Waar de Vrouw belang in stelt De mode is sportief! yRooj lie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Mei 1939 Vijfde Blad No. 24278 RADOX [iJdelheid der ij delheden Yersey: een prettige soepele zomerdracht Mot en houtworm EEN GOEDE MOTZAK Kleine wenken voor de huisvrouw VESTEN KRAGEN VALENCIENNES DE Wie mooi wil zijn tytl stokpaardjeonschuldige liefhebberij of misdadige verkwisting. In iedere mensdhemziel leeft een „mi onverklaarbaar dingeen verbor- wensoh. Neen, ik bedoel niet de groote jdawensch, die oras voortdurend voor oen staat, waarnaar we met al onze Jchten probeeren toe te leven, en die o- den man misschien is samen te vatten 'let woord „geestelijke groei", voor de duw in het betooverende woordje „geluk" jften, ik bedoel iets anders, iets kleiners, ijl zéér reëels. Het is de wensoh naar het itten van een bepaald ding en dat is or leder van ons verschillend. Het verza den zit ons allen min of meer in het jed, mijn dochtertje van vijf bedelt bij leele familie om afgelegde oranjesier- fcen bewaart al die strikjes, knoopjes en dblre portretten van Hare Majesteit In n doosje; de jongens sparen plaatjes en «kegels en volwassenen geven schatten voor liet ééne bijzondere voorwerpje, 1 aan hun bijna volmaakte verzameling ontbrak. Hoe komt de een ertoe, fijne zakdoekjes vercainelen, waarom heeft de ander een ik voor schoenen en zou een derde een wardige daad begaan om een oud mi- itourtje In zijn bezit te krijgen? Bet komt geloof ik, omdat we allemaal, i op stoffelijk gebied, hetmiwee hebben kir het volmaakte. We hebben in onze Cïd alle schoonheid der wereld naar ons {rillen trekken: we hebben gesnakt naar I mooiste, het sterkste, het grootste, het tste op ieder gebied en tranen van ver- ring vergoten als we met minder tevre-* moesten zijn. En nu zijn we allang ijs geworden". We hebben begrepen, dat rare schoonheid eeuwig Is en zich nlm- laat binden aan één ding, dat de ware ■sjaven geestelijk zijn en niet voor '1 te koop. toch.er blijft iets in ons, dat hard- ig het heimiwee naar het volmaakte t aan een voorwerp; dat in stoffelijke een het schoone, het voorname, het aderlijke, of ook wel het groteske, het "tioneele, waarnaar onze wensohen •n, wil zien uitgedrukt. «ontstaan de stokpaardjes. We mogen gerust om lachen, als wij tot de „wijs rdenen" lof fantasieloozen?) behoo- die er géén stokpaardje op nahouden, het lachen besterft ons op de Uppen we zien met welk een vurig, Jongens- enthousiasme de eerbiedwaardige rde zich met zijn loupe buigt over dien en vreemden postzegel, die zijn schat -akt. n heerlijk ding. die stokpaardjes! Een uldige veiligheidsklep voor jeugdwen- b, die niet in vervulling gingen, een "teen voor ijver en doorzettingsver en als ze bij gewone stervelingen voor- n Maar groeiend tot waanzin en onre- l.eid, ja zelfs ontaardend in de totale imij van het slachtoffer, als de mid- h aanwezig zijn om het stokpaardje hartelust te laten „ultgaloppeeren". rbeelden van zul'k een -stokpaardjes- Tzin" geeft de geschiedenis te over. We hier enkele, die vooral voor ons vrou- interessant zijn, de revue laten pas- De Russische keizerin Catharina de te sloeg In luxe van kleeding ieder aar record. Zij droeg een japon, nooit er dan één dag en toen ze in 1740 stierf, Je meer dan 20.000 toiletten na, waar- vele meer dan duizend roebel hadden En hierbij waren nog niet inbegre- de japonnen, die ze tijdens haar leven dames der hofhouding ten geschenke nadat zij ze een paar uur gedragen had. f'n familielid van Czaar Peter in, Elisa- seheeten, streefde er eveneens naar testgekleede vrouw ter wereld" te zijn. haar dood vond men meer dan 15.000 "nnen, twee enorme koffers vol zijden -n. ver over de 4000 paar schoenen en 'ffels en honderden kasten en man- gevuld met kant, lint, lingerie en ften. spilzieke neigingen van Josephine, "iron's eerste vrouw, zijn bekend. De dn had niet één stokpaardje, dooh ver- 'dene. In de eerste plaats was ze dol Jdioenen. Ze gebruikte jaarlijks meer MO paar laarzen, schoenen en pantof- En verder had ze een ziwak voor mous- japonnetjes, waarvan ze vele dul- :tn bezat. Daar ze verder een bijzondere diefde had voor zijden .shawls, waar- sommige meer dan 10.000 francs had- gekost, was het geen wonder, dat ver- Wene van haar kasten uitsluitend *ls bevatten. Haar juiweelen, die ze let- .'I vereerde, werden op 4'/: millioen geschat en eens gaf zij in één jaar voor de bijikoinistiigheden van haar ale dessous, kant, llnf en garneering kMna van 1 millioen francs uit wt ook heel gewone vrouwen vaak ware timen van haar verzamelwoede zijn, een merkwaardig bericht ln een Wh blad uit 1828. Het geeft een op- tg van de veiling der nalatenschap 'ren zangeres, waarbij o.a. verkocht een noo porceleinen schalen, massief 13 zilveren koffieserviezen, 28 por ei dito, 7 dameshorloges met bril- «n. 31 gouden klokken, een halssnoer ■Welsteenen en 18 dito van puur goud, Plar handschoenen, 24000 el batist, "landen champagne, 540 gouden byoux 7 waardevolle schilderijen; daarbij nog roUedige huisinrichting, waarbij alle mifevoorwerpen dubbel of driedubbel '"enden waren, jehikkig heeft de vrouw niet het mono- -,an dwaasheid op dit gebied. Ook bij .J nnen komen soms de allerwonder- s stokpaardjes voor. °ted een Hongaarsch edelman voor [oorlog vee] van 2[ch spreken, daar hij 'teh 100.000 kronen voor zijn klee- I tesleetide. Aan al zijn pakken droeg "rlsteenen'inplaats van knoopen, ter- «me horloges de manohetknoopen r~ db Deze vier modellen geven een uitstekend beeld van den nieuwen sportleven stijl, die veel fantasie toelaat zonder evenwel Over laden aan te doen. De rokken blijven zeer wijd. Parijs brengt vooral tricotstoffen als yersey e.d. Veel be drukte yersey's gepliseeerde en kant- yersey's die zeer elegant zijn. De modetendenz die zich Inspireert op nationale kleederdrachten is ook nog niet geheel verdwenen, zooals flg. 2 laat zien. Het eerste japonnetje is van gele katoe nen stof. effen en fantasie met blauw en emaille knoopen. No. 3: een pittig straattolletje van tricot met een garnituur van Wit piqué. Aardig is vooral het „corseletje". No. 4: wilte jurk in yersey met wijd uit waaiende banen van een andere kleur. Ze zorgen ervoor, dat alle aardsche schatten tenslotte tot stof vergaan! Een gek idee. dat er twee diertjes op de wereld zijn, een vlinder en een kevertje, die hout en muffige wollen stoffen beschou wen als het best denkbare menu! Voor houtwormen en motten zijn noch onze oude, prachtig gebeeldhouwde kerk banken, noch onze Zondagsche costuums in de kasten veilig! Ja de houtworm schijnt zelfs bijzonder gesteld te zijn op Gothlsche Kunst want hij boort bij voorkeur zijn gangen in het oude lindenhout. waaruit deze ziin vervaardigd. In de musea kunnen we zien, hoe tallooze kleine ronde gaatjes, als teeken van zijn eetlust, wangen en ledematen van madonna's en heiligen door boren. Maar toch versmaadt hij evenmin Tante's ouderwetsche commode uit noten hout! Ofschoon de mot reeds in de oudheid bekend was Aristoteles heeft over deze plaag het zijne te boek gesteld is ze thans een veel grootere last dan vroeger. EEN VETTE,ONZUIVERE HUID kunt U gemakkelijk verbeteren door het gebruik* van Radox. telkens wanneer gc Uw gezicht waschc. Bij apoihekers en erkende drogisten a f0.90 per pak en 1015 per klein pakje. 128 (Ingez. Med.) vervingen. En als hij thuis was. droeg hij steeds glazen schoenen, opdat een ieder kon zien, dat hij zilveren en gouden kou sen droeg, die speciaal voor hem werden vervaardigd. Een Rus, Siewoskij genaamd, had een heel eigenaardig stokpaardje: hl] droeg uit sluitend kleeding'sbuitfcen, die aan beide kanten gebruikt konden worden, bijv. een jas van beverbont, die men binnenste bui ten kon keeren waarop het een Nertzjas was, Siewoskij was zeer vindingrijk op dit gebied: zoo gelukte het hem hoeden, schoe nen, ondergoed en nog tal van andere din gen zóó te vervaardigen, dat ze minstens op twee manleren konden worden gedragen. In Weenen werd in 1910 een koopman onder curateele gesteld omdat hij zich zoo bespottelijk kleedde, dat men aan zijn ver stand ging twijfelen. Beroemd was zijn .schildpadpak". een geheel leeren costuum. dat precies leek op het schild van een schildoad. Andere kle dingstukken moesten lijken op een dolfijn, een wielewaal en een pauw. Als we dit lezen, mogen we wel heel dankbaar zijn dat wij meestal niet de mid delen hebben cm onze stokpaardjes zoo hard van stal te laten loopen. doch ze slechts in een gepast sukkeldrafje kunnen loslaten oo een enkel s-eciaal hebbedin getje, drt niet te eel tijd en kostbare ge- dachtenkracht in beslag neemt FELIOITAS. kunt U al bekomen voor 65 ct. - Betere en luxe motzakken tot f. 2.20. - Ook motten- gaas, kamfer, naftaline, enz., enz., ter verdelging van motten is verkrijgbaar bij J. VRIJENHOEK Haarlemmerstraat 119 - Telefoon no. 2491. 122 (Ingez. Med.) Motten houden n.l. veel van een gelijk matige, warme temperatuur en vinden dus in onze moderne woningen met centrale verwarming een ideale woonplaats. Aan de kleedingstukken, die in onverwarmde slaap kamers hangen, beginnen ze slechts met tegenzin te knabbelen; kou kunnen ze niet goed verdagen en waar alle kleedingstuk ken geregeld worden gedragen, duiken ze zelfs in het geheel niet op. Daarentegen lokt de droge Sahara-at- mosfeer van de z.g. moderne comfort- woningen de motjes bijzonder aan en als er in de kasten dan nog een paar costuums hangen die zelden of bijna nooit worden gedragen, kunnen de diertjes zich prach tig en snel vermenigvuldigen. Vroeger kwamen de motten uitsluitend in voorjaar en zomer voor en wie dan zijn kleeren uitklopte, had er nooit last van. Maar ln de warme woningen gedijen het heele jaar door. De witte eitjes kleven zoo losjes aan de stof. dat ze er gemakkelijk kunnen worden uitgeschud. Gebeurt dit echter niet, dan kruipen er reeds na acht of tien dagen de kleine doorzichtige rupsjes uit en elk knaagt vlug een wollig huisje om zich heen. Deze huisjes worden steeds uitgebreid, terwijl de rupsjes eten. eten en zich telkens weer inspinnen. Zoo ontstaat een gat, dat, als het later ontdekt wordt, de stopinrichting handen vol werk geeft. Hebben ze deze plek afgegraasd, dan trekken ze een eind verder en bouwen een nieuw huisje en dat gaat zoo door tot ze volwassen ziin en zich verpoppen. Als de pop klaar is kruipt er na veertien dagen een vlindertje uit. Dat kan dan vroolijk en wel weer eitjes gaat leggen en de kringloop zet zich voort! Het beste middel tegen motten is. zijn leeding te dragen en ze niet in de kast te laten hangen. Smoking, rok en avondtoilet, die uit den aard der zaak weinig gedragen worden borstelt men degelijk uit en sluit het weg in een hermetisch gesloten papie ren motzak. Sommigen beweren dat motten eerder op droge dan od vettige wol afkomen en dus heeft men wel eens geprobeerd truieh es met vettige schapenwol af te wrijven. Doch men constateerde toen. dat, de rupsjes ju'st op de vetste gedeelten hun vernietigings werk waren begonnen! De culinaire voor keur van de mo'.jes schijnt onberekenbaar te ziin, wan* kamfer helpt zeer zeker ook niet afdoende Met de houtworm is het zoo dat de keverties minder 'n onze h" zen dan 'n onze musea voorkomen Alleen van g'co.e hit e hebben ze niet terug maar daar kun nen nu weer de kunstwerken meestal niet tegen! Wij zijn nooit te oud om te leeren. al zijn we ook nog zulkebijna volmaakte huisvrouwen Kende u bijv. reeds de volkende wenken: Uiengeur verwijdert u heel gemakkelijk uit de koeke- pan. door deze uit te wrijven met keuken zout of mosterdpoeder. Heldere kleuren behoudt men in de wasch. als men, voor groen en roze. een eetlepel azijn op iedere liter warm water doet; voor rood moet de azijn aan het koude spoelwater worden toe gevoegd. Een scheur in zijn broek krijgt Iedere jongen helaas herhaaldelijk. Soms op het laatste nippertje vóór het naar bed gaan of vóór moeder uit moet. In zoo'n geval kan de scheur niet onmiddel lijk serieus en keurig worden gestopt. Maar weet u wat u doet? Haal de randen bijeen met een draad in de kleur van de broek leg een oud stukje fietsband er achter en daarop een stukje voering in de zelfde tint. Nu zet u er even een boutje od en het resultaat zal verrassend zijn! Een goede mayonnaise te maken is niet ieders werk! Ziehier een nuttige wenk op dit gebied: u doet de ei- dooirs in een kom, voegt een snufje zout en peper en koffielepel aziin hieraan toe. Be dek de kom met een bord en laat vijf mi nuten staan. Begin daarna het dooier te kloppen met een lepel; het gaat op deze manier zeer vlug u hebt slechts de olie eerst bij kleine, daarna bij grootere scheut jes toe te voegen. DONKERSTEEG 1 121 TELEF. 706. (Ingez. Med.) Ja, wij met onze steeds wisselende mode, met onze schoonheidsinstituten en gym- nastlekcursussen, we willen graag, heel graag mooi zijn, al zullen de verstamdigsten onder ons wel begrijpen, dat een gezonde en geestelijke harmonische vrouw niet zoo héél veel meer voor haar schoonheid be hoeft te doen. De „wilde" vrouwen denken natuurlijk primitiever dan die „venstandigsten". Ver bazingwekkend is het, wat een pijn en moeite ze er voor over hebben om mooi te zijn. En ié het dan ook geen absolute schoonheid, die ze bereiken met hun mis vormde schedels, uitgerekte ooren en af gevijlde tanden, goed, hun mannen vinden het mooi en dat is de hoofdzaak Interessant is de sehedelmisvorming bij de Mangbe toevrouwen in verschillende stre ken van Afrika. Reeds vlak na de geboorte van het meisje begint de moeder het weeke hoofdje tnet de handen te modelleeren tot het zoo smal en puntig mogelijk wordt. Daarna wordt het opgesloten in een stijf coreetje van hoofdbanden of in een strooien hoedje, dat heei stijf om het hoofdje sluit en nooit af mag. Sommige volksstammen hechten groote beteekenis aan de verschillende schedel vormen. Zoo beteekent een bol, uitstekend voorhoofd moed en zoi'fbeheersching en sinds eeuwen laten mannen en vrouwen zich door hun wonderdokters opereeren om dien gewenschten schedelvorm te ver werven. Heel gewoon is het „knoeien" zouden wij zeggen met de tanden. Bij weer an dere volken is een meisje met gewone tanden een mismaakte. Met vijlen en mes sen slijpt men er net zoolang aan, tot de tanden mooi puntig zijn. De oorringen zijn zóó zwaar, dat de oor lelletjes gaandeweg uitgerekt worden en soms tot op de schouders hangen. Weer anderen vinden een lange zwanenhals voor een vrouw onontbeerlijk: door een houten buis. die hoe langer hoe nauwer wordt ge maakt, probeeren ze dit doel te bereiken. Voor ons gevoel ontzettend zijn de sohoonheidsstrevingen van de beruchte lip- pennegerinnenJaren geleden draaide hierover een zeer interessante film in ons land. Als de meisjes van deze volksstam zich verloven, steekt de bruidegom bij wijze van teedere verlovingsfcus een doorn in boven- en onderlip van zijn bruid. Deze doorn wordt later weer vervangen door een houtje, dat weer vervangen wordt door een rond plaatje, enz. enz. Hierdoor ontstaat het ongelooflijke feit, dat sommige vrou wen borden van 18 tot 24 e.m. middellijn in de lippen dragen. Men veronderstelt, dat de mannen van dezen stam door deze af schuwelijke gewoonte hun vrouwen willen beschermen voor de attenties van ./vreem de" mannen, die dit soort van schoonheid niét bewonderen. Het ergste wordt misschien nog wel ge lsden door de tatoeage. Er zijn volkjes in Afrika, die hun heele huid met armen, beenen en gezicht incluis, zoo prachtig ge kleurd laten tatoeëeren. dat een Perzisch tapijt er kinderspel bij is. En dit gebeurt met lange holle naaiden, messen, spiralen, kortom met diverse martelwerktuigen Wij zouden het beslist niet uithouden. Hieraan mogen we wel eens denken, als we een permanentje al zoo'n beproe ving vinden Zondag: Kalfshersenen in schelpen Biefstuk Bloemkool Aardappelen Koff.epuddlng met vanillesaus Maandag: Kerry soep Roastbeaf Andijvie Aardappelen Rabarber Dinsdag Sohotel van lof met ham en kaassaus Aardappelen Beschuit met bessensapsaus Woensdag Gepaneerde kalfslappen Spinazie Aardappelen Broodpudding met citroensaus Donderdag: Runderrolletjes Gestoofde sla Aardappelen Schuim omelet Vrijdag: Schotel van hard gekookte eieren met aardappelpuree Kropsla Botersaus Rijstebrij Zaterdag Macaroni met witte saus en kleine gehaktballetjes Flensjes met gember VEGETARISCHE MAALTIJDEN. 1. Spinaziekoekjes met kaas Pommes frites Kropsla Griesmeelschotel 2. Gekookte eieren Slierasperges Gesmolten boter Aardappelen Rijstpudding met gestoofde kersen 3. Aspergesoep Gestoofde sla in vuurvasten schotel met bruine boter Aardappelen Gort met pruimen 4 Groentesoep Rijst met gestoofde tomaten Pannekoeken RECEPTEN. Kalfshersenen in schelpen. Benoodigdheden 18 a 10 stuks): Plm. 3 ons kalfshersenen, 10 gr. zout per L. water, ui. wortel, peterselie, 2'It dL. bouillon. 30 gT bloem. 30 gr. boter, peterselie, citroen sap. peper. zout. Bereiding: De hersenen tot het bereiden in water zetten, zooveel mogelijk van vlie zen en bloedvaten ontdoen, wasschen en opzetten met koud water. .Als dit kookt, het water afgieten, de hersenen afspoelen en een stukje ui, wortel en peterselie. Kook- nu kaar koken in ruim water met zout en tijd plm. 20 minuten. De hersenen ln kleine blokjes snijden. Een saus maken van boter, bloem en bouillon en hierin de hersenen even stoven. Op smaak afmaken met peper, zout en citroensap en overdoen in bebo terde schelpen. Een dun laagje fijn, licht paneermeel er over strooien, een paar kleine klontjes boter er opleggen en de schelpen in den over goed heet laten worden iplm. 10 minuten). Ze opdienen op een schotel, bedekt met een vingerdoekje en garneeren met een takje peterselie. Spinaziekoekjes met kaas. Benoodigdheden: '/t pond spinazie. 1 pond gekookte aardappelen, 1 ei, 150 gr. geraspte kaas. zout. peper, noot. eiwit en paneermeel, frituurvet. Bereiding: De spinazie uitzoeken, was schen, goed uit laten lekken en door den molen malen. De gekookte aardappelen eveneens malen en vermengen met de spinaz e. het geklopte ei. de geraspte kaas en wat peper, noot en zout. Is de massa niet samenhangend genoeg, dan een be schuit of nog wat aardappelkruim toevoe gen. Van deze massa koekjes vormen, deze paneeren en in heet frituurvet vlug bruin bakken. Opdienen met pommes frites en kropsla of tomatensla. Runderrolletjes. Benoodigdheden: 4 magere, dunne run derlapjes van 75 gr., 4 lapjes kalfsvet, 100 gr. runder- en varkensgehakt. 100 gr. boter, oud brood, peper, noot en zout. Bereiding: De lapjes wasschen, zouten en met peper bestrooien. Het brood weeken en vermengen met het gehakt, zout. peper en noot naar smaak. Op elk lapje een stukje kalfsvet leggen, gehakt er over verdeelen en de lapjes oprollen. Ze aan twee kanten dichtbinden en ln de boter bruin bakken. De jus afmaken met water en de lapjes plm. 1 uur zachtjes laten stoven. Voor het opdoen de draadjes verwijderen. Rabarbertaart. Voor een vorm van plm. 20 c.M. middel lijn. Voor het deeg: 100 gr. bloem. 70 gr. boter, 60 gr, basterdsuiker, >/t el, zout. Voor het vulsel: 1 flinke bos rabarber- stelen. plm. 200 gr. suiker (half poeder suiker) Bereiding: De bloem zeven en de boter hierin met 2 mesjes in kleine stukjes snij den. De basterd'uiker en het el toevoegen en het deeg doorkneden tot men een soe- pelen bal heeft Daarna u'trollen tot een ronde lap van plm c.M. dik e en in een ondiepen zand'aartvorm overbrengen. De vorm moet goed met bo'er besmeerd ziin en het deeg moet lanss de randen goed aangedrukt worden. D« rabarber zoonoodig schillen, in s ukie- sniiden van 2 a 3 c.M. en deze netjes nans'- en op elkaar 'n den vorm leggen De helft van de su'ker er tutschen s'.rcolen. De t"art 'r "en m-tg warmen over. caav ba'km c'm >r (we'nig bovene-a'mte) h" -'*):en de poedersuiker e'over s' rooien en de taart niet uit den vorm nemen voordat het gebak aan de randen stevig is.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 17