d.: H. A. M. J., Gouda, overtr. motor- en rijwielwet, f.5 of 2 d.; P. K.. Aarlanderveen, overtr. inva liditeitswet. f. 5 of 2 d.; J. v. d T.. Roelofarends- veen. wielrijden zonder rood achterlicht, f.2 of 1 d.; J. H. v. d. T. idem idem f.2 of 1 d A. v. B. idem f.2 of 1 d.: F. D. Th. D.. idem. l 2 3155 (Ingez Med of l d.; R. de W., overtr. motor- en rijwielregl., f.3 of 1 d.; M. F. S., Dordrecht, overtr. verord. Leiden op het verkeer te land. f.2 of 1 d.; H. B. Idem f.2 of 1 d.: W. H. Idem 2-maal f.2 of 2-maal 1 d.; P. J. T. Den Haag, idem f3 of 1 d.; H J. v. A., overtr. motor- en rijwielregl., 3- maal f. 1.50 of 3-maal ld.; C. P. overtr. verord. Leiden op de tapperijen, f.2 of 1 d.: P. S. over treding Kon. Besl. Bevolkingsboekhouding, f. 2 of ld.: P. H.. Roelofarendsveen. overtr. vaar- wegenregl. Zuid-Holland 1.7.50 of 3 d.. Th. T., Nieuwe-Wetering, wielrijden zonder rood ach terlicht. f. 2 of 1 d.; J. v. D., Noordwijk. overtr. arbeidswet, f3 of 1 d.; P. R.. Rijnsburg. idem. 2-maal f. 7.50 of 2-maal 3 d.; W. B., zwervende, openbare dronkenschap f. 10 of 4 d.; J. P. P. A Voorschoten, overtr. arbeidswet, 6-maal f. 4 of 6-maal 2d.; H. de M., Delft, te Katwijk zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; P. v. d. K.. zwervende, idem te Noordwijkerhout. f.2 of 1 d.; C. v. L. de Kaag. overtr. arbeidswet. 5-maal f.2 of 5-maal 1 d H. J. Chr., Noordwijk, open bare dronkenschap. 1 5 of 2 ri. H. Th. L., hsvr. van Ch. A. J. G.. wettelijk als getuige opgeroepen, wederrechtelijk wegblijven, f. 2. 1 d.; J. H. V.. Zoeterwoude, wielrijden zonder rood achterlicht, f. 2. 1 d.; S. V. idem idem, f. 2, 1 d.; T. H., zwervende, wielrijden zonder bel, f. 2, 1 d.; C. A. S.. wielrijden zonder licht en rood achterlicht. 2xf. 2. 2xld.; P. A. Noordwijk. wielrijden zonder rood achterlicht, f. 2. 1 d H. B idem. f. 2, 1 d.; J. G. S., Voor schoten, wielrijden zonder licht. f. 3. 1 d.; W. F. L.. idem. f. 1. 1 d.; J. v. H, overtreding spoorwegwet, f. 3. 1 d.; E. P.. Den Haag. over treding verord. Leiden op de straatpolitie. f 2. 1 d.; G. D. C. T., te Leiden zonder noodzaak wielrijden over een trottoir, f. 2. 1 d.; A. G B. idem. f. 2, 1 d.; A. F., idem. f. 2. 1 d.; W. N. G..' idem. f. 2. 1 d.; Chr. J. P.. Den Haag te Lelden met een motorrijtuig te snel rijden, f. 5. 2 d.: J. S. K.. overtreding verord. Leiden op het ver keer te land, 3xf 1. 3xld.; G. J. K.. idem, f. 2. 1 d.; D. H.. Katwijk, overtreding leerplicht wet. f. 5. 2 d.; M. J. v.W., Noordwijk. idem, f. 5. 2 d.: A. J. W„ idem idem. f. 2. 1 d.; J. K.. Leiderdorp. Idem. f. 5. 2 d.; J. v. K. straat schenderij, f. 3. 1 d.: M. S.. idem. f. 3. 1 d.; E. L.. Zaltbommel. overtreding motor- en rij wielwet, f. 3. 1 d.; N. v. d. H„ te Lelden 378 (Ingez Med.) zonder vergunning venten, f. 2. 1 d.; A. B., idem. f. 2, I d; H. B., te Leiden zonder vergun ning op den openbaren weg muziek maken, f. 2, 1 d.; C. S., Rotterdam, overtreding motor- en rijwielwet, f. 7.50, 3 d. J. P. W., in het openbaar een opzichtig on- derscheidingsteeken voeren, welke uitdrukking is van een bepaald staatkundig streven, f. 10 oi 4 d., met bevel tot vernietiging van het lnbe- slaggenomen vlaggetje; E. V.. Amsterdam, wiel rijden over een gesloten verklaarden weg en zich vasthouden aan een auto, 2-maal f. 2 of 2- maal 1 d C. W. O., overtr. arbeidswet, f. 7.50 of 3d.; F. C. S., Amsterdam, overtr. wet, hou dende régeling betreffende het ultverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, f.25 of 10 d.; F. C. S, Idem. f.25 of 10 d.; F. C. S.. idem idem f.25 of 10 d.; Th B.. zwervende, openb. dron kenschap, f.10 of 4 d.; C. J. J. V overtreding arbeidsbemiddelingswet, f. 15 of 5 d.; J. H„ wielryden zonder bel. f2 of 1 d.; T. O.. Utrecht, overtr. motor- en rijwielregl., f.5 of 2 d.; L. v. d. S., Zoetermeer, idem. f.3 of 1 d.; A. A N., Boskoop, idem f.5 of 2 d.; D. A. V., Koudekerk a. d. Rijn, idem f.5 of 2 d.: B. M., Den Haag, overtr. verord. Leiden op het verkeer te land. f. 5 of 2 d.; J. J. v. T., te Leiden, als bestuurder van een rijwiel daarmede over den openbaren weg een persoon vervoeren, f.2 of 1 d.; P. A, v. d B.. zwervende, overtr. vaarwegenregl Zuid- Holland. f. 7.50* of 3 d.; A. v. d. B. Noordwijk. wielrijden zonder bel. f. 2 of 1 d.; C. M. L hvr. van M. J. W. Noordwijkerhout. wielrijden zon der rood achterlicht, f.2 of 1 d.; L. J.v. d. G., idem idem f. 2 of 1 d.; C. v. d. O.. Katwijk, wiel rijden zonder licht. I. 3 of 1 d.; G. A. A.. R\jp* wetering, wielrijden zonder rood achterlicht, f.2 of 1 d.; J. A. A, de G. idem f. 2 of l d.: W. F M. idem f.2 of 1 d.: W. B. idem f.2 of 1 d.; J. Chr. H. S.. Den Haag. overtr. motor- en rijwielregl.. f, 5 of 2 d J. v. d. W.. overtr. motor- en rijwielregl. f. 3 of 1 d.; W. P., Am sterdam. idem f. 7.50 of 3 d.; C. v. L.. idem, geen geldig rijbewijs vertoonen, f. 3 of 1 d.; M. J. v. d. H.. Leidschendam. overtr. motor- en rijwielregl. f. 7.50 of 3 d.; J. de N.. wielrijden over een gesloten verklaarden weg. f.2 of 1 d.; SPANJE. Alle Italiaansche „vrijwilligers" in Spanje zullen vóór het einde van de maand naar Italië terugkeeren. Ze zullen dezer dagen te Cadiz scheep gaan en vandaar naar Napels vertrekken. Gisteren hehben de Duitsche vrijwilligers in Spanje hun laatste parade gehouden voor Franco en wel te Leon. Nadat Franco de troepen had geïnspec teerd, hield hij een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat tegen een gemeenschappe- lijken vijand, het communisme, was ge streden en dat met de bevrijding van Madrid van het juk van Moskou een van de groot- I ste gevaren van Europa is afgewend. Ver volgens dankte Franco den Fuehrer, die Spanje heeft begrepen. Nadat von Richthofen, de aanvoerder der Duitschers, Franco had gedankt gaf hij den commandant van de Spaansehe luchtstrijd krachten, generaal Kindelan een bedrag i van een mlilloen, dat de Duitsche vrijwil ligers bijeen hebben gebracht voor de na gelaten betrekkingen van de gevallen Spaansche kameraden. Tenslotte defileerden de Duitsche troe pen. Bij indiening ln het Britsche Lagerhuis van de motie, waarin de politiek der regee ring ten aanzien van Palestina wordt goed gekeurd, heeft minister MacDonald ver klaard, dat de toestand in Palestina in oor logstumult was geboren. Hoofdzakelijk naar aanleiding van door de Britsche regeering afgelegde beloften hebben zoowel de Joden als de Arabieren in den oorlog een zekere rol vervuld en daarbij voor de zaak der geal lieerden zekere risico's geloopen. Deze kwes tie was een eerezaak. De regeering wees de beschuldiging van de hand, clat zij haar be lofte verbroken heeft en herinnerde er aan, dat de Balfour-verklaring de toezegging be helsde, al het mogelijke te doen voor de ves tiging van een nationaal Tehuis voor het Joodsche volk in Palestina, welke zinsnede kon beteekenen, een Joodsche staat in Pa lestina. doch ook veel minder. Na erop gewezen te hebben, dat in 1918 in Palestina reeds 600.000 Arabieren waren, die reeds tallooze geslachten lang daar gewoond hadden, verklaarde MacDonald, dat de En- gelschen physiek gesproken, ongetwijfeld den Arabieren ieder soort van Joodsch Na tionaal Tehuis zouden kunnen opdringen, doch zij zouden dit niet met eenige moreele rechtvaardiging kunnen doen. De regeering handelde volkomen in overeenstemming met de in den oorlog aan de Joden en Arabieren gedane beloften. MacDonald herinnerde er aan, dat de Joodsche bevolking in twintig jaar was toegenomen van 80.00 tot 450 000. terwijl de Arabieren van 600 000 waren ver meerderd tot meer dan een millioen. Niet ontkend kon worden, dat de Joodsche immi granten Palestina groote materieele voor- deelen hadden gebracht. De regeering hoop te, dat, daar de Arabieren ook de vruchten plukten van den grooteren voorspoed, zij verzoend zouden geraken met den verbeter den toestand en dat het tenslotte tusschen de Arabieren en Joden vrede zou worden. In deze hoop is zij teleurgesteld De materieele verbeteringen werden in de schaduw gesteld door de vrees, dat de energieke, schrandere en welgestelde Joden hen in het land hun ner geboorte ln numeriek, economisch en politiek opzicht zouden overheerschen. De Joodsche Immigratie was de directe oorzaak van het wantrouwen en de haat, doch niettemin had de regeering den eisch, dat de Immigratie geheel zou worden stop gezet, verworpen en voorgesteld, dat de toe lating der Joden nog vijf jaar zou voortgaan, zelfs zonder rekening te houden met de wen- schen der Arabieren, omdat zij van oordeel was, dat Palestina nog een aanzienlijke bij drage behoorde te leveren tot verlichting van de ellende der Joodsche vluchtelingen uit Midden-Europa. MacDonald wees er nog op. dat gedurende de periode van overgang naar de vestiging van een onafhankelijken Palestijnschen staat het Joodsche Nationale Tehuis op behoorlijke wijze beschermd dien de te worden tegen een mogelijke vijandige meerderheid. Tom Williams (Labour-onpositie) heeft het officieele amendement der oppositie In- gediend. Hij zeide dat het witboek Inzake Palestina en al wat het 'mpliceert 'n strijd is met den letter en de geest van de Bal- four-declaratie en bllna neerkomt op in trekking ervan Zoodra de Joden met de Arabieren zouden beginnen 'amen te wer ken a'dus Wbhams. zouden 7ii hvr c gen lot in Pa'e tina als gsHikeere-htirrd 'n het,;1 land eeheel bezegelen. Spr drong er bit het huis oo aan niet McDonalds lezing te aan vaarden, in welk geval naar hij zeide, eens te meer het vertrouwen niet alleen ln En geland, doch in alle deelen van het rijk en in de Vereenigde Staten, zou worden ver speeld. Het plan der regeering had volgens Williams geen moreele basis en was geens zins in overeenstemming te brengen met de bepalingen van het mandaat. Bii het debat heeft Rotschild, lid der op- positioneele liberalen, verklaard, dat een permanent Britsch bestuur de eenige be vredigende bescherming vonmde. Het zou een regiem kunnen verzekeren waarbij Jood noch Arabier bevreesd zouden behoeven t« zijn voor overheersching van den ander. Daarom stelde spr. voor, dat MacDonald den Volkenbond toestemming zou vragen om van Palestina een Britsche kolonie te maken. Rotschild voegde hieraan toe, dat de regeering haar duidelijke belofte aan het Jodendom in de wereld brak, volgens de welke de Joodsche immigratie in Pa lestina een recht zou ziin en niet iets. dat geduld werd. Groot-Brittannië echter be- heerscht den Palestijnschen toestand nog en heeft nog de gelegenheid een Joodsch nationaal Tehuis in het leven te roepen binnen het Britsche rijk. Het Labourlld Wedgwood zeide. dat het voorste] van het witboek der ïegeermg wederom een wijken voor geweld betee- kende. Amery die met een paar andere conser vatieven wenscht, dat de kwestie eerst naar de mandaatscommissie van den Volkenbond wordt gezonden, oefende critiek uit op het witboek en kondigde zijn voornemen aan om te stemmen voor het amendement van Labour Butler beantwoordde de sprekers. HU zeide. dat het in het Witboek vervatte c an ernaar streeft, een samenstel van voor waarden te scheppen waaronder elk ras er geleidelijk toe kan worden gebracht, de rechtmat'ge plaats van een ander in gemeenschappelijke land te «"kennen; «u houden vol dat. door beide artljen de werkelijkhe'd bii te brengen door hui] laten zien, d»at ommige hunn'.r elsT-en niet vcoT verwezenl'iklng va" aa z"n' de samenwerking en goed begrip "ader zullen brengen. Het plan geeft be den par tijen de gelegenheid nader tot elkaar komen. Het «debat is üaarop tot heden ve

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2