BINNENLAND wacht niet tot strax eet nu eenflStSfMf! feuws uit de Filmwereld De Fatale Nacht Hie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 19 Mei 1939 Vierde Blad Ho. 24278 J Welkom aan onze Koningin Werkloosheid in de week van 24 t.m. 29 April Holland-Amerika-lijn Pinksterverlof voor militairen Zomersproeten SPRUTOL Uit Ned. Oost-Indië Wat moet ik doen bij Luchtaanvallen PROCLAMATIE VAN BURGEMEESTER MAX. u Adolphe Max, burgemeester van Brus- heeft, de volgende proclamatie aan het [il doen aanplakken: Medeburgers, De Koningin der Nederlanden, de uit- irfieins van den Koning der Belgen be- lïoordend, zal Dinsdag 23 Mei in onze Jofdstad aankomen, en zal er tot den tonden Vrijdag verblijven. D; Brusselsche bevolking zal de geëer- je Vorstin van een broedervolk har- M ontvangen. Inde huidige omstandigheden voelt Bel- dat het meer dan ooit met dit volk ver bid is door de banden van een nauwe oprechte solidariteit. Bevlaggen wij de gevels onzer woningen 'ens die gelukkige dagen en dat, overal de ieestvierende stad, de Belgische en de derlandsohe kleuren vroolijk wapperen, eere van Koningin Wilhelmina". Brussel, 17 Mei 1939. (w.g.) De burgemeester, ADOLPHE MAX. Het aantal is ongeveer 19 000 hooger dan in de overeenkomstige verslagweek van 1938. Aangenomen, dat bil de werken van groen a de directe tewerkstelling per man medebrengt een tewerkstelling in het vrij bedrijf van 0 4 man en bii de werken van groep b van 18 man, was in totaal door overheidshulp tewerkgesteld ruim 100.000 man. NEDERLANDSCIIE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. x directeur van den rijksdienst der I llmloosheidsverzekering en arbeidsbemid- U iing deelt de volgende resultaten mede 'Tl i de verzameling door het centraal bu rl a voor de statistiek van de voorloopige evens over de week 24 t/m 29 April 5) 39 April waren bii de organen der inbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 129 werkzoekenden (305 968 mannen en 161 vrouwen). [iervan waren 240.038 1228.433 mannen 11605 vrouwen) werkloos en waren 099 personen door overheidshulp tewerk- teld bil oultuur-technlsch en admini- itief daarmede gelijkgestelde werken, jkbaar waren er dus 16.292 personen als srizoekenden ingeschreven, die in het bedrijf werkten, doch ander werk ihten, In de week 24 t/m 29 April waren bij aibsldieerde vereenigingen met werkloo- ïkas aangesloten 583.850 personen, waar- 76 488 landarbeiders. Van de 507.362 verzekerden buiten de Bdarbeiders was het werkloosheidsper- Btage 20.1 (vorige verslagweek. 3 t/m 8 11. was dit percentage 21.2). In de overeenkomstige verslagweek van lil was het werkloosheidspercentage voor verzekerden in de laatste jaren als 81 itusschen haakjes zijn vermeld de tcentages indien de landarbeiders buiten MJ (houwing worden gelaten): 1932 23.6 1933 26.1 (26.9) 1184 23.5 (25.3) 1935 27.2 (29.9) 1936 29.6 (32.1) 1937 24.1 (26.0» 1938 23.3 (24.7) 1939 19.2 (20 1) an de 240.038 ingeschreven werkloozen ringen in de week 24 t/m 29 April on- Jteuning ingevolge de rijkssteunregeling 500 kostwinners, kostgangers en alleen senden d i. 41.270 minder dan in de Wenkomstlge verslagweek van 1938. 9)29 April waren direct tewerkgesteld: liij cultuur-technische en administratief óarmede gelijkgestelde werken 66 000 personen werkfonds-werken 3.000 personen; tezamen 69.000 personen. DE ONDERHANDELINGEN MET DE RED STAR LINE. De onderhandelingen tusschcn de Holland-Amerika-Lijn en de Red Star Line, welke Woensdag zijn gevoerd, hebben tot het resultaat geleid, dat de wekelijksche passagiers- en vracht- dienst tusschen Antwerpen en New- York v.v. gehandhaafd blijft. Verdere mededeelingen kon de directie der Holland-Amerika-Lijn nog niet ver strekken. De Red-Star-Line was sedert langen tijd de trots van de Antwerpsche haven, al voer zij onder EngeLsche vlag, tot zij enkele (ja ren geleden door den Duitscher Bernstein werd overgenomen. Daarmede kwam zij onder Duitsche vlag. Zij kreeg Hamburg als thuishaven in plaats van Antwerpen. Wel bleven de booten Antwerpen aandoen. Een groote moeilijkheid is echter dat de heer Bernstein reeds sedert anderhalf jaar in zijn bewegingsvrijheid te Hamburg be lemmerd wordt wegens in strijd met de Duitsche deviezenwetgeving zijnde transac ties, die men hem aanwrijft. De Red-Star-Lijn exploiteert het s.s. Westernland en het s.s. Pennland, elk me tende ruim 16.000 ton bruto en 9500 ton netto, dus ongeveer de grootte van de Vo- lendam en de Veendam. De Arnold Bern stein lijn exploiteert enkele kleinere booten van Antwerpen op New-York, z.g. Stein- boden, die ook Rotterdam en Amsterdam aandoen. Voor het niet bij de ..buitengewone op roeping uitwendige veiligheid" ingedeelde personeel ls door den commandant van het Veldleger bepaald, dat ter gelegenheid van het Pinksterfeest van Zaterdagnamiddag na afloop van den dienst tot Maandagavond, dus van 2729 Mei, aan 50 °/o der aanwe zige sterkte bewegingsvrijheid kan worden verleend. De andere helft van het personeel kan een hiermede overeenkomende bewegings vrijheid genieten van Zaterdagmiddag 3 Juni tot en met Maandag 5 Juni. (Hbld.) De jaariijksche aJgemeene vergadering te Middelburg. Door ongesteldheid van den voorzitter, jhr. mr. Von Weiier en doof verhindering wegens familie-omstandig'heden van den tweeden voorzitter, den heer Van Poel geest. stond de heden aangevangen jaar iijksche algemeene vergadering der Ned. vereeniging tot bescherming van dieren, welke heden en morgen te Middelburg wordt gehouden, den eersten dag onder presidium van het hoofdbestuurslid, mr. S. Rink. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Kappelhoff, wees aan, dat de inkomsten hadden be- loopen f. 12.733.60 en de uitg. f 26.863.92, zoodat een nadeelig saldo ontstond van f. 14.130.32. Door enkele schenkingen werd hierin tegemoet gekomen. Het jaarverslag van de S. B. Criellaert- stichting der Nedeiiandsche vereeniging gaf aan, dat door de stichting belangrijk werk is verricht voor de propaganda van dierenbescherming. Velé uitgaven zagen het licht. Op voorstel van de werkgroep dieren bescherming en opvoeding" zal het hoofd bestuur zich tot die gemeentebesturen wenden, waa»# openbare scholen zijn. met het verzoek dierenbescherming in het leer plan op te nfmen, zooals dit reeds o.a. in 's-Gravenhage het geval is. HET „ALL ROUND"WORSTJE UK. 21-0419o 152 (Ingez. Med.) WIJLEN OVERSTE A. CAPTEIN, GEËERD. HEEMKUNDE - TENTOONSTELLING ..WAAR WONEN WIJ" TE DEN HAAG. In het gemeentemuseum te 'sGraven- hage heeft de secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. G A. van Poelje, Woensdag onder zeer groote belangstelling de heemkunde-tentoonsteiling ..waar wonen wij" geopend. verdwijnen spoedig door een po' Bij olie Orogiiten 148 (Ingez. Med.) Gedenksteen onthuld te Zeist. In Januari j.l. is te Aalten overleden de commandant van het fort Honswijk, over ste A. Captijn, die in de mobilisatie jaren door zijn verhouding tot zijn' onderge schikten den eerenaam van „vader van Honswijk" verwierf. Een comité deed na zijn dood een beroep op de leden van de vereeniging Honswijk om een monument te stichten op zijn laat ste rustplaats. Op Hemelvaartsdag kwam men uit alle oorden van het land op de algemeene be graafplaats te Zeist bijeen om een gedenk steen over te dragen aan de nabestaanden van overste Captijn. Onder de aanwezigen bevonden zich oud minister dr. Decker, de voorzitter van den B V L.. de heer P. L. de Gaay Fortman, oud-burgemeester van Dordrecht: adju dant de Haan, namens het Mobilisatie- kruis en de vroegeren predikant van Hons wijk, ds. De Boer. Nadat men zich om het graf had ge schaard, sprak de heej: J. Zilverder, oud adjudant te Honswijk, voorzitter van het comité. Hierop nam de heer Degenaar uit Aal ten het woord, die herinnerde aan de sa menkomst van vijf jaar geleden op Hons wijk, onder de bezielende leiding van den oud-commandant. Op verzoek van kapitein Zilverder heeft hierop mej. Rina Radix, kleindochter van den oudsten Honswijker het gedenkteeken onthuld. Vervolgens voerde oud-minister Deckers nog het woord. INRICHTING VAN SCHUILKELDERS BELASTING VRIJ. Eenigen tijd geleden heeft de Nederland- sche Vereenging voor Luchtbescherming zich met een schrijven tot het ministerie van binnenlandsche zaken gewend, ten einde te verkrijgen dat de inrichting van schuilkelders zou worden vrijgesteld van belasting. Thans heeft de minister van financiën naar aanleiding van dit initiatief der vereeniging medegedeeld, dat het in richten van een schuilkelder niet tot de vaststelling van een hoogere huurwaarde aanleiding mag geven dan het geval zou zijn, wanneer een dergelijke kelder niet als zoodanig zou zijn ingericht. Voorzoover voor een kelder volgens de wet op de Personeele belasting (art. 4, par. 1) vrijstelling van belasting kan worden gegeven, gaat deze vrijstelling niet verloren indien een der gelijke kelder als schuilgelegenheid wordt ingericht. De omstandigheid, dat een kelder wordt veranderd in een schuil gelegenheid. is niet te beschouwen als een verandering in den zin der wet van 26 Mei 1870 (art. 7). Men mag hopen, dat het verleenen van deze faciliteit tot een vermeerdering van het aantal schuilkelders zal bijdragen. gaan tot oprichting van de Nederlandsche vereeniging van nachtveiligheidsdiensten en bewakingsbedrijven. Hoewel voorloopig slechts eenige belang hebbenden zijn toegetreden, ligt het in de bedoeling, dat deze vereeniging alle be drijven, waarvan ministerieele autorisatie I te verwachten ls, zal omvatten. I De vereeniging stelt zich op het stand punt, dat het. particuliere nachtveiligheids- bedrijf in zijn streven naar een betere ver- I vulling van zijn taak, de medewerking van de overheid niet kan ontberen, doch dat in verband daarmede organisatie van belang hebbenden noodzakelijk ls. Het aanvragen van de Koninklijke goed keuring op de statuten van deze organisa tie is in een gevorderd stadium van voor bereiding. Tot voorloopig bestuur van de vereeniging is door de ledenvergadering benoemd: de heer L. Lam, directeur van de N.V. Nacht veiligheidsdienst en controle te Haarlem, voorzitter: de heer C. Schout, directeur van de N.V. Leidsche nachtveilighsids- dienst en controle, penningmeester. Het seflpetariaat is gevestigd: dr. Kuy- perstraat" 3 te 's-Gravenhage en wordt waargenomen door mr. J. van Andel. al daar. DE ARISTERDAMSCHE STADHUIS KWESTIE. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de voordracht in zake den bouw van een stadhuis van de agenda gevoerd en met instemming van B en W. besloten deze kwestie in de afdeelingen te onderzoeken. Dit onderzoek is bepaald op Maandag avond as. De voordracht van B. en W hield in hen te machtigen zich in verbinding te stellen met de architectencombinaties Duintjes- Komter en Berghoef-Vegter, ten einde te trachten van haar ontwerpen te krijgen, waaruit zoo mogelijk een keuze voor een definitief ontwerp kan worden gedaan. DIRECTEUREN, HOOFDCOMMIEZEN EN COMMIEZEN P. T. T. Gisteren heeft de broederschap van di recteuren. hoofdcomiezen en commiezen PTT. te Amsterdam haar jaarvergadering gehouden, welke druk was bezocht. Een levendige discussie ontspon zich over de positieregeling waarbij van alle zijden tot uiting kwam de teleurstelling over het geringe aantal vacatures voor hoofdcommies. Tot voorzitter werd gekozen de heer H. C. Pasman te Heemstede, terwijl als be stuurslid werd herkozen de heer M. J. P. Schmidt, directeur te Doe&urg en geko zen de heer F. Rozeveld, directeur te Aal smeer. In den breede werd de te voeren actie uit gestippeld, waarbij de groote eensgezind heid der leden tot uiting kwam. EEN HONDERDJARIGE TE SCHIEDAM. Gisteren vierde de weduwe Berkelpoot, verpleegde in het St. Jacob-gasthuis te Schiedam, haar honderdsten verjaardag Zij geniet een goede gezondheid en is nog helder van geest. Gisterochtend is zij in het gasthuis gehuldigd door de verpleegden en het verplegend personeel. De burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. H. L. van Haaien, de met vacantie is, zond een schrifteiijken gelukwensch. Ds W. Tonsbeek sprak namens de Ne- derduitsch hervormde kelk te Schiedam en den heer P. van der Most namens het college van regenten. De jarige ontving vele schriftelijke fe licitaties, bloemstukken en fruitmanden. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, behoudens tusschentijd- sche wijziging, is voor de week van 18 tot 25 Mei vastgesteld op "60 cent per K.G. VERSPREIDE BERICHTEN. H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana hebben gisteren in de Laan Clin- gendaal de deelnemers aan een te Den Haag gehouden N. J. V.-marsch gadege slagen. ENORME SCHADE OP TIMOR. KOEPANG, 18 Mei (Aneta/A.N.P.) De correspondent van Aneta te Koepang meldt dat uit de jongste berichten uit het bin nenland van Timor is gebleken dat de toe stand tengevolge van noodweer en over stroomingen zeer ernstig is. In Neder- Timor zijn honderden.personen omgeko men. Duizenden dieren werden het slacht offer van de overstroomingen Groote op pervlakten aan voedingsgewassen zijn ver nield. terwijl vele boomen vernield zijn. De totale schade wort thans geraamd op circa twee millioen gulden. OPRICHTING NEDERLANDSCHE VER. VAN NACHTVEILIGHEIDSDIENSTEN EN BEWAKING SBEDRIJVEN. In verband met het Koninklijk besluit tot uitvoering van de wet op de weerkorp sen en de regelingen, die daarin zijn ge troffen met betrekking tot de particuliere bewakingsbedrijven en nachtveiligheids diensten. hebben eenige bona fide belang hebbenden, mede naar aanleiding van de door den minister van justitie vastgestelde verelschten van toelating, besloten over te Wanneer U lid was van de af deeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming secretaris is de heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807 zou U het antwoord op die vraag weten I Ieder betaalt contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). ro°ven Peter Lorre en Leon Ames als r' v&n het Duivelseiland ontsnappende kdigers in de film ,,Mr. Moto, de Geheimzinnige". DON JUAN". ^1 door Gustav Gründgens worden verfilmd. jaren zijn meerdere malen j '^en Gedaan om bekende werken uit ^-litteratuur te gebruiken als on- voor een film. De oplossing van het moeilijke probleem muziek en beeld vol komen één te doen worden, zonder dat het acoustisch gedeelte van de film dus Invloed krijgt op de vrije behandeling van de camera, is nog altijd niet gevonden. Het is dit probleem, dat Gustav Gründgems thans bezig houdt, daar hij met zijn komische film, een nieuwe bewerking van Wolfgang, i Amadeus Mozart's komische opera „Don Juan", volkomen met de oude reproductie- I methode wil breken. In tegenstelling met veel vroegere operafilms zal niet worden I vastgehouden aan de opera-coulissen: de 1 buitenopnamen voor deze film worden ge maakt in Sevilla, waardoor Grühdgens hoopt iets van die lichte. Zuidelijke atmos feer. die ook Mozart's muziek kenmerkt, in I de film te brengen. Gründgens wil dus de film als het ware laten geboren worden uit de muziek en daarom schrijft hij zelf het libretto voor deze film, hetgeen een waarborg is voor de artistieke eenheid, die een opera-verfilming méér dan eenig andere film zelfs, noodzakelijk moet wor den. Zooals bekend mag worden veronder steld, speelt de „Don Juan" omstreeks 1600 de opera heeft in 1787 te Praag haar première beleefd en heeft sindsdien steeds repertoire gehouden. Gustav Gründgens, die behalve als acteur en filmregisseur ook als tooneel- regisseur zijn sporen heeft verdiend (hij heeft voor de Staatsopera o.m. Mozart's „Die Zauberflöte" geënsceneerd), werkt voor hst muzikale gedeelte samen met Her- bert von Karajan, een der jongere Duit sche dirigenten. DE GRIEZELFILM GAAT VOORT Een nieuwe ,,Frankensfein"-reeks. De hedendaagsche wereld vertoont een merkwaardig aspect wat betreft de ge neugten van hen, die het voorrecht genie ten tot haar bewoners te behooren. Naast de talloozen die ontspanning zoeken in geestverrijkende objecten gelijk literatuur, schoone en beeldende kunsten en wat dies meer zij, staan millioenen, wier bestaan ge kenmerkt wordt door den zucht naar sen satie. SensatieHet is een woord, een be grip. dat velerlei interpretaties toelaat en overigens zoo oud is als de wereld zelf. De Romeinen keken reeds met welbehagen naar het oppeuzelen van hun medemen- schen en in de middeleeuwen waren het de steekspelen tusschen geharnaste ridders waar een ieders aandacht zich op concen treerde. Thans zijn het de honderdduizenden, die in spanning de evolutie» der gierende race-auto's op de banen gadeslaan, even als het publiek dat trouw de tribunes der voetbalvelden bevolkt, een onderdeel van het immens legioen dat behagen schept in min of meer opzweepende gebeurtenissen en evenzoo is het gesteld met de boks-en- thousiasten en Derby-volgelingen, kortom met het ..groote" publiek. Ook de filmwereld kent een repertoire speciaal in het leven geroepen om tege moet te komen a^n de belangstelling voor rolprenten, waarin het sensatie-element domineert. Men kent de verschillende on derwerpen zooals detectivefilms, cowboys, sportopnamen, gangsterverhalen, enz., doch het hoogtepunt van deze materie wordt gevormd door de z.g. ..gruwelfilm", waarvan de naam sommigen overdreven, anderen zeer terecht voorkomt. De gruwelfilmZij is een veelomstre den publieke vermakelijkheid en haar schpkkende inhoud heeft reeds tal van gillen in de duistere bioscoopzalen teweeg gebracht! Wij weten dat er menschen zijn die de spanningen, de op uiterlijk effect berekende, soms ongeloofelijk knappe pro- jectiegruwelen niet kunnen verdragen Anderen. „griezelen" „èchtknus" een uurtje mee en zeggen na afloop „larie koek. 't doet mij niets". Universal heeft van het griezelgenie een soort „specialiteit" gemaakt. Achtereenvol gens bracht deze maatschappij den onver- getelijken Lou Chaney in „De klokkenlui- Hierboven de bekende Fransche actrice Danielle Darrieux in de film „De Fatale Nacht", waarin zij met Pierre Dux, Raymond Cordy e.a. deze week te zien is. der van de Notre Dame" en „Het Spook van de Opera". Daarna kwam ..Dracula", het vampierverhaal van Bram Stoker. Dan volgde „De onzichtbare man" met Claude Rains, welke uitzonderlijke, technisch ver bluffend knappe film binnenkort wordt te ruggebracht. Een verhaal van Mary Woll- stonecroft Shelley bleek een nieuw, uiter mate vruchtbaar arbeidsveld te zijn en. be werkt naar dit gegeven, verscheen „Fran kenstein" met Boris Karloff als het „mon ster". De film oogstte opmerkelijk succes en de vervaardiging van dit merkwaardige wezen bleek dermate In den smaak te vallen, dat besloten werd tot reconstructie in „De bruid van Frankenstein" met Elsa Lanchester, Charles Laughton's echtge- noote, als de charmante titelrol vertolkster. Thans is het de beurt aan „De Zoon van Frankenstein". Het is merkwaardig te con- stateeren, wat deze film betreft, hoezeer de techniek in enkele jaren vorderingen heeft gemaakt. Zeer fraaie suggestieve op namen van sinistere figuren en dreigende achtergronden. voordeelig gephotogra- pheerde architectonische scheppingen, ver- hoogen den totaal-indruk, waarbij aange- teekend zij. dat niet minder dan vier ac teurs van naam de hoofdrollen bezetten. Boris Karloff is wederom het monster dat opnieuw geschapen wordt Basil Rathbone vervult de rol van den jongen baron Fran kenstein, die evenals zijn vader in de ge heimen van het leven wenscht door te drin gen en roekeloos experimenteert. Lionel Atwill is als inspecteur van politie Krogh, een militante verschijning, indrukwekkend en correct ondanks een aan het monster te wijten verlies van zijn linkerarm. Bela Lugosi tenslotte is in de huid van den krankzinnigen schaapherder Igor gekro pen en zijn ervaringen, opgedaan in Dra cula" en ..The black cat" komen hem hier best van pas. „De zoon van Frankenstein" is de derde familiegruweifilm in successie. Een publiek dat „sensatie" mint, zal daaraan weer eens oudcrwetsch zijn hart kunnen ophalen!

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13