B(H DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 15 Mei 1939 De strijd in het Verre Oosten VISSCHERIJ-BERICHTEN duitschland. Verduitsching van Bohemen en Moravië Het Duitsch-Italiaansch accoord palestina. Vijfjarenplan in Chili RECHTZAKEN Het nachtelijk drama te Waddinxveen frankrijk. Het drama te Hoensbroek Het eerste schip met nieuwe haring Laatste Berichten Binnenland De noodlottige brand te Haarlem Buitenland Roosevelt tot nieuw initiatief bereid duivensport. SPORT tennis. BEURSOVERZICHT MARKÏ Hitier inspecteert de Westgrens. njijer is gistermorgen vroeg ln de buurt jf aangekomen om er de verster- Lwerken te inspecteeren. get tekort aan werkkrachten. D' Huptaner, een hooge ambtenaar der aanisatte voor economische aangelegen- 'en der nationaal-socialistische party, •II op een congres van bedrytsleiders urt district midden-Elbe verklaard, dat er tekort Is van ongeveer 2 mlllioen arbei- en ander personeel om te voldoen aan behoeften van het bedrijfsleven. Hij klaarde, dat men de reserve werkkrach- i<m kunnen moblliseeren door Duitsche talisten die zich nog in het buitenland inden, te laten terugkomen. Ook zou een •r doeltreffend gebruik moeten worden aakt van werkkrachten. Indien de be- 'enen niet vrijwillig hun medewerking den verleenen. zou met de noodige ge- ngheid moeten worden opgetreden. verband met het zenden van Tsjechi- e arbeiders naar Duloschland hebben "ke industneele ondernemingen in tmen en Moravië gebrek aan geschool- arbeiders. Tot dusverre zijn 20.000 ge- Tsjechische arbeiders naar tschland gezonden. et het oog op het weghalen naar 'tschland van kostbare machines en in- trieele installaties ztin industrieele Tsje- he kringen van meening, dat een der- -i optreden een desindustrialisatie van i met zich mede zal brengen en een -iming van Bohemen en Moravië. et aantal Duitschers dat aangesteld is verschillende Tsjechische bestuurs- men op gebied van Bohemen en Mo- té bedraagt ongeveer 20.000. Vooral zijn aangesteld bii de politie en het finan- beheer. De Tsjechische bestuurs- men werden gedwongen hun voor ste bureaux ter beschiking te stellen, voorzitter der regeering van het rijks- •«toraat generaal Elias, heeft voor ver- nïoordlgers der Tsjechische pers een cht gegeven van zijn rëgeeringspro- et voornaamste vraagstuk van het ethische volk is de werkverschaffing, de regeering in samenwerking met den sprotector snel wil oplossen. Zii over- :,t daartoe de invoering van een ar- tdienstplicht. economisch gebied heeft de regeering ingrijpende maatregelen besloten. De blijft een levensbelang van dit ge- Bijzondere zorg zal de regeering aan misvorming wijden. i» oplossing van het Jodenvraagstuk zal (hieden overeenkomstig de belangen van openbare leven en de eischen der on- torde ontwikkeling. Binnenkort zal de rotten de verordening gepubliceerd DE „MATIN" PUBLICEERT INHOUD. De Matin" publiceert den vermoedelij- ken inhoud van het Duitsch-Itallaansche verdrag. De verantwoordelijkheid voor de juistheid van de inlichtingen biyft geheel voor rekening van het blad. Volgens den Romeinsohen correspondent van de „Matin" heeft de Itallaansche am bassadeur te Beriyn op 8 Mei het Palazzo Chigi in kennis gesteld van de Duitsche voorstellen betreffende de redactie van het militaire en politieke verdrag. Deze voor stellen voorzien in acht punten: het ver drag zou voor tien jaar gelden en daarna voor herziening vatbaar zijn. De tekst van het militaire gedeelte, door Hitler zelf aangegeven, bepaalt: 1. In geval van een Europeesoh conflict zullen Berlijn en Rome onmlddeliyk tot militair overleg overgaan. De persooniyk- heid, belast met dit overleg, wordt met name aangeduid in een geheim toegevoegd protocol. 2. De contracteerende partijen zullen zich verpliohten, haar belangen als onontbind baar te beschouwen. Dit beteekent, dat in geval van een conflict, waarbij slechts één der partijen direct betrokken is, beide lan den een militair blok zullen vormen en onmiddeliyk zullen overgaan tot vereeni- ging van hun commando's en hun strate gische actie. 3. De contracteerende partijen zullen zich verplichten, de wapenen slechts gehjk- tijdlg en na een overeenkomst neer te leggen. Het politieke gedeelte van het verdrag bevestigt de grondbeginselen van de spil. doch voegt daaraan twee punten toe: 1. De contracteerende partijen zullen zich verplichten, wederkeerlg elkanders vriend schapsbetrekkingen, reeds tot stand geko men door welomiynde verdragen of verbon' den, te eerbiedigen. 2. De contracteerende partyen zullen zich verplichten niet te onderhandelen over en a fortiori niet te zullen overgaan tot. teekening van eenlg nieuw accoord van welken aard ook, zonder dat tevoren tus- schen Berlijn en Rome overleg is gepleegd. De andere door Hitler voorgestelde hoofdpunten behooren tot de categorie van de gewone diplomatieke en militaire over eenkomsten. hoofdlijnen van het komend Witboek. De publicatie van een Witboek, dat de Jöing zal moeten brengen voor het /ijnsche vraagstuk zal, naar uit goe- bron bekend wordt, op 17 Mei a.s. ge- Jen. poote lijnen ervan zullen per radio nd gemaakt worden, terwijl MacDo- M 2T in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen. IDs regeling zal slechts van voorloopigen 'zijn en gelden voor een overgangstijd "nde welken in Palestina een onaf- elijke souvereiniteit zal worden ge- "d. Deze periode van tien jaren zal stadia hebben. vijf jaren zullen nieuwe besprekingen en gehouden over de werking der in- iingen en zal de definitieve grondwet *n uitgewerkt. Traelfder tijd zal de Engeteehe regeering i bevrijd voelen van haar verpichtin- fflet betrekking tot de vestiging van Joodsch nationaal-tehuis. Zij zal dan Volkenbond verzoeken haar van het iaat te ontheffen. to de tusschenperiode zullen de Palestij- ?eadviseerd door Engelse he directeu- de regeeringsdepartementen leiden, •staatsbeheer blijft toevertrouwd aan hoogen commissaris. weet, dat het Witboek voorziet in telating, gedurende de eerste periode. 75.000 Joden. Dit aantal sluit in het '•ingent van 25.000 wier toelating be- towd moet worden als een bijdrage van !ötma tot het vraagstuk der politieke telingen. De Zionistische federatie 'erPt de Britsche politiek volkomen! ZUID-amerika. ^jjj. dat in Januari ji. door een reeks 'Jbevingen geteisterd is, welke tiendui- den menschen heeft gedood en gewond. Jd meer menschen dakloos heeft ge- en voor millioenen schade heeft 'wicht, heeft een vijfjarenplan opge- ■fl om de schade te herstellen. zal kosten 2500 mlllioen pesos, een ?J?at tweemaal de nationale begroo- 'ertegenwoordigt. Tachtig procent van :£°°digde bedrag zal door een buiten- e leening moeten worden verkre- Amerikaansch protest te Tokio. In een persconferentie heeft de Amerikaan- sche minister Huil medegedeeld, dat de am bassadeur te Tokio tot de Japansche regee ring een mondeling vertoog heeft gericht naar aanleiding van de luchtaanvallen op Tsjoen King, Ning Po en Foe Tsjau. Huil zeide, dat het protest berust op het beken de standpunt der Amerikaanse he regeering, die het bombardeeren van burgerbevolking veroordeelt. Als -j, cen der mogelyke bronnen daartoe tn de Vereenigde Staten genoemd. De J triVan financiën. Roberto Wachholtz. aan het hoofd eener speciale mis- de Ver. Staten begeven. 'kt feest van Jeanne d'Arc. ''"thee] Frankrijk is gisteren het feest j'aine d'Arc, de nationale heilige, ge- te Parys werd de tradltioneele op- ÏTOouden. Troepen en patriottische H. Te -h4Kn m£tfcheerden voorby het rul Stl J van Jeanne d'Arc op de Pyramides, waar minister-pre- a ui. <"er tnet tal van autoriteiten genomen. Polen is het feest van de be- lt'ge vie C<i Van FrankrlJk m€t gt-ooten STROOPER TRACHTTE VELDWACHTER NEER TE SCHIETEN. Heden diende in hooger beroep voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage de bekende zaak tegen den 35-jarigen strooper H. R., die veroordeeld was tot een gevangenisstraf van 8 jaar wegens poging tot doodslag op den veldwachter v. d. Hoef te Waddinxveen. De lezing van verdachte, die eerst uit voerig door den president, mr. A. A, F. W. van Romondt, werd ondervraagd, was, dat hy den veldwachter niet opzetteiyk heeft neergeschoten, doch dat het geweer plotse ling is afgegaan. Hij liep n.l. met het ge weer voor zijn buik met de hand aan den trekker, die overgehaald was. Plotseling hoorde hu op korten afstand van zich luid roepen: „Halt, politie". Hy schrok hiervan zóó, dat hy zich met een ruk omdraaide in de richting vanwaar het geluid kwam, waarby, door de plotselinge beweging, de trekker overging en het geweer afgesohoten werd. Verdachte is daarna hard weggeioo- pen en heeft door den stormachtiger wind het geroep van den veldwachter niet ge hoord. Deze lezing vontd niet veel geloof by den president. Om welke reden de verdediger, mr. B. F. J. Simon te Utrecht, het geweer laat uitpakken en verdachte voordoet, hoe volgens hem zich alles heeft afgespeeld. Door den plotselingen draai, aldus de ver dediger, wordt het achterstuk van het ge weer iets naar achteren getrokken, waar door de haan overgaat. De deskundige J. J. K., die hierna ge hoord werd. had op deze voorstelling van zaken enkele aanmerkingen. De verwon dingen aan den rechterarm van het slacht offer wyzen uit, dlat het geweer, waarmee geschoten is, horizontaal moet zyn gericht. Wanneer verdachte het geweer voor zyn buik heeft gehad, moet hy omhoog gescho ten hebben om den opgeheven arm van den veldwachter te raken. Het relaas van den gewonden veldwachter. Dit laatste klopt ook met de lezing van den getroffen veldwachter, die werd ge hoord, nadat nog de behandelende genees heer en de rechter-commissaris uit Rotter dam als getuige waren opgetreden. De veld wachter heeft zun arm nog steeds in ver band en het zal, aldus de medicus, de vraag zyn, of hy dit lichaamsdeel ooit weer nor- maai zal kunnen gebruiken. Volgens getuige van der H., den ge wonden veldwachter heeft verdachte, nadat getuige: „Halt, politie" had geroepen zijn geweer geschouderd en doelbewust op hem gericht. Hy voelde toen, dat. zyn arm gewend was en hij viel oo den grond. Hy heeft toen om hulp geroepen, doch de stroo- pers verwijderden zich en verdachte, dien hy op dat moment nog niet herkende, bleef ln een greppel liggen met het geweer op den veldwachter gericht. Toen hij zag. dat de veldwachter hem niet achterna kon, liep verdachte weg. De gewonde veldwachter sleepte zich daarna naar den weg, waar hij eenlge uren bleef liggen. Hy kreeg ontzettende dorst door het bloedverlies en heeft toen uit een plas gedronken. Eindelijk kwam er een wielryder langs, die hulp haalde. Andere getuigen. Een lange ry van getuigen en deskundi gen passeerde daarna de groene tafel. Dc meesten zyn evenwel slechts ln verwyderd verband met deze zaak betrokken en hun verklaringen dienden om enkele onderdee- len toe te lichten. Zoo werden o.a. gehoord dr burgemeester van Waddinxveen, de bri gade-commandant uit Gouda, voorts eeni- ge veldwachters en poli tie-deskundigen Tenslotte legde de landbouwer H. met wien verdachte uit stroopen is gegaan, eeni- ge verklaringen af. Getuige is op het roepen „Halt politie!" biyven staan en heeft den veldwachter gezien. Hy heeft verdachte toen langs zich heen zien gaan en plotseling viel een schot. Hy dacht, dat de veldwachter had geschoten. President: „Het schot viel dus niet direct nadat geroepen was?" Getuige: „Neen. er waren enkele oogen- blikken tusschen". Verdachte (plotseling): „Dat is niet waar, het schot viel direct". President: „Op welke hoogte zag u een vuurstraal?" Getuige: „Ongeveer ter hoogte van mijn heup." President: „Waarom heeft u den veld wachter geen hulp geboden?" Getuige: „Ik wist niet, dat hij gewond was; ik dacht, dat hy eenlge collega's om assistentie vroeg." Getuige vertelde dan verder, dat hy erg geschrokken was, toen hy hoorde, dat er een veldwachter was neergeschoten. Toen hy hetzelfde aan verdachte vertelde schrok deze ook wel, doch getuige kreeg den in druk, dat R. er niet zoo heel erg door ver rast was. De .Advocaat-generaal tot verdachte: Waarom heeft u het geweer in een sloot ge gooid?" Het tragisch toeval wilde, dat juist een familielid van verdachte, zyn neef L„ den gewonden veldwachter op den weg heeft aan getroffen. Deze legde als getuige daarover eenige verklaringen af. Een tweetal landbouwers uit Waddinxveen die als getuige gehoord, ruiterlyk bekenden, dat zy ook wel op het strooperspad zyn ge weest, deelden mede, dat het hun meerma len overkomen is, dat door den schrik hun geweer was afgegaan. Zelfs door het in een kuil stappen was eens een geweer afgegaan. Na dit getuigen-verhoor werd de terecht zitting geschorst tot Woensdag 31 Mei. TEGEN DEN DADER IS 15 JAAR GEËISCHT. In den nacht van 8 op 7 Maart JJ. heeft zich te Hoensbroek Ut het huis van het mijnwerkersgezin Duisings aan de Zand straat een drama afgespeeld, dat aan den 53-jarigen mijnwerker H. J. Duisings het leven heeft gekost. De aanleiding tot deze droevige gebeur tenis was het feit, dat de 48-jarige invalide mijnwerker, H. J. B„ afkomstig uit Nieuw- leuzen (Dr.), die reeds sinds twintig jaar in het huis van den verslagene Duisings als kostganger vertoefde, zich opwond over het snurken van een mede-kostganger C. J. Ruyters, den 69-jarigen zwager van zijn kostbaas. Met een revolver, welke hij sinds eenigen tijd in bezit had, heeft hij op den ouden man, die in dezelfde kamer sliep als hij. een tweetal schoten gelost, tengevolge waarvan Ruyters wel bloedend, maar niet ernstig is verwond. De schoten werden door de huisgenooten niet gehoord. Den volgenden morgen tegen vijf uur, wilden Duisings en zijn 26-jarige zoon Frans zich ,van niets kwaads bewust, naar hun werk in de mijn begeven, maar in de gang kwam B. hen tegemoet en zon der eenige aanleiding schoot hij met zijn revolver op den ouden Duisings, die ineen- zonk. De zoon trachtte nog met een stee- nen kan den aanvaller van zijn vader af te houden, maar B. richtte toen het wapen op Frans Duisings en loste op hem vier schoten, welke hem troffen in den rug, een arm en in elk der schouders. Duisings Sr. is in het ziekenhuis over leden. Heden werd de zaak behandeld voor de rechtbank te Maastricht. Het O.M. eischte tegen den dader 15 jaar gevangenisstraf. DE HACO-TREKKINGEN. De hooge raad heeft heden arrest gewe zen in de zaak van den directeur van de H.A.C.O., die in cassatie was gekomen van een vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens overtreding van de lo terij wet, is veroordeeld tot een geldboete van f. 3000 Het vonnLs van de rechtbank werd ver nietigd, terwijl de zaak ter verdere afdoe ning werd verwezen naar het Haagsche gerechtshof. WOENSDAG TE VLAARDINGEN. Het eerste schip, dc stoomloggcr IJM. 490, „de Gorredyk" is met nieuwe maatjesharing onderweg en zal Woensdag te Vlaardingen de markt cün. D? eigen vangst bedraagt 34 kantjes. Tevens 2ijn vangsten overgenomen van de navolgende schepen: KW. 151. 15 kantjes: KW. 50. 14 kan tjes; KW. 141. 25 kantjes; SCH. 102, 20 kantjes; SCH. 210, 20 kantjes; SCH. 101, 34 kantjes (Alle vangsten van heden). Volgens radio-telefonisch bericht is ook dc stoomlogger VL. 33. Cornells, schipper P. A. van Embden. van de N.V. van Toor's Visscher(j- maatschappb te Vlaardingen. thuisstoomend met ruim 90 kantjes, en wel 36 kantjes eigen vangst. 34 kantjes overgenomen van de VL. 216, schip per A. Visser van de Vissoherij maatschappij „Vlaardingen" en ruim 20 kantjes van de VL. 97, schipper A. Poot, van de Doggermaatschappij. Tijdens de opgave van deze vangstberlchtcn was men aan boord van de schepen nog bezig met het verwerken van de haring, doch het schip zou om ruim tien uur vanmorgen de thuisreis aanvaarden, zoodat ook deze nieuwe haring Woensdag aan den afslag te Vlaardingen kan worden verhandeld. Voorts worden ons de volgende vangsten ge meld: VL. 195 met 15 kantjes nieuwe haring en de VL. 216 eveneens met 15 kantjes VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht te IJmuiden voor de Dinsdagmarkt Utrecht, IJm. 73: 25 manden schclvisch, 80 m. braadschelvLsch. 130 m. radio en wijting. 20 m. gul, 40 m. koolvisch, 35 m. wolf en poon. 25 m. platvisch, 220 m. makreel. Totaal 575 manden, benevens 225 stuks stijve kabeljauw en 25 lengen. Rotterdam. IJm 112: 20 m. schelvisch. 70 m. braadschelvlsch, 30 m. platvisch. 50 m. gul en platte koolvisch. 100 m. wijting. 250 m. ma kreel. 50 m. koolvisch. 20 m. wolf. 5 m. radio. Totaal 605 manden, benevens 400 stuks stijve kabeljauw. Delft IJm. 17: 40 m. schelvisch. 70 m. braad schelvlsch, 90 m. wijting. 525 m. makreel. 100 m. kabeljauw, gul en platte koolvisch. 35 m. varia. 15 m. platvisch. Totaal 875 manden, be nevens 15 kantjes haring en 850 stuks stijve kabeljauw. Martha IJm. 165 230 m. diversen. NIET ALLEEN MOORD, MAAR OOK BRANDSTICHTING? De politie ie Haarlem heeft heden den gearresteerden verzekeringsagent V. op nieuw aan een streng verhoor onderworpen. Hoewel hij volhoudt den heer De la Cham- bre in een opwelling van drift geslagen te hebben, krijgt de recherche steeds meer de overtuiging dat V. z:ch schuldig heeft ge maakt aan moord met voorbedachten rade, gevolgd door brandstichting. Er is vastge steld, dat V., voor hij zioh Donderdagavond naar de woning van zijn collega in de Hertzogstraat begaf, ln een uur tijds zeven glazen bier heeft gedronken. Voorts heeft hij Vrijdagmorgen aan den inspecteur der verzekeringsmaatschappij, bij welke hij in dienst Is, veel meer geld afgedragen dan gewoonlijk. Hij verkeerde voortdurend in geldgebrek en men meent dan ook te weten dat roof het motief voor het misdrijf is geweest. Bij zijn arrestatie had V. een belangrijk bedrag aan geld bij zich. De sectie op het lijk van De la Chambre heeft eveneens het vermoeden versterkt, dat V. met voorbe dachten rade zijn collega heeft vermoord. IN GEVAL VAN NIEUWE CRISIS. Volgens een bericht van de ..New York Times" uit Washington, is president Roo sevelt bereid tot een nieuwen oproep ten gunste van den vrede als de gelegenheid zich voordoet of er een nieuwe kritieke toestand in Europa zou ontstaan. Een ambtenaar van het departement van buitenlandsche zaken die medewerking heeft verleend b\i het vorige initiatief van Roosevelt heeft vorens het blad verklaard, dat de president dan zou voorstellen een conferentie te houden waarop de econo mische vraagstukken geregeld zouden moe ten worden, zonder dat van grensuitbrei- dlng sprake zou zijn. W. v. Ipenburg sl. mr. E. Hesselink 6—8. 64; V. Boelaars sl. G. Schöivinck 6—3. 6—1; mej. T. Specht Grijp verl. van mej. B. Vos 6—1, 46, 46; mevr. K. Franken sL mej. E. Hesselink 06, 6—3. 6—2: mevr. K. Franken en W. v. Ipenburg veil, van mej. B. Vos en mr. E. Hesselink 36, 63, 36; mevr. A. Renders en W. J. M. van Rhede v. d. Kloot sl. mej. E. Hesselink en G. Schölvink 62, 7—5; H. Bouwens en partner verl. van mr. E. Hesselink en G. Schöivinck 46, 4—6; mevr. A. Rijnders en mej. T. Specht Grijp sl. mej. B. Vos en mej. E. Hesselink 26, 62, 6—3. DE UIVER. Wedvlucht van Noyon. Los 7 uur. Eerst aank. duif 12.25.20, laatste aank. duif 12.46.42 uur. J. v. d. Steen 1. 9. 29; J. J. Phillippo 2. 16. 25; J. v. d. Berg 3. 7, 8. 23; A. Fasel 4. 12: M. Pet 5. 17, 18; D. v. d. Nieuwendijk 6; J. Bennlng 10. 11. 24; F. Wassenburg 13. 26; K. Stikkelo- rum 14. 27. 28. 31; M Vinkensteijn 15. 20; N. de Meij 19; J. v. Leeuwen 21. 22; H. Sterk 30; J. v. d. Wijngfaard 32. PARK MARLOT III—LEIDEN IV 5—3. Op banen, die meer op zandbakken geleken dan op tennisbanen, heeft Lelden haar eerste neder laag in dit seizoen geleden. De reden van deze nederlaag lag deels aan den minder goeden vorm van de heeren, deels aan het goede spel van de tegenpartij. Hesselink trof het niet tegen van Ipenburg, die volgens ons ver boven zijn kracht speelde. Deze laatste wist steeds op de goede mo menten te verdedigen en op de juiste oogenblik- ken aan te vallen, waarbij zoo nu en dan de veine niet ontbrak. Had Hesselink den bal wat dieper gespeeld en meer zijn aanvallen op de backhand van zijn tegenstander gericht, mis schien zou hij wel meer succes gehad hebben Bij de dames nam mej. Vos revanche tegen mej. Spechtgryp ln een heel goede partij. Soms speelt mej. Vos te gewaagd, dit is niet zoo erg. aangezien zij hierdoor blijken geeft van durf en dit is een belangrijke eigenschap in tennis. Met 6—0 won mej. Hesselink tegen mevrouw Franken de eerste set. Wat er toen gebeurde we ten wc niet precies, alleen, dat mevr. Franken tenslotte won. Het spel van de Leidsche dames ziet er dikwijls heel goed uit. er zit vaart in en het lijkt vaak te sterk voor derde klas. hetgeen het toch niet is. Het is te regelmatig. Zoolang de bal maar lang heen en weer gespeeld wordt, gaat alles goed. maar o wee. als er iets ontregelmatigs gebeurt, b. v. wanneer de lange slagen eens afgewisseld worden met korte slagen, lobs. gesneden slagen, dan Is het mis. Thans zagen wij dit bij de dames-dubbel. Mej. Vos speelde hierin te regelmatig. Steeds speelde zij den bal te lang en op goede hoogte, waardoor de Haagsche dames, die zeer vast waren, telkens gelegenheid kregen om den bal terug te spelen Waarom niet eens de lob gespeeld en dan over de netspeelster. Waarom niet eens een korte bal op mevr. Renders? Mej. Hesselink kan zoo nu en dan wel eens bij het net goed Ingrijpen. Zij verknoeit evenwel weer heel veel kansen door het onjuist opstellen en doordat zij menigmaal, wanneer zij achterin staat, den bal op een halve meter boven het net op den netspeler speelt. Altijd is zoo'n bal een punt voor de tegenpartij. Door deze nederlaag is dc kans op de eerste plaats nog lang niet verkeken. Iedere ploeg in deze afdceling heeft verliespunten en Leiden moet hen allen nog treffen. Hieronder volgen de uitslagen: Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 15 MeL Op de Amsterdamsche effectenbeurs be stond heden een prijshoudende stemming. De rede van Mussolini had naar het scheen een geruststellenden indruk gemaakt en gaf geen aanleiding tot realisatie Daartegenover heeft de toestand zich nog niet zoo geconsolideerd dat de effectenbezitters er iets voor gevoelen aan hun portefeuilles uitbreiding te geven of dat de speculanten er over denken nieuwe engagementen aan te gaan. Er waren vandaag dan ook bijna geen orders. En de handel was daarmede in overeenstemming. Op geen enkele afdeeling ontwikkelde zich affaire van betee- kenis en de meeste rubrieken hadden een zeer stil verloop. Zelfs de toonaangevende aandeelen kwamen nauwelijks in aanmerking voor trans acties De Amerlkaansche markt lag geheel verlaten. In de staalaandeelen en Anaconda's, die meestentijds nog wel eenige beweging te zien geven, was het zelfs moeilijk om kleine posten af te sluiten. Bij de opening verschilden de koersen van de Amerikaansche shares weinig bij die van den voorafgaanden beursdag en onder beurstijd was er geen ruimte voor opvallende fluctuaties. Met de locale afdeelingen was het hetzelfde gesteld. Op de pctroleummarkt werd nu en dan een enkel stukje gedaan in Koninklijke en daar- Dij werd afgedaan op een peil dat even boven de vorige slotnoteeringen lag. Aan de Amerikaan sche petroleumaandeelen scheen niemand te denken. De Scheepvaartmarkt was geheel ver laten. Onder beurstijd was van handel niets te bespeuren en voor zoover nog transacties werden afgesloten, kwam het slechts in de laatste tape tot noteeringen. Tabakken waren verwaarloosd en de koersen waren bijna niet veranderd. De Rubberafdeeling was zeer stil. Amsterdam Rub bers waren bij de opening goed prijshoudend en trokken onder invloed van de vraag voor slechts enkele stukken nog iets aan. De verkoopers hadden zich geheel terugge trokken. zoodat er slechts weinig voor noodig was om verhoudingsgewijze een flinke koers- verschuiving te bewerkstelligen. De incourante soorten waren veronachtzaamd. In Industrieelen ging weinig om. Unilevers waren onveranderd, maar lagen onbewogen in de markt. De affaire in Suikerfondsen was van minimale proporties. H.V.A.'s werden iets hoo ger ingezet en konden zich nadien gemakkelijk op peil houden. De beleggingsafdee^ing was stil. De Neder- landsche staatspapieren waren net prijshou dend. maar meer kon er ook niet van worden gezegd. Van de buitenlandsche beleggingen trokken de obligatiën uit de Young leening eenige aandacht; en daarbij openbaarde zich eenige vraag. Fransche fondsen waren ver waarloosd. WISSELKOERSEN. Londen 8.701/4: Berlijn 74.60; Parijs 4.92'.':>; Brussel 31.64'/2; Zwitserland 41.77; Kopenhagen 38.87V2; Stockholm 44.85; Oslo 43.75; New York 1.85 7/8; Lire Bankpapier 6.30. Prolongatie 3/4; Part. disc. 5/8; Dag geld Vs. Registermarken 29 5/8: Handels-sperr- marken 7 5/8; Reismarken 47Vt; Bank papier 24 3/8. AMSTERDAM. 15 Mei Veemarkt 503 Vette koeien 72—78, 60—68. 48—58; 65 Melk- en kalfkoeien 180—260; 35 Vette kalveren 2e kwal. 54—60. 3e kwal. 44—52; 103 Nucht. kalveren 5— 8 50; 78 Schapen 18—24; 532 Varkens, vleesch- varkens i90110 Kg.) 5657. zware varkens 55—56. vette varkens 5455. 40 zeugen 4749. Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. LEIDSCHENDAM. 13 Mei. Eng. komkom mers 8—9 60, 2e srt. 6.507.90. 3e srt. 4.20— 6.10; Gele komkoniiners. Ie srt. 8.4010.10, 2e srt. 6.307.20. 3e srt. 4.905.80; Kropsla le srt. 1—190. 2e srt. 1; Stoofsla 3.60—5.80; Peen 16.70 —20.40; Bloemkool le srt. 24—29. 2e srt. 1921, uitschot 1015; Tomaten: midd. 2021.60, gr. ronde 20—22. 2e srt. 18.60—20, 3e srt. 11.60— 14.10; Andijvie (4 Kg.) 5879; Spinazie (8 Kg.) 2024; Postelein 14.6017.50; Raapstelen 0.70— 1: Rabarber 2.303.40; Snijboonen 7279; Ra dijs 11.60. ROELOFARENDSVEEN. 13 Mei. Aard beien 17—22 (aanvoer 20.000 doosjes); Sla 1— 2.60; Peulen 1.70—2.80 (5 Kg ROTTERDAM. 15 Mei. Veemarkt Aanvoer 663 vette runderen. 250 vette kalveren. 16 nucht. kalveren. 240 schapen en lammeren. 799 var kens. 38 zuiglammeren, 14 bokken. Per Kg.: Vette koeien 76. 62. 3850; Vette ossen 68. 60, 38—48. Vette kalveren 1.10. 90. 60—75; Varkens (lev. gew.) 47. 46. 45; Schapen 45. 40, 28. Per stuk: Schapen 19, 16. 14; Zuiglammeren 9. 5. 3. ROTTERDAM, 15 Mei. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs. bij minstens 5 last gezond, boordvrij). Stemming flauw. Rogge (oer 100 K.G.» Bahia Blanca 75 K.G. aangeko men f. 8.60. (St. f. 8.60). Poolsche (ged.) 72- 73 K.G. a f. 8.70. Geladen gestoomd f. 6.60. Gerst (per 2000 K.G.) La Plata 64/65 K.G. aangekomen f. 160, stoomend f. 160. Idem 68/69 K.G. aangekomen f 162, stoo mend f. 162. Amerik. No. 3 begin Juni ge- waoht f. 160. Poolsche 64/65 K.G. geladen gestoomd f. 160. Haver (per 100 K.G.) La Plata clipped 55/56 K.G. aangekomen fS.i5 stoomend f. 6.85. Poolsche 49/50 K.G. di^p. f.7 15 Ma s (per 2000 KG.) Gele La Plata (oude oogst) aangekomen f. 162. Idem (nieuwe oogst) aangekomen f. 163.50. stoo- men naar aank. f. 156—155. La Plata cin- quantino aangekomen f. 178. stoomend f 173. Amerik. gele No. 2 disp. f. 163. Java (gele) disp. f.159 gestort. Oost-Afrikaansche No 3 stoomend f. 158. Boekweit (per 100 K.G,) Poolsche Herrschafts disp. f. 8.85. Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f6.757.35 G?rst Chevalier f8 8.50. Gerst Winter f. 7.60—8.20. Rogee 1 8.25 —8.40. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kl. groene f. 9^5—11.75. Schokkers f. 11.50- 14.75.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3