SCHUDT UW LEVER WAKKER lie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 22 Mei 1939 Derde Blad No. 24280 Incidenten op het gebied van Danzig Verklaringen van Bonnet, Bullitt, Hull en Funk CEBUTO REISBUREAU Polen en Duitschers geven elkaar de schuld Op het gebied van Danzig heeft zich een ident voorgedaan, dat zich, volgens de -ische lezing, aldus heeft afgespeeld: te thoa, tusschen Danzig en Oost-Pruisen, rmde Zaterdagavond een In Nazi- form gekleede groep personen het ge- ut van de Poolsche douane, welke zich verzette. Om 11 uur verscheen de com- .saris van politie van Danzig, die de anebeambten verzocht het gebouw te laten, daar hij er niet voor kon instaan 1 er zou gebeuren indien zij bleven De aibten vertrokken onder politiebe- -Jierming en het douanekantoor werd 'eld Op de hoogte gesteld van het in ent zond de Poolsche commissaris maal te Danzig den commissaris Per- •'■i en twee ambtenaren naar Kalthoa, den senaat van Danzig verwittigd te welke hun geen politiegeleide ver- -kte In Kalthoa aangekomen, werden kowski en de beide ambtenaren aange- en door vijf personen. De Poolsche uffeur loste vier schoten om zich te Igen, en doodde hierbij een der aan- Vier employés der Poolsche spoorwegen ich, Krause, Osroj en Lechmanndie te thoa woonachtig zijn. waren de eenige algen van de incidenten. Zij zijn door politie gearresteerd en overgebracht de gevangenis te Darrzig. Volgens nadere mededeelingen te War- stonden de aanvallers onder leiding j een zekeren Andreaw, die doorgaat 3 een nationaai-sociaiist, die bekend is "organisator van tal van aanvallen op n in Danzig. j het vertrek van den Poolschen com- •ris der douane te Kalthoa werd'tdou- -ebouw geheel afgebroken. De inven- werd op straat geworpen. De auto. mede de vice-commissaris Pefkowski. een onderzoek wilde instellen naai' het 'tent, aankwam, werd door individuen -evailen De banden van de auto wer- doorgesneden en de ruiten vernield, was deze aanval, aldus het bericht, den chauffeur noopte gebruik te Sen van zijn wapenen. EEN TWEEDE INCIDENT. Het Poolsche telegraafagentschap maakt ing van een nieuw incident en wel in plaatsje Piekel, gelegen op het gebied vrije stad Danzig, na een bijeenkomst de S A. Cm vijf uur gistermiddag begon een me- le. onder aanvoering van geüniformeer- leiders. den post te belegeren derPool- douane-inspecteurs, die om hulp vroe- i Na hier van in kennis gesteld te zijn, de Poolsche commissaris-generaal Danzig met kracht bij den senaat der stad geprotesteerd. Hij vestigde er de cht op, dat dit reeds het tweede in kt is in minder dan 24 uur. waarbij op "nte wijze de Poolsche rechten te l, namelijk de controle op de douane en aangetast. De commissaris eischte, dat terstond tregelen zouden worden genomen om douanepost te bevrijden en den Pool- n inspecteurs volledige veiligheid te keren. In verband met bovenstaand t van het Poolsche telegraafagent- p meldt het Duitsche Nieuwsbureau Danzig: 1 bericht van den moord op den Dan- en onderdaan Grübner door den Muranski heeft onder de bevolking het Danzigsche gebied groote veront- iging gewekt. De bevolking heeft la het dorp Piekel protestdemonstra- op touw gezet. Ilntusschen zijn door een detachement "Se de bctoogers uiteengedreven en is wie hersteld! STAPPEN VAN DEN POOLSCHEN COMMISSARIS-GENERAAL. be Poolsche commissaris-generaal te heeft den president van den Dan- iien senaat twee nota's gezonden he tende de incidenten van Kalthoa. In eerste nota geeft hij het relaas van het *wrde en wijst hij op het gebrek aan ;heid voor de Poolsche bevolking van bije stad. in het bijzonder in het dis- Grosses-Werder, waar sinds lang een "anda-actie gevoerd wordt tegen de "hc douane-inspecteurs: de aanval jut huis der Poolsche inspecteurs, waar- ét politie niets wist, of die zij niet verhinderen, vormt daar. aldus de het bewijs voor, evenals de aanval ée auto van den vice-commissaris- traal. wiens vertrek naar Kalthoa van roren ter kennis werd gebracht van den be tekst van de tweede nota luidt als 1,1 Woand met de incidenten van Kal- M den nacht van 20 op 21 Mei. waai 'Mn korte uiteenzetting gegeven wordt 9n tegelijker tijd overhandigd schrij- >91 mij refereerende aan ons onder daan heden, heb ik de eer, op instruc- ®iner regeering, U het volgende ter t< brengen: incidenten van den afgeloopen nacht, tegen de Poolsche inspecteurs der ■ie te Kalthoa, die van hun kant geen 'je aanleiding hebben gegeven tot den waarop de Poolsche regeering op categori sche wijze de aandacht heeft gevestigd in haar schrijven van 20 Mei. Onder die omstandigheden is de Pool sche regeering gedwongen te constateeren, dat de autoriteiten der vrije stad de vol ledige verantwoordelijkheid moeten dra gen voor de te Kalthoa voorgevallen inci denten. De autoriteiten der vrije stad zijn te meer verantwoordelijk voor den daarop gevolgden aanval op de auto, waarmede de vice-commissaris generaal, Perkowski, zich naar Kalthoa had begeven, om zich op de hoogte te stellen van het lot der Poolsche inspecteurs. Tengevolge van dezen aanval werden schoten gewisseld, waardoor een der aan vallers werd gedood. Met het oog op dezen toestand heb ik, op instructie mijner regeering, de eer cate gorisch het volgende te verklaren: 1. De Poolsche regeering zal niet toe staan, dat langs den weg der voldon gen feiten de Poolsche rechten op douane-gebied worden beperkt. 2. De Poolsche regeering eischt een onderzoek naar de schuldigen en me- dedeeling van de resultaten van dit onderzoek. 3. De Poolsche regeering eischt scha deloosstelling voor de schade, die ver oorzaakt is in het huis, waar de Pool sche douane-inspecteurs te Kalthoa zich bevonden. 4. Met het oog op de steeds veelvul- diger aanvallen op Poolsche function- narissen en de Poolsche bevolking in de vrije stad is de Poolsche regeering verplicht een duidelijke en verplich tende verklaring te cischen, welke waarborgen de senaat van de vrije stad de Poolsche regeering kan geven voor de verzekering van de orde en van de veiligheid der Poolsche functionnaris- sen en der Poolsche bevolking in de vrije stad Danzig, COMMUNIQUE VAN DE STAD DANZIG. Het persbureau van den Senaat van de vrije stad Danzig deelt officieel mede: In den nacht van 20 op 21 Mei is een onderdaan van Danzig, Gruebner ge- 4418 vW PRIISVRAAGI0T 1 JULI Fl. 8000 -PRIJZEN (lngez. Med.) heeten, door een Poolsch onderdaan, den chauffeur Murawski, zonder eeni ge aanleiding doodgeschoten. De president van den Senaat der vrije stad Danzig, Greiser, heeft hierop den diplomatieken vertegenwoordiger der Poolsche republiek te Danzig, mi nister Chodacki, verzocht bij hem te komen en hem bij deze ontvangst een nota overhandigd, waarin namens de regeering van de vrije stad Danzig ten scherpste wordt geprotesteerd tegen het optredep van exterritoriale Pool sche staatsbeambten op het gebied van Danzig en dienovereenkomstig van Poolsches zijde stappen worden ge- eischt tot vergelding en opklaring van de aangelegenheid. De omstandigheden blijken uit de in de nota der regeering van Danzig vervatte officieele lezing, Volgens deze lezing is het Zaterdagavond wegens het optreden van Poolsche inspecteurs der douane te genover vrouwelijke leden der Duitsch- Danziger volksgemeenschap tot betoogin gen van de opgewonden volksmenigte ge komen voor het huis der Poolsche douane inspecteurs te Kalthoa. Bij deze betoogin gen is evenwel geen der te Kalthoa wo nende Poolsche inspecteurs der douane ma- terieele schade of lichamelijk letsel toege bracht. Om half elf des avonds was dit voor val door het ingrijpen der plaatselijke po litie reeds opgeklaard en geliquideerd. Dit werd door de zijde van Danzig me degedeeld aan de diplomatieke vertegen woordiging van Polen te Danzig. Niettemin begaf de Poolsche legatieraad Perkowski zich met eenige Poolsche dou- ane-beamtbten per auto naar Kalthoa, on geacht het feit, dat het onderzoek van politieke incidenten een aangelegenheid der staatsautoriteiten van Danzig is en ook aan leden der Poolsche diplomatieke vertegenwoordiging het recht van een of ficieel onderzoek niet kan worden toege staan. Er is vastgesteld, dat de doodelijke scho ten op den onderdaan van Danzig Grueb ner zijn gelost door een inzittende van de auto van legatieraad Perkowski. Grueb ner zelf had in het geheel niets te doen met de voorafgaande geëindigde inciden ten te Kalthoa. Het onderzoek heeft veeleer uitgewezen, dat hij den geheelen dag niet te Kalthoa was geweest, doch zich te Marienburg had opgehouden. Pas des nachts om half een bestelde hij een taxi om daarmede van Marienburg uit de Duitsch-Danziger grens bij Kalthoa te passefcren. Te Kalthoa had de chauffeur van zijn auto hinder van de lichten der auto van Perkowski. Hij werd aldus gedwongen te stoppen. Toen hij uit zijn wagen stapte om dc oorzaak der ver blinding na te gaan, werd hij, zonder dat tevoren een woordenwisseling was voorge komen, door twee schoten gedood. Eer medische hulp kon worden verkre gen. hadden de inzittenden van de Pool sche auto het station Kalthoa per locomo tief verlaten in de richting van Dirschau. Bij de inbeslagneming van de Poolsche auto werden een geladen pistool, welk ech ter niet gebruikt was, en het ledige fou- draal van een mauserpistool gevonden. De doodelijke schoten zijn volgens de politie gelost uit een bij het Poolsche leger ge bruikt pistool. De doodgeschoten Gruebner was evenals zijn chauffeur volkomen onge wapend. Al deze reizen worden vanaf Pinksteren iedere week gemaakt. NEDERLAND EN AANSLUITEND GRENSGEBIED 2 dg. Valkenburg-Luik 16.— 2 dg. Voluwe m/Achterh. 2 dg. Zeeland 2 dg. Luik-Tenloonjt reis 21/j dg. Nederland 3 dg. Valkenb en Ard. 3 dg Valkenb en Eifel 4 dg Valkenb en Ard. 4 dg. Valk.b., Ard., Eifel 6 dg. Valk b.. Ard Eifel 17- 17.50 17.50 25- 20.50 19.75 27.75 27.75 41.— BELG» 2 dg Brussel16 50 2dg. Ardennen-Dinant 23.50 3 dg Belg Ardennen 23.50 4 dg. Belg. Ardennen 33.50 5 dg. Belg Ardennen 40 50 5 dg Ard. Ostende, luik 41 50 LUXEMBURG 4 dg. Luxemburg32.50 6 dg. Luxemburg49. FRANKRIJK 6 dg. Parijs 49.— 7 dg. Vogezen 56.75 i1/ dg. Fr. Jura en Savoye 74.50 13 dg. Fransche Rlvlèra.. „112.— DUITSCHLAND 2 dg. Duilschland 16.50 2% dg. Eifel-RIJn23.— 3 dg. Bergland van Eifel, Ahr en Rl|n 22.50 4 dg. Rijn 29.50 4 dg Bad Neucnahr 29.50 4 dg Wupperlal 29 50 4 dg Hann.-Hamb.-8r. 31 50 5 dg. Rijn 38 50 6 dg. Rijn 46 50 6 dg Harzgebergte 47.— 7 dg Zwarte Woud 55 8 dg Zwarte Woud 65.— 10 dg. Beieren en Tirol.. 81.— ZWITSERLAND 3 dg. Zwitserl., Luzern f 69.50 10 dg. Zwitserl., interl... 89.— 12 dg Zwitserl., Meer van Genève108.— DENEMARKEN 8 dg Denem. en Kop.h. 1 79.50 ITALIË 13 dg. Dolomieten 120.— CENTRAAl-EUROPA 13 dg. Praag-W -Budap. f 112 Ka Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK, Touringcars. Agentschap: Sigarenmagazijn H. HEESTERMANS, Leiden, Steenstraat 24, bij Beestenmarkt, Telefoon 1532. 326 (lngez. Med.) „Uitbreiding van Kort Begrip"; „Het huis gezin onzes Heeren een uiteenzetting van de art. 2729 van de Ned. Geloofsbe lijdenis, alsmede van het bekende art 36". PREDIKBEURT. Waddlnxveen Gebouw Centrum: Heden- nam. 7 uur, ds. de Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen te Huizum P. Smits te Havelte; te Goedereede <toez.) en te Gouderak P. v. d. Berg, cand. te Amersfoort. GEREF. KERKEN, Viertal te Hoek (Z.) W. H. J. de Boer, cand. en hulppred. te Goes; R. Koolstra, id. te Utrecht; F. Pijlman Jr.. id. te Vlissingen en A. Ver schoor, cand. te Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Bruinisse-Waarde J. D. Barth te Dordrecht. Ds. T. STIGTER. Vrijdag 26 Mei a,s. zal Ds. T. Stigter. Ned. Herv. predikant te Berkel-Rodenrijs zijn 70-sten verjaardag vieren. Ds. Stigter bezocht het gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht. In 1895 candidaat geworden in Groningen, aanvaardde hij 1 Sept. van dat jaar het predikambt te Groote Lindt (gem. Zwijndrecht), spre kende over 2 Cor. 8: 9. na tevoren te zijn bevestigd door den consulent, ds. P. van Lindonk van Zwijndrecht. 29 Nov. 1898 ver bond hij zich aan zijn tegenwoordige ge meente met Pred. 8: 4a. deze woorden; „Waar het woord des Konings is, daar is heerschappij". Sedert vele jaren maakt de jarige pre dikant deel uit van het classicaal bestuur van Rotterdam en is hij voorzitter van de afd. Zuid-Holland der Confessioneele Ver- eeniging. Van zijn hand zagen verschillende wer ken het licht. We noemen daarvan: „Ge schiedenis onzer Vaderlandsche kerk"; PROF. MR. PAUL SCHOLTEN. Treedt af als voorzitter Ned. Bijbelgenootschap. Naar „De Standaard" verneemt, moet prof. mr. Paul Schol ten. hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam, zich op ge neeskundig advies in zijn werkzaamheden eenige beperking opleggen en heeft daarom het voorzitterschap van het Ned. Bijbelge nootschap. welke functie hij sinds 1935 heeft, vervuld, neergelegd. NIEUWE HOOGLEERAREN ROTTERDAM. TE Mr. J. G. Koopmans en dr. J. F. ten Doesschate. Benoemd zijn tot gewoon hoogleeraar in de economie aan de Handelshoogeschool te Rotterdam mr. J. G. Koopmans te 's-Gra- venhage en tot gewoon hoogleeraar in de bedrijfsleer dr. J. F. ten Doesschate te Am sterdam. "val, waarvan zij het voorwerp vorm- een gevolg van een georganiseer W" tegen hen. moet worden op het feit. dat betoogers politie-uniformen droe- to verband met de onderhavige ex- i. waren de poolsche inspecteurs ge- Jen het gebouw, waar rij zich be- te verlaten, hetgeen hun onmoge- "jaakte hun functies op het gebied ™tenecontrole uit te oefenen. Door i de hoogte gebracht van den Pool- douane-inspecteurs berokkende Itheden te Kalthoa. heeft de senaat "je stad, ondanks de verzekeringen, Ljteateraad Boetscher mij laatstelijk *™Saande heeft gegeven, geen enke- tetregei genomen om den Poolschen teurs de veiligheid en de vrijheid te „•ten om hun functie te vervullen. kit aarvan verantwoordelijkheid if ,te komt van de autoriteiten der 'id bew'js'- dat deze autoriteiten willen dp het gebied van dc vrije stad of niet kunnen waarborgen, BONNET. Te Arcachon heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken Bonnet een rede gehouden voor oud-strijders. Hij zeide o.a.: Frankrijk uit tegen niemand ijdele ver wijten. Het weet maar al te goed, dat de volkeren uiteenloopende en tegenstrijdige belangen hebben. Bonnet wees op de maat regelen, vlrelke Engeland genomen heeft, de overeenkomst met Polen, welke hij een essentieele factor noemde voor een waarlijk Europeesche politiek. Ter voltooiing van dit garantiestelsel heeft Frankrijk, in overleg met Engeland, met Turkije en sovjetunie onderhandelingen aangeknoopt welke het, in het belang van den vrede, snel tot een goed einde wil brengen. De banden van Frankrijk met de landen in Europa, die haar vrienden zijn en evenzeer bezorgd zijn om de waardigheid en veiligheid, zijn hech ter geworden. De broederlijke gezindheid der Vereenigde Staten jegens Frankrijk treedt steeds meer aan het licht. En in heel de wereld bekennen zij, die zoo dwaas wa ren te menen dat zij aan Frankrijk moes ten twijfelen, hun dwaling, want Frankrijks geest blijft constant. Frankrijk streeft niet naar omsingeling van eenig ander land. het is geen enkel volk vijandig gezind. Het wenscht met allen samenwerking zonder bijbedoeling. Het is ervan overtuigd, dat alle Europeesche vraagstukken vreedzaam kunnen worden geregeld. Daartoe is het voldoende, dat elk een bewijs levert van zijn goeden wil. Het begrijpt het groote ge vaar dat erin gelegen zou zijn. de harts tochten der binnenlandsche politiek op buitenlandsch terrein te verplaatsen. In elk volk eerbiedigt Frankrijk het bewind, dat elk volk zichzelf gegeven heeft. In 1914, zoo vervolgde Bonnet, heeft Frankrijk heldhaftig een oorlog gevoerd, welken het niet gewenscht had Evenmin als toen, zal het een oorlog ontwijken. Het zou daarin niet minder moed ontplooien en bij zijn zonen niet minder zelfverlooche- n'ng ontmoeten. Maar wat Frankrijk niet wil, dat is, dat de onafgebroken opeenvolging van daden van geweld bij alle volkeren de onzekerheid doet toenemen. Wat wij niet aanvaarden, dat is de geleidelijke overwinning van het geweld op de rechtvaardigheid en het verstand Wat ons onmogelijk schijnt, dat is de blij vende toeneming der bedrcmn?en waardigheid en het geluk van het men- schelijk bestaan verkleinen. Het geweld moet geen gebruik worden in Europa. Frankrijk zal niet, toelaten, dat de geest van overheersching in de wereld de overhand heeft. BULLITT. Te Rouaan is ter gelegenheid van den 108sten verjaardag van het overlijden van Jeanne d'Arc onder presidium van den am bassadeur der Vereenigde Staten te Parijs, Bullitt, een herdenkingsbijeenkomst gehou den. waaraan door een talrijke menigte werd deelgenomen. Bullitt verklaarde: de stemmen, wel ke Jeanne d'Arc hebben gehoord, wer den niet gehoord door de grooten der aarde. Tot ongeluk van de wereld zijn er ook thans vele grooten. die niet weten te luisteren naar de stemmen van goeden wil en goeden raad, naar de oproepen tot vrede, tot broederlijke vriendschap, tot solidariteit van het menschenras. Zij zijn doof en roeren de trommen van haat en verovering". Bullitt zeide voorts nimmer een volk met zulk een bewonderenswaardig moraal het gevaar te rebben zien troiseeren als het Fransche volk van thans. Nergens in het land kan men iemand vinden, die den oor log wenscht. Er is geen haat en ook geen hebzucht naar de bezittingen van andere volken, er is slechts één wensch: in vrede te leven en te laten leven. Doch van den zeeman uit het Noorden tot den landbouwer in het Zuiden, den werkman in het Oos ten en den wijnboer in het Westen, ieder is tot het peil gekomen van de behoeften van het land en kijkt zonder vrees, met gemoedsrust, zonder haat. doch gereed zijn leven te offeren in de toekomst. HULL. Amerika's staatssecretaris Cordell Huil ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en TT zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Ow lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ts, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. 2412 tinges. Med.) 1. terugkeer naar den wil om geen toe vlucht te nemen tot oorlog als middel tot regeling van grieven; 2. een einde maken aan de poging om de dreiging van sterkere wapens te stellen in de plaats van eerlijke besprekingen; 3. een overeenkomst, die de vorming van «vt> t ryiT tTUTnttxt bewapeningen zal beperken en ten slottte I LAnU" Jjli IUIJNdQJUW zal verminderen: 4. met deze ontwikkelingen moeten eco nomische en handelsovereenkomsten geslo ten worden tusschen de naties, welke zullen strekken tot groot materieel voordeel voor allen. Voorts las Huil een boodschap van Roo sevelt voor, waarin gezegd wondt, dat vreedzame onderlinge betrekkingen nog steeds het ideaal vormen van het grootste deel der wereld. Zij vormen de overheer- schende doelstelling der buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten. FUNK. De Duitsche rijksminister van economi sche zaken Funk heeft te Frankfort het woord gevoerd voor de handarbeiders. Hij verklaarde daarbij: met ernst werken wij aan de verzorging van de voldoende voorziening van het Duitsche bedrijfsleven van grondstoffen. De buitenlandsche han del verschaft ons thans alleen de deviezen- VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb in mijn tuin een halfstam pere boom Triumph de Viënne. Het eerste jaar had ik daaraan enkele groote peren, later niet meer. Wat daaraan te doen? v. d. B. te L. Antwoord: Vermoedelijk zijn hier twee re denen aan te wijzen als oorzaak van de slechte vruchtopbrengst. De eerste mogelijkheid is. dat er geen voldoende bestuiving plaats vindt. Plant, zoo mogC^jk. een halfstam peer Clappi Favorite naast de bewuste boom. Dit is een goede peersoort en een soort, welke goed stuif meel levert voor uw boom. De bloei valt ook gelijk. Ten tweede, mest de boom met stalmest. Dat kunt U nu nog doen. Werk de mest ondiep onder. Geef in November 3 Kg. gebluschte kalk per 10 vierk. Meter. Deze kalk onderwerken. Vraag; Hierbij een blad van mijn Hulst, Het boompje kwijnt. Wat is daartegen te doen? v. G. te L. Antwoord: Uw boompje wordt in erge mate geplaagd door het z.g. „Hulstvliegje". Dit vliegje legt in Mei en Juni eitjes in de blade bedragen, die wij noodig hebben om onze ren en de larven leven in het blad. Ook ver- welke op den vrede drukken en del Staten zich richt, n.l. heeft ter gelegenheid van de „week van den I Duitschen exporteur kunnen steunen. On- buitenlandschen handel" een verklaring geacht het belang van den buitenlandschen afgelegd, welke zou kunnen worden be- handel behoudt het vierjarenplan als dra- schouwd als het antwoord der Amerikaan- 1 gende idee der Duit'che economische orga- sche regeering on de verwerping door TT tl er nisatie zijn onbere'kte beteeken's Bij de van Roo?evelts vredesoproep. binnen het kader van dat plan beooe- In zijn rede noemde Huil vier doeleinden de binnenlandsche grondstoffenproductie welke in too trekken dei ko s bepalen, staan wii ongeacht de vele en ten deele waarnaar de regeering der Vereenigde ingrijpende vorderingen nog pas aan het grondstoffen- en levensmiddelenbehoeften uit het buitenland te betalen. Wij weten, dat de algemeene economische toestand in de wereld thans niet gunst g is voor onzen uitvoer. Wij weten, dat daarenboven in eenige landen steeds sterker politieke en economische krachten aan het werk zijn om onze langdurige handelsbetrekkingen te verstoren. Wij weten, dat wij de valuta- manipulatiess de handels-politieke belem meringen en overige prikkeldraadversper ringen die onzen uitvoer in den weg staan, niet kunnen overspringen. Tenslotte weten wij ook. dat vele landen een kostbaren en duurzamen handelspart ner zien in Duitschland en dat zelfs die landen, die ons schade zouden willen toe- brengen, slechts tot hun eigen nadeel kun- Herhaal deze bewerking na een paar dagen, nen afzien van de geweldige en voortdu- j Het middel is niet vergiftig en kan dus zonder rende verbruikskraeht van een volk van bezwaar ook bij groenten gebezigd. 80 millioen. Wij kunnen daarom voor het welslazen van onze pog ngen op het gebied van den uitvoer een zuivere kans be ekenen, in het bijzonder, daar wij niet nalaten natuurlijke handelswegen uit te breiden en steeds weer alle mogelijkheden na te gaan. die de moeilijke, doch vitale arbeid van den poppen heeft in het blad plaats. De larve eet het bladmoes weg. In uw geval kunt U nu het boompje bespuiten met 20 gram nicotine (<98r: in 10 L. water. Deze bespuiting na tien dagen herhalen. Snoei de plant nu sterk in en ver brandt het afgesneden gedeelte. De boom zal dan nieuwe gewas maken, welk laatste mis schien niet wordt aangetast. Vraag: Heb in mijn tuin veel last van aard- vlooien. Men raadt mij aan het gebruik van Derrts. Is dat goed? H. v. d. M. te N. V. Antwoord: Derris is tegen aardvlooien een uitstekend middel. Gebruik in dit geval een vloeibaar Derrispreparaat. b.v. Dermix. Dit laatste wordt in bussen in den handel gebracht en wordt zeer sterk verdund gebruikt, b.v. 1 400. Dit is op 10 liter water <1 emmer) 25 gram Dermix. Besproei daarmede den grond. begin van een langdurige ontwikkling. Vraag; Heb veel last van kleine slakjes. Is daar iets tegen te doen? H. v. d. M. te N. V. Antwoord: U kunt tegen slakken aanwenden het middel Elitox. Dit is in den tuinbouwhandel verkrijgbaar. Tegen de kleine grijze slakjes, welke meestal in zeer groot aantal voorkomen, doet men wel het volgende. Een paar uur vóór zonsopgang worden de geteisterde planten be strooid met stoffijne versch gebluschte kalk. Per 10 vierk Meter heeft u pl.m. 250 gram noodig. De slakjes zijn dan werkzaam en wor den door de kalk geraakt en verdwijnen Dc kalk hindert de planten ni?t Dit middel dient 's nachts to~gepast. want "oodra het licht wordt kruipen de slakjes weg. Na een viertal 1~gen herhalen Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw".

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9