STADSNIEUWS MAANDAG 15 MEI 1939 No. 24275 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Qsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )e Luchtbeschermings-demonstraties op het Schuttersveld Interessante middag vol afwisseling Tentoonstelling blijft Iruk bezoek trekken Geen toegangscontrole meer aan de stations Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere I advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk I lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling I Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden Ivan30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 110 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. f Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUnr per 3 maanden f. 2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Foto van Vliet. De lucht-afweer-artillerie in actie! TOT DOELTREFFENDE AFWEER GEREED! Hoe zeer de zaak der Luchtbescher- thans in het middelpunt der be- bsstelling staat en een ieder ter har- l taat, is zeker Zaterdagmiddag tot ag gekomen tijdens de interessante Jchtbeschermings-demonstraties, die léer leiding var. den commissaris van Jlitie, den heer R. J. Meyer, op het ihuttersveld plaats vonden. menigte van eenige duizenden fuzsgierigen het aantal liep tegen 4000! hee.ft met de grootste kresse het vlotte verloop van de ver- pillende gefingeerde „aanvallen" der p vliegtuigen gevolgd enongetwjjfcld ft erkentelijkheid nota genomen van feit, dat de organisatoren reeds [el bereikt hebben. Leidsche Luchtbeschermings post heeft in betrekkelijk kor- 1 lijd kranig werk verricht. Het re- ï'sat is uitstekend geweest! Alge- fen bleek men vol lof te zijn over de pi en de kalmte, waarmede de tal- e betrokkenen zich op degelijke f'e van hun taak kweten. J®'j méér van dergeiijke practische pningen zal hun routine groeien, klat wij overtuigd zijn, dat, wanneer I onverhoopt zou „moeten", ook Lei- 1 seprepareerd is en tot ernstige en pllreKende afweer gereed staat! LEERZAAM EN NUTTIG. «iilie gemeentelijke, zoowel als mili- I outoriteiten, woonden dezen belang- ftnden middag bij. Onder hen bevonden ook de burgemeester, mr. A. v. d. Bakhuyzen. en de garnizoens- kandant overste H. D. Buurman en de "Mdant van 6 R.V.A. overste A. H. wout van Hooff, tevens de comman dant van het 2de luchtvaartregiment, over ste Sar. De Commissaris van Politie was gezeten vóór de microfoon en zijn stem klonk door eenige luidsprekers tot in alle hoeken van het Schuttersveld, tot het geven van de noodzakelijke toelichtingen, opdat een ieder in staat zou zijn het verloop nauw keurig te volgen, zoodat deze demonstratie voor elkeen nóg leerzamer en nuttiger werd. DE DEMONSTRATIES. Van de demonstraties gaven wij dezer dagen reeds een kort overzicht, zoodat wij de hoofdzaken daarvan als bekend mogen veronderstellen. Toch willen wij hierover nog het een en ander releveeren: Alles was tot in de perfectie in geleed heid gebracht. De afweenmitraüleurs ston den paraat, op het middenterrein stelden zich enkele „nieuwsgierigen" op: zij fun geerden als waarschuwend voorbeeld en zouden na enkele oogenblikken de tol aan hun overmoed moeten betalenToekom stige slachtoffers van het gevaar uit de lucht Een ieder wachtte met ongeduld en klop- pand hart de komende dingen af: vlieg tuigen, aldus luidden de binnengekomen berichten, bleken gesignaleerd te zijn nabij het eiland Texel en waren op weg naar onze stad. Gelijk bekend, houdt de militaire Lucht macht per radio de hoofden der Luchtbe schermingsdiensten op de hoogte der po sitie van de vliegtuigen, wanneer deze de grens overschreden hebben. Het „Luchtalarm", in casu de sirenes waarvan er niet minder dan 21 door het Rijk voor onze stad geleverd worden weerklinkt, zoodra de vliegtuigen Leiden op eer. afstand van 50 K.M. genaderd zijn. Deze cirkel wordt begrensd door de steden Amsterdam, Utrecht en Dordrecht; op een demonstratiebord, terzijde van het Schut tersveld opgesteld, kon men duidelijk de positie der naderende vliegtuigen aflezen. DE EERSTE AANVAL. Drie vijandelijke vliegtuigen waren dus in aantocht: de spanning groeide, toen de sirene haar lugubere klanken uitstootte, ten teeken, dat de machines Amsterdam gepasseerd waren. Dichter en dichter kwam de vijand op de stad af, stil staarden de duizen den omhoog. En plotseling weerklonk de kreet: „Daar zijn ze!" En inderdaad: drie stipjes verschenen aan den verten ein der; zij, die de beste oogen hadden, ontdekten de machines het eerst! Alles stond klaar: het publiek was vol gens de orders de huizen in- of elders heen gevlucht, de mitrailleurs stonden in af- weerpositie, de leden der hulpdiensten wa ren gewaarschuwd en naar him centrales gegaan. Dan meldt commissaris Meyer, dat de vliegtuigen naderen uit de richting War mond en ieder oogenblik boven het veld verwacht kunnen worden. Maar zij bewe gen zich naar elders, waarschijnlijk om te treohten op een andere plaats, dan aan vankelijk bedoeld was, door te breken. De omgeving van Leiden wordt blijkbaar goed bewaakt! Inderdaad schijnt dit het geval te zijn: de stipjes verdwijnen, doch na korten tijd komen zij uit de richting van den spoor baan opnieuw uit de wolken te voorschijn. Thans naderen zij toch definitief en met groote vaart! Plotseling knetteren de mitrailleurs, een hevige knal schrikt elkeen op: de eerste brisant/boom is met geweld ontploft! Onmiddellijk spuit in volle kracht een wa terzuil omhoog: het blijkt, dat de water-, gas- en electrische leiding vernield zijn, terwijl ook de enkele „nieuwsgierigen", die tot het einde tegen alle verboden in, ble ven „uitkijken" door soherven verwond worden. Heiaas: dat was hun verdiende loon! Tumult? Chaos? Paniek? Zóó zou men meenen. Weineen: géén sprake van! Leiden is immers paraat: de diensten zijn voortreffelijk georganiseerd. Dat konden wij nu in alle duidelijk heid en tot onze vreugde waarnemen. Het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst heeft onmiddellijk de technische hulpploegen gewaarschuwd. In een mini mum van tijd zijn de leden daarvan op het tererin Onmiddellijk daarop zijn allen in volle actie Beheersoht en bedaard, wèloverwogen en met consciëntieus hersengebruik doen zij hun plicht. De gemeentelijke geneeskundige dienst, die der Lichtfabrieken en van de Leidsche Duinwatermaatsohappij volbrengen in rust en kalmte hun verantwoordelijke taak: de waterfitters sluiten de getroffen waterlei ding af, pompen het water uit de gaslei ding en herstellen de waterleidingbuis, de gasfitters stoppen de leiding tijdelijk af en nadat het water uit de buis gepompt is. schakelen de electriciteitsmonteurs de stroom uit en repareeren in korten tijd de beschadigde kabels. En met groote nauwkeurigheid, precies volgens de regelen der kunst, worden te gelijkertijd de gewonden geholpen; won den worden omzwachteld, gebroken armen en beenen gespalkt en de slachtoffers ver volgens behoedzaam naar de geneeskundige hulppost, die in de school naast het Schut tersveld gevestigd is, vervoerd. Vier van deze hulpposten zijn in onze stad ingesteld. Wanneer alle opgaven ordelijk volbracht zijn, keert de rust op het terrein terug: alles functioneert als „van-ouds" en de ge wonden worden veilig in het ziekenhuis verpleegd DE TWEEDE AANVAL. De vliegtuigen zijn intusschen in Ooste lijke richting getrokken en bevinden zich nu in de omgeving van Bodegraven en Al phen; dus nog binnen de straal van 50 K.M.! Het luchtalarm blijft dus gehandhaafd! De militaire Luchtwachtdienst meldt plotseling, dat de vliegtuigen terugkeeren; nü op een hoogte van 600 M., in tegenstel ling tot de eerste maal, toen zij zich op 1000 M. hoogte bevonden. Een nieuwe aanval wordt geduoht! Uit Oostelijke richting verschijnen thans de 3 vliegtuigen; plotseling zijn zij bovenden molen „De Valk." Zij ronken over het Schuttersveld. Thans brengt een aanval met „brand-bommen" nieuwe verschrikking. Een houten huisje vliegt in vlammen: hoog laait het vuur op! De mitrailleurs ratelen en terwijl de vliegtuigen nog boven het terrein cirkelen, verschijnt reeds de „blokbrandweer", sa mengesteld uit vrijwilligers, die slechts en kele malen geoefend hebben. Intusschen wordt ook gedemonstreerd, hoe het slechts aan één man gelukt, een bom, die op een oordeelkundig met zand brandvrij gemaakte zolder is gevallen, on schadelijk te maken. In een minimum van tijd heeft de „blokbrandweer" de slangen uitgelegd en het vuur gebluscht; deze man nen verstaan hun werk! Nog verschijnt de „wijk-brandweer", maar zij behoeft geen dienst meer te doen. Zij demonstreert echter nog even met de „baby-motor-spuit", die 500 L. per minuut geeft: de spuiten, die voor den Luchtbe schermingsdienst beschikbaar zullen komen, hebben echter een capaciteit van 1000 a 1200 L. per minuut. Wij verbazen ons over de groote kracht der waterstralen die door de baby-spuit geproduceerd worden. Wij vernamen nog, dat de „blok brandweer" in totaal zal samengesteld zijn uit 64 blokken, ieder bestaande uit 5 man. Dit vormt te zamen 320 man, Met ingang van heden is op alle stations der Ned. Spoorwegen de toegangscontrole opgeheven. De passagiers aan het station alhier pas seerden nog eenigszin6 onwennig het hokje van den controleur, waar zij vroeger hun kaartjes moesten laten knippen. terwijl bovendien een even groote re serve benoodigd is. Er zijn derhalve 640 personen te gebruiken: men informeere dus, of er nog een plaatsje voor is! DE DERDE AANVAL. De branden zijn nu gebluscht, maar nóg is het gevaar niet geweken! De vliegtuigen worden thans uit Den Haag verwacht en voor de derde maal staat een ieder in spanning stil. Wéér zijn er natuurlijk merk waardige enkelingen, die hun nieuwsgierig heid niet kunnen bedwingen en die op het middenterrein met langgerekte halzen uit kijken, of zij de vliegtuigen zién aankomeh. Ook deze zullen niet aan den vijand ont snappen Thans wordt een aanval met „gasbom men" verwacht; de sirenes loeien alweer, de diensten houden zich gereed, de mi trailleurs zijn omhoog gericht. Hun knet teren kondigt de komst der vliegtuigen aan; thans zijn zij slechts op 300 M. hoogte Rookkolommen stijgen op: de vijand heeft ook ditmaal zijn werk „goed" gedaan! Nu zijn de gem. geneeskundige dienst, de reinigings- en ontsmettingsdienst gewaar schuwd en ook zij verschijnen in alle spoed op de „plaatsen des gewelds". Diverse gewonden en bedwelmden liggen terneer: de slachtoffers van het gas hoes ten en kronkelen zich. Gelukkig: het is sleohts schijn! Het was een aanval met „mosterdgas": de hulpploegen zijn er op voorbereid. De helpers dragen dus nu gasdichte pak ken, gasmaskers, gummi-handschoenen en verrichten op voorbeeldige wijze hun taak: trekken de gewonden buiten den rook. zorgen er voor, dat anderen niet besmet worden, hebben de omwonenden gewaar schuwd toch de ramen van hun huizen te sluiten, opdat het doodelijke gas niet naar binnen kan dringen. Het terrein is vol met hulptroepen, die de gewonden behandelen en naar de auto's van den geneeskundigen dienst transpor teeren. Met overleg verrichten zij hun moeilijken arbeid. Ook de ontsmettings dienst handelt oordeelkundig: bordjes met „Besmet terrein" worden geplaatst, de banden der auto's met chloorkalk gerei nigd, alvorens zij het veld verlaten, de strooimachines verschijnen vervolgens en ontsmetten het terrein met een neutrali- seerende oplossing. Tenslotte worden de straten schoongemaakt en geschrobd. In middels beieren de kerkklokken, ten teeken BINNENLAND. Drama, te Haarlem; bekentenis van den dader. (3e Blad». Botsing tusschen twee goederentreinen te Amsterdam. (Gemengd, 4e Blad). Autobus bij Oldenzaal tegen een boom ge reden; meerdere gewonden. (Gemengd, 4e Blad). Promotiewedstrijden: A.S.C. verloor, L.F.C. won. (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Prijshoudende markt - Keine koersverschillen - Ame rika weinig veranderd - Beleggingsaf- deeling kalm. BUITENLAND. Een rede van Mussolini te Turijn. (4e Blad.) Ook Bonnet en Csaky aan het woord. (4e Blad). Hoe de rede van den Duce wordt ontvan gen. (Buiteland, le Blad). Meeningsverschillen in het Japansche ka binet? (Buitenland, le Blad). Een 5-jaren-plan totherstel der aardbe- vingsschade in Chili. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Zwakke tot matige, in het Noorden Oostelijke tot Zuidelijke, in het Zuiden veranderlijke wind. Betrok ken tot zwaar- of halfbewolkt. Enkele regenbuien. Weinig veran dering in temperatuur. dat de vliegtuigen voor goed buiten den cirkel van 50 K.M. verdwenen zijn: het ge vaar is nu uiteindelijk geweken! Wij brengen gaarne hulde aan al len, die deze uitstekend geslaagde de monstraties tot uitvoering brachten, in het bijzonder den heer Meyer, voor de keurige regeling. Het programma klopte, voor zoo ver wij ons daarover als leek een oordeel konden vormen, volkomen. Foto van Vliet. De leden van den Luchtbeschermings-Ge neeskundigen Dienst in hun gasdichte pak ken staan gereed om een gewonde naar een ziekenauto over te brengen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1