Magazijnruimte of een terrein Guyana - Het beloofde land? DAGBLADRECLAME Dames Kapsalon MaiSOII „Nelly LEID5CH DAGBLAD - Zesde Blad Zaterdag 6 Mei 1939 UIT DE BONTE WAERELD GEUBELS BERICHT VAN INZET Openb. Verkooping Joodsche kolonisten in Fransch-Guyana Het land biedt vele mogelijkheden CASSETTE Het universeele reclame-middel Een Loopjongen HUWELIJK NU VOOR MARKIEZEN GEBR. GINJAAR Het adres voor de Nieuwste Garneering' WIJNNOBEL CHEVALLIEB De haven van Cayenne, de hoofdstad van Fransch-Guyana. (Van een bijzonderen medewerker). Binnenkort zullen 14 Joodsche emi granten uit Frankrijk naar Cayenne, de hoofdstad van Fransch-Guyana, scheep gaan: een dokter, een tandarts, een apotheker, een scheikundige, een land meter, een werktuigkundige, een leer looier, een specialist voor het in cultuur brengen van boschland, een vakman voor de bewerking van houtsoorten uit de koloniën, een veefokker, een electro- technicus, een meubelmaker, een juwe lier en een koopman. Mannen tusschen de 20 en 40 jaar, uitgerust met alle ge reedschappen, van de kleinste werk tuigen af tot aan de modernste machi nes, die noodig zijn, om nieuw land in cultuur te brengen. Zij gaan als de voor hoede, als pioniers, om allereerst den weg te bereiden voor de kolonisten, die hen in groepjes in de komende maan den zullen volgen, en voor hun onder dak in zelfgebouwde blokhuizen te zor gen. En dan zullen ze aan hun koloni satie-werk gaan: bewerking van den bodem voor den akkerbouw, het maken van weiden voor de veeteelt en het in cultuur brengen van de wouden. Het initiatief tot dit kolonisatiewerk, dat hoe bescheiden dit begin ook lijken mag toch onbegrensde ontwikkelingsmogelijk heden in zich bergt, ging uit van een een- voudigen handelsman uit Parijs. Van een man van de daad, die tegenover de massale ellende van de van hun vaderland en brood beroofde mannen, vrouwen en kinderen niet eerst de groote oplossing van het emigran tenprobleem wil afwachten, maar vastbe sloten is, practisch helpend in te grijpen en althans aan groepen van deze uitgestoote- nen weer vasten grond onder hun voeten en een menschwaardig bestaan te verzekeren, eervol voor henzelf en tegelijk nuttig voor de maatschappij, waarin ze staan. Hij kent Fransch-Guyana uit eigen ervaring, weet, hoe ongegrond de vooroordeelen zijn, die een kolonisatie van dit gebied hebben tegenge werkt, hoe groot daarentegen de mogelijk heden zijn, die zich bij systematischen en taaien arbeid openen. Half December legde de initiatiefnemer zijn plan aan den Fran- schen minister van koloniën, Mandel, voor. De minister keurde het ontwerp goed en verklaarde zich bereid, aan de emigranten voor 99 jaar voldoende land in bezit te ge ven, om daar een kolonie te stichten. Het miskende Guyana. „Fransch-Guyana is, hoe paradoxaal het klinken mag. de oudste en toch de jongste, de rijkste en toch de armste der Fransche koloniën!'' Met deze woorden leidt Gabriël Bureau zijn werk „Het miskende Guyana"in. dat zoowel een verdedigend als een om hulp roepend geschrift voor zijn eigenlijk ge boorteland wil zijn. Guyana lijdt onder den slechten naam. een ongezond land te zijn. alleen, omdat het door de wet van 1854 tot een strafkolonie werd. De wetgever hoopte, de in het moederland veroordeelden door hun uitzending naar 'de verbeterinrichting van Cayenne weer tot bruikbare leden van de menschenmaatschappij te maken en tegelijk langs dezen weg Guyana te kun nen koloniseeren. Maar de uitwerking was een andere. De gevangenen maken zich wel bij de werkzaamheden voor het beheer van de strafinrichting, of, voor zoover ze geen vakkennis hebben, als huiselijke hulp krachten in de ambtenaarsgezinnen, weer anderen bij den boscharbeid of in den landbouw nuttig. Op het land zelf echter ligt sedertdien een vloek. En toch is Guyana een gezond en rijk land, waarvan de schatten zelf opge dolven zouden moeten worden, om het tot een van de rijkste der aarde te maken. Even gezond als de beste andere tropische landen. Dat leert ook de sterftetabel: Guya na 2,50%, Réunion 3,04%, Senegal 5,82%, Guadeloupe 6.50% en het veel geprezen eiland Martinique 6,94%. Niettegenstaande Fransch-Guyana vier graden ten Noorden vaq den equator ligt, is de hitte daar beter te verdragen dan een Parijsehe zomer. De thermometer wijst bijna altijd 's morgens 24 gr. en 's middags 28 gr., waarbij een frissche bries deze temperatuur op prettige wijze veraangenaamt. De heetste maanden zijn Augustus, September en October. Van Juli tot November is het droog. Dan komt de regentijd met schaarsche onweders en slechts een enkele maal springvloeden. Een zelfde klimaat heeft het in het Westen aan grenzende Nederlandsch-Guyana. En- toch wordt dit laatste op een oppervlakte van 129.000 k.m.2 door 145.000 zielen bewoond, terwijl Fransch-Guyana op een oppervlakte van 90.000 k.m.2 nauwelijks 37.000 inwoners telt. Daarvan leven er 30.906 in de kust streek, het eigenlijke Guyana, terwijl er 6.099 in het bergland van Inini wonen. In de kuststreek is dat dus 1 inwoner op 1. in het bergland van Inini zelfs 1 op 10 k.m.2. De hoofdstad Cayenne telt 11.000 inwoners. De inboorlingen. Indianen en Bouis. behoo- ren tot drie heel vreedzame stammen en doen uitstekend dienst bij het roeien op de stroomen en bij de verdeeling der levens middelen over het land. Het land is buiten gewoon rijk aan water. De rivierbeddingen zijn nauwelijks 3 k.m. van elkaar verwij derd. De Westelijke grensrivier Maroni is 675, de grensrivier in het Oosten, Oyapok, 425 k.m. lang. In den bloeitijd van deze kolonie in de 17de en 18de eeuw waren de plantages bovendien door kanalen onder ling verbonden. Tegenwoordig zijn deze echter dichtgeslibd en door onkruid over woekerd. De bodem van Guyana is buitengewoon vruchtbaar. Zijn rijkdom is tot nu toe nog slechts voor een heel klein deel benut. Syste matisch bewerkte plantages voor cacao, koffie, muscaat, kruidnagelen, peper, sui kerriet, katoen, kleurstof leverende planten, geneeskrachtige kruiden en olijfboomen wijzen op onbegrensde mogelijkheden tot succes. Hetzelfde geldt voor het verbouwen van ananas, maïs, rijst, voor alle soorten groente en voor de fruitcultuur. Geweldige oppervlakten weide, die zich over 300.000 h a. uitstrekken, maken veeteelt op groote schaal mogelijk. De wouden zijn van een onmetelijken rijkdom: zij leveren het een voudige brandhout zoowel als het kostbaar ste hout. Ook visscherij en jacht brengen heel wat op. En dan de schatten van den bodem: goud, zilver, koper, kwikzilver, ijzer, tin, lood, en ook allerlei edelsteenen: dia manten, granaten, topazen, amethysten enz. Een groot, door de natuur rijk gezegend gebied voor industrie. Modelboerderij van een bestrafte. De handelsstatistiek van het land laat dezen rijkdom weliswaar niet vermoeden. De invoer bedroeg in de jaren 1933 tot 1936 gemiddeld 42.031.250 francs, terwijl de jaar- lijksche gemiddelde uitvoer in dezelfde pe riode nauwelijks een bedrag van 24.705.000 francs bereikte. Ingevoerd werden vooral levend vee, vleesch in blik. visch in het zout en in blik, spijsoliën, gecondenseerde melk, wijn, huishoudelijke artikelen, alle metalen gebruiksvoorwerpen, textielwaren, schoenen, parfumerieën. Als belangrijkste uitvoerproducten noemt de statistiek over dezelfde periode goud in een hoeveelheid van gemiddeld jaarlijks 1.473.729 gram, 1725 hJ. rum, 16 ton rozenolie-essence, en 442 ton bouw- en edelhout. Bij een goede in- dustrieele ontwikkeling van het land zou deze uitvoer natuurlijk in hooge mate op gevoerd, daarentegen de invoer van veel der genoemde artikelen verminderd of zelfs vermeden kunnen worden, als men de schatten van den bodem evenredig zou be nutten. Hoe zeer het daarbij uitsluitend op goed georganiseerden en taai volgehou den arbeid aankomt, moge een klein voorbeeld aantoonen, dat Alexis Danan in zijn werk „Cayenne" vertelt. Madame Duez. de vrouw van den vroegeren ge vangene Nr. 40.065 was hem na zijn in vrijheidstelling naar Cayenne gevolgd. Men stond haar, ondanks den spot van de inboorlingen, een rotsachtig gebied van eenige h.a. af. waaraan al veel avon turiers hun geld en hun krachten ver spild hadden, en stelde haar twintig gevangenen voor de ontginning van den bodem ter beschikking. In tien jaar ontstond op dezen steenachtigen slechts door wild struikgewas begroeiden bodem een modelboerderij. „L'Ilet-la-Mère (zoo heet deze farm) stuurt tegenwoordig eiken dag een groote motorboot naar Cayenne, over laden met de heerlijkste moestuinpro ducten en fruit, niet alleen echt kolo niale gewassen, maar ook Europeesche vruchten en groenten van de beste kwaliteit. „Ze zeiden mij," vertelt de dappere vrouw, „dat dat niet gebeuren zou. Maar de aarde schenkt alles, waar voor men den bodem bewerkt. Ik ver koop minstens 1400 cocosnoten per maand, heb 75 stuks vee, honderd var kens, 150 kippen en eenden, wij win nen steenkool en gaan op de haaien- jacht." „Het land van den gouden mensch". Fransch-Guyana werd omstreeks het jaar 1500 door den Spanjaard Vinzenz Pinzon ontdekt. Zijn schilderingen van den rijk dom van het land lokten groote scharen avonturiers naar het „Land van den gou den mensch" (Manoa El Dorado). Daarbij waren ook vele Franschen. Sommigen wer den zeeroovers, die langs de kust tot aan Columbie kwamen, anderen vrijbuiters, die op de hoogvlakte van Guyana bleven en aan de inboorlingen het geheim trachtten te ontrukken, hoe men goud kon vinden. De Franschen vestigden zich op het eiland Cayenne en begonnen met akkerbouw en handel. In het jaar 1626 en volgende jaren rustten de kooplieden van Rouaan herhaal delijk kolonistenexpedities van 2560 man uit, die zich in de kuststreken vestigden. Tot ze door de Indianenstammen verjaagd werden. Toen kwam er een Hollander, Spranger, die uit Brazilië verdreven was, op het eiland Cayenne. Hij kreeg van de India nen het vestigingsrecht. Dank zij zijn ver standig beheer werd de nederzetting, waar toe ook vele eveneens uit Brazilië verdre ven Joden behoorden, tot een bloeiende kolonie. In dezen tyd deed de Fransche mi nister van financiën Colbert pogingen om het koloniale keizerrijk weer te doen ople ven. In 1663 werd een expeditie van 1000 man door de Westindische Compagnie, die door een zekeren Bouchardeau gesticht was, uitgerust. De Compagnie bestond uit 20 in leggers, van wie ieder 10.000 francs ter be schikking gesteld had. De toenmalige gou verneur van de Antillen kreeg bevel, de Hol landers uit het land te zetten en de expedi tie zich in Guyana te laten vestigen. De Hollanders gingen naar de Antillen, de NEGERS AAN DE UNIVERSITEIT VAN MISSOURI. Het Hooge Gerechtshof der Vereenigde Staten heeft met betrekking tot de toela ting van negerstudenten aan de universiteit een oordeel uitgesproken, dat van giroot be lang voor de negerbevolking Is. De verdien ste, voor dit oordeel gestreden te hebben, komt een jongen neger uit Missouri, Lloyd Hince. toe. Hij wilde zich in de juridische faouilteit van de universiteit van Missouri laten inschrijven, maar werd daar echter afgewezen. Toen hij op zijn inschrijving bleef staan, gaf de universiteit hem een studiebeurs voor de Lincoln Hoogeschool, die wel bij voortduring negers aanneemt. Maar Hince, die zich een strijder voor zijn ras voelde, wees deze beurs af en diende tegen de univeiisiteitslelding een aanklacht in. Toen het gerechtshof van Missouri de universiteit in het gelijk stelde, ging hij in beroep bij het Hooge Staatsgereohtshof. Hij 'beriep zich daarbij op de zoogenaamde 14e paragraaf van de grondwet, waarin de gelijke rechten van alle burgers van de U.S.A., onverschillig welk ras erkend worden. Het Hooge Gerechtshof bleaf op grond van de niet te loochenen feiten niets meer over dan de argumenten van Hince aan te ne men en de universiteit te Missouri tot op name van dezen student te veroordeelen. Deze aangelegenheid heeft in de Zuide lijke Staten waar nog een zeer steik voor oordeel tegen negers bestaat, het grootste opzien gebaard, nu dit oordeel alle voor oordeelen logenstraft. DE PAPEGAAIENSTAKING. Zooals ieder jaar, vond ook ditmaal on-1 langs weer een groote vogeltentoonstelHj' I te Londen plaats en ook ditmaal zoudej I er prijzen uitgedeeld worden voor de best-1 sprekende papegaaien. Er werden dertien 1 papegaaien uitgekozen om aan den wed. I strijd deel te nemen; honderden belang.I stellenden en nieuwsgierigen zaten vol I spanning te wachten op de dingen die ko-1 men zouden en de jury-leden zaten msl ernstige gezichten te kijken. Maar, o wee, I de vogels zeiden geen woord en blevejl zwijgend zitten. De eigenaars riepen h®| de liefste vleinaampjes toe, afgewisseld I met heftige scheldwoorden, men gaf heul suiker, brood, noten en andere lekkernijen I maar de papegaaien wilden geen woord. I je zeggen. Zoo iets was nog nooit voor-1 gekomen en het leek wel. alsof de vogels 1 om te plagen nog zeer spottend rond sa-1 ten te kijken, terwijl ze den indruk ver-1 wekten een soort papegaaien-staking op I touw gezet te hebben. Nadat men zich een I uur lang tevergeefs ingespannen had, de I dieren aan het praten te krijgen, bedacht I men wat anders. Men kwam op het deck-1 beeld, de dieren met sterke schijnwerpers I te bestralen, daar men de ervaring opge-1 daan heeft, dat de vogels in het schelle I licht veel opgewekter en levendiger wor-1 den. Maar ditmaal sloten ze eenvoudig dt I oogen en zwegen weer in alle talen. En. I delijk gaven de jury-leden het op, ze ston-1 den op en de voorzitter wilde de bijeen. I komst al voor beëindigd verklaren, toen I plotseling een schelle stem weerklonk: I .Jerry heeft den eersten prijs gewonnen!"! De heele zaal klapte enthousiast, Jerry I herhaalde zijn geleerde zin nog taliooze I malen en nu het ijs eenmaal gebroken I was, deden ook de andere papegaaien hun I best hun schade in te halen. Het is over-1 bodig hier op te merken, dat Jerry indei. daad den eersten prijs verworven heeft. Joden naar Suriname, dat destijds Engelsch bezit was. Maar alles keert in de geschiedenis terug. Zelfs de som van 10.000 francs. Want zooveel is voor leder van de veertien pioniers noo dig, die in de komende dagen uitgaan, om in Fransch-Guyana weer een Joodsche ko lonie te stichten: 4000 francs voor de heen reis en voor de borgstelling voor de even- tueele terugreis, 4000 francs voor de uit rusting en 2000 francs om een jaar lang in het levensonderhoud te kunnen voorzien. Reeds de volgende groep, die op 10 Maart Frankrijk verlaat, zal maar 6000 francs per man noodig hebben, daar de kosten van de gereedschapsuitrusting wegvallen, de ver-1 dere groepen zelfs maar 3000 francs, daar I ze alleen maar de heenreis en de kosten! van het levensonderhoud voor een half Jan I zullen moeten kunnen bestrijden. Met de uitvoering van dit kolonisatie- plan wordt een bescheiden begin ge maakt. een begin echter, dat, als de voorteekenen niet bedriegen, bij doel- bewusten arbeid tot een kolonisatie werk van groot formaat kan uitgroeien. (Nadruk verboden), I Indiaansche kinderen, Inwoners van Fransch-Guyana. Geïll. Prijscourant gratis op aanvrage met inhoud Q QC 20-deelig v.JJ Een GERO FABRIKAAT waarborgt KWALITEIT en DEGELIJKHEID. PLEIN 3 - DEN HAAG Verzending naar Indië onder garantie. 4753 Na 5.30 uur Tel. 4254 of H. Rijndijk 60. TE KOOP GEVRAAGD in Leiden en aan vaar water. Oppervlakte ca. 500 M2. Aarib. met prijs Bureau van dit Blad onder ivo. 344ila. ïillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. gevraagd. 4358 Aanmelden Morschsingel 14-15 LEIDSCHE DRUKKERIJ. Vrijdag 12 Mei '39, 's av. 7 u. in het Not. huis te Leiden, ten ovesrtaan v. d. Not. B. H, STUMP EL, Afslag van: 4378 1. Winkelhuis met Afz. Bo- venw. en gr. tuin Mare 104/ 104a, gr. 4.72 c.a„ in bod op f. 8200.—; 2. Huis Hoogl. Kerk- gracht 27, op f. 1720 3. Huis Rapenburg 96, op f. 1200. Heer, leeft. 50 J., met goede levenspositie, zoekt kennis making met Wed. of Dame, P.G., tusschen 30 en 45 J„ ver mogen geen vereisohte, om na event, harmonische levensop vatting een huwelijk aan te gaan. Discretie op eerewoord verzekerd. Br. VAN ZWICHT's Boekh., lett. C. 4383 wegens faillissement. De Notarissen A. H. J. LOT MAN te OudeweteTing en P. H. ROMELJN te Warmond, zul len op Woensdagen 17 en 24 Mei 1939, van. 11 uur, in het café v. d. Heer Witteman te H jogmade, bij inzet en afslag publiek verkoopen4363 De SLAGERIJ met slacht plaats en woonhuis, en nog 2 woonhuizen, met erven, als mede den ondergrond, te Hoog- mede, groot 3 a. 70 c.a. Als zijnde de eenige slagerij in Hoogmade, zeer 'geschikt voor R.K. slager. Aanvaarding na betaling op 19 Juni 1939. Bezic/ht. in de weken van veiling en afslag op Dins- en Donderdag 24 uur nam. Salon voor moderne coiffures. 4,98 PERMANENT WAVE, met en g zonder electricitelt vanaf Specialiteit in: BRUI OS KARREN Breestr. 171* Telef. 1185 s. t.o. GERZON Produits de Beautt, Robêl - P"is Goed en Goedkoop - VOLMOLENGRACHT 26 - Telef. 35341 EFFEN en GEBLOEMDE ZUDE en STOFFEN. KRAGEN, CEINTUREN, CORSAGES, SJAALS. MUTSEN, KOUSEN, HANDSCHOENEN, SLUIERTULEBRUIDSTAKJES, Verschillende soorten NOMOTA-WOL. EVERLASTING KATOEN. D. M. C. ARTIKELEN. 4343 Breestraat 108a - Telef. 1036 - Postgiro 2993- 2-ó

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 20