„Als het om menschenlevens gaat jaargang WOENSDAG 10 MEI 1939 No. 24271 Interessante luchtbeschermings tentoonstelling in de Stadszaal HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG MIDDAG VROOM DREESMAm Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD LEIDEN. Een bezoek zij iederen Leidenaar dringend aanbevolen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets, per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te 'betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd gijn: per 3 maanden 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Foto's van Vliet. herhalen wij de mode-revue, die Maandag zoozeer in den smaak viel. In de lunchroom wandelen gedurende den tea-tijd enkele mannequins, die onze nieuwste mantels, hoeden en japonnen toonen. 4569 (Ingez Med.) Overzicht van de verduisterde stad „Duis tervoorde", welke ongetwijfeld een van de grootste attracties der Tentoonstelling zal tijn en waar men natuurgetrouw nagebootst vindt uitgebeeld op welke wijze een stad zich aan waarneming uit de lucht kan onttrekken, terwijl toch het gewone leven zooveel mogelijk zijn gang gaat. Met de inrichting van de tentoon stelling „Als het om menschenlevens gaat welke hedenmorgen door den burgemeester in de Stadsgehoorzaal is geopend, plaatst de afdeeling Leiden van de Ned. Ver. voor Luchtbescher ming bet luchtbeschermingsvraagstuk op het forum der publieke belangstel ling, waar het in de allereerste plaats thuishoort. Veel werlk is er in de afgeloopen maanden terrictot: eenige honderden stadgenooten lijn opgeleid tot (het vervullen van vrijwil- Bgersdiensten voor het onverhoopte geval, tot het vraagstuk der luchtbescherming «tut aan de orde zou worden gesteld; er hjn cursussen gegeven voor het verleenen jan eerste talp bij ongelukken, in de be- (andeling en het dragen van gasmaskers, het verleenen van assistentie bij "tanden, in het treffen van maatregelen to zelfbescherming en vele andere meer. In onze edities van Zaterdag en Maandag uitvoerig weergegeven op weJike wijze ton zichzelf en zijn gezin, zijn have en het beste kan beschermen tegen aan tonen uit de lucht en de daaraan verbon- 4et'droevige consequenties. Thans is er de tentoonstelling „Ais het menschenlevens gaatwaar een tonsohouwelijke voorstelling wordt gege- ton van die gevaren en tevens wordt aan- Bduid hoe men de risico's tot een minl- ®um kan terugbrengen. D" plaatselijke afdeeling der Ned. Ver. ™OT Luchtbescherming, welke deze expo- in voortreffelijke samenwerking met to, van gemeentediensten tot stand bracht, todient de waardeering en den danlk der -•tsche burgerij voor de wijze, waarop zij deze uitermate instructieve ten- "totoelling de zaak der luchtbescherming aanlacht van het publiek heeft en den ingezetenen de gelegenheid om zich door persoonlijke aansohou- tphiLa "rienteeren op het veelomvattend, 'w der luchtbescherming, een terrein, «j7°mtrent ondanks vele publicaties en Korehsche voorlichting helaas nog veel wel onwetendheid bestaat. I 3( e(n massaal bezoek der burgerij de ®4®de belooning zijn voor het onver- torn t' strev€n van het tentoonstellings- voiii oncler leiding van zijn energieken, ten e 801 voorzibter, den heer D. C. Kok, Jheron, dat in wezen voortspruit uit (en S ede'e gevoelens ten opzichte van medemensch. practische naastenliefde. luchtbescherming is zelfbescherming. Eï"J?*a in de laatste dagen herbaalde- o0H..ïlnen lezen en deze tentoonstelling "«reept dit nog eens duidelijk. In het bijzonder legt zij er den na druk op. dat luchtbescherming niet alleen een kwestie is van het treffen van beschermende maatregelen Indi vidueel, voor zich en zijn directe om geving, doch dat het vraagstuk moet worden bezien en opgelost in overleg en in daadwerkefjke samenwerking met zijn buren en mede-wijkbewoners. Immers, wat baat het, wanneer men al bijvoorbeeld zijn eigen zolder zooveel mo gelijk brandvrij maakt en de buren laten zulks na, waardoor het effect van de eigen voorzorgen aanmerkelijk wordt verminderd? Inderdaad: luchtbescherming betee- kent in de eerste plaats zelfbescher ming, doch daarnaast is zij evenzeer burgerplicht voor elk individu als on derdeel der stedelijke gemeenschap. Wij zijn ervan overtuigd, dat een bezoek aan de tentoonstelling „Als het om men schenlevens gaat" iederen bezoeker en be zoekster van de waarheid van deze uit spraak zal doordringen. Nogmaals: geen Leidenaar, die zichzelf beschouwd wenscht te zien als een goed burger of burgeres, verzuime deze zéér leerzame tentoonstelling te bezoeken. Men heeft daartoe dagelijks tot en met Dinsdag as. (Zondag uitgezonderd) de ge legenheid 's middags van 25 en 's avonds van 7—10 uur. Het is geen eenvoudige taak om in eenigszins beknopten vorm een overzicht te geven van hetgeen deze tentoonstelling biedt. Zij bestaat eigenlijk uit drie gedeelten: le het. vaste expositie-materiaal der Ned. Ver. voo Luchtbescherming, dat ook elders in den lande o.a. te Alphen aan den Rijn werd opgesteld: 2e. een aantal appara ten. preparaten, toestellen, e.d.. dat door particuliere industrieën, werkzaam op het terrein der luchtbescherming, naar voren wordt gebracht en 3e. een overzicht van de taak der overheidsdiensten (eventueel aangevuld met vrijwilligerskrachten) in tijden van luc-htgevaar. De landelijke vereeniging demonstreert in het middenstuk der groote zaal o.m. een aantal gasmaskers, waarvan de wer king wordt verklaard; voorts materiaal ter voorkoming van lichtuitstraling, modellen van geïmproviseerde voertuigen voor het transport van gewonden, een overzicht van de behandeling van gaszieken, gaskleeding, beveiliging van kleine kinderen, voorbeel den voor de inrichting van schuilkelders en het ontruimen van zolders en vlierin gen, de inventaris van een huisapotheek in deze abnormale omtamhgheden, sta tistische gegevens en nog tdl Van andere belangwekkende zaken. De particuliere industrie demonstreert enkele modellen van scherfvrije schuilcel- len voor 2 of 4 personen, brandbiuschmid- delen, afscher.mingsmateriaal, gaskleeding, verbandartikelen, gasmaskers, verduiste ringslampen, brand- en scherfvrije deuren, lichtgevende verf, literatuur op luchtbe- schermingsgebied, enz. enz. De derde groep, die der gemeentedien sten het zij met vreugde geconstateerd komt eveneens uitstekend voor den dag. De brandweer laat zien hoe volgens het plaatselijk luchtbeschermingsplan onze stad in elf wijken en 64 blokken is onder verdeeld. Elke wijk beschikt over een ter expositie opgestelde babyspuit, welke ver moedelijk nog in den loop van dit jaar door het Rijk ter beschikking van de Leidsche randweer zullen worden gesteld; elk blok over de geheele stad verdeeld, zullen wor- brandslang, een standpijp en een opzet- stuk. De Gem. Geneeskundige Dienst toont de inrichting zijner hulpposten, welke straks over de geheele stad verdeeld zullen wor den gevestigd; de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst geeft een indruk van de uitrusting zijner ontsmettingsploegen. De Leidsche Duinwatermaatschappij, die haar geheele personeel al volledig heeft ge ïnstrueerd, laat de uitrusting zien van haar herstellingsploegen. De dienst van Gemeentewerken geeft een suggestieve voorstelling van de uitwerking van een brisantbom in een trottoir, waarbij de gas-, electriciteits- en waterleiding wordt vernield, terwijl deze dienst bovendien in samenwerking met den Geneeskundigen Dienst in de kelders een volledige schuil kelder heeft ingericht met scherf- en gas- vrije deuren, een gassluis. luchtverversching, ziekenzaaltjes, ontsmettingsruimten, levens middelen bewaarplaats, toiletten, enz. Naar wij vernemen, zal deze kelder, plaatsbiedende aan ongeveer 70 perso nen na de tentoonstelling intact blijven en derhalve ook in tijden van werkelijk luchtgevaar dienst kunnen doen. En tenslotte hebben in de Stemkamer de Stedelijke Lichtfabrieken de verduisterde miniatuurstad „Duistervoorde" geïnstalleerd, waar op buitengewoon attractieve en sug gestieve wijze een indruk wordt gegeven van de verduisteringsmogelijkheden eener stad. In de receptiekamers heeft het Departe ment van Defensie bovendien een aantal mi trailleurs voor luchtafweer opgesteld. Een uitgebreide staf van vrijwilligers en gcmcentcpersoneei is in alle afdeelin- gen beschikbaar voor het verstrekken van deskundige voorlichting, terwijl op het podium der groote zaal nog een al gemeen informatiebureau is ingericht, waar men zich tevens als lid of vrijwil liger kan opgeven. In de morgenuren, wanneer de tentoon stelling voor het publiek gesloten is, zal zij worden bezocht door een groot aantal leer lingen van scholen uit Leiden en omgeving. Momenteel is reeds het bezoek van bijna 2000 scholieren aangekondigd I Op de groote demonstratie op het Schuttersveld welke a.s. Zaterdagmiddag met medewerking van de militaire autoriteiten (vliegtuigen en mitrailleurs voor afweer i en vele gemeente diensten zal worden gehouden, komen wij voordien- nader terug. IJedenmorgen vond in tegenwoordigheid van vele plaatselijke autoriteiten de officieele opening. plaats. Aanwezig waren o.m.: de garnizoens commandant, overste Buurman, de com mandant van 6 R.V.A., overste Drijfhout van Hooff. de wethouders v. Stralen en Verweij, de gemeente-secretaris, mr. dr. van Strijen, burgemeester Brug van Leiderdorp, bijna alle hoofden van gemeentediensten, mr. Bol- sius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer van Julsingha, inspecteur L.O., dr. H. H. Maas, directeur van het Academisch Ziekenhuis, de heer G. F. E. Kiers, inspec teur voor de Volkshuisvesting in Zuid-Hol land en vele anderen. De voorzitter van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer N. C. F. van Ginkel, sprak een kort begroe tingswoord. Toespraak van den heer van Ginkel Na allen te hebben verwelkomd, sprak spr. er zijn vreugde over uit den burgemeester bereid te hebben gevonden deze tentoon stelling met een kort woord te openen. Wij stellen, aldus spr., dit feit op hoogen prijs en willen van deze plaats den burgemeester ook onzen grooten dank betuigen voor den steun en de gulle medewerking, die hij heeft willen verleenen bij de moeilijke taak om deze tentoonstelling en de demonstratie op het Schuttersveld voor te bereiden en moge lijk te maken. Spr. hoopt, dat de tentoon stelling en de demonstratie het hunne zul len bijdragen tot het doel, dat wij ons ge steld hebben, nl. om de bevolking zoo ruim mogelijk in te lichten en van raad te dienen tegen gevaren uit de lucht. Mocht ons de ramp overkomen en onze hoofden en handen staan verkeerd, dan kunnen de gevolgen zeer ernstig zijn. Heb ben wij ons behoorlijk voorbereid en be schermd, dan zijn wij weliswaar niet ten volle gedekt, doch stellig voor een zeer groot deel. Men prente zich goed in: Luchtbe scherming is zelfbescherming". Vervolgens verzocht spr. den burgemeester de tentoonstelling te willen openen. Rede van den burgemeester. Mr. van de Sande Bakhuyzen zeide met genoegen de uitnoodiging om deze ten toonstelling te openen, te hebben aan vaard. De kwestie van de luchtbescherming grijpt diep in in de taak van den burge meester, wiens bemoeienis daarmede dage lijks in aard en omvang toeneemt. Door deze tentoonstelling wil de afdee ling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbe scherming de burgerij voorlichten omtrent de gevaren van luchtaanvallen en hen te- BINNENLAND. Nederlaag van Minister Slotemaker de Bruine in de Tweede Kamer. (3e Blad). Vergadering Hollandsche Maatschappij van Landbouw. (Binnenland, 3e Blad). Verrassende wending in de moordzaak aan de LindengTaeht te Amsterdam. (3e Blad). Inbraak in juwelierswinkel te Amsterdam. (Laatste Berichten, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte omzetten - Goed prijshoudende markt - Lichtelijk verhoogd koerspeil - Amerika goed gedisponeerd - Beleg- gingsmarkt prijshoudend. BUITENLAND. Vredes-initiaticf van den Paus. land, le Blad). (Buiten- Potemkin te Warschau. (Buitenland, le Blad). De Noorsche landen tegen non-agressie verdragen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het Westen en midden: Licht tot half bewolkt. Droog weer. Koude nacht. Overdag zelfde temperatuur. Meest matige Noord oostelijke tot Noordelijke of Noordwestelijke wind. Voor het Oosten: Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Weinig of geen regen. Koude nacht. Overdag zelfde temperatuur. Matige tot zwakke. Noordoostelijke tot Noor delijke wind. vens inlichten aangaande de beschermende maatregelen. Zij hoopt daarmede, dat do burgerij tot het inzicht zal worden ge bracht. dat iedere burger ten aanzien van het luchtbeschermingsvraagstuk zekere moreele verplichtingen heeft, zoowel ten aanzien van zichzelf en zijn gezin als van zijn stadgenooten. waaraan hij zich niet kan en mag onttrekken. In de tweede plaats laat deze tentoon stelling zien wat de overheidsdiensten op Overzicht van een deel der Luchtbescherm ingstentoonsieinng „.Ais het om menscnen- levens gaat....'" in de groote Stadszaal.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1