BINNENLAND Ons Kort Verhaal Mogen paarden en honden gecoupeerd worden Simplex rijwielen, loopen lichter. 46* LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 23 Mei 19]) De gevaarlijke passagier Leiders rijkswerkloosheidsdienst aangewezen Centrale Bond van Nederlandsch P. T. T. -personeel Behandeling voor het Haagsche Hof Bij Kon. Besluit is: Gisteren begon het driedaagsch congres a. wat betreft, met ingang van den dag. van den Centralen bond van Nederlandsch waarop hij de functie van regeeringscom- Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, in missaris zal aanvaarden, en overigens met het Grand Hotel te Scheveningen, op welk ingang van den dag, waarop zij hun func tie zuilen aanvaarden. Ie. bij het departement van sociale zaken bevorderd tot administrateur M. de Vries, thans referendaris; congres tevens het 20-jarig bestaan van deze organisatie wordt gevierd. Ruim 400 algevaardigden waren aanwezig. De Ned. Vakcentrale en de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel waren 2e benoemd tot regeeringscommissaris vertegenwoordigd door de heeren H. B. bij den rijksdienst tot bestrijding der werk- Berghuijs en mr. H. J. van Urk. loosheid in vasten dienst M. de Vries voor- jn zjjn openingsrede heeft de voorzitter, noemd, administrateur bij het departe- it, neer H. M. Roos, in het bijzonder wei- ment van sociale zaken, tevens hoofdin- j;om geheeten de aanwezige en nog in leven specteur voor de werkverschaffing in tijde- 3ynde oud-hoofdbestuursleden van den lijken dienst, onder toekenning van eervol voormaligen bond De Post en van den Ned. ontslag uit laatstgenoemde functie: Bond van Middelbaar Personeel bij P.T.T. - 3e. Benoemd tot lid van de directie van organisaties, waaruit in 1919, na fusie, de den rijksdienst tot bestrijding der werk- tegenwoordige C.B P.T.T. .die thans circa loosheid in tijdelijken dienst Ir. J. Hidde 300o leden telt, is ontstaan. Onder hen be- Nijland. ir. J. O. de Kat en ir. J. Th West- hoff, rijkslandbouwconsulent tevens rijks inspecteur voor de werkverschaffing in tijdelijken dienst; b. Met ingang van 1 Juni 1939 wegens verandering ln de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is. aan dr. D G. Draaijer eervol ontslag verleend als directeur van de werkverschaffing en steunverleening met den persoonlijken ti- vonden zich os. de heeren A. Emanuel, oud-voorzitter van den Bond van Middel baar Personeel en E. Bredewout, oud-redac teur van De Posthoorn. Spreker schetste de gunstige ontwikkeling van het P.T.T.-be- drijf in de laatste jaren en mocht er van gewagen, dat de organisatie ook een aantal verbeteringen voor het personeel kon hel pen tot stand brengen. Twee belangrijke zaken bleven voor het personeel echter nog zeer onbevredigend: het voortduren van de werkzaamstelling op gmg voor de ln deze functie bewezen dien- arbeidscontract van een zeer groot aantal losse werkkrachten met volle of nagenoeg De thans benoemde regeeringscommis- voUe dagtaken en de bijna volledige ver- saris. de heer de Vries, werd dei 6en Au- sperring ™n de vooruitzichten op bevorde- gustus 1891 te Amsterdam geboren. Na de ri*LS tot een noogeren rang. lagere school afgeloopen te hebben, was j Een nieuw rangbevorderingsplan is door hij eenige jaren werkzaam als behanger den directeur-generaal thans m vooruit en stoffeerder, waarna hij op het kantoor ,zlch^. gesteld. Spr. meende, dat deze rege- van een diamantjuwelier werkte. Na nog ^ng m elk geval aan twee voorwaarden zal eenigen tijd het beroep van diamantzager moeten voldoen. Allereerst zullen vele losse te hebben uitgeoefend, trad de heer De krachten vast aangesteld behooren te wor- Vries in Augustus 1914 in bezoldigden den en voorts zullen aan het in dienst dienst van een steuncomité te Hilversum, zijnde personeel op grond van zijn be- Gedurende een jaar was hij vervolgems di recteur van den semi-officieelen Neder- landschen bond voor Werkverschaffing. Sindsdien is hij in de werkloozenzorg werk zaam geweest. Onder minister Lely werd hij aangesteld als adjunct-commies, belast met de zaken van de werkverschaffing. De heer de Vries is thans hoofdinspecteur van de werkverschaffing. Hij heeft tal van secretariaten waargenomen en is vele ma-jlten behoeve van het vacantie-oord voor len lid geweest van rijkscommissies. In onderscheidene bladen en periodieken heeft hij gepubliceerd. Ir. J. Hidde Nijland werd op 19 Juni 1892 geboren en is civiel ingenieur. Hij is vele jaren in het aannemersbedrijf werk zaam geweest en heeft tal van groote wer ken in binnen- en buitenland uitgevoerd. Gedurende de laatste jaren is hij inge nieur bij het werkfonds. De tweede directeur, ir. J. de Kat, eveneens civielingenieur. Hij werd gebo ren op 29 December 1886 en is meer dan twintig jaren in Indië werkzaam geweest, deels in gouvernementsdienst, deels als leider van een groot aannemersconcern De laatste jaren heeft hij zich in Neder land geïnteresseerd voor tal van financi- eele problemen, speciaal problemen van financieel-organisatorischen aard hebben zijn belangstelling. De derde directeur ten slotte, ir. J. Th. Westhoff, werd op 12 Juli 1900 te Ambt Hardenberg geboren en is landbouwkun dig ingenieur. Na voltooiing van zijn stu die. ongeveer twaalf jaar geleden, is hij onmiddellijk in dienst van de werkver schaffing getreden. Hij werkte eenige ja ren onder den tegenwoordigen directeur van den cultuurtechnischen dienst, toen nog inspecteur van de werkverschaffing te Zwolle. Na diens aftreden heeft ir. West hoff hem in de laatste functie opgevolgd. Ir. Westhoff heeft vooral bekendheid ver worven door de opstelling van het zgn. rapport-Westhoff, dat uitvoering van groote cultuurtechnische werken beoogt. Hij heeft aan verscheidene tijdschriften medegewerkt. NED. CHRIST. GRAFISCHE BOND. Onder presidium van den heer J. Hof man van Amsterdam is heden op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuurschej de 26ste algemeene vergadering van den Ned. Chr. Grafischen Bond aangevangen. De voorzitter opende hedenmorgen de vergadering op gebruikelijke wijze. Hij deelde mede. dat het ledental belang rijk is toegenomen. Het steeg boven 3150, niettegenstaande belangrijke afvoeringen, o.a. door vervroegde pensionneering. Ook de werkloosheid verminderde niet onbe langrijk en daarmede het bedrag aan uit- keering. Het jeugdwerk van den bond nam eveneens belangrijk toe en de vaktechnische voorlichting bereikte een belangrijk grooter deel der leden dan voorheen. Terwijl de aanwezigen zich van hun zit plaatsen verhieven herdacht spr. een 30- tal leden, sinds de vorige algemeene ver gadering door den dood aan den bond ont vallen. Vervolgens kwamen aan de orde de jaar verslagen van secretaris, penningmeester en redacteur. Na bespreking werden deze ver slagen goedgekeurd en de penningmeester, de heer H. A. van Ingen Schenau, van zijn beheer gedechargeerd. De begTooting 1939 werd vastgesteld met een eindcijfer van f70.250. De vergadering hield zich voorts bezig met de behandeling van het eveneens in druk verschenen rapport der commissie tot onderzoek van de vraag of reglements wijziging noodzakelijk is om te komen tot een verspreid hoofdbestuur. NIEUWE GEBOUW JAVASCHE BANK. Vanmiddag heeft de Javasche bank te Amsterdam onder groote belangstelling op plechtige wijze haar nieuwe kantoorgebouw Keizersgracht 668 geopend, waarbij het door de bouwers aan de directie werd over gedragen. Het prachtige gebouw is ontworpen door den architect C B. Posthumus Meyjes, die ook de bouwleiding heeft gehad. TOESTAND GENERAAL SNIJDERS. De toestand van generaal Snijders was gistermiddag zeer verbeterd. Hoewel de patiënt nog zeer zwak is, heeft de inzinking zich niet voortgezet. kwaamheid weer promotiekansen moeten worden geboden en zal daarbij rekening ge houden moeten worden met de speciale po sitie van de ouderen. Het bondsbestuur werd namens de afdee- lingen voor zijn 20-jarigen arbeid met een toespraak van den voorzitter der afdeeling Delft, den heer Bergman, een fraaie klok aangeboden .alsmede een bedrag in couvert P.T.T.-persoeel aan het Uddelermeer. welk vacantieoord eigendom is van den C.B.P.T.T Het beleid van het bondsbestuur over de verslagjaren 1937 en 1938 werd met alge meene stemmen goedgekeurd. MINISTER VAN BOEYEN VIJFTIG JAAR. Onder buitengewoon talrijke blijken van sympathie heeft de minister van binnen- landsche zaken, de heer H. van Boeyen, zijn vijftigsten verjaardag gevierd Reeds in den vroegen morgen stroomden het telegram men. brieven en kaartjes van gelukwensch aan zijn woning te Den Haag en werden tallooze bloemstukken daar bezorgd. Minister van Boeyen heeft hedenochtend zijn gewone ambtswerkzaamheden ten de partementen verricht. Ook daar had hij tal van eelukwenschen in ontvangst te nemen. Tot de eersten, die hem met zijn vijftigsten verjaardag kwamen feliciteeren, behoorde de secretaris-generaal mr. dr. K. J. Frederiks. De minister ontving verder 'n den loop van den ochtend o.m een deputatie van het hoofdbestuur der PT.T. Later kwamen ook de chefs der afdeelingen. die hem een bloemstuk in zijn kabinet hadden doen toekomen, hun opwachting maken. Den middag heefte de minister te zijnen huize doorgebracht Ofschoon hij geen officieele receptie hield, zijn daar tal van vrienden en bekenden gekomen om hem hun gelukwenschen aan te bieden. NEDERLANDSCHE BROEDERSCHAP VAN ACCOUNTANTS. De Nederlandsche Broederschap van Ac countants heeft in een der zalen van Kras- napolsky te Amsterdam haar jaarvergade ring gehouden. De Voorzitter, de heer A. van Staveren, memoreerde in zijn openingswoord, dat de Vereeniging in den loop van dit jaar het feit zal herdenken, dat zij 30 jaar geleden werd opgericht, welk feit op waardige wijze herdacht zal worden. Hij merkte voorts op. dat de Broederschap reeds van de oprichting af in haar statuten als doel der Vereeniging heeft opgenomen: „Te streven naar de wettelijke regeling van het beroep." De aftredende bestuursleden, de heeren G. van Terwisga, mr. dr. H. D. M. Knol en Martijn Konijn, werden herkozen, terwijl de heer A. van Staveren wederom tot voor zitter werd benoemd. Het ontwerp wet tot vaststelling van re gelen betreffende het Accountantswezen werd aan een breedvoerige bespreking on derworpen. Het Bestuurslid mr. dr. H. D. M. Knol uit Leiden, gaf uitvoerige beschou wingen en beantwoordde de vele vragen die uit de vergadering werden gesteld. Na de pauze werd een lezing gehouden door den heer H. P. Gelderman C. M.zn., voorzitter Verbond van Nederlandsche Werkgevers en lid van den Raad van Toe zicht en Advies uit den Handel van de Ne derlandsche Broederschap van Toezicht en Advies uit den Handel van de Nederland sche Broederschap van Accountants, over „De Nationale en Internationale Econo mie." GENERAAL-MAJOOR GIEL 80 JAAR. Gisteren heeft de heer W. J. Giel, te Den Haag. onder groote belangstelling zijn 80en verjaardag gevierd. In den loop van den ochtend bracht de gep. luitenant-generaal H. N. A Swart hem een bezoek, namens den minister van koloniën en deelde hem mede, dat hij benoemd was tot generaal- maioor titulair van het Indische leger. Vooral uit den grooten vriendenkring van generaal Giel kwamen velen hem opzoeken. Zijn kamers stonden vol bloemen en sta pels brieven en telegrammen getuigden van de groote vriendschap en waardeering, die men voor den Jarige heeft. ZESHONDERD LAMMEREN IN BLIK Bij het einde van de tweede groote lam- merenmarkt te Texel, waarop ruim 6*3\K> lammeren waren aangevoerd, gaven de re- geeringscommisarissen plotseling opdracht, om 600 a 650 dieren aan te koopen, voor den prijs, die gedurende het verloop van de markt had gegolden, n.l. gemiddeld f. 6.25 per stuk. De regeering greep pas aan het einde der markt in, waarschijn lijk, om de handelaren in de gelegenheid te stellen de benoodigde dieren normaal in te koopen, daar bij vroeger ingrijpen de handel wellicht een geheel ander verloop had gehad. Het vleesch der aangekochte lammeren is bestemd voor inblikken. G//csl£CO/1/-judiL /uC'l./y/t ■tui/14' üX/yc{ Qelrml SUNLIGHT ZEEP 368 <Ingez. Med) „Men moet niet te sentimenteel zijn" Het Haagsche gerechtshof kreeg gister ochtend twee principieele kwesties te be handelen principieel althans, volgens de verdachten over de vraag of het cou peeren van ooren van honden en van staarten van paarden strafbaar is. In beide gevallen is overtreding van art. 254 sub. 1, wetboek van strafrecht, het zonder redelijk doel, opzettelijk aan een dier pijn of letsel veroorzaken, ten laste gelegd. De 36-jarige A. J. te B. uit Utrecht moest het eerst terecht staan. Hij deelde mede. dat hij meermalen de ooren van Duitsche doggen afkneep met klemmen, omdat de beesten daardoor meer handelswaarde kre gen. Tevoren verdoofde hij ze met chloro- thyl. Hij verrichtte deze operatie, wanneer de honden 8 a 9 weken oud waren. President, mr. A. H. F. W. van Romondt: „U bent geen deskundige, hoe kon u weten, dat de dieren verdoofd waren?" Verdachte: „De honden vertoonden geen spoor van pijn". President: „En na de operatie?" Verdachte: „Ook niet, ze speelden weer gewoon met elkaar." President: „En wat gebeurde er met de wonden?" Verdachte: „De ooren werden gepleis terd, om infectie te voorkomen. Na een week ongeveer werden de pleisters er af genomen en dan waren de ooren genezen." De reden waarom verdachte de ooren coupeerde, is. dat de honden er meer waard door werden en op tentoonstellingen meer kans op prijzen hadden. Verdachte is door de Utrechtsche rechtbank tot een geldboete van f. 40 veroordeeld, waarna het Amster- damsche Hof een boete van f. 1 oplegde. De Hooge Raad heeft de zaak naar het Hof in Den Haag teruggewezen. De deskundige L. P. de Vries, keurings veearts te Leiden, meende, dat een leek onmogelijk de verdooving volmaakt kan verrichten. Als leek heeft verdachte het zeer goed gedaan, doch volledig verdoofd waren, aldus deze deskundige, de dieren niet. Ook was wel infectie opgetreden, daar de oorranden korstjes vertoonden. Deze in fectie-genezing is niet gevoelloos. 396 (lngez. Med.) door J. P. BALJÉ. Jan van Daim stond met zijn taxi op het stille pleintje. Bij het licht van een groote booglamp las hij met inspanning zijn krantje. „De vierde in één week", mompelde hij, bezorgd het hoofd schuddend „en allemaal laat op den avond. Vier taxichauffeurs, die vermoord werden door hun gevaarlijke passagiers, om hen te berooven van het schamele loontje, dat ze dien dag hadden opgehaald. Het wordt gevaarlijk in ons bedrijf! Bar gevaarlijk!" Hii schrok van de donkere figuur, die plotseling naast zijn wagen opdook. De man had het portier al geopend en noemde een adres. Onmiddellijk was Jan in actie. Hii start te den motor en langzaam zette de taxi zich in beweging. Nog vol van wat hii zoojuist gelezen had, voelde Jan van Dam zich allerminst od zijn gemak. Zijn passagier beviel hem niet. Als een schaduw was hij uit de duisternis op gedoken, hij had zijn gezicht niet laten zien en het leek. alsof hij met opzet zacht gesproken had, om zijn stem niet precies te laten hooren. En dan het adres, waar hij hem brengen moest.Een afgelegen buurt! Onder het rijden probeerde hij ln het spiegeltje te zien, wat de man, die achter hem zat, deed Maar het was veel te donker Geen geluid was achter hem waalneem baar. de passagier hield zich doodstil. Een vieemd gevoel van gevaar maakte zich van Jan van Dam meester. Zijn voet drukte wat va:ter od de aaspedaal en nog sneller gleed de wagen voort Hard rijden, ging het Jan door het hoofd als ik hard rijd, durft de man natuurlijk niets te doen. omdat voor hem het gevaar dan zooveel grooter is. De st'lte begon Jan van Dam te drukken. Zijn zenuwen waren toch al zoo strak ge spannen na het verhaal in de krant Hij moest nog eens de stem van den man hooren, misschien zou hem dat wat kal- meeren. „U zei toch Van Willigenplein, niet?" in formeerde hy Er kwam geen antwoord. .Moet u op het van Willigenplein zyn me neer?" herhaalde Jan. nu wat harder. Maar weer bleef het doodstil. Een koude rilling gleed hem lang den rug. Er was iets niet in den haak. De passagier móést hem nu gehoord hebben. Misschien was het een truz van hem. Na- tuuriyk. dat moest het zijn. Zoodra Jan stopte, zou de kerel natuuriyk de gelegenheid te baat nemen en hem een kogel door het hoofd jagen, of het koude staal in zijn rug drijven Een lafaard was Jan van Daim niet, maar nu voelde hu zich toch aller- onbehaagiykst Snel dacht hij na! De buurt was hier heel stil en uitermate geschikt voor een misdrijf. Het was al even over elven en op straat was geen kip meer te zien. HU móést iets doen. want hy naderde al het Van Willi genplein. Op den hoek van het plein stopte hij plotseling. Knarsend kwam de wagen tot stilstand en nog nooit was Jan van Dam er zoo vlug uitgeweest. Hij loosde een zucht van verlichting, dat dit tenminste gelukt was. Jan van Dam trok het portier open. „We zijn er meneer, kondigde hij aan. Maar de gestalte in den wagen verroerde zich niet. Vaag zag Jan den man zitten. Hij lag eigenlijk meer, dan hij zat Roerloos. het hoofd een beetje achteroverhangend tegen de kussens. „Drommels!" riep van Dam hardop uit, „de man is flauwgevallen". Snel keek hij om zich heen. Dichtbij op het pleintje stond een pomp. Hij ijlde eT heen, deed een paar slagen aan den pomp zwengel en bevochtigde een doek. waar hy eenige oogenblikken mee bezig was. Dan yide hij terug naar de taxi Hij drukte den kletsnatten doek op het gezicht van den Dassagler, maar hy zorgde ervoor, dat hijzelf buiten den wagen bleef! Nog altijd bewoog de man zich niet. Van Dam nam den doek weer weg. Een ernst'g geval!" sprak hij tot zichzelf, „ik moet onmiddellijk naar een ziekenhuis toe". In een oogwenk zat hij weer achter het stuur en geen seconde later schoot de auto weer weg Alsof de duivel hem op de hielen zat, zoo reed Jan van Dam. Hii wist een ziekenhuis, geen twee minuten ryden ver der. En precies als den eersten keer stopte hij ook nu weer bruusk en hy had het portier al open, voor de wagen goed en wel stil stond. Met een sprong was hij er uit en met twee treden tegelijk ijlde hy de trap pen van het ziekenhuis op. Terwijl hy aanbelde, draa'de hy zich om en keek naar zyn wagen. Hij zag nog net. hoe een schim zich met groote snelheid daarvan verwijderde en hij grinnikte te vreden. „Net wat ik dacht!" Een verpleegster deed hem open. „Mag ik even telefoneeren, zuster?" vroeg Jan van Dam. „Een zeer ernstige zaak. Ik wou het politiebureau opbellen". Verwonderd gaf de zuster toestemming. „Hallo", riep van Dam even later ln den hoorn, „met het politiebuieau? Ik heb zoo even den taxi-moordenaar vervoerd in nüjn wagen. Ja, ik ben er zeker van. De man hield zich bewusteloos en hij zou me zeker koud gemaakt hebben, ais hij daar maar even gelegenheid voor had gehad zonder zijn eigen hachje in gevaar te brengen. Wat zegt u? Ja, ik bel van het Bethesda- ziekenhuis op. Waar de man is? Zoonet in de duisternis verdwenen. Hallo hallo...! Wat? Of ik een beschryving van hem kan geven? Nee. het was te donker en hy liet zijn gezicht niet zien. Hè? Nee. zijn stem zoo ik evenmin herkennen, want hfj sprak bijna fluisterend, toen hy het adres opgaf. Wat u dan aan mijn mededeellng hebt? Het is onmogeiyk om den man te vinden, zegt ui Heelemaal niet onmogelijk! Nee. nee, wordt u nu niet ongeduldig. Het eenige wat u te doen hebt. Is alle toegangswegen van de stad, die, zooals ik ln de krant las. be waakt worden sinds die overvallen, even te telefoneeren. Wat? Ze kunnen toch niet iedereen aanhouden, want ze zouden tóch niet weten, óf ze inderdaad den bedoelde hebben? Dat kunnen ze juist wel weten, meneer, want ik heb den man grond g In gewreven met een geel goedje, dat hy in geen drie dagen van ziin gezicht kan krij gen, gesteld dan al dat hii direct ontdekt, dat zyn gezicht heelemaal geel is. En dat is onwaarschijnlyk, want dat verwacht hij niet! Ik had dat plannetje bedacht, toen ik van de eeTste overvallen las en ik had het spul steeds bi! me. Hallohallo Met een glimlachje hing hij den hoorn weer op, toen hij eeen antwoord meer kreeg .Ja!" grijnsde hy, nu hebben ze haast. En als ze d'en knaao n'et te uakken krij gen. zyn ze nog stommer, dan ik dacht. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. De bekende publicist op honden-geblej de heer P. M. C. Toepoel, was van meenin dat een nerveus dier als een Duitsche doi zeker pyn ïydt onder de behandeling. He beschaafde publiek keert zich tegen™ dig meer en meer tegen gecoupeerde hou den. Mr. A. H. L. van Lier, voorzitter van ie raad van tieheer op kynologisch gebie verklaarde, dat het coupeeren van bepaal de honden in Duitschland verplicht Is, ii Engeland is het evenwel verboden. De hen den ondervinden van het coupeeren l_ den minsten last, hun houding wordt beter door. De keurmeester N. Silljé, zeide, dat mi op tentoonstellingen de voorkeur geelt aa doggen met gecoupeerde ooren. 99'/. i deze honden wordt daarom gecoupeerd. Twee getuige-deskundigen a décharg deelden mede, dat hondenliefhebbers i voorkeur geven aan gecoupeerde hondr Bij jachthonden is b.v. het coupeeren va staarten een weldaad voor de beesten zei daar ze anders hun staart in laag strut gewas steeds verwonden. De advocaat-generaal, mr. J. H. Polma zeide in zyn requisitoir, dat men zich nl moest voorstellen, dat in dit proces eei principieele uitspraak zal gegeven wordei Men moet elk geval op zichzelf beschoi wen en zich afvragen, welk doel bereikt worden en welk leed men een dier aar doet. In dit geval achtte spr. het redelj doel zeker aanwezig, nJ. het verhoogenTj de handelswaarde. De pijn. welke men ee dier daardoor veroorzaakt, kon spr. nl overmatig groot noemen, blijft soms zei geheel achterwege. Men kan in een dergelijke kwestie ook te sentimenteel zijn en men moet niet vergeten, dat art. 254 W. van S. voor dierenmishandeling is gemaakt Er gebeuren heel wat ergere dingen met dieren dan dit coupeeren, b.t, stroopen van palingen, castreeren van paarden enz. Spr, vroeg daarom in dit geval ook vryspraak voor dezen ver dachte. De verdediger merkte ln zyn pleidooi ni op, dat er veel wreedere dingen getoleren worden, zooals jagen, visschen. enz. Ve dachte deed alles op de meest deskundij wyze, zoodat van mishandeling absolui geen sprake kan zyn. Het coupeeren van paardenslaarte De rechtbank te Middelburg heelt dieren-arts W. J. L. de G. uit Krulnlnge die een veulen den staart heeft ingekot vrijgesproken van dieren-mlshandeling.nl dat de officier van justitie een geldboe van f. 1 had geëischt. De officier had, de zaak principieel uit te maken, dan appèl aangeteekend. De heer de G. heeft in het bijzijn getuigen by twee veulens deze ojzeratleve richt. Hy heeft, zoo deelde hij voor Hof mede, de beesten eerst verdoofd, du na den staart ingekort en de wonde dien gebrand. De veulens hebben, volgens dachte, hier niets van gevoeld. De Zeeuwsche paarden worden voorla® bouwdoeleinden naar België en Frankn geëxporteerd. In den landbouw hebben veel last van hun staart en daarom ve langt men daarvoor gecoupeerde Paart™ De veearts S. J. Hoogstra, die bjj coupeeren aanwezig is geweest, deelde me dat 99 van de landbouwpaarden peerd zijn. Er is wel een bezwaar tegen het coupt ren, n.l. dat de paarden een afweenn'd! tegen vliegen missen. Men kan dit ond' vangen door half te coupeeren. r°°da' staartharen gedeelteiyk aangroeien.MetG stompstaart en kortere haren schijnen paarden zelfs beter te kunnen zwiepen De paardenfokker P. Dekker F.zn. dat voor export het coupeeren noodzakei is. Wanneer deze kwestie niet Intern3» naai geregeld Is en hier te lande wordt j coupeeren verboden dan is onze export doode opgeschreven. De advocaat-generaal, mr. J. H. Pow zeide, dat het doel van verdachte, f' proef-proces uit te lokken, om de reden in zyn vorig requisitoir 'uiteengezet. haast niet verwezenlykt kan worden, geval moet op zichzelf beoordeeld w?rae Maar ook in deze zaak kwam spr. toc zelfde conclusie, n.l. dat hier vrljspr moest volgen. ,te De verdediger, mr. J. Coert te dam, voegde aan dit requisitoir nog dat overal landbouwpaarden worden coupeerd. Pleiter Het ter demonstratie ge foto's zien. „hmi Volgens den Hoogen Raad is het ver gen van de handelswaarde als een reo J doel op te vatten, zoodat hier vrijsp moet volgen. Uitspraak in beide zaken 5 Juni. Hier is het antivoord De Fransche generaal Cambrinn den slag bij Waterloo, toen hll ge meerd werd z ch over te geven De Amerikaan Benjamin Frank' De schildknaap van Don Quichotte. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10