KATWIJKERS De Leidsche Bioscoop-Programma's Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Zaterdag 6 Mei 19]| LOSSE NUMMERS MEIMAAND Fa. VAN DER STOK WEERBERICHT. VAN ONS BLAD ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. AGENDA Weet U het antivoordïl Uw keukenuitzet Uw serviezen, glaswerk, enz., natuurlijk van BREESTRAAT 155 en 152. Uitsluitend prima kwali teiten, lage prijen, onge kende sorteering enMIDZA-BONS 1 1 EMAILLE KEUKENUITZETTEN in alle kleuren in de allerbeste merken, D.R.U., B.K. en Edy steeds voorradig. 4398 (Ingez. Med.) Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 756. Hedenmiddag 2 uur: 754. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. De depressie op den Oceaan ten Westen van de Britsche eilanden neemt thans snel in diepte af. Zij drong echter nog iets verder in Ooste lijke richting door en bracht in het Zuidwesten van ons land plaatselijk eenige lichte regen. Tegelijkertijd ontwikkelde zich een nieuw sto- ringsgebied ten Westen van de Golf van Bis- caye. Dit bewoog zich in de richting van Frankrijk. Hedenmorgen werden twee afzon derlijke kernen van lagen druk aangetroffen, een ten Westen van Bretagne. welke reeds weer opvult, de andere bij de Pyreneeën, welke nog in diepte toeneemt. Het gebied van lage luchtdruk, dat gisteren nog over Hongarije lag. trok. vergezeld van veel regen, naar Polen. On der invloed hiervan neemt het gebied van hooge luchtdruk over het Oostzeegebied in be- teekenis af. Over het Noorden van de Britsche eilanden bij IJsland en over de Poolzee blijft de luchtdruk geleidelijk. Tengevolge van deze wijziging in de luchtdrukverdeeling. komt ons land in een Oostelijke luchtstrooming, welke iets koelere luchtmassa's aanvoert. Op den Oceaan ontwikkelt zich ver in het Westen een zeer diepe depressie, welke zich in de richting van Portugal beweegt. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: licht bewolkt, matige Z.O. wind. temp. 9 gr. C.. min. 8 gr. C. Ylissingen: zwaar bewolkt, zwakke N.W. wind. temp. 10 gr. C., min. 9 gr. C.. neerslag 1 mM. De Bilt: lichte regen, zwakke Z.O. wind, temp. 10 gr. C., min. 8 gr. C. Groningen: half bewolkt, matige O.Z.O. wind. temp. 8 gr. C., min. 5 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, zwakke Z. wind, temp. 12 gr. C., min. 11 gr. C. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmorgen 9 uur: 8 gr. C. (47 gr. F.). Hedenmiddag 12 uur: 14 gr. C. (58 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 5.01 uur; nam. te 5.11 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminr. .Poelmeer", 12 uur: 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag van 8.02 uur n.m. tot 3.50 uur v.m. Zondag van 8.04 uur n.m. tot 3.49 uur v.m. VERGADERING VAN POLITIE AMBTENAREN. De politie-ambten aren der afd. Katwijk en Omstreken kwamen te Katwijk in ver gadering bijeen. De voorzitter opende en heette de aanwezigen hartelijk welkom. De opkomst was groot. De secretaris las de notulen, welke onveranderd werden vast gesteld. Na de ingekomen stukken, bracht het lid Tuin een uitvoerig verslag uit van de op 29 Maart j.l. gehouden provinciale vergadering. De afdeeling boekte een vooruitgang van twee buitengewone leden en een lid. Besloten werd een cursus te volgen ln vreemde talen. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Eenige dienstbelangen zullen ter bevoegder plaatse worden besproken. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Het definitief bestuur is thans vastge steld als volgt: C. Jonker uit Katwijk aan Zee. voorzitter: C. J. Krijger uit Oegstgeest, vice-voorzit ter; J- Janse uit Katwijk aan den Rijn. secretaris: H. van Venetiën uit Noord-wijk, penningmeester: C. Schaap uit Noordwijk, 2de secretaris-penningmeester: AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Barbara Catharina, d. van P. Boom en B. C. van der Schilden Gustaaf, z. van H. Zwartendijk en K. J. Berghoef Johan, z. van J. de Graaf en A. van Bekkum Adrianus, z. van H. van der Stroom en G. Wilmus Haasje Jacoba, d. van L. S. Mak kink en T. Eveleens. Ondertrouwd: C. Buis, 30 j. en M. P. Witte, 29 j. J. Filius, 41 j. en A. Koch, 33 j. Getrouwd: J. de Boer. 25 j. en C. Heijstek, 23 J. J. van Eijk, 52 j. en J. M. Toornent, 44 j. C. J. Homan. 30 j. en Ch. Albers, 29 j. C. J. Noort, 25 j. en H. J. M. Kolk, 23 j. Overleden: H. J. Renting. 76 j., echtgen, van J. M. Janssens Levenloos aangegeven kind van A. van Toorn en P. de Wilde. MAANS OP- EN ONDERGANG. 6 Mei: op 22.34 uur; onder 6.19 uur. 7 Mei: op 23.19 uur; onder 7.12 uur. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Maartje, d. van H. Offerman en C. Kooiman; Hotze Kornelis, z. van L. v. d. Berg en K. v. Kalsbeek; Hendrika Margaretha, d. van P. Markus en C. M. Goulooze; Adriana Johanna Maria, d. van N. P. J. Olsthoorn en A. A. Stokman; Jan Cornells, z. van G. G. Petrie en A. Groot; Cornells Saturninus, z. van Th. v. Egmond en W. M. de Koning; Wilhel mus Johannes, z. van G. J. Kraak en E. M. v. d. Peet; Dick, z. van F. Peters en M. Ver- meij; Willem, z. van W. J. Spaargaren en M. E. Pannekoek; Kees. z. van D. C. Lindhout en A. M. Hoogkamp: Johanna Hillegonda, d. van L. G. Lieverse en C. Seijsener; Martijntje Eliza beth. d. van L. Troost en A. W. E. v. d. Linden; Gerigje. d. van N. Ouwerkerk en G. Hoogen- doorn; Alida Jeanne Maria. d. van J. B. Visser en C. Priem. Ondertrouwd: Adriaan Arie Willem v. d. Schilden. 21 jaar en Maartje Meijer, 21 jaar; Theodoras Johannes Burgers, 24 jaar en Pie- tertje Johanna v. d. Linden. 22 jaar; Lubertus Rijk v. Hulzen. 29 jaar en Maria Stoelers, 25 jaar; Jacob Peter Rood. 30 jaar en Wfjgertje Marie Stoelers, 24 jaar; Klaas Willem de Reus. 22 jaar en Teuntje Westbroek. 20 Jaar; Jan Verburg. 25 jaar en Bastiaantje Steegman, 22 jaar. Getrouwd: Simon Gerrit v. d. Meijden, 31 jaar en Joanna Willempje Eickhoff, 25 jaar; Willem Betjes, 28 jaar en Wllhelmina Zaal, 23 Jaar; Ernestus Johannes Granneman, 28 jaar en Maria Johanna v. Woerkom. 20 jaar; Willem Jan Offerman. 24 Jaar en Geertje Johanna Koster, 20 jaar; Johannes Jacobus Herman us Turien. 24 jaar en Cornelia Petronella Koenen, 21 jaar; Jacob Kort, 31 jaar en Arelia de Ko ning, 26 jaar; Adriaan Cornells van Nieuwen- huijzen. 27 jaar en Antje Gijzenberg. 25 jaar; Cornells an Witziers. 27 jaar en Frederika Wll helmina Groenveld. 24 jaar. Overleden: Gerritje v. d. Pol, 28 jaar. echtg. van J. M. Hoksbergen (won. te Baarn); Cor Maarschalkerweerd. 7 jaar, z. van J. C. Maar- schalkerweerd en A. M. Schaa; Pieter Noordam, 70 jaar, ongeh. De Zondagsdienst der doktoren te Nieuw Vennep zal morgen worden waarge nomen door dr. A. v. Haeringen te Nieuw- Vennep, Previaireweg 2. Voor de Nieuw-Vennepsche afdeeling van Pro Rege trad in de Geref. Kerk op ds. I. Voorsteegh van Den Haag met als onder werp „Het drievoudig snoer". De avond stond onder leiding van den afdeelingsvoorzitter, dr. A. van Haeringen. Een zangkoor gaf aan gename afwisseling. De opkomst had beter kunnen zijn. Door de plaatselijke correspondente te Abbenes kon aan de Weesinrichting te Neer bosch een bedrag van f. 11.20 worden afge dragen. HILLEGOM. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. M. van Schagen, Weerestein- straat 83 C. G. van der Zwet, Stationsweg 2 A. Faas. Talmastraat 23 W. H. A. Lom- merse, Weeresteinstraat 90 J. W. Th. van Druten. Hoofdstraat 18. Vertrokken: J. Stoutenbeek naar Amsterdam, Meeuwenplein 33 huis C. C. Murk n. Heem stede. Joh. de Witlaan 1 H. van de Water naar Llsse W. Hendriksen n. Zeist, Bothalaan 90 K. M. H. E. BraunLöschke naar Lin-- köping (Zw.) Park Hotel H. Stooker n. Haar lemmermeer. Bennebroekerdijk 581 W. van Beek n. Noordwijkerhout. Zilkerduinweg 125 Theod. van der Mei, n. Noordwijkerhout. Zil kerduinweg 73. Burgerlijke Stand. Geboren: Gezina Maria. D. van J. M. van Houten en E. Schut Hendrika Catharina Jo hanna Maria. D. van L. J. Spoor en G. J. J. A. Bos Elizabeth Albertina Gerarda Maria, D. van dezelfde ouders Cornells Adrianus. Z. van C. J. Stijnman en A. C. Hogendoorn Jose- phina Jacoba Maria. D. van J. J. A. Koot en Th. A. M. Hartveld Maria Cornelia. D. van W. Aarts en J. M. Gahrmann Alida Anna Alberdina, D. van N: W. Lommerse en H. M. Vink. Ondertrouwd: F. A. van der Beek en C. M. de Rooij. Getrouwd:: A. B. Maas en A. Sleeker A. Klarenbeek en J. C. de Groot J. G. Smits en A. Vos J. A. van der Slot en E. Königs- hausen C. Keijzer en J. van den Berg. Overleden: K. F. J. Zifkamp 62 j. KATWIJK. Van gisteravond at draalt in het Nova-Theater „De Big van het Regiment" Fientje de la Mar, Frits v. Dongen, Joopie Koopman, Silvain Poons. Henriette Davids Johan Kaart weten te boelen. Deze Hol- landsche film was een succes. Voor de pauze geeft Tom Keene in „Cowboy Ro mantiek" vlot en frisch spel te zien. KATWIJK AAN ZEE. Ontspanningsavond voor dc Militairen. Deze ontspanningsavond door het co mité „Militair Tehuis" den militairen, die hier de kust bewaken, aangeboden, had plaats in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Aanwezig waren kapitein J. H. J. Hoog met zijn manschappen en de heeren J. Volbeda, pastoor C. J. Hesp, A. den Dik ken, M. Bonefaas, J. Vooys, J. Rietveld, L. van Paridon, dr. J. C. A. Cleveringa met echttgenoote, mevr. Pras. Voorts het be stuur der Oranjevereeiging de heeren C. den Duik Jasp.zn. en W. J. v. d. Horst; het bestuur van het Jeugdhuis en de meisjes- collectanten, die dopr de opbrengst der collecte dezen avond mogelijk hebben ge maakt. Medewerking verleenden me). C. Gouw met xylophoanmuziek, begeleid door den heer Gouw op de piano; het mannenkoor der Jeugdorganisatie onder leiding van den heer L. Haasnoot; de Katwijksohe tenor zanger de heer A. den Hollander en de heeren Bloot en Parlevllet met het vertoo- nen van enkele films. De voorzitter de heer J. Volbeda wilde openen met het zingen van de twee be kende coupletten van het Wilhelmus. Hier aan denken wij in de week, dat Prinses Juliana Jarig is geweest en ook aan de hier ingekwartierde militairen. Bij het couplet „mijn schild en mijn betrouwen" wordt uitgedrukt, dat men ook weet te buigen voor den Koning der Koningen. In deze gedachte ligt het slagen van de zen avond, waarvoor wij Hem te danken hebben. Na het staande zingen dezer twee cou pletten, heette des Volbeda welkom den ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur den heer D. C. O. Boekhoven. Spr. heette in het bijzonder kapitein Hoog met zijn onderofficieren en manschappen welkom. Spreker zette uitvoerig het doel uiteen, waarvoor het comité „Militair Tehuis" is opgericht. De Katwijksche bevolking heeft haar be langstelling getoond door de plannen fi nancieel te steunen. De bevolking van een zeeplaats kent den strijd tegen de woeste golven. De militairen zijn mannen, die af gericht worden op een strijd, die God ver hoede, Zij bewaken hier een gedeelte der landgrenzen. Het visschcrsvolk, dat houdt van zijn vrijheid, kan hier gerust zijn, nu wij met de militairen als het moet den vijand kunnen afwachten. Mej. Gouw speelde eenige xylophoon- nummers, begeleid door haar vader op de piano. Zij oogstte een daverend applaus haar werden bloemen aangeboden. Het mannenkoor onder leiding van den heer L. Haasnoot zong eenige zangnum mers. In de pauze werd gratis koffie met siga ren aangeboden. De heer J. Privé bespeel de de viool, begeleid op de piano door zijn wapenbroeder den heer P. Kamphuls. De heeren H. P. Bloot en Parlevllet ver toonden films van de Katwijksche Oranje feesten en een kluchtfilm „Het slippertje", dat veel suces had. De heer A. den Hol lander zong eenige liederen. Kapitein Hoog dankte hartelijk alle me dewerkenden en huldigde het comité. Na een dankend slotwoord van den heer Volbeda werd geëindigd met het zingen van: „O Heer, die daar des Hemels tente spreyt". zijn te KATWIJK verkrijgbaar bij Boekhandel ,,DE VOLHARDING Voorstraat 18, Katwijk aan Zee. Het Blad voor Katwijk en Omstreken Geeft Uw advertentiën en abonnementen op aan den agent die alle inlichtingen verstrekt. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. A. G. Zaat en J. H. de Hey. Overleden: P. Krol, man. 75 jaar. De watermolenaar A. van Marrewljk, herdenkt morgen zijn 25-jarig dienstver band bij de Geer- en Kleine Blankaart- polder. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Ida Cornelia Apollonia, d. van Th. Goedemans en A. P. Baak; Jacoba. d. van C. P. Blom en J. KooimanCornelia Johanna Maria, d. van P. J. v. d. Putten en M. E. Rusman Johannes, z. van K. Warmerdam en D. Gies- bergen. Overleden: Cornelia Maria Schoone, 50 jaar. Ondertrouwd; J. v. d. Plas en E. M. Schep. Gehuwd: T. de Vreede en J. C. Beider; F. G. Arrachart en M. J. v. Bezu; P. C. Clemens en M. M. Siykerman. Loop der Bevolking. Gevestigd: mej. E. Th. van Rooden, v. Bloe- mendaal, Kanaalstraat 26; mej. H. Boot. v. Wassenaar, Nieuwstraat 33; wed. W. L. Kune- man, geb. Urban, v. Voorschoten; W. A. Zee- gers en gez., v. Haarlemmermeer. Nieuwstr. 5; H. v. d. Water en echtg., v. Hillegom. Vertrokken: mej. W. Th. v. d. Sluijs, n. Ben- nebroek; L. F. Tol, n. 's-Gravenhage; mej. C. M. Boot, n. Hillegom; mej. G. v. Pijpen, n. Wassenaar; mej. J. C. W. v. Putten, n. Bloe- mendaal; J. v. Goudswaard en gez., n. Haar lemmermeer; H. v. d. Burg, n. Bovenkarspel; mej. M. J. PUnacker, n. Nijmegen; mej. M. M. Scholte, n. Haarlemmermeer; C. P. P. van Doornewaard, n. Amsterdam. NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. Weinberg en fam., Q. v. Ufford straat 62; S .G. de Groot. Kerkstraat 45; C. J. A. den Hollander, geb. Dormolen, Wilhelmina- straat 15; M. G. Lleneman, Breloftpark 24: A. v. d. Burg en fam., Tramsteeg 53; B. v. d. Heuvel. Nd. Boulevard 11; E. H. H. Loman, HEDEN: Evang. Gem.; Samenkomst te 8.15 u. qJ Gerecht 10: N.B.A.S.-film, 8 uur n.m. Harmonie: Vergadering v. Zeeuwen, 8 u.tt SchuttershofOverljsselsch-Geldersche Verea 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Concert R.K.SV Augustinus", 8.15 uur n.m. Zondag. Evang. Gem.: Samenkomst te 81/4 uurvi en 6 ft uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. e 6 uur nam. Leger des Heils: Samenkomsten te lo t voorm.' en 8 uur nam. Ned. Leger des Hells: Samenkomst te lOu voorm. en en 8 uur nam. Maandag. Oud Hortuszlcht: Leidsche Radiover. 811 uur nam. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkui Bureau. 9 ft—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde U, dag der maand consultatiebureau voor onvoi waardlgen, 7—8 uur nam. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventleve kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 u. n 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve L neeskunde (1ste. Binnenvestgr.. 22). inenüs tegen dlphterle. 3 ft uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeus 4 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur mal „De Schaakspeler". Eiken dag behalve Vrijdags ook om 2 u., I dag 2-7 en 8-11 u.- Trlanon-Theater, Breestraat 31: 8 uur Woensdag en Zaterdag 2 uur n.m.: „Zuïl Zondag van 2—7 uur doorloopende voorstellli Lldo-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur r „Jongensstad". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. L dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 u Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nan|| „Schoppenvrouw". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 Woensdag en Zaterdag ook 2.30 uur rtm. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werMi| 2 en 8 uur nam.: „Orkaan". Zondag 2-7 u. doorl. voorstelling en 8 u. n Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Dek van het regiment". De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 6 t J Vrijdag 12 Mei a.s. waargenomen door de theek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. f Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheel Wilhelminapark 8, Tel. 274. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Leid wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Ma&ndiif morgen 8 uur waargenomen door de docto Jasperse. Meyboom, Nieuwzwaag, Poortman e Stoffers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar-I genomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. 1. Wat is een Pyrrhus-overwinning? 2. Wat beteekenen de letters R.I.P.? 3. Wat is de letterlijke vertaling van| „Hosannah"? Antwoorden: pag. 2 van het Derde Blad Langeveld 29; P. de Boer. Zeestraat 38; B I Harperink. n. v. Hardenbroekweg 2; J. M. Bul Langeveld 29; J. C. Dansen, Zwarteweg 39;l E. J, v. Maanen, Duinweg 14; M. H. E. Vlsstf.I Voorstraat 55; A. M. Rijpert, Langeveld 29; 0 A. Rljkelijkhulzen, Langeveld 17; E. Bllkmaa Rembrandtweg 7; A. M. v. d. Berg. Langevr 32; Th. J. MooUeklnd, Langeveld 32. - Vertrokken: W. Kloos, n. Wassenaar, Vfc| torlalaan 3; J. F. van Kampen, n. Voorhout! Engelschelaan 31; G. J. F. van der Pol, n. W»-l geningen, Kortenburg 4; E. de Jong. n. Apd-1 doorn, Beekbergen, San. ,,'t Zonnehuis"; J. Jelder en fam.. n. Den Haag. Van Hoeijlaan S. L. Steenvoorden, n. Huissen (Gld.), Pol. idffl E 205; M. J. Heemskerk, geb. Rolvers, n. Noord-I wykerhout, Heerenweg 102; M. C. v. d. Betf.1 geb. Winters, n. Voorhout, J. v. Belerenweg I Th. Telesklav, n. Villach (Did.), Cruslffitm.l 12; Th v. d. Berg, n. Warmond. Groot Seml'li narie; W. H. van Grinsven, n. 's Hertogenboscfl,! Casino-Theater. „Schoppenvrouw" is de titel van de hoofdfilm, welke deze week ln bovengenoemd theater wordt vertoond. Het is een filmwerk van den bekenden re gisseur Fedov Ozep, naar het boek van Poesjkin, „La Dame de pique". De hoofd vertolkers zijn Pierre Blanchar. Marquerite Morena, André Luquet en Madeleine Oze- ray. Vooral Pierre Blanchar brengt ontroe ring in de zaal door zijn sterk spel. De drang naar geld heeft menigeen doen on dergaan; zoo ook Pierre Blanchar als lui tenant Hermann. Bij het kaartspel verliest hij veel geld en tot overmaat van ramp geld, dat hem niet toebehoorde. Een kapi tein, die het spel gevolgd had en heeft be speurd dat er valsch gespeeld was, weet het geld weer los te krijgen en geeft het den luitenant terug, die er echter eerst niets van weten wil. Doch de drang naar het geld blijft hem bij en wanneer hij hoort dat een gravin een truc weet bij het kaart spel, tracht hij deze te weten te komen. Wanneer hij dan in het huis van de gravin weet binnen te dringen en haar dwingt hem het geheim toe te vertrouwen, blijft de gravin plotseling dood. Het leven hierna schenkt hem geen rust meer en tenslotte wordt hij waanzinnig. Vooral in dit gedeel te geeft Pierre Blanchar prachtig spel te genieten. Voor de pauze wordt vertoond „Leve de Marine" met Gonrad Nagel, Esther Ralston en Armida. Het journaal brengt ons de verdediging van onze grenzen en den voet balwedstrijd NederlandBelgië. Een geva rieerd programma, dat de bezoekers den geheele avond prettig bezig houdt. Het Trianon-Theater brengt deze week na het. zooals gewoonlijk zeer uitgebreide Wereldnieuws een film over de Amerikaan- sche watersport om daarna de eerste hoofd film te draaien, getiteld „Zaza", vervaar digd naar het tooneelstuk van Pierre Ber- ton en Charles Simon. Deze vlot gespeelde film met Herbert Marshall en Claudette Colbert (deze laatste als „Zaza") is echt Fransoh, een lach en een traan; nu eens vroolijke tafereeltjes, dan weer ontroeren de episodes. „Zaza". een revue-ster, gevierd en geëerd door het publiek, verpandt haar hart aan een man. die haar charme niet kan weerstaan, doch die door andere ban den gebonden is en daardoor in het jonge leven van „Zaza" verdriet brengt. Haar werk helpt haar echter over dit groote leed heen. Het programam brengt na de pauze de première voor Leiden van de grootsche ma rinefilm „Opent de haven", met Victor Franeen, Marcelle Chantal en Jean Pierre Aumont in de hoofdrollen. Deze film is weer van een geheel ander genre dan de eerste. We zien hier het leven in het Ma rine Instituut te Brest, waar jongens op geleid worden tot officier. Discipline, vriend schap, onderlinge plagerijen, moed en op offeringsgezindheid, kortom alles vinden we in deze film vereenigd en wanneer we dan zien hoe zich nog een tragedie ont wikkelt, doordat vader en zoon beide één zelfde vrouw liefhebben, behoeft het niet te verwonderen dat deze film boeit van begin tot einde .Op den inhoud willen we verder niet ingaan, men ga liever zelf een kijkje nemen. Luxor-Theater. „De schaakspeler" is een episode uit den Poolsohen vrijheids oorlog omstreeks 1776. Tegen de Russische overheerschlng kwam het Poolsche volk ln al zijn geledingen in verzet en aan het hoofd stelden zich de landgenooten, die als officier dienden onder Russische vlag. Een hunner leiders werd graaf Boreslaus Wo- rofski, terwijl de jeugdige Sonja de „be schermheilige" werd, wier beeltenis men vond op alle vlaggen en vaandels der op standige bevolking en wier naam de massa hoop en vertrouwen inboezemde in den heldhaftigen, hoewel zwaren kamp tegen het Russische leger. Niettemin ging de strijd verloren. Boreslaus werd gewond en moest vluchten en hij zou ln handen der vijanden zijn gevallen, ware hij niet gered door den Oostenrijkschen graaf De Kern- pelen. een zonderling, die zich eens belast had met de opvoeding van Sonja (wier ouders onbekend waren), doch zich overi gens nauwelijk met de buitenwereld be moeide en heel zijn leven instelde op zijn liefhebberijen: het vervaardigen van auto matische poppenOm den jongeman te redden liet hij dezen zich verbergen ineen „automatischen schaakspeler", die echter zoodanig de aandacht trok der Russische officieren, dat hij bestemd werd als ge schenk voor de keizerin, Catharina de Groote. die evenwel inmiddels door spion nen van de ware toedracht der zaak op de hoogte werd gebracht. De schaakspeler moest demonstreeren voor de vorstin, liet zich echter van zijn stuk brengen bij een overwachte mededeeling in de zaal omtrent Sonja (op wie Boreslaus verliefd was) en werd veroordeeld tot den kogel, bij wijze van grap! Het was De Kempelen, die opt het laatste moment de plaats van den jon geman in den schaakspeler wist in te ne men en zóó viel hij tenslotte als slachtoffer van Catharina's wraakzucht, terwijl intus- aohen de beide jongelieden met behulp van een Russisch officier in staat waren ge steld de vlucht te nemen Dit merkwaardige en tamelijk ingewik kelde verhaal, dat nauwelijks in enkele vol zinnen te schetsen valt, is eenigszins fan tastisch van opzet, maar het wordt zeer goed gespeeld, in het bijzondei' door Con rad Veldt, als de excentrieke Oostenrijker, en door Francoise Rosay als de keizerin. Belangwekkend is bovendien het automati sche poppenspel, dat bij herhaling surpri ses brengt. Die soldaten, vooral, ln gevechts formatie en die muzikanten, zij zijn inder daad wel zeer origineel gevonden en re gisseur Dreville wist er een even nuttig ais Interessant gebruik van te maken Een boeiende handeling vindt men even eens in de film „Kunstzijde", waarin Willy Fritsch voor de zooveelste maal bewijst dat hij ook als karakterspeler talenten heeft. In Kathe von Nagy heeft hij een prachtige partnerin, terwijl Erich Kühlmann een schitterende typeering geeft van den schatrijken, doch weinig scrupuleuzen spe culant, die tenslotte aan zijn eigen over moed te gronde gaat. Het journaal brengt in Luxor bijzonder interessante opnamen van de Koninklijke familie, niet het minst van Prinsesje Bea trix tijdens het défilé der Baarnsche bui- gerij op den verjaardag van Prinses Juliana! Rex-Theater. „Orkaan" is de onover troffen film, waarin een verbijsterend or kaan-geweld een eiland in de Zuidzee weg vaagt. De filmtechniek heeft ln dit werk alle grenzen overschreden. Met een over weldigende virtuositeit wordt hier een or kaan gereproduceerd, waar de wildste krachten van de natuur op een perfecte wijze de realiteit van zoo'n natuur-gebeur- tenis voor oögèn stellen. En deze orkaan- dient tot sluitstuk van het verhaal van Te-1 rangi, den besten zeeman op ManukuAl die op Tahiti de kaak van een blanke tweeën slaat. Hij wordt tot 6 maan®11! dwangarbeid veroordeeld. De kapitein v»| den schoener brengt het nieuws naar W-I eiland, waar een jonge vrouw op Terarjil wacht. Door een sterk helmwee naar vrouw, onderneemt Terangi ettelijke maknl een mislukte poging om te vluchten. Inder-l daad gelukt het hem toch, de vlucht tene-l men. Wanneer Terangi naar het elltt»! terugkeert om zijn vrouw te ontmoet I acht de resident het echter zijn plicht, hw I te vangen en terug te zenden naar de 9^1 vangenis. Maar dan steekt de wind op. M5'! nukura ligt in de orkaan-zone en de n»"l tuurkrachten vagen alles van het eiian 1 weg. Boomen worden ontworteld, huiz" ineengedrukt. De oceaan kruipt hooget f» I hooger tegen het eiland op en voor I zwiept door de machtige orkaan, slaat mj alles op zijn weg uiteen. Wanneer de wj l kaan gepasseerd is, is er van Manuhin nog slechts een woestenij overgeblevenh zijn enkele overlevenden; onder hen vindt zich ook de resident. Zijn vrou schijnt te zijn omgekomen, (maar dan onv I dekt de resident, dat zij gered werd do» Terangi. Hij krijgt zijn kans hem ,eruL. I sturen naar dc cel hij laat haar voo™ Baan. De zoete Hawaii-romantiek en de Zw- zee-sfeer zorgen voor een liefelijke enw rage. John Hall, Dorothy Lamour en anderen vormen een voortreffelijke roux zetting. Mickey Roonel, die sympathieke kwajw gen, speelt een belangrijke rol in de ge» tige film voor de pauze „Je bent maar ee maal jong." ,1.1 Het Lido-Theater heeft, zooals wel verwachten was de prachtige film gensstad" geprolongeerd. Wie haar n» I niet zag, bevelen wij een bezoek a»"* hartelfjk aan. 5-J

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6