Simplex rijwielen, de beste voor den prijs 46s< Ons Kort Verhaal Vereen.v.Nat. Veiligheid LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag i Mei 193) Behalve politieke ook inwendig storende factoren De moord aan den Lindengracht te Amsterdam Dossier 5313 Het bedrijfsleven zal zwaar worden getroffen Twintig jaar geëischt tegen den dader 2-J (Van onzen financieelen medewerker) I slachtoffer. Berichten omtrent een her- nieuwing der belastingwetgeving i een lang De New-Yorksche makelaars, die op den gekoesterde wensch van het bedrijfsleveni m vo >1 Hitler's Riiksriaïn-prfp in Hpn dooi middel van een vervanging van o.a. dag van Hitler's Rijksdagrede in den prillen morgen hun kantoren openden, ten einde ln staat te zijn het hoofd te bieden aan de drukte, waartoe de redevoering van den Duitschen Rijkskanselier aanleiding zou geven, zijn wel zeer bedrogen uitge komen De effectenbeurzen hebben zoowel vóór als tijdens en na de rede geen teeke nen van een vermeerderde bedrijvigheid vertoond. De handel bleef uiterst beperkt en werd in alle kalmte afgedaan. Geen won der, want de onzekerheid is door de woor den vnn Hitier niet weggenomen. Duidelijk is dezer dagen opnieuw geble ken, welk een grooten invloed de verwach tingen en derzelver al of niet geheele of gedeeltelijke vervulling op het koersverloop aan de effectenbeurs uitoefenen. De Rijks dagrede klopte, wat toon en inhoud aan gaat, vrijwel nauwkeurig met het beeld, dat men zich In flnancieele kringen hier te lande daaromtrent had gevormd De op vatting. dat de directe oorlogsdreiging naar den achtergrond was geweken, werd er door bevestigd. Daarom was de tendenz ter beurze van Amsterdam na het aanhooren ervan ..niet onbevredigend". Wall Street daarentegen reageerde ongunstig, hetgeen voor het overgroote deel op rekening mag ■worden geschreven van het feit, dat de vroeg uit de veeren gekomen handelaars vergeefs hadden gewacht op de zoo vurig hegeerde orders. Het koersverloop voor de locale waarden aan de Amsterdamsche Beurs bleef in de afgeloopen week den steun genieten van aangekondigde dividenden en gepubliceerde jaarstukken van Nederlandsche maat schappijen. juist ook weer. omdat deze in vele gevallen beter bleken te zijn dan men in dezen tijd van onzekerheid en politieleen druk had durven hopen. Gelet op het ver loop der rubber- en palmolieprijzen. meen de men bijv. voor de Rubber Oultuur Maat schappij ..Amsterdam" op geen hooger di vidend dan 8" o te mogen rekenen, zoodat het een goeden indruk maakte, toen de maatschappij ÏO"'» declareerde, ook al bleef men daarmede 5"o beneden de uitkeering voor 1937. Ook de bij uitstek gunstige sul- kerberichten lieten de koersen niet onbe- invloed. Nu de superieure suiker uit oogst 1939 practisch is uitverkocht, bestaat er geen twijfel, of de financieele resultaten der suikermaatschappijen voor het loo- pende jaar zullen beslist gunstig uitvallen. Dank zij de verschillende en belangrijke prijsverhoogingen. waartoe de N I V.A.S. kon overgaan, zal de gemiddelde prijs bover. dien van 1938 en 1937 komen te liggen. Men ontmoet ramingen van f. 6.50 per quintal voor oogst 1939 tegen f. 5.25 voor oogst 1938 en f. 5.45 voor oogst 1937 bij een kostprijs liggende tusschen f. 3.50 en f. 4.50. Toch was de uitwerking van de gunstige economische berichten op de koersen be trekkelijk zwak, aangezien de beurs zich ge plaatst ziet voor een nieuwe periode van zenuwsloopende en het initiatief doodende onzekerheid op politiek terrein. In dit ver band zou ik er echter voor willen waar schuwen aan den invloed der politieke fac toren op het zakenleven een al te groote kracht toe te kennen. De neerdrukkende werking, welke de jxoiitieke ontwikkeling op het bedrijfsleven uitoefent, is zeker onmis kenbaar. doch het gaat, naar mijn mee ning, niet aan, den on bevredigenden gang van zaken op economische terrein geheel en al te wijten aan de politieke verhoudin gen. Dat zulks niet geoorloofd is, kan beter dan aan eenig ander voorbeeld gedemon streerd worden aan het verloop der Ame- rikaansche conjunctuur en de voor dit ver loop verantwoordelijke krachten. De berichten uit het Amerikaansch be drijfsleven zijn verdeeld. Gunstig nieuws en teleurstellende berichten wisselen elkaar in bonte reeks af. Tegenover de betere resul taten der spoorwegen en automobielmaat schappijen, alsook die van Bethlehem Steel, staan minder fraaie cijfers voor U.S. Steel en de petroleummaatsehappijen. Voor 305 leidende industrieele maatschappijen be liepen de winsten in het eerste kwartaal 206 millioen dollar tegen 240 millioen dollar in het laatste kwartaal van 1938 en 94 mil lioen dollar in de eerste drie maanden van laatstgenoemd jaar. Terwijl de chemische industrieën ln de maanden Januari-Maart een winststijging boekten van ruim 75 pCt. ten opzichte van de overeenkomstige maanden in 1938. vertoonden de mijnbouw- maatschappijen een daling van 33 pCt. en de petroleummaatsehappijen een daling van 33 pCt. en de petroleummaatsehappijen zelfs een teruggang van bijna 57 pCt. De bedrijvigheid in de staalindustrie voor de week geëindigd 1 Mei bedroeg 47.8 pCt., een laagtepunt voor het loopende jaar. Hoewel dus de berichten niet eenzijdig ongunstig luiden, kan toch worden vastge steld, dat de verwachte voorjaarsopleving in het Amerikaansoh zakenleven is uitge bleven, ondanks het „doorsteken van de pomp", de uitvoering van het groote regee- ringsuitgavenprogram Ongetwijfeld heeft de Europeesche politieke situatie storend op de economische bedrijvigheid in de Ver. Staten ingewerkt, doch men mag niet het oog sluiten voor de binnenlandsche facto ren. die een herstel in den weg stonden. Daaronder moet in de eerste plaats ge noemd worden de omstandigheid, dat het verzoenend gebaar van President Roose velt tegenover het bedrijfsleven ook niet meer dan een gebaar is gebleken. Van een daadwerkelijke verbetering in de verhou ding Administratie- „big business"' valt wei nig of niets te bespeuren. Zij die zich na de Congresverkiezingen er over verheug ing de belasting op de onverdeelde winsten door een belasting van hoogstens 22 pCt. van de inkomsten der bedrijven, werden prompt van hun stimuleerende werking beroofd door de aankondiging, dat het Congres 15 Juni op recès zal gaan. hetgeen inhoudt, dat van een wijziging in de belastingpolitieR tijdens deze Congreszitting nieïs kan ko men. Zoo blijft de voor een gezond en krachtig herstel van de Amerikaansche conjunctuur beslist vereischte vertrou wensbasis absoluut ontbreken en al moge het zakenleven eenigen moed kunnen putten uit een eventueele be vredigende oplossing der politieke crisis in Europa, het is niet aan te nemen, dat dit alleen in staat zal zijn het ver trouwen te doen herleven. Behalve de overheidsbemoeiing met. het bedrijfsleven staan hieraan ook de telkens weer opduikende arbeidsmoeilijkheden in den weg. die nu weer in de steenkool industrie tot uitbarsting zijn gekomen. De conclusie is derhalve gewettigd, dat de „hui selijke omstandigheden" in de Vereenigde Staten minstens een even groote belem mering vormen voor de ontplooiing der economische bedrijvigheid als de Europee sche politiek. Hoewel bezwaarlijk van een beslisten om slag op de wisselmarkten kan worden ge sproken. is de vermindering van de vraag naar dollars toch duidelijk merkbaar. Zoo bleef de gulden beneden het niveau, waarop ons Egalisatiefonds hem zoo lang en krach tig heeft moeten steunen. Men kan dit in zekere, misschien zelfs in belangrijke mate toeschrijven aan bijzondere omstandig heden, 20oals de terugbetaling van Fran- sche guldencredieten. doch waar ook na de aflossing dezer leening het oude peil van den dollar van 1.88 3 '8 niet werd bereikt, ligt de veronderstelling voor de hand. dat ook andere kraohten aan het werk zijn en dat wij hier te maken hebben met een symptoom van verminderde kapitaalvlucht. In dit verband dient rekening te worden gehouden met de reeds eerder door mij aangestipte mogelijkheid, dat hier een natuurlijk opdrogen van den stroom van vluchtkapitaal tot uiting komt, nu reeds zooveel kapitaal naar gene zijde van den Oceaan is verhuisd. Wanneer werkelijk de flauwere houding van den dollar mede haar oorzaak heeft ln minder sombere gevoelens ten aanzien van de politieke toekomst, zal de verdere ontwikkeling van de wissel markt dit ongetwijfeld doen bemerken. Thans zijn het nog slechts aanduidingen in deze richting, waarover wij beschikken en de snelle wisseling der politieke stem mingen kan de schaal op korten termijn 1iecteh£ancl Lki&y! Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ÜH7t77 ten name van 4366 (Ingez. Med.) zoowel naar de eene als naar de andere zijde doen overslaan. Voorloopig evenwel rust het Nederlandsoh Egalisatiefonds op zijn lauweren, waar het geen aanleiding meent te zien, om de daling van den dol larkoers tegen te gaan. De in de begrooting aangekondigde na tionale inkomsten- en winstbelasting is thans bij het parlement ingediend. Het aanhangig gemaakte voorstel stemt in groote lijnen overeen met wat daaromtrent in de begrooting en daarna is medege deeld, zoodat ik gevoegelijk volstaan kan met te herhalen, dat deze heffing een zeer zwaren druk op zoowel de individueele be lastingbetalers als het bedrijfsleven zal leggen. Behalve toch de heffing van 2 pCt., die naast loonen en rente ook de winst zal treffen, zullen de vennootschappen haar winsten nog weer extra belast zien met niet minder dan 8 pCt. De regeering moge deze bittere pil voor het bedrijfsleven eenigermate verguld hebben door een com pensatie in den vorm van verlaging of afschaffing van andere heffingen, zulks neemt niet weg, dat de nieuwe belasting voorstellen een f linken hap uit het aan deelenrendement beteekenen en de lasten van het bedrijfsleven danig zullen verzwa ren. De in*het uitzicht gestelde verdwijning der dividend- en tantième-belasting is een factor, waaraan wij vooralsnog niet geneigd zijn beteekenis toe te kennen, aangezien dit eerst op den duur zal gèbeuren en gepaard zal gaan met een gelijktijdige verhooging der vennootschapsbelasting, zoodat het geheel zal afhangen van de mate, waarin deze verhooging zal worden doorgevoerd. (Nadruk verbóden) Tegen medeplichtige: 12 jaar Op Zaterdag 21 Januari bracht de moord op de 82-jarige weduwe Stork, wonende aan de Lindengracht te Amsterdam, de Jordaan in rep en roer. Binnen 24 uur had de politie de beide daders, een jeugdige kleinzoon van de alleenwonende oude vrouw en diens vriend, in handen. Ook drie mannen, die van den roofmoord hadden geprofiteerd, werden gevat en in het huis van bewaring opgesloten. Gisteren diende deze moordzaak voor de vierde kamer van de Amsterdamsche recht bank, gepresideerd door mr. J. Boon. Officier van Justitie was mr. C. J. van Arkel. De moord op de oude vrouw, een bekende leenvrouw, werd Zaterdagmiddag 21 Ja nuari ontdekt door een dochter van de oude vrouw. Een doek was om den mond van de vrouw geknoopt, op haar hoofd lag een kussen. De voeten waren met een koord getionden en in haar mond had de dader een prop gewrongen, waardoor zij was ge stikt. De vrouw, die regelmatig geld aan buurt bewoners uitleende, had tamelijk veel geld in huls gehad en bovendien had zij kort geleden haar pensioen als weduwe van een gemeente-werkman ontvangen. Enkele uren na de ontdekking arresteer de de politie den 19-jarigen kleinzoon van de oude vrouw. Den volgenden ochtend gelukte het com missaris Schreuder hem tot een bekentenis te brengen. Hij had eenige weken vóór den moord geld van zijn grootmoeder gestolen. Dit bedrag van ruim f. 400 was er vlug doorgejaagd. Op den Vrijdagavond voor de ontdekking was hij met zijn vriend naar de woning van de oude vrouw gegaan. Aan vankelijk poogde hij zijn vriend nog te dekken, doch tenslotte vertelde hij, dat ook deze een belangrijk aandeel in het mis drijf had gehad. Deze man werd eveneens gearresteerd en legde een bekentenis af. Zij hadden een bedrag van f. 450 buitge maakt. nadat zij de vrouw hadden gebon den en haar een prop ln den mond had den geduwd. Enkele uren later werden nog drie man nen ingerekend, die een deel van den buit ten geschenke hadden gekregen of geld voor de jeugdige daders hadden bewaard. De verdediger van verdachte K., mr. W. van Everdingen, gaat voor de rechtbank dadelijk uitvoerig in op het rapport van deskundige Hulst, O.a. vraagt hij of het niet aannemelijk is, dat de vrouw reeds be wusteloos was toen zij werd aangegrepen. Dr. Hulst: Er zijn geen aanwijzingen van geweld en ik kan onmogelijk een definitief antwoord op deze vraag van den verdedi ger geven. De verdediger poogt door zijn vragen aan te toonen, dat de dood niet door ver stikking is ingetreden, zooals ten laste is gelegd. De agent van politie Oort vertelt, dat hij in den Jordaan surveilleerde, toen hij ge- 4309 (Ingez. Med.) DOOR J. P. BALJÉ. Geld te maken, heel veel geld, dat had hem al als kleine jongen door het hoofd gespookt en dat denkbeeld had hem niet verlaten, toen hij volwassen werd en ten slotte een positie aan het ministerie kreeg. Maar al had hij dan ook het vertrouwen van zijn chefs, al had hij een staatsbetrek king, rijk zou hij hier wel nooit worden. Zeker, zijn salaris was goed, als vrijgezel kon hij zich zelfs ruim, heel ruim be wegen, maar dat, wat hij zich als jongen gedroomd had: zooveel geld te bezitten.dat hij onafhankelijk was, dat hij door de we reld kon zwerven en van het leven volop genieten, dat zou wel een onbereikbaar ideaal blijven. Absoluut onbereikbaar? Ja, wanneer hij eerlijk bleef, zooals van hem verwacht werd. Nee, als hij Ais hij eens dat dossier meenam, dossier 5313 Hij liep er al een week mee rond, sinds hij toevallig enkele woorden had opgevan gen. die gewisseld werden tusschen de mi nisters van buitenlandsche zaken, defensie en financiën. Ze waren heel erg opgewon den geweest en hadden wat luider gespro ken dan anders. En toen had hij gehoord.. Van dat nieuw-ontworpen vliegtuig, een bombardementsvliegtuig van onschatbare waarde, een machine, die een fabelachtige snelheid kon bereiken bij een belasting, die verre ging boven het normale. Het merk waardigste was bovendien de maximum hoogte. die ermee bereikt kon worden. Ho ward Moody had zijn ooren gespitst en hij realiseerde zich, dat het nieuwe ontwerp een kapitaal waard was. Het nieuwe ont werp. zonder eenigen twijfel dossier 5313, dat bij den minister van defensie In de safe geborgen was. Hij had een duplicaat sleutel en het zou hem slechts geringe moeite kosten, dat dossier mee te nemen, den, dat er uit de departementen een an- Wanneer hij het op een Zaterdag deed en dere wind zou gaan waaien, hebben te meteen het land verliet, had hij anderhal- g gejuicht: de Amerikaansche regee- ven dag voorsprong. In dien tijd kon hij er r -v-colitiek jegens het zakenleven is niet noemenswaard gewijzigd. Zoo juist verne men wij, dat het oude stokpaard der anti monopolie-processen wederom zal worden bereden met ditmaal verschillende groote oliemaatschappijen aan de Pacifickust als al geld voor gemaakt hebben, en dan zou het een koud kunstje zijn, zich in het land, dat hij aan dat nieuwe project geholpen had een nieuwe identiteit te verschaffen, die hem toe zou staan zich vrij te bewegen. eer en zijn geweten. Het zou een daad van landverraad zijn en hij zou zich gedragen ais een gewetenlooze, Een week lang had hij gevochten, maar tenslotte had zijn heb zucht het gewonnen. Zaterdag! Koel-overlegd had hij de safe geopend, toen iedereen het ministerie al verlaten had. snel had hij dossier 5313 in zijn zwartleeren tasch laten glijden, en kalm was hij weggewandeld. Even rustig was hij in den trein gestapt, die hem naar het voorstadje zou brengen, waar zijn pen sion was. Daar zou hij zijn zaken in orde brengen, tegen zijn hospita zeggen, dat hij een weekend op reis ging, en dandan lag de wereld, de heele wereld imet al zijn verlokkingen voor hem open. Hij had zijn zenuwen volkomen in be dwang. Hij moest nu in den trein vooral niets anders doen. dan hij gewoon was. En daarom legde hij zijn tasch ook nu in het bagagenet, waar die altijd anders lag. Zijn kostbare tasch, de tasch met dossier 5313, dat hem honderdduizenden op zou brengen. Innerlijk echter was hij allesbehalve kalm. Het kookte en bruischte in hem en koortsachtig schoten de gedachten hem door het hoofd. Hij overdacht nog eens, hoe hij precies zou handelen, hoe hij zich aan de grens zou gedragen en hoe hij con tact zou zoeken met de autoriteiten van het land, aan wie hij het waardevolle project zou aanbieden De rit. die maar tien minu ten duurde, scheen hem eindeloos toe Nau welijks stond het treintje stil, of hij stond op, greep de tasch met den kostbaren in houd. Vlug, maar uiterlijk nog altijd kalm, stapte hij uit, liep dan met fllnken pas naar zijn pension, waar hij zich onmiddel lijk in zijn kamer opsloot. Zorgvuldig draaide hij den sleutel om. Verrassingen waren nu buitengesloten. Met trillende vingers opende hij de tasch om dan een kreet van schrik te uiten. De tasch bevatte slechts een leesboek, een paar kranten, een poederdoosje en een lip penstift! Doodsbleek liet hij zich op een stoel neer vallen. Het zweet parelde hem op het voor hoofd. En plots zag hij het meisje voor zich dat in den trein tegenover hem gezeten had. De tasch, die bedriegelijk veel op de zijne leek, moest van haar geweest zijn 1 En natuurlijk zou zij zijn tasch met het kostbare dossier hebben meegenomen! Het nvoest zoo zijn' Natuurlijk was er nog zoo iets als zijn Want nu schoot hem te binnen, dat hij van plan was geweest, de tasch in het ba gagenet tegenover hem te leggen, om het ding niet uit het oog te verliezen, maar dat hij haar oudergewoonte boven zich in het net gelegd had. En toen hij wegging had hij de tasch gegrepen, die tegenover hem lag. HIJ was een verloren man! Want het meisje zou de tasch waarschijnlijk naar de politie brengen, de tasch, waarin zijn naaim en adres heel duidelijk stond, en.waar in het gestolen dossier zat. Natuurlijk volg de arrestatie, proces, langdurige gevange nisstraf.... inplaats van rijkdom en weelde Wild dacht hij na over een uitweg. Dit., dit was om gek te worden. Misschien was de politie al onderweg om hem te arrestee- ren, mogelijk had hij maar enkele minuten tijd. Koortsachtig greep hij een valles dan hoorde hij de voetstappen van zijn hospita op de trap, een klop op de deur, en haar stem: .Meneer, een politie-agent om u te spreken...." Hij lachte, luid en lang. Een agent Haha, dat bleef er over van zijn droom van weelde en rijkdom. Een agenide ge vangenis Twee minuten later kwam de agent de kamer vinnen. Hij vond Howard Moody, nog altijd lachend. Lachend zonder ophou den. En zoo nu en dan roepend: „Pracht- vliegmachineschitterend vliegtuig. Honderden bomimen.... duizenden bom men mlllioenen bommenEn een snelheid.en de tophoogte, die te berei ken is, is fabelachtigallemaal bom men bommen, bommen „Een treurig geval", erkende de commis saris, die het verslag van den agent had aangehoord, „zonderling, hoe kon de man zoo plotseling krankzinnig worden?" Peinzend streek hij zich over de kin en opende dan de zwartleeren tasch, waarin de naam en het adres van Howard Moody stond. „Het verlies van deze tasch kan hem toch onmogelijkoverdacht hij, „dat is toch te gek. Laat es kijken, wat zit er in? Een ochtendblad, een agenda. en een dos sier. Zou dat misschien Hij nam het dossier er uit en bekeek het wat nader. „Dossier 5318", las hij, „en wat staat hier op geschreven? „Ontwerp voor nieuw mo del machinegeweer. Onbruikbaar. Te re- tourneeren aan uitvinden." Met een paraaf, mogelijk van den minister. Nee, dat is een waardeloos ding. Tja. dan zal dit wel altijd een raadsel blijven (Nadruk verboden.) (Auteursrecht voorbehouden). waarschuwd werd, dat een oude vrouw lu haar woning op den Lindengracht plot«. llng dood was gebleven. Getuige stelde een onderzoek ln en zag direct, dat er sprake van moord was. In de woning zag hij op een kastje het portret van Frans E., den kleinzoon van de oude vrouw staan. Hij herinnerde zich, dat hij den jongen den vorigen dag in de buurt had gezien, uitgedoscht in een spiksplinternieuw pak Bovendien wist getuige, dat de vrouw een bekende woekeraarster was en waarschijn! lijk ruim geld in huls had gehad. Getuige combineerde de feiten en het ge volg was, dat de jongen werd aangehoa- den. De agent had vroeger ook al eens met den jeugdigen Frans E. te maken gelag. Hij werd toen ten onrechte verdacht van een zakkenrollerij. Toen hij gefouilleeig was, had men ruim f. 400 op hem gevor,. den. Hij had toen gezegd, dat hij m pleegzoon van een bankdirecteur was en dat zijn grootmoeder hem ruim van geld voorzag. Toen men hem aanhield in ver band met den moord op zijn grootmoeder en de politie den jongen vroeg, waar hij die mooie, nieuwe kleeren vandaan hag, had hij gezegd: „van Sinterklaas" Pres. (tot verd. Frans E.): Die eerste keer. toen je aangehouden werd en je zooveel geld bij Je had. had je pas f. 400 van Je grootmoeder gestolen? Verd. geeft dat toe. Pres.: En toen u dat geld verkwist had, kwam het plan bij u op, om opnieuw bij uw grootmoeder op roof uit te gaan? Verd.: Ja. Pres.En u vond uw medeverdachte KI bereid u te helpen. U ging met K. op Vrij dag 20 Januari naar haar huis, een sok nam u mee om later eventueel als prop t gebruiken. Verdachte Frans E. vertelt dan met hor ten en stooten en in antwoord op vragt» van den president, hoe het misdrijf is gs- pleegd. De oudste verdachte wil een eenigsziu afwijkende verklaring afleggen. Maar <k president houdt hem aan zijn verklaring voor de politie afgelegd. Verd. G.: Toen was ik zenuwachtig. Ik wist niet meer wat ik zei. Pres.: Je was zeker net zoo zenuwachtig als toen je in het ziekenhuis met het lijk werd geconfronteerd en toen je zei: „Wil moet die poppenkast, geeft me maar lieve een sigaret, wat heb ik hier te maken?" Aan den kleinzoon van de oude vroog vraagt de president: „En waarom heb je oude grootmoeder doodgemaakt? W het omdat je haar erfgenaam was, of os te maken, dat niemand zou weten, dat je' haar beroofd had?" Verd. E.: Ik was gek. Ik wist niet m«r wat ik deed. Pres.: Je deed het niet om haar geld ts erven? Neen, zegt verd., het was om dat weg nemen van het geld. De oudste verdachte doet dan een uit voerig relaas. Zijn aandeel heeft zich hooid zakelijk bepaald in het binden van de vrouw. Op een gegeven oogenblik had Frans ge roepen: „Ze is dood." „Ik werd toen bang en ik wilde er verder niets aan doen." Hij had gezien, dat zijn vriend de zak van het oudje doorzocht. Hij had het geld uit een knip gehaald en zelf had hij slechts vijf gulden gekregen. De officier van justitie, mr. C. J. van Arkel. schildert in zijn requisitoir de ge beurtenissen. De dood is bij de vrouw Ingetreden do« verstikking veroorzaakt door de prop. De verd ach zeggen, dat zij de vrou» niet hebben willen dooden, maar hun han delingen konden moeilijk een ander resul taat hebben. Het opzet om te dooden staat daarom vast. Er was een sterke samenwer king tusschen belde verdachten, Immers Frans E. duwde de prop in den mond. De tweede verdachte zag dit en verzette e: zich niet tegen, bovendien maakte hij hel veroorzaken van den dood mogelijk do« haar te binden en vast te houden. Spr. toetste zijn meening aan Jurisprudentie. Spr. wilde rekening houden met enkele verzachtende omstandigheden en elschte tegen den hoofdverdachte Frans E. twintig jaar gevangenisstraf wegens doodslag, voor afgegaan of gevolgd door een stralhur feit en gepleegd om zich voor het andfi» feit straffeloosheid te verzekeren. Tegen den tweeden verdachte. Leenden K vorderde hij wegens hetzelfde feit. f pleegd samen en in vereenlging met KW# E., twaalf jaar gevangenisstraf. De verdedigers bepleitten clementie. Uitspraak 19 Mei. Pijnlijke voeten: „Wilt U me rr.isoch-7- even bijlichten, ik kan mijn schoenen nif vinden Hier is het antivoon tl! Een overwinning, welke ten koste zéér groote offers is behaald. Requlescat in pace (Rust ln vredei- Geef toch heil!

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10