STADSNIEUWS Fed. Bond van Technici lie Jaargang VRIJDAG 19 MEI 1939 No. 24278 Vier dooden bij aanrijding te Lonneker HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12de algemeene vergadering Dronken chauffeur raakte het stuur kwijt Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 130 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar I nentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere I jdvertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk I jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling I Woensdags en Zaterdags 50 ets by maximum aantal woorden I ran 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. •A PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3$ per week f. 0.18 Franco Tper post t. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) lolutie inzake vertegenwoordiging in de bedrijfsraden. [ovengenoemde landelijke organisatie [gisteren ln café-restaurant ,,'tSchut- »f" haar 12de algemeene vergadering .uden. k voorzitter van de afdeeling Leiden, de r C. van der Hoogt, hield een begroe- de, waarin hy ln het byzonder wel- a heette den heer J. Veenhudzen, als jenwoordiger van de Ned. Vakcentrale j het Vakverbond van Hoofdarbeiders Jajn beste wenschen uitsprak voor het igen van het congres. De openingsrede. algemeen voorzitter, de heer D. de pr, hield vervolgens zijn openingsrede, hij krachtig stelling nam tegen het Jisme, dat de vernietiging beteekent de vryheid en van iedere werkeiyke teweging. Onze bond, aldus spr., Is i neutraal, doch alleen niet ten op- |hte van de slavemy van de misdaad of i het fascisme. i wereld is in één groote impasse ge- internationaal en nationaal ls er i andere oplossing mogehjk dan die r de sociale rechtvaardigheid en door |ixiale welvaart aan de wereld kan wor- t gebracht, in den geest, zooals door sevelt ln zyn boodschap van 15 April lis aangegeven. voldoening constateerde spr.. dat de in de organisatie buitengewoon goed ledental stügt regelmatig en 'oe- thans 1621. Ook de financieele po- i wordt steeds sterker: de weerstands- i bedraagt thans f.41 000 met een re- t van f. 8000, de werkloozenkas f 76 000. werkzaamheden van den bond had svoor een belangrijk deel betrekking op t verbetering van de salaris- en rechts- Wle van de metaal-technici, waarbij de fiiialbond niet bereid bleek met de or aties van middelbaar technici over- Jf'-eplegen over de arbeidsvoorwaarden. I& nog te hebben gewezen op versehil- k? wantoestanden in de salarieering J middelbaar-technici. besloot spr., zijn met een oproep tot organisatie. |fc secretaris, de heer Joh. Bering her- !ht vervolgens den overleden penning- den heer Herm. Böttoher en de stoe leden, die sedert het congres van den bond door den dood zijn ontvallen. |Siiat de secretaris, de heer Joh. Eering, den voorzitter was gehuldigd voor de K. waarop hij gedurende 10 jaar het htariaat heeft waargenomen en hem v den heer Veenhuizen namens de Ned. centrale van het Vakverbond van °Warbeiders een bloemenmand was Wandigd. werden de verslagen, over 1937 11938 en Jiet beleid van het Bondsbestuur I «spreking gebracht. ampele discussie en beantwoording "v" den heer Eering werden de verslagen 9 bet beleid van het bestuur met alge- dene stemmen goedgekeurd |w winst- en verliesrekeningen en ba- van bonds-, weerstands- en werk- «nkas en van het ondersteuningsfonds, w deze zijn gepubliceerd in het zeer kbreide jaarverslag, werden eveneens Frieekeurd. I "J voorstel van het Bondsbestuur werd f-'-Jten dit bestuur uit te breiden tot 11 F net dagelijksch bestuur tot 4 leden. I "Mens de hierop volgende pauze werd g™sri)appelyk een koffiemaaltijd ge- I. heropening der vergadering waren ir Ist de verkiezingen aan de orde, bet volgende resultaat hadden L. "Mn werden als bondspenningmees- t 'Mature wijlen Herm. Böttoher1 de Lodder Nzn. en als bestuurslid der poep Bouwkunde (vac.-J. H. Hensen) P G. Boon. enkele candidaatstelling werden Sekozen als leden vam het hoofdbe- ®de heeren D. Wilders. J. Blansjaar en Ifj.n Biesenals verantwoordelyk redac- ran „De Bondsstem" de heer J. van als voorzitter der vakgroep Bouw- be heer S. Meinsma iaftr.1; als ■ijler der vakgroep Metaaltechnici de iB. de Kat (aftr.l; als voorzitter wlangengroep T.i.O de heer J. L. «.als Ud van het bestuur der vakgroep ici de heer H. P. v. d. Lelie Er1' a's Ud Wlr.) als lid van het bestuur der belan gen T.l. O. de heer W. E. Pleysier (aftr.) en als leden resp. plaatsvervangende leden der controlecommissie, de heeren L. Oos- terbaan, J. P. Grabowsky en J. Beek, c.q. H. A. Wormgoor, S. Schieving en H. P. v. d. Lelie. Op voorstel van de afd. Amsterdam werd het Bondsbestuur gemachtigd om, zoodra de omstandigheden dit mogelijk en wenschelyk maken, over te gaan tot het aanbrengen van verbeteringen in de be palingen van het reglement voor de werk loozenkas betreffende den uitkeeringsduur en de hoogte van het uitkeeringsbedrag. Het H.B. heeft daarvoor bereids een re geling ontworpen, welke vermoedelijk met ingang van 1 Januari a.s. in werking zal treden. Een resolutie. Mede naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Amsterdam werd door het Bondsbestuur een resolutie voorge steld. In deze resolutie spreekt de alg. vergade ring als haar meening uit: le. dat de ontwikkeling van het bedryfs- leven zoodanig ls, dat ook zy, evenals de handarbeiders, door middel van een vak organisatie hun gemeensohappeiyke belan gen hebben te verdedigen; 2e. dat. gezien de belangryke plaats, welke door de middelbaar technici, krach tens hun positie, in het productieproces wordt ingenomen, het redeiyk is, dat aan hen een daarmede overeenkomende Invloed wordt toegekend ln de bestaande organen, welke met de uitvoering van de sociale wetgeving zyn belast en met name, dat in de opgerichte of nog op te richten bedryfs- raden een of meer plaatsen moeten wor den toegekend aan de vertegenwoordigers der erkende nationale organisaties van middelbaar technici; 3e. dat de hoogst onbevredigende rege ling der rechtspositie van het overgroote deel der Ned. middelbaar technici voortge zette activiteit en krachtige versterking der vakorganisatie noodzakelyk maakt en de organisaties zich daarbij hebben in te stel len op de taak haar leden voor te bereiden op een competente vertegenwoordiging der middelbaar technici ln de verschillende opgerichte en nog op te richten bedryfs- raden, waarin de middelbaar technici de belangen van het bedrijf, alsmede hun spe ciale belangen zullen hebben te behartigen ln overeenstemming met de positie, die zy innemen; 4e. dat uit het voorgaande moet worden geconcludeerd, dat de bestaande bedrijfs raden, bij welker samenstelling op geen enkele wyze rekening is gehouden met de rechtmatige aanspraken op vertegenwoor diging van de middelbaar technici, door ons niet kunnen worden erkend en dien tengevolge enrstig bezwaar moet worden gemaakt tegen het in uitvoering geven van wetgevende maatregelen aan bedoelde be- dryfsraden, waardoor onder de bestaande verhoudingen de rechtmatige belangen der middelbaar technici zeer ernstig geschaad kunnen worden; 5e. dat dit zeer zeker geldt ten aanzien van het opdragen der uitvoering van de voorgenomen verplichte wettelijke verzeke ring tegen de financieele gevolgen der werkloosheid, daar de bestaande historisch gegroeide betere regeling voor de middel baar technici op deze wyze dreigt te niet te gaan; verzoekt de Regeering zoodanige wette- lyke maatregelen te willen nemen, dat daarmede aan de middelbaar technici een redeiyke vertegenwoordiging in de bedryfs- raoen zal worden verzekerd; besluit, deze resolutie ter kennis te bren gen van den Minister van Sociale Zaken en van de leden der Staten-Generaal en doet een beroep op de middelbaar technici in Nederland om zich te organlseeren in den N.B.T. teneinde daardoor hun maat- schappelyke positie te versterken en te vens te bevorderen, dat aan hun rechtma tige verlangen wordt tegemoet gekomen. De resolutie werd met algemeene stem men aangenomen. Een voorstel van het Bondsbestuur om jaarlyks, zoo mogelyk in de maand Sep tember, een week-end te organiseeren, dat gecombineerd wordt met een Bondsraads vergadering, werd eveneens aangenomen. Na afhandeling van eenlge zaken van huishoudelyken aard. sloot te ruim halfvyf de voorzitter de vergadering, welke werd besloten met een gemeensohappelyken maaltyd. MOEDER EN BABY VALLEN DIT RIJDENDE AUTO. Woensdag Ls de 43-jarige mej. A. Tdie naast haar man in de auto zat, terwyi zij op den rechterarm haar baby droeg, by het maken van een bocht ln de Hansen straat. op straat gevallen, doordat het portier blykbaar niet goed gesloten was en plotseling opensohoot. Mej. T. ontwrichtte haar rechterarm, doch wonder boven won der bekwam de baby geen letstl. Gisteravond omstreeks halfzeven is op den rijksweg OldenzaaJEnschedé in het dorp Lonneker een vreeselijk on geluk gebeurd. Een personenauto, waar van de bestuurder onder invloed van sterken drank verkeerde, is van den weg afgeweken en ingereden op een wielrijder en twee wandelende meisjes, terwijl ook een kinderwagen, waarin zich een baby bevond, werd geraakt. De wielrijder, de ongeveer 35-jarige heer Moddejonge, het twaalfjarig meis je Smink en de baby werden op slag gedood. Het 15-jarige meisje Sientje Smit werd zeer ernstig gewond en is hedennacht overleden. De bestuurder van de auto, een zekere S. uit Enschedé, chauffeur van beroep, werd door de politie ge arresteerd. Alle slachtoffers zijn af komstig uit Lonneker. De aanrijding is geschied met een auto uit Gelderland, die door S. te Enschedé was geleend van iemand, die hij daar in een café had ontmoet. Vergezeld van twee personen, een man en een vrouw, heeft hij zich met den wagen naar Ol- denzaal begeven, waar het drietal zich aan drank te buiten is gegaan. Daar na werd de terugreis naar Enschedé aanvaard, waarbij met zeer groote snel heid gereden werd. In het dorp Lon neker raakte de bestuurder in een bocht van den weg de macht over het stuur kwijt. Het scheelde een haar of de auto reed tegen een boom. De be stuurder wist dit nog te voorkomen; de auto schoot met onverminderde vaart door, het rywielpad op, rechts waarvan de beide meisjes liepen met den kinderwagen, waarin zich liet zes maanden oude zusje van het meisje Smit bevond. De meisjes werden tegen den grond geslingerd .waarbij het 12- jarig meisje Smink op slag werd ge dood, terijl van het andere meisje de beide beenen werden verbrijzeld. De kinderwagen werd geheel versplinterd. De baby kwam ln een langs den weg locpende sloot terecht. Door toegesnel de voorbygangers werd het levenloos uit den modder gehaald. De chauffeur raasde echter door en kwam enkele tientallen meters verder in botsing met den heer M., die tegen een boom vloog en met verbrijzelden schedel dood bleef liggen, zyn vrouw, die met een kind op den bagagedrager dicht by haar man fietste, werd rakelings door de auto gepasseerd. Nog reed de chauf feur door, maar bij het café Nijkamp werd hij door den rijksveldwachter Smit uit Lopneker gesommeerd te stop- penaan welk bevel hy voldeed Hij werd onmiddellijk in arrest gesteld. Nadat geneeskundige hulp was ver leend. Ls het zwaar gewonde meisje in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis Ziekenzorg getransporteerd, waar het gelijk gezegd, in den loop van den nacht is overleden. De verslagenheid in Lonneker, is zoo als vanzelf spreekt, zeer groot. Het onderzoek is in handen van den commissaris van politie te Enschedé, die spoedig op de plaats van het onge luk aanwezig was. Ook de substituut- officier van justitie, mr. v. d. Hoeven uit Almelo, heeft persoonlyk een onder zoek naar het gebeurde ingesteld. De chauffeur verklaarde hedenochtend dat hy zich van het ongeluk weinig kon herinneren. Alles had hij in een waas gezien en hy wist slechts vaag, dat hij één persoon had aangereden. Hij is toen nog 370 m doorgereden, waarop hij zelf heeft gestopt Uit het onderzoek der politie is ge bleken, dat S. op het oogenblik van de aanrijding met een snelheid van onge veer 90 k.m. moet hebben gereden. Aangezien op het veroorzaken van dood door schuld geen voorloopige aan houding staat, was de politie genood zaakt, den ehaufeur vanmorgen weer op vrije voeten te stellen. „ONDERLING BELANG". Geslaagde Jubileumviering. Zaterdagavond vierde de Werkliedenver- eeniging „Onderling Belang" op feestelyke wyze haar 25-jarig bestaan. Reeds voor den aanvang heerschte een gezellige stemming in de voor dezen avond keurig versierde en geheel gevulde zaal van het Volksgebouw. The Roto Colour Players hadden daartoe met vroolyke muziek het hunne bijgedragen. De vooratter, de heer P. Sjardin, sprak een opgewekt openings woord, waarin hy leden en genoodigden een hartelyk welkom toeriep. Jammer vond spreker het dat de oprich tingsvoorzitter de heer J. Tork, hoewel daarvoor alle moeite is gedaan, niet op dezen feestavond tegenwoordig is. „Onder ling Belang" heeft in de 25 jaren van haar bestaan moeilyke tyden gekend, doch door degelijke samenwerking zyn de, soms ern- staige moeilijkheden overwonnen. Sedert 1930 gaat het crescendo, ook al is het, voor al in 193233 door groote werkloosheid voor bestuur en leden niet altyd gemak kelijk gegaan. 4 Mei 1939, de jubileumda- tum is gepasseerd en „Onderling Belang" staat hier met een 70-tal leden. Spr. uitte hierby den wensch, dat de vereeniging zal blyven groeien en bloeien vooral in „kracht en gezondheid". Na een dankwoord gericht te hebben aan zyn medebestuurders en commissarissen voor de prettige samenwer king, gaf de voorzitter voor dezen avond de leiding over aan den heer J. By, voorzitter van de feestcommissie. De heer J. By achtte het na het keurig openingswoord door den voorzitter gespro ken. niet noodzakelyk daaraan nog veel toe te voegen. Slechts wilde spreker dankbren- ken aan alle leden voor de spontane me dewerking. welke de feestcommissie heeft mogen ondervinden. „Onderling Belang" is geen vereeniging. die feestvieren op den voorgrond zet. immers alles is gebaseerd op ondersteuning bij ziekte, doch nu er re den tot feeste bestond, waren het bestuur, daarna de feestcommissie en dra ook alle leden tot feesten entot offeren, waar door dat feest dan ook zou kunnen slagen, bereid. Spr. wensohte tenslotte op deze ju bileumviering allen veel plezier. Het is met het optreden van het cabaret- trio de Vos inderdaad geworden, wat door dat trio beloofd was, een echte bruiloft stemming. In de pauze werd een negen-tal zilveren jubilarissen gehuldigd. De heer By com plimenteerde in welgekozen woorden deze jubilarissen de heeren P. Laterveer. W. v. d. Wijngaarden, H. Stouten, J. v. d. Linden, A. Zierikzee. P. v. Rijzen, J Chr. Plu, J. Overdyk en P. Vogelenzang en bood allen een stoffelyk blijk van waardeering, in den vorm van een sigarenkoker benevens een kist sigaren aan. Ook de 2e penningmeester, de heer De Graaf, deelde in verband met zyn 20-jarig bestuurslidmaatschap in eenzelfde hulde. De heer P. Laterveer moest als penning meester sedert de oprichting een extra ge- lukwenseh van den heer Bij in ontvangst nemen, waarbij hem namens de leden een rooktafel werd aangeboden. Getroffen dankte de heer Laterveer voor dit huldeblyk en mede namens de andere jubilarissen voegde hy bij zijn dankwoord den wensch dat „Onderling Belang" moge groeien en bloeien tot heil van alle leden. Een der commissarissen bracht daarna dank aan het bestuur en de feestcommissie en een byzonder woord van hulde aan den voorzitter van die commissie den heer J. Bij die met de heeren Verwoerd en Overdyk zoo ontzagiyk veel werk heeft verzet om dit feest zoo keurig te verzorgen. Het ging er na de pauze al even gezellig aan toe. Het trio Vos en de Roto-band lie ten zich om beurten hooren en een zeer gezellig dansje, bracht een geslaagd slot van de keurige jubileumviering door de groote „O. B.-familie." YVIJKGEB. „GELOOF, HOOP, LIEFDE" LANGESTRAAT 67—69. Verkort jaarverslag 1 Mei 193830 April 1939. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: In voldoende mate werd gelukkig mede werking ondervonden; daardoor konden pl.m. 250 kinderen een plaatsje vinden. Vermelden wy allereerst de uitvoering van het lentespel: „Het geheim van de Lente-Koningin", dat, in den welwillend afgestanen tuin van de Sterrewacht, plaats vond. Het jongenskamp verliep weer vlot onder stralend weer. Hoe hebben de jon gens genoten! De herhaling van de in April gehouden tentoonstelling, nu in het V.C F.-huis, Gerecht 10, gaf ons een aardig getal nieuwe leerlingen. St. Nicolaas en Kerstfeest bracht veel biyde gezichten. Voor het eerst was er voor de vertrekkende Zondagsschoolkinderen een eenvoudige broodmaaltyd met hun ouders. Eind Maart was er de uitvoering van het wintertooneel, waarmede verschei dene kinderen succes oogstten, ook de lei ding. De teeken- en zaagwerktentoonstel- ling begin April mocht zich in wat meer belangstelling verheugen. Zy mocht er dan ook weer zyn. Een avond voor leidersisters) verliep in genoeghjke stemming. Een woord van grooten dank aan allen, die op eenigerlei wyze medewerkten om het werk te doen slagen. Het bestuur was in het afgeloopen jaar BINNENLAND. De Vrouwen-Vredesgang: te Rotterdam. (6e Blad). Overzicht werkloosheid in de week van 2429 April. (Binnenland, 4e Blad). Moord te Amsterdam. (Gemengd, 4e Blad). Laga won de Oude Vier op de Varsity; de Jonge Acht door Njord gewonnen. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Het Engelsche Witboek over Palestina. Fel verzet der Joden. Ook de Arabieren niet tevreden. (6e Blad en Buitenland, lo Blad). Het Engelsche Koningspaar in Canada. (6é Blad). De Britsch-Russische besprekingen worden voortgezet. Buitenland, le Blad). Besprekingen op den Balkan. (Buitenland, le Blad). Overwinningsfeesten in Spanje begonnen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Gedeelte lijk bewolkt. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige, Noordelijke tot Westelijke wind. als volgt samengesteld: de heer van Eek, voorzitter; mevr. Heering, secretaresse; mvr. Makkink; penningmeesteresse; de da mes Roessingh en Boogerd; de heeren Ak kerman, van Es en Veendorp. Het verslag eindigt met te gedenken den arbeid van den jong gestorven heer Uiterdijk, die 4 jaar lang met succes zijn beste krachten aan het wijkgebouwwerk gaf. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Excursie naar de Nieuwkoopsche plassen. Gisteren bezochten de leden van de N.J.N., afd. Leiden, de Nieuwkoopsche Plassen. In Nieuwkoop aangekomen gingen de deelnemers in een aantal roeibootjes de Plassen op en hetgeen hier gezien werd overtrof de hooggespannen verwachtingen. De buitengewone rijkdom aan vogels, planten en insecten is velen niet bekend en het zou werkelijk jammer zijn. indien dit gebied door demping werd vernield. In de enkele uren, welke hier werden doorgebracht werd een aantal min of meer zeldzame vondsten gedaan, waarvan wij de volgende vogels noemen: kieviet, tureluur, grutto, kemphaan, wilde eend, rietgors, graspieper, blauwe kiekendief, aalscholver, fuut, blauwe reiger, karrekiet, nesten met eieren van tureluur, grutto, kemphaan, kieviet, wilde eend en nesten met jongen van rietgors en grutto. Ook voor de plantenliefhebbers waren er tal van aardige dingen te vinden, zooals: tarmentil, waterscheerling, koekoeksbloem, wollegras, moeraswolfsmelk, waterdrie blad. de gewone en de vleeschkleur. vorm van handekenskruid, witte variëteit van de harlekijns-orchis, veenbes, dopheide, pirola, fijnstraalkervel. valeriaan en het vleesch- etend plantje zonnedauw. Van de insecten werden o.a. waargeno men: aardbezievlinder, tienuursvlinder, drinkenupsen, rupsen van de beervlinder en talrijke soorten libellen. Met het vaste voornemen nog vele ma len naar Nieuwkoop te gaan, keerde mea naar huis terug.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1