BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD Maandag 15 Mei 193) OFFICIEELE KENNISGEVING AIgemeene Toestand T60NEEI NIEUW LUCHTBESCHERMING CORRESPONDENTIE VRAGENRUBRIEK Leening aan Spanje De reis van het Koningspaar Meeningsverschillen in de regeering Oefeningen als deze komen ons uiterst nuttig en practisch voor: hoe méér zij plaats vinden, hoe méér personen er daadwerkelijk aan deelnemen of ei oprechte belangstelling voor koeste ren. des te beter zal de Sleutelstad ge wapend zijn tegen het toch zeker óók niet denkbeeldige gevaar, dat ons uit de lucht kan bedriegen! Deze demonstraties, alsook die, welke na afloop nog door de Naaml. Venn. Che mische Industrie te Leiden met Brandex werden gegeven, vormden tevens een hoog tepunt voor de vele bezoekers der Tentoon stelling in de Stadsgehoorzaal; zij toch konden ditmaal zien, hoe de theorie hier aan de practijk getoetst werd. Na afloop bezichtigden de aanwezigen nog de schuilloopgraven. die in twee soor ten door Gemeentewerken op het terrein waren ingericht. WANNEER HET OM MENSCHEN- LEVENS GAAT! Zoo is deze middag in hooge mate in structief geweest. De demonstraties waren welkome bijdragen tot vermeerdering van ons aller kennis, van hetgeen geschieden moet. ..wanneer het om mensohenlevens gaat!" Als men zóó blijft voortgaan, zal bin nenkort een ieder weten, wat hem of haar dan te doen staat. Bravo: zóó moet het gaan! Een gewaarschuwd man geldt voor twee ,.I>e Leidenaars „zijn" thans ge waarschuwd!" Laten zij van deze wetenschap hun voordeel trekken! De tentoonstelling IN DE STADSZAAL. blijft eveneens groote belangstelling trek ken. Zaterdag werd zij bezocht door 2173 personen, waaronder 500 militairen en 250 scholieren. 275 personen meldden zich aan voor het lidmaatschap der N. V. L. De tentoonstelling blijft nog slechts tot morgenavond geopend. Wie haar dus nog niet bezocht, dient zich te haasten. Wij herhalen voor de laatste maal; Op ieder verantwoordelijk gezins hoofd rust de plicht deze tentoonstel ling te bezoeken! Elke pracische handeling hebben wij te toetsen aan het beginsel, dan kan het ko ningschap van Christus ook op staatkundig terrein gebouwd warden. Tijdens het beantwoorden der vragen merkte spr. nog op, hoe noodig bet is. dat het volk de overheid draagt in het gebed. De voorzitter dankte den heer Verschoor voor zijn referaat en sloot de vergadering met gebed. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. CHRIST.-HIST. JONGERENGROEPEN. De ring Leiden bijeen. In gebouw Irene te Oegstgeest hield de ring Leiden van C.-H. Jongerengroepen Zaterdag zijn jaarlijksdhe Ringivergadering. De middagvergadering werd door den voorzitter, den heer P. C. Dekker, uit Was senaar met gebed geopend. Na een korte inleiding gaf deze het woord aan mr. Bosch Ridder van Rosenthal, die sprak over: „De taak der Provincie in ons Staatsbestel". Na in het kort de geschiedenis sinds 1814 te hebben behandeld en de standpunten van Van Hoogendorp: een restauratie meer in naam. en van Van Maanen: een gecen traliseerde gezag, te hebben verduidelijkt, stelde spr. de taak der Prov. Staten van vóór en na 1814- tegenover elkaar. Spr. kwam tot de conclusie, dat de huidige Prov. Staten een middenweg vormen tus- schen de gedecentraliseerde Staten van voor 1814 en den ambtenareristaat van Napoleon. Achtereenvolgens besprak spr. de werk zaamheden enz. van de Prov. Staten. Ged. Staten en den Commissaris der Koningin. Vooral ten aanzien van de Prov. Staten vergaderingen meende spr., dat het huidige systeem vele fouten bezit. Dat de commis saris der Koningin op de burgemeestersbe noeming grooten inVloed heeft, achtte spr. van groote waarde. Nadat over dit onderwerp gediscussieerd was. ging men gezamenlijk aan den brood maaltijd. De avondvergadering werd te 7 uur ge opend. waarna de heer G. Verschoor uit Sasseriheim zijn onderwerp inleidde: „Be ginsel en praktijk". Als antwoord op de vraag; ..Wat is be ginsel", gaf spr., hetgeen Luther op den Rijksdag te Worms gezegd had: ..Hier sta lk. ik kan niet anders", maar dan op lewen en dood Dit is ze er. moeilijken moeite zal het altijd geven, maar daar de Kerk gebo ren is uit het grootste treurspel aller tijden zal haar deel altijd een treurspel blijven Het beginsel uit God is onveranderlijk. Daar de mensch zich overgeënt heeft op den satan, is zijn begindsel niet uit God. Beginsel kan beteekenen uitgangspunt In verband hiermede besprak spr. het hei de nsctie en theïstische, mohammedaan- sche, liberale en protestantsdh-christelijke uitgangspunt. Het prot. Christelijke uitgangspunt vloeit voort uit het onfeilbaar Woord van God. geënt op den geestelijken stam van Jezus Christus. Praktijk beteekent: het volle leven. Doch waar het beginsel vaste pusten heeft, kan men die bij de praktijk zeer moeilijk vinden Hoe ligt er nu verband? De lijnen van het beginsel moeten doorloopen tot in de praktijk. De „vaste prijzen" van het begin sel zullen echter in de practijk botsen op groote moeilijkheden. Daarom past ons geen oordeel over anderen, daar wij zelf geen „vaste prijzen" voeren. Op het staatkundig terrein past ons maar één ding; getuigen! Met enkele woorden behandelde spr. nog de taak in het gezinsleven, de manier, waarop huwelijken ontbonden worden en de sport. Spr. achtte in een Ohr. staat geen plaats voor sportwedstrijden op Zondag. Nadat spr. de kwestie van den arbeid der gehuwde vrruw nader belicht had. zeide hij Het lid zijn van een Ohr. partij is veel moeilijker dan het lid zijn van een neutrale partij, omdat het inhoudt: getuigen van het Koningschap van Christus. I. Vv d. Rcyden spreekt voor de Studieclub. Onder leiding van den secretaris van den Leidschen Chr. Besturenbond, den heer W. Veerman, kwam de studieclub van dezen bond in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen bijeen. Voor een talrijk gehoor heeft de heer I. v. d. Reyden gesproken over „Ontstaan van landbouw en landwerk in Europa." In zijn inleiding stond spr. allereerst stil bij den oertoestand. Wij weten daarvan alleen wat de bijbel ons mededeelt. Vervolgens de natuurvolken besprekend, wees spr. erop, dat deze volken in stam verband leefden. De oude Germanen be dreven hoofdzakelijk veeteelt en waren dus herdersvolken. Akkerbouw werd als minderwaardig beschouwd. Van de Romei nen werd de landbouw geleerd. Al spoedig viel een vrii ontwikkelde landbouw té con- stateeren. Latei' zien wij, dat een groote volksverhuizing een opschuiving brengt van de herdersvolken en verder een ont wikkeling van de gToote grondheerlijke bezittingen met hoorigheid van de boeren Nu openbaart zich ook de vroon hoeve - organisatie. De ontwikkeling van het leer stelsel. de stijging van macht en invloed van den heer. doen echter den band van deze vroonhoeve-organisatie weer losser worden. De kruistochten voltooien tenslotte dit proces. Als dan ook deze organisatie wordt opgelost, bestaan er reeds vrije land- werkers, die overal hun diensten aanbie den. Een zekere ruil. maai* in natura, wordt dan onmisbaar. Voortgaande wees spr. er op. dat de ont wikkeling van het economische leven niet overal geleidelijk gaat. maar zich onder scheidt naar landaard, klimaat en bevol- kigsdichtheid. Toch is er wel een lijn in te ontdekken. De landwerksman. die vrij was geworden, tracht zijn technische vaardig heid ten nutte te maken. Hij biedt zich aan om bepaalden arbeid te verrichten en wordt dan „in de kost" genomen. Dit kan men „karwei-arbeid" noemen. Daarnaast zijn er beroepen die zich alleen leenen voor arbeid op een vaste plaats, omdat men daarvoor een bepaalde installatie noodig heeft (molenaars, bakkers, linnenwevers Beide soorten zijn samen te vatten onder „loonwerk". Tenslotte zien wij den over gang naar het eigenlijke landwerk zich voltrekken. De land werker gaat zelf grond stoffen aanschaffen en rekent een prijs voor het product. Hij wordt kleinonderne- mer. Dan gaat ook het loonwerk ten onder in de steden. Het handhaaft zich echter op het platteland tot op dezen tijd toe. Spr. eindigde zijn lezing met aan te toon en, dat na het verval der gilden, de nieuwe arbeidsyormen naar voren traden, die de handwerkers in grootere gebonden heid brachten. Na afloop van deze inleiding ontspon zich een geanimeerde bespreking, waarna sluiting op gebruikelijke wijze volgde. Ook de rede van den Duce wijzigt niets Weer is een „groote rede" gehouden, nu door Mussolini, en voor de zooveelste maal kunnen wij zeggen, dat er in wezen niets Leidsche Schouwburg. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. N.V. Het Nederlandsch Tooneel, Ibsen's „Nora". Ook de reeks voorstellingen van den Kunstkring Het Schouwspel is thans be sloten, waarmede tevens een einde is ge komen aan het schouwburgseizoen 1938-'39. Tot slot was de keuze gevallen op een van de „groote" stukken van het oudere reper- veranderd Is. De rede was, hoewel nu en toire. Ibsen's „Nora". dat nog steeds den dan heftig van toon. toch in wezen gema- tanö des tijds weet te weerstaan, ook al j l" «-■*» voelt men toch, dat het geen modern too neel meer Is. Over het stuk zelf behoeven we overigens niet meer uit te weiden, het is bekend en veel omstreden, vooral wat het slot betreft, dat dan ook wel anders is gespeeld. We herinneren ons nog een zeer knappe vertolking door de K. V. .Litterls Sacrum", toen in dit stuk wel een zeld zaam hoogtepunt werd bereikt. Maar ook gisteren is het nog altijd im- poneerende tooneelwerk zeer gaaf over het voetlicht ibracht, speciaal wat de drie hoofdrollen betreft. Annie van Ees typeert dit kind-vrouwtje, dat door het leven plot seling de oogen opengaan, ten voeten' uit. Misschien blijft het luchtige ietwat te veel schuil gaan onder de aanvoeling van liet dreigende, doch ook voor deze opvatting is veel te zeggen en in ieder geval is haar opvatting prachtig volgehouden en krijgt men overtuigend spel te genieten. Naast haar was Ludzer Eringa wel een van de beste Helmers. dien vrij ooit zagen. Geheel voldaan heeft de Helmer-figuur trouwens nooit. En als derde dient de dr. Rank van Theo Frenkel geprezen. Ook de bijfiguren waren behoorlijk bezet. De laatste voorstelling is een succes ge worden over de gansche linie! Zoowel voor het gezelschap als voor het publiek, dat den schouwburg geheel vulde en zich zeer ingenomen toonde. Het was een mooi slot van een bijzonder geslaagd seizoen van den Kunstkring, die nu zal trachten om het aantal leden zóó uit te breiden, dat volgend seizoen drie avonden kunnen worden gegeven in plaats van twee, zoodat betere plaatsen beschik baar komen. Mege deze poging met succes worden bekroond in het belang van too neel, publiek en Kunstkring! is een belangrijke zaak voor iedereen, maar voor U en Uwe huisgenooten is zij van het allergrootste gewicht. Inlichtingen verstrekt de secretaris van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807, waar men zich tevens kan opgeven als lid. NEDERL. NATUURHIST. VEREENIGING. W. J. v. A. te N. Uw stuk is te verward, om voor opneming in aanmerking te kunnen komen. Vergadering der afd. Leiden. De laatste vergadering van het winter seizoen heeft weder plaats gehad. Na de opening door den voorzitter werden de no tulen voorgelezen. Vervolgens volgde een langdurige discussie naar aanleiding van eenige ingekomen stukken; ten slotte kon lot de demonstraties worden overgegaan Van een ex-lld, dat het vorig jaar naar Australië vertrok, werd een groote collec tie Australische foto's rondgegeven; door zijn prachtige opnamen kreeg men een goeden indruk van de mooie landschappen van de landbouw en de veeteelt. Een der aanwezigen vertoonde eenige ke- vers o.a. de heilige pillendraaier of Scara- beus, welke in het Middellandsche Zeege bied voorkomt (Marokko. Tunis. Spanje Egyptel, deze kever was bij de oude Egyp- tenaren heilig. Uit mest draait hij pillen, waarin het wijfje haar eieren deponeert. Tot slot liet de voorzitter eenige boeken van Taylor over de land- en zoetwater- mollusca ziendeze werken bevatten prach tige gekleurde platen. In het komende zomerseizoen zullen eeni ge exoursies worden gehouden, waarna in den herfst de rij der vergaderingen weer zal worden geopend. BENOEMING HOOFDASSISTENT. Tot hoofdassistent van de afdeeling rheu- matologie van het Academisch Ziekenhuis alhier is als opvolger van dr. F. Touw be noemd dr. H. Goslings, officier van ge zondheid te Magelang (Java). Dr. Goslings keert 29 Juni hier te lande terug. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Stokhuyzen's Vruchtensap en Jamfabriek N.V. Wilhelminastraat 34. Alphen a. d. Rijn. Vruchtensap- en -jamfabrieken. De zaak is met ingang van 1 Maart 1939 ln liquidatie getreden. Llquldateur: P. J. van Kesteren, Alphen a. d. Rijn. Swart en Co. Hoofdstraat achter no. 169, SassenheLm. Kweekerij en export van bloembollen. In de Scandinavlsohe landen wordt handel gedreven onder den naam: Eygenstein, Swart en Co. Gebrs. Van Dam. Kerkstraat 9, Noord- wijk. Motor, rijwielhandel; verkoop van ra dio-artikelen, waschmachines, kinderwa gens enz. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: huishoudelijke artikelen, ijzerwaren enz. (in het pand: Kerkstraat 11, Noordwljk). Opheffing: „Eigenzorg". Jac. van Beyerenweg 150. Voorhout, Kruidenier en koffiehuis. C. C. V. te L. De minister van Scciale Zaken verleent Woensdag. 17 Mei. wél audiëntie maar het is thans te laat om daartoe nog een aanvraag in te dienen. Het beste is dat U zich schriftelijk wendt tot den Kamerbewaarder van den minister. U ontvangt dan bericht of U bij de volgende audiëntie (over 14 dagen) kunt worden gehoord. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Leiden maakt be kend. dat bij dat bureau is ingekomen de mededeelinig van de Hoofdstemibureaux in de Kieskringen I. n en III van de inge leverde geldige^ lijsten van canddidaben en dat. binnen vier dagen, te rekenen van heden, met inachtneming van art. 50 van noemde wet lo. de gemachtigden der onderteekenaars van die lijsten deze tot een groep kunnen verbinden door een daartoe strekkende ge meenschappelijke verklaring, schriftelijk bij het CentraaH Stembureau in te leveren; 2o. een of meer zitting hebbende leden van den Gemeenteraad een groep van lijs ten, een stel gelijkluidende lijsten of een op zichzelf staande lijst voor een voorkeur- nummer kunnen aanbevelen door een daar toe door hen onderteekende schriftelijke verklaring bij het Centraal Stembureau in te leveren. De verklaring moet door den Burgemeester worden mede-onderteekend. Formulieren voor de onder lo en 2o be doelde verklaringen zijn ter gemeente secretarie, Rapenburg 12, verkrijgbaar. Op Zaterdag 20 Mei a.s., des voormiddags te 10 uur, zal in een door het Centraal Stembureau voor de kiezers toegankelijke zitting tot de nummering van de Candida- tenlijsten worden overgegaan. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 15 Mei 1939. 4946 tigd, maar iedere uitweg blijft ontbreken. Zoo komt men niet verder In Duitschland is men natuurlijk zeer tevreden. Politieke kringen wijzen er op, dat de rede ..volkomen overeenstemming" aantoont tusschen de beide landen van de spil en een rechtstreeksch en gemeenschap pelijk antwoord der beide landen vormt op de redevoeringen van Chamberlain en Da- ladier. Zij doen de verklaring betreffende de vreedzame aspiraties, die Duitschland en Italië bezielen, uitkomen, evenals de ver klaring, dat de spilmogendheden zoo noo dig haar rechten met de wapenen zouden weten te verdedigen. De democratische mo gendheden moeten thans anders dan door woorden hun vredelievendheid bewijzen. In Londen is men van oordeel, dat de duce vreedzaam en gematigd was. Zijn na drukkelijke verklaring, dat er in Europa geen vraagstuk is, waarover oorlog gevoerd moet worden en zijn zinspeling op de knoopen, die ontward kunnen worden, wor den beschouwd als aanwijzingen, dat, voor zoover het Italië betreft, de deur niet voor de mogelijkheid van onderhandeling is ge sloten. Natuurlijk was de rede voor een groot deel voor binnenlandsch gebruik bestemd, doch men gelooft, dat de algemeene atmosfeer door de verklaring van den duce niet nadeelig is beïnvloed. In diplomatieke kringen te Rome is men algemeen voor oordeel, dat de rede van Mussolini het stempel van een afwachtende houding draagt en den zorg verraadt, de dingen niet op de spits te drijven. Men be schouwt het als een rede, die geen nieuwe elementen in den internationalen toestand brengt, doch geen enkele brug afbreekt, ook niet tusschen Italië en Frankrijk. Ten slotte meent men er een aanwijzing in te zien, dat Italië, evenmin als Duitschland. de gebeurtenissen wil overhaasten, doch dat beide vastbesloten zijn tot daden over te gaan. als men afwijzend blijft staan tegenover hetgeen Rome en Berlijn recht vaardige en redelijke aanspraken achten. De Engelsdhe zoowel als de Fransche pers meent te mogen aannemen, dat de as niet ongevoelig blijft voor de blokvorming tegen agressie. De „Intranisigeant" verklaartAls er op het oogenbhk geen enkel vraagstuk is, dat een oorlog zou kunnen rechtvaardigen, waarom dan niet werkelijk vrede gesloten? De „Populaire" verklaart zich niet te kunnen herinneren, dat de duce in een rede ooit een zoo verdedigende houding heeft aangenomen. „Wat moet men daaruit opmaken? Dat hij, een beslissende crisis verwachtende, de verantwoordelijkheid daarvoor tracht af te schuiven? Of dat hij, na zijn volk zoo vaak te hebben opgestuwd, het thans in een afwachtende houding brengen, te meer, daar de gevaren van «n actie thans onoverzienbaar zijn geworden' Maar vooral heeft men het gevoel 'en als het juist bleek te zijn, zou het het be langrijkste punt van de rede zijn dat de stap terug hem noodzakelijk is gemaakt, doordat de Italiaansche openbare meening in zekeren zin terugdeinst voor het risico van een dwazen oorlog". Xntusschen is ook in Italië de ontstem ming over het Britsch-Turksch accoord groot. Men ziet dit pact als in de eerste plaats tegen Italië gericht, juist zooals het pact van Engeland met Polen den spits naar Duitschland wendt. Men verklaart,, dat door. het Britsch- Turksche pact een der voornaamste bepa lingen van de Britsch-Italiaansche actoor den, n 1. de instandhouding van den status quo in de Middellandsche Zee thans illu soir wordt. Men bevestigt te Brussel van bevoegde zijde, dat een groep Engelsche, Fransche Zwitsersche en Nederlandsohe baniken, in het bijzonder die van Mendelsohn, oud-mi nister van Zeeland oprdadht hebben gege ven van de Spaansohe regeering bepaalde garanties te verkrijgen voor een aan Spanje te versohaffen leening van 20 millioen pond sterling. Van Zeeland zou deze week naar Spanje reizen, indien van Btirgos princi- pieele goedkeuring van de voorwaarden is afgekomen. De Keriilis schrijft echter in l'Epoqut: Men moet geen cent aan Spanje geven, in dien men niet bereikt, dat dit land volle dig met de totalitaire mogendheden breeM. Zijn geheele tegenwoordige bedrijfsleven berust op ruilhandel met Duitschland. Van den dag af, dat het deviezen zal hebben verkregen, zal de ruilhandel ophouden en zullen de Duitschers zich laten betalen me! de milliarden, die de Spanjaaren zullen hebben ontvangen. Onder de gegeven om standigheden Franco geld geven, is dus niet alleen de landen versterken, die ons thans de ernstigste ongerustheid veroora ken, doch ook geld te verschaffen voor een door Duitschland te voeren oorlog. Intusschen is de datuan voor de over winningsparade te Madrid nog altijd niet definitief vastgesteld. Men verwacht daar bij een rede van Franco over de houding vam Spanje. Goering is te Berlijn teruggekeerd, prins Paul van Zuid-Slavië is, na nog een bezoek te hebben gebracht aan Florence, waar hij de gast was van den kroonprins, op thuis reis naar Belgrado, evenals de Roemeen- sche minister van financiën na zijn bezoek aan Rome. ENGELAND. INBRAAK. Tijdens afwezigheid der bewoners is Za terdagavond ingebroken ten huize van de familie van P. aan den Lage Morschweg 47. Toen de familie kort na middernacht thuiskwam, vond zij tal van kasten en laden overhoop gehaald, terwijl een bank biljet van f. 10.— wordt vermist. De politie stelt een onderzoek ln. Zaterdagavond om 9 uur werd in het pand van de fa. Gerzon aan de Baeestraat een brandlucht waargenomen, welke bleek te worden veroorzaakt door kortsluiting in de transformator van de neonverlichting. Nadat de transformator was verwijderd, was daarmede tevens de oorzaak wegge nomen. Op verzoek van de politie te Leid- söhendam is alhier aangehouden A. N., als verdacht van aldaar gepleegde rijwiel diefstal. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 8 Mei 54. Dinsdag 9 Mei 54. Woensdag 10 Mei 54. Donderdag 11 Mei 54, Vrijdag 12 Mei 54 en Zaterdag 13 Mei 54 personen. Totaal 324 personen. POLEN. Duitsche incidenten gemeld In felle artikelen protesteert de Poolsche pers tegen de antl-Poolsche „razernij", die zich van Duitschland heeft meester ge maakt. Hevig zijn vooral de anti-Poolsche excessen in Duitsch-Silezië, waar de Polen onophoudelijk vervolgd worden. De „Csas" spreekt van een poging tot uit roeiing van de Poolsche minderheid in Duitschland. De bladen vermelden talrijke bijzonder heden van deze anti-Poolsche campagne, welke zich uit in het molesteeren van kerk gangers, het uitwijzen van Polen uit Duitschland o.a. van een pastoor en het beschadigen van Poolsche instellingen. Ook in Danzig zouden zich nieuwe inci denten hebben voorgedaan. De Poolsche 'oladen zijn Zaterdag weer in beslag geno men. De Empress of Australia" wordt zoo door mist en ijsvelden opgehouden dat de aankomst mischien wel tot Woensdag zal worden vertraagd, waardoor zij twee dagen over tijd zou zijn! Men hoopt echter Dins dagavond even voor middernacht Quebec nog te bereiken De Canadeesche minister-president Mac kenzie King heeft reeds bekend gemaakt, dat het bezoek van den koning en de ko ningin in plaats van de vastgestelde vier dagen tot drie dagen bekort zal worden De interdepartementale regeeringseom- missie, welke de schikkingen voor de reis vain hét koningspaar treft, is nu bezig de veranderingen te bestudeerën, welke in de rondreis moeten worden aangebracht. De afgeloopen dagen is de mist soms zóó dicht geweest, dat men vanaf het prome nadedek het water niet kon zien. Van boord van de „Empress of Australia" wordt nog gemeld, dat de chirurgen van den koning zich aan boord hebben begeven van den escorteerenden kruiser „Glasgow" in antwoord op een draadloos verzoek om hulp ter behandeling van een geval van blindedarmontsteking. Gisteren na het noenmaal geraakte de „Empress" in een gordel pakijs van een mijl breedte. Het schip voer den ijsgordel in en baande een weg voor de twee achter aan varende kruisers. De ijsmassa was zoo dik. dat men uit het schip zou hebben kunnen stappen en over het ijs voortioo- pen. De koningin begaf zich naar de brug en bleef daar naast den gezagvoerder het schouwspel gadeslaan, terwijl de koning zich naar het voorste deel van het schip begaf waar hij filmopnamen maakte, ter wijl het schip zich door het ijs drong. Ver volgens ging de koning naar het achter schip, waar hij de beide kruisers filmde. Toen de ijsgordel gepasseerd was, aldus de speciale correspondent van Reuter, voe ren wij full speed door en maakten des middags goede vorderingen bij helder weer. De koning en de koningin toonden zich bezorgd om de lasten, die de ontstane ver traging in Canada aal veroorzaken. Nieuwe bomaanslag in Londen. In het station Marble Arch van den Lon- denschen ondergrondschen spoorweg heeft zich een hevig explosie voorgedaan. Alles wijst er op, dat de ontploffing in de reti rades heeft plaats gehad. Een tweede explosie vond plaats in de ondergrondsche passage op het kruispunt van Harrow Road en Edgwaxe Road en een derde ontploffing op een druk kruis- ï^icmspunien mei ernaar ie punt van den ondergrondschen spoorweg ^if^keïaatete «"uTtaSSSw in Hammersmith Broadway, wederom in laatste 48 uur is opgesteld, een der retirades. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. ROEMENIË. Een Bulgaarsch protest De buitenlandsche gezantschappen te Sofia zijn in kennis gesteld van een inci dent. dat zich onlangs heeft voorgedaan in de Dobroesja, en waarbij 22 Bulgaren om het leven zouden zijn gekomen. De Bul- gaarsche regeering heeft zijn gezant te Boekarest opgedragen bij de Roemeenscne te protesteeren. De Bulgaren, die door Roe- meensche gendarmerie waren gevangen ge nomen bij een roofoverval, zouden volgens Roemeense he berichten bij een poging tot ontvluchting zijn neerschoten. Er waren ook eenige Roemenen bij. De onderstaatssecretaris van binnen* landsche zaken wil met drie leden der Bul* gaarsche minderheid een inspectletocnt maken. JAPAN. In welingelichte kringen wordt onthul dat er in het kabinet-Hiranoema ernstige meeningsverschillen zijn ontstaan over kwestie der betrekkingen van Japan uw Duitschland en Italië. Het Japansche lege zou nauwere aansluiting wenschen Ui beide asmogendheden terwijl de mini» van buitenlandsche zaken, Arlta. wens vast te houden aan de door het kabinet het begin van deze maand vastgestelde g dragslijn. Men verzekert, dat premier Hiranoem nog goede hoop koestert, de tegengeste qerichtspunten met elkaar te verzoenen a op deze wijze een crisis te vermijden, we zoowel op de binnen- als op de bulten'»' sche politiek haar invloed zou doen geiden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2