C HI E F HIPcae ERGERNIS BUITENLAND] LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 6 Mei 19|)ll heeds 20 jaren 't toppunt van kwaliteit en zuiverheid ALLEEN: Breestraat 171. ïllgemeene Toestand Het diplomatieke spel in volle actie. Z-A PROPAGANDA-AVOND LEIDSCH CARILLON-COMITÉ. Steunt de collecte van a.s. Dinsdag! In de Kleine Stadszaal vond gisteravond een propaganda-avond plaats, georgani seerd door het Comité tot aanbieding van een geschenk, in casu een Carillon voor het nieuwe Stadhuis. Deze bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het Comité mr. P. E. Briét, die namens het Comité allen welkom heete, in het bijzonder den heer Leo Mens en Jac, N- D. Hoogslag, secretaris der Ned. Klokken- spelvereeniging, die inleidingen zouden hou den over de onderwerpen: „Torenmuziek" en „Klokkenklank in de muziek", alsmede den heer Reinoud Heering. die eenige de monstraties op een carillon-klavier en -pe daal zou geven. Ook het Leidsche A. Capella koor, onder leiding van den heer Willem Mizeé werd welkom geheeten. Mr. Briét wees er op. dat het Comité het ook nuttig had geoordeeld, de collectanten der a.s. Dinsdag te houden collecte ten bate van het Carillon op dezen avond te vereeni gen. opdat deze de noodige inlichtingen kun nen verstrekken en sprak den hoop uit, dat deze collecte een succes zou mogen worden! Hierop zong het Leidsch A. Capella koor drie Oud-Hollandsche liederen, t.w. „O, ghij stad van Leiden", „Gelukkig Vaderland" en „Slaet op den trommele" waarop het woord verleend werd aan den heer Leo Mens. De toren, aldus spr„ domineert, het Stad huis en het stadsbeeld. De toren is gemeen schappelijk eigendom, opgericht en gewaar deerd door het volk en wordt genoten als svmbool van schoonheid en fierheid. Hij is verrezen als een Phoenix, uit zijn asch. Maar er wordt nog wat aan gemist. Behalve het oog, vraagt ook het oor zijn recht. Wij mis sen nog de twinkelende buitelingen der ca rillonklankjes; de toren moet zijn stem te rugkrijgen. Velen vragen zich af, of het thans wel een tijd is, om geld te vragen voor een klokkenspel. Het antwoord luidt: „Er moet toch ook een plaats voor iets an ders zijn!" De beiaard spreekt tot de ziel der menschen, de beiaard kan medewerken het volk te leeren zingen. Met de oude beiaard-liederen wordt de geest der voor ouders opgewekt. Spr. zette voorts den oorsprong van het carillon uiteen, dat uit de 14de eeuw dateert, aanvankelijk ieder uur aangaf en vervolgens elk kwartier, zoodat het den titel verkreeg van ..Quadrillon", door de toevoeging van drie kleine klokjes, de z.g. „Appeelkens". De huidige beiaard telt niet minder dan 45 klokken. Met het verval van het Carillon ging in de lie en 18e eeuw ook de spelkunst achteruit en kwam de bespeling veelal in handen van dilettanten als schoenmakers, smeden, enz., wat niet steeds gelukkig was. Vandaar het spreekwoord „Schoenmaker, houd je bij je leest." Later werd het bespelen van het Carillon moeilijker en verkregen kunstenaar als Jef Denijn bekendheid. Ook in onze stad werd eeuwenlang het Carillon bespeeld: zoo werd ook de Meimaand door 4® beiaard ingeluid. Omstreeks 1870 groeide de belangstelling weer. mede dank zij het werk van de Ned. Ver. voor Noord-Nederlandsche Muziekge schiedenis en verschillende publicaties van dr J. P. Herge. In het begin van de 20ste eeuw drong meer en meer het besef door, dat er iets goed ge maakt moest worden en verkregen vele plaatsen beiaarden met geschoolde beiaar diers. Sinds 1919 werkte ook de Ned. Klok- kenspelvereeniging stimuleerend. Spr wijdde vervolgens speciaal aandacht aan Jef Denijn, den Mechelschen beiaardier, wiens spel ons in harmonie met het eeuwige brengt. Deze wordt te Mechelen als op de handen gedragen en beheerscht zoowel in technisch als muzikaal opzicht alles op het gebied van het klokkenspel. Tenslotte verhaalde spr. het een en ander over den Leidschen componist Cornelis Schuyt, eertijds organist der Pieterskerk en tevens Leidsch beiaardier, tijdgenoot van Vondel en Sweelinck, een buitengewoon musicus van groote kwaliteiten. Na een kort overzicht van diens werken gegeven te hebben, sprak de heer Mens de hoop uit, dat spoedig de „twinkelende buitelingen" van het klokkenspel beluisterd kunnen worden in onze stad: de beiaard kan in het historisch Leidsche milieu niet gemist worden. De aanbieding van dit instrument zal een daad van gemeenschapszin zijn, waar mee men zichzelf en anderen kan verrij ken! Na deze leerzame uiteenzetting gaf de heer Hoogslag een interessante beschou wing: eerst over het klokkeluiden, dat sinds dit veelal op electrische wijze ge schiedt, veel van zijn poëzie heeft inge boet. Het luiden met de hand is véél mooier en kan op veel „persoonlijker" wijze geschieden. De klokkenklank heeft in tallooze ge vallen inspireerend, onbewust zoowel als bewust, op de componisten gewerkt, waar van spr. in woord, zoowel als aan den vleu gel, vele Interessante voorbeelden gaf. Woord en spel van den heer Hoogslag werden het aandacht beluisterd: deze ori- gineele causerie ontlokte veel applaus! Na de pauze gaf de heer R. Heering. ge- diDlomeerd leerling der Beiaardschool te Mechelen zijn demonstratie op het earil- loiyklavier en -pedaal en gaf daarmee een duidelijk inzicht van de moeilijke tech niek van dit instrument. Hij speelde oa. het reeds door het koor gezongen „O, ghy stad van Leiden" en een gedeelte uit een concert van Vivaldi, waarbij de geraffi neerde rhythmiek volledig tot uitdrukking kwam. Dit spel stond in het centrum der belangstelling, zóó zelfs: dat nog meer ten eehoore werd gebracht, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Nadat het Leidsch a Capella Koor zich nogmaals had doen hooren in een madri gaal en een canon van Cornelis Schuyt en daarmee veel dankbaarheid had ge oogst, sprak mr. Briét een opwekkend slot woord tot steun aan de collecte op a.s. Dinsdag, waarbij hij tevens zijn dank be tuigde aan de medewerkenden, die dezen avond zoo goed deden slagen. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. R. C. HARDER. De bevestiging en intrede van ds. R. C. Harder, die door den kerkeraad der Geref. Kerk in de vacature-ds. Verkuyl is beroe pen, zullen 25 Mei in de Hooigrachtkerk nlaats vinden. 4307 (luws. MM.) MILITARIA. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Lezing van Dr. Jos. J. Glelen. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde heeft gisteravond, alhier haar maandelijksche vergadering gehouden. Dr Jos. J. Gielen hield op deze bijeen komst een lezing, getiteld: ..Genologische beschouwingen over de Nederlandsche bal laden." Het letterkundig comparatisme zoo ving spr. zijn voordracht aan waarvoor in 15 landen ongeveer 40 leerstoelen be staan (Nederland levert niet één dezer 40!) is door den Franschen comparatist Paul van Tieghem onderscheiden in doxologie (invloeden-studie), thematologie (Stoffge- schichte"), crenologie (bronnenstudie en vergelijking) en genologie. Het laatste be studeert voornamelijk ontstaan en ontwik keling der letterkundige genres. Dr. Gielen ging na. hoe de ballade zich in Nederland heeft ontwikkeld en wat daar uit voor de genologie te leeren valt. In de ontwikkeling der Nederlandsche ballade vallen drie hoogtepunten te onder scheiden: middeleeuwen, tijd van de volks ballade der romantiek; tijd van volks- en cultuurballade, en de moderne tijd. Naast de Middeleeuwsche ballade, heeft zich in den Rederijkerstijd en trouwens reeds bij Christine de Pisan. Chartier, Frangois Villon e.a. een balladevorm ontwikkeld, die in zijn kunstigen strofenbouw aanmer kelijk van de ..eigenlijke" ballade afwijkt. Wat wij nu in onzen tijd waarnemen is driëerlei: 1. een aanknoopen bij de balladedichting der romantiek, bijvoorbeeld door Halbo Kool, Jan Vercammen en anderen; 2. een aanknoopen bij de balladedichting der Rederijkers, bijvoorbeeld door Weru- meus Buning en Anton van Duinkerken; 3. een aanknoopen bij de meest volksaar dige der balladen, namelijk bij de Mid deleeuwsche, bijvoorbeeld door Frank V.alkenier in „Balladen van Brabant". Spr. ging vervolgens de oorzaken van deze. herleving van oude tradities na. Anderzijds onderzocht hij de opvatting, die de dichters hadden van balladen: som migen zien er een natuurgedicht in, waar in de geheimzinnige en dreigende krachten over de menschen losbreken; wellicht is hier invloed der Osslaansche poëzie te be speuren; anderen zien er vooral in de histo rische vertelling, maar dan doorgeurd van een sfeer, die veroorzaakt wordt door per soonlijke interesse, het persoonlijke meele ven van den dichter. Voor de genologie valt er uit te leeren. hoe een genre vaste grenzen meestal mist. hoe door het werk der dichters deze gren zen soms worden uitgezet, ver bulten de oorspronkelijke opvatting, hoe bepaalde oorzaken zeer oude tradities kunnen doen herleven, zoo besloot dr. Gielen zijn voor dracht. GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER D. SPIERENBURG. AMBTENAREN DER PROVINCIE f ZUID-HOLLAND ALS RAADSLID. Den hezr Manders is geen vergunning verleend. Op de vragen aan het college van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland door het lid der staten van deze provincie, P. Gar denier is het volgende geantwoord: Ged. Staten hebben inderdaad geen vrij heid kunnen vinden aan den hoofdcommies ter Provinciale Griffie L. P. van Hameien en aan den bouwkundige van den Provin cialen Waterstaat J. H. A. Manders ver gunning te verleenen om eventueel geduren de de komende zittingsperiode weder lid te zijn van den raad der gemeente 'sGraven- hage, resp. Leiden. Volgens het Ambtenarenreglement (art. 23) is het den ambtenaar verboden lid te zijn van een publiekrechtelijk college zon der vergunning van Ged. Staten. Hierin ligt dus reeds een verbod vopr den ambtenaar, dat alleen kan worden weggenomen door een vergunning van Gedeputeerde Staten. Ieder geval zal daarom op zich zelf moeten worden beschouwd en getoetst aan de be langen van den dienst. Ged. Staten zijn daarbij in het algemeen van meening. dat de onbevangenheid van een ambtenaar, die meewerkt aan de voor lichting van hun college bij het uitoefenen van zijn taak om op de gestie van de ge meenteraden toe te zien, schade kan lijden, wanneer deze als raadslid in een zaak stel ling heeft genomen of zou moeten stelling nemen. In casu heeft de ondervinding geleerd, a. dat het voor den normalen gang van den dienst moeilijkheden oplevert, indien een Griffie-ambtenaar, wien belangrijke arbeid is toevertrouwd, herhaaldelijk onder bureautijd in verband met het raadslid maatschap afwez'g moet zijn en dienten gevolge niet in spoedeischende gevallen of wanneer aan zijn tegenwoordigheid om andere redenen behoefte bestaat ter be schikking is, en b dat een ambtenaar, die lid is van den raad van een gemeente, om die reden niet belast kon worden met eenige bepaalde werkzaamheden, die overi gens tot zijne .taak behoorden. In dit jaar werd om soortgelijke redenen nog één vergunning geweigerd, terwijl er drie zijn verleend. De garnizoens-commandant heeft gisteren beëedigd den bij Koninklijk Besluit van 27 April tot officier van gezondheid der 2e kl aangestelden vaandrig C. D. Binkhorst. LEIDSCHE BURGERWACHT. De Leidsche Burgerwacht besluit haar winterschietoefening met een onderlingen schietwedstrijd op buks in haar lokaal Utr. Veer 3, op 8 en 12 Mei, des avond van 8.30 tot 10 uur. De schietoefeningen te Katwijk beginnen Zaterdag 27 Mei des avonds van 6.30-8 u. Begiftigd met de zilveren medaille van Oranje-Nassau. De heer D. Spierenburg herdacht heden morgen den dag waarop hij 50 jaar geleden in dienst trad bij de firma D. D. Noordman aan den Haagweg. De jubilaris werd vanmorgen door de directie in het privé-kantoor ontvangen en toegesproken door den heer J. P. Noord man. die eraan herinnerde dat de heer Spierenburg op 13-jarigen leeftijd bij de firma in dienst trad. Hij ontwikkelde zich tot een goed vakman in de zagerij en bracht het tot meesterknecht Spr. over handigde hem een enveloppe met Inhoud. Daarna werd het woord gevoerd door den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die mededeelde dat het H. M. de Koningin had behaagd de jubilaris de zilveren medaille van Oranje-Nassau toe te kennen. Nadat de jubilaris had bedankt en ververschingen waren aangeboden, had in een der kantoorgebouwen de huldiging plaats door het personeel. Hierbij voerde het woord de heer C. L. van Amsterdam, die namens allen een schilderstuk aan bood. NED. HERV. GEMEENTE. De actie tot behoud der negende predikantsplaats. Zooals wij indertijd hebben gemeld, heeft een deputatie uit den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, de Gem. Commissie, de Notabelen en de Commissie van Eere- dlenst, besloten een Comité van Actie in het leven te roepen, welk comité zal trachten om langs vrljwllllgen weg de mid delen te verkrijgen om tot een voor de Gemeente-Commissie sluitende rekening te komen en daardoor om. te bereiken, dat in de nu een jaar bestaande vacature-dr. Locher spoedig zal kunnen worden voor zien. Thans kunnen wij mededeelen, dat dit Comité van Actie zich heeft geformeerd en zal bestaan uit de navolgende personen: ds. M. Ottevanger, eere-voorzitter en aan gewezen door het Ministerie van predi kanten; de heeren J. P. Mulder en W. Wig- gers, resp. voorzitter en secretaris, aange wezen door de Gemeente-Commissie; M. Brinks en G. J. v. d. Berg voor het College van Notabelen; C. Boot J. R.zn. en P A. Ie Feber voor het College van Ouderlin gen: H. van Leeuwen en W. J. Batist Jr. voor het College van diakenen en J. F. de Heer en H. Kres voor de Hoofd-CommLssie „Eere-dlenst". Bovengenoemd Comité zal thans moeten trchten om binnen den tijd van zes maan de na te gaan of het op de voorgestelde wijze mogelijk is de financieele basis voor de naaste toekomst te verbeteren. Mochten de plannen van het Comité geen resultaat hebben, dan zal men, wil men toch tot het beroepingswerk over gaan de kerkelijke belasting wel moeten verhoogen. Men verwacht echter, dat dit niet noodig zal zijn en dat de pogingen van het Comité van Actie met succes zul len worden bekroond. nutte dienstknechten zijn, maai- dat God wasdom geeft. Uit het korte verslag van den heer Al- dershoff over het schoolleven van het af- geloopen jaar bleek, dat er redenen tot blijdschap zijn over verkregen resultaten en over dep voortgaanden groei, waardoor weer uitbreiding van personeel noodzakelijk was. Echter moet ook geconstateerd wor den een toenemend gevaar voor decadentie mede door de radio. Er zal des te meer leiding van de school, maar vooral oók van de ouders moeten uitgaan Na sluiting der vergadering was er voor de ouders gelegenheid tot samenspreking met het personeel. VER. „GEMEENTE-BELANG" OPGERICHT Eigen candidatenlijst voor de raadsverkiezingen. In het hotel „Den Burcht" kwamen be langstellenden bijeen, met het doel een vereeniging „Gemeente-Belang" op te richten. Onder leiding van dr. C. J. A. v. Iterson werd - na uiteenzetting van het doel der vereeniging en na beantwoording van en kele vragen besloten de vereeniging „Ge meente-Belang" op te richten. Het doel dezer vereeniging is; „het be vorderen van de belangen der geheele Leidsche burgerij in aJ haar geledingen, met het streven een organisatie te vormen, die vereenigt allen van welke politieke richting ook die venmeenen, dat ieder vraagstuk in den gemeenteraad neutraal zakelijk zal moeten worden behandeld, overeenkomstig het algemeen belang, met terzijdestelling van groeps- en partijbelan gen". In het bestuur werden gekozen de heeren dr. C. J. A van Iterson, voorzitter; W. K. van Hasselt, secretaris; G. E. Bouwmeester, penningmeester. Vervolgens werd overgegaan tot het aan wijzen van de candidaten voor het lid maatschap van den gemeenteraad, in ver band met de verkiezingen op 14 Juni as. Het resultaat hiervan was. dat werden aangewezen; 1. A. P. A. Eskens: 2. T. F. Vlieland; 3. W. K. van Hasselt; 4. J. A. M. Kleine; 5. G. E. Bouwmeester. over een storing aan Uw naaimachine? Green bewaar 1 Onze groote ervaring, zich uit strekkende over meerdere ia- brikaten, stelt ons in staat U vlug en afdoende te helpen. Daarom naar C. F. MEERPOEL 4385 (Ingez. Med.ï GEREF. U.L.O. KOPSCHOOL HOOGL. KERKGRACHT 20 A Ouderavond. De aanwezigheid van vele oud-leerlingen, die het vorig jaar hun diploma behaalden, gaf aan dezen ouderavond een bijzonder karakter. Het illustreerde de band. die op de school was ontstaan. De heer Bosecke, die na het openingswoord van den heer de Jong het woord kreeg, zeide. dat deze band als gevolg van de op school heerschende sfeer de ouders had genoopt daarvoor op dezen avond hun dankbaarheid te bewijzen jegens het personeel. In humoristische be woordingen bood hij namens de ouders van de 45 geslaagde leerlingen een electrische klok een vijf schilderijen aan voor de school. De heer Aldershoff antwoordde namens het personeel, dat hij ten zeerste deze ge schenken waardeerde, te meer waar daaruit sprak de gezindheid der harten. Hij richtte tevens het woord tot de aanwezige oud leerlingen, die nagenoeg allen een plaats in de maatschappij gevonden hebben, om hen te herinneren aan w-at de maatschappij van hen eischt en wat God daarin van hen vraagt. Na een korte pauze volgde de inleiding van den heer Drewes over: De psychologie der schoolklas. De doorgronding der men taliteit is haast onmogelijk en is toch eer ste verelschte. De puberteitsjaren van de UX.O.-leerlingen hebben hun eigenaardige moeilijkheden, welke door den spreker klassegewijze worden behandeld. Een col lectie briefjes van leerlingen gaf hem tel kens gelegenheid allerlei typische verschijn selen met treffende voorbeelden te illu- streeren. De taak in de opvoeding is het juiste evenw'cht te bewaren, tusschen handhaving van het gezag en het laten cpgroeien tot zelfstandigheid De ouders werden gewezen op de moeilijkheden der onderwijzers en tot besluit wees spreker op het woord van het Evangelie, dat wij on Het provinciaal kerfldbestuur van Friesland heeft den heer S. Poetma uit Bolrward, candidaat aan de Universiteit alhier toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk; dat van Utrecht den heer P. A. Lef ober alhier en dat voor Zuid- Holland den heer 'Joh. Kroon, candidaat te Leiderdorp. HENGELVERBOD OP ZONDAG TE WOUBRUGGE? Sportvisschers adresseeren aan Gemeenteraad. Het bestuur van den Hengelaarsbond vooil Lelden en Omstreken heeft een request ml den gemeenteraad van Wouibrugge g».| richt, houdende het dringende verzoek tel het aldaar dreigende verbod voor het hen.l gelen op Zondag niet te doen doorgaan I Aan dit request is adhaesle betuigd dooi til belde zusterverenigingen te Haarlem iJ door den hengelaarsbond „Ons Genoegen"! te Alphen aan den Rijn. In di request wordt o.a. gewezen op 1 feit, dat door zulk een verbod vele lnge-l zetenen van Woubrugge, die aan de her.-l gelsport door verkoop van consumptie I verhuren van nacht- en zomerverblijven! woon- en roeischuiten, enz. een niet on-| belangrijk Inkomen verdienen, ernstig! worden gedupeerd, maar dat bovenfe:! bedoeld verbod is een ingrijpen in de vrij.l held van ieder weldenkend Nederlander en I daarom alleen al niet is te rechtvaardig»r; I De Bond erkent, dat enkele hengeiianl worden aangetroffen, die zich niet naar ix-1 hooren weten te gedragen, waartegen «I organisaties zelf streng optreden, doctil wijst er op, dat verreweg het meerendeeil rustige burgers zijn, die er hoogen prijs o; I stellen anderen riiet onaangenaam te zjal ZENDINGSDIRECTOR Ds. JOH. RAUWS.! Te Amsterdam een ongeval overkomt:. Ds. Joh. Rauws, director der samen werkende Zendingscorporaties te Oegs'. geest, is op het Singel te Amsterdam 1 komen te vallen, als gevolg waarvan hij in de Luthersche Diaconessen-In- richting aldaar ter verpleging is opge nomen. Naar de hoofdstad gekomen om bj) (t| samenkomst in de Koepelkerk tegenww dig te zijn, waarin zendeling en mevrowl Van Noppen afscheid zouden nemen, liif ds. Rauws op het Singel bij het geboml van de Vrijw. Burgerwacht. Vermoedeliiil doordat hij schrok van het signaal van tal hem passeerende auto, kwam ds. Ran»),! juist toen hij op het trottoir wilde stapper.I te vallen, waarbij hij zijn rechterarm er»| stig bezeerde. Per auto van den G. G. en G. D. werd! ds. Rauws naar het Binnen-Gasthuis orer-l gebacht, vanwaar hij, nadat een voorloopig I verband was aangelegd, naar de Luth. Dia-1 conessen-inrichting is vervoerd, waar hij ter vepleglng is opgenomen. De toestand van ds. Rauws is overigens! goed en geeft geenerlei reden tot bezorgd-1 held. De reactie op de rede van Beck is als verwacht mocht worden, men zie het 6e Blad. De groote vraag blijft natuurlijk, hoe Dultschland zal reageeren. Von Rib- bentrop heeft daarover reeds met HitJer te Berchtesgaden geconfereerd voor zijn bezoek aan Ciano. Dat ook Danzigers aan wezig waren, wordt van Duitsche zijde be slist ontkend. De - besprekingen tusschen graaf Ciano en von Ribbentrop, welke vanmiddag zul len beginnen, zuilen worden gehouden in het regeeringspaleis te Milaan en niet In villa Deste aan het Comomeer, zooals eerst werd gemeld. De besprekingen zullen van middag beginnen na de lunch, welke door graaf Ciano in -het stadhuis van Milaan wordt aangeboden. Vanavond zal von Rib bentrop een diner aanbieden, waarna een concert aal worden gegeven In het Scala theater. Morgenochtend zullen de besprekingen beéindigd worden en morgenmiddag zullen beide ministers naar villa Deste aan het Comomeer gaan. Het antwoord van Engeland op de Russi sche voorstellen tot vonming van een bond genootschap tegen agressie is definitief goedgekeurd in een vergadering van de ka binetscommissie voor buitenlandsche za ken, die anderhalf uur geduurd heeft. Het antwoord zal vrijwel onmiddellijk naar den Britschen ambassadeur te Mos kou worden gezonden ter overhandiging aan de Russische regeering. Volgens den diplomatieken redacteur van Reuter, gelooft men te Londen, dat het Britsche antwoord op de Russische voor-I stellen het beginsel dier voorstellen intact laat, terwijl tegelijkertijd rekening wordt I gehouden met de inzichten der voornaam-l ste deelnemers in eenig anti-agressieptal Chamberlain zeide nog. dat hij geen rede» I had, te veronderstellen, dat men niet tot I een bevredigend resultaat zal komen, doen I hij kon onmogelijk een datum noemn.1 waarop hij zou kunnen zeggen, dat resultaat is bereikt. Hij achtte het niet gewenscbll iets te zeggen omtrent den aard der voor-I stellen, die van beide zijden zijn gedaan. I Naar Tass uit Moskou meldt, heelt het I presidium van den oppersten Sovjet besloten I dit lichaam tegen 25 Mei voor de derde rit-1 ting, te Moskou, bijeen te roepen. Gisteren is Gafencu te Belgrado aange-1 komen, waar hij o.m. door Markowitsj werf I verwelkomd. In den loop van den ochtend I hebben de beide ministers van buitenland- P sche zaken hun eerste onderhoud gehad I Gafenco werd daarna door de koning-1 moeder in gehoor ontvangen en vervolgen) I door prins Paul, bij wien de RoemeenscM minister het noenmaal gebruikte. De vice-volkscommissaris van buitenland sche zaken der Sovjet-unie, Potemkln. Is via Istanboel naar de Sovjet-unie teruggekeerd- Naar vernomen wordt, is hij teruggeroepen Totnutoe zijn nog geen mededeelingen ver strekt over de besprekingen, welke Poten)- kin te Ankara heeft gevoerd. VEREENIGDE STATEN. 1>« staking in het mijngebied. Het aantal stakende mijnwerkers in het kolengebied van Appalachia is thans geste gen tot 460.000. Dit is het gevolg van het sluiten der mijnen, die in het gebied van Chicago nog aan het werk waren gebleven. Het werk ligt thans volkomen stil, doch de commissies, die beide partijen vertegen woordigen, onderhandelen nog met bij stand van een regeeringsbemiddelaar. De moeilijkheden zijn het gevolg van het lelt, dat de mijneigenaars en de vakvereeni- gingsvertegenwoordigers geen overeen komst tot stand hebben gebracht ter ver vanging van de overeenkomst, die op 31 Maart eindigde. JAPAN. De buitenlandsche politiek. ilk woordvoerder van het Japansche i ttlsterie van buitenlandsche zaken heeft ta een persconferentie verklaard, dat de panisdhe buitendandsohe politiek niet j" tegenstelling is met het democratie1" kamp. noah tnet het totalitaire blok De woord-voerder weigerde iets te zegg® over de geruchten over een militair Wj drag tussohen Japan. Dultschland en Iw» en hij voegde hieraan toe. dat Japs" eigen, onafhankelijke buitenlandsche po- tiek voert, welke er op gericht is, met buitenlandsche mogendheden vriendstfw pelijfce betreücfcingen te onderhouden e»1 ontwikkelen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2