LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 19 Mei \m Debat over de Britsche buitenlandsche politiek NAGEKOMEN BERICHTEN NOVA-TH EATEI „DE GEVANGENE VAN HET HAAIENEILANDl Mr. Mofo speelt hoog spe' Stadsnieuws AGENDA Lloyd George opent WEERBERICHT. Binnenland De ondergang van den baggermolen „A d e n" Buitenland Het Britsche koningspaar in Canada BEURSOVERZICHT Uit de Omstreken PRINSES JULIANA EN PRINSES BEATRIX NAAR SOESTD1JK. Prinses Juliana is vanmiddag met Prin ses Beatrix van den Rulgenhoek naar Soestdijk teruggekeerd. Lloyd George heeft het debat over de bui tenlandsche politiek in het Britsche Lager huis geopend. Hij zeide. dat er een punt bereikt is, waarop een beslissing, in de eerstvolgende uren of althans in de eerst volgende dagen door Engeland. Frankrijk en Rusland genomen, van meer gewicht zal zijn dan welk besluit ook, door deze lan den sedert 1914 getroffen. Ieder verwacht een nieuwen slag van de zijde der dictato ren, die hun wapening bespoedigen in een ongekend tempo, vooral ten aanzien van de aanvalswapenen: tanks, bombarde mentsvliegtuigen. duikbooten. Zij bezetten en versterken nieuwe stellingen, waardoor zij zich strategische voordeelen verschaf fen. Lloyd George zeide het bericht, vol gens hetwelk acht gezantschappen te Praag op 25 dezer hun diplomatieke voor rechten zullen verliezen, veelbeteekenend te achten. De Britsche voorbereidingen zijn niet op een onvermijdelijken oorlog, maar op een onvermijdelijken vrede gericht. Men kan dien vrede ongetwijfeld slechts verwer ven door in Engeland. Frankrijk, Turkije en Rusland een zoo groote macht bijeen te brengen, dat de dictatoren, die scherpzin nige menschen zijn, beseffen, dat zij geen nieuwen aanval kunnen ontketenen zon der de mogelijkheid van een ramp voor henzelf en hun volken onder de oogen te moeten zien. Als de dictatoren zouden we ten, dat v/ij aldus Lloyd George ach ter ons krachten hebben, die onze uitein delijke overwinning verzekeren, zouden zij ons niet uitdagen. Lloyd George wenschte de regeering geluk met de met Turkije be reikte overeenstemming. Hij zeide verder: ,.de geheele kwestie met Rusland bewijst, dat we niet geheel weten, wat we willen. Er is en sterke neiging het zonder Rusland te doen. Fusland heeft maanden geleden aangeboden samen te werken. Sedert maanden zien we dit machtige gegeven paard in den bek. Wij zijn bang voor de Russische randen, maar niet voor de tan den van die roofdieren, die het eene onaf hankelijke land na het andere verscheu ren." Llgyd George bepleitte een samen werking met Rusland op denzelfden voet als met Frankrijk. Attlee. Attlee betoogde, dat Lloyd George een zeer somber, maar volkomen juist beeld van den wereldtoestand had opgehangen. Rusland r.eemt het op voor de collectieve veiligheid. Barometerstand Hedenmiddag 2 uur: 760. buitenlandsch weekoverzicht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Sedert Woensdagmorgen is het geöied van hoogen luchtdruk op den oceaan aanzienlijk ln beteekenis afgenomen, terwijl het zich naar het Zuiden verplaatste. Over het vasteland van West-Europa werd de luchtdrukverdeeling zeer vlak, hetgeen aanleiding gaf tot plaatse lijke onweersbuien, waarbij hier en daar zelfs hagel viel. Vanmorgen ligt een vlak minimum over Zuid-Noorwegen en Denemarken, een tweede over Midden-Frankrijk en een derde mi nimum over Centraal-Europa. Het maximum in de Poolzee breidt zich zuidwaarts uit, In Noord- Scandinavië zijn de barometers aanzienlijk ge stegen. Tengevolge hiervan bewegen zich op nieuw koude luchtmassa's naar onze streken. Uit het Middellandsche Zeegebied worden warme luchtmassa's over Hongarije en Polen naar de Baltische staten getransporteerd. In de omgeving van de scheidingslijn tusschen de koude en deze aanzienlijk warmere luchtmassa's die vanmorgen over Zuid-Zweden lag, valt veel regen. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorm.) Den Helder, zwaar bewolkt, matige N.N.W. w., temp. 9 gr. C.. min. 8 gr. C. Vlissingen: betrokken, zwakke N. wind, temp. 8 gr. C., min. 7 gr. C. De Bilt: betrokken, matige N.N.W. wind, temp. 9 gr. C., min. 5 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, zwakke N.W. wind, temp. 9 gr. C.. min. 7 gr. C.. neerslag 2 mM. Maastricht: zwaar bewolkt, zwakke N. wind. temp. 9 gr. C., min. 8 gr. C.. neersl. 0.2 mM. Buitenland (8 uur voorm.) Parijs: N.N.O. wind, 9 gr. C., regenachtig. Londen: N.N.O. wind. 8 gr. C.. half bewolkt. Berlijn: N.W. wind. 13 gr. C.. zwaar bewolkt. Nice: windstil, 14 gr. C.. fraai. Stockholm: ON..O. wind. 8 gr. C. matige regen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C. (47 gr. C.). 12 uur 'smidd.: 10 gr. C. <50 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 4.12 uur; nam. te 4.32 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminr. ..Poelmeer", 's midd. 12 u.: 13 gr. C. Zwemlnr. „De Zijl", 's midd. 12 u.: 14% gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag van 9.22 uur n.m. tot 4.30 uur v.m. MAANS OP- EN ONDERGANG. 19 Mei: op 5,38 uur; onder 21.17 uur. In Italië bevinden zich de Gestapo en Duit- I sche troepen en vele Italianen beseffen, dat de politiek van Mussolini een omverwerpen beteekent van het groote werk van Victor Emmanuel en Garibaldi, die met hulp van Frankrijk en Engeland Italië hebben bevrijd van Duitsche overheersching. Italië is bijna evenzeer de vazal van Duitschland als Tsje- cho-Slowakije. Attlee zeide de onduidelijk heid van de regeeringspolitiek te betreuren en verklaarde, dat de groote meerderheid van het volk het beste middel tot voorko ming van een oorlog ziet in een sterk ver bond tusschen Engeland, Frankrijk en Rus land. Chamberlain aan het woord. Minister-president Chamberlain, die luide werd toegejuicht, verklaarde, dat hij geen rede over de buitenlandsche aangelegenhe den zou houden, omdat hij er zich van be wust was, dat ieder woord dat hij zegt, in de geheele wereld bekend wordt en onder de loupe wordt genomen. Er zijn, aldus Cham berlain, eenige personen te kwader trouw, die maar al te graag een zin, dien ik mij laat ontvallen, een beteekenis geven, welke nooit bedoeld was. Chamberlain noemde de woorden van Attlee bezonnen en opbouwend en zeide. dat hij had gesproken over de noodzakelijkheid van een vredespolitiek op langen termijn, waarbij men aandacht zou moeten schenken aan zekere punten, op de welke in bepaalde omstandigheden een vaste vredespolitiek zou kunnen worden gevestigd. Hij had beseft, dat bij die punten het pro bleem, dat als het koloniale vraagstuk be kend is, een rol zou spelen. Ik ben het er mee eens, aldus de pre mier. dat wij in Engeland niet bereid zijn den vrede te koopen voor conces sies, die slechts tot nieuwe eischen lei den. Dat beteekent zeker niet, dat wij zouden weigeren te spreken over een methode, waardoor de redelijke verlan gens van andere naties bevredigd zou den kunnen worden, zelfs indien daar voor eenige wijziging in den bestaanden toestand noodig zou zijn. Er zijn vele vraagstukken, die gemakkelijk geregeld zouden kunnen worden, indien men er van verzekerd zou kunnen zijn, dat zij in een sfeer van goeden wil besproken kunnen worden. Vele concessies zouden zonder al te groote moeilijkheden ge daan kunnen worden, indien men ervan overtuigd kon zijn, dat zij slechts zou den worden gebruikt voor het doel, waarvoor zij gedaan zijn, en niet voor het betrekken van een strategische stelling, gericht tegen de vrijheden van anderen. Men kan niet met voordeel spreken over definitieve vredesvoorwaarden, tenzij men de zekerheid heeft, dat alle aan/valsgedach ten tegen andere menschen worden opge geven. De Duitsche regeering heeft ver klaard. dat zij dergelijke bedoelingen niet heeft, maar het ongeluk wil. dat Attlee niet de eenige is. dde haar niet gelooft en die toestand is door de Duitsche regeering zelf veroorzaakt. Indien wij de overtuiging konden hebben, dat er geen sprake zal zijn van aanvalsplannen of van verder gebruik* van geweld in de betrekkingen tusschen Duitschland en andere landen, dan zou den wij niet aarzelen, uiteen te zetten, wat ons standpunt is en langs welke lijn wij de voorwaarden voor een voort- durenden vrede zouden willen be spreken. Ik bezie deze zaak niet in een te engen geest van zuiver Britsch belang ln den zelf- zuchtigen zin van het woord. Ik geef toe, dat men het Britsche belang niet kan los maken van het wereldbelang.. Het grootste van alle Britsche belangen is de handha ving van den vrede. Het zou wel getuigen van een internationalen geest, als men ge looft, dat het Britsche belang het best gediend wordt door een regeling, die reke ning houdt met de nooden en aanspraken zoowel van andere landen als van Enge land. In dien geest zou ik wenschen erover te spreken, hoe wij" de lijnen voor een per manenten vrede zouden kunnen aangeven. Ik wil den ernst van den toestand niet onderschatten, aldus vervolgde Chamber lain. maar ik geloof, dat Lloyd George een wat al te somber beeld heeft opgehangen. De procedure betreffende het gezantschap te Praag bevatte niet ongewoons of sinis ters. Wat hier geschied is, is slechts een gevolg van voorafgaande gebeurtenissen. Chamberlain noemde de bewering, dat de Tsjechische activa waren vrijge maakt ten gunste van Duitschland, een verzinsel en ontkende, dat het minis terie van financiën had toegestemd in het vrijmaken van Tsjechische activa voor de bank voor internationale beta lingen of een andere instantie. Er is slechts in kleine bedragen wat geld vrijgemaakt voor vluchtelingen, die Tsjeeho-Slowakije verlaten hebben. IV| weet niet, of de Duitsche regeering, toen zij overging tot haar actie in Bohemen en Moravië, zich bewust was van den enornien weerslag, welke die actie in het buitenland zou veroorzaken. Meer neg dan de annexatie van een anderen staat was het de duidelijke tegenspraak tusschen dit optreden en de plechtige verklaringen, zoo vaak door de Duitsche regeering gegeven, die de openbare mee ning in de geheele wereld zoo diep heeft geschokt. Die tegenspraak heeft het gevoel van veiligheid in Europa volko men ondermijnd en in breeden kring de gedachte doen ontsaan, dat de onaf hankelijkheid van geen enkelen kleinen staat veilig was. (Wordt vervolgd). VERKEERSEXAMENS VOOR DE JEUGD. A.s. Maandagmorgen zal wederom een aanvang worden gemaakt met het afne men der practische verkeersexamens aan een groot aantal leerlingen van openbare en bij onder e scholen welke examens eeni ge jaren geleden zijn ingesteld door de Verkeersonderwijscommissie van de Ver. „Veilig Verkeer" en sindsdien jaarlijks aan een toenemend aantal leerlingen zijn afgenomen. De examens, welke tot en met Vrijdag as. zullen duren, worden gehouden in de omgeving van de Zeemanlaan en de Alexanderstraat. EEN KORT, DOCH DROEVIG RELAAS VAN KAPITEIN KALKMAN VAN DE „OOSTZEE". Uit het relaas, dat wij vanmorgen van kapitein C. J. Kalkman van de „Oostzee" te hooren kregen na aankomst van de sleepboot te Maassluis omtrent de droeve reis met den baggermolen „Aden" en den bak KLK 21 van Leith naar den Waterweg, waarbij de runners L de Vos en A. A Marcus om het leven kwamen, bleek dat het drama zich in enkele seconden afge speeld had. De sleep was Dinsdagsmorgens om zes uur bij mooi weer van de Firth of Forth (Schotland) vertrokken en alles ging aan vankelijk naar wensch. Ieder uur werd op den molen en den bak door de runners de gebruikelijke ronden geloopen, waarbij alles van binnen werd geïnspecteerd. En hoewel toen de sleep tien mijl uit de kust was en en stevige Noordnoordoosten wind opstak, deden zich geen bijzonderheden voor Dinsdagavond om elf uur werd met morseteekens van af de sleepboot een gesprek gevoerd met de runners van den sleep, doch alles was volkomen in orde be vonden. Zelfs Woensdagmorgen om drie uur werden de runners op den molen gezien en ook toen vielen geen seinen te geven, omdat de molen nog volkomen zeewaardig was. Twee uur later, precies om vijf uur in den morgen, toen de wachten afgelost werden, moet een grondzee nadat deze eerst een flinke hoeveelheid water over de brug van de „Oostzee" had geworpen, wat zelden voorkomt, den molen hebben opge nomen en doen omslaan. Eer er tien se conden verstreken waren, was de ramp ge beurd en waren alleen de pontons van oen omgeslagen molen nog zichtbaar. Niemand heeft hierdoor de ramp zien gebeuren. De kapitein had juist tegen den stuur man de opmerking gemaakt, dat de molen zich ondanks het ruwe weer uitstekend hield. Toen hij echter van de ééne zijde van de brug naar de andere was geloopen, moest hij tot zijn groote ontsteltenis con- stateeren. dat de molen een prooi der gol ven was geworden. Zelfs de matroos, die achterop de „Oostzee" stond en terstond opdracht kreeg den tros te kappen keek verwonderd naar den kapitein omdat hij ook enkele seconden tevoren den molen normaal achter de sleepboot had zien han gen en niets van het onheil gemerkt had. De runners D. Bernhard en J. van Dijk, die zich op den bak bevonden, hadden evenmin iets gezien. Zii losten elkander af en in het korte tijdsbestek, dat de één naar het verblijf op den bak ging om zijn maat den wacht over te geven, verdween de mo len. Nog nooit aldus kapitein Kalkman heb ik zooiets meegemaakt. Terstond heb lk eenige risico genomen en ben met den bak op de woelige zee gedraaid, om nog te redden wat er te redden viel. Tot ongeveer tien meter is de „Oostzee" den drijvenden molen toen genaderd, doch er viel niets van de runners, die alle reddingsmiddelen zoo als zwemvesten tot hun beschikking heb ben, te bespeuren. Zii ziin dus geheel over vallen. Slechts eenig wrakhout werd aan getroffen en toen de molen om acht uur in de diepte verdween, verliet de ..Oostzee" met de vlag halfstok, de plaats des onheils en zette met den bak koers naar den waterweg Hier is zii vanmorgen in alle stilte zonder de gebruikelijke aankondiging op de stoomfluit aangekomen. AANRIJDING TE WASSENAAR. Hedenochtend Is op den Rijksstraatweg te Wassenaar de 66-jarige H uit die ge meente, die ter hoogte van de Maaldrift met zijn bakfiets reed. aangereden door een vrachtauto, bestuurd door S„ eveneens uit Wassenaar. H bekwam inwendige kneuzingen en is na door dr. Jansen voorloopig te zijn be handeld, naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt. KORPORAAL AANGEREDEN. Gisteravond ongeveer 9 uur is de korpo raal Houwens van de hospitaalsoldaten woonachtig te Aalten. te Zuidlaren door een hem chteroprijdende auto. bestuurd door heer B. uit Eelderwolde aangereden. Het slachtoffer ls zwaar gewond naar het academische ziekenhuis te Groningen overgebracht. DE HANDEL MET RUSLAND. Een delegatie uit het „comité voor den handel met Sovjet-Rusland" vertrok »ls- teren naar Moskou om aldaar algemeene bespekingen te houden over onzen handel met de Sovjet-Unie. De delegatie bestaat uit de drie heeren. die ln 1935 en 1937 ook reeds met eenige vertegenwoordigers van het Russische volkscommissariaat voor den buitenlandschen handel onderhandelden, n.l. de heeren E. D. van Walree, prof. mr. A. N. Molenaar en W. H. Rethmeler. NAAR OTTAWA. Gisteravond te 11 uur zijn de Britsche koning en de koningin naar Ottawa ver trokken. Halverwege werd de trein tot stilstand gebracht, opdat de hooge gasten hun nachtrust konden genieten. Ottawa biedt een feestelijken aanblik als het in zijn gesohiedenis niet eerder gekend heeft. De menigte te Montreal heeft den ko ning en de koningin een hartelijk en geest driftig afscheid bereid. De roep „wij willen den koning en de koningin zien!" hield zoolang aan, dat de vorstelijke bezoekers op het balkon van het Windsor-hotel, waar zij vertoefden, verschenen. Een reusachtige menschenmassa zong het volkslied nDit too- neel herhaalde- zich later, toen de koning en de koningin opnieuw naar buiten kwa men. Zaterdag. 't SchuttershofVoordrachtsoefening uu Muzieklyceum, 7% uur nam. m Zondag. Evang. Gem.: Samenkomsten te 3 en6J0n nam. DAGELIJKS. Haagsche Dierentuin (tot 30 Mei): Voor! feest. Geopend: dagelijks van 7 uur 's aV^l tot middernacht. Op Woensdagen. Zaterd»p« Zon- en Feestdagen van 2 uur tot mlddernacS BIOSCOPEN: Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nan „Nanon". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u TiJ dag 2—7 en 8—11 uur. <W| Trlanon-Theater. Breestraat 31: 8 uur l»d Woensdag en Zaterdag 2 uur n.m.: „De faS nacht". Zondag van 27 uur doorl. voorstem Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur t „Moto. de geheimzinnige". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur dag doorl. voorstelling van 27 uur en 8.15*1 Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur r „La Habanera". Zondag en Donderdag van 4—7 en v. 811J Woensdag en Zaterdag ook 2.30 uur run, Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdj 2 en 8 uur n.m.: „Robin Hood". Zondag v. 2-7 u. doorl. voorst, en 8 uur t Nova-Theater (Katwijk a/Zee): „De gevad gene van het Haaien-eiland". DE OORLOGSSCHULDEN. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft den in aanmer king komenden regeeringen een nota doen toekomen, waarin zij herinnerd worden aan het bedrag van haar oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten, dat op 15 Juni ver valt. Voor het eerst is geen nota gezonden aan Tsjecho-Slowakije, „met het oog op den regeeringstoestand in dit land". DE TOESTAND VAN GENERAAL SNIJDERS. Naar wil vernemen heeft generaal Snij ders een rustigen nacht gehad. Hoewel ei" in zijn toestand weinig verandering is gekomen, blijft deze zorgelijk. ERNSTIGE AANRIJDING TE NOORDEN. Gistermiddag had te Noorden aan het ..Kruiseind" even voorbij de woning be woond door Joh. Gr., een ernstig ongeval plaats. De heer W. uit Noorden reed daar met zijn echtgenoote per rijwiel in de richting van het Kruis, toen hun van achteren een melkauto naderde, bestuurd door De J. uit Wllnis. Teneinde deze auto te laten passeeren ging de vrouw vóór haar man rijden, aan de rechterzijde van den weg. De weg is daar vrij smal. zoodat het pas seeren van een vrachtauto en een fiets maar net mogelijk is. Toen de auto de wiel rijder reeds gepasseerd was en daarna voorbij de wielrijdster reed, kwam deze in aanraking met een der haken van de laadbak. De vrouw werd van haar rijwiel gerukt en op den weg gesmakt, waar zij bloedend uit mond, neus en ooren bewuste loos bleef liggen, terwijl het rijwiel ln de Voorwetering terecht kwam Onder toe zicht van dr. Ouderkerk uit Nieuwkoop werd de vrouw in hoogst ernstigen toe stand bij R. binnengedragen. Vermoedelijk heeft zij een sohedelbasisfractuur. Onder leiding van burgemeester Van der Weijden is door de politie een uitgebreid onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. AMSTERDAM. 19 Mei. De mlddenweeksche vacantledag had in de beurssituatle hoegenaamd geen verandering gebracht. Nieuwe perspectieven hadden zich dan ook niet voorgedaan: alleen wordt het dui delijk. dat de toestand in de Ver. Staten zeer veel te wenschen overlaat en vanzelfsprekend werkt dit niet stimuleerend. Een algemeen her stel is niet mogeiyk. indien het in Amerika den verkeerden kant uitgaat. De Amerikaansche fondsen waren ter beurze van Amsterdam iets lager, maar toch niet veel veranderd. De belangstelling was niet groot en zelfs de Staalaandeelen en Anaconda's gaven slechts geringe omzetten te aanschouwen. Het Nederlandsche publiek hield zich op den ach tergrond; de beroepshandelaren durfden niets te ondernemen en voor de arbitrage was er geen reden en geen kans tot ingrijpen. Voor locale fondsen was de animo evenmin groot te noemen. De stemming was overigens prijs houdend. Dat de affaire zeer klein was, werd duidelijk geïllustreerd door de petroleumrubriek. Koninklijken, die bij de opening goed prijs houdend waren, werden gedurende enkele tapes in het geheel niet genoteerd en toen daarna weer eenige transacties werden afgesloten, bleef de Jcoers zoo goed als onveranderd. Op de Rubberafdeeling werden Amsterdam Rubbers een paar punten hooger ingezet maar reeds spoedig daarna werd niet onbelangrijk lager afgedaan en nadien kwam in de noteering bijna geen verandering meer, daar er geen opdrach ten meer tot uitvoering behoefden te worden gebracht. De incourante soorten waren vol komen verwaarloosd. Voor de Tabaksaandeelen kwamen lagere noteeringen tot stand, hetgeen op rekening moest worden gesteld van het aan bod van slechts enkele stukken, dat voldoende was om een nadeelig koersverschil te voor schijn te roepen. De Scheepvaartafdeeling lag volkomen verlaten. De koersen verschilden nauwelijks by die van den vorlgen beursdag. Industrieelen waren veronachtzaamd. Nadat de Philipsaandeelen eenige punten hooger wa ren Ingezet, werd niet lang daarna vry veel lager afgedaan en daarna bleef de koers onge veer stationnair. Unilevers en Aku's waren prijshoudend. De Suikermarkt was stil. H.V.A.'s kwamen iets lagei te liggen. Ook enkele incourante soorten ga ven teekenen van verzwakking, maar het was niet gemakkeiyk om tot noteeringen te ge raken. De beleggingsmarkt was stil; de Nederland sche staatsobligatiën uit de jongere emissies waren niet of niet noemenswaardig veranderd, de Oude Schuld had een gedrukt voorkomen. Buitenlandsche beleggingen trokken bijna geen attentie. WISSELKOERSEN. Londen 8.70 3/4; Berlijn 74.60; Parijs 4.92 3/4; Brussel 31.67 1 '2; Zwitserland 41.83; Kopenhagen 38 87 1/2; Stockhom 44 85; Os'o 43.77'/*; New York 186 1/16 Prolongatie 3/4; Part. disc. 1/2—5/8; dag geld 1/2. Registermarken 28 3/4; Handelssperr- marken 7 5/8; Reismarken 461/*; Bank papier 24 1/2; Lire Bankpapier 6.35. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt heden waargenomen door d apotheken J. E. M. ten Dyk, Haven 18 Tel 8 apotheek Boekwyt, Breestraat 74. Tel. 552. Te OegstgeestOegstgeestsche Apotlw Wilhelmiifapark 8, Tel. 274. BENTHUIZEN. Ds. A. van Stuyvenberg beroepen. Ds. A. van Stuyvenberg, predikant bij i Geref. Gem. alhier, ontving een bero van Yerseke. VRIJDAG - ZATERDAG - MAANDAG Een grandioos sensationeele film. (Een op waarheid berustend drama) Als 2de PETER LORRE in li) DEANA DURBIN komtJ VALKENBURG. De heer H. Haantjes, t Op 58-j. leeftijd overleed alhier de hH H. Haantjes, hoofd van de School met del Bijbel. Toen de openbare school in 1925 omeeïd werd in de school met den Bijbel, werd i thans overledene als hoofd benoemd, we!S| functie hij echter eenlgen tijd geleden verband met ziekte moest neerleggen. Ook op kerkelijk terrein was de hejj Haantjes een geziene persoonlijkheid, was lid van het kiescollege, en sinds 191 president-kerkvoogd Hij was een hart1 werker; onder zijn leiding is veel tot sta gebracht. Als kassier der Boerenleenbank was 1 zeer nauwgezet en had hij het volste verj trouwen van iedereen. Zijn heengaan r ook hier sterk gevoeld worden. Hij rus ln vrede! VOORSCHOTEN. Vaandeluitreiking Vrijw. Burgerwacht. De vrijwillige Burgerwacht bezat vaandel, dat niet vohvaarlig was. Tïianl heeft in het gebouw voor Chr. belanget aan de Wijn gaarden laan de aanbieding van het nieuwe vaandel plaats gehad Op het podium, met groene Dlanten ver sierd, had het strijk-ensemble „Taveiw onder leiding van den heer Joh. Harel plaatsgenomen, terwijl het nieuwe vaan del, nog onzichtbaar door een omhusw daar ook was opgsteid. „Taveno" opende met de Tavenomars van S de Roos. waarna de voorzitter val de vrijwillige Burgerwacht, de heer A. Turion, o.a. Burgemeester Berkhout, ei burgemeester Brug van Leiderdorp, «w kom heette. Dat de Burgerwacht nog reden van i staan heeft, bewijst het feit. dat de over heid haar heeft ingeschakeld in den diens der Luchtbescherming. Spr besloot m een opwekking tot de jongeren om als lid op te geven, waarna het ie c°up. van het Wilhelmus werd gezongen, waaJj Taveno voor de begeleiding zorgde. volgens speelde het strijkensemble de ui- spiel-ouverture van K. Kéler Béla. Mevrouw Carolina van LancKen Dommelen, droeg dan het humonstis. „O! dat lachen!" voor. „De brand" van Tollens deed me Lancken van Dommelen van haar zijde kennen en waardeeren. Het app was ten volle verdiend. Nadat de v drachtenkunstenares een vroolijke toet had vertolkt, betraden enkele dames podium, om tot de overdracht van vaandel over te gaan. Mevrouw M. Yperlaan-Rodenburg n de dit een aangename opdracht, D>- r de medewerking van den burgemee werd een vaandelcomité opgericht 'uvgerij bracht een flink bedrag dj waarvoor een nieuw vaandel werd get. Ce dames Barmen 'tLoo en Meijer tro het omhulsel weg en mevr. Yperlaan- denburg overhandigde hierna den vou ter het vaandel met den wensch, «al 2-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6